^rouinciale Meeuwsche I MOEILIJKE WEGEN M b DINSDAG 29 JULI 1 9 3 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. eit irg. HULDIGING-VAN DIJK. TEGEN HOOGE INVOERRECHTEN. EEN A.V.R.O.-DEBAT. DE VRIJDENKERS-RADIO. DE OVERVAL OP CURAgAO. POLITIE. BRAND OP HR, MS. „SUMATRA". ZEELAND. Belgische douane. MIDDELBURG. De vacantieschool. (Ingez. Meet.) a, van i. dk ihik- 21.; J. idee Le* j z.: It luw-* MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 17 6. roos Nederland heeft gisteren een van zijn fiksche zonen, den per vliegtuig uit Lon den gekomen oceaanvlieger Evert van Dijk, een warme en welverdiende hulde bereid. Tiendubbeldik stonden de rijen belangstellenden achter de afzetting op Schiphol; hoog in de lucht een vijf-en- twintig vliegtuigen het kunnen er ook meer geweest zijn die door hun lucht- acrobatiek op hunne wijze Van Dijk wil den eeren en tevens het publiek aanjge- naam bezig hielden. Midden op het vliegveld was een po dium met palmen, stoelen, microfoon en de Amerikaansche en Nederlandsche vlag opgesteld. Toen na lang wachten eindelijk de K. L, M.-Fokker PH-AGA met Van Dijk en zijn echtgenoote neer streek, brak een daverend gejuich los en dat gejuich bedaarde zelfs niet toen de eerste spreker, minister mr. P. J Rey- mer het woord tot den Oceaanvlieger richtte. Na woorden van hulde vervolg de minister Reymer: Het is ons daarom dan ook een groot genoegen u mede te kunnen deelen, dat de Nederlandsche re geering niet na heeft willen laten u door een onderscheiding te eeren; mijnheer van Dijk, het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd U te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau en ik wensch u geluk met deze benoeming en zeer verdiende onderscheiding. Hierna spelde de minister de versierselen van de orde van Oranje Nassau op de borst van den Oceaanvlieger. Vervolgens voerden nog het woord weth. Abrahams namens Amsterdams gemeentebestuur, de heer Wurfbain namens de K.L.M. en nog vele anderen. Des avonds was er in het Carlotn- hotel een feestmaaltijd, welke aan den Oceaanvlieger van Dijk werd aangebo den door de K. L. M„ de Ned. Vliegtui- genfabriek, de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart Mij., de NederlandschAme rikaansche Kamer van Koophandel, het Comité Vliegtocht Nederl.-Indië en de Nationale Luchtvaartschool. De tafel werd gepresideerd door den oud-generaal C. J. Snijders. Ook daar zijn vele goede woorden tot den koenen man gericht; de speech van den Amerikaanschen gezant, de heer G. Diekema, blonk daarbij uit door geest drift. 'DDei heer D. Patijn, ged. commissaris bood den heer v. Dijk den gouden eere penning der Fokker-fabrieken aan, welke tot nu toe nog aan niemand is uitge reikt. Uit naam van de Kon. Vereen, voor Luchtvaart bracht Jhr. J. L, van den Bergh van Heemstede hulde aan van Dijk en zegde hem namens het hoofdbe stuur de gouden eere-medaille der ver- eeniging toe. Sympathiek was Van Dijks antwoord: Toen Kingsford Smith in N'land kwam ter voorbereiding van zijn Oceaanvlucht had hij het wel dadelijk door, een Hol- landschen vlieger als metgezel te moeten kiezen. Dat Kingford Smith spr. heeft OOOP h.amtomsem. 122 die tiet baai- van Mary vreec kad [gevlochten, stond'qp. kjj hem wel brengen moeden, 6 m ^hdge, schieit wat of met je te vwMeeden. We wouen jé zor ffift mJteV ,spielen ie 'banjiOL Het meisje met het 'bransMeurige haar wendde zich snel naar hem om Hè neen., zei ze. Bewaar dat voor .vanavond. Op het water zal het veel fijner 'Hinken. Dick keek haar aan en knikte. Dan wendde hij zich tot het andere meisje- Het stpijt me ,)Mid|ge" maar je zult een beetje geduld moeten hebbén XIII. Het huis zag) er van 'binnen! al even ongewoon uit als gasten die er buiten zaten. De eetkamer was heel donker, met eikenmeubelen en véél zilver en werd met kaarsen verlicht. Er hingen geen schilderijen ,'maar boven op den grooten schouw stonden vijf schitteren de tinnen kannen. De hal wals heel groot, ook in eiken betimmering, met een par- uitgekozen achtte deze van onderge schikt belang; Beekman, Duymelaar of Hondong, die aan tafel zijn of de andere K.L.M.