3prcruineiale ifeeuuische X/EEEL^ BrfSSStSü N o. 17 1 Twee bladen. WOENSDAG 23 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. reis- en verblijfkosten, het kastekort. een geldleening. de int. bank. het onderzoek in boven-digoel. Zeeuwsch Profetenbrood het echte, m. peterse, Confiseur-Patissier. ZEELAND. noord-beveland. tholen. zeeuwsch-vlaanderen o. d. zeeuwsch-vlaanderen w.d. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. MIDDELBUPGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: n.v. de middelburgsche courant Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Een nieuwe omroepvereeniging? In het Zondagochtendblad van het „Alg. Hbld.", troffen wij de volgende ad vertentie aan „Min of meer net Heer, in het bezit van twee dozijn oude en afgesleten Gra- mophoonplaten, wilde gaarne een eigen OMROEPVEREENIGING oprichten. Belangstellenden, die in hun rommelkamer óók nog een partijtje der gelijke afgedraaide exemplaren bezitten en die hun medewerking wenschen te verleenen, worden verzocht hun brieven te adresseeren onder het motto: „Ver deel en heersch", Veere, Zeeland." Den volgenden dag vertelde een am bitieus drukker ons, dat hij dadelijk op die advertentie geschreven had den vol genden brief „Uit de advertentie onder motto „Ver deel en Heersch" proefde ik uw groote plannen en besefte ik de hoogte waartoe iemand, die in ons dierbaar Nederland van de „verdeel-en-heerschzucht" op handige wijze weet te profiteeren, kan klimmen. Het leek mij daarom wenschelijk U zoo spoedig mogelijk mede te deelen, dat ook ik over een 12-tal aftandsche gra mophoonplaten beschik, die gaarne voor het goede doel worden afgestaan. Voorts houd ik mij beleefd aanbevolen voor het uitgeven en drukken van het Omroep- orgaan. Een bekend journalist heeft zich bereid verklaard de hoofdredactie op zich te nefnen tegen een honorarium van f 500.per jaar, indien het blad de liberale richting is toegedaan, 25 pet. meer voor Vrijzinnig-democratische rich ting en 50 pet. meer indien het Roomsch of Rood is. Voor de drukprijzen stel ik eenzelfde verhoogingspercentage voor. Leve de nieuwe omroep Van den steller der advertentie (het bleek de heer Jan Pieter van Traktement uit Veere te zijn) is toen per keerende post het volgende antwoord binnenge komen „HoogGeachte Heer, Vriendelijk dank voor uwe hoogge waardeerde medewerking. Ik had echter zoo gedacht dezen nieuwen omroep op Mormoonsche grondslag te vestigen. Ik ben er zeker van, dat onder deze om standigheden bedoelde journalist zijn redactie-bedrijf voor niets zal willen waarnemen. Ik heb de eer enz enz. te zijn, van Ued. de zeer dienstwillige dienaar, JAN PIETER VAN TRAKTEMENT." Als minister Reymer nu maar 'n klein golfje met 'n stukje zender beschikbaar heeft, dan komt de Mormoonsche Om roep Vereeniging of de „Mover" wel tot stand en aan uitzenden toe In de Indische begrooting voor 1931. zoo klaagt het Hbld., kan men vinden een post van veertien millioen gulden voor binnenlandsche reizen van ambtenaren. Daarin zijn dus verloven, met name t U|1!ie^an^sc^e niet begrepen; die 0 10.000 zijn alleen noodig voor het eeP fn weer trekken, het inspecteeren n e controleeren door de ambtenaren der verschillende landsdiensten. bliibbnV611 gulden, en daar is blijkbaar niet op te bezuinigen. Volgens het Ned. Oorr v-, en daarmede was de zaak toen geheel afgedaan. Het bericht van „De Avond post" zou dus zeer overdreven zijn; dat komt met de „militaire primeurs"' van dat blad wel eens meer 'voor, meenejn wij. B. en W;. van Amsterdam stellen de f 2.000.000 aan die Stoomvaartmiaatstohjapt- pij geven. De correspondent te Genève van het „Alg. Hbl." meldt dat den Neder