provinciale jSeeuiusche Twee bladen. DONDERDAG 31 JULI 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. alles onderkast IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Een oorlogsprotocol. De K. L. M. Het suikerwetje, k'^. to*- DE NEDERLANDSCHE WEEK TE ANTWERPEN. HET BEZOEK VAN KINGSFORD SMITH EN STANNAGE. DE BOYCOT DER DUITSCHE GOEDEREN. DE AANHOUDING VAN TWEE NEDERLANDSCHE STAATSBURGERS IN ITALIË. DE VOLKSTELLING IN INDIE. PRINS HENDRIK NAAR DE INTERN. BRANDWEERTENTOONSTELLING. DE NEDERLANDSCHE MISDADIGHEID. ZEELAND. Een Avro-optocht? MIDDELBURG. W. J. Sprenger. f ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUTVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. 'Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau d'ezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 17 8. uw t. „We Izien pig |aat- vie r de klas- >and sa- bche rukt |pu- te fjze, I zijn ant teza- \êe" zijn op xan lijk Ihet |rn- ens au fan pië, id, aol «1 een lel len [20 |ng ex. en- lus Pig en In- |o- en In ie at gisteren stelden we het overmatige gebruik van hoofdletters in drukwerk en opschriften aan de kaak vandaag zullen we het andere uiterste ten too- neele voeren: het is minder onzinnig en althans logisch nog te verantwoorden we bedoelen de fransch-russische rich ting, die de hoofdletters geheel ver bannen wil en dus alles uit kleine-, of z.g.n. „onderkast" letter, wil zetten men zal zich herinneren, dat onlangs een, overigens heel fraai verzorgde, uitgave van het hoofdbestuur der p.t.t. van de pers kwam, waarin reklame gemaakt werd voor de postvluchten op ned - indië dat drukwerk was verzorgd door den architect-typograaf piet zwart, en dezer dagen hadden we het genoegen met dien merkwaardigen man een ge sprek over dit onderwerp te hebben natuurlijk eindigde dat, als al zulke de batten, zonder dat een van beide par tijen overtuigd was maar toch moesten, en wilden, we gaarne erkennen, dat de heer zwart met deugdelijke argumenten zijn stellingen verdedigde hier zijn er een paar van wat staat daar, vroeg de heer zwart, en schreef iets op wij la zen: M 930 en zeiden dus: „em, negen honderd-dertig" mis, zoo zeide hij, er staat „negentienhonderddertig, alleen, het eerste is romeinsch en het tweede arabisch en zoo vermengt ge met uw hoofdletters of kapitalen óók twee in wezen verschillende schriften: het ro meinsche (der hoofdletters) en het karo- lingische (der kleine letters) maar: dat is niet het eenige argument hoofdzaak is de technisch-economische bezuiniging het gebruik van hoofdletters is, aldus de heer zwart, in de moderne typografie economisch onverantwoord, en de bezui niging op materiaal zou enorm zijn, wanneer ze afgeschaft werden dit laatste is een argument, waar niets tegen in te brengen is en dat het „lee lijk zou staan och, de heer zwart meende, dat het wel zou wennen, en dat meenen wij ook waarom we dan niet de consequen ties trekken, die hieruit voortvloeien? om deze reden: de heer zwart erkent slechts één beginsel, dat van de rede wij echter gevoelen ook nog voor de schoon heid en in de typografie, die zich sinds eeuwen op het stelsel der hoofd- en kleine letters instelde, zou heel wat schoonheid teniet gaan, wanneer we de kapitale letters afschaften of vindt u dit stukje, uit een typogra fisch oogpunt, zoo bijzonder mooi wij niet, en we gaan voortaan dan ook maar weer gewoon verder zonder kapitalen dat is ons voor alsnog te bolsjewistisch aan de orde. Dat is nog niet afgehan deld en het zal er zeker ook niet zóó grif doorkomen, als dat wel in de Twee de Kamer het geval was. Maar aange nomen wordt het, dunkt ons, toch wel. Hoofdzaak bij de debatten was niet de theoretische quaestie, of men voorstan der van vrijhandel of bescherming was, maar de practische vraag of dit invoer recht, dat de minister fiscaal en dus niet protectionistisch noemt, inderdaad ten goede zal komen