VADERLANOSCHE BANK 109 De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT N o. 18 5. Twee bladen. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1 9 3 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. Vliegen boven Walcheren, BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR DE ZUIDERZEEVISSCHERIJTENTÜON- STELLING. KONINGIN EN PETEKIND. HERSTELD. NA DE NEDERL. WEEK IN ANTWERPEN. MOND- EN KLAUWZEER EN SOLDATEN. LUCHTVERKEER IN JULI. DE GOUVERNEUR VAN SUMATRA'S 0.-KUST, ZONDER RECHTSPRAAK. Zeeuwsch Profetenbrood het echte, M. PETERSE, Confiseur-Patissier, ZEELAND. Een nieuwe garage. VLISSINGEN, ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND, SCHOUWEN-DUTVELAND. Voor Belaste Waarden, 's-Gravenhage, THöLEN: t ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. MIDDELBURGSCHE COURANT 4-ange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Eèn jaar of vijf geleden was er een bloembollententoonstelling in Haarlem, en daar kon men aan een loketje kaartjes koopen voor een autobustocht naar Schiphol, met daaraan verbonden vlucht boven de bollenvelden, Op zekeren dag stond een echtpaar, waarvan elk der echtlieden de 60 reeds lang gepasseerd was, voor dat loke.je te delibereeren: „zullen we 't doen, of zul len we 't niet doen"En tenslotte kochten ze kaartjes, om in elk geval maar eens op Schiphol te gaan kij ken Op dat mooie ruime Amsterdamsche vliegveld gekomen, reed de HNADJ voor, en toen zeide „zij" tegen „hem" het was eigenlijk een innig-iief mo ment „zeg Hendrik, laten we maar gaan vliegenals we soms vallen, dan vallen we toch samen"Zoo ging dat bejaarde echtpaar dapper in den Fokker VII, om op dien heerlijken zomerdag den luchtdoop te ontvangen. En toen schrij ver dezes, die bij d:e vlucht in den stuurstoel naast den vlieger, den groo- ten Evert van Dijk, zat, door het cabine raampje eens naar binnen in de kajuit keek, toen wuifde oud-moeke vol enthu- siasme, zoo genoot ze! Beneden en be houden op den grond gekomen, waren haar eerste woorden: „ik wou dadelijk wel weer de lucht inzoo heerlijk was het." Er worden thans wederom passagiers- vluchten boven Walcheren gehouden, vanwege de K.L.M. Een blauwe Fokker vogel met zilveren vleugels, de PH AET, (in vlieger-jargon een „kist" ge- heeten) voert u voor een luttel bedrag van het ruime Vlissingsche vliegveld af, de lucht in, om uit de hoogte ons mooie eiland met de hoofdstad Middelburg, de industrie- en havenstad Vlissingen, de dorpen en weiden en wegen en vaatten, de duinen en de zee te zien. Op vriendelijke uitnoodiging van de K, L. M. maakten we hedenochtend een proefvlucht mee, onder besturing van den piloot Blaak. Den „bekwamen" pi loot schrijven we niet, omdat zulks van zelf spreekt: het vliegerscorps van de K.L.M, bestaat uit louter veilige kerels, dat heeft Van Dijk zelf gezegd. En we kunnen, na afloop van dat luchtrondritje, niet anders, dan u ten zeerste aanraden: meldt u ook aan voor zoon stukje lucht- sightseeing. Het is een zeldzaam pret tige en interessante gewaarwording, waaraan elke „griezeligheid" volkomen vreemd is en ge doet een ervaring op, die ge achteraf niet gaarne weer >oudt missen. Gaat ons schoone Walcheren dus uit de lucht zien! Of ge enthusiast, dan wel met eenigen schroom den Fokker bestijgt, ge komt zonder onderscheid als bekeerling 'ot de luchtvaart weer op den beganen grond. De burgemeeste van Enkhuizen heeft bericht ontvangen, dat H. M. de Konin- SePte®l)er a.s. de Zuiderzee- 1 ri'j^n °°nsteHiug zal bezoeken en dus op dien dag de te houden vloot- vlooT laT bij woneï Zuiderzeevisschers- Woensdagmiddag bracht H.M. de Ko ningin, vergezeld van Prinses Juliana, een bezoek aan haar 14-jarig petekind Wil- helmina Aartje Vedder, te Spakenburg. Dit meisje werd onder