^Provinciale .Zeeuwsche per Kilo ei lep MM Twee bladen. ZATERDAG 19 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. MOEI LUKE WEOEM ZEELAND. I. Stoomwasseberi „lotofcn WASCHT ARNHEM MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 16 8. DE RIJKSWERKVERSCHAFFING. Naar de „Voorw." meldt, henben B.. en W. van Rotterdjaim1 en van Utrecht ver zocht, de Rijiks werkverschaffingen weer open te stellen voor hen, die er om vra gen. De minister heeft dit verzoek tele grafisch ingewilligd. Uit Rotterdam vertrekken Maandag1 weer een 200 arbeiders. Het aantal van Utrecht is nog niet bekend. Uit Den Haag zullen ongeveer 350 man naar de rijkswerkverschaffing ver trekken. REORGANISATIE BRANDWEER. B. en W>. van Bussum hebben een voorstel bij den gemeenteraad ingediend tot afschaffing van de huidige vrijwillige brandweer en tot oprichting van een ge meentelijke brandweer met behoud van de reeds bestaande politiebrandweer. Voorts zal aan Ged. Staten van Noord- Holland mlachtiging worden gevraagd om met de omliggende gemeenten een re geling aan te gaan tot wederkeerige hulp verleening bij de bestrijding van brand. JHR. DE GRAEFF. Officieel wordt gemeld, dat den G. G. van Ned.-Indië, jhr. De Graef, het grootkruis in de orde van de Kroon van België werd verleend. DE BEDRIJFSVEREENIGINGEN EN DE INVALIDITEITSWET. De heer van den Heuvel heeft aan den minister van arbeid, handel en nij verheid de volgende vragen gesteld: Zijn den minister bekend de beswa ren, welke zich voordoen bij! de toepas sing van art. 193 van de InvaliditeitsiW'et, met name de moeilijkheid voor een be drijf s ver eeniging om een zegel te plakken op een rentekaart, welk© de bedrijfsver- eeniging uiteraard niet binnen haar be reik heeft? Is de minister bereid deze moeilijkhe den te ondervangen, hetzij! door de in diening van een wetsvoorstel, waarin dit a^jt. 193 van de Invaliditeitswet geheel1 of tijdelijk buiten werking1 wordt gesteld, hetzij door den bedrijfsvereenigingen toe te staan het bedrag der rentezegels te voldoen na ontvangst van een mede- deeling van den betrokken Raad van Ar beid aan de betreffend© bedrijfsvereeni- ging omtrent het verschuldigd© bedrag, wat ingevolge het bepaalde in art. 193 der Invaliditeitswet voldaan zou moeten worden? Wil de minister bevorderen, dat in ieder geval geen boete behoeft te wor den betaald, indien de bedrijfs vereeniging onmiddellijk voldoet aan een aanmaning tot storten van een bedrag, overeenko mende met de waarde der niet geplakte zegels? Wil de minister de bedrijfsvereenigin gen vrijwaren voor dubbele betaling, door haar vrij' te stellen van betaling, in dien de bedrijfsvereeniging kan aan toonen den zieke rentezegels of een ge lijkwaardig bedrag te hebben doen toe komen, maar deze zieke heeft nagelaten de hem verstrekte zegels op de rente kaart te plakken? DOOP H.AMTOMSEM. 14. Joyce won het in die dagen van hem bij het golfspel. Ze had er een hekel aan, omdat ze wist dat het kwam omdat Dick zat te tobben. Het beleekendie ook, dat hij' vroeg of laat weer aan Canada zou gaan denken. Ze trachtte toch een zoo vroolijk mogelijk gezicht te trekken Op een morgen kwam ze beneden en kon ze Dick nergens vinden. Ze liep den tuin de schuur en den stal door. Geen Dick! Hij, was toch niet naar de links gedaan zonder haar? Of misschien naar Risbo- rough gaan fietsen? Neede fiets stond er en bovendien was het niets voor hem om weg' te gaan, zonder haar te waarschuwen. Waar was hij' dan toch ergens? Ze ging ten slotte naar de keu ken. Heb je mijnheer Dick soms gezien? Nee, juffrouw, antwoordde de meid na het ontbijt niet meer. Joyce dacht een oogenblik na en ging dan naar