IBrotiiticiale JfeeutuscTie 1.1. Sltmkrij „lolMitg" per Kilo ee legen Mlariei i Twee bladen. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. NederlandBelgië en „Groot-Nederlanders" Ruskin. BINNENLAND. POLITIECOMMISSARIAAT TE EDE- HET SUIKERWETJE. DE REGELING VOOR DE OUD- GEPENSIONNEERDEN. HET NEDERLANDSCHE ESKADER IN BELGIE. DE HULDIGING VAN KINGSFORD SMITH EN STANNAGE. DE KRAKATAU. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. HET DUITSCH-FINSCHE CONTRACT, Zeeuwsch Profetenbrood het echte, M, PETERSE, Confiseur-Patissier. ZEELAND. Waterschappen. e ARNHEM Plaza, Velperplein 78 - Telefoon 23521 - Prima keu ken - Billijke prijzen - (Ingez. Med.J WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. - "Tfii No. 18 0. België viert feest. Het herdenkt den aanvang van de 'gebeurtenissenreeks, die leidden tot de stichting van het zelfstandige koninkrijk België. Deze aanvang ligt in dat tijdvak der geschiedenis, toen België en Nederland, door den wil der toenmalige Europee- sche grootmachten meer dan door inner lijke noodzaak, tot één koninkrijk gepro clameerd waren. Van Nederlandsch standpunt gezien, en ook uit algemeen geschiedkundig oogpunt, moet deze aan vang een „opstand" genoemd worden, en zij, die toen aan Belgischen kant voch ten, noemden wij van onzen kant met recht „opstandelingen". Maar: dat is honderd jaar geleden. Nu is dat historie, dat wil zeggen, het is uit het rijk der emotionaliteit gekomen bin nen de domeinen der historische objek- tiviteit; de heldendaden aan weerszijden bedreven kunnen als zoodanig gewaar deerd worden; voor de dappere Neder landers, die in den krijg vielen, hebben wij hetzelfde respect als voor onze man nen van vroeger eeuwen, die wij ver eeren; edoch: in onze hedendaag se h e betrekkingen tot het huidige België mogen wij ons niet meer laten beïnvloeden door wat er voorviel rondom de scheuring van 1830, die tot het ont staan des koninkrijks België de aanlei ding was. Als Nederlanders van deze eeuw, en vooral na den wereldoorlog en het groote leed, dat toen over onzen Zuiderbuur kwam, kunnen wij 1830 ook niet meer als achtergrond zien van het huidige België; wij vermogen slechts te zien een land, verschillend van het onze, met zijn ernstige moeilijkheden, cultureel en eco nomisch; met een twee-talenvraagstuk, welks oplossing zoo moeilijk is, dat men zich er ter nauwernood een vaste opinie over kan of durft vormen; maar ook: met een enthusiasme en een élan, een werk kracht en een streven om vooruit te ko men, waar voor wij in abstracto respekt kunnen en moeten hebben en waartegen wij ons in eoncreto alleen dan te weer zullen stellen, wanneer wij meenen, dat onze Nederlandsche belan gen onrechtmatig worden aangetast Dat buurland nu, hersteld uit den we reldbrand gekomen, viert feest, volop, maanden aaneen. Het noodigde den Noorderbuurman op dat festijn. Welke reden zou die hebben, daaraan niet te voldoen? Wij zien er geen enkele. Dat nu honderd jaar geleden de inwo ners dier gouwen tegen ons van het Noorden vochten Daar is toch bloed gevloeid aan beide kanten, en wanneer nu h ij de vriendenhand uitsteekt, moeten w ij dan koppig en nukkig blijven? Dat ware toch wel heel erg kinderachtig Dus: we doen mee. Van ganscher harte zelfs; in Antwerpen komen we grandioos voor den dag en in Luik ook heel goed. Uit alles blijkt, daartegenover, dat België speciaal de Nederlanders har telijk verwelkomen en ontvangen wil dat bemerkt men van alle kanten. Zouden wij Nederlanders daarvan niet getuigen en daarvoor niet erkentelijk zijn? Waarom niet? We zijn waarlijk nuchter genoeg om steeds onszelf te blij ven en onze economische belangen zoo wel als onze nationale waardigheid zul len wij waarlijk niet