land- schen Volkenhondsambtenaar A. Pelt de eervolle opdracht te beurt gevallen is, om tijdelijk aan de Internationale Bank in Bazel te worden gedetacheerd, tenein de de medewerking te verleenen bij! de organisatie van den internen dienst der Rank. Het lid van den Raad van Indië, de heer W. P. Hillen, wien een onderzoek naar de toestanden in het communisten kamp aan den Boven-Digoel was opge dragen, heeft, na zijn terugkeer te Ba tavia, in een persconferentie meegedeeld, dat het interneeringskamp zelf weliswaar een gunstigen indruk maakt, doch dat het gelegen is in een omgeving van moeras en modder. Verschillende symptomen wijzen op een zich verbeterende stemming onder de geïnterneerden. Zoo ontving de heer Hillen op den verjaardag van prinses Juliana een oorkonde met de portretten der Koninklijke familie en een lofdicht op de prinses Er valt een toenemende neiging tot werken te constateeren. Van 1170 ge interneerden is het aantal werkweiger- aars teruggeloopen tot 225, het aantal der zelfstandigwerkzoekenden gestegen tot 350. Hierdoor zijn de onderhouds kosten der geïnterneerden van f 33.000 tot op f 20.000 per maand gedaald. De kolonie is plaatselijk geheel ge ïsoleerd, doch Tanah Merah is het ge- heele jaar door schepen te bereiken. Be twijfeld wordt of de kolonie kan blijven gehandhaafd, met het oog op de slechte landbouwvooruitzichten. De gezondheidstoestand is, malaria en zwartwaterkoorts uftgezonderd, gun stig. Het aantal malaria-gevallen is in de laatste maanden, dank zij den arbeid van den dienst der volksgezondheid van 360 gevallen of 29 procent in Februari j.l tot 136 gevallen of 6% pet. in Mei ge daald. Aan de assaineering van het geweldig groote gebied de eenig mogelijke ra> dikale oplossing der gezondheidsquastie valt niet te denken. Ontvluchtingen komen niet meer voor. De indruk van den heer Hillen is, dat men het in het interneeringskamp niet onaangenaam vindt, al is 't verlangen om terug te keeren bij allen blijven voort leven. De indertijd ingestelde „Centrale Raad" van Boven-Digoel heeft niets tot stand gebracht. Niemand is thans in het kamp meer begeerig om in die richting werkzaam te wezen. Indien bij de interneering fouten zijn gemaakt, hebben deze zich beperkt tot een hoogst enkel geval. Velen zouden thans uit de interneering kunnen wor den ontslagen; het heeft trouwens nooit in de bedoeling gelegen de menschen in het interneeringskamp te houden. De maatregel tot interneering heeft zeer heil zaam gewerkt en tal van lieden tot be zinning gebracht. Het tijdstip, waarop vele geïnterneerden in de maatschappij kunnen terugkeeren, acht de heer Hil len zeer nabij. De vrouwen, die aan de beweging heb ben deelgenomen, en geïnterneerd zijn gedroegen zich feller dan de mannen Overigens merkt men van den invloec van andere vrouwen niet veel. De geïn terneerden beschikken zelf over een po- litie-corps, aanvankelijk 40 man- sterk thans 30. Onder de geïnterneerden bevinden zich velen, die zich door anderen hebben la ten overhalen. Het aantal lijders aan zwartwater koorts is sterk teruggeloopen. Het bestaan van het „Kamp der On- verzoenlijken", op 35 K.M. afstands bo- venstrooms van Tanah Merah, acht de heer Hillen een zegen. Hij zou dat kamp in ieder geval willen handhaven; des noods op een andere plaats. In geen ge val' mogen deze geïnterneerden op de bevolking worden losgelaten. Op weg naar dat kamp moest de heer Hillen een pad door het bosch daarheen laten kap pen. De „Onverzoenlijken" draaiden hem en de 6 Europeanen, die hem vergezel den, den rug toe. Zij willen niet werken Die het goede ziet en het kwade neemt, is zelf de oorzaak zijner schade. -w. -Ti. vau liiiisLtuxnam