\^sch Uw haar De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -i. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 18 1 MAANDAG 4 AUGUSTUS 193 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. DE CHRISTEN-DEMOCRATEN EN DE VLOOTWET. NOG PASSEN VOOR DUITSCHLAND. DE NEDERLANDSCHE WEEK IN ANTWERPEN. ONZE LEGERMACHT OP ARUBA. KINGSFORD SMITH IN ONS LAND. HET GOOISCH NATUURRESERVAAT DE WATERSNOOD IN ZUID FRANKRIJK. ZEELAND. MOEILIJKE WEGEN Bezoek aan Zeeland. MIDDELBURG. h.amtomsem. 27 (Ingez. Med.) W. J. Sprenger. f De Kermis. WALCHEREN. Het feest in de kampen te Dishoek. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND, Jubileum Gemeenteontvanger van Wissenkerke. (Wordt vervolgd.) llrouinriale Zeeuw&che MIDDELBURGSCHE COURANT Het hoofdbestuur der Chr. Dem. Unie heeft in een dezer dagen gehouden ver gadering besloten een krachtige actie te voeren tegen de nieuwe vlootplannen. Een adres zal worden gezonden aan den ministerraad en aan de Tweede Ka mer, terwijl voorts al het mogelijke zal worden gedaah om de petitionnements actie van Kerk en Vrede te doen slagen. In September zal een speciaal anti-vloot wetnummer van „De Strijder" worden uitgegeven. In de Nederlandsche en Duitsche pers heeft dezer dagen een bericht gecircu leerd, dat op 1 Augustus een nieuwe regeling van het Nederlandsch-Duitsche grensverkeer in werking zou treden, ten einde het den vacantiegangers gemakke lijker te maken. Hierdoor verkeeren bijna allen in de meening, dat de pasdwang voor het verkeer tusschen de beide landen is opgeheven. Het gevolg hiervan is, dat Vrijdag en Zaterdag velen aan de grens moesten worden teruggewezen, daar zij zonder pas waren. De bevoegde autoriteiten hebben nu in de Duitsche pers er op gewezen, dat het tijdstip voor de nieuwe regeling nog niet is vastge steld en dat de pasdwang nog onveran derd voortbestaat, zoo meldt het Vad. Het Belgische Telegraafagentschap meldde Zaterdagavond uit Antwerpen, dat kroonsprins Leopold daar gistermid dag incognito is aangekomen voor een bezoek aan het Nederlandsche eskader. De prins werd aan boord van de jacob van Heemskerck door yice-admiraal Quant temidden van zijn officieren ont vangen. De bemanning presenteerde het geweer, terwijl de scheepskapel het Belgische volkslied speelde. De prins bracht ook een bezoek aan de twee duik- booten. Het eskader had de Belgische en Nederlandsche vlaggen geheschen. Na het bezoek keerde de prins naar Brussel terug. Naar wij uit Curasao vernemen is de mededeeling van den onlangs van zijn detacheering bij de troepenmacht op Cu rasao ontheven en in Nederland terug gekeerden len luitenant der Infanterie van het N.O.I. leger L. F. Weijerman, onlangs in een persgesprek met „de Gel derlander" gedaan, dat de politiemacht op het eiland Aruba slechts uit 8 in- heemsche politieagenten zou bestaan, niet juist. De bezetting van dat eiland bestaat uit een detachement van 34 man politietroepen onder bevel van den eer sten luitenant der infanterie van het N.O.I. leger H. F. Blokland en een deta chement mariniers ter sterkte van 30 man onder bevel van den len luitenant der mariniers C. L. M. Janssens, zoodat de sterkte thans aanzienlijk graoier is dan bij aankomst van het detachement- Weijerman. Men meldt aan de N.R.Crt. dat de heer Kingsford Smith nog enkele dagen in Nederland zal blijven om uitvoerige plannen te bespreken met den heer Van Dijk, betrekking hebbende op een we reldvlucht, welke zij het volgende jaar zullen ondernemen. Naar het Hbld. verneemt, moet het plan-Roëll, het vormen van een Gooisch natuurreservaat bedoelen, zoodra de grondaankoop van de heidevelden van Stad en Lande van Gooiland door de combinatie van Gooische gemeenten, Amsterdam en de provincie Noord-Hol land tot stand gekomen zou