aan de bietenver bouwers. Naar onze meening hebben verschil lende Kamerleden op goede gronden hun vrees uitgesproken, dat zulks niet het geval zou zijn, terwijl het in elk geval h.i. gemakkelijker door een tijdelijke teeltpremie per H.A. verbouwde bieten te bereiken ware geweest. Vandaag zal het ontwerpje wel aange nomen worden. arbHrWHte Earner is nog laat aan den WeiifSS' De"k,ci'ik f Sui- zen want v. t e oorzaak we- nnk nnd -«nel „JWerd. ZOU misschien nen lijden. Er is^no^1 bebben k"n; wetsontwerp tot goedkeuringTan het sasüEïtg; bac- naars der v.d. stemden er niet z'! J-" tegen, maar de soc.-dem. waren verstan diger of althans minder demonstratief en stemden met de andere leden voor Dan is nog de subsidieregeling van de K. L. M. aan de orde geweest; de heer Oudegeest heeft daarbij een weinig smalend over de „grootdoenerij" van deze instelling gesproken hij had dat beter achterwege kunnen laten, waar het zulk een nationaal bezit als onze kranige Nederlandsche Luchtvaartmaatschappij gold. Er wordt wel méér geld voor min der productieve of vooruitstrevende doel einden weggesmeten. Toen kwam het z.g. Suikerwetje Gisteren zijn de feestelijkheden der Nederlandsche Week op de Antwerpsche Tentoonstelling begonnen met een thé dansant. Aanwezig waren tal van leden van het tentoonstellingscomité. Voorts vice-ad- miraal J. Quant, de Nederlandsche gezant te Brussel, Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer. Eveneens waren tal van offi cieren van het Nederlandsche eskader en vele leden der Nederlandsche kolonie tegenwoordig. Toen de Nederlandsche autoriteiten de zaal betraden speelde de muziek het „Wien Neerlandsch Bloed", terwijl de Belgische autoriteiten werden ontvangen met het spelen van de „Brabanqonne". De Oceaanvlieger Kingsford Smith en Stannage, zijn gisteren met het s.s. Euro pa te Bremershaven aangekomen, van waar zij naar Hamburg zijn doorgereisd. Morgen vertrekken zij per K. L. M, vliegtuig naar Schiphol, waar hun bij de landing een feestelijke ontvangst wordt bereid. Ook Van Dijk zal hier tegen woordig zijn. De officieele ontvangst za" op den daktuin van het stationsgebouw plaats vinden. De militaire en marine vliegdiensten benevens de nationale Luchtvaartschool en de Rotterdamsche Aeroclub zijn uitgenoodxgd aan de hul diging deel te nemen. Na deze plechtig heid zullen de vliegers in versierde auto's naar Amsterdam rijden. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Nederlandsche regeering in Berlijn stap pen genomen in verband met de positie, waarin Nederland ondanks de meestbe- gunstigingsclausule dreigt te geraken door het Duitsch-Finsche boter- en kaas contract. Aangezien dit contract echter nog niet tot stand is gekomen en het Duitsche invoerrecht op boter dienten gevolge nog niet is verhoogd, kunnen deze stappen vooralsnog slechts een voorwaardelijk karakter dragen. Het Eerste Kamerlid, de heer Men- dels, heeft den minister van Buitenl. za ken gevraagd of deze kennis gekregen heeft van hetgeen den Nederlandschen staatsburgers Johan Schmidt en diens echtgenoote op een reis in Italië dezer dagen is wedervaren van de zijde der Staatspolitie aldaar en of hij daarin aan leiding gevonden heeft naar de juistheic der gepubliceerde feiten een onderzoek te doen instellen en indien de feiten juist mochten blijken of de minister dan be reid is stappen te doen opdat dergelijke behandeling in Italië ons worde bespaard Ten slotte of het juist is dat van de zijde van het Nederlandsche consulaat en liet gezantschap te Rome, hoezeer die van het gebeurde op de hoogte waren gesteld geenerlei hulp of tusschenkomst is ver leend en waaraan of aan wie dit is te wijten. De Gouverneur-Generaal heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij een ernstig beroep wordt gedaan op alle in gezetenen om naar vermogen mede te werken tot het welslagen van de volks telling. Arme