de deur van haar vaders stu deerkamer, Geen enkel geluid. Het was DE ROZENTENTOONSTELLING TE DEN HAAG. Vrijdagmiddag is in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage de groote jaarlijksche tentoonstelling geopend van de vereeniging ter bevordering der ro zenteelt „Nos jungunt Rosae", De groote zaal is geheel in een rozentuin herscha pen, in totaal zijn er ongeveer 90 inzen dingen waaronder ook een orchideeën- verzameling. De opening geschiedde met een rede, uitgesproken door minister Ruys de Beerenbrouck. WalsoordenHansweert. Op desbetreffende vragen van het Ka merlid Lockefeer antwoordde de minis ter van Waterstaat, dat inderdaad het thans tusschen Walsoorden en Hansweert dienstdoende schip onvoldoende is voor het overbrengen van meerdere auto's en voor vrachtwagens. Met het door Ged, Staten van Zee land aan de Prov. Staten gedaan voor stel in zake aanbouw van een motor veerboot voor de verbinding Vlissingen- Breskens is bereids ingestemd; omtrent den aanbouw van een gelijkwaardig schip voor de verbinding Walsoorden Hansweert wordt nog overleg gepleegd. Dit is noig niet geëindigd in verband met aanhangige plannen voor verbete ring en uitbreiding van de aanlegplaatsen voor de veerbooten, waarmede de keuze van het te maken schip verband houdt; ook met de te Vlake ontworpen veran deringen zal rekening gehouden worden. Het Veer Anna Jacoba-Zijpe, Verschenen is een verslag van de S ta,ats-Couumissie van Rijckevorsel voor de verbetering van het verkeer tusschen de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilan den met Zuid-Holland en Noord-Brabant. Afdoende maatregelen stelt het niet voor, wel beperkte verbeterinjg. Ten aan zien van het veer Anna Jacoba—Zijpe zegt de Commissie: Het stoomschip „Zijpe" kan beter ge schikt gemaakt worden voor het ver voeren van auto's1 ©en wij'ziiging waa.rv'an de kosten op f 1500 zijn begroot. -Doch ook dan zal die, niet voor autovervoer gdbouwde, boot blijven 'een onvolkomen vervoermiddel, in het bijzonder voor de overzetting van groote re auto's. Aan dit bezwaar kan worden tegem-oet gekomen door gedurende -den zomerdienst de stoomboot „Hollandsch Diep" voor dit veer te bestemmen. Gedurende den winterdienst, wanneer dc „Hollandsch Diep" moet varen in- het veer Numansdorp—Willemstad, zal voor liet veer Anna JacobaZijpe met de veerboot „Zijpe" moeten genoegen genoi men worden Te Anna Jacoba is de toegang tot de aanlegplaats moeilijk berijdbaar voor auto's. Hierin kan verbetering worden gebracht door den bestaanden weg aan de noordzijde van het stationsgebouw te verbreeden ten behoeve van het op gaande verkeer, -en een nieuwen weg, lang ongeveer 90 M. aan te leggen langs erg vreemd en die ellendige brieven van den laatsten tijd hadden hem ook al zoo van streek gebracht. Eindelijk ging ze naar zijn kamer, waar ze hem heelemaal niet verwachtte te zullen vinden. Het was doodstil daarbinnen. Ze dorst bijna niet te kloppen en riep: Dick! Er kwam niet terstond iemand. Ze wist in haar angst niet wat ze er van denken moest. Hij had misschien een ongeluk gekregen Binnen riep Dick. Hij riep het met een klank van vreugde in zijn stem. Kom toch binnen riep Dick nog maals. Ik ben heusch toonbaar Met enkele stappen was hij bij de deur en deed die open. Ze stond er doodsbleek voor. Hij sloeig vlug zijn arm om haar heen en bracht haar naar een gemakke- lijken stoel. Ze dronk het water, dat hij haar gaf. Ikikdacht, dat ik flauw viel.stamelde ze. Die hitte, zie je. Maar nu is het weer beter, hoor maak je maar niet ongerust, Dick Maar 't is ook heet vandaag, nietwaar? Poes lag ook al opgerold in de schaduw van een boom. Hmja.nou je 't