zeer moeilijke omstandigheden, jüist op denzelfden dag geboren, toen de Koningin tijdens den grooten watersnood in 1916, van de ge teisterde streken ook deze gemeente, die zwaar was getroffen, bezocht. Hare Ma jesteit heeft het meisje, dat naar haar genoemd is, toen als petekind beschouwd. Zooals begrijpelijk, trok dit onverwach te hooge bezoek in het eenvoudige vis- schersdorp veel belangstelling, te meer, daar de Koningin en de Prinses in het midden van het dorp uit het rijtuig stap ten en zich verder te voet naar de een voudige woning yarn de moedey van het meisje begaven, waar ze zich als heel goede bekenden geruimen tijd ophielden. Langs de Zuiderzee en den Eemdijk reed het hooge gezelschap weer naar Soestdijk terug. Generaal J, J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter van de Eerste Kamer, is thans geheel hersteld van zijn ziekte, in zijn woning te Arnhem terug gekeerd. Om half tien gistermorgen heeft het Nederlandsch eskader Antwerpen ver laten. Aan boord van de „Heemskerk" waren o.m, consul-generaal Ruys, de heer Heringa en de heer Van Leeuwen, die de reis medemaakte. Toen de „Heemskerk" de haven ver liet, speelde de muziek aan boord de „Brabamponne". Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivel- bond heeft zich tot den Minister van Defensie gewend met een adres, waarin wordt gezegd: „Het zal Uwe Excellentie waarschijn lijk bekend zijn welk een omvang het mond- en klauwzeer den laatsten tijd onder het rundvee in ons land weder heeft aangenomen. Deze gevreesde vee ziekte eischt wederom groote geldelijke offers van onzen boerenstand en aange zien de boeren toch al in sterke mate van de ongunst der tijden te lijden heb ben, is het thans meer dan ooit plicht om zooveel mogelijk de verbreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan. Het verkeer zoowel van mensch als dier tus- schen besmette en onbesmette hoeven dient zooveel mogelijk te worden voor komen, voor een goede isolatie moet dit zelfs absoluut uitgesloten zijn. In verband hiermede heerscht onder de boeren vooral in de betreffende omgeving ernstige ongerustheid over de komende groote legeroefeningen, wel ke dit jaar op de Veluwe gehouden zullen worden. Hierbij toch zullen de man schappen, komende uit verschillende dee- len des lands, in aanraking komen met besmette hoeven en weilanden en zoo doende de besmetting niet alleen over brengen op onbesmette perceelen in de omgeving der oefening, doch deze ook na den afloop daarvan weder naar stre ken van ons land nemen, waar men tot nog toe vrij van het mond- en klauw zeer bleef. Aangezien aan de verbreiding van het mond- en klauwzeer groote economische nadeelen verbonden zijn, hetgeen ons al len den plicht oplegt, deze zooveel mo gelijk tegen te gaan, nemen wij beleefd de vrijheid, Uwe Excellentie te verzoe ken hieraan mede te werken, door de groote legeroefeningen dit jaar niet te doen houden. Indien Uwe Excellentie hiertoe wilde besluiten, zou zij den boerenstand in be langrijke mate aan haar verplichten." Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende Juli aangedaan door 939 verkeersvliegtuigen der gere gelde luchtlijnen, 267 vliegtuigen van le ger en marine en 26 extra vliegtuigen, terwijl 10 proefvluchten met vliegtuigen van de K.L.M, en andere luchtvaartmaat schappijen werden uitgevoerd. Voorts hadden er 56 vluchten plaats met vlieg tuigen van de N.V. Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek Fokker en 34 vluchten met Pandervliegtuigen van de NaGonale Luchtvaartschool. Het aantal pleziervlie gers bedroeg 2020 en het aantal bezoe kers 31.294. