^Urotnnciale JSeetuuscHe BOLS MOEI LUKE WEOEM ZOGENEVER N o. 1 7 2. Twee bladen. DONDERDAG 24 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP 18 BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen \f 2,30, elders 2,50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 418 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Middelburg, 24-VII-'30. 't Is maar, van welken kant men het bekijkt: wie naar den uitslag enkel ziet, die behoeft aan het salaris-voorstel van den heer Jeronimus geen woord te ver spillen, omdat het, zooals iedereen wel wist, met slechts de stemmen zijner frac tie vóór, twee in getal, verworpen is; wie echter gevoelt voor een breed en goed gefundeerd politiek betoog en de bat, zuiver vanwege l'art pour l'art, die zal moeten erkennen, dat we in tijden niet zulke principieele vertoogen in den Raad hoorden, als gisteren bij punt 18 van de agenda. De waardeering voor den auctor intel lectualis van dit hoog-politiek en -eco nomische debat bleek algemeen, en niet alleen uit hoffelijke woorden, waarin de tegenstanders van het stelsel der index- loonen (d.i. de geheele Raad minus de be zuinigers) den heer Jeronimus kompli- menteerden voor zijn studie, door één der Raadsleden „bijna een dissertatie" genoemd; ook kan die waardeering afge leid worden uit 't feit, dat bij den aanvang van de voorlezing zijner verhandeling heel de Raad zat te grinniken, en bij de vergelijking met de IJslandsche ambte naarstraktementen zelfs krom sloeg van de pret, maar langzamerhand kwam voor de ietwat geringschattende genoeglijk heid de ernst in de plaats, potlooden werden voor den dag gehaald, aanteeke- ningen gemaakt en daar ontstond nu toch de metamorfose van lachend be heers- tot zwaar discussieërend acade misch dispuutcollege Dat succes kan de- heer Jeronimus in elk geval boeken. En voor 't overige: daargelaten den ietwat abrupten en rhapsodischen vorm van zijn betoog, zat er veel waars en verstandigs in, veel dat getuigde van breed economisch, degelijk conservatief-liberaal georiën teerd, inzicht; veel, dat als richtsnoer van beleid ernstige overweging inplaats van welwillend-geringschattend gelach verdient. Maar de heele fout van het geval was dit: we waren aan de loonen van het ge meentepersoneel bezig. En de heer Jero nimus heeft niet aangetoond of aanne melijk gemaakt, waarom zijn in t h e s wellicht niet gansch en al verwerpelijke stelsel in hypothesi nu maar den Middelburgschen gemeente-ambtenaren op den nek geschoven moest worden De heer Jeronimus zeide, in lieve beeld spraak: „ge moet geen Lieve-Heers beestje van den ambtenaar maken", maar wij voegen er aan toe maak er evenmin een proefkonijn van. De fabel-tijd is. voorbij. En dus geldt de slotzin der discussies in dit geval als samenvatting, oordee en veroordeeling tevens: Het was hee interessant, maar een academisch betoog, dat in de Raadszaal minder op z'n plaats was. Zoo is het; de waarschuwing: denk er wel om, we gaan een financieel minder gunstigen tijd tegemoet wegens den te verwachten terugslag van de achter ons liggende, huidige en nog te verwachten crises! was praktisch even nuttig en vol doende geweest. Bij de herstemming is met slechts 1 stem „tekort" het voorstel Paul, B. en W. uitnoodigende het gemeenteperso- neel dit jaar verlof te verleenen naar den maatstaf alsof het verdwenen ambtena renreglement aangenomen ware, ver worpen. Formeel was d i t voorstel inderdaad een ongelukkig kindje, maar dat zulks oorzaak moest wezen, dat zij, die in gemeentedienst zijn, minder ver lof zullen krijgen dan ze met het volste recht mochten verwachten, dat betreu ren we, omdat we er de feitelijke nood zaak van niet vermogen in te zien. Bij