Brouinciale No, 16 4. Twee bladen. DINSDAG 15 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. vJPTII^JlC? SIlBI COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vbssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiéo 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven ÏJITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middemurg Telefoonnummers Redactie 269 Administratie 3° Postchèque en Qirorekenmf t aiuiheberichtea en dankbetuigingen; van 17 rsgels 2.10; slke rttfttè meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advsrtentiëü, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" el „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent «xtra. Bewijsnummers 5 ceet DE REIS DER KONINGIN EN DE PRINSES. Naar uit Bessheim gemeld wordt is de koningin, vergezeld van de prinses, gis teren teruggekeerd van een tweedaag- schen tocht naar Sikkeldalsaeter. Gisteren vertrok de koninklijke fa milie naar Bygdin. ANTI VLOOTWET-ACTIE DER R.K< VOLKSPARTIJ. Het partijbestuur van de R.K. Volks partij heeft in zijn vergadering, Zaterdag j.l. in Utrecht gehouden, besloten, om een krachtige actie te onganiseeren tegen mi nister Deckers' vlootplannen. Het zal een uitvoerig manifest richten voornamelijk tot de katholieken van Nederland en een landelijke protestmee ting organiseeren kort na de opening der Staten-Generaal. Voorts heeft het par tijbestuur zich schriftelijk gericht tot de S.D.A.P., den Vrijz. Dem, Bond en de Chr. Dem. Unie, om tot een landelijke samenwerking ter zake te geraken. CURACAO'S VEILIGHEID NOG STEEDS BEDREIGD. In de Memorie van Antwoord op de suppletoire begrooting voor het dienst jaar 1930 deelde de Gouverneur van Curasao, de heer B. W. T. Slobbe, aan den Kolonialen Raad mede, dat hij twee brieven van de revolutionaire partij uit Venezuela had ontvangen welke bei de het verzoek bevatten, de handelingen dier partij niet te belemmeren. De Gou verneur verklaarde verder, dat de vei ligheid in Curasao nog steeds door die partij bedreigd wordt. Daarom wordt doorgegaan met uitzetting van leden dier partij, zoolang de leden, welke aanspra kelijk zijn voor den overval op 8 Juni. niet zijn geroyeerd. DE ROZENTENTOONSTELLING TE 'S-GRAVENHAGE. De rozententoonstelling, welke „Nos Jungent Rosae" dit jaar van 18 tot 20 Juli wederom in den Dierentuin te 's- Gravenhage organiseert, zal ruim 90 in zendingen omvatten. In het geheel zullen er niet minder dan 40 a 50.000 rozen te bewonderen zijn. Een 40 a 50-tal nieuwe rozen, die nog niet in den handel zijn, zullen er worden geëxposeerd. Een internationale jury, be staande uit deskundigen uit Nederland Engeland, Amerika, Frankrijk, Duitsch- land en België, zal deze nieuwe variëtei ten beoordeelen. De tentoonstelling wordt Vrijdagmid dag om 2 uur door den minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw offi cieel geopend. HET PARK ZIJPENDAAL. De raad van Arnhem heeft besloten tot aankoop van het Park Zijpendaal, van Algemeene Kunstzijde Unie voor f 375.000. MIDDELBURG. BRANDWEERFONDS 7-XII-1929. In opdracht ya,n de bewindvoerders heeft de fa. Gebrs. Peek, alhier, een ko peren pla,at vervaardigd, welke op de frutombbielbrandspui t zal worden aan gebracht, welke morgen aan de gemeente zal worden aangeboden. Zij draagt in forsche letter het volgende opschrift: oeu 7 Dec. 1929 een felle brand Mid- e urg teisterde en zeven huizen in de angedelit totaal uitbrandden, heeft de g^Llen bijeengebracht voor den aankoop van deze automobielbrand- n /r 1,1 aau B erge n- o<p - Zoom! welke dien nacht hel vuur zoo krachtda- -dig hielp bedwingen". Een groote aanwinst, MIDDELBURG Een stad met veel vreemdelingenverkeer moet o a in het bezit zijn van een goed lunchroom, voor al omdat de dames, die alleen reizen gaarne een dergelijke inrichting om een verversching te gebruiken, bezoeken. Middelburg behoort onder die plaatsen en verloor bij den brand van 7 December de op dit gebied zoo goed bekende zaak van den heer J- P- Rosendaal, firma Oos terhuis, in de Langedelft. Toen na enkele maanden bleek, dat