^rotrirtciale ^eeuwBche Aspirin: 8E MOEI LUKE WEGEN DINSDAG 22 JULI 193 0. 173e Jaargang. Niet om de heer en maar om de koeien t H AriTOnSEfi. v BINNENLAND. Verhit en ïichf gekleed eemg op dewer&Sd MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs 'bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 No. 17 0. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. '.lus Onlangs heeft de N.R.C. een opzien barend artikel gepubliceerd, dat kort en goed als volgi is samen te vatten: „Een zekere heer Van den Berg heeft al jaren geleden een middel tegen mond- en klauwzeer uitgevonden, dat, naar des kundigen erkennen, voortreffelijke ge nezende en voorbehoedende eigenschap pen bezit. De Nederlandsche officieele veeartsenijkundige wereld is er echter in geslaagd dat middel verdacht te ma ken en in den doofpot te stoppen en zij heeft zelfs het buitenland weten te be werken dit middel Matafto geheeten geen kans op een officieele beproeving te geven." Iets dergelijks is heel gewoon en wie de geschiedenis der wetenschappelijke ontdekkingen naslaat die zal daarin vin den dat heele Academies van weten schappen zich meermalen van een bene pen kortzichtigheid en wetenschappe lijk ontoelaatbaar ontoegankelijkheid voor nieuwe en groote ontdekkingen toonden. Later raakt dat wel weer in het vergeetboek maar men doet goed, zulks niettemin in het oog te houden, wanneer een geval als dit zich voordoet, Nu keere men, en keeren wij, de zaak niet om. Het feit, dat de officieele we tenschap een zeker geneesmiddel als „kwakzalverijbestempelt, is voor ons, en mag voor niemand, voldoende zijn, om het nu ineens tot miskend wonderge neesmiddel te proclameeren. Maar wan neer in een geval als nu met de Matafto, de uitvinder jarenlang tegen de verdruk king in vecht voor zijn zaak, en ten slotte, naar de overtuigende bewijzen welke de N.R.Ct. bezit, in Spanje een volkomen wetenschappelijk suc ces boekt dan is het niet meer ver dedigbaar,, wanneer onze regeering zich met een hautain gebaar afmaakt van de vragen, die het Kamerlid Boon daarom trent stelt. In een tweede artikel zet de N.R.Ct. zijn publicaties in deze Matafto-zaak voort. De beweringen van regeeringszijde en andere ingebrachte futiele bezwaren b.v. dat het middel niet in Spanje ge registreerd zou zijn worden deugdelijk weerlegd. Daarbij worden aangehaald de exclusies van proeven, die dr. Poeppel te Riems 8 jaar geleden met het middel nam. Zij luiden als volgt „1. Prophylactische werking in ruimen VV u middel op grond van deze klinische proeven niet ten volle worden toegeschreven, omdat van acht dieren, die vooraf behandeld zijn, vier mondzeer kregen, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat deze vier die- f611 j i^i S tweemaal vooraf waren be handeld en net middel reeds een week voor het aanbrengen van de infectiedie- ren hadden ingekregen door 16 En of! antwoordde Turn buil. Üit wat ik! zoo; al gehoord heb,, schijnen uitgevers nu eenmaal menschen te zijn die volop tijd hebben. Schrijven is een Igledulds oefening. Wachten eb nog eens wachten. En u bent dus typiste gewor den? Hebt u |nu heelemaal igfeen tijd meer ovei- om golf te spelen? Sst! Joyce legde waarschuwend een vinger op haar lippen. - u moogt niet praten over spelen. Kijk eens hoeveel bladzijden. Geef ze eens hier en dan zal alk' u 'laten zien. wat hun eerstvolgende bestem|min|g is. Turnbuli raapte de vellen papier op, legldo ze wat op order en reilde ze aan haar over. Ze maakte er links bo venaan een gaal(f© in en stak1 daar een koper splitpennetje doorheen. Ziezoo,, zei ze, zoiodra ze nu dóór den auteur zelf zijn nagezien, gaan ze in een enveloppe en worden verzong- den Veel geluk er mee,- zei TurnWljI. Ilk1 mag lijden, dat Dick' er nog etens rijlk door wordt. Joyce keek hem stralend aan en