^Provinciale -Zeeuvusdie XXEEEU^ modern WOONHUIS 1 6 9. Twee bladen. MAANDAG 21 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. ft ft BINNENLAND. Zeeuwsch Proietenbrood het echte, ZEELAND. KERKNIEUWS. L. F. GR00SMAN, KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. TBS MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. ■easssm i Nogmaals: vlaggenetikette. Nog steeds waaien er op de twee py lonen boven den hoofdingang van het groote Nederlandsche gebouw op de Ant- werpsche wereldtentoonstelling twéé rood-wit-blauwe vlaggen naast elkaar. Voor den leek maakt dat een ietwat overdadigen indruk, terwijl hij die weet hoe zoo iets hoort of die door ver gelijking met andere groote vreemde ge bouwen dat ter plaatse ontdekte zich afvraagt, waarom Nederland de eenige dier groote deelnemers is, welke niet voldoet aan den algemeenen eisch van vlaggen-etikette: naast de eigen natie- vlag te hijschen die der vreemde natie, waar men gastvrijheid geniet. Reeds eerder schreven wij daarover, aanvankelijk voorzichtig en later in wat duidelijker bewoordingen. Het is ons be kend, dat men nu aan deze zaak te be- voegder plaatse aandacht schonk, maar: resultaat zal dat, vreezen wij, wel niet opleveren, 't Schijnt wel bijster moeilijk te zijn, een eenmaal ingenomen stand punt te wijzigen en daardoor maakt men wederom tot een „geval"wat aan vankelijk niet anders dan een licht te her stellen kleinigheid was. ft Onlangs bespraken wij deze tot een „quaestie" uitgedijde bagatel met een vooraanstaand Nederlander in Antwer pen wonende. Hij legde ons uit, dat slechts de voormalige geallieerden zulk een Belgische vlag naast hun eigen natievlag voerden, doch dat Nederland zich in dezen bij de Skandinavische lan den aansloot. Op een rondwandeling daarna, zonder bepaald contröle-doel ondernomen, stel den wij zoo terloops vast, dat de Han zesteden, het groote Brazilische paleis, Denemarken en Oostenrijk wèl de Bel gische kleuren geheschen hadden. Waar mede dus ook deze uitlegging gefaald had. Een dezer dagen was de toestand als volgt op te nemen. Een Belgische vlag naast de eigen na tievlag voerden: Engeland, Italië, Frankrijk, Brazilië, Canada, de Hanzesteden (wimpel); Po len, Japan, Denemarken, Letland, Chili, Portugal en Oostenrijk. Te zamen be slaan deze landen (ex-geallieerden, ex- centralen, en neutralen door elkaar) ruim 60.000 M.2 oppervlak der tentoonstelling. Géén Belgische vlag voerden: Noor wegen, Zweden Finland, Perzië, Stad Dantzig, Hongarije en Nederland. Wanneer wij ons gebouw, aannemende dat het nog een keuze moet doen, buiten beschouwing laten, dan is de rest 6 ge bouwtjes, te zamen van ruim 2.000 M.2 oppervlak, dat niet aan den gestelden eisch voldoet. Lijkt de keuze nu voor Nederland met zijn, van de vreemde deelnemers, op één na grootste gebouw van meer dan 10.000 M.2 oppervlakte, niet heel gemakkelijk? De pavillioenen die enkel hun eigen natievlag voeren zijn alle, volgens onze gegevens, kleiner dan 1000 M.3; boven dien valt Zweden feitelijk nog uit, omdat het geen eigen gebouw heeft, maar enkel een uiteinde van een der groote Belgi sche hallen, uiteraard zelf volop met Bel gische driekleuren getooid. Het kopstuk daarvan, waarin Zweden ondergebracht werd, heeft inderdaad, maar wegens zijn onzelfstandigheid, ook geheel natuurlijk, enkel Aweedsche vlaggen. De groote gebouwen, van vreemde lan den doen het a 1 l e m a a 1 wel, Engeland 25;00° M=, Frankrijk met z'n 15.000, Italië met zn 10.000 enz. enz 13 wel en 7 niet, ruim 60.000 M.'» wej' €n ruim 2000 M.2 niet als men dan met alle geweld met cijfers wil werken. ft Maar waarom