Ijproirinciale Zeeuva&cht 6 Pet ÏOO No, 17 9. Twee bladen. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. V oorTBelaste*** Waagden»*1 's-Gr a ven ha ge, I MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. U1TG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ii Een Ford-grapje, Het is bekend dat men den grooten Ford geen grooter plezier kon doen, dan door hem een nieuwe Ford-mop te ver tellen. Daarom durven we de nieuwste ook hier wel te debuteeren; zij heeft uiteraard betrekking op de sinds eenigen tijd rijdende nieuwe Ford-modellen, waarvan zelfs de onvriendelijkste auto mobilist niet meer zou durven zeggen, dat bet „een Ford maar geen auto" was. Alzoo Op een breede heirbaan rijdt met ge mak en groote snelheid een Rolls Royce. Geruischloos houdt een Fordje hem bij. De eigenaar van de Rolls tolereert dat goedmoedig, tot z'n ega zegt: „manlief, dat Fordje daarachter hindert me" Manlief trapt het gaspedaal in, en de snelheidsmeter klimt.als het stof is opgetrokken, ziet men in den achter- uitspiegel het rustig rijdende Fordje, dat geluidloos den Rolls bijhoudt.... Nu wordt het ook den chauffeur te dol; met enkele handgrepen „zet hij alle erop" en suist over den wegtotdat in een wolk van stof het Fordje hem voorbijvliegt, even verder stopt en den Rolls-rijder beleeft vraagt: „och me neer, kunt u me even helpen? Ik rijd pas auto en 'k weet niet hoe ik van de tweede op de derde versnelling over schakelen moet EERSTE KAMER, Het Suikerwetje aangenomen. Met vacantie. Gisteren heeft de minister van finan ciën. de heer De Geer, den verschillet)- den sprekers in eersten termijn van antwoord gediend; daarbij heeift spr., ten aanzien van de vraiajg), of er waarborgen zijn. dat het voordeel aan de 'boeren ten igoede komt, igfeamtwoord, dat de C.S.M. met haar elf suikerfabrieken er belanjg bij heeft den bietenbouw in stand te houden, en dat zij' reeds gjetooind heeft, daar prijs op te stellen door het betalen van een hoogte1™ prijs. De afkondiging van de wet zoo ver Maarde spr. nog in antwoord oip een vraag van den heer Smeenge zal ze ker niet voor 10 Augustus geschieden Na re- en duplieken- ging men stelm- men: het ontwerp werd' aangenomer met 24 tegen 17 stemmen. Tegen de so ciaal-democraten, de vrij zinnig-demo era. ten en de heeren Pollenia (c.-hl.),- Tei Haar (c.-h.) en v. d'. Lande (r.Jk!.). De .Voorzitter zeide toen nog, dat bij' de vijf ontwerpen* die nog niet zijn behandeld, er drie zijn, waarvan de me morie van antwoord nog niet is1 inge komen, n.l. de Winkelsliuitngswet, de Ar- bieadshemiddelingswet en het wetsont werp betreffende het toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, en dat van de Gemeentewet en het ontwerp be treffende het spoorwegpensioenfonds de voorloopiige verslagen nog niet zijn ver- 'stehenen. „Naar het zich laat aanzien, zal de Kaaner dit zittingsjaar niet meer, bijeenkomen, zoo vervolgde spr. Ik wensen den leden dus een aangename vacantie. DE NEDERLANDSCHE WEEK TE ANTWERPEN, Woensdag heeft de bemanning van Hr. Ms. Jac. v. Heemskerck en Witte de With, naar de Brusselsche correspon dent van de N.R.Crt. meldt, nabij het Steen, aan de Scheldekade te Antwer pen gemeerd, den geheelen dag besteed aan het schoonmaken en in orde brengen van deze schepen voor de bezichtiging door het publiek, die gisteren voor 't eerst plaats vond. Officieren, adelbor sten en Jantjes hebben reeds eenige Ant werpsche musea en de wereldtentoon stelling bezocht. In Oud-België zag men onze Jantjes zich hartelijk verbroederen met een groep Belgische onder-officie ren. Gisteren is ter gelegenheid van de Nederlandsche week een groot concert gegeven door de Kon, Militaire