stenen ae Raad voor een geldlèening van 10.000.000 gulden aan te gaan. Tevens willen zij' de Holl. Lloyd 666.667 voorschot verstrekken; Staat wil tot en met 1932 ook' nolg (Ingez. Med.) Zeeuwsche Polderbond. Niet de heer P. Erasmus te Oostburg, doch de heer P. W. Maarleveld te Bier vliet is herkozen als bestuurslid van den Zeeuwschen Polder- en Waterschaps- aond en heeft die herbenoeming aange nomen. Protestantsche Ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaander en. Een commissie, welke is ingesteld door het classicaal bestuur der Ned. Herv, Kerk, heeft studie gemaakt van de mo gelijkheid voor Zeeuwsch-Vlaanderen 'a protestantsch ziekenhuis op te richten. Deze commissie is overtuigd, dat bij me dewerking van alle belanghebbenden zoowel in Westelijk als in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen op een nader te bepalen plaats zulk een ziekenhuis zal kunnen worden opgericht. MIDDELBURG. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de Commissie voor het tij dens de koninginnefeesten te houden bloemencorso is besloten den termijn van inschrijving te verlengen tot 1 Augus tus. Men kan zich dus tot dien datum aanmelden bij den heer mr, P. C Adriaanse, Langedeflt H 15. Het bestuur van „Uit het Volk, Voor het Volk" heeft na gehouden inschrij ving de exploitatie van het Feestpro gramma gegund aan de firma Littooy en Olthoff alhier. Morgen (Donderdag) zal de Arb Muziekvereen. „Excelsior" des avonds van 8 tot 10 uur een Concert geven op het Molenwater, het programma luidt als volgt 1. Viscount Nelson Marsch, W. Zehle; 2. Rose Marie Overt, de operette, S, Vlessing; 3. Linons A. Dentelles Wals, van F. Popij; 4. Cortége Etincellant van Popij; Pauze; 5. Marsch Militair, F. Schubert; 6. Luisa De Montfort, solo voor Sax. Sopraan, N, Bergson; 7. Fan tasie Naar Motieven La Veuve Joijeuse, F. Lehar; 8. Bleisoldaten, Charatestuk van C. Koekert; 9. Finale. Vrijdagavond geeft het Middel- burgsch muziekkorps weder een uitvoe ring op het Molenwater. VLISSINGEN, Uit het jaarverslag van den ge meentelijken dienst der arbeidsbemidde ling en werkloosheids-verzekering over 1929 blijkt, dat de werkloosheid alhier van zeer geringe beteekenis was, behou dens over de maanden Februari en Maart gedurende de buitengewone strenge vorstperiode. In 1929 werden door patroons 136 aan vragen ingediend om werkkrachten. Het aantal tegen werkloosheid verze kerde arbeiders bedroeg op 31 Decern ber j.l. 2343. In het afgeloopen jaar heeft de arbeidsbeurs 22 personen in het bui tenland geplaatst. Het aantal werkloo zendagen van de georganiseerde arbei ders bedroeg in 1929 in het geheel 10412 terwijl 6169 dagen uitkeering uit de werkloozenkassep plaats had. Over 1928 was 't aantal werkloozendagen waarover uitkeering werd verstrekt, 54 pet. en over 1929 was dit 59 pet. Op de Internationale Zuiveltentooxi slelling op de tentoonstelling te Antwer pen, heeft de Vlissinjglsche Melkfabriek „Koena" in de afdeelimg melkproducten een gouden medaille en een diploma be haald. ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. Op de zevenmijls- tentoonstelling te Enschede verwier:1 onze dorpsgenoot de heer M. Nijsse Az. voor autogeen lasschen een eereperijs ter waarde van vijftig gulden. 