al die drukte om drie banen dundoek? Waarom moet Neder land, zoo vriendelijk allerwegen in Ant werpen ontvangen, in dit opzicht zoo on verstandig vasthoudend zijn? Waarom moet er zoo hardnekkig gestreden wor den om het voldoen aan een internat! onaal gebruik van hoffelijkheid gedaan te krijgen? Waarom aanvaardt Antwerpen niet de meening van den Nederlandschen commissaris-generaal bij de wereldten- tonstelling en den Nederlandschen con sul te Luik: „dat het toch vanzelf spreekt, dat je in een bevriend land naast je eigen vlag die van de bevriende natie hijscht?" In Luik waaien de beide driekleu ren van den eersten dag af vriendschap pelijk naast elkaarHoe lang zal het nog duren, voor wij in Antwerpen te dezen opzichte niet meer aanleiding ge ven tot gegronde kritiek die men wel- levendheidshalve misschien niet aan Ne derlandschen officials zal doen hooren? Komaan: het is zoo'n kleine moeite en een goed gebaar: naast ons fiere rood- wit-blauw- thans het zwart-geel-rood ge heschen! DE GASKAMER. In antwoord op de vragen van het Utrechtsche gemeenteraadslid Ploeg be treffende de oprichting van een „gaska mer" op het suikerterrein te Utrecht, antwoorden B. en W. o.a„ dat bij door den dienst van het Bouw- en Woning toezicht ingesteld onderzoek werd me degedeeld, dat het gebouw niet zal die nen voor het beproeven van gifgassen, doch dat daarin uitsluitend zal worden nagegaan, of de aan de manschappen uit te reiken maskers goed passen en dat hiervoor door de verbranding van kleine hoeveelheden chemicaliën in de gaska mer onschadelijke gassen zullen worden verwerkt. LUCHTVERBINDING NEDERLAND— INDIE, In de Mem, v. Antwoord over het wetsontwerp der luchtdiensten tusschen Nederland en Ned.-Indië en het buiten land, door de K. L. M., herinnert de mi nister van Waterstaat er aan, dat men aan den vooravond staat van de opening van den geregelden dienst op Indië, aan vankelijk eenmaal in de veertien dagen, later eenmaal in de maand. Van de re sultaten, welke in den eersten tijd zul len worden verkregen, zoowel op tech nisch als op commercieel gebied, zal de organisatie van den verderen dienst af hangen. Zoo staat men ook voor den aanvang der regeling van het nachtelijk luchtver keer met zijn bijzondere eischen. NED, VLAGVERTOON IN ANTWERPEN. Op uitnoodiging van de Belgische re geering zullen gedurende de Nederland sche week te Antwerpen eenige Neder landsche oorlogsschepen aldaar vertoe ven. Hiervoor zijn aangewezen Hr. Ms. pantserschip „Heemskerk", de topedo- bootjager „Witte de With" en de onder zeebooten O 9 en O 10. Het eskader zal staan onder bevel van den vice-admiraal L, J. Quant, op 29 Juli te Antwerpen aankomen en blijven tot na afloop der Nederlandsche week. EXTRA-TREINEN OP ZONDAG. Inzake de goedkoope extra-treinen op Zondag heeft de minister van Waterstaat den heer Kersten o.m. het volgende ge antwoord. In de eerste plaats zij er op gewezen, dat het hier niet geldt een spe ciale voorziening voor de Zondagen, maar extra-tréinen tegen verminderd tarief, die, met name in den zomertijd, naar in het bijzonder door het publiek gezochte plaatsen worden ingelegd op werkda gen nog meer dan op Zondagen en met een voor werk- en Zondagen g e 1 ij k tarief. Des ministers Kamerrede van 26 November 1929 moet worden ge lezen in het licht van de Memorie van Antwoord n.l. dat het laten loopen op Zondagen van treinen tegen verminder den prijs groote uitzondering moet blij ven en slechts verantwoord is, indien vervoer op andere wijze de Zondagsrust nog meer zou storen. In dit verband nu teekent de minis ter aan, dat de extra-treinen, waarover het hier