^Provinciale JSeettuiacTie xxTEir^ Radio-Centrale OOMBURG en Omgeving, i De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Twee bladen. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. „Hallo Prinses Juliana BINNENLAND. GEEN BOYCOT. DE BOVEN-DIGOEL. ONZE BEVOLKING. U ZULT VERMAGEREN op welk gedeelte van het lichaam U ook wenscht, zonder gymnastiek, zonder dieet, zonder geneesmiddelen in te nemen zonder baden. Uitsluitend uitwendig gebruik. Het resultaat is na den zesden iag zichtbaar. ZEELAND MIDDELBURG. VLISSINGEN. Wie wil voor een contributie van f 0.50 in de week de g mooie en leerrijke Radio-uitzendingen beluisteren? Men heeft dan in huis de aansluiting voor beide stations J Hilversum en Huizen, zoodat men op ieder gewenschtg oogenblik kan overgaan van het eene station op het andere. j Deze contributie hiervoor is beslist lager dan de onder houdskosten van een eigen toestel. Hier komt bij dat de ondervinding heeft geleerd, dat| de meeste toestel bezitters toch steeds afstemmen op Hilversum of Huizen. Een dezer dagen zullen wij zoo vrij zijn, om U hierover te bezoeken. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. THOLEN. ARNHEM ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. BIOSCOPEN, L MIDDELBURGSCHE COURANT UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:_ Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 18 6. 8 Augustus 1930; te 15 h. 52 m. Rrrrrrrrring Hallo Middelburgsche Courant Ja meneer, u wordt opgebeld door de „Prinses Juliana" Ja juffrouw, ik luister Hallo, met de Middelburgsche Courant?. Ja meneer, daar spreekt u mee. U spreekt met het stoomschip „Prinses Juliana" van. de Stoomvaart maatschappij Zeeland; ik moet u op bellen in opdracht van de directie der N.V. Radio-Holland, om u kennis te doen jnaken met deze nieuwe Radio-verbin ding, die het mogelijk maakt te telefo- neeren van zee af met eiken telefoon abonnee in Nederland.... Dat is erg vriendelijk van U, Waar zit u op 't oogenblik zoo ongeveer? Wij zijn nu 'n 50 mijl buiten Vlis singen op de Noordzee, met bestemming naar Harwich. Kunt u me goed ver staan? Uitstekend meneer, zoo goed als waart u m'n overbuurman. Het spreken van den wal af ge schiedt door middel van een zender der rijkstelegrafie, opgesteld te Scheve- ningen; de ontvangst gaat over Nooru- wijk-Radio. Over „Nora", nietwaar? Juist, over „Nora" En wanneer denkt u, dat deze nieuwe dienst voor het publiek zal wor den opengesteld? Dat kan ik moeilijk zeggen, om dat daaraan zooveel meer nog vast zit, dan de technische quaestie alleen afsluiten van contracten en zoo meer. maar w ij hebben de grootste moeilijk heden nu overwonnen. Aan den wal staan zender en ontvanger een heel eind uit elkaar.... Scheveningen en Noord- wijk. maar hier moest alles in de be knopte ruimte van een scheepshut.. Dan is dat zeker wel geheel over wonnen, want uw woorden komen hier op de redactie heel duidelijk over Hier wordt u ook heel goed ver staan Meneer, ik wensch u veel succes en goede reis verder.... Dank u, goeden middag. Rrrrrring Het eerste en geheel onverwachte telefoongesprek van de Middelburgsche Courant met een in volle zee varende mailboot van de „Zeeland" was hier mede beëindigd. Over technische wonderbaarlijkheden verwondert men zich tegenwoordig niet meer. Maar toch. AARTSBISSCHOP JANSSEN BIJ DE KONINGIN. Vrijdagmiddag is Monseigneur Janssen, aartsbisschop