vrijheid is beter dan rijke sla vernij. Naar vernomen wordt heeft Prxns Hen drik het voornemen op Maandag a.s. des namiddags te 5 uur een bezoek te bren gen aan de internationale Brandweerten toonstelling te Rotterdam. Z.K.H. zal ver volgens aanzitten aan den maaltijd van de Kon. Ned. Brandweervereeniging. De omvang van de misdadigheid in ons land is, te oordeelen naar het aantal onherroepelijke veroordeelingen, in de laatste jaren, niet veel veranderd. De totaalcijfers van de crimineele sta tistiek vertoonen onbelangrijke schom melingen. Niettemin kan voor 1928 mel ding worden gemaakt van een daling, zij het ook een geringe. Volgens de zoo juist verschenen crimi neele statistiek over 1928, bewerkt en ge publiceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het aantal onherroepelijke veroordeelingen in dat jaar, wat betreft de strafbare feiten, die in eersten aanleg door de rechtbanken worden berecht, 21,778 tegen 21,878 in 1927, per 10,000 inwoners resp, 28.4 en 28.9. Voor de gerechtelijk vastgestelde criminaliteit zonder de belastingovertre dingen is de daling van meer beteekenis per 10,000 inwoners in 1927 23.58, in '28 22.46 onherroepelijke veroordeelingen. Bij de specificatie van de veroordeelin gen naar de speciale delicten valt te con stateeren, dat het aantal onherroepelijk* veroordeelingen wegens eenvoudige en gequalificeerde mishandeling, na voortdurende stijging in de laatste jaren, ten opzichte van 1927 een weinig is ver minderd: in de jaren 1926, 1927 en 1928 bedroeg het resp. 3891, 4188 en 4121, per 10.000 inwoners resp. 52.0, 55.3 en 53,7. Ook voor verschillende andere misdrij ven, die uit ruwheid en agressiviteit voortspruiten, bewegen de cijfers zich voor 1928 in dalende richting: wegens wederspannigheid en wederspan- nigheid in vereeniging werden per 10.000 inwoners 9.4 veroordeelingen uit gesproken tegen 11.3 in 1927; het rela tieve cijfer voor dit strafbaar feit steekt wel zeer gunstig af bij dat van 1913, voor welk jaar het 23.1 bedroeg. Ten aanzien van het belangrijkste eco nomische misdrijf, den eenvoudigen dief stal, wordt opgemerkt, dat het relatieve cijfer van 1924 af afwisselend hooger en lager is; de schommelingen brengen het echter allengs op een lager peil: voor 1924 42.4, voor 1928 37.2, De cijfers van de onherroepelijke ver oordeelingen wegens sexueele misdrijven wijzen op een in de laatste jaren veelvul- diger voorkomen dan in het jaar vóór den oorlog: per 10.000 inwoners in 1913 6.5, in 1927 en 1928 resp. 13.4 en 13.3 onh. veroordeelingen. Voor de criminaliteit tegen het leven zijn de cijfers voor 1928 in vergelijking met die van het vorige jaar ongunstig Het aantal onh, veroordeelingen wegens moord bedroeg in 1928 10 tegen 3 in 1927, Uit verschillende in de statistiek behandelde cijfers blijkt echter een aan zien van de opzettelijke misdrijven te gen het leven, dat 1928 bij vergelijking met verder terugliggende jaren nog geen onrustbarend hooge uitkomsten geeft. Wat de opgelegde straffen betreft geeft 1928 in vergelijking met het vori ge jaar een vermindering te zien van het aantal malen dat gevangenisstraf were opgelegd. Deze straffen maakten nog slechts 28.9 pet. uit van de opgelegde hoofdstraffen (1917 56.0 pet.). In 63.4 pet, der gevallen werd geldboete opgelegd De toepassing van voorwaardelijke ver oordeeling is in de laatste drie jaren voor 'alle straffen te zamen ongeveer ge lijk gebleven. In 1928 eindigden bij de misdrijven 86.2 pet. der gevallen gunstig dus zonder dat last werd gegeven tot ten uitvoerlegging van de voorwaardelijke opgelegde straf. Het aantal gevallen van onh. schuldig verklaring ter zake van delicten, die door de kantonrechters worden berecht, be droeg in 1928 194,021 tegen 187,955 in 1927 en het aantal voorkomingen van de vervolging resp. 131,532 en 112.761. Het aantal schuldigverklaringen en voorkomingen ter zake van