de benoeming van een tijdelijk leeraar in het Hebreeuwsch aan 't gym nasium kwam no. 2 van de voordracht, ds. H. J. Kastein, met een vrij groote meerderheid uit de bus. Het zou ons niet verwonderen, wanneer dit niets met de veronderstelde bekwaamheden der beide candidaten te maken heeft, doch eerder een demonstratie van het vrijzinnige deel van den Raad is tegenover de zijns inziens niet-vrijzinnige houding van den Kerkeraad hier ter stede, welke ds. Kastein een doopbeurt weigerde. Is deze onderstelling juist, dan hebben we hier te doen met een, schoon menschelijk volkomen begrijpelijk, niettemin o.i. on- gewenschte en onjuiste vermenging van wereldlijke en kerkelijke zaken. Bij de vaststelling van de jaarreke ningen, over 1928, van de bedrijven heb ben de voorz. en A. J. Jr. elkaar nog enkele harde noten te kraken gegeven De uitbreiding van het waterleiding- buizennet aan den Vlissingschen weg bracht natuurlijk het concessie-herrietje tusschen de gemeente en Ged. Staten weer op het tapijt, maar men zal ditmaa trachten nog eens tusschen de mazen van het net door te glippen, als alles meeloopt, 't Kan ook tegenloopen. Bij de ingekomen stukken was, behalve een adres van den eeuwigen adressant Hendriks, waarin deze den Raad, met voorzitter, secretaris en al, zoo min o:: meer heel het Wetboek van Strafrecht ten laste legt, een adres van een werk loos heerschap, optredende namens een zekere W, A. C., hetwelk geïnterpre teerd werd als vermoedelijk te beduiden Werkloozen Agitatie Comitee Salvo errore et omissione waarin vele bolsjewistische termen, mitsgaders aller- onbehoorlijkste eischen voorkomen; het werd, als zijnde ongezegeld, terzijde ge legd. Maar later kwam de Raad toch nog bij de werkloozen in Drenthe terecht in figuurlijken zin dan natuurlijk. Aanlei ding daartoe was een ietwat onhandig schrijven van het Raadslid Mes, waar door diens goede hart meer sprak dan zijn koele verstand, en waarin wethou der Onderdijk ervan beticht werd den werkloozen „voorspiegelingen" te heb* DOOR HANTONSEM. Je hebt er nu eenmaal, die geen steek verstand van schrijven hebben en die geld als wtater Maken. En anderen, die goed schrijven, stervan van honger op een zolderkamertje, 't Is gek. En voor jou is t ongelukkig, kerel!-, Het ZOU toch zoo fijn geweest zijn, als je succes gehad had. Maar ja, als je het hier werkelijk niet houden kunt, dat is het le ven bij de politie nog niet het ongezond ste wat je kiezen kunt. M,aarhoe zal het met Joyce gaan? Je zult haar heèle- maal alleen moeten achterlaten en je Wfeet ook wel, dat jijl de eenigte bent, die voor haar iets beteekent. Ik vind het ook ellendig haar hier achter te laten, m'aar jaeen man moet nu eenmaal door het leven en terwijl ik daar rondscharrel heeft ze ten minste nog een tehuis en bezigheden. En het zou al raar moeten loopèn als ze metitertijjd niet trouwt en Hij hield plotseling op en had zijn tong wel willen afbijten van kwaadheid dat hij' zoo iets gezegd had. Ja, zei Turnbull bedaard, ik Koop Men zij dubbel waakzaam tegen een glimlachenden vleier. dat een of andere flinke kerel haar zal 'ontmoeten en gelukkig maken. Dick keek een oogenblilk zijdelings naar den struischen kerel. En daarna zei hij lang'z'aam' en kalm: Wat ik zeggeni wil', ouwe jongen... zou je het me kwalijk nemen, als ik je een heel persoonlijke vraag stelde: Er heerschte een oogenblilk stilzwe gen. Toen zijl Turnbull rustig: Ga je gang. Hij zat in een vouwstoel,1 kieekl over de vallei uit met de handen achter het hoofd gevouwen. Het is -over.