kapel van het regiment Grenadiers u't den Haag in de feestzaal der Antwerpsche tentoonstelling. BETERE TIJDEN VOOR DE A.V.R.O.? In de Woensdagavond op Schinkel haven te Amsterdam gehouden protest meeting van de A.V.R.O. heeft de heer W. Vogt te kennen gegeven, dat hij reden had om te zeggen, dat hij aan den horizon een blauw stipje ontdekte Het Hdbl. meent te weten, dat de spreker hier doelde op plannen, waarbij het niet uitgesloten is, dat voor de A.V.R.O. een betere tijd dan thans zal aanbreken. VACANTIE VOOR ARBEIDERS, Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft den minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld. Kan de minister mededeelen, hoe)ver het onderzoek omtrent een wettelijke re geling der vaqamtie van arbeiders, min stens met het behou|d van het gewone loon, toegezegd bij! Mem', van. Antwoord op hoofdstuk X der Rijksbegrooting voor 1930, is gevorderd? Indien dit onderzoek nog niet is be ëindigd, tegen welk tijdstip is dan die af loop te verwachten; indien het onder zoek wel is beëindigd, kan dian de in diening van een wetsontwerp sipoedig tegemoet worden gezien? TENTOONSTELLING VAN UURWERKEN. Van Zondag 10 tot en met 17 Aug. a.s, organiseert de Nederlandsche Bond van Horlogemakers in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een tentoonstelling van uurwerken, goud-, zilver, optiek en radio. MISLUKTE COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES. De Communisten te Amsterdam ver spreidden een oproeping aan de haven arbeiders om hedenmorgen 7 uur té 'komen deanonstreeren in dé Tasman; straat. Op het tijdstipl kwam inderdajad een aantal mannen 'bijeen. Zij zoudfeln worden toegesproken door Lou de Visser. Daar er echter geen vergunning was (gevraagd voor deze demonstratie, moest de politie handelend optreden toen toch werd doorgegaan met spréken. Het publiek' begon daarbij opl te dringen jdocb werd verspreid. Enkele agenten hebben daarbij' met de revolver gedreigd. De heer de Visser heeft toen maar van ver der demonstreeren afgezien. TENTOONSTELLING HORECAF. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van den Ned. Bond van Hotel-, Restaurant- en Caféhouders! („Horecaf")' zal van 3 t./m. 13 October in den Die rentuin te 's-Gravenhagei een nationale tentoonstelling worden "gehouden. Er zal daar o.a. een model-hotel in gericht worden. Gun een, door and'ren, boos gespro- (ken woord De zege niet dat het uw vrede stoort Een steenworp moog den grond van 't (beekje raken. Slechts in een poel kan hij het water (troebel maken! J. P. Heye. Vrijwillige verkeersinspectie. Wij' ontvingen het verslag van de ver richtingen der Vrijw. Verkeersinspectie in Zeeland over '29. Er zijn dit' verslag jaar 225 ritten gehouden. Tijdensi dezal inspectieritten zijn 82 waarschuwingen gé gleven en er werden 93 processen-verbaa opgteimaakt. De leden der Veride/ersinspectie kuni nan. aldus het verslap, met tevredenheid op him week' terugzien. De anarchie die er voor de oprichting op verkeers- igehied bestond, is belangrijk verminidierd, sinds geen enktele weggebruiker er meer zeker van is, of zich niet een politieman in een hem passeerende automobiel be vindt. MIDDELBURG. Over de rijwielplaatjes. Er is heden alhier en dit zal wel in geheel Nederland zoo zijn een groote ontstemming onder wielrijdsters en wielrijders; maar zij vergeten daarbij, dat het voor een zeer groot deel aan hun zelf te wijten is, dat zij ontstemd worden gemaakt. In ons nummer van 12 Juli deelden wij mede, dat vanaf 16 Juli de nieuwe plaatjes op de Postkantoren verkrijgbaar waren en raadden wij aan niet tot het uiterste te wachten. Tenslotte was aan dit bericht toege voegd: „Voorts wordt