de Motor- en Rijwielwet is belangrijk toegenomen: '27 95.460, 1928 135.820; voor 1928 leidde per 100 inwoners 1.77 overtreding van genoemde wet tot schuldigverklaring of vooruitbetaling van boete. Het aantal gerechtelijk geconstateerde zelfmoorden bedroeg evenals in 1927 585 (76.2 per millioen inwoners). Elders in dit blad vindt men een me- dedeeling van het plaatselijke Avro-co- mitee inzake de groote protest-demon stratie, welke Nederland op 6 Sept. a.s. voorbereidt. Onzerzijds wekken we gaar ne te dezer plaatse onzen lezers, voor zoover zij met de Avro sympathiseeren, op, om in grooten getale mee te gaan demónstreeren. Zou het niet een aardig iets zijn, wanneer allen, die een eigen auto bezitten, zich vereenigden en, on derweg de andere Avro-auto-vrienden oppikkende, een langen Zeeuwschen Avro-auto-stoet formeerden? Maar hoe men ook gaan wil: wie den tijd heeft en voor de Avro is, die geve zich op en ga mee 6 Sept.! De gemeente heeft {gisterenavond eén gevoelig verlies geleden door het* over lijden van den heer Wi. J. Sprenger. De heer Sprenger ,die 14 October 1846 alhier {geboren werd, is steeds Middel burger gebleven en dit niet alleen in naam, maar ook met de daad. Het meest fel dit wel uitgekomen toen hij in 1883 tot lid van den .gemeenteraad was gekozen en in da eerste zitting!, die hij bijwoonde op 4 September van dat jaar de raad hem tot wethouder benoem de, en hij na een paar dagen van beraac die functie aanvaardde. Aanvankelijk nam hij fabricage voor zijn rekening, doch na een paar jaar verwisselde hij dit voor financiën en toen de gascommissie, die destijds bestond, werd opgeheven) 'kwam ook de gasfabriek onder zijn toe zicht spoedig gevolgd door de waterlei ding. Niet minder dan 26 jaar heeft de overledene als wethouder de belangen der -{gemeente naar zijn beste krachten .gediend en hoe dit gewaardeerd werd' is zeker wel het best gebleken bij zijn 25 jiarig jubileum, toen hij door gemeen tebestuur, gemeente-ambtenaren en bur gerij is gehuldigd. In 1909 meende de- heer Sprenger zijn taak als wethouder te moeten overdra gen aan een jongere kracht. De heer P. Dumon Tak, de huidige burgemeester nam toen het wethouders'schapi op zichj. -Bij het aftreden van den thans' ont slapene heeft de toenmalige buiige meets ter jhr. van den Brandeler, hem nog vele jiaren van welvei-diende rust toege- wenscht, en deze zijn hem volledig be schoren geweeist. Reeds voor hij rust nam, maar niet minder na dien „heeft hij zijn grooten steun verleend aan vele instellingen en vereenigingen ,die zijn sympathie hadden maar ook aan particulieren heeft hij dien steun gaarne verleend In de Kamer van Koophandel in haar oude samenstelling had de overledene zitting van 1899 tot 1917. Dat zijn belangstelling niet tot Middel burg beperkt bleef blijkt o.a. hier uit, dat wijlen de heer Sprenger van 8 Maart 1890 tot na de voorjaarsvergadering in 1906 deel uitmaakte van de algemeene ver gadering van den Polder Walcheren. Maar ook de Brandwaarborgmaat schappij voor Zeeland had de groote be langstelling van den overledene en was hij daarvan commissaris van 1889 tot 1923 en voorzitter van 1914 tot 1923. Ook financieele instellingen, die hun werkkring over het geheele land uitstrek ken, o.a. de Nederlandsche Bank telden vroeger den heer Sprenger onder haar bestuur. De groote verdiensten van den over ledene voor het algemeen belang wer den bij het Kon. bezoek aan Zeeland in 1907 erkend door zijn benoeming tot Of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. De ter aardebestelling is bepaald op Zaterdag te 2 uur. Een inwoner onzer gemte.cn te, d!o 48-jari'ge O., is gisteren onder Grave ïnet zijn motorrijwiel verongelukt. De man wjas onmiddellijk dood. Van het in aanbouw zijnde socie tefitslgebouw wappert heden de vlag als tee-ken ,dat hef gebouw -onder dak wordt gebracht.. Morgenavond geeft het Middel- aurgsch