— Jo*, zei Dick1. Ben je soms... hou je soms van haar? Ja. Waarom zeg je dan, diat je hoopit, dat er een ander om haar köimen zal* Waarom vraag j;e- haar zelf niet? Turnbull gaf geen antwoord. Hij bleef eenige seconden met de handen aclhter het hoofd zitten, stond dan iap en liep naar de rand van het heuvelpHhleau. Dan keerde hij bij' Dick terug. Heb jij je dan nooit afgevraagd', waarom ik1 me tevreden stel met hier te leven en koeien te melken? Nee, antwoordde Dick. Je schijnt er.... het is net of je hier zoo heele'm'aal je thuis g|evoelt, dat ik Turn'bull iglimlachte. Dat is werkelijk een compliment voor me. Maar vroeger ben ik .naar heel andere dingen eerzuchtig geweest, die niets te maken hadden met melken. Maar heb je wel eens van angina pee ben gedaan, die niet verwezenlijkt waren. De wethouder en verschillende Raads leden hebben hierop eens in duidelijke bewoordingen uiteengezet, hoe schande lijk en onverantwoordelijk tegenover hun gezinnen, hun organisatie en de ge meente, der werkloozen overijld ver trek uit Witteveen was geweest. Met groote moeite is nu van den minister ge daan gekregen, dat de werkloozen nog eens weer naar Drente kunnen, maar wanneer zich wéér eens zoo iets voor doet, dan is de kans groot, dat ze er voorgoed naast staan. En wanneer hun gezin dan volkomen aan de armoede is prijs gegeven, dan hebben ze dat te danken aan eigen heet hoofdige onhandelbaarheiden aan hen, die ze in Middelburg opstookten, zoo voegde de heer Paul hier nog bij. Het leek ons zoo toe, dat het hierom trent in den Raad verhandelde voor de in grooten getale op de tribune aanwe zige werkloozen, zeer leerzaam was.... NOTARIAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement Rotter dam, ter standplaats de gemeente Zuid- land A. D. van Bergeijk, candidaat-no- taris te 's Gravenmoer; Tiel, ter stand plaats de gemeente Waardenburg J. A. E. van Aalst, candidaat-notaris te Bilt- hoven. COMMISSARIS VAN POLITIE TE GRONINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot com missaris van politie te Groningen S. W Moolenaar, thans hoofdinspecteur van politie aldaar. DE WIERINGERMEER, Bij peilingen te Medemblik werd be vonden, dat reeds 3.70 meter water van de gemiddelde diepte in de Wieringer- meer is weggemalen. Groote vlakken land zijn dan ook alreeds drooggevallen, DE NEDERLANDSCHE WEEK TE ANTWERPEN, Uit Antwerpen wordt aan de N.R.Crt gemeld, dat in de feestzaal van het Ne derlandsch paviljoen der tentoonstelling Woensdag a.s. de Nederlandsche Week wordt geopend met een officieele thé dansant, aangeboden door den commis saris-generaal voor Nederland bij de we reldtentoonstelling Antwerpen 1930, dr F. E. Posthuma, en het uitvoerend co mité voor Nederlandsche deelneming aan deze tentoonstelling. Nadien zullen t/m. 4 Aug. verschillen de specifiek Nederlandsche feestelijk heden plaats vinden. toris gehoord? Zoowat, antwoordde Dick. Nou dat is mijn kwaal. Maar- wat is het eigenlijk'? Kun (je er niets tegen doen? Och, je zou het best een soort hartfcraimp kunnen noemen. Dat wil zeg gen, dat ik1 er ineens uit kan wezifen,.. misschien met een paar daigien, mis schien met eenige maanden, misschien en hooigstens met een jaar.... Dick hijgde naar adem. Met tabletjes van den dokter heb ik mezelf tot nog toe op de been ,gehouf den. Ik heb ze dag en na-cht bijlme. jMaar Vroeg of laat zal het in zoo hevige mate terugkomen, dat zelfs twintig tabletten het niet meer kunnen doen zakken en dan.... Hij1 maakte even een kleine hand beweging. 