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, werd gedurende die maand aangedaan door 518 verkeersvliegtuigen 149 vliegtuigen van leger en marine 31 van de Koolhovenfabriek en verschillen de particulieren. Bovendien werden op Waalhaven 158 proef- en oefen vluchten uitgevoerd door vliegtuigen van de K. L. M„ de Koolhovenfabriek en van leger en marine. Het aantal pleziervliegers be droeg 559 en het aantal bezoekers 19.531, De „Deli Courant,, meldt, daat liet lid van den Raad van Ned.-Indië de heer L. H, W. van Sandick met ingang van 11 Aug. a.s. zijn functie van Gouverneur van de O. Kust van Sumatra neerlegt en 14 Aug. naar Java vertrekt; terwijl de Hoe strenger gij tegenover u zeiven zijt, des te toegevender zult gij tegen over anderen wezen, want gij weet, wat het u kost, GOED te zijn. nieuw benoemde Gouverneur van Su matra's Ö.-kust, de heer H. E. K. Ezer-, man op 20 Aug. het bestuur ove? jiyt Gouvernement aanvaardt. Naar Aneta verneemt, heeft nu reeds sinds maandenlang op de Bovenwindsche Eilanden geen rechtspraak meer plaats gevonden Het bur. verneemt omtrent 't conflict dat aan dezen toestand ten grond slag ligt, dat de betrokken rechter, mr. W. M, A. Weitjens in zijne desbetreffen de verklaring o.m. beweert, dat zijne tijdelijke benoeming als lid van het Hof niet wettig is. De Gouverneur van Curayao, de heer B. W. F. van Slobbe, heeft eene commis sie van onderzoek ingesteld, welke zich 8 Augustus zal inschepen aan boord van het marinevaartuig H. M.'s „Arend", ten einde zich in verband met deze zaak naar Sint Maarten te begeven. (Inigez. Med) Tramwegen op Zuid-Beveland. De definitieve ontvangsten van de tramwegen op Zuid-Beveland over de maand April hebben bedragen: reizigers f 3390; bagage f 65; goederen f 3649; levende dieren f 158; en diversen f 41; totaal f 7306. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus in de pro vincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Hontenisse 2. Diphtherie: Grijipskei-ke 7, Hulst 2, Meliskerke 2, Oostkapelle 4, St. Philipsland 1. Gevallen van kinderverlamming de den zich o.a, voor te Amsterdam (3), Zeist (2), Rotterdam (2), Vlaardingen (2) en Rheden (2). Gevallen van encephalitis na inenting werden niet geconstateerd. MIDDELBURG. De Kermis Donderdag. Het is gisterenmiddag zeer druk ge bleven in de stad, want men had' niet al leen te rekenen "met de 3600/ die yan de Belgische badplaatsen kwamen, doch ook met de velen, die hier of elders op het eiland reeds vertoefden en met de velen uit alle deelen van de provinci!©, die op zulkeen dag naar de hoofdstad komen om te genieten in de dan cosmo- politische stad. Vooral op de Burg is het enorm' druk geweest, want iedere vree|mde wil de botermarkt en de Abdij- zien en nu kwar men er de honderden bij', die op de Groenmarkt een bezoek bij! de markt kooplieden wilden brengen. Deze staan echter veel liever op de Markt zelve, waar zij hun vaste plaatsen hebben en waar zij ruimer staan ook. Op de Kermis was het den gleheelejn middag druk, wlan't niet alleen de jeugd, maar'ook de ouderen komen gaarne des middags een kijkje nemen. Des avonds" waren de bezoekers van elders, behalve de logteergjastjen weer ver dwenen en moesten dus bijna -alleen de Middelburgers de kermis aan den gang houden, al kregen zij! ook nu vfan builen de stad assistentie. Er was meer dan de vorige ;avonden een kermisst|emmmg in de menschen en bijna overal in de in richtingen was het -goed druk en d-ain doelen wij' ook op de mbesUe- cafe's en dergelijke en vooral bij die welke in def inrichting muziek of cabaretleven. Het was ook nu weer vroeg -Ejjfgjeloqpen met de drukte en verschillende inrichtin gen waren te 12 uur reeds gesloten, nief- tegenstalande tot 1 urn* toestem'ming was om open te blijven. In het Schuttershof was- het ook weer uitverkocht en zij-, die nu de zaal vul den, genoten yan het goede programma van begin, tot het eind. De