gaat, gemiddeld 760 reizigers vervoeren, terwijl hiervoor slechts door gemiddeld 3 personen extra arbeid wordt verricht, en het bewerkstelligen van een dergelijk vervoer bijv. per autobus wettelijk geheel vrij den dienst van een veel grooter aantal personen zou vorderen en bovendien voor de Zondags rust in het algemeen veel storender zou zijn dan de loop van een enkelen extra- trein. M. PETERSE, Confiseur-Paiissier, (Inigez. Med.) mm Een kwade ondeugd kan men heden beter overwinnen dan morgen. Confucius. MIDDELBURG. Aanvankelijk leek het of de be langstelling voor de Abdijuitvoering gis terenmorgen al zeer gering zou zijn, maar ook toen het Middelburgsch Muziek korps met Gezang 151 de uitvoering ge opend had, en nog daarna kwamen steeds meer menschen opzetten en ten slotte mag toch nog van een zeer bevredigende opkomst worden gesproken. Zij, die er waren, hebben volop kunnen profiteeren van hetgeen het korps ook nu weer bood, o.a. van de mooie weergave van de Fragmenten uit „Aïda" van Verdi. Maar ditmaal bleef het niet bij muzikaal genot, want ook vocaal werd iets goeds gepresenteerd door de medewerking van het Middelbur's Mannenkoor, dat even eens staat onder leiding van den heer Joh. H. Caro. Eerst werden twee mooie Duitsche liederen n.l. „Abendglocken" van Abt en „Heimweh" van Ignaz Heim gezongen op verdienstelijke wijze, later waren het „Omhoog" van Heinze en „Ontwaakt" van Jan Morks, die door hun pakkende melodie en woorden, in deze omgeving zoo volkomen tot hun recht kwamen. Het was een genotvol uurtje, dat dit maal 70 minuten telde, door honderden doorgebracht op het zeldzaam mooie bin nenplein. Met veel dank aan al de vriende lijke gevers (sters), bericht de heer N. J. Dormaar, correspondent van het comitee van bijstand, ontvangen te hebben voor „Pa Van der Steur" 65sten verjaardag: mej. R. P. 1, K, D. 0.75, mej. L, ƒ40, I v. H. 1, mej. W. 1, K. 25, mevr. R. 1, mevr, T. te Z. 2.50, mevr. T. ƒ10, mej. R. ƒ1, N. N. te V. 2.50, J, d. H. 0.75, G. 1, dr. V. d. H. ƒ2.50, R. E. K. 1, W. J. B. 1, R. 1, J. H. K. 1.30, mej. S. 1, de M. 1, A. 0.65, fam. K. ƒ1.30, R. A. ƒ0.65, J. ƒ0.65, mevr. V. Br. F.-B. 2.50, mej. v. O. 0.65, fam. A. 4.80, fam. De V. 2.50, P. B. 2.50, N. N. 1, J. A. B. 1, W. W. 1, mevr. A.-D. 1, dames V. K. en J. ƒ1.30, N. N. ƒ2.60, De R. ƒ0.65, D. A. L. 0.65, N. N. 250, A. M. H. 1, N. N. 1, N. N. ƒ0.65, H. 2.50, A. de Th. ƒ1.30, N. N. ƒ0.65, mej. B. ƒ0.65, J. P. C. d. W. ƒ1, N. N. 0.65, C. W. 0.65, jhr. A. M. v. D. 6.50, N. N. 1.30, W. ƒ1.50, mej. V. N. ƒ1, N. N. 0.65, B. G. ƒ1, D. ƒ1, N. N. ƒ1, M. C. B. 1, mej. A. M. N. ƒ0.65, N. N. ƒ2, J. F. H. R. 5, B. 0.65, N. N. 0.65, mej, N. N. 1, J. P. P. 0.65, N. N. 1.95, V. 0.65, A. B. 0.65, mej. S. 1. VLISSINGEN. De eerstvolgende zitting van den gemeenteraad is bepaald op Vrijdjag 29 Augustus. De collecte voor de t.b.c.-bestrijding onder de typografen heeft Zaterdag f307 opgebracht. Gedurende de kermisweek alhier mogen de café's van Maandag tot en 'met Vrijdag geopend blijven tot des nachts half één en Zaterdag tot 2 uur Een half uur vóór het sluitingsuur moet opgehouden worden met het maken van muziek. WALCHEREN. ST. LAURENS. In de overvolle zaal van den heer Servaas heeft Zaterdag avond de Middelburgsche Mondharmo nica vereeniging Crescendo, directeur de heer Ljndenberg een goed geslaagde uit voering gegeven. ZUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. Zaterdagmorgen hield het Burgerlijk' Armbestuur van Krabbetó- dij'k'e en Nieuwlande; vergadering in! de raadszaal. Na afdoening der huishoudelij ke zaken, deelde de voorzitter de heer J. Allewijn mede, dat