's GRAVENPOLDER. Vrijdagmiddag willigde de Gemeenteraad het verzoek in van het bestuur van de bijzondere schoo om f 100.uit de gemeentekas te mo gen ontvangen voor aankoop van wane platen en dat van het hoofd der open bare school om het dak van de schoo te laten vernieuwen en de banken te aten schilderen, alles uit te voeren als de begrooting is goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van Bur gemeester en Wethouders besloot de raad tot rangschikking van de gemeente in de 3e klasse voor de gemeentefonds- aelasting, indeeling van de gemeente in de 8e klasse voor de personeele belasting en tot intrekking van de verordening op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en der vermogensbelasting en tot vast stelling van een nieuwe verordening. De raad verleende aan den heer P. W. Ornee op zijn verzoek eervol ontslag als id van de commissie van toezicht op het o. wegens vertrek uit de gemeente. De Gemeenterekening, dienst 1929 werd den Raad aangeboden met goed slot van f 1413. HANSW.EERT. Met de St. Crt. van 22 Juli zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Bouwmaat schappij alhier. GEERSDIJK. Met ingang van 1 No vember a.s. is aan den Rijksveldwachter brigadier-titulair P. Verton alhier, eer vol ontslag uit zijne betrekking ver leend. ST. ANNALAND. In de op Maandag 21 Juli gehouden vergadering van den Dijkraad de Waterkeering van den Ca- lamsteuze Suzanna polder werd behan deld en vastgesteld de rekening dienst 1929-'30 en wel in ontvang op f 9731. In het te kort ad f 5454 is bijgedragen door het Rijk f 3924 en door de Provincie f 1962 of samen f 5886. Medegedeeld werd dat de heer J. Boogaard zijn ontslag had genomen als Lid v. d. Dijkraad en in zijn plaats was benoemd de heer Adr. C. Geluk en als zoodanig was herbenoemd de heer W. Heijboer Azn. POORTVLIET. De landbouwer J. Elen- baas heeft een zoodanigen trap van een paard gehad, dat hij aan de gevolgen overleed. AXEL. Gisteren heeft de Rijkspolitie alhier een man aangehouden met een fuik en een zak bij zich. Het bleek een werkman te zijn uit Moerbeke (België) die alhier bij een landbouwer werk hal gevonden, doch er van door was gegaan met medeneming van de fuik en den zak, waarin geen kleeren zaten, zooals1 hij voorgaf, doch wel een kip. Zoo kome de landbouwers in deze streek dikwijls bedrogen uit, als ze bij gebrek aan werkkrachten, zich bedienen van personeel, dat over de grens woont Deze slapen dan van Maandag tot Zater dag in de schuur en stellen zich op de hoogte van terrein en sloten, soms ook om daarna hun slag te slaan. GROEDE. Heden herdenkt de heer J Luteijn alhier,, den dag waarop hij get durende 30 jaar secretaris van de On derlinge Brandwaarborg Mijl. te Gnoede is. Gedurende dien tijd heeft <fe jubilaris veel voor de Mij. en de verzekerden IgO- daan en nog steeds trekt hij! per rijwiel rond in het belaag van beiden. In de zesde zitting der Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk wordt aan den kerkeraad te Eindhoven vergunning gegeven, een inzameling buiten de pro vincie te houden ten behoeve van den kerkbouw in die stad. Onlangs heeft de prae-adviseur dr Knappert de aandacht der Synode j vestigd op de geestelijke verzorging van de Herv. Nederlanders in België en Noord-Frankrijk. De president brengt thans in herinnering, dat in 1924 op ver zoek van de synode door dr. P. Smit pred. te Heumen, een bezoek is gebracht aan de Nederlandsche landarbeiders in Noord-Frankrijk. Blijkens het rapport van dr. Smit, werd herhaling van een verkenningstocht, zooals door hem were ondernomen, niet wenschelijk geacht De president wijst er op, dat, indien men nu weer op den weg van de gees telijke verzorging in die landen wil gaan, ook de noodige fondsen beschikbaar moeten zijn. Na uitvoerige bespreking wordt be sloten een verzoek te richten tot de predikanten Eijkman en de Haan te Antwerpen, en tot den predikant te Uubaix, om de synode voor te lichten over de vraag, wat, volgens het door hen in te stellen onderzoek, in geestelijk op zicht voor de Herv. Nederlanders zou cunnen worden gedaan. Verschillende voorstellen