uit het oog verliezen rnaar wanneer het jubileerende België ons hartelijk en goed ontvangt, dan beta len wij daarvoor gaarne, zooals dat be beid °15nS ^Cr ^epaste erkentelijk Men zal zeggen: dat spreekt toch van zelf GeenszinsEr zijn Nederlanders, en er is zelfs een niet onbelangrijke courant in ons land te weten het „Utrechtsch Dagblad", waarvan dr- P. H. Rittei Jr, de hoofdredactie voert die te dezen opzichte een héél ander geluid laten hooren. Onder het opschrift „Een kaak slag" kon men b.v. in het nr. van 29 Juni j.l. lezen: „De bladen bevatten een bericht, dat een Nederlandsch eskader heden de Schelde is opgestoomd, om hulde te brengen aan België, dat honderd jaar geleden tegen het Nederlandsch gezag in opstand kwam. Een nadere informatie door ons ingewonnen, heeft die berich ten bevestigd. De Nederlandsche Regeering heeft dus juist op de plaats waar van Speyk voor het vaderland zijn leven gaf, hulde doen betuigen aan de machten die, in den strijd met het vaderland dat leven na men. Deze bezoedeling van de nationale vlag is eenig in de geschiedenis van Europa." Het artikeltje vervolgt dan „Wij zijn geen tegenstanders van België en geen ophitsers tegen België Maar er zijn grenzen. De uiterste vrede lievendheid wettigt geen vlagvertoon, dat onteert. Wij zouden even hevig pro test aanteekenen, indien zulk een lafheid als volgens de berichten geschiedt, eenige andere natie betrof, die Neder landsch bloed had vergoten." Het U. D. is van meening, dat „heel ons volk zich verzet tegen dezen gang naar Canossa"; het vernam, dat er in marinekringen hevig verzet geweest zou zijn, en het eindigt zijn kaakslag aan-de-kaak-stelling met dezen fraaien boksstoot: „Wij zijn geen voorstanders van ontwapening. Maar wij zeggen' nog liever hadden wij de vloot zien opber gen, dan het wapen van het nationaal verweer gebezigd te zien voor een natio- nalen knieval. Deze tocht naar Antwer pen is een kaakslag in het reeds zoo ge schonden gelaat der nationale waardig heid Dit fraais lezende, vraagt men zich af, of dat deel der laatste honderd jaren, waarin de schrijver van deze overdre venheden leefde, hem gansch en al voor bijgegaan is, zonder hem eenig modern inzicht bij te brengen? Dat ware, van dezen, overigens begaafden stylist en wèl-belezenen man, ondenkbaar, en het is dan ook niet de verklaringsgrond, dien wij zoeken voor dit dwaze trompetge schal. Men vindt die verklaring echter in de pathologische bewustzijnsveren ging, welke optreedt bij lieden, die aan de kwaal van het Groot-Nederlander schap al te hevig laboreeren. En dr. P. H. Ritter Jr. is een van de ernstigste ge vallen; althans wij zijn tot die diagnose geneigd, wanneer wij lezen, wat de man „die geen tegenstander van België en geen ophitser tegen België is", elders over deze zaak schrijft. Wij ontvingen dezer dagen n.l. een boekwerk, getiteld „Voor-1830-Na", een bundel opstellen en gedichten, uitgegeven door C. A. Mees te Santpoort in opdracht van den „Dietschen Bond'. Daarin schrijft dr. P. H. Ritter Jr. een artikel over den „Op stand", dat als volgt aanvangt „Temidden van het feestgeschal, waar mee het blaaskakerig België zijn ver meende onafhankelijkheid viert, en van de zelfvernedering waarmee een karak terloos Nederland het onvoegzaam vlag geklapper boven pralende tentoonstel lingsfacjades begeleidt, worden de ware oorzaken van den Belgischen opstand van 1830 vergeten" Men zal zoo langzamerhand wel be vroeden kunnen, in welken trant deze „Groot-Nederlander" ons dan het ver loop en de ware oorzaken van den op stand schildert: „een Fransche „raid" die zich voltrok op den rug van een nog slapend Vlaanderen", zoo karakteriseert hij 1830. Om te vervolgen: „wij wenden ons met walging