^Provinciale JSeeuwsche XK'EEU^ De abonnementsprijs bedraagt voor 'Middelburg en 't agentschap Vlissingen V, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 38 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. No, 17 3, Twee bladen. VRIJDAG 25 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND, ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT UIIG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Journalisten-grapjes. Niemand laat een ander teveel in z'n keuken neuzen, maar zoo nu en dan ver telt men toch wel eens wat, nietwaar? Welnu, hier volgen dan eens een paar nnecdoten uit ons vak. In sommige bladen treft men een z.g.n "Vragen-rubriek aan. De dolste vragen worden daarin soms gedaan en een ^ra gen-redacteur" moet iets bedenken tegen of vertellen van hondenschurft, inktvlek ken op blouses, weggeloopen hondjes en dienstmeisjes, de oneindigheid van het heelal, wanneer de 3e vrouw van keizer Kwing Kwang Kwo overleed en nog veel .-meer. De bekende Mark Twain nu was als jong journalist met deze rubriek belast, toen een dichter hem de vraag stelde: „Is visch eten, wegens den phosphor-toe- woer aan de hersenen, goed voor een znensch?" Mark Twain antwoordde: „ja- wel, maar naar uw verzen te oordeelen zult gij len minste een walvisch moeten "verorberen. De Hongaarsche journalist Keri moes-I voor zijn vrij zuinige hoofdredactie naar het district, waar een herkiezing plaats zou vinden tusschen Karolyi en Tisza. Dien ayond telegrafeerde hij „Na nauw keurige stemmenopname bleek, dat met een meerderheid van 223 stemmen, wat niemand verwacht had, gekozen was hier is mijn reisvoorschot van 1000 kro nen op," Dezelfde Keri moest de onthulling van een belangrijk gedenkteeken „ver slaan". Tien minuten voor sluitingstijd kwam hij het postkantoor inrennen met een perstelegram van 600 woorden. De ^ambtenaar weigerde het met de woor den: „Wij sluiten om 6 uur, dat sein ik niet meer over. Hoogstens 15 woorden nog." Na twee minuten gaf Keri hem dit telegram: „Minister van Handel, Boeda pest Postkantoor Arad weigert uit luiheid aanname van een politiek ge wichtig telegram. Paul Keri". Toen zei de ambtenaar: „Geef mij het lange maar". Toen Pierpont Morgan in Londen was, wilde een journalist hem spreken. Hij antwoordde: „Elke minuut van mijn leven is 300 gulden waard." „Goed, schreef de journalist terug, ik kom 2 minuten". Ver wonderd vroeg Morgan den man: „Wat komt ge doen bij mij Het antwoord luidde: „U 600 gulden brengen, dan verdien ik er nog 1900, want mijn direc teur heeft om f 2500 met me gewed, dat ik u niet te spreken zou krijgen. Nu ver dien ik in deze 2 minuten nog meer dan gij!" Morgan lachte en de journalist kreeg nog een onderhoud met pracht-kopy op den koop toe. De redacteur van een klein Ameri- kaansch krantje ging rentenieren en in vertrouwen vertelde hij z'n vrienden, dat hij 100.000 dollar op de spaarbank hai staan. Op hun vraag, hoe hij dat klaar gespeeld had, luidde het antwoord: „40 jaren heb ik als dagbladredacteur dag en nacht gewerkt, nooit gaf ik een dollar noodeloos uit, door uiterste spaarzaam heid wist ik uit de handen der afbeta lingsmagazijnen te blijven en dit alles, gevoegd bij het feit, dat een oude tante me 99.999 dollar naliet, bracht mijn de posito op 100.000 dollars De reis-korrespondent van een groot Parijsch dagblad was een jaar wegge weest en dat kost geld. Zijn declaratie kwam echter voor elkaar, behalve een bedrag van frs 3500.daarmede wist hij geen weg.