-vliegers die in het buitenland vertoeven, hadden allen even goed de vlucht mee kunnen maken. Dat is een prettig geluid van korps geest, en het siert den man die deze woorden spreekt. De heer Van den Heuvel heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, onderstaande schriftelijke vra gen gesteld 1. Is de Regeering bereid, zoolang haar handelspolitiek het onmogelijk maakt, andere gunstige voorwaarden voor dea uitvoer te bedingen dan de allengs waardeloos geworden, meestbegunstiging, uit landen, welke in bijzondere mate onzen uitvoer bemoeilijken door hooge invoerrechten, geen industrieele pro ducten meer te betrekken, maar deze, voor zoover ze niet van de Nederland sche industrie betrokken kunnen wor den af te nemen van leveranciers uit landen, welke den invoer onzer produc ten minder bezwaren in den weg leggen? 2. Is de Regeering bereid, aan alle De partementen in dezen zin last te geven en aan de besturen van provinciën en gemeenten te verzoeken, in denzelfden geest te handelen? 3. Is de Regeering bereid, met name tegenover de Duitsche producten, te handelen, als in vraag 1 bedoeld, met het oog op de ernstige belemmering, welke onze zuivelproducten in dit land in den weg worden gelegd en de Duitsche Re geering van dit voornemen in kennis te stellen Eind September zullen de heeren G J. Zwertbroek, alg'. secr. van de Vara, en mr. L. G. van Dam, voo-rz. van. het plaat selijke Avro-comitee, le Haarlem een openbaar debat over de zendtijdver- deeling houden. Wegens een aangenomen motie van afkeuring over het beleid van het alge meen bestuur inzake de samenwerking mbt de Vrij denkers-Vereeniging De Da geraad, is het bestuur der Vrijdenkers- radio .afgetreden. In verband met de verwijzing van ka- pitein Borren naar het Hoog'Militair Ge rechtshof, verneemt die „N. R. Ct." nog, dat de luitenants B. en H., die eveneeins tot het garnizoen van Willemstad behoor den tijdens den overval van Urbina, voor een militaire commissie vajn o-ndlerzoek zijn verschenen. Ingevolge dit onderzoek heeft luitenant H. een ongevraagd ontslag gekregen. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Rotterdam P, J. E. Snippe, thans hoofdinspecteur van politie aldaar. 'ktetvloer, eiken banken langs de mu'- ren. en een groo te vleuigelpiano. De slaap kamers waren er rond omheen en in twee hoeken waren -gro-ote badkamers Op de deuren stonden uitgesneden en verguld de letters van het alphabet. Be nefden was de hal versierd met kost bare aquarellen, origineellen uit Fran krijk en Italië. Beneden langs: den muur liep een lage boekenkast gevuld met Fransche en Engelsché novellen en overal stonden zilveren vazen met rozen. Dick, zeg, ouwe jongen zei Wiri- Hes. Jij woont op H. Hij deed de deur met H. open en bracht Dic'k in een ruime, luchtige slaapf kamer, welker openslaande ramen uit zicht glaven op de zee. Langs de wanden hingen gravures van oud-Londen, en Se «stoelen, het 'behang en de zoldering wa ren in lichte Meuren (gehouden. Keurig, zei Dick!. Zeg ouwe jongen,, dat telegram van jou -was meer djaft een kostelijk idee. We zulten onze jonge jaren hier samen nog eens- echt overt doeai. Wat ik zeggen wouvervolgde hij zoo -gewoontjes mogelijk, terwijl hij een groote kleerkast open- deèd, hoè heet dat meisje met dat pra-chtijg|e ha(ar?. Winkles kreeg ee,n kleur van opge togenheid. Is het geen schat? En ik! geloof dat ik! een mooi kansje miaak'.... wat? Het is geloof ik maar beter, dat ik het je meteen vertéldan Krijgen wé igeen ruzie. Begrijp jé? 