er met nadruk op ge wezen dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds dade lijk na den aanvang van het nieuwe be lastingtijdperk zal worden ingesteld." De lezers van ons blad hadden zich dus allen voor onaangenaamheden kunnen vrijwaren, door in de 14 dagen, tusschen 16 Juli en 31 Juli een nieuw plaatje te koopen. Velen deden dit tijdig, veel meer wachten tot den laatsten dag en maakten liever queu op het postkantoor gedu rende langen tijd, maakten het personen, die aan hetzelfde loket postzegels moes ten verkoopen of postpakketten wegbren gen lastig was het niet mogelijk ge weest voor de rijwielplaatjes een afzon derlijk loket aan te wijzen?en een groot aantal kochten er geen. Het waren velen van dezen, die heden door daar voor van hoogerhand uitgezonden be lastingambtenaren werden aangehouden en een bekeuring opliepen in den vorm van een kaart, waarbij hun wordt aan gezegd binnen tweemaal 24 uur op het belastingkantoor een plaatje te halen, wat dan behalve de i 2.50 nog boete kost ook. Zeker zullen er gevallen zijn, waarin het verzuim te verontschuldigen is, maar onderscheid mogen de ambtenaren na tuurlijk niet maken. Het moge voor de overtreders weer een leer zijn, dat zij volgende jaren niet tot het uiterste wachten, het gevolg is alleen kans op dure plaatjes, Behalve de médedieelin;g|en- over de kermis voorkomende in- het tweede 'blad zij nog' gemeld,,, dat van Maandag tot en met Zaterdag het lap verbod gelidt dat de wirikelsl ui tingsverordeni ng gedu rende die week buiten werking! is Igjesteld; en dat evenals vorige jaren op de .Markt het éénrichtin|gsverkeer van toepassing is. Tusschen de Noord straat en Lanigedelft mag in beide rich tiuigen worden gereden, maar verder al leen rechts, terwijl wielrijders voor het Stadhuis moeten afstappen. Men deelt ons mede dat voor Pa Van der Steur's 65sten verjaardag van „Oost en West" en bij' het Comité van Bijstand te zamen plm. f 11.000 is bin nengekomen. Thans zijn wij in het bejzit van het voorlociipiig programma van dé Buurtver- eeniiging „Nieuw Middelburg" voor de Koningiinnefeesten en blijkt daaruit, dat rjeeds in den middag van Vrijdag 29 Augustus een kinderfeest op de weide van den heer Polderman zal plaats héb ben en des avonds een kiideroptochti Zaterdag en Maandag wordt aan de algemeene feestviering deelgenomen, Maar Dinsdag 2 Sept. wordt dés' avonds het buurtfeest voortgezet met wedstrijden voor ouderen. Voor al de wedstrijden kan men zich nog tot uiterlijk 9 Augus tus aanmelden. Donderdag 4 Sept. heeft als slot der feesten een lichtstoet plaats, waarbij ook deelnemers uit „Oud-Midiclelburg" wel kom zullen zijn. Verder zorgt de buurt- 'vereeniging voor verlichting en schreef zij een gevelversiering uit. Gisterenavond kwam een 10-jarige wielrijdende jongen op den Koningslbrug te vallen juist toen een tweetal aan ei kaar gekoppelde kermiswagens passeer den. De kleine werd door den eersten wagen aangereden ,doch voor den twee den wist de eigenaar der wagens, den jongén weg te trekken, deze bleek slechts enkele vleeschwonden en een 'bloeduit storting te 'hebben bekomen. Door de politie is gisteren proces verbaal opgemaakt tegen een autobe stuurder die in staat van dronkenschap een auto bestuurde en daardoor de vei ligheid in gevaar bracht. De verbaliseer de werd ter ontnuchtering naar het bu reau overgebracht. VLISSINGEN- Voor het badbedrijf alhier zijn door den heer Julianus te Middelburg twee ka no's 'gemaakt, een voor één en een voor MDERLANOSCHE BIMK tegen beurskoers OBLIGATIF N met jaarlijksche uitioting (Ingez. Med.) twee personen. Deze kano's' kan men aan het strand huren. ZUÏD-BEVELAND. GOES. Met de Staatscrt. van 31 Juli zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Mpij. tot Exploitatie van Café's „Nationale"' te Goes. KRUININGEN. Hedennacht is een auto onder deze gemeente in brand geraakt, de negen inzittenden konden zictï redden en zijn door een passeerende autobus meegenomen naar Walcheren. De auto die te- Middelburg thuis' behoorde, is verbrand. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. SLUIS. Alhier reed naar Het Volk meldt Wpensdaigmiddag een groote auto met 'b'uitenlandsche toeristen bij' het draiaS en pardoes in het 'kanaal. Wonder boven wonder bleef het gevaarte met de voor wielen over den 'kant hangen, zoodat de talrijke passagiers met den schrik vrij 'kwamen. Een daime kreeg een flauw te. Met behulp van een paard en het talrijke publiek was de wagen weer spoet dig op straat. Gemeenteraad van Aardenburg. AARDENBURG. Donderdag vergader de de raad der gemeente. De heer Holle- brand afwezig. De gezondheidscommissie te Oost burg had de begrooting ingediend, waar uit bleek, dat de gemeentelijke bijdrage zal bedragen f 31.41. De T.B.C. commissie vroeg f 150 sub sidie. B. en W. stellen voor f 100 te ge ven. Mevr. v. d. Broecke zegt. dat uit de begrooting blijkt, dat f 150 hoog noodig is. De voorzitter zegt, dat ook het vorig jaar f 100 gegeven is, al leen en uitsluitend om de rijkssubsidie niet in gevaar te brengen. Verder ontving de T.B.C. commissie subsidie van het Burger Gasthuis, en deze instelling be staat nog, zoodat ook daarop nog een beroep kan worden gedaan. De heer C a t s m a n meent ook, dat deze inrichting en ook de eventueele erfgenamen, die toch ook de ziekenzorg ter harte moeten nemen, zeer zeker be reid zullen zijn, de Comm. te steunen. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen z.hst. Het verzoek van de stichting moeder huis te Ginneken om subsidie werd voor kennisgeving aangenomen. Door Ph. Galle wordt een stuk terrein in erfpacht gevraagd voor een woning te bouwen met een stal er naast. B. en W. zijn tegen het houwen van stalletjes aan den publieken weg. De erfpacht wordt op de gewone voor waarden a 3 ct. per vk. M. voor 60 jaren verleend. Als bijzondere voorwaarde wordt nog gesteld, dat indien niet binnen één jaar begonnen is met het bouwen de erfpacht op 10 ct. per vk. M. zal wor den gebracht zulks om eventueele grond- speculatie tegen te gaan en daar het de bedoeling is het beschikbare terrein te bebouwen. De breedte van het terrein wordt aan B. en W. overgelaten. Een verzoek der Aardenburgsche café houders om afschaffing van de belasting op billards wordt later behandeld, bij de behandeling van de belastingvoor stellen. De rekening van het algemeen armbe stuur dienst 1929 werd goedgekeurd, op voorwaarde dat het Algemeen Armbe stuur, alvorens te bedeelen contact zal zoeken met de kerkbesturen, en uitslui tend de hoogst noodzakelijke levensbe hoeften zal verstrekken, en geen genot middelen, zooals geschied is. De teke ning sluit in ontvangsten en uitgaven met resp, f 216 en f 163. De rekening van het B. Gasthuis werd eveneens goedgekeurd. De ontvangsten der Hollandsche afdeeling bedragen f 27.136, de uitgaven f 27.552, die der Belgische afdeeling resp. frs. 2941 en frs 2120, De vaststelling van den pen sioensgrondslag was vroeger door een gecombineerde vergadering vastgesteld op f 1850. De pensioenraad wenschte die te zien vastgesteld op f 1800 Dit behoort te geschieden door het regenten college, die dit echter niet deed, zoodat de pensioenraad zich tot den raad wendde van oordeel, dat dit een hooger college was. De voorz. meent dat het niet tot de competenties van den raad behoort. Bij stemming waren 4 stemmen blanco uitgebracht, één