hij 2. Prophylactische werking in engeren zin moet het middel in alle omstandig heden worden toegekend, omdat van de dieren, die vooraf met het middel wer den behandeld, drie geheel van de ziekte verschoond bleven, een atypisch, dus twijfelachtig, ziek werd. Dit waren de dieren, die viermaal vooraf waren be handeld en het middel nog hadden be komen op den dag dat de eerste infectie stier was aangevoerd; daar voorts de ziekte bij de overige van te voren be handelde dieren een zeer snel en uiterst zachtaardigen loop nam en de hoeven van de dieren in het geheel niet ziek werden. 3. Genezende werking moet het mid del in den meest uitgebreiden zin en hooge mate worden toegekend. Met alle tot dusver uitgevonden en beproefde middelen tegen mond- en klauwzeer zijn dergelijke schitterende resultaten tot dus ver niet bekend geworden zooals het middel in discussie bij het boven bespro ken onderzoek heeft getoond. Niet slechts, dat bij de meeste daar mee behandelde dieren, nadat zij ziek waren geworden, en zeer zwaar ziek waren, in doorsnee na 3 of 4 dagen een opmerkelijk snelle terugkeer der gezond heid, een dito daling van de lichaams temperatuur tot de normale, verbetering van de werkzaamheid van hart en longen, zeer levendige eetlust en daarmee met de oogen waarneembaar toenemen van het gewicht te constateeren waren, ook de ziekelijke veranderingen in den bek, aan de hoeven en uiers genazen, bijna steeds in 23 dagen, bij enkele dieren reeds in één dag, terwijl de dieren, die, nadat zij ziek waren geworden niet wa ren behandeld, op den dag, dat zij ge slacht werden, dus 20 dagen nadat zij ziek waren geworden zwaar te lijden hadden onder de ziekte en hare gevol gen en volkomen in décadence waren geraakt." En Spanje zou thans een „vage con clusie" geformuleerd hebben. Prof. Cu- lebras schreef„Het is mijne overtuiging dat men het algemeen gebruik van ge zegd geneesmiddel kan aanbevelen." Foto van het gelegaliseerde Spaansche stuk is in ons bezit zoo teekent de N.R.Ct. hierbij aan. „Er is meer. Het middel is niet alleen geregistreerd. De verkoop is niet alleen toegestaan, en het gebruik is niet alleen door prof. Culebras aanbevolen, de re geering zelve heeft aanstonds na het (voorloopig) verslag, dat prof. Culebras omtrent de officieele proeven in Orense uitbracht, eene bestelling van 96.000 doses aan den heer van den Berg gedaan. In de bestelling, waarvan een gewaar merkt afschrift in ons bezit is, worden „naar aanleiding van de geslaagde proefnemingen" 96.000 doses Matafto besteld voor den prijs van 32.000 pe setas." Nu vragen wij ons enkel dit af: is het mond- en klauwzeer een geesel voor den Nederlandschen boerenstand ja of neen? Zoo ja, is hei dan plicht der re- Men kan meer zijn dan een ander, maar nooit meer dan alle anderen. La Rochefaucould. geering en der diergeneeskun dige wetenschap, al dan niet of ficieel, om alles, zonder aanzien van personen, inzichten en reputaties, dus letterlijk alles in werk te stellen om te trachten langs welken weg ook, het door 't mond en klauwzeer aangestichte kwaad te verhoeden of te verminderen? Zoo ja, is het dan niet dwingend ge boden dat in Nederland op staanden voet en op de meest uitgebreide schaal onder strenge wetenschappelijke con trole proeven met dit Matafto genomen worden? Want niets is toch gemakkelijker, a 1 s het middel waardeloos is, om den heer Van den Berg als kwakzalver en de N.R.Ct. als kampioene voor een kwakzalverszaak aan de kaak te stel len? En omgekeerd: mocht Matafto in derdaad een goed middel blijken te zijn dan legt de verloren reputatie der officieele wetenschap voor ons geen grein gewicht in de schaal. Het gaat niet om de heeren, maar om de koeien TEGEN DE GASKAMER Maandagmiddag was er in het Provin ciaal Gebouw te Utrecht gelegenheid om