van Utrecht, door de Ko ningin in het paleis van de Koningin- Moeder te Soestdijk in particuliere audiëntie ontvangen, welke een half uur duurde. Na de audiëntie heeft Mon seigneur zijn beide particuliere secreta rissen aan de Koningin voorgesteld. PRINS DAMRONG OP BEZOEK. De Koningin heeft het Grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw verleend aan de Siameeschen Prins Dam- rong, die gisteren door de Koningin op Soestdijk ontvangen werd en met zijn dochters dee nam aan het noenmaal der Koninklijke familie. De hooge gasten zijn gisteravond naar Parijs vertrokken. DE ZUIDERZEEWERKEN. Van den grooten afsluitdijk naar Fries land is beoosten Wieringen reeds een gedeelte van ongeveer 6 K.M. in uitvoe ring, zoo schrijft men aan de N.R.Crt. Tusschen dit dijkvak en de Wieringer kust heeft men echter een gedeelte van pl.m. 700 M. opengehouden, om te voor komen, dat de visschersschepen, die naar Den Oever moeten, om den dijk moeten varen en daardoor een grooten omweg moeten maken. Nu de 2000-tons groote schutsluis in Den Oever binnen enkele maanden gereed zal zijn, komt dit bezwaar te vervallen en thans is dan ook een aanvang gemaakt met de aansluiting van het dijkvlak aan den sluisput in Den Oever. In de schutsluis is Werkspoor uit Amsterdam reeds bezig met het stellen van de deuren en in het oostelijke com plex uitwateringssluizen zijn al twee schuiven aangebracht. Het bestuur van de Nederlandsche Jaarbeurs heeft in een schrijven aan den Ned. Zuivelbond meegedeeld, niet te kunnen voldoen aan het verzoek van dezen bond om op de afdeeling Zuivel- werktuigen, de Duitsche goederen te boycotten, aangezien dit in strijd zou zijn met het internationaal karakter van de Jaarbeurs. Volgens het „A. I. D". zal in het rap port van den heer Hillen worden voor gesteld om de beide interneerinig^kampen aan den Boven-Digoet naar een gezon der oord te verplaatsen en verscheidene honderden bekeerde elementen naar him ;gë!boortegrond te laten terugkeeren. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft wederom de bevolking en be volkingsdichtheid der gemeenten van Nederland (op 1 Januari 1930) uitge geven. Het boekje bevat tabellen met de cij fers der bevolking, gesplitst naar het ge slacht en die der bevolkingsdichtheid van de verschillende gemeenten op 1 Januari j.l., voorts de oppervlaktecijfers der gemeenten en ten slotte een beeld van de toeneming der bevolking van ons land sedert 1830, Uit deze laatste tabel blijkt, dat de gemiddelde jaarlijksche toeneming van 1 Januari 1830 tot 1 Januari van dit jaar bedroeg 1.10 pet. Het aantal vrouwen op duizend mannen, dat op 1 Januari 1830 bedroeg 1045 is geleidelijk afgenomen tot 1013 op 1 Januari 1922; na eenige schommelingen bedroeg dit aantal op 1 Januari van dit jaar 1012, De bevolkingsdichtheid in de gemeen ten was het sterkst in Harlingen (7965.4 per vk. K.M.), daarna volgden Enschede (7654.9), Rotterdam (6814.5), Utrecht (6667), Den Haag (6537.9). Voor Amsterdam bedroeg dit cijfer 4703.2 Schrijft aan Mme COLENBRANDER. 