zijn, om het heidebezit af te ronden met boschter reinen, aan te koopen van particuliere eigenaars. Op deze wijze zou voor im mer althans een deel van het kaïakte- ristieke Gooische landschap ongeschon den in stand gehouden worden. De gemeenteraad van Albefeuille-La- garde (dep. Tarnet-Garonne) heeft de leden van de uitvoerende commissie van het Haagsche Comité Watersnood Zuid- Frankrijk, prof, mr. M. W. F. Treub, voorzitter, mej. R. Duys, secretaresse, mr. J. A. Philipse, penningmeester, dr. J. Moll van Charante, 2e secretaris, be noemd tot eere burgeres en eere-burgers van zijn gemeente. Vie meent iedereen te kunnen mis-1 doodenakker. .j rI Het was op verzoek Van de fa sen, bedriegt zich, maar wie gelooft, I dflt dez<T ter aardebestelting een dat men hem niet kan missen, be-1 eenvoudig karakter droeg en alleen ds. driegt zich nog meer. j de Visser- het woord voerde terwijl de advertentie reeds - had aangegeven, dat I behalve van de naaste familie I bloemen werden verwacht. "De >afd. wielrijders van den Vlaam- stèhen Toeristenbond te Antwerpen en omgeving zal Zondag en Maandag 10 en 11 Auigs. een tocht naar Zeeland ma ken. Den eersten da,g komen zij tot Goeis en overnachten aldaar, terwijl op Zuid- Beveland o.a. een oesterkweekerij zal in oogtenschouw worden genomen. Voor den Maandag staan Middelburg en Vlissingen op het programma en gaat het gezelschap van laatstgenoemde stad per boot naar Terneuzen om verder weer per rijwiel huiswaarts1 te keeren. Zaterdagmiddag zijn met een der booten van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland vertrokken een dertigtal pad vinders der 2e Middelburgsche Groep om van 2 tot en met 10 Augustus hun zomerkamp te betrekken nabij Ipswich Behalve het gewone kampleven, zijn aan deze reis verschillende excursies verbonden, waarvan we noemen een tweedaagschen zwerftocht voor de oudere jongens door het Engelsche landschap met moeilijke opdrachten georganiseerc door een aantal Engelsche leiders meestal betrekking hebbende op de zin tuigtraining der beweging. Verder het DOOR XT ^VL Het was een ex pres trein. Als hij door berookte, van regen druipende stations heensnorde, waar enkele passagier met natte parspluies heen en weer drentel den keken die twee die nu geen kame raden meer waren, elkander i,n de oogen en lachten blij. Ze zaten in een hoedje, 'dicht bij elkaar. Een lange, blanke hand lag in een bruine gespierde vuist. Zij had haar hoed afgezet en nestelde ver trouwelijk haar hoofd tegen zijn hreej- den schouder. Daar hoor je, zei Dick, voor altijd en altijd! [En dan hief zij haar hoofd "op en herhaalde stralend van vreugdeVoor altijd en altijd! Wiat kon hel' hun schelen, of een van die verregende stumpers daar buiten op een perron hen zag zitten. Uit de hoogte van ei)gen gelukzalljgheid kodden ze mét "ten (glimlachje neerzien op al! die on- gelukkigen die nog niet, zooals zij, het toppunt van hun wenschen bereikt had den. De raampjes aan den anderen kant dropen van den regen, die er tegen aan kletterde alsof een kwajongen er handen vol rijst 'of zand tegen wierp. Audrey lachtle even, zacht en gelukldg. Dick hield zijn adem in. Zóó had hij haar nog nooit" hooren lachen. Nou stil zoo blijven zitten! zei' hij Wat anders? Maar zeg, ik zat er net! over te denken ;dat jij zoo heelemaal anders geworden bent. Je bent heusch dezelfde niet meer... je stem ook niet.. Je beht niet meer dezelfde Dick, waarmee ik heb zitten praten op het balcon. Je gelzicht is veranderd. Je handen ook! En weer lachte ze en vroeg Is dait niet gek? Natuurlijk zei Dick, maar jij bent ook veranderd. Gisteren wias ik een blinde gek die naar een Toto zat te lijken .Maar vandaag heb ik mijn oogen gelukkig teruggekregen en nu zié ik voor het eerst echt shoe je bent. Je