7- Nou, daarom hoop ik, dat er een andere man komen zal Maar beste kerel, je ziet er zoo opgeruimd en zoo flink' uit,, dat ik Turnbull iging weer zitten. Ja, antwoordde hij, de buitenkant is: wel aardig. Dick huiverde. Ik vind 't... echt ellendigmompelde hij'. Trek je er niet te veel van aan, 'zei Turnbull. Hij had alle andere menschen reeds zoo- ver achter zich op den levensweg] dat hijl in staat was met zuiver vriend)» Schappelijke 'belangstelling achter zich te zien. Hijl had nog slechts één stap te doen* terwijl Joyce en Dick nog een Bestemd voor uitzending naar Ned ndië J. A. P. Manhave, te Z u i d- z a n d e en W. F. van den Berg, te T h o 1 e n, beiden als candidaat-gezag- iebber bij het binnenlandsch bestuur. Passagiersvhichten. De Kon. Luchtvaart Mpij. schrijft ons, dat zij op Vrijdag 8, Zaterdag 9 en Zon dag 10 Augustus a.s. wederom' passa giersrondvluchten zal organiseeren boven Walcheren, mét als Uitgangspunt het vliegterrein Vlissingen. Bovendien bestaat de gelegenheid tot het maken van korte vluchten op eiken Donderdag tot en met 11 September ai.s. De vluchten worden gehouden van des ochtends 11.00 uur lot des namiddags 19.00 (de vluchten op de Donderdagen van 13.30 uur tot 16.30) met een Fokker verkeersvliegtuig van het type F VII A, plaats biedende aan 8 passagiers. Dit is hetzelfde typemachine ials die, waar mede het verkeersbedrijif op de interna tionale luchtroutes wordt uitgevoerd. De luchtgekoelde Jupiter-motor, waar mede het vliegtuig is uitgerust, ontwik kelt een vermogen van 150 P.K., daarme de wordt een snelheid van circa 160 K.M. behaald. Deze vliegtuigen zijln voorzien van dubbele besturing1 en een draadlooze tel efonie-instalL'atie De prij's der rondvluchten is laagge houden, zoodat ieder z'n eigen woon plaats en omgeving en het schooone Wal cheren in vogelvlucht kan zien. De duur der vluchten zal bedragen circa 15 mi nuten, terwijl de gelegenheid wordt ge geven tegen een geringe verhooging een rondvlucht om' het geheéle eiland Wal cheren of naar Goes, te maken. MIDDELBURG. De eerste carilflonbespelfing op gister heeft het slecht met het wedler getrof fen, wat wel oorzaak zal zijln dat het be zoek in de omgeving van de Abdij1 veel minder was dan andere jaren, maar men kan het goede spel ook bewonderen uit de woningen en daar het wel wat minder koud eu herfstachtig wias dau de vorige avonden is d,aarvan dan ook door velen gebruik 'gemaakt. Hoe heerlijk klonk de muziek van het fraaie carillon, over de. stad, met hoeveel animo bleek de heer Ferwerda zich aan het klavier te heb ben gezet, om' in zijn muziek geheel zijn eigen denken neer te leggen. Moge hij volgende maal hij goed weer spelen, op dat nog veel meer menschen van zijn heerlijk klinkende mUziek, kunnen genie ten. Verschillende buurtcoimtnissies, die wal langer dan. andere bezwaren, moesten overwinnen of trachten voldoende gelden bij elkaar te krijgen, zijn den laatsten tijd begonnen aan verdere uitwerking harer plannen. In de commissie uit Sfationstr. Blauwendijk, is men djaartoe ook kunnen overgaan, o.a. 'dank zijl den krachtigen steun van'den voorzitter, den heer A. 0. de Vos. Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de Irma Waterlander De Stoppelaar, Kuiperspoort, Middelburg. (Ingez. Med.) weig zouden hebben af te leggen; voor dat ze hem hadden ingehaald. Het wias 'een opmerKelijk onderscheid. Zij' moei ten nog ploeteren en werken), zonder in de verste verte te weten, wat het volgend oogenblik' hun brengen zou. Hij had geen vooruitzichten of verlangens wist wat hem te wachten stond. Hij zag) het eindpunt voor zich en wachtte nog slechts op het toeken om er heen te gaan. Het is voor mjij net,,, of ik 'door (het verkeerde kijkgat van een verrekijker Dic'kl had nooit tevoren den dood na- 'bjij' gjezien. De dood was een van die nare dingen,, waaraa hij' liefst niet dacht En nu zat hij' hier tegenover een vriend diej met den dood voor ooigen, dien glimlachend beschouwde er niets weer zinwek'kends of verschrikkelijks in scheen te