af van de vooze festij nen, en wij zien niet de scheiding, maar de vereeniging, wij zien langzaam maar zeker de Groot-Nederlandsche Gedachte zich verdichten tot een Groot-Nederland sche werkelijkheid" Ziezoo, nu zijn we bij den kern van het poedeltje, bij het „complexje" aan geland. De Groot-Nederlander beziet het geheele Belgische vraagstuk uit dezen gezichtshoek: België moet v e r d w ij- nen; langs de Vlaamsche taalgrens moet de staatsgrens van het Groote Koninkrijk der Nederlanden gelegd wor den en Wallonië kan dan hunnentwege, zooals dr. Ritter het hoogst elegant uit drukt in hetzelfde artikel „voorgoed in de armen van zijn Fransche minnares tuimelen." Dit is de Dietsche Gedachte door de mannen van den Dietschen Bond misschien iets voorzichtiger, maar toch niet ondoorzichtiger, geformuleerd en gepropageerd. Het is misschien wel eens goed, hier onomwonden te verklaren, dat wij als Nederlander dit streven afkeuren. Voor zoover Vlaanderen betreft: omdat wij ons hebben te onthouden van zulk een op- De rede van vice-admiraal Quant, commandant van het eskader, aan den maaltijd bij baron Holvoet, den gouver neur der provincie Oost-Vlaanderen, ademde echter een zeer vriendscliappe lijken, ja hartelijken geest De heerlijkheid van het leven ontbloeit uit een koninklijke beheersching van onszelf en het vinden van geluk in bloemen, boeken, slapen en waken, gebeden, droomen, aarde en hemel. standig gestook binnen de grenzen van een anderen staat. Voorzoover Neder land betreft: omdat wij de Vlamingen gaarne onzen moreelen en kultureelen steun willen verleenen, maar hen niet bij Nederland verlangen, als aanwinst van grondgebied en bevolking. Wij zijn er trouwens van overtuigd, dat het mee- rendeel der Vlaamsche bevolking da,ar al evenmin over denkt, laat staan het wenscht. En of het, ter bevordering van zijn levensgeluk, gewenscht is de bewust making van het Vlaamsche volk waaraan wij gaarne onzen steun geven te leiden in de richting van den wensch naar staatkundige aansluiting met Nederland? Het komt ons in de hoogste mate twijfelachtig voor, nog daargelaten, dat wij voor een volksop voeding in die richting zoo men ons oordeel zou vragen geen sympathie kunnen gevoelen, omdat er, hoe ver sluierd men zijn woorden ook moge kie zen, voor ons toch altijd, een landverra- derlijk bijsmaakje aan is. In een pamfletje, dat bij bovengenoemd gedenkboek bijgevoegd is, wordt de vraag gesteld: „Zijn de Groot-Neder landers gevaarlijke dwazen?" Nadat wij een en ander van hun schrijven en hun doelstelling aangehaald hebben, meenen wij die vraag zoo te mo gen beantwoorden: „Dwazen zijn 'het, maar gevaarlijk zijn ze niet; want het Nederlandsche volk moet van hun theorieën niets hebben." En menschen, die het weten kunnen, hebben ons verzekerd, dat het Vlaam sche volk er al net zoo over denkt. Maar dat laatste kunnen wij niet be- oordeelen. Naar de Maasbode verneemt is bin nenkort de instelling van een Gomimis&av- rfaat van Politie te Ede te verwfachtjeh. Nu de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot heffing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker heeft aangenomen, zij belanghebbenden er op gewezen, dat de inwerkingtreding van deze wet binnen korten tijd te ver wachten is. n.l. op den dag volgend op dien van haar afkondiging, Naar Het Volk verneemt, zal binnen eenige dagen in het Staatsblad verschij nen de algemeene maatregel van bestuur in zake de nieuwe regeling van de uit' keeringen van de oud-gepensionneerden, De bestuursmaatregel treedt 1 Sep tember a.s. in werking. Donderdagmiddag hebben vice-admi raai Quant, zijn staf en de commandlainj ten der te Antwerpen vertoevende Ne)- derlandsche oorlogsbodems bij den Ne derlandsehen