bent het mooiste meisje dat ik nog ooit gezien heb. Stel je eens voor dat je weggiegaan was zonder dat ik het bemerkt had! Dat is onzin! zei Audrey. Dat kon natuurlijk niet! Z«gg eens Dick hoe heb j.e 't eigenlijk ontdekt? Dat weet ik zelf niet precies. Toen ik aan het pakken was, trof het me» plotseling. Nadat we dien eersten avond sis men gepraat hadden .kreeg ik zoo'n gevoel, ibat ik nooit meer naar huisi behoefde te gaan. Ik had vergeten dat eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij UW haar WOrdt. Purolzeep is evenals Purol. verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. J bezoeken vai groote industrieën, een zamelijken autotocht naar Londen, ver schillende padvxndersspelen en kamp vuren en een projectieavond in een club- gebouw. Vooral voor de kampvuurrecreati.es, I muziek en zang, zijn de Middelburgsche jongens in het bezit van een sterk be zette kampvuurband. Aan belangstelling en medewerkingI van de bevolking zal het de jongens niet ontbreken, daar deze Groep in Ipswich I een goedé bekende is. Zaterdagmiddag stonden in de Noord straat velen het oogenblik af te wachten, dat het stoffelijk overschot van wijlen den heer Wi. J. Sprenger de woning zou worden uitgedragen en in de buurt had den verschillenden de gordijhen gesloten ten 'teeken van rouw over het heengaan van den man, die zoovele jaren daar heeft gewoond yen die zich op verschil lende wijzen verdienstelijk heeft gemaakt voor Middelburg. De overledene was destijds lid van de firma Spoors en Sprenger, en van zijn nog niet vermelde functies, noemen wij Handelsmaatschappij en die van presi de!) t-commissa.ris der Mididelb urgsche Maatschappij van Stoomvaart. Even twee uur zette de lijkstoet zich in beweging. De lijkkoets, waaraan een krans van de kinderen en een van de kleinkinderen hingen, werd gevolgd door 7 rijtuigen met familieleden en kennissen en zeer langzaam schreed men lierkhof- waar ts. Daar waren velen aanwezig, die den overledene den laatsten groet wilde bren- gep. Aan de geopende groeve nam de heer ds. J. d© Visser het woord en zeide dat het zeker niet in den geest en naar den wensch van den overledene zoui zjjn als er aan zijn graf uitvoerige redevoeringen wenden gebonden, maar1 het zou ook niet goed zijn als niet met enkele woor den dank werd gebracht voor wat de af (gestorvene was voor zijn familie, voor de stad en voor vele menkchen. "Hij was gezegend met groote gaven. en hem is een liooge leeftijd beschoren geweerd, maar vooral voelde bij zich een met God en daarom herinnert spr. er aan, "dat ■men het stoffelijk overschot aan 'den s|choot der aarde heeft toevertrouwd maar dat allen leven in de hoop op het hier namaals. Spr. ging daarop voor in ■gebed. De zoon van den overledene^ de heer V. J. W. Sprenger, 'bracht dank aan alle aanwezigen, o. a. aan de oude getrouwen ,die zoolang bij zijn vader in dienst waren, voor de laatste eer zijn va der toewezen. Nadat de familieleden bloemen in het graf hadden gestrooid verlieten allen den Op het oogenblik dat wij dit schrijven is het in het tijdelijk tentengehucht op de Markt alhier nog rustig, m'aar als dit stukje onder de oogen onzer lezers komt, spelen de orgels in de verschillend1© in richtingen hun kermisdeunen reeds, draaien de verschillende caroussels enz., gaan de schommels heen en weer, roepen de verschillende tenten van vermlaak en die (met nieuwigheden of merkwaardighe den de voorbijgangers reeds binnen, en hangen over de Markt de geuren, van wafels, poffertjes, oliebollen en ander© kerlmïslekkernijenOver wat in de ten ten te zien en te genie te|n is zullen wij eerst morgen mededeelingen kunnen doen, maar over den aanblik! van het geheel reeds thansi enkele woorden. De meeste der gangen tusschen de inrichtin gen