worden be handeld, o.a. een voorstel van de Clas- sikale vergadering van Breda tot aanvul ing van het reglement voor de Diaco- niën door het opnemen van een bepa- ing volgens welke verhuringen van eigendommen der diaconie zouden moe ten geschieden door bemiddeling van eel commissie uit het Classicaal bestuur. De rapporteur merkt op, dat eet* voorschrift hetwelk aan kerkeraden het recht ontneemt, zelf de eigendommen te verhuren, welke zij hebben te beheeren, in zoo sterke mate in botsing komt met het beschikkingsrecht en de zelfstandig- ïeid der gemeenten en haar kerkeraden, dat het waarschijnlijk nog meer ergenis zou veroorzaken, dan thans de verhu ringen doen, waarover men zich be klaagt. Het voorstel wordt conform de con clusie verworpen. Afgewezen wordt een verzoek der classicale vergadering van Haarlem, om een wetsartikel te ontwerpen, waarbij kerkeraden worden verplicht, het bewijs van lidmaatschap, bij vertrek, op te zenden. Ten slotte rapporteert prof. Brouwer over een voorstel van dr. H. J. C. Pier- son te Ressen, tot wijziging van art. 1 al. 5 regl. kerkeraden. Aangezien hier is afgeweken van den regel, dat het voorstel langs wettig-kerkelijken weg, alzoo via de classikale vergadering, had moeten zijn ingediend wordt ter zijde gelegd, Kapelaan J. Omtzigt te Hoorn is benoemd tot pastoor te T holen. Ned, Herv, Kerk. Beroepen te St. Annaland ds. L. Nug- teren te Giessen-Niemv'kerk. Kerk en staat in Griekenland. Naar aan de N. Rott. Crt. uit Athene wordt gemeld ,is een reeds lang bestaand conflict slaat en kerk, in verband met! de voorstellen van den minister van eere- dienst, tot liquidatie van het kerkelijk igtrondtoezit. thans acuut geworden. Za> als gemeld, hebben minister-president Ve- nizelos. en daarna het geheele kabinet^ zich solidair verklaard met de plannen van den minister van eeredien st Papiaini- dru. Deze heeft daarop in ,alle provincies commissies en in Athene een centrale commissie benoemd die de goederen hadden te schatten, en moesten vaststel- ten, welk' deel voor de verkaveling in aanmerking kwam. De kerk werd uitger noodigd, haar vertegenwoordigers in deze commissie te delegeeren, opdat men sa men het werif kon uitvoeren. De metrioj- politen van Sparta en Manoni verklaar den hierop aan de beraadslagingen der centrale commissie te Athene te zullen deelnemen. De heilige synode' nu, kwam hierop in buitengewone zitting toijeen, onder leiding van patriarch Chrisostomos. Besloten werd, tot alle bischoppen en priesters des lands1 een brief te richten, waarin elke deelneming aan de beraadslagingen likwidatiecommissies ten strengste werd werd verboden. Van de metropoli.ten van Sparta en Maront werd geëischl dat zij uil de centrale commissie, zouden tre den, daar de werkzaamheden van deze tegen de belangen der kerk waren ge richt. De metropoliet van Maroni gaf hieraan onmiddellijk gehoor en verliet de commissie. Papandru heeft zijnerzijds verklaard, dat zelfs deze intransigente houding van de Heilige Synode aan de opvatting der regeering niet kan veranderen: zij wenscht haar program tot herziening der .grondverdeoling en tot verkaveling van het kerkelijk groot-,grondbezit ook' tegen den wil der kerk ten uitvoer te. brengen De likwidatiecommissies zullen hun werk dan ook voortzetten. Geslaaigd voor het Mercuriusj-dipló- ma boekhouden de heer D. Blaas en A. van Hercules te VI i s s in gen. Geslaagd voor het Practijk-examen Boekhouden, vanwege de Ver. v. Leer aren in de Handelswetenschappen ds heeren A. A. de Troye, T. Vroon, beiden te Middelburg, J. D. Abrahamse te Vlis singen, P. A. v. d. Plas te Oostburgi

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1