de heer Rosendaal *«Zaa i meer zou herbouwen en in Mei het bericht tot ons kwam, dat de heer R. Oosterhuis uit Vlissingen een nieuwe lunchroom zou doen verrijzen, in het pand van den opgeheven horloge winkel van de firma Boone, hebben wij dit met vreugde vernomen, want reeds was gebleken dat bezoeksters van bui ten naar een dergelijke inrichting vroe gen. Maar te meer waren wij verheugd, om dat de ervaring ons had geleerd, dat de heer Oosterhuis niet van half werk houdt en hetgeen hij aanpakt steeds goed is. Met groote verwachting hebben wij dan ook gisteren een bezoek gebracht aan de nieuwe zaak, die heden werd geopend en wij zijn in onze verwachting niet be schaamd, ja, die verwachting is nog verre overtroffen. Wat hier in een paar maan den tot stand is gebracht, is een lunch room, die voor geen enkele in binnen- of buitenland behoeft onder te doen. Het moge dan waar zijn er elders veel grootere zijn, keuriger ingericht zagen wij er nog niet velen. In den salon, die met de keurige donkere lambrizeering met het fraaie lichte behang er boven een deftigen indruk maakt, staan moder ne, eveneens donkere tafeltjes en stoelen in verschillend model, die aan een flink aantal personen plaats bieden. De gor dijnen en verdere aankleeding is met dit alles door deskundige voorlichting in overeenstemming gebracht en de buffet ten geven een degelijken, zindelijken en hygiënischen aanblik, wat ook het geval is met de vitrine met doozen bonbons enz. Behalve de salon biedt ook de tuin nog aan velen een zitplaats aan, be schermd door groote parasols, bij goed weer ook een heerlijk verblijf. Voor* zoo ver de plaatsen waar de bezoekers ver toeven, daarvan zij slechts nog genoemd de keurige en zeer royale verlichting. Achter bevindt zich de plaats voor het maken en bewaren van ijs, terwijl de eigenlijke bakkerij en keuken op de eer ste verdieping is gevestigd. Ook hier is alles gedaan om de hygiëne te bevorde ren, o.a. doordat uitsluitend op gas wordt gekookt en gebakken. Hier is ook de wo ning van den gérant, een bekwaam vak man, die als kok op de groote vaart zijn sporen reeds heeft verdiend. Een deel van deze verdieping is bestemd om tegen het volgende zomerseizoen eveneens in een salon te worden veranderd en de be neden in de zaal aanwezige breede trap zal dan de toegang tot dezen tweeden salon zijn. Het is onze overtuiging, dat de heer Oosterhuis met deze nieuwe, grootsteedsche onderneming succes moet hebben. Hij en de uitvoerders van het werk hebben voor Middelburg iets ge wrocht, waarop de stadgenooten met recht trotsch mogen zijn. De a„a. Kinderfeesten. MIDDELBURG. Gister had de commis Isie vaini het Kiimderfelelst londer lieidjiinig van harem voorzitter den heer Christ. J. Ma- zure eein vergadering met de moeder si en 'Minderen voor genoemd feeist. De oproep voor de vergadering was voor diegenen.) die niet door een huur tcoïnmijssie tot een groep waren ondergebracht. Het ligt ini de bedoeling der commis- |sie„ om die 'kinderen, die daardoor zou)- den worden buitengesloten in de gele genheid. te stellen,, onder 'leiding van nog te 'benoemen leiders en leidsters,' groepen te vormen. De darnels' R. de. Muyncfe en G. -Mantz helbhen bij hun reed|s veel gjedaden arbeid ook' voor deze groepen nog nieuwe mo dellen van bloemen gemaald. Deze model Jem met advies' worden eveneens ter 'beschikking dezer groepen |g|e(stel;d. Een alglemeene oproep voor deze groe pen voor demonstratie,,, opstelling enz. enz. zal nog worden gedaan. Het aaintal kinderen der igteongauijseerde wijken heeft reed's de 800 o ver schreden! maar na dezen avond is verdere alan sluif tinig niet meer mogelijk'. Een aanvan|g moet met het programma worden) g maakt, daar vermelding der groepen en namen nu noodig wordt. De ouders heb ben in de eerste plaats de uitsluiting hunner kinderen aan zich zelf te wijten,, in de tweede plaats die commissie derhvijf- k'en of. degene die ze hadden moeten vormen en niet deden. Verschillende aanwezige moeders be klaagden zich, dat in hun wijlden nietjs voor de 'kinderen