Muziekkorps weder een uit voering op het Molenwater. KAPELLE. In de vergadering van den Raad bleek, dat van de 20 bewoners aan den Postweg naar Yerseke slechts 2 zich aan het electrisch net wilden aansluiten. Omdat niemand zich aanmeldde voor onderwijzer met hoofdacte aan de o.l.s. is nu besloten een oproep zonder hoofd acte te plaatsen. Het precentage der gemeentelijke in komstenbelasting 1930-'31 wordt van 2 op 1 gebracht; verleden jaar was het 1. De gemiddelde kosten per leerling van het openbaar onderwijs worden op f 8,67 vastgesteld. Inzake de nieuwe gemeente lijke belastingen werd besloten het voor stel te aanvaarden zooals B. en W. dit voorstelden, om de gemeente Kapelle te doen rangschikken in de derde klasse, de heffing op de vermogensbelasting van 60 opcenten te brengen op 50 en die voor de personeele belasting te handhaven eveneens op 50 pet. De voorz. deelde bij de rondvraag mee dat voor aansluiting, hetzij voor gas of electriciteit, men geheel vrij is zoowel voor verlichting als voor koken. Geen enkele verordening is gemaakt tot bin ding het zij van het een of het ander. De heer Van der Graaff vroeg, of Eversdijk ook aansluiting kan ver krijgen met het electrisch net, De voorz. zeide dat de deelname hiervoor zeer ge ring was. IERSEKE. Onder voorzitterschap van den burgemeester vergaderde d-e Raad'. De O. J. M. V. vraagt gebruik van eeni schoollokaal van de openb. school I; met 7 stemmen voor en 4 legen wórdt dit toegestaan. 'I Op een subsidieverzoek der R. K. mi litairen vereeniging te Bergen op Zoom' wordt afwijzend beschikt. De 'minister van -waterstaat wil niet meewerken tot het plaatsen van 'een w'achthuisje aan de Postbrug'. De begrooting van den keuringsdienst wordt goedgekeurd, alleen wordt dte op merking gemaakt, dat de kjeurmeeatjer een dure auto- heeft, f 700 per jaar wordt veel gevonden. Verschillende leden achten ook „het hoofd van dienst" wel eenig'szins hoog gesalarieerd. Tot hoofd van school 1 wordt be noemd met ingang van 1 Augustus de heer M. J. Steketee mtet 8 stemmen, 3 blanco. Voorgesteld wordt een kleine wijzi ging in de politieverordening verbiedende het staan voor ramen van winkels, het zitten op stoepen enz. Een aanvrage o-m beschikbaarstelling van f 3147.uit de gemeentekas voor verbouw van de school aan de Kerkhoek- straat (aanleggen van een nieuw school plein, plus nieuwe meubelen) wordt toe gestaan. De heer Cornelisse vraagt hulp voor, den havenmeester in de suikerbieten- campagne; hij vindt het te druk voor den havenmeester; jal was het alleen maar in October en November. Er zijn veel be zwaren tegen, speciaal financieele. Dej voorz. zegt nadere overweging toe. HAAMSTEDE, Onder voorzitterschap van jhr. L. v. Citters kwam Woensdag de gemeenteraad bijeen. Aan de orde is de bekende wijziging van het gemeente lijk belastingstelsel. De voorz. gaf een duidelijke uiteenzetting van hetgeen de gemeente volgens die regeling moet derven, en van andere zijde terug ont vangt. Besloten wordt de gemeente ten opzichte der gemeentefondsbelasang in de 3de, ten opzichte der personeele be lasting in de 8ste klasse te plaatsen en een progressieve heffing van 1 tot 20 op centen op de gemeentefondsbelasting te bewerkstelligen. Weth. Blom bespreekt den treurigen financieelen toestand van land- en tuin bouw in verband met ingekomen verzoe ken van de tuinbouwvereeniging te Haamstede en de landbouwvereaniging te Burgh om afschaffing der gemeente lijke opcenten op gebouwde en onge bouwde eigendommen, die land- en tuin bouw in den huidigen toestand op ge voelige wijze treffen. Hij acht die heffing onbillijk en dient een motie voor ophef fing in. Deze wordt met algemeene stemmen aangenomen, evenals het voor stel van B. en W. om de bestaande 20 opcenten op de ongebouwde eigendom men af te schaffen en die op gebouwde

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1