bezwaren tegen de oprichting van een gaskamer op het Suikerterrein ter ken nis van een commissie uit Ged. Staten te brengen. Vele huiseigenaren uit de omgeving vreesden waardevermindering hunner panden. Ir. G. de Zwart diende de bezwaren van B. en W. in. Hij vroeg o.a.: Welke waarborgen kunnen er worden gegeven, dat geen onbevoegden het ter rein der gaskamer zullen kunnen be treden tijdens of kort na de militaire gasoefeningen Welke waarborgen worden gegeven, dat geen verstikkende gassen zullen worden gebruikt, en welke waarborgen dat geen proeven zullen worden genomen met schadelijke gassen? De aan te wenden gassen zullen mei lucht worden verdund, maar welke waar borg bestaat er dat die verdunning steeds zal worden toegepast in voldoende mate? Zullen er in de gaskamer geen ge vaarlijke stoffen worden bewaard, die ernstige gevolgen kunnen stichten bij bliksemslag of dergelijke incidenten? In zijn antwoord deed kapitein Thie- rens o.m. de verrassende mededeeling, dat het in de bedoeling ligt om in de toe komst nog eenige gaskamprs in Utrecht op te richten. Verder zeide hij dat de praktijk heeft aangegeven, dat er twintig veriglat hoe ledig en saai de vorige dat- igien geweest waren. IX. Dic'k had zich in zijn kamer tusschen zijn roertropheeën en riemen opgeslo ten. Hij zat over Oxford te schrijven ien het was dus een heel (geschikte omgeving. Zie je,;, zei hijl legen Joyce. Ik ken Oxford nu eenmaal door en! door. En daarom geloof ik' dat het het 'beste is', om eerst iets te. schrijven over een on derwerp, dat ilk! volkomen meester ben, voordat ifc me waag aan een tooneiely- spel of een roman. Vind je dat igeen ge zond idee? Joyce was het volkomen met hem eens en dus trok hijl zich in zijn jkamnefc terug, haalde alle oude grappige en avontuurlijke hexinneringien van de laat ste vier jaar op en deed zijn best om ze zoo vermakelijk mogelijk op papier te zetten. In het begin: had hij' er veel moeite mee, zijn gedachten op papier te zetten. Hij- was altijd veel in de open 'lucht geweest, had weinig gelezen en wat hij' gelezen had was niet van hooge letterkundige waarde geweest. Ma,ar Joy ce had heel wat boeken verslonden en daarom liet hijl de correctie van zijn igeschrijf aan haar over. Er 'kwiamen da- ;igen„ dat hijl geen letter te schrijven wist Dan kon hijl uren achtereen voor een onbeschreven vel papier zitten' staren en PijP na pijp rooken. En tenslotte kon hijl het in huis niet houden,' ging 'naar buiten en dwaalde uren en uren rond en kwam meestal in TurnbuH's tent te recht, waar hij' dan urenlang met deze zat te hoornen. Hij had het soms, dajt hijl tot een bepaald punt in een 'verhaal was gekomen en met geen mogelijkheid wist hoe hij het verder uit moest (wer ken. Ieder woord was dan het resultaat vaji geweldige inspanning. Dagen lang liep hij dan peinzend rond,, totdat hij (plotseling aan een stuk door aan het schrijven sloeg. En als hij dan p,a|kt- ken papier had volgeschreven, ginlg hij er bij' zitten, las alles langzajam dooi en schrapte en verbeterde, totdat het een nopelooze warboel geworden scheen, Swaaruit zijn secretaresse dan mlaar wijs moest zien te worden, als ze .overt;iik'lte|. Ieder stuk ,dat klaar was, leek hemt zelf een meesterwerk. Hollend kwam hij dan de trap af. luid roepend etn! juichend met vingers vol inkt en een jas Vol' tap bjaksasch en oogen gloeiend van op winding. Hier heb' ik wat goeds,' Jo. Weel een af... dit keer iets, dat in zal slaan. Kom- eens even luisteren. Als dit niet gaat, dan weet ik het niet meer. En d!an gingen ze bijl elkaar zitten en luisterde Joyce met de (grootste belang' stelling en als hij klaar was* zei zet meestal: Maar Di-dk,dat is (Schitterend. Wondermooi. Geef maar gauw hier, dan zal ik het tikken. En in haar oogen was het dan p(0|k schitterend. Haar