445 B Overtoom, Amsterdam, die U gaarne gratis het eenvoudige en doel treffende recept zal zenden dat zij zelf met veel succes heeft toegepast. £Engez. Med.) Vliegen boven Walcheren. Mede dank zij het nu eindelijk fraaie zomerweder gaat het heel aardig met de passagiersvluchten van het vliegveld Vlissingen af; gisteren zijn in totaal, met 32 passagiers, vijf vluchten gemaakt en vanmorgen om 11 uur was al dadelijk weer een vliegtuig volgeboekt. Vandaag wordt tot 7 uur gevlogen en morgen van 11 uur af tot den avond; als de belang stelling zoo enorm wordt, dat men om 7 uur nog niet alle lucht-enthusiaste- lingen heeft kunnen rondtoeren, dan wordt tot het vallen van- den avond doorgevlogen. Extraboot Vlissingen-Breskens, Woensdaig a.s. vergadert de Zeeuwséhe Bakkers-bond te Vlissingen. Om de leden uit Westelijk ZeeuwSch Vlaanderen in de gelegenheid te stellen, die vergadering te bezoeken, vaart er om 21 uur (9 uur 's avonds) een extraboot naar Breskens, en keert deze van daar naar Vlissingen teruig te 21.30. Dit heeft tot Igevolig dat zij, die dien Hag van rat ZeeuwSch Vlaanderen Walcheren foe- |zoeken daar 1 uur 50 minuten langer kunnen vertoeven. Maar ook zij, die van uit Walcheren naar Zeeuwsch Vlaanderen en vooral ook zij, die een dagje naar de Belgische kust willen gaan, "kunnen er van jproTiteeren. Anders moét men reeds te 10 voor 8 u. Liefde overwint alles. Lord Byron. uit Breskens, nu kan men Woensdag tot 8 uur in Knocke blijven. Gisteren hebben de leidsters, leiders en kinderen der Middelburgsche vacan- tieschool het al heel best getroffen mét het weer en allen kwamen dan ook ver- bruind na een genotvollen dag' terug aan den Blauwendijk. Een verloren schoentje, een enkele lichte verwonding waren de minder aangename ervaringen, doch overigens was ook nu de tocht weer in alle opzichten goed geslaagd. Bij' gunstig weder worden de kinderen Dinsdag te half negen weder aan dè Loskade ver wacht. Van de te Witteveen te werk ge stelde Middelburgsche werkloozen zijn thans weder een viertal voor goed terug gekomen; omdat hun gedrag aanleiding voor de opzichters was hen verder niet tot het werk toe te laten. Deze perso nen zijn nu verder van eiken steun uitge sloten. Donderdagavond' heeft alhier in een volkslogement zekere De M. de eigenares met een groot mes bedreigd, doch door afweren alleen haar handen verwond. De man is aangehouden en na opgemaakt proces verbaal weder op Vrije voeten gesteld. De Kermis. Ook in den tijd, toen de kermissen een belangrijke rol speelden in het leven van iedere stad van eenige beleckénis, en zeker te Middelburg niet in het minst, was de Vrijdag een der stille dagen en dit is nog steeds het geval. Gisteren is het dan ook heel den dag vrij- stil' op de Markt geweest, m|aar toch kwam voor enkele kermisexploitanten de tijdelijke storing in de electriciteitslevering onge legen .Na eenijg zoeken naar den elek tricien werd de storing gevonden en na ongeveer 20 minuien was het licht en ook de stroom voor de motoren als voorheen. In het Schuttershof was ook nu weer geen plaats onbezet en werd dus de vierde avond een even groot succes i&lfs de vorige drie. Hedenavond speelt ltet gezelschap Faveur voor het laatst. De derde opvoering in den Schouw burg van „Vier dagen uit het leven van een onfatsoénlijk(?) meisje" bad plaats Voor 'n bijna geheel bezette zaal en de thans aanwezigen genoten weer van het (goede stuk en de goede vertolking. Aan „Tilly", Annïe Follender, werden bloemen aangeboden. Hedenavond de vierde opvoering van dit stuk. Niet „Ons Genoegen", doch „St. Cae-cilia" geeft morgenavond een concert op den Boulevard. Van 2 tot en met 8 Augustus wer den alhier genomen 1125 heeren- en 1090 dameshaden in het géwone, en resp. 650 en 603 in het