provinciale üeemu scire MOEIUJKE WEQEM STER-TABAK STER No. 16 3, MAANDAG 14 JULI 193 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. DE REIS DER KONINGIN EN PRINSES. DE C.-H. ZOMERCONFERENTIE. ZEELAND. TABAK r.» C MIDDELBURGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissmgei, f. 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg J8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,; N.y. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels 2.10; slke regal meer 30 cent. ïn de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit-, drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven ©i „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 seat. Men meldt uit Bessheim, dat de Ko ningin en de Prinses Vrijdag te Bessheim; teruggekeerd zijn van een vlerdaa.gs.chen tocht, waarhij via de Ottavallei de. Gei- ranger bezocht werd. Door Hjoerund- fjord werd Oeye bereikt, waarna via het Hornindal en Meaelana over Via- saeter en Grotli teruggekeerd werd. Zaterdagochtend heeft ter zomerconfe- rentie van de c.-h. Unie te Lunteren mr. W. F. E. v. d. Feltz, subst.-officier van justitie te Middelburg, gespro ken over „Ons programma van beginse len en de verbetering van den misdadi ger". Spr. volgde dezen gedachtenganlg: Uit den Goddelijken Oorsprong der overheid vloeit haar roeping voort om de rechtsorde te handhaven. Zij heeft daarom het recht om dit te doen door ieder middel, dat zij daartoe noodig acht, dus door iedere straf ook door de doodstraf. Al zal in den regel de rechtsorde niet te handhaven zijn zonder straf, zoodat dus dikwijls voor de handhaving der rechtsorde toepassing van straf noodza kelijk is en dus als regel het recht tot oplegging van straf en de plicht daartoe zullen samenvallen, toch wil dit niet zeg gen, dat de overheid ten allen tijde ver plicht is om misdrijf te doen boeten met straf. De straf moet vergelding zijn, moet een leed zijn evenredig met het kwaad, dat men bedreef, waarbij dus rekening moet worden gehouden met den aanleg van den dader en de omstandigheden, die bij de daad een rol speelden. Waar de over heid ook tot taak heeft te zorgen voor een goed geordende samenleving heeft het strafrecht hierbij een positieve taak te vervullen tot bescherming der maat schappij en wel door den misdadiger af te schrikken van het plegen van misdrij ven, hem onschadelijk te maken of hem te verbeteren. Uit de gedachte den misdadiger te ver beteren heeft zich de reclasseei-ingsge- dachte ontwikkeld, die door opvoeding, steun en hulp den misdadiger niet alleen wil verbeteren, maar hem ook een so ciale positie in de maatschappij wil her geven en hem daardoor wil afhouden ran het plegen van misdrijven. Aldus wordt de reclasseering dienst baar gemaakt aan de bestrijding der cri minaliteit en alleen uit dat oogpunt is daarom de reclasseering overheidstaak. Spr. heeft de klassieke school in haar gevaren geteekend, benevens de gevaren van de moderne school. Eenerzijds werd alleen het kwaad gezien, anderzijds al leen de mensch. Spr. kan noch de theorie van het herstel der geschonden gerech tigheid in zijn absoluutheid en onverbid delijkheid aanvaarden, noch het straffen alleen om de gevaarlijkheid der maat schappij van den mensch, dien men zon der vrijen wil als gedetermineerd be- 9. DOOP HAMTOMSEM. V. i daëen gingen voorbijheete, 1 êTn' waarin Dick geweldig luier- To^W^01 °yce verwend en vertroeteld. JHOfgen gingen ze golf spelen en deHntfm"ïlrf i maakte ze ^elle vor- ronrWtinn 1,1DU kad ze 200 maar wat ♦S3 fittover de links en den tijd door te komen en do t- het stille huis te veri^veèHa^hlS soms wel een jrafkeldj haar Maar nu was Dick erom mee te spe len en daarom legde zi) zich nu ernstig en met plezier op het spel toe. Zij nam al zijn wenken goed ter harte en deed haar best zoover te