^ Eindelijk schoot het hem te binnen: „aa's waar ook, het is dat paard dat ik in Konstantinopel kocht. En hij noteerde: Konstantinopel. Een paard gekocht frs. 2000— Bagdad. Het paard verkocht frs. 1500. Totaal frs. 3500. De administrateur schudde z'n hoofd, glimlachte eens levenswijs enbe taalde. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLER TERUGKOMST VAN DE KONINGIN. Koningin Wilhelmina zal in het begin der volgende week van Bygdin naar Oslo vertrekken. Daarna zal zij via Zweden en Denemarken naar Nederland terug reizen. Het ligt niet in de bedoe ling der Koningin een bezoek aan Stock holm te brengen. De Koningin en de Prinses worden 31 Juli hier te lande terugverwacht. Zij gaan dan naar Soestdijk. De Prins wordt 1 Augustus te Soest dijk verwacht. HET SUIKERWETJE. Verschenen is de Mem. v. Antwoord op het V. V. over het ontwerp van wei tot heffing van een compenseerend in voerrecht op sommige soorten van sui ker. Daarin wordt herinnerd aan wat reeds te voren werd opgemerkt, dat het hier geldt een normale uitbouw van een be staande fiscale heffing, een zóódanige uitbouw als bij de meeste andere ac cijnzen reeds sedert lang bestaat, en dat tot dien uitbouw thans aanleiding gevon den wordt in.de heerschende crisis. Het ontwerp is, volgens de regeering geen eerste stap naar beschermend in voerrecht voor landbouwproducten. DE RADIORAAD. Bij Kon. besluit is aan dr. F. E. Posthu- ma, oud-Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, te 's-Gravenhage, en mr, Aug. Philips, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers te 's-Gravenhage, op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Radioraad, met ingang van 18 Juli 1930, en met dankbetuiging voor de door hen als zoodanig bewezen diensten, en zijn, voor het tijdvak van 18 Juli 1930 tot en met 31 December 1933, benoemd tot lid van den Radio-raad prof, dr. J. Lindeboom, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, en prof. dr. J. Schmutzer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. VAN DIJK EN KINGSFORD SMITH. Noch bij de K. L. M., noch bij Fokker noch bij een der andere organisaties welke de huldiging van den oceaanvlie- iger V.an Dijk op Maandag 28 Juli a.s'J voorbereiden, w,as bekend da't Kingsford Smith reeds zoo spoedig weer in Europa terug zou zijn. Was men hiervan eerder op de hoogte gekomen dan had men beide vliegers tegelijk kunnen ontvangen. Ook nu te nog ernstig overwogen, doch met het oog op de talrijke reeds' aetroffen maatregelen was 't onmogelijk den voor genomen huldigimgsdatum van 28 Juli te verzetten. Of het den koenen vlieger zelf veel zal kunnen schelen? DEN BRIEL 600 JAAR. Aan den vooravond van den dag, waarop voor 600 jaar Den Briel de stads rechten ontving is gisteren in de oude St. Cathrijnekerk een groote herden kingsdienst gehouden, welke werd bijge woond door hl de stedelijke autoriteiten en een groote menigte poorters en poor teressen van het oude stadje. De bijeenkomst werd geopend met orgelspel uit den bundel „Brielsche feestklanken uit het Verleden", waarna dr. P. J. Dobbelaar, leeraar in de ge schiedenis aan de H. B. S. te Brielle de samenkomst opende. BELGIë EN NEDERLAND. In het Fi-ansche maandblad van de Belgische Werkliedenpartij L'Avenir So cial, vestigt een medewerker, zoo meldt het „Vad.", de aandacht op een ver leden Jaar door den Antwerpschen ar chivaris Floris' 'Prins! gepifbliceeirden brief, dd. 8 Sept. 1835, door 142 nota- helen uit de Scheldcstad gericht aan Z. M. den Koning der "Nederlanden, Prins han