volksbad of totaal resp. 1775 en 1693, zijnde samen 3468 baden. WALCHEREN. ST. LAURENS. De Oranjevereeriiging hield onder voorzitterschap van den bur gemeester een algemeen© vergadering ter bespreking van de op 3 September ia.s. te houden feestelijkheden. De vergadering koos tot lid vlan het Bestuur den heer J. Wondcrgem1. Na eenige kleine wijzigingen nam zij het door het Bestuur voorgestelde pro gramma aan. Des morgens zal worden aangevan gen met klokgelui, daarna 'schoolfeest voor de schoolkinderen, 's Middags zullen kinder- en volksspelen plaats hebben. Deze laatste bestaan uit koekkappen, ton netje kruien, ringrijden per fiets, plank rijden per fiets, hindernis Loopen, pap- voeren en stoeltje rijden met paarden. Voor aanmelding voor 'deze spelen zie Vnen de in dit nummer geplaatste adver tentie. ~s "Avonds zal in de kom van Brigdam- me een gemeenschapszang glials hebbeji daarna i(en muziekuitvoering tegenoiver de woning van den heer A. van Ho|Ute en van 911 een openluchtbioscoopVoor- stelling. Deze voorstelling zal indien m'o- (Ingez. Med.) gelijk ook in de kom van BriglcLajmme worden gegeven, terwijl dit gedeelte van de gemeente electrisch zal worden ver licht GOES. Donderdiagaamiddag bet de werkman bij' de gemeentereiniging A. V. iets aan het hoofdstel van zijn paard repareeren. Terwijl het piaard dus even zonder hoofdgestel voor den wagen stond, schrok het. V. wilde het paard nog grijpen en had daarbij het ongeluk onder den wagen te geraken. De man werd overreden en bekwam1 ernstige inwendige kneuzingen. Het paard is na het ongeval verder gehold, en tenslotte opgevangen. Wonder boven wonder zijn hierbij géén verdere ongelukken voorgekomen. IERSEKE. De gehouden verga dering tot het herdenken van een volks feest van den verjaardag van dé Koningin was niet druk bezocht. Doel is te komen tot een aangenaam volksfeest en tracta- tie der schoolkinderen. De eerste giften zijn ingekomen en men hoopt, dat de burgerij zich verder niet onbetuigd zal ialen. Ook zal de hulp van eén muziek korps worden ingeroepen om' een en ander beter te doen slagen. Als 't niet verandert en alles mee loopt zal het den 4en Sept. a.s. een mooie optocht zijn. ZIERIKZEE. Aan het .gemeentemu seum alhier zijn de volgende voorwerpen igesichonken: door den heer A. L. Klom- pe, een geschreven dankbetuiging in dichtmaat van Krijn der Weduwen, d.d. 18 Dec. 1821 bij het verlaten der school te Dreischor aan het hoofd der söhjool aldaar (C. Monté); door den heer Wi. Jonker, een zilveren geldstukje van 1786 (z.gn. pietje); door de dames Joppe, een 18e eeuwsche kinderprent met afbeeldin gen van toen itn Nederland gangbare gou den en zilveren munten ,een kwitantie van 21 Oct. 1807 voor het te koopstellen van hui'zen op de Varremarkt, een geel koperen draagpenning voor beambten bij de bediening der vloedplanken, met op schrift „Vloeyplank A No. 4"'. Deze pen ningen werden vervaardigd in 1809 bij de instelling van vloedplanken; eenig be kend exemplaar. OUD-VOSSEMEER. In de gemeente raadszitting van Vrijdag bleek, dat voor de betrekking van onderwijzer met hoofdacte zich één sollicitant had aange meld, die evenwel geen akte vrije- en ordeoefeningen bezit en geen zangles kan geven. Een verzoek van het R.Kath. Militaire Tehuis te Bergen op Zoom om f 10.bijdrage werd met algemeene stemmen afgewezen. De gemeente-rekening over 1929, mede die der armbesturen werden