werd gedaan; of.... diat en een begin mee werd gemaakt en [niet tot een einde gebracht, terwijl de ouders deelname verzekerden o.a. de Giiststxaat enz. De Voorzitter zeide, dat (daiar juijst deze (samenkomst voor is, om door die slechte voorbereiding, de kinderen het leed van uitsluiting te sparen, maar dat nu ver dere aansluiting ook' niet meer mogelijk) isy Ouders, die n!u hier niet aanwelzjig zijn, hebben daardoor ook' bewezen, vóór het kinderfeest niets te voelen. Het geluk hier heneden zult ge vin den in den vrede van uw huis, in een waardig leven, in den eerbied, waar mede men u omringt, in de teederheid der uwen. Claude Farrère. De moeders zullen worden opgeroe pen, voor nadere demonstratie van n»- dellen en adviezen. Voor deze oproep worden alleen de dames gewacht, die lie den aanwezig waren. Een 60 kinderen werden nog voor dit kinderfeest ingeschreven. Vanmorgen; muziek en vroolijkheid in en door de stad. De marinekapel met tamboers en pijpers met mariniers en Jantjes er achter, deed een marsch door onze straten. Een oud aspect en een oud geluid; vroeger zoo vaak gezien en ge hoord, en altijd en overal populair. En daar was dan de pittige marinemuziek weer, het krachtig drum-drum-rhythme, dat zoo fascineerend werkt, tot meeloo- pen dwingt; en daar waren ook de ijl- teere pijper-tonen: het immer herhaald, nimmer vervelend, want opwekkend me lodietje op de trommelmaat. Geen won der dat de belangstelling groot was, vóór, achter en bij het passeeren. Wie even tijd had, liet zijn werk in den steek, en kwam voor de ramen of liever; ging op zijn stoep staan; nóg liever; liep een eindje mee. De Jantjes waren en blijven graag gezien hier. Morgen bij de uitvoering op het Mo lenwater zullen banken worden ge plaatst, waarop plaatsen worden ver huurd. VLISSINGEN. Gisteravond werd door de marine kapel op den boulevard De Ruijter een taptoe gehouden, welke schitterend is geslaagd en een machtigen indruk maakt. De uitvoering door dit kranige muziek korps was schitterend. Duizenden en duizenden personen wa ren op den boulevard en in de omgeving aanwezig. Na afloop van de taptoe werd een mu zikale wandeling door een gedeelte der stad gemaakt. ZUID-BEVELAND, 's-HEER HENDRIKSKINDEREN. Zaterdagmiddag reden alhier op den dijk naar Goes een vrachtauto en een auto uit Gelderland op weg naar Blankenber- ghe, tegen elkaar, door de gladheid van den weg. De drie inzittenden van de vrachtauto kregen diepe glaswonden, ter wijl de inzittenden van de andere auto, een heer en dame, ook diepe wonden aan handen en hoofd hadden. Ze werden verbonden door Dr. Snoek. De auto's zijn bijna geheel in elkaar gedrukt. HEINKENSZAND. Maandag, „Hein- kenszandsche kermis", hield de hand boogschutterij „Soranus" alhier een con cours, waaraan 90 schutters deel namen Geschoten werd de hoofdvolgel door L. de Koster „Soranus", Heinkenszand; le zij vogel L. Wolse, „Zorgvliet", Ellewouts- dijk; 2 idem L, de Jager, „Doel naar Hooger", Wolphaartsdijk; le kal P. Koens „Willem Tell II", Ovezande; 2e kal M van Stee, „Jacoba van Beieren", Goes 3e kal, H. Mol, „Ons Genoegen", Oude lande; 4e kal M. van Schaik, „Ons Ge noegen", Oudelande; le klep L. de Kos ter, „Soranus", Heinkenszand; 2e klep P. Remijn, „Ons Genoegen", Oudelande; 3e klep H, Parie, „Concordia", 's-Heeren hoek. 's-GRAVENPOLDER. Aangezien de begrooting voor het dienstjaar 1930'31 niet door Ged. Staten werd goedgekeurd besloten B. en W. na 1 Juli betalin gen (óók de uitbetaling van het salaris der openbare onderwijzers) stop te zet ten. Bedoelde onderwijzers, hierin een onwettigheid ziende, zullen zich natuur lijk niet klakkeloos bij dit besluit neer leggen. THOLEN, OUD VOSSEMEER. Bij1 gelegenheid van Oud Vossemeers Müziekvereeniging werd Zaterdag' een festival gehouden. Medewerking verleenden behalve O. V M. Ooncordia te Tholen, Rilliandia te Ril land, Tholen's Mjannen- en Dameskoor. Met Vereende Krachten te St. Maartens dijk, Kunst naar Kracht te Poortvliet en Accelerando te St. Annjaland. Eendracht van Scherpenisse en Semiper Crescendo van Nieuw Vossemeer waren niet opge komen. Zij werden door den Durgemeester ten stadhuize ontvangen. Na afloop werden eenige muzieknummers gegeven. Aan alle gezelschappen werd een herinneringsm'e- daille uitgereikt. Een zestal eerepoorten waren opgericht. Het publiek toonde veel belangstelling, ondlanks de stortbuien, die 't telkens een schuilplaats deed zoeken. Want het weer werkte Za|6erdag «iet bepaald mee! PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Vergadering van Dinsdag 15 Juli te tien uur. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin. Aanwezig 40 leden, afwezig de heer-en Reilingh en Wallien. De notulen van de vergadering van 24 Juni werden gbedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de voorzitters en onder-voorzitters der af- deelingten. Ingekomen waren de volgende stuk ken: Kon. Besluit tot goedkeuring van de wij'ziging der provinciale begroeting 1929. Werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van F. O. M. J. du Pu ij om subsidie voor een autobusdienst van Stoppeldijk en Boschkapelle maar Hulst. Óm advies in handen van Ged. Staten gesteld. Een adres van G. Vogelvanger e. a. betreffende het voorstel tot aanschaffing van een motorveerboot vooor den dienst H ans'weertW lalzo orden. Dit wordt gevoegd bij het desbetref fende voorstel. Een adres van de Iiamter van Koop handel voor Zeeuwsch-Vl,aainderen be treffende het voorstel van Ged. Staten tot aanschaffing' van een tw'eedc mlotorveer- boot voor den dienst VlissingenBres- kens. Als voren. Adressen van het R. K. Kerkbestuur te Hulst en 't (gemeentebestuur aldaar om subsidie resp. iu de kosten van herstel van de St. Willibrorduslkterk aldlaar en den toren dier kerk. Om advies in handen van Ged. Staten gesteld. Een verzoek van. 'de Verkeerscommissie van de middenstands vereenigingen „Han- delsbelang'en" en „de Hanze" te Goes om adhaesiebetuiging aan haar adres aan H. M. de Koningin om1 herziening van het besluit tot vernietiging van het be sluit van Gfed. Stjaten tot verleening1 van vergunning aan J. O. Krijger te Goes voor uitoefening van zijrn autobusdienst GoesW o lp h ajajr t sü!ij k s che Veer. Nog deed de voorzitter meded'eeling omtrent de presentielijsten van de ver gaderingen van Ged. Stalen. De heer STïEGER is het met de strek king eens, maar meent, dat de Kroon niet zoo makkelijk op een besluit za terugkomen. Hij wil niet stemmen, maar wel den wenk geven andermaal een concessie aan te vragen. De Ged. Sta ten zullen dan het gevoelen van de Sta ten ter kennis brengen van de Kroon. De heer v, d. WART meent, dat men het gevoelen der Staten niet kent. Van de proef van de spoorwegen verwacht spr. niets. Intusschen is men weer één jaar verder en in de ochtenduren heeft men voor Noord-Beveland teweinig ver bindingen. Het adres werd voor kennisgeving aan genomen. Provinciaal Verslag, Aan de orde wias nu het Provinciaal verslag over 1929. Aangenomen voor kennisgeving. Het Beeldenhuis te Vlissingen Burg. en Weth. van Vlis'singen helmen zich tot de Staten gewend met ©en adres waarin zijl er op wijzen, dat het „<huis met de beelden' is 'onteigend len behoeve der Schelde en het bestaan ervan nog slechts een 'kwestie van weken is. Een der weinige monumenten van geschiede nis en kunst; welke Vlissingen na het rampspoedige jaar 1809 noig over heeft zal 'binnenkort verdwijnen. Dit verlies voor de stad betreuren Burg|. en Weth in sterkte mate. Daarbij, terzijde ge'siaan door de Monumentenconimis'sie en een architect van het Rijlksmonuinentembni'teau hebben zijt dan ook niet nagfelaten dat gene te doen wat tot weder opirichiting na de stooping van den 'sclioonen geve} zou 'kunnen leiden. Het verheugt Burg. en! Weth. zeer,1 te 'kunnen mededefelen, dat die directie van de Schelde, die idien) gevel van 't 'Beefli- denhuis ter eventufeele verplaatsing aan de gemeente wil schenken, de kans op behoud daarvan heeft geopend. De deskundige, die op verzoek van de Het beste dagel ij ksche iidde! [er opwekking 'enverfrissching. n (Ingez. Med.) Monumentenoommis'sie te Vliss'ngfen