Oranje Nassau enz. In bedoelden brief komen de oiMertee- kenaars op tegen elke scheidingsgedach te: „de ervaring van 15 jaren Heeft be wezen, dat de wederzijdsche voorisipoed van Noord en Zuid berust op de onder linge, vrije uitwisseling van producten en op den Handel met het Koloniaal af zetgebied." „Deze waarheid, aldus l'Avenir Sd- cial,is heden nog waiar. En het jis tamelijk opvallend, dat men' er zich onvol doende rekenschap van geeft, evenzeer in België (als in Holland. De Hollanders zijn steeds te kleingeestig geweest om eén p-olitié'k te voeren die niet kortzichtig was En de Belgen hebben zich hunnerzijds allerlei laten wijsmaken. Een economische verstandhouding tus- De menschen zouden veel verder zijn, indien zij vaker konden besluiten eenvoudig te erkennen, dat zij iets niet weten. schen de beide landen, zou nul tig wef- zen. Men zal dit vooral inzien wanneer de in aantocht zijnde economische cri sis zich scherper zal laten voelen." BELGISCHE ONDERSCHEIDING. Naar Aneta verneemt, heeft dr. J. C. Koningsberger, Nederlandsch minister van Koloniën, van den Koning van België het Grootkruis van de Belgische Kroon orde ontvangen. U ZULT VERMAGEREN op welk gedöèlle van het lichaam U ook wenscht, zonder gymnastiek, zonder diëet, zonder geneesmiddelen in te nemen zonder baden. Uitsluitend uitwendig gebruik. Het resultaat is na den zesden lag zichtbaar. Schrijft aan Mme COLENBRANDER, 445 B Overtoom, Amsterdam, die U gaarne gratis bet eenvoudige en doel treffende recept zal zenden dat zij zelf met veel succes heeft toegepast £Ingez. Med.) MIDDELBURG. De Gemeente-Reiniging, Verschenen is het verslag van den Ge- meente-Reinigings- en ontsmettingsdien st over 1929. Uit het verslag blijkt o.a. dat de vaca ture van opzichter onvervuld bleef, en dat het personeel op 31 Déc. bestond uit een directeur, een klerk, 23 vaste- en 3 tijdelijke werldieden. De gebouwen op de mestbergplaats werden naar behooren onderhouden, de verbrandingsoven werd alleen gebruikt voor verbranding van bescheiden van particulieren, voor andere doeleinden is zij wegens verval ongeschikt. Het rollend materieel verkeert in goe den staat, al eischt het veel' zorg en vèejl herstel, het bestond uit 28 groote en kleinere voertuigen. De voeding der paarden vereischte veel zorg1 door de hoogte der hooi- en strooprijzen, voor hoooi f 50f 80, voor stroo f 20f 35 per 1000 K.G. De dienst bezit 10 paarden, die in goe den staat verkeeren, ziekte kwam' niet voor, de onderhoudskosten waren f 1.66 per paard en per dag. (Betreffende de rioleering meldt het ■verslag o.a.: Het pompgebouw Vlissinigsche brug on derging dit jaar vele reparaties, de "hoe veelheid afvalstofffen te door de vele rjiioolaansluitingen zoo groot, dat des avonds bij regenval moést worden door- gepompt. Spoedige vernieuwing en ver grooting. heeft alle aandacht. De bewo ners in die omgeving kwamen met hun gegronde klachten en werden zooveel mogelijk geholpen. Hel pompgebouw aan den Noordsinigel- brug onderging een noodige herstelling aan de pompen welke opnieuw gebust moesten worden. De werking van de pompinslallatie is perfect. Op de mestbergplaats werd 8150 K.G. vleesc.h onder toezicht onschadelijk (ge maakt 1 De beide sproeiwagens, inhoudende resp 1500 en 2000 liter, hebben dit jaar Aanhoudend moeten rijden. Eén wagen werd gebruikt voor drinkwater te he zorgen op de dorpen. 