liefde voor Dic'k' was er de voornaamste oorzaak van. Haar letterkundige waardeering werd er geheel door Vertroebeld. Enkele schetsen wa ren werkelijk wel goed. Maar Dick had er niet het minste idee vanq wat Voior M. van de gaskamer af niets meer van het gas te bemerken is, wanneer het is afgevoerd. Bovendien zal er als regel maar één maal per dag een oefening Igehouden worden. Gedurende een oefening zal er geen gas in eenige hoeveelheid van be- teekenis naar buiten komen. LEGESGELDEN VOOR RIJBEWIJZEN- Volgens de Motor- en Rijwielwet moe ten de rijbewijzen om de twee jaar wor den vernieuwd. Over deze telkens terug- keerende heffingen bestaat veel onte vredenheid, die nog vergroot wordt door de omstandigheid, dat er groot verschil in de bedragen dier heffingen bestaat. In de provincies Groningen Overijssel en Noord-Holland is slechts gulden ver schuldigd, in de anders provincies zijn de bedragen hooger, in enkele zelfs 2.50. Naar aanleiding van deze verschillen heeft de B.B.N., Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland, zich tot de pro vinciale besturen, die meer dan één gu1- rten heffen, gewend, (o.a. tot Zeeland, waar de prijs f 1.50 is) om het bedrag ook voor deze provincies op ntot meer dan dit bedrag te stellen NAAR HAMBURG. De Nederlandsche torpedobooten Z 5 en Z 7, onder leiding van luitenants ter zee le kl. J. W. G. van Hengel en J. B. de Meester, zullen van 1 tot 7 Aug. 'n be zoek aan Hamburg brengen, meldt de N.R.Crt. Op het voorloopige programma staan o.m. een tocht van officieren en manschappen naar Blankenese, een dansavond ten huize van den consul- generaal der Nederlanden, baron Van Aerssen Beyeren, voorts een bezoek aan Hagenbecks Tierpark, aan het Museum voor Hamburgsche geschiedenis, aan het planetarium en aan het proefbouwinsh- tuut van de scheepvaart. Een noenmaal wordt aangeboden door den Hamborg- schen Senaat in den raadhuiskeldcr en door de leiding van de marine in het Uhlenhorster Fahrhaus. INT. BRANDWEER-TENTOON STELLING. Het programma van de demonstraties op de einde Juli te Rotterdam te hou den Internationale Brandweertentoon stelling vermeldt o.m.: Behalve des Dinsdags, 29 Juli en 5 Augustus en Don derdags 31 Juli en 7 Augustus, wordt op alle andere werkdagen, des voormid dags om 10 uur een aanvang gemaakt met het beproeven van wand-, plafond en balkconstructies, alsmede van om- kleedingsmaterialen van staalconstruc ties in den demonstratieoven. Des namiddags zal gelegenheid zijn tot het bezichtigen van de uitkomsten der gehouden beproevingen. Verder demon straties met handbluschapparaten, gas maskers en zuurstofapparaten. Des Dinsdags, 29 Juli, 5 Augustus en Donderdags 31 Juli, 7 Augustus demon straties met rollend brandweermateriaal (spuiten en ladders). Op Woensdag 30 Juli is er een Am- een bepaald tijdschrift geschikt wais en welkte technische eischen aan lengte en regelmate.' er gesteld worden. Hij! stuur de ze in het wilde Weg naar al Ier lei IlijdJ- schriften en voegde er een enveloppe met zijn eijgien adres 'bij'. Dian wiachtüe hij! 'btedaard,, hoe het zou afloop ten. Dajt 'verloop was gewoonlijk' hetzelfde. Het duurde een week of drie,, nooit kor)ter, (meestal veel langer. Dan 'k'wattn de post bode en stopte een groote, dikke eni- velopep in de 'bus en Dic'k' maakte Ize open en vond er de gebruikelijke, gedrukt- te spijtbetuigingen in, of de formule van .ongeschi'kheid voor onzen lezerskring". 