consul te Brussel en mei vrouw van der Maesen de Sombreff de lunch gebruikt, waarna zij naar Ant werpen terugkeeren ter bijwoning van het concert van de Koninklijke Militaire Kapel regiment grenadiers uit Den Haag in de feestzaal van de tentoonsteftlingi 's, Avonds 8 uur gaf de staf muziek van de Nederlandsche Marine ook nog een concert op het Eeuwfeestplein in de ten- tooastellinigi. Gisterenochtend hebben vice-admira,al Quant, zijn staf, de offfieieren en beman- hinlgj van het Nederlandsche eskader zich naar het monument der AnLwerpjscbe gesneuvelden van 1914—1918 qp de Frari'krijklei jWegeven en er uit naam van de Nederlandsche regjeering en de Koninklijke Nederlandsche Marine een krans neergelegd. Gistermiddag zouden de vice-admiraal en zijn staf te Brussel arriveeren en eveneens een 'krans leggen qp het graf van den Belgschen onbekenden soldaat aan den voet van de congjre/szuil. Da vice-admiraal zou ten paledze door den Koning worden ontvangen. Van Diijlkls' 'beide collega's Kings'ford Smith en S tannage zijn gisterenmiddag bij hun aankomst qp zeer hartelijke1 vpjze giehuldigd. Tegen 3 uur arriveerde het vliegtuig uit Bremen,, geëscorteerd door, 12 militaire vliegtuigen. Kings ford Smith werd bij het uitstappen niet daverend ep thousiasme ontvangen. Van Dijk over handigde hem' toen een krans. Op1 hejt platte dalk' van het stationsgebouw vond de eigenlijke huldiging plaats. Hier helbl ben verscheidene sprekers de beide moedige mannen toegesproken,; oi.a. de heer van Ede van de Paltz,, als' vertegen woordiger van den minister van Wa terstaat, de Aineri)k|apnsche gezant dr G. J. Dielkema, de heer Abrahams, wet houder van Amsterdam, jhr. C. van den Berg van Heemstede .namens de Kon Vereen, voor de luchtvaart, de heer Plesf- man, directeur der Kon. L uchtvaartmlaaf- schappij. Kingsford Smith dankte voor de vriendelijke woorden: „Geloof me het was me een groote vreugde,- naar Nederland terug te keeren, naar Neder land, dat me zoo- vriendelijk' ontvangt. Ik heb een Nederlandsche machine „gekozen en een Nederlandschien piloot, omdat bei den de 'beste ter wereld zijn. Ik' wil eindigen. Want wat is het verschil tus1- sehen een- vlieger en een papegaai? Een papegaai kan spreken en niet vliegen, en een vlieger kan vliegen en niet sprei ken." In het Carlton hotel werd een fees'O- vaaaltijd igehóuden, waaraan een 60-tal gasten deelnamen en wa|ar menig har telijk' huldigend woord gesproken werd De waarnemingspost meldt, dat de wer king van oen vulkaan Krakatau zich zeer onregelmatig en met lange rustpoozen openbaart. Waargenomen werden 947 erupties, waarvan 38 een hoogte be irieikten van meer dan 500 meter, ter wijl de'hoogste opsteeg tot 650 meter. Er dóen zich vele electrische ontladingen bij voor, terwijl ook vuurfonteirien tot een hoogte van 600 meter zijn waarge nomen. Een groot gedeelte van de erup ties is tengevolge van stoomgordijnen, die het eiland omhullen, aan het oog ont trokken. Het eilandje is nog 36 meter hoog. De seismische werking is iets zwakker geworden. Op het 2, 3 en 4 September te Grof- ninigen te houden congres van den Kon Neder 1. Middenstandsbond zullen drie prae-adviezen worden uitgebracht, t.w door de heeren (jhr. J. C, IMollerus, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem over Gemeentelijke, bedrijfswinsten, den heer Jac. P. v. d. Bosch, binnenhuis architect .te Bloemen- daal over ne waarde der schoonheid van het ambacht en het behoud dajaryfan en dr. G. J. Otten over het automa|n$ wegen. Naar het Hlbd. verneemt, heeft de Nederlandsche regeering 'in Berlijn stap pen gedaan in verband met de positie, waarin Nederland ondanks de meesl'be gunstigingsclausule dreigt te geraken door het Duitsch-Finsche