'Het w,as een zeer droge zomer. Er moest veel gesproeid worden, ook op de Zaterdagnamiddagen werd dit gedaan. Het aantal privaaltonnên'bedroeg op "31 Dec. 250 stuks waarvan 116 in dagelijk- sche verwisseling, 37 beerputten werden geruimd. "De verkoop in 1929 van de compost was minder dan vorige jaren." Uit het la ter verkochte huisvuil werden de niet rottende stoffen verwilderd en brachten deze f 580 op. Bij particulieren hadden 43 maal rat ten- en 1 maal muggen verdelging plaats De beersloffen konden niet worden ver' kocht. De kosten van djen dienst bedroegen f 2.96 per inwoner, tegen f 2.86 in 1928 f2.75 in 1927, f 2.77 in 1926 en f 2,85 in 1925. fmo PRODUCTS CY Lange Leidsehedwarsstraat 93 AMSTERDAM-C. irvt med. Betreffende den ontsmietttingsdienst wordt gemeld, dat opi 1 JiuM de heer arts L. Wieijl als medisch-deskundig leider werd vervangen door den heer arts J. Broekhuijsen. Het ontsmettingsgeboiuw' verkeert in goeden staat, doch binnen afzienbaren tijd zal tot vernieuwing! van den oven moeten worden overgegaan, te- meer als Middelburg' als centraal punt, volgens art. 18 der Besffl. Zieklenwet wordt aan gewezen, zulks volgens een schrijven van den Inspecteur der Volksgezondheid. Voor bijna alle gemeenten op Wal cheren, en ook voor verschillende uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt besmet gloed door den Dkais't ontsmet en terijg- gezonden; hiervan wordt door Tubercu- lose-Vereenigingen veel gebruik gemaakt. In totaal werden 148 woning- en oven- ontsmettingen verricht. De Commissaris vian poijitie waar schuwt tegen leurders, die voorgeven echte Perzische tapijten te verkoopen en daarvoor "hooge prijzen vragen, terwijl later blijkt, dat de kleeden veel minder waarde hebben. VLISSINGEN, Zondag zal de Vlissingsche Postfan- fare om 8 uur 's avonds een concert ge ven in de tent op den Boulevard Evert- sen. Gisteravond om half zes vond op den hoek van de Aagje Dekenstraat en de Scheldestraat een aanrijding plaats tusschen de electrische tram en een Fransche auto. Geen persoonlijke onge lukken en slechts eenige materieele scha de waren het gevolg, WALCHEREN. Een domme streek ARNEMUIDEN. Donderdagmorgen meld de een reiziger, welke in den trein zat welke om 7.10 uit Vlissingen ver trekt, het treinpersoneel' te Goes, dat hij bij den Sloedam in de richting! Arnemuiden een manspersoon op dein spoorbaan had zien liggen. De stations chef van Goes meldde dit direct aian den chef te Arnemuiden, die onmiddel lijk de rijkspolitie hiervan in kennis stel de. Na onderzoek bleek!, dat het een in woner dezer gemeente was, een zekere N., die te Vlissingen werkzaam' is. Hij had nachtdienst gehad en wilde met den trein zich huiswaarts begeven,, in de onderstelling, dat de sneltrein een 'boe. mei was. Toen hij bemerkte, dat de trein zijn woonplaats voorbij reed, nam hij het ondoordachte besluit uit den rij denden sneltrein te springen1. Hij kwam te vallen, doch liep wonder boven won der slechts een lichte hoofdwonde op. Kalm kuierde hij naar huis. WESTKAPELLE. Donderdagmorgen c.a. 7 uur streek een windhoos, na een hevige regenbui, langs het noorden van het dorp. Zij nam haar weg van. uit zee naar het oosten over het land. Erwten en klaverhooi, die in ruilers op het veld stonden, werden er uitgezogen en dwarrelden hoog in de lucht, om el ders op den grond terecht te komen, Ook vele bossen vlas moesten het ont gelden. ZUID-BEVELAND. KLOETINGE. Donderdag vergaderde de Raad voltallig]. Besloten wordt io;.m. om het arrestan tenlokaal te bouwen tegen de achterzijde van de O.L. school. De ge mee n te rekenin g 1929 wordt aan geboden; inkom sten gewone dien st f63457; uitgaven f 56067. De inkomsten en uit gaven op den kapitaaldienst hebben be dragen f 5712. Eveneens wordt aangeboden de reke ning 1929 en de begrooting voor 1931 van het Burgerlijk' Armbestuur. De ont vangsten over 1929 hebben bedragen f 20034; de uitgaven f 17612. De 'begrooting 1931 sluit in ontvanigst en uitgaaf op f 16023. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D. Raad van Ter Neuzen, In de Donderdag gehouden Raadsver gadering werd een verzoek van den 'ge meentebouwmeester J. J. Doorenbos om salarisverhooging, voor kennisgeving aangenomen. Adressant grondt zijn ver zoek op de belangrijkheid der in de laatste jaren uitgevoerde gemeentewer ken, zijn lagere jaarwedde in vergelijking met andere plaatsen, terwijl het voor hem met 't oog op zijn pensioen, dat hij binnen enkele jaren zal moeten gaan ge nieten, van groote beteekenis zou zijn, in dien zijn jaarwedde hooger werd ge steld. Een verzoek van den heer I. van de Sande, om aan hem te verkoopen een strook gemeentegrond ter breedte van 5 M. naast het terrein van het Concert en Bioscoopgebouw werd voor nadere behandeling aangehouden. Burg. en Weth, stelden voor om het verzoek af te wij zen, aangezien het indertijd aangenomen stratenplan waarbij een straat ter breedte van 8 M. wordt doorgetrokken van af de Noordstraat langs bovengenoemd ge bouw dan niet kan uitgevoerd worden. Het bericht van Ged. Staten, dat hun beslissing omtrent de gemeentebegroo- ting voor 1930 opnieuw wordt verdaagd, en wel tot 3 Oct. a.s. gaf den heer Scheele aanleiding te protesteeren tegen zoodanige stagnatie. Hij meent, dat de hooger e autoriteiten, die anderen steeds op hun punten wijzen, zelf behooren te zorgen dat de werkzaamheden regelma tig kunnen verloopen. Van de Afd, Ter Neuzen van den Bond van Ned. Onderwijzers is een klacht in gekomen betreffende den stand verwekt door de inrichting der privaten van school A, Burg. en Weth. deelen mede, dat de materialen tot wegneming van dit euvel reeds zijn besteld en in de vacan- tie zal het gemaakt worden, zooals B. en W. reeds lang voornemens waren. Den gemeentesecretaris wordt van 28 Juli tot en met 12 Augustus verlof ver leend. De Voorzitter deelt mede, dat na de laatste onderhandelingen met de Admi nistratie der Domeinen aan het Departe ment van Financiën, die geleid werden door den wethouder, den heer Geelhoedt, met den gemeente-secretaris, van den Minister bericht is ontvangen, dat de herstelling der rioleering in de Oostkolk- straat, waarvan de kosten zijn geraamd op f 28,000, geheel voor rijksrekening zal worden uitgevoerd. Nadat eerst de pol ders van een bijdrage waren vrijgesteld, is thans ook de gemeente van de aan vankelijk op f 7000 geraamde bijdrage ontheven. Ingetrokken werd het raadsbesluit tot verkoop van gemeentegrond aan wijlen den''heer P. J. Visser en gewijzigd vast gesteld de rooilijn in de Koegorsstraat. Afwijzend werd beschikt op een adres van de Afd. Ter Neuzen van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, om het slui tingsuur, thans 11 uur, op 'n later uur te stellen. Een voorstel van den heer Ver linde gesteund door den heer Colsen, om het uur van sluiting der café's al thans gedurende den zomertijd een uur later te stellen, vooral omdat de buiten bevolking den zomertijd niet volgt en het alzoo voor hen te 11 uur nog maar 10 uur is, werd verworpen met alleen de stemmen der voorstellers voor. In verband met een opschuiving ter

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1