'En dan volgde er eten dag van tneerslachl- 'tige wanhoop,, waarin Joyce, al h[aar beslt deed hem' te bemoedigen met de over weging,, dat er noig meer onderweg wa ren en misschien wel werden aaingenot- men. En misschien ook niet,, antwoord de Dtók dan sarcastisch. En meesflfaJ had hij' (gelijk. Joyce sprak nooit over den huur der schrijfmachine. Ze gebruikt te al haar huisvrouwelijke scherpzinnig heid om zulke bezuiningetn te maken, dat ze dien (geregeld betalen kon. Alfe iDidk' zijn eerste honorarium ontving! kwam dat immers' op slag in orde. En zoo werkten die twee voort, totdat de beukten koperkleurig werden en de mist over de velden hing en de wegen modderig en onbegaanbaar werden en de schrijfmachine binnengehaald moest worden,, om het werk' bijl den haard voort te zetten. Dick begon Oxford erg te missen. Hij' verlangde "naar gezelschap neemt U plaats. Een verkoudheid is dan vaak het gevolg. Neemt dan te juister tijd' Let op oranje banci en Bayamruls. Priji 75 ets, A s p i r i n-Tabletten. (Ingez. Med.) sterdamsche Brandweermiddag, met uit voering van het muziekcorps der Am- sterdamsche brandweer en demonstraties met de bijzondere hulpmiddelen (ramei,, rolstraalpijp, boor enz.) bij dezen dienst in gebruik. Ook Zaterdag 2 Augustus, Woensdag 6 en 13 Aug., wordt deze Amsterdamsche brandweermiddag gehouden. Bovendien op Dinsdag 12 Aug. groote brandproef met het proefgebouw, opge richt door de firma De Vries Robbé te Gorinchem en N.V. Betondak te Arkelen. Op 15 Augustus brandproef met het proefgebouw, opgericht door de Steen gaas-Mij. uit Den Haag. Op een nader te bepalen dag zijn er demonstraties met het blusschen van een brandende olietank met een diameter van 9 M., met behulp van schuimbïusch- apparaten. HET VREDESPALEIS. Bij de a.s. viering van den 50sten ver jaardag van H.M. de Koningin zal men ook het Vredespaleis met floodlight ver lichten. Deze verlichting is een geschenk van de firma Siemen-Schückert, te Berlijn, die ook de geheele electrische installatie van het Vredespaleis verzorgd heeft. Men wil trachten deze verlichting blijvend te maken. EEN KASTEKORT? De Avondpost verneemt, naar zij zegt, van wel ingelichte zijde, dat aan het licht moet zijn gekomen, dat bij de admini stratie van het regiment jagers een niet onaanzienlijk kastekort bestaat. Nadat dit tekort is geconstateerd, is de verantwoordelijke functionaris van zijn functie ontheven. OOST-INDIë. Gisteren, zoo meldt Aneta van Lang Eiland, zijn 880 erupties van den Krakatau waargenomen, de hoogste was 1005 meter. BELGISCHE ONDERSCHEIDING. De heer Ch. J. I. H. Welter, vice-pre sident van den Raad van Indië is be noemd tot Groot-officier in de orde van de Kroon van België. van lui van zijn eigen leeftijd. Turnbullt hielp hem wel wat maar het dorpsche leven bleef toch saai en vreestellijlk' sjtil in vergelijking met zijn leven als captain van een ploeg1, bij wietn ieder «ogenblik !dan die en dan die kwam binneln'valllejn met een: ,„Zeg Dic'k' zou je niet eens dit... of even dit.... of zoo willen doen?'' Hij begon Whiteleaf te haten om zijn doorweekte velden,, zijn akelige stilte, zijn benauwende leegheid; omdat er niets te doen viel dan werken, eten, rookten1, slapen gaan, d ajg na dag, week na week, zonder eenige afwisseling. Dood gewoon verschrikkelijk. De schoonheid van de herfstkleuren, van dei blauwe rookwolk jes, die uit de schoonsteenen der JiuiS- jes opstegen tegen de blauwe, strakke luchten, het koeren 'der woudduiven, niets van dat alles miaalkjtte meer indruk op hem. Het was niet nieuw meer voor. hem, het verveelde hem afschuwelijk. Had hij' maar wat geld oml Joyce eelnjst mee. te nemen naar de stad en ha|areen paar prettige, dagen te bezongen. Een, diner in het Carl Hotel, een avond in den schouwburg en een souper|je daar na in het Savoye-hotel. Of (gaan dlans<j(n en kennissen ontmoeten en lachen en praten over nieuwifjes. En hijl had klee- ren en schoenen en honderd anderte dingen noodig. Hij' begon papier en inkt te halen. Hij werd onrustig, prikkelbaar, ongeduldig tegenover zichzelf, tegen Joy ce. tegen iedereen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1