Schouwburg1, waar voor de tweede m'aal „Een Spaansche vlieg" werd op gevoerd, was' de opkom'st minder groot! dan "Woensdag, maar zij-, die er waren, hebben om de wijze van vertolking va-n deze klucht smakelijk gelachen. Heden en morgenavond weder „Vier dagen uit het leven van een onfatsoen lijk meisje'-', - [Gisterenmiddag opende ide heer .1. Sukkel zijn nieuwe autqgarage op den Rpuaans-cjhe kade. Al. moê® men het be- Ireuren, dat een der mooie- heerenhub zen tot garage Is verbouwd' dan neemt dit niet weg,dat men moet erkennen,! dat de heer Sukke-l er in geslaagd het (gebouw te laten veranderen 'in een flin ke, ruime, d iepe stalling voor auto's die nu met de talrijke bloemstukken van le (veran-ciers en clientèle er woölijk uit zag, terwijl aan beide zijden lamlgs de wanden de auto's keurig gerangschikt stonden. Achter in bevindt zich d-ei werk plaats, waar reparaties aan alle soor ten van wagens kunnen plaat® he-b-ben, al heeft de heer Sukkel binnenkort het agentschap van eeni 'der bekende Ame- rikaansclie fabrieken in het zicht. Namens de klanten der zaak heeft de heer F. J. Gastel uit Veere in wel ge- kofzen woorden ,den levensloop van den heer Sukkel geschetst, waaruit mag-blij ken, dat men in hem, die- nu 5 jaar een autozaak in Middelburg drijft, een deskundige mag zien. Velen kwamen 'den heer Sukkel met zijn nieuwe zaak gelukwenslcfien. Voor de Zeeuwsche blinden. Weldra zullen de loten der Vereeniiging to-t "Werkverschaffing aan 'Zeeuwsche blinden alhier weder ten verkoop'worden aangeboden. Het bestuur van genoemde vereeni- giing' heeft zich steeds' in jrooite belang stelling mogen verheugen, doch meent ditmaal een speciaal beroep te moeten- doen op de ingezetenen van Middelburg en andere Zeeuws'c-lie gemeenten om den lote-nverkoopi eens- extra te begun stigen. Hoewel het bestuur over het lotende- biet 'tevreden kan zijn, valt de laatste ja ren igteen vooruitgang daarin te bespeu ren, deels tengevolge van he't vertrek van enkele der gegpede begunSti-geris, deels tengevolge van de minder gunstige o-mstandigheden, waaronder oo-k' het be drijf der vereehi-ginig te lijden heeft. Het bestuur was tot hiertoe st-eed® iu de -ge legenheid de in de inrichting werkende blinden een behoorlijk' loon uit te betalen en zou dit gaarne blijven do-en hetgeen alleen mogelijk is, wanneer de loten ver koop stij-gt en dus' meer middelen toe- tio ©vloeien. Gaarne ondersteunen wij hel beroep op aller steun aan "de blinden. Aan de inrichting -op de Beestenmarkt zijn steeds verkrijgbaar matten, man den, borstels, ve-gers' enz. en ook be staat aldaar -gelegenheid tot het doen' matten vain alle soorten van stoelen. Het telefoonnummer der 'inrichting is en -men behoeft dit slecht® op te bellen om inlichtingen en prijsopgave 'te ontvangen. De Harmonie „Ons Genoegen" geeft -Zondagavond weder eene uitvoering in de tent op den Boulevard. BAARLAND. Dezer dagen is onder de gemeente Baarland een -hooimijt bevat tende 8 a 9000 K.G. hooi van den land bouwer Bruggeman afgebrand. Men meent dat hier kwaadwilligheid in het spel is. WISSENKERKE. Alhier is een zwem- vereeniging opgericht met aanvankelijk 56 leden. Het bestuur beslaat uit m Heijboer, voorzitter, J. van Halst), pen ningmeester, A. G. M. Markusse,secre- taris. WISSENKERKE-. In verband met den 50sten jaardag van de Koningin verga derde de Oranjevereenigjin-g ter bespre king van een feestprogram'. In de eerste) week van September zal men feest vie ren; te beginnen mfet koraalmuziek, Godsdienstoefening, zang door Hoslajma en het Mannenkoor. D|aarna kinderop- tocht en zang op de muziekltent. Ver volgens allegorische optocht en volksspe len met tot slot een üchtstoet. RENESSE. Een Oud-orper viss'cher bracht aan het lijk van het verleden