hij na rijp 'beraad ontslag had aangevraagd als (lid van ge noemd colleige. Sedert 1886 heeft hij zit ting gehad in het bestuur. Op de meest aangename wijze heeft hij samengewerkt met de andere leden. De heer Verschuure en de secretaris-penningmeester de heer A. Tollenaar brachten dank' aan den voorzitter voor de aangename samenwer king en betreurden diens besluit KRUININGEN. Vrijdagavond verga derde de gemeenteraad. Ged, Staten heb ben, zoo deelt de voorzitter mede, goed gekeurd de leening van 16.000 tegen 4% pCt, bij de Mpij voor Gemeente cre- diet. Aangeboden wordt de gemeentereke ning over 1929. De inkomsten bedragen 162.210, de uitgaven 153.448 voor den gewonen dienst en inkomsten 68.523, uitgaven 82,422 voor den kapitaaldienst. De rekening le halfjaar 1929 der Gem. gasfabriek wijst aan inkomsten 16.352, uitgaven 18.514, die der gascentrale „Oosteinde" 2e halfjaar 1929 inkomsten 41.550, uitgaven 49.907, De rekeningen worden voor ieder ter inzage gelegd. In de commissie tot het nazien dezer rekeningen worden na 3 stemmingen be noemd de heeren J. Sinke en v, d. Borght. Bij de begrooting voor 1931 voor den vleeschkeuringsdienst kring Kruiningen, is een schrijven van den veearts, hoofd van dienst, waarin deze wijst op een des tijds gedaan verzoek van den hulpkeur meester, om meer vergoeding voor het gebruik zijner auto, dit is 850, bere kend voor het gebruik van een motorrij wiel geniet hij 480. B. en W. stellen voor de vergoeding te brengen op 750. Aldus tenslotte besloten. Een verzoek van de vereeniging „De Hollandsche Molen" om subsidie voor het instandhouden van den molen van Van Dijke, wordt voor kennisgeving aangeno men. De voorzitter zeide nog, dat de kosten geraamd zijn op 1765, dat ge noemde vereeniging, particulieren en ook de molenaar samen 1465 bijdragen, zoo dat een subsidie gevraagd werd van 300. Een brief van Ged. Staten, houdende verzoek om bij de gemeenschappelijke O. L, school te Oostdijk nog een lokaal bij te bouwen, geeft den voorz. aanleiding op te merken, dat Ged. Staten nog niet hebben goedgekeurd de raadsbesluiten van Krabbendijke en Kruiningen waarin besloten was tot opheffing dier school. B. en W, stellen nu voor Ged, Staten te adviseeren om de Raadsbesluiten tot opheffing der school goed te keuren en geen nieuw lokaal bij te bouwen. Aangenomen met 8 tegen 1 stem (de heer Burkink), Een verzoek van het bestuur der Bijz. school te Kruiningen om toepassing van Art. 72 voor het verschaffen van nieuwe leermiddelen, wordt met alg. stemmen toegestaan. De pensioensgrondslag van den ge meente-ontvanger wordt wegens perio dieke verhooging van 1240 gebracht op 1360. Na toelichting van de maatrege len, te nemen in verband met den ver ouderden toestand door de nieuwe rege ling van de finantiëele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten, wordt vastgesteld een verordening tot classifi catie voor de heffing van de personeele belasting naar de grondslagen huurwaar de en mobilair, en wel in de 8e klasse en tot rangschikking van de gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting in de 3e klasse, 70 opcenten op de gemeen tefondsbelasting en 50 opcenten op de vermogensbelasting. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Straaten dat op Hansweert op de nieuwe trottoirs nog al eens wordt gefietst. De voorz. zegt politietoezicht toe. De heer Burkink zegt als lid der gas- commissie inlichtingen te willen geven in een vergadering met gesloten deuren. Algem, Synode Ned, Herv, Kerk, In de vergadering der Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk werd medegedeeld det het fonds voor noodlijdende 'kerken en personen f 34.570 'beschikbaar heeft voor groote toelagen terwijl vóór de z.g. kleine toelagen f 10.630 kan worden 'be stemd (t.w. f 7815 aan personen; f 2715 aan igiemeentein en) f 100 ,aan dè Wjaldcn!