komen, dat ze hem gelijk spel kon leveren. En dat was nog niet alles. Als Dick eens begrepen had, hoeveel zijn aanwezigheid alleen al voor haar beteekende Haar heele wereld was veranderd. Haar huishouding, vroe ger niets anders dan in toepassing bren gen van systematische zuinigheid, werd nu een sport voor. haar; Dick moest het goed bij haar hebben, en al moest ze daarvoor nu ook bezuinigen door zelf schouwde, resultante van aanleg en om geving. De moderne richting heeft echter de eenzijdigheid der klassieke richting doen gevoelen. Zij heeft geleid tot bezin ning over het begrip „vergelding". Spr. betoogde, dat in de lijn der c.-h. levensbeschouwing een vereenigings- theorie ligt, die eenerzijds in de straf een reactie zag op het bedreven kwaad, maar die aan den anderen kant er ook reke ning mee wilde houden, dat de straf een zedelijke rechtvaardiging moet hebben voor de positieve rechtsorde, dat zij maatschappelijke beteekenis moet heb ben. Over de doodstraf sprekende, zegt ref. dat invoering daarvan heel weinig be teekenis heeft. Niet omdat de overheid niet het recht zou hebben de doodstraf in te voeren en toe te passen. Maar de on belangrijkheid ligt daarin, dat de dood straf nooit door een Nederlandschen rech ter zou worden toegepast. In ons land is er niets dooder, dan de doodstraf. Maar spr. kan niet aanvaarden den absoluten plicht om de doodstraf imperatief toe te passen. De invoering daarvan is geen be ginselkwestie, maar een van doelmatig heid. Er ontwikkelde zich naar aanleiding van deze rede een geanimeerde dis cussie. INVOERRECHT OP SUIKER. In verband met de aanneming! door de Tweede Kamer van het wetsontwerp in zake invoerrecht op suiker heeft de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne aan de Eerste Kamer verzocht, er kennis van te nemen, dat het wets ontwerp in strijd met zijin eigen memo rie van toelichting geen zekerheid geeft, dat de voor export-werkenide industrie van suikerhoudende goederen Nederland- sche isuiker nu en in de toekomst f— tegen wereldmarktprijs zal kunnen be trekken; het noodig zal nfaken vioor zoover 't sub. a genoemde wèl 't geval zal zijn dat de industrie van suikerhouden de, voor export bestemde goederen zich onder controle stelt van de suikerindu strie; daardoor oorzaak zal zijn van ón-' 'gewenschte toestanden en fraude; 'bo vendien op de suiker in voor export' bestemde goederen verwerkende imduistrié' een aanmoediging inhoudt om, teneinde zekerheid te hebben en zich aan een controle met al den aankleve van dien1 te onttrekken, buitenlandsche sui'kter te verwerken. De V. v. Z. M. verzoekt de Kannen om, indien zij de strekking1 van hel wetsontwerp wen'scht te aanvaarden, 't noodig te doen teneinde de aangegeven technische fouten van het ontwerp te doen corrigeeren. DR. D. KNUTTEL, f Te 's-Gravenhage is Zaterdag in den ouderdom van 61 jaar overleden dr. D. Knuttel, directeur van het Rijksland bouwproefstation te Maastricht. De over ledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. Knuttel was van September 1901 tot November 1902 scheikundige aan het rijkslandbouwproefstation te Goes. geen suiker in haar thee te nemen en zoo meer wel, dan zou ze dat doen. De thee was zoo nog beter voor den dorst 's Morgens vroeg kwam ze zingend naar beneden. Ze ging aan het stoffen en vegen, met een lachje om de lippen om het slaperige gezicht, dat Dick zou trek ken als ze hem een kop thee op bed bracht. Wat zat zijn baar dan altijd kos telijk in de 'war. Net een zeegezicht van een of anderen modernen schilder! Ze verwende hem bespottelijk, wist dat ze hem verwende, en deed het niettemin. Ze had er een hekel aan gehad vroeg op te staan.... totdat Dick thuis was ge komen, Nu stond ze vroeg op en zette thee voor hem en maakte zijn bad warm. Toen Dick was begonnen haar banjo