A 0| tegen beurskoers :fl OBLIGATIE N a met jaarlijksche uitloting (In'gez. Med.) week bij het baden verdronken meisje uit Zierikzee. I OUD-VOSSEMEER. Sedert Èondagj heeft men in de Mosselkreek gedregd naar het lijk van den verdronken schip persknecht M. van Dijke, Woensdag- werd het gevondeö. HOEK. Wijlen de heer L. Koliju al hier heeft f 2500 gelegateerd aan de ver- eeniging „Het Groene Kruis" aldaar. Een flinke som1 is bovendien geschonken ,aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk. Ver moedelijk zal voor dit bedrag worden gesticht een rus|thuis voor ouden van dagen, wat feitelijk wel de bedoeling was van den erflater. Gemeenteraad van Sas van Gent. Gister kwam de raad in spoedeischen- -de vergadering bijeen, ter afhandeling van het eenige agendapunt: het schrij ven der feestcommissie, waarin deze te kennen gaf de 200 subsidie te wei geren. Alle leden waren present. De burge meester legde den nadruk op hetgeen de commissie schrijft over gebrek aan ver trouwen. Ook B, en W. hebben dit grie vend gebrek aan vertrouwen zeer aange voeld. Nog geen 17 dagen geleden nam de raad 'n besluit om 300 toe te staan voor versiering bordes gemeentehuis. Het lag niet in de bedoeling die 300 geheel te gebruiken, doch nu zegt de raad: u zult de 300 niet overschrijden, terwijl men de commissie 200 toestaat. De heer V erschaffel acht het bui ten alle waardigheid der commissie, om tegen de raadsleden uit te varen. Als men -de gemeentekas beschermt is dat geen blijk van anti-oranjegezindheid? Hij meent te moeten concludeeren, dat de commis- missie een voorbarige belofte is gedaan. Heeft de burgemeester dat gedaan of B. en W.? In het schrijven der commissie staat duidelijk, dat de toezegging gedaan is. De v o o r z. heeft niets toegezegd. De heer Stouthamer zegt, dat de 300 voor versiering bordes niet geheel zouden worden opgebruikt, en omdat men een bedrag van 100 daarvoor vol doende achtte, kon -de commissie de over blijvende 200 krijgen. Wethouder Neeteson: Als de raad een beslissing neemt om een crediet van 300 aan B. en W. toe te staan voor ver siering raadhuis, mogen deze daarvan geen 200 aan de commissie geven. Bo vendien is de commissie wel zoo verstan dig, -de begrooting op te maken, met de middelen die ze heeft. De heer De L e u x is niet tegen oran jefeesten, doch het geld moet niet uit de gemeentekas gehaald worden. Spr. meent dat de feestcommissie op een dwaal spoor is gebracht, en vindt het heel aar dig, dat de oranjeliefde zoo diep is, doch dat de feesten niet moeten betaald wor den door hen, die er niet voor zijn. De heer Ysebaert heeft het oor in de gemeente eens te luisteren gelegd en is. tot de conclusie gekomen, dat het volk niet voor feesten is, omdat er nergens „gekroond" wordt, waarop de heer De Leux veronderstelt, dat zijn bewering in de vorige vergadering gedeeltelijk on juist is geweest, dat niet een verminde ring der oranjegezindheid van 60, doch wel van 80 procent te constateeren valt. De heer Verschaffel is het met beide sprekers niet eens. De animo zit er wel in, -doch spr. protesteert tegen de manier, waarop de raadsleden worden aangevallen. y! De burgemeester concludeert dat de 200 terug gaan in de gemeentekas en vraagt of mogelijk een commissie van den raad genegen is het bordes voor 100 te versieren en toont dan het plan van een bordesversiering van 200. De heer De Mul meende als men aan de Koningin zou vragen, hoe wilt ge ontvangen worden, ze zou zeggen in al len eenvoud, en zoo weinig mogelijk geld uit de gemeentekas trekken daarvoor. De voorzitter zeide zoo zou iede re majesteit spreken, U moet dat in een openbare vergadering niet zeggen. Men doet het niet voor haar persoon, doch

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1