zijn breeder dan vorige jaren, wat op drukke avonden zekpr zeer za,l wor den gewaardeerd. Door het wegblijlven van een der ingeschreven inrichtingen, een tête a qu/eu, en enkelei verplaatsingen kon dit worden bereikt, terwijl het plan bestaat volgende jaren nog mber ruimte te maken vooral op de hoeken, speciaal die tegenover Gortstraat en Gravenstraat. Voor hen, die de opstelling Zaterdag of Zondag zagen, zij! vermeld, dat men he den nog een paar kramen verwachtte, waarvan de eigenaars uitstel van .opbouw hadden verzocht, terwijl nog plaatsen moesten worden aangewezen aan ver schillend.© kleinere kranten, die in zeer korten tijd konden verrijzen. Zoo gezegd, wij komen op de kermis zelve morgen nader terug'. Nu er geen schouwburgtent op den Dam is verschenen, mag worden ver wacht, dat de trek naar den Schouwburg en het Schuttershof groot zal zijn en is het vooraf bespreken vjan plaatsen ten zeerste aan te bevelen. Over de prestatie van het gezelschap van den heer Louis 'de Vries! in den Schouwburg hopen wijl morgen nader verslag te geven, voor wpt het gezelschap van den heer Faveur in het Schuttershof betreft, zal dit eerst Woensdag het geval kunnen zijn en herhalen wij daarom' nog eens, dat de berichten uit andere plaat sen ons het volle vertrouwen geven, dat de heer Faveur ook dit jaar zijn uitste kenden naam op het gebied van de ver zorging van goede variété-programma's weder handhaaft. KOUDEKERKE. De bewoners der ver schillende padvinders- en andère kampen in de omgeving van Dishoek hebben Za terdagavond een bezoek gehad van dé Middelburgsche Mondharmonioa-vereeni- ging „Crescendo", die onder leiding van den heer G. Wagenvoort bij! de consump tie tent van den heer Xlofs, een© uit voering gaf. De verschillende uitgevoerde nummers werden met groote aandacht! gfevolgd en na ieder nummer klok een dankbaar applaus. Na deze uitvoering ontstaken de padvinders te ongeveer half tien het groote kampvuur, dat tot ver in den omtrek zichtbaar was en een sprookjesachtig aanzien aan het geheel gaf. Bij gunstiger weer zou alles echter nog beter tot zijn recht zijn gekomen. Toch hebben de kampbewoners een aan gename© avond vol afwisseling gehad. 's-GRAVENP:OLDER. Zooals we on langs berichten, hadden B. en W. na 1 Juli de salarissen der opent», onderwij zers niet uitbetaald, 't Hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers Genootschap spande zich er echter voor en dank zij! de maatregelen door uit bestuur getrof fen, waren B. en W. genoodzaakt op hun. toesluit terug te komen en werden de triactementen reeds op 2 Augustus uit gekeerd. KRABBENDIJKE. De burgemeester, de heer Jac. Wellemian, heeft naar d© N.R.Crt. meldt, tegen 1 September ont slag gevraagd. WISSENKERKE. Naar aanleiding dat het 2 Augustus 25 jaar geleden was dat; heer J. B. Wisse als gem'eente^onidan ger alhier benoemd werd w,as de ge meenteraad dien dag bijeengekomen. Na dat de jubilaris met echtgênoote en kin deren was binnengeleid sprak de bur gemeester o.a. liet volgende tot den ju bilaris „Ge moogt dan nu vandaag terugzien op 25 jaren in dienst der igjenteente ails ontvanger doorgebracht en het is daar mede dat ik U, mede uit naam van het Gemeentebestuur hartelijk gelukwemsch, alsook Uw familie, hier tegenwoordig. Gijl hebt in die 25 jaren heel w&t zien .ver anderen en uitbreiden. De gemeente-re kening en begrooting die toen gij' Uw loopbaan aanvingt, slechtsi enkele blad zijden vorderden, hebt gij zien uitdij en tot zeer omvangrijke hoe lede elen en het verder daarm'ede in verband staande administratief werk heeft zich in diezelf de verhouding uitgebreid. Maar die toe name Van werk heeft in geen enkel op zicht schade berokkent, noch aan de uitvoering, noch aan de accurate afwer king, maar alles wat uit Uw