boter- en kaascon- traet. Aangezien- dit contract echter nog nie tot stand is gekomen en het D'uitschei invoerrecht op boter dientengevolge nog niet is verhoogd, kunnen deze stappeh vooralsnog slechts een voorwaardelijk ka rakter dragen. (Ingez, Med Bij Kon. besluit zijn benoemd in dd provincie Zeeland: met ingang van 27 Sept. tot dijkgraaf van den Oost Nieuwlandpolder L. Over- beeke te W o 1 f a a r t s d ij kmet ingang van 1 Augs. tot -gezworene van den Oud Noordbe vel andpolder G. N. Chr. Israël te C o lij n s p 1 a at; met ingang van Augs. tot lid van het bestuur van het GROOTE MARKT C 11 WASCHT (Ingez. Med.) Bezoekt Hotel Restaurant waterschap voor de uitwatering door de Sluis aan den Oosterlandpolder C. v. Nieuwenhuijze te Goes; met ingang van 1 Augs. tot gezworene van 'den Wi-lhel- minapolder (Zuid Beveland) G. Verburg te Wilhelminadorp; met ingang van 1 Augs. tot gezworene van den Ko ningin Eminapolder A. E. Verbiest te C li nge. Werkzaamheden Telefoonkabel. Wegens werkzaamheden aan d-en kabel zullen de telefoonabonné's, wonende ten Noorden van de lijn Noordweg, Noord- bolwerk, Zuidsingel, Kbepoortslraat, Mol straat, Dam N.Z.., Rotlerdamsche Kade, van Maandag 4 Augustus 21 uur tot Dinsdag 5 Augustus ongeveer 9 uur niet le bereiken zijn. MIDDELBURG, In de ledenvergadering van de So ciëteit „De Vergenoeging" is tot bestuurs lid gekozen de heer Ir. 0. de Wilde. Tot architect van den herbouw van het Sociëteitsgebouw is door het bestuur aan gewezen in plaats van wijlen den heer I. 0. Wondergem, de heer F. G. C. Rothuijzen te Goes. RITTHEM. Op 5 Aug. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de muziekvereeini- ging „Oefening na den Arbeid" werd op gericht. Op den avond van dien dag zal dit feit door de vereeniging feestelijk worden herdacht. Eerst zal het fanfare corps een omgang door het dorp maken waarbij o.a. ook uitgevoerd zal worden de Ritthemsche feestmarsch, gecompo neerd door den directeur den heer P Meijers. Dat het muziekcorps door de kundige leiding van den directeur een goeden -naam' heeft, is bekend. Dit blijkt ook uit het feit, dat het corps reeds 3 jaar is ingedeeld in de afdeeling Uitmun tendheid van den Zeeuwschen bond van harmonie- en fanfarecorpsen. Gemeenteraad van Vrouwepolder. VROUWEPOLDER, Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den burgemeester eene openbare vergadering, waarin uit gezonderd de heer de Vlieger, die met kennisgeving afwezig was, alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter deelt mede, dat de be grooting voor 1931 van de Gezondsheids- commissie te Veere is ontvangen, aan wijzende in ontvang en uitgaaf eene som van f 2089, onder mededeeling dat over 1931 van de kring gemeenten geen bij drage gevraagd wordt. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat van het gemeen- bestuur van Oostkapelle een rekening en verantwoording is ontvangen inzake den aankoop en het in orde brengen van een speelterrein voor de Bijzondere School aldaar, welke aanwijst een uitgaaf van f 2994, in welke kosten voor kinde ren uit deze gemeente moet worden bij gedragen. Deze mededeelingen werden allen voor kennisgeving aangenomen. M.a.st, werd tot voorloopige vaststel ling de gemeenterekening 1929, aanwij zende voor den gewonen dienst in ont vang f 28254 in uitgaaf f 28470 besloten- Naar aanleiding van 't rapport der Com missie van onderzoek der rekening over 1929 van het Burgerlijk Armbestuur, werd m.a.st. besloten die rekening goed te keuren in ontvang op f 394 en in uitgaaf op f 317. Daarna werd met a. .st. besloten de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1931 aanwijzende in ontvang en uitgaaf

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1