vinden. Hij was er stil onder geworden. Be- chuanatond scheen weer heel ver we]g. Hijl zag zichzelf als een van de tallooize kleine menschjes,, peuterig] en onbelang rijk', die door den grooten magneet .wor den aangetrokkenwelke de Dood in handen houdt. Zou hij het zoo kalm kun nen opnemen, als hij er zooi dicht voor zou staan als Turnbull op dit oDlgeni- blik'? Hij' dankte den hemel; dat .hi er zoo- nog niet voorstond. Al scheeën het leven aan ook hopeliooils vóór een oogenMi'k', het was toch nog 'góed omi in leven te zijb. Het gevollg was, dat Niettegenstaande de hevige regen- ouien van vorige dagen, die zich heden nog met onverminderde kracht doen (gel den, mag nog van een druk vreemdelin genverkeer worden gewaagd, met de mot BreskensVlissingen werden alleen 1850 passagiers en 29 auto's overgezet. Van verleden jaar missen wij de cijfers van den overeenkomstige Donderdag, doch in 1928 was het aantal 2000 passa giers en 20 auto's. VLISSINGEN. Hedennacht is het Engelsche stoom schip Lilbrin van Brussel naar New Castle voor den Boulevard aan den grond geloopen. Het schip is met sleepbootas- sistentie vlot gekomen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Raad -van Zierikzee. ZIERIKZEE. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mee, dat de Kroon het beroep der ge meente tegen de heffing van geschot op het gebouwd door het waterschap Schouwen", had verworpen. Met 11 tegen 2 stemmen verleende de Raad een subsidie van f 500 aan. de Oranje-Vereeniging, die aan den Raad een gravure in lijst van de Kon. Familie schonk, ter gelegenheid van de herden king van den 50en verjaardag van H.M. de Koningin. In behandeling kwam een voorstel van B. en W. tot toetreding, als lid van de Ver. van Nederl. gemeenten en het doen controleeren der administratie van den gemeente-ontvanger en de gasfabriek, benevens een voorstel om het bedrag der zekerheidsstelling van den gem.-ontvan ger te stellen op f 6000.in plaats van op f 28000.zulks na bezwaar van de Ver. van tot Zekerheidstelling verplichte gem. ambtenaren tegen laatstgenoemd bedrag. De heer Panny is tegen deze vermin dering, omdat de gemeente dan schade zou kunnen lijden. De heeren Doeleman, Koopman en Gerritzen verklaren zich er voor en het heele voorstel wordt na toe lichting door den voorzitter zonder stemming aangenomen. Het voorstel omtrent de classificatie der gemepnte wordt op aandrang van de heeren Catshoek en Gerritzen, die den tijd voor bestudeering te kort vonden, aangehouden. Een verzoek van A. Anker e.a. om op hij zijn eigen toestand minder zwart in iging zien. Er was grooter elle-'ndé) in de wereld tian de' 'zijne.... die vain'Turn bull. En zoo 'kwam het, dat, toen ia de volgende maanden hiji nederlaag op, nelderlaag leed door het terugkomen van z'ijn manuscripten, zijn gedachten telkens weer opgingen- naar zijn vriend) daar hoven op den heuvel* die van den eenen dag! in den anderen1 zich ,nan het leven moest vastklampen. XI. De kalender verloor zijn blaacljes met de snelheid van een hoorn in,den herfs|t< De lentebloemen waren reeds lang ver geten. Het 'koren stond op Manshoogte, en de zon blakerde de aarde weer me# verzengende kracht. Alleen voor Dick had de natuur al hare aantrekkelijkheid verloren. Op een morgen na het ontbijt,- toen de zon al stralend naar binnen scheen sehoof hij met een ruk zijn -stoel achter uit en stond op. Joyce had juis,t een schoteltjje melk voor de kat neergezet* die er nu jgeluidloos aan zat te drinken* Héb je soms wat olie? vroeg hijl* Voor je fiets? vroeg Joyce. Neen, petroleum. Ik wou vanmorgen een 'brandje stoken. Ik ga mijn schepen achter me verbranden. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1