- zen). De collecten voor dit fonds 'be droegen mimi f i23.644. Gewezen wordt pp de belangrijke gift van f 2000 welke de Koningin aan het fonds heeft geschonken. De voordachten voor ggoote toelagen aan 22 gjemeenten worden goedgekeurd. Ook' het fonds ter voorziening in de igjeestelij'k© behoeften ontving weder een (gift van f 750 van de Koningin. Met 'be hulp van een suppletie van f 1935 uit de (generale kas kan aan 21 gemeenten een bedrag van f 7300 in totaal worden uitjg|eikteerd. Het fonds Ier verbetering van de schraalste predikantstraktementen mag Laat een bouwen a/d. Blauwendijk (tegenover 't Station) plannen kosteloos. De Bouwondernemer, Korte Delft. (Ingez. Med.) thans f 32.500 ontvangen uit het fonds „aanpakken." Dit geeft den predikant aanleiding een woord van hulde en dank te richten tot den penningmeester der vereeniging bovengenoemd, den heer Wu van Oeveren, die als afgevaardigd ouder ling uit Zeeland de vergadering bijl- woont. Het minimum der laagste traktementen kan thans op f 1700 worden gebracht,, met vrije woning en f 50 voor 'belasting (alzoo, op' f 1750). Het hulppensioenfonds voor ©meri|ti|- predi'kanten kan in 1930 een uitkeerinlg verstrekken van f 1570. In 1929 ontvingen 40 predikanten en 5 erven! uit dit fonds steun. Prof. dr. Knappert dient ©en voor stel in, olm alrt. 1 van het relgtemeltilt op het examen aldus te doen luiden, dat ook' vrouwelijke candidaten tot het pro- ponents-examen kumineh worden toegela ten. De heer©n dr. Niemeijer, dr. van der Meene en prof. dr. Brouwer bieden eert schriftelijk voorstel aan om e©ne com missie te benoemen welke zal hebben te overwegen het vredig samenwonen der verschillende richtingen in de 'kerk en eventueel in te dienen voorstellen tot bereiking! van dat doel. Ned Herv. Kerk. Ds. J. W. Swaan te Domburg heeft het beroep naar Ymuiden aangenomen en bedankt voor Wageningen. Geref- Kerk, Ds. P. Velthuijsen te Ierseke is be roepen te Peesens c.a. Te Grave is Zondagnacht in het blindeninstituut St. Henricusgesticht overleden frs. M. Adrianus, ©en zeer 'be kend blindenleeraar en oprichter der Braille-bibliotheek. Hij wias ridder in de Oranje Nassau-Orde. Van de 3e naar de 4de klasse van de Meisjesschool alhier is nog bevor derd T, de Buck. Deze naam was Za terdag door een misverstand weggevallen. B. en W. van Vro uwe np olldier hebben met ingang' van 26 Juli a.s. eervol! .ontslag verleend aan mevr. G. W. van de Krek egeb. van der Plank te Serooskerke als tijdelijk ondérwijzeres tevens tijdelijk hoofd der O. L. schooi in de afd. Gar pinge. Geslaagd aan de Middelbare Tech nische school te Dordrecht, voor werk tuigbouwkundige de heer I. P. Cruson te Bres kens voor suiker technicus de heeren J. L. C. Boogerd'te Zier ik zee) en D. Veder le V li s sing'e n. Geslaagd te 's Gravenhage voor het 2e deel notarieel examen de heer J. de Vries te Wilhelminadorp. Geslaagd voor het eindexamen der R. H. B. S. te Bergen op Zoom, de heer J. de Goffau te Rilland Bath. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Axel dc heer Joh. de Ridder te Hoek (Knol). Een tentoonstelling, In een der lokalen van de R. K, school aan den Wal alhier is Zaterdag een ten toonstelling gehouden van handwerken vervaardigd door de meis es en van car- tonageartikelen, in de vervaardiging waarvan de jongens sedert Januari les tm

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1