handen' Kwam was steeds af en zag er altijd on berispelijk uit. Ook zijn er in aie kwart eeuw groote sommen gelds door Uw han- ik ergens anders vandaan kwam. Als ik 'si(morgens opstond, kreejg ik je wel te zien, en als ik 's avonds' naar bed ging,., had ik de zekerheid, dat ik den vólgen- den morgen je zou 'terugzien. En toen mevrouw Winkles ons' zoo plotseling op sltraait stuurde, kwam ik opeens tot het bewustzijn ,dat ik je den volgenden mor gen niet aan het ontbijt zou terugzien, dat ik geen gólf meer met 'je spelen zou dat ik geen gelegenheid zou hebben, je .meer te zien .omdat jij.... weg zoudt zijn'. Hij hield óp met spreken en drukte haar nog vaster tegen zich aan. En toen? vroeg Audrey. Toen.... toen voelde ik me uit mijn humeur.... "doodeenvoudig razend .Je had geen recht om heen te gaan- Ik wist toen opeens dat je geen gewone kame raad was. Je was de eêniige voor me op de "heele wereld... mijn Audrey. Ik wist, dat ik van je hield met mijn heele wezen... dat ik, als je weggegaan zoudt zijn, een of andere groote dwaasheid, 'begaan zou hebben.... Hij voelde dat er een huivering door ha air leden voer. Toen riep ik jé op het bialcon en als je toen gezegd had, dat je naar het an dere einde van de wereld, ging... dan was ik meegegaan... al had ik er het geld voor moeten leenen van mevrouw Witnk- les. Hij voegde er 'lachend aan toe: Ik ben blij dat het Londen was. Waarom Omdat het nu niet zoo ver weg is en ik dus gemakkelijker bij je komen k.an! Woon jij d,an ook in Londen, Dick? Wat eenig! Nee... m.aar ik ben niet zoo heel ver weg. Waar ergens woon je in de stad? Hoe is je adres? Met iedere post krijg je een brief v,an me! Hij schaterde het uit van pret en keek haar vlak in de oogen. Waarom lach je? vroeg ze. Waarom? vroeg Dick, 't IS gewoon meer dan kostelijk! Ben je er dan nog niet achter ,dait jij niet weet wie ik ben en ik niet weet wie jij bent? Audrey zette groote, oogen op en begon toen ook le"lachen. Het kan me niet schelen, zei ze. En ik ben er zelfs niet benieuwd naar. Jij bent Dick.... dat is me meer dan genoeg! Liefste! zei Dick en trok haar hoofd weer tegen zijn schouder aan. Maar hoe dan ook, vervolgde hij, ik sta er op dat je weten zult wie ik ben. Je zult me antwoord moeten geven op mijn brieven en aan het postkantoor we ten ze niet wie „Dick" is. En dan^ ik kan wel een orgeldraaier uit BloomS- blury zijn.... wat weet jij daarvan? Dat zou me geen steek kunnen schelen! Dan kom ik met het centenbakje Stel je voor! Als we dat deden zou den we op één dag een fortuin bij el- ikaar kunnen krijgen. Londen zou dol worden. Alle kranten zouden een ver slaggever zenden om onze levensgeschie denis op te teekenen en een fotograaf om een kiek van jou te nemen, terwijl je met een zoetsappig glimlachje een cent van een of anderen hoogen oom! in ontvangst nam! Als ten minste de politie, niet kwam en ons beval door te loopen omdat we het verkeer belemmerden^ voordat we onze centen binnen hadden. En, voegde Audrey er aan toe, we zouden voordat het avond was in de ge vangenis zitten, onder verdenking van oplichterijHet zou een kostelijk planne tje zijn. We moesten het op een goeien daig toch eens' proheeren alleen maar om te zien wat er van komt. Geen denken aan, zei Dick. Jij zult geen gemeen goed worden van die snert kranten, die er grapjes' over zouden verkoopen om het publiek te laten lachen Ik zou veel liever gauw weten, wanneer je mevrouw Ardley-Manners wilt worden. Wat ,'zleg je.,., oh! Audrey ging rechtop zitten en keek hem glimlachend laan. Zoo.... is dat je naam? Dick Ardley- Manners? Ze herhaalde den naam zachtjes .alsof ze dien klank „goed wilde doorvoelen. En, vroeg Dick hoe bevalt je dien naam? mjS=======ji

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1