'Ze hèet Mary Tegenspraak verlevendigt het ge sprek daarom kan het aan 't hof van koningen en keizers zoo vervelend zijn. In verband met den brand op den kruiser „Sum'atra" vernemen we nog het volgende: Hr. Ms. „Krakatau" en een andere oorlogsbodem begeleiden de „Sumatra" naar de reede van Soerabaja. De kans,1 dat Hr. Ms. „Sumatra" de reis naar Australië zal kunnen onder nemen i s gering, omdat de reparatie ver moedelijk geruimen tijd in beslag zal nemen. Nader meldt men, dat Hr. Ms. „Java' de „Sumatra" zal vervangen op de reis naar Australië. De Kon. Ned. Automobielclub deelt ons mede, dat ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Antwerpen en Luik de Belgische douanekantoren Weert-Wezel (Route Breda-Zundert- Antwerpen) en Mouland (route Eysden Visé-Luik) tot 31 October 1930 dage lijks tot 24 uur geopend zijn voor de af teekening der douanestukken. In onze brievenbus vonden wij een circulaire, waarin, in 15 vragen en ant woorden, wordt uiteengezet wat, vol gens de drankbestrijders, de Plaatselijke Keuze is, en beoogt. Wij hebben daar tegen niet het minste bezwaar, maar we moeten we ons teweer stellen tegen den „considerans" om het zoo maar eens uit te drukken van dit typografische juweeltje. Daarin wordt n.l. geschreven: „Het Middelburgsche Drankweer comité laat deze circulaire verspreiden o m- dat de Middelburgsche Cou rant niet heeft uiteengezet, wat Plaat se 1 ij k e Keuze is, we heeft geschreven, dat de voorstanders van Plaatselijke Keuze voorstanders zijn van een valsche leuze".... Hetgeen wij hierboven spatieeren is zoo vosltrekt in strijd met de waarheid, dat wij een woorc van protest niet achterwege kunnen laten. In ons hoofdartikel „Plaatselijke Keuze, Een Valsche Leuze" (12VI '30) hebben wij den volledigen tekst ge geven van dat deel van het adres, dat de voorvechters der P. K. destijds aan de Koningin hebben aangeboden, waarin zij zelf formuleeren wat zij wenschten; wanneer dat niet de Plaatselijke Keuze is, dan kunnen wij niet anders concludeeren, dan dat de heeren het zelf niet weten. Waar van men echter ons geen verwijt make. Vervolgens hebben wij met ver moedelijk grooter redactioneele vrijge Didk' had heel veel moeite om zijin boord los te Krij!g|en. Mary? Maar dat is het meisfita, waarvan jij het baar zoo in de war hebt zitten maken. Ja natuurlijk, antwoordde Winkles, (met een knipoogde. Dick grinnikte. Ja, ik heb dadelijk wel in de gaten gehad, dat ze een snoes is-, 'kerel mjaiar ik! meende eigenlijk het meisje, dat me vroeg vanavond op het water te spelen, Oh.... die? vroeg Winkles, ditmaal zonder de minste belangstelling. Dat is Audrey. Dick herhaalde den naam eten paar, maal binnensmonds. Een hieel aardig meisijje. Een var 'moeders troetelkinderen. Ik weet niet veel van haar af. Mary geeft me de 'han den al vol .genoeg Didk luistejrde al niet meer. Au drey? mompelde hij voor zich heen Audry.... wat een fijne naam. En wat eten handen heeft ze. Groote hemél', wat 'een handen. i Meteen 'kreeg hij het eigenaardige ge voel, of 'hij haar al eens meer gezien had'. He't kwam hem voor, dat hij zich haar heel vaag herinnerdè en hij deed Zijn best om zich te binnen te brengen waar en wanneer hij ha!ar al eens meer Igtezien kon hebben. Zijn gedachten wer den onderbroken door een hand vanl zijn vriend op zijn schouder. Ko-m eens uit de wolken-, zei dieze viigheid, dar. als regct gebruikelijk is. twee malen een Middelburgschen inzen der aan het woord gelaten en daarna, toen de discussie reeds gesloten was, nog eens den heer P. van der Meulen. Ons