voor en één tegen, zoo dat het geval nog eens te berde komt. De uitspraak die gevallen is in de pro cedure betreffende de verbetering van den weg AardenburgSint Kruis, is zoo danig, dat de beslissing van G. S. wordt gehandhaafd. Cassatie bij den Hoogen Raad is natuurlijk mogelijk, doch B. en W. zijn van oordeel, dat dit niet aan te raden is. De raad ging hiermede accoord. B. en W. bieden den raad de gemeen terekening aan. Thans komt aan de orde de regeling der nieuwe belastingwetten, tengevolge de finantieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. In een betreffend schrijven geven B. en W. aan de raadsleden een overzicht van de thans genoten inkomsten. De vermoedelijke uitgaven der ge meente voor het volgende dienstjaar zullen in verband met de vernieuwing van den wen naar Sint Kruis en het ver moedelijk tekort op bet gemeentelijk gasbedrijf moeten worden vermeerderd met pl.m. f 4000. B. en W. stellen den raad voor: le de gemeente voor de gemeentefondsbelas ting te rangschikken in de 3e klasse; 2e voor de personeele belasting de ge meente in de 9e kl. te blijven rangschik ken; 3e de thans geheven opcenten op de grondbelasting te blijven heffen, als mede de thans bestaande belastingver ordeningen bedoeld bij art. 240 der ge meentewet onder de letters h, j en k te handhaven. Door deze voorstellen zou een meer dere belastingopbrengst verkregen wor den overeenkomende met de vermoede lijke meerdere uitgaven over 1931 en volgende jaren. De voorzitter zegt, dat B, en W„ na overleg met den inspecteur het beter achtte thans nog niet over te gaan tot afschaffing der belastnig op de billards, doch eerst eens een jaar te wachten, om eens te weten hoe de zaak loopt. De grondslag op de billards brengt f 255 op. Voor de billardhouders komt toch reeds een verlichting, daar de opcenten ko men te vervallen. 4 De heer C a t s m a n zegt, dat wel nie mand meer in den tegenwoordig n tijd een dienstbode als luxe zal beschouwen, evenmin als de meeste auto's en paar den in Aardenburg uit luxe gehouden worden. Hij meent daarom dat deze grondslagen evenveel recht hebben om te verdwijnen. Hij is echter voor een jaartje wachten. De heer v, d. Hooft beschouwt de billarden niet als luxe. Hij noemt enkele voorbeelden van caféhouders, die het billard als middel tot vermeerdering hun ner inkomsten hadden, doch dit middel door de hooge belasting onbruikbaar moesten maken. Hij is voor afschaffing van dezen grondslag. Ook mevr, v. d. B r o e c k e-v. d. H. meent, dat 't op den weg van den raad ligt de herbergiers in "dezen tegemoet te komen. De voorzitter is er voor, die bil lards vrij te stellen, waar het betreft een jeugdwerk bijv. een patronaat waar een billard de jeugd van de straat houdt. Het voorstel van B. en W. betreffende de belasting in zijn geheel wordt daarna aangenomen met 4 stemmen. De heer v. d. Hooft stemde tegen, mevr, v. d. Broecke blanco. In verband met de viering van den verjaardag van Koningin Wilhelmina hebben B. en W. een commissie inge steld. Deze commissie heeft een begroo ting ingediend van f 319.voor het houden van feesten, hoofdzakelijk kin derfeesten. De commissie vraagt f 200 voor het kinderfeest en f 50 voor het volksfeest. Het overige zou door een in zameling bij de burgerij getracht worden bijeen te krijgen. Mevr. Ancion wil met subsidis wachten, tot het resultaat der collecte bekend is. Mevr. v. d. Broecke vindt 't nu den tijd niet om zooveel leesten te houden. Vorig jaar was er een groot muziekfeest, Nu gaat men weer met een lijst rond voor een festival op 17 Aug., en wil men weer gaan met een lijst voor een volksfeest op

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1