door den directeur van het Rijksbureau mtet een onderzoek was bela'st, is verrukt over hel uitste'kfenid bewaard blijven Van den fraaien hardsteenen gevel en der zandsteenen beelden en figuren, en vindt herbouw daarvan op een .geschikt terrein de kosten volop waard. Achter dezen .ge vel zou dam een nieuw pand moeten? worden opgetrokken, hetwelk voor ver huring rendabel zou kunnen worden ge maakt. De kosten valn het «debkundig slom pen en weder oprichten van den ge vel worden op ongeveer f 5000 geschat. Reeds kaïn worden medegedeeld, dat die kans op het verkrijigen van een rijksbïjf- dragfe zeer .groot is. De minlslte rijkssubsi die 'bedraagt 40 pCt. Gaarne zagen Burg en Weth. dat ook de provincie door .het toekennen van een bijdrage in deze kos ten, hen in staat zon willen 'Stallen'idle plannen te verwezenlijken. Zij verzoeken de Staten mitsdien het vterleenen van een provinciale bijdrage zoo mogelijk f 1000 aan de gemeente in ernstige overweging te willen nemen. Geld. Staten hebben het advies ge waagd van de Prov. Schoonheids- en Archaeologische Gom'missie en deze deelt o.a, nog mede, dal het gemeentebe stuur voornemens is den gevel voor zichtig' le doen afbreken en te doen op bouwen in de Hendrikstraat en daarach ter een woning te doen optrekken, die als boven- en benedenhuis aal worden geëxploiteerd. Hcewel uiteraard een no o du plo sising, meent de oommissie, daar dit id e eenige weg tot behoud van den be langrijken gevel schijnt, dat de door het gemeentebestuur voorgenomen solutie dient te worden aanvaard. De commissie w'ij.st er nog op, dat deze gevel inderdaad is een belangrijk specimen van 18eeuw- sclie architectuur, waarvan de bewaring op prijs moet worden gtesield. De secretaris van de afd. B der rijks- oommisbie, dr. Kalf, schrijft o.a., dat de gevel van zóó buitengewoon bellang en in hoofdzaak zóó goed bewaard is, dat de in het algemeen niet aan te beve len methode van afbraak en herbouw in dit geval wenschelijik moet worden ge acht. Ged. Staten wij'zen er verder op, djat tot dusverre van Provinciewege nog geen bijdragen voor een doe!, als hier wordt beoogd, zijn verleend en zij aan de thans voorgestelde beslissing; allerminst een principieel karakter zouden toegekend wenschen te zien, in dier voege, dat ook later in voorkomende soortgelijke ge vallen op steun der Proviuncie m|ag wor den gerekend, doch zij. zijn van oordeel, dat in dit geval voor eenige medewerking van de zijde der provincie aanleiding bestaat. Door de voorgenomen afbraak en we deropbouw wordt immers de mogelijk heid igjeopend, in eten stad, door oorza ken in het verleden gelegen, arm1 aan 'kunstwerken, een gebouw te behouden dat, naar bet oordeel van alle deskundi gen een bij uitstek schitterend voorbeeld is van burgferlijke bouwkunst uit de 18e eeuw. Overeenkomstig de i.n 1925 vastge stelde regelen stellen zij voor de bijdrage te bepalen op f 500. De lijd dringt en daarom hebben Ged. Stalen vrijheid ge vonden dit voorstel op zoo korten ter mijn bij de Staten aanhangig te maken. Dit werd verzonden naar de afdee- lingen. Het Kolenladen te Hansweert. De mededeelingen van Ged. Staten in zake. de motiiede Pauw over het fcolen!- laden te Hansweert gaf in alle afdeel! inj- gen no.g stof tot discussie., waarvan de -voornaamste opmerkingen waren,, dat niet het kolenladen te Hansweert,, doch het wachten op een trein uit Gent dein! diienst in de war stuurde; dat men meent, dat door koTenladen te Neuzen veelt verbete ring kan worden gebracht; wat reeds in een der afdcelingen door eed lid! vad Ged. Staten als niet mogelijk werd gej- noemd. In een der afdeelingebl meende 'n lid, dat de voor Geid. Staten gegeven in lichtingen niet overeenkomstig de waar heid zijn. In een landere afdefelidg! meende een lid, dat Ged. Staten tijdens het nog niet afglehandeld zijd der motie, niet tot kolenladen te Vlissingen mochten over gaan. Een paar leden meenen, dat de dienst nu nog meer in de war ;ifs, terwijl' een lid in de geheel© handenllwij'ze een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1