dunkt: men kan tevreden zijn. Dat men het niet is, laat ons nu verder koud, Mits men geen onwaarheden omtrent ons blad verkondige. Alle begin is moeilijk, dit is zeker ook van toepassing op de oprichting van de Vacantieschool. De commissie heeft met energie gewerkt; de voorzitter nam de algemeene leiding, de secretaris had veel schrijfwerk te verrichten en vooral toen de kinderen werden opgegeven en in groepen verdeeld, in leidersboekjes moesten worden overgeschreven; de penningmeester trachtte voldoende fi- nancieelen steun te vinden en is zeker dankbaar voor het vele dat reeds ge geven is, maar zag zijn kas toch gaarne noig wat aangevuld, om onvoorziene uit gaven met gerustheid te kunnen af wachten. Zooals reeds eerder gemeld, was de opgave veel grooter, dan men voor het eerste jaar had gedacht, wat gelijk staat met een nog noodzakelijke versterking der kas. Hoe het zij, toen de commissie ook vele leidsters en leiders, 32 in totaal, bereid vond haar behulpzaam te zijn, toen personen, die de cursus eerste hulp bij ongelukken hebben gevolgd, gereed stonden om met minstens twee iedere keer mede te gaan en onverhoopt even tueel, hulp te kunnen bieden, toen een 5-tal firma's reeds 'n versnapering toe zegden moge er nog 3 andere dit voorbeeld volgen was 't beslint ge nomen de kinderen gaan acht maal naar buiten als de natuur wil medewerken. Gisteravond heeft op de speelplaats van de Rijksleerschool de indeeling in groepen plaats gehad, het was daar a' een heele drukte, maar de goede organi satie maakte dat alles vlug van stape" liep. Nog enkele instructies over het medenemen van eten, van drinkbekers, van jassen of mantels, schopjes en em mertjes enz, werden gegeven en alles.was gereed om heden den eersten tocht naar Dishoek te kunnen ondernemen. Met het oog op de kosten gaat het dit jaar, iederen keer daarheen. Wellicht kan het volgend jaar iets verder worden ge trokken. Het was hedenmorgen half negen verzamelen der kinderen op de Markt en er heerschte natuurlijk een heele drukte volgende malen komen de deelnemenden op de Loskade samen maar ook hier, dank zij de getroffen regeling, was men toch nog vlug gereec en even over half negen ging het met een groene vlag, waarop de letters M(iddelburgsche) V(acantie) S(chool) en een jeugdigen hoornblazer voor 't geven van signalen voorop door Langedelft Segeerstraat, Stationsstraat, naar de extra-tram van Walcheren; waarin in volgorde in enkele minuten allen hadden plaats genomen en onder gewuif der kin deren in de wagens en der ouders op de I'k' heb je nu- al twee keer iets (gevraagd en je staat finaial te droomen. Wordt eens wakker kerel. D-ick begon te lachen en begon zijn- reis'kleedinlg uit te trekken. Als ik jou wasl, zou ik mijn imionid maar houden, zei hij. Jij' 'bent een stie kemerd. Waarom1 heb je ons nooit ver teld, dat je moeder noigj leefde? Waarom is ze nooit pup onze roei wedstrijden ge\- 'weest om- ons te zien roeien? Waarom heb- je haar altijd verstopt |geihoude-n? Verstopt -gehouden? herhaalde Win£ 'kies brullend van het lachen. Moet je net moeder hebben om zich te laten verstoppen. Als. die iets' in haar hoofd heeft dan doet ze het, al mioicf z-d (er hemel en aarde voor bewleig]en-. Ze is pas een maand in het land. Al door jpp reis geweest. Didk knikte, worstelde zich lo,s' uit zijn overhemd en gooide het op 'bed Jonlgjmensch, zei hij' op doodernsti, gen toon. Ik 'benijd je zoo'n moeder. Winkles (glimlachte. Hij rekende zich zelf al haar verdiensten- toe. Het iba; niet zoozeer aan het feit, dat hij ha(ar zoon, al wel dat zij zijn moeder was Hij maakte een wuitende handlbeiw-eigimg en blies den rook door zijn neus uit. Och ja, zei hij,. We k'unnen noig ,al goed met elkaar overweg. Winkles. WinHes. Het geluid kwam van de waranda. Het was een helle vrouwenstem. Win'kles ging het balcon op en keel beste dagel ij ksche lef ter opwek kin® 'en verfrisschint^^» straat ging het vroolijke gezelschap klei nen, onder wie ook nog een dapper tam- boertje, naar het station Koudekerke, om van daar uit naar zee- en strand te trekken. Hedenavond wordt de kinderstoet totaal 425 leerlingen van alle openbare en bijzondere scholen, behalve die der Gerei, gemeente, te ongeveer 7 uur weer per extra tram terug verwacht. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, rijdt Woensdag 6 Aug. weder een g'oedkoope trein van de stati ons aan de lijn VlissingenRoosendaal. Ditmaal gaat het naar Nijmegen en Arn hem, 'waar men resp. ruim 10 uur en ruim 9 uur kan vertoeven. Ook nu is weer een Tegenverzekering aan de reis verbonden. Men leze verder de aanplalk en strooibiljetten, die aan de stations kosteloos verkrijgbaar zijn. Gisterenmiddag had een aanrijding plaats tusschen een- auto, bestuurd door een inwoner van Vlissingen en een 10- jarigen wielrijdenden jongen. Het knaap je werd [gewond en d-o-or den autobe stuurder naar het Gasthuis vervoerd, waar de verwondingen niet van erns-ti» gen aa-rd bleken te zijn. Den autorijder treft gpen schuld. Ter eere van de op 18 dezer ont vangen Koninklijke goedkeuring op de statuten zal de Mondharmonica Vereeni- ging' „Crescendo", Donderdagavond een muzikale wandeling maken. Te kwart voor acht g;aat het van af den Buitentuin langs Zandstraat, Seisdam', Seisstraat, Volderijlaag'te, Heerengracht, Vlasm-arkt, Markt, Lange Delft, Nieuwstraat, Kaden, Hoogstraat, Varkensmarkt, Geere, Lange- viele, Domburgsch Schuitvlot terug naar den Buitentuin, waar bij extra verlichting een feestconcert wordt gegeven. Hedenmiddag reed de 15-jarige L. (door de Lange Lombardstraat in de richting van de Noordstraat, toen de vrachtauto van Van Gend en Loos deze straat langzaam inreed. De jongen hield zich met een hand tegen den muur van de R. K kerk vast en heeft zich ver-i moedelijk zelf omgeduwd. Dit was juist op het oog-enblik dal de auto naast hem was. De jongen viel op de treeplank en het rijwiel kwam er onder waardoor het voorwiel geheel vernield werd. De jongen kreeg het stuur op zijn been, dat vermoedelijk gebroken is. De jongen is naar het Gasthuis overbracht. De auto reed langzaam en stopte onmiddellijk. WALCHEREN. BIGGEKERKE. In den nacht van Zondag op Maandag is in-ge'brolken bij 't bejaarde echtpaar S. alhier. Door 't kelderraam naar 'beneden. En, vroeg hij, w.at is er? -Mary keek omhoog. M-oet je nu noodzakelijk' den heelen daig daar zitten vermuffen? We gaan nog een eindje het strand op. Kotn j-e mee? Daarop 'klonk' het piepend© stemmietjja yan Midge: En 'breng dat jog me©, dien Didk'. Stop hem maar niet weg. 't Schijnt me een aardig!© jongten te zijin.. Win'kles .grinnikte. Lief 'kind, antwoordde hij. Je bent zoo- iop den. man af, dat ik' er ©en kleur van zou krijgen. Diat jog. Foei. Hij' holde de kamer binnen, hield de spons van Didk' onder de Kraan en boog zich -over de 'bal oonle lining. Er 'kwam: een gil van Midlge, eten luid g|eflach van de jongelui en hij' 'bukte zich vlug toen de spons weer naar binnen kwam gevlo gen en tegen de,n wand -met een plons' terecht kwam1. Dick1 -glimlachte. Winkles had niet slechts een heel bijzondere mod der, maar die zuster van hem was ook igieen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Kom Winkles', zei hij, zullen we maar gaan? Samen holden ze de trappen af, bij vier treden tegelijk', sprongen over de theetafeltjes en holden naar zee. Didk gaf een schreeuw van vreugde. Audrey wa-s er ook (Wordt vervolgd.}

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1