zegt, is 'f ook wel heet, zei Dick. Voel je je heusch wat beter meid? Ja, natuurlijk.Het was maar even 't Is nu heelemaal over. Wat zie Da verstandige trekt leering uit de misslagen die hij begaat. de Zuidzijde van het stationsgebouw ten behoeve van het afgaande verkeer. De kosten worden oipi f 8400 geraamd. MIDDELBURG. De Donderdag gehouden bloempjes dag ten bate van de R.K, vereeniging tot bestrijding der Tuberculose „Her wonnen Levenskracht" heeft opgebracht de som van f 326. Tot de instellingen, die jaarlijks een beroep doen op den 1 iefdad-igheidszi-n van onze lan-dgenooten-, en daarbij" ook Mid delburg niet o verslaap, behoort de Na tionale Stichting „Tehuis voor alleen staande blinden" te Wolfhezen. Maandag en Dinsdag a.s. zal de inzameling langs huizen paats hebben. Het zal wel niet noodig zijn te schetsen- hoe treurig het is, blind te zijn, en als mjen dan alleen staat is dit Idesi tie; ergler.--. Het doel der stichting, die dubbel getroffenen te helpen,, is' zeker iedte-r wel denkende symphatiek en zal hem of haar opwekken na,ar vermogen te steu nen. -Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie, behelzende, dat de Vereeniging voor Voortgezet Nij verheids 'Onderwijs te Middelburg Vlissingen, met September a.s. weder cursussen opent in Waterbouwkunde (op leiding examen Waterbouwkundig Op zichter], Bouwkunde, Werktuigbouw kunde en Electrotechniek, Naar wij vernemen is het gedicht dat onze stadgenoot de heer H. den En gelsman vervaardigde ter gelegenheid van den a.s. 50sten jaardag van H. M de P^mingin keurig gecalligrafeerd door onzen stadgenoot den heer J. H. Klaren- beek. Voorts is dit gedicht getoonzet door den heer A. J. de Maaré van Rot terdam. Het plan is opgevat, dit lied H. M. de Koningin te doen toezingen op het Huis ten Bosch, na de opening der Staten 16 Sept. a.s. Tijdrede prof. Wisse. In de groote zaal van het Schuttershof trad gisteravond op prof. G. Wisse van Apeljdoorn, met een tijdrede over de Russische vervolgingen. De toeloop- was zoo groot, dat de zaal de menschen niet kon bevatten; het podiu'ml stampvol hep en ten slotte de tuindeuren open moes ten, om- de menschen in den tuin een staanplaats te bezorgen. Prof. Wisse be sprak eerst de vervolging zelf in. Rusland, daarna behandelde hij! de leer van Ba- kounin den vader van het Russisch anar chisme, hij' meende uit den Bijbel te kunnen aantoonen dat dit het beest uit den afgrond is (openb. 17); vervolgens leverde hij historische en philosopis-che critiek en besloot zijn met groote aan dacht aangehoorde rede mét ©en uit eenzetting van de hoop: en troost die er ligt in het Evangelie des Kruises. On danks de opgepakte menschenmenigte verliep alles in groote orde. jij er vroolijk uit. Wat is er Dick nam met een plechtig gebaar haar arm, bracht haar naar een tafeltje dat voor het raam stond. Hij wees op verschillende vellen dicht beschreven papier. Kijk maar eens zei hij. Wat is dat Het begin van een kort verhaal. Zeg Joyce, met korte verhalen is een fortuin te verdienen en ik ga ze schrijven O, Dick.... wat een prachtidee! Ben je begonnen? Wat heb je geschre ven Lees me eens voor. Dick deed een beetje zenuwachtig. Och.... ik ben bang, dat het je vervelen zou. Zie je, ik heb nog pas een ruwe schets opgezet en. Malle jongen Als je bang bent het voor te lezen, laat dan maar eens kijken" Ze nam de papieren op en ging in een leunstoel zitten. Dick verzette er zich niet tegen, maar zijn ooren werden erg rood, terwijl hij toekeek hoe ze zijn eersteling doorlas. Zie jehet is bijna het eenige waarvoor je niet veel kapitaal noodig hebt. Al wat je noodig hebt is papier en inkt en een