in handen eener commissie gesteld; die der ge meente geeft aan f 68.287 inkomsten, f 61339 uitgaven. De kwestie brievenbussen aan de wo ningen werd afgehandeld door toevoeging van een nieuw artikel in de bouwver ordening voor verplichting daartoe bij nieuwbouw. Hierna kwam aan de orde financieele regeling van de gemeente-fondsen; er zoude f 22800.verloren gaan, maar maar f 22200.nieuwe inkomsten wor den berekend. B. en W, stellen voor met algemeene stemmen worden deze aangenomen de gemeentefondsbelas ting te stellen in de 3e klasse; de Perso- neele in de 8e, waarin zij nu ook is, en in plaats van 25 opcenten personeele be- Bezoekt Hotel Restaurant Plaza, Velperplein 78 - Telefoon 23521 - Prima keu ken - Billijke p r ij z e n - (Ingez. Med.) lasting deze met 15 pet. te verhoogen. Hierna werd zeer uitgeweid over het rapport betreffende de waterleiding, waarbij door sommige leden het verleden weer opgeld deed. Samen gevat werd besloten dat naar aanleiding van dit rapport aan autoriteiten een adres zal gezonden worden waarin wordt gewe zen op de kans in 't vervolg opslag te krijgen op de tarieven voor het water of aankloppen om gemeente-subsidies, wat beide in strijd zoude zijn met de toezeg gingen bij de totstandkoming, het Rijk zou moeten zorgen, dat dit voorkomen werd door voorschot zonder rentebeta ling, zoolang de waterleiding niet zich zelf bedruipen kan, of de bestaande schuld ad 6 pet. om te zetten in een 4 a 4% pet. leening. SGHERPENISSE. In dé heden, alhier gehouden vergadering van den dijkraad I van het Cal. Wat. Scherpenisse werd de rekening over het dienstjaar 1929-'30 I vooiioopig vastgesteld op eene ontvang I ad f 36.745 en een uitgaaf ad f 88.390 alzoo een tekort v|an f 51.645 waarin door de provincie werd voorzien tot een bedrag van f 17.368 en door het rijk f 34.736. TERNEUZEN. Donderdagnacht Is in het centrum der stad ingebroken in dén winkel van den winkelier Simonsv. du Peijl, hoek VlooswijkstraiatDonze Vis serstraat. Door het indrukken van de deurruit wist men de deur open te breken, waar na men vrijen toegang tot den winkel verkreeg. De winkellade wlaarin een be drag van ongeveer f 10 werd gelicht, als mede sigaren en een flinke hoeveel heid sigaretten medegenomen. De po litie bemerkte in den vroegen morgan de vernieling van de deur, en waiar- schuwde de bewoners. Van de(n) dia- der(s) ontbreekt momenteel elk spoor. De geheimzinnig hertog. Bij het dusgenoemde voorprogramma, dat toch altijd nog een essentieel onder deel van het geheele bioscoopprogramma uitmaakt, zoogoed als de gemengde be richten in het dagblad niet gemist kun nen worden, zijn we er ook op vooruit gegaan sinds de geluidsfilm zijn intrede deed. Niet altijd natuurlijk: er zijn mu zikale filmpjes, welke ons niet meer ver mogen te boeien, maar daar staat tegen over dat mer in verschillende vormen zulk alleraaidigst muzikaal kleingoe i weet te maken, zoo grappig en pakkend en leuk en sentimenteel, dat we over 't algemeen er heel wat bij gewonnen hebben. Zoo is b.v. „Niet bang zijn" ;n de Electro een allerleukst dingsigheidje. William Haines als hertog en Joan Crawford als Suzie spelen de hoofdrollen in de groote film van deze filmweek: De geheimzinnige hertog. Gelukkig, dat :s nu eens geen heusche hertog, maar een gewoon jongmensch, zij het dan van zeer aristocratische familie:

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1