stoel.... heel huishoude lijke artikelen.en in een ommezien rolt het geld naar binnen Doodgemak kelijk! Maar dan zul je toch wat fatsoen lijker en duidelijker mogen leeren schrij VLISSINGEN. In den loop der vorige week werd alhier ten nadeele van zekeren M. aldaar, !een zoo gOcd ala nieuw' rijwiel ont vreemd, wat den daarop volgenden d'ag te Arnemuiden werd verkocht. De ver- kooper gaf zich uit voor Belgisch deser teur en zeide zonder gbed te zitten- Thans is door de politie te Schoondijke een persoon aangehouden die zich even eens heeft schuldig gemaakt aan diefstal! van fietsen en die deze in laatstglenoefmde gemeente trachtte te verkoopen. Bij1 on derzoek bleek deze dezelfde pêrso.on te zijn die in (Vlissingen ;den diefstal "ploegde. De man zekere F. die pias; uit de strafge vangenis was ontslagen, is ter beschik king van de Justitie tte Middelburg ge steld. Maandag begint de kermis alhier. Men is nog druk bezig de plankenstad in elkaar te timmeren, doch er is voldoen de opgebouwd om- een algemeenen in druk te krijgen. Dan luidt de conclusie: .precies gelijk aan haar voorgangsters. Wij missen échter dit jaar een ouden beken de, nml. het poffertjes- en wafelkraam van de firma 'Smits, dat nieer dan 60 ja ren de kermissen in onze provincie be zocht. De tijden veranderen. Overigens zal men op- liet terrein bijl de Zeilmarkt en op de Zeilmarkt zelf en verder op den Nieuwendij'k en het Bellamypark de inrichtingen aantreffen die de laatste ja ren geregeld op de jaarmarkt staan, als daar zijn caroussels, zweefmlolen, sto-om- caroussel, een cocktail' palace, koek-, ge bak en andere kramen, w.o. het bekende! van de firma De Haan uit Utrecht. Een revue gezelschap' zal zijn tenten opslaan in het Concertgebouw en een specialiteiten gezelschap in de Oude Vriendschap. De oeide bioscopen komen ook met bijzondere programma's voor den dag. In de week van 12 tot 18 Juli zijn alhier genomen in het gewone bad 1023 heeren- en 1009 damesbaden en in het volksbad resp. 549 en 497 of totaal resp. 1572 en 1506, samen 3078. WALCHEREN Gemeenteraad van Veere. VEERE. In de raadzaal, nu versierd met het portret van wijlen den heer Richel en diens kostbare gift van oud porcelein en Delftsch aardewerk, verga derde gister de Raad ter behandeling van een schrijven vian den minister van O., K. en Wl., die daarbij1 het aanbod van het Gemeentebestuur afwees, om het stadhuis in eigendom over te doen aan het Rijk. De Minister is van oordeel, dat de gemeente een stadhuis behoort te hebben, dat het bezit er van niet te be zwarend voor de gemeente behoeft te zijn en het dus niet noodig is, dat zij zich van haar fraai stadhuis ontdoet. Door samenwerking van Rijk, Provincie, Gemeente, vereenigin-gen en particulie ren meent de Minister, dat de restauratie! op behoorlijke wijze zou kunnen geschie den. Daartoe zou noodig zijn, dat Veere zich het offer getroost van f 10.000 in de kosten, plus de helft der netto op brengst van de oudheidkamer en toe ven, Dick, meende Joyce. Dick staarde haar vreeselijk nuchter aan. Groote hemel, dat is waar ook. dat had ik vergeten zei hij. Joyce stikte bijna van het lachen, maar Dick keek somber voor zich uit. Wat komt mijn schrift er op aan? Alles moet toch eerst getypt worden, als een uitgever het zal nemen. Dat was een heele slag. Ze keken el kander verbluft en ontmoedigd aan. Alweer dat geld! zei Dick, zou er wel ëén enkel ding op de wereld zijn, dat je zonder dat vervloekte geld kunt doen? Hoe zou ik daarmee aan moeten? Een heel bezwaar, meende Joyce. Wat zou zoo'n machine wel kosten? Daar heb ik geen idee van, maar duur is 't zeker zei Dick wanhopig. Wat geeft het me of ik al schrijf, als ik de zaak niet getypt kan krijgen? Alweer een loopbaan naar de maan. Ik kan net zoo goed uitkijken naar een baantje als straatveger. Hij liep met een gesmoorde verwen sching naar het tafeltje bij het raam, nam de papieren op en scheurde ze woest doormiddena Joyce sprong op hem toe. doormidden. Joyce sprong op hem toe, Gek, die je bent Nu moet je alles Dick schudde haar zwijgend van zich af en scheurde ze met opzet nog eens door. GROOTE MARKT C 12 (Ingez. Med.J Bezoekt Hotel Restaurant Plaza, Velperplein 78 - Telefoon 23521 - Prima keu ken - Billijke p r ij z e n - (ïngez. Med stemming geeft de uitvoering van het werk op te dragen aan het Ri|ksbureau voor Monumentenzorg'. 'Naiar aanleiding hiervan doen B. en W'. het voorstel aan den Raad om op het voorstel van den Minister in te gaan. Na eenige discussies' over dit belang rijke voorstel wordt het met algemeen© stemmen aangenomen. De Voorzitter dankt den Raad voor dit besluit en hoopt, dat het ziafl meewer ken tot den bloei der plaats. Hij! noopt gelegenheid te vinden, o-ok den Minister zijn dank te betuigten voor diens steun, hem te wij'zen op' het zware offer, dat Veere brengt en te vragen bij' de uit voering van het werk zooveel mogelijk werkkrachten uit Veere daarbij te benut ten. Bij de rondvraag! verzoekt de heer; van Beveren herstel van het straatje op de Kade en het riool aajn de Zuidzijd© Üer Markt, hetgeen door den voorzitter wordt toegezegd. Raad van Vrouwenpolder, VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente onder Voorzitterschap van den burgemeester, een openbare vergadering waarin alle leden tegenwoordig waren. De Voorz. deelde mede, dat aan het Rijk wegens bijdrage in de kosten der R.H.B.S. te Middelburg over het jaar 1929 verschuldigd is een bedrag van f 214, dat B. en W. tegen de vaststelling van dat bedrag bij den Minister van On derwijs, K. en W. bezwaar hebben ge maakt, op grond dat bedoelde school :n 1929 gedurende het tijdvak van 5 Sept. tot 31 Dec. slechts door een leerling uit de gemeente is bezocht geworden. De Commissaris der Koningin heeft tot lid der Gezondheidscommissie te Veere benoemd de heer J. W. Mazure te Kort- gene. De rekening der gemeente over 1929 is aangeboden, aanwijzende voor den ge wonen dienst in ontvang f 28254, in uit gaaf f 28470. De Voorz. deelde mede, dat het nadeelig slot te wijten is aan het feit, dat de opbrengst der G.I. Belasting en de opcenten op de R.I. Belasting Joyce begon te lachen. Heb ik niet gezegd, dat het vandaag snikheet is? We krijgen nog storm binnenkort Dick was op het punt los te barsten. Als je m'n broer was, dan zou ik je op je gezicht slaan Hou in hemelsnaam je mond dicht. Maar omdat ik nu eenmaal maar een meisje ben, gaat dat niet en zul je dus wel moeten luisteren. Ik weet hoe je dat werk voor niets getypt kunt krijgen. Dick gromde. Joyce lette er niet op. We zullen een machine huren en ik zal voor je tikken. En de opbrengst van je eerste verhaal zal ruimschoots ge noeg zijn voor maanden huur. Maar je kunt niet typen zei Dick Ik niet? zei Joyce. Jij weet immers ook niet of je kunt schrijven, maar je waagt toch een kansje, niet waar? Nou dan, iedere idioot kan allicht letters op een toetsenbord opzoeken en als ik bin nen een uur niet langzaam tikken kan, dan ben ik nog een grooter zot dan jij. Dick stond een minuut lang roerloos. Hij staarde onafgebroken uit het venster. Dan keerde hij zich om en keek naar het ding, dat „maar een meisje" was. Groote goedheid Jij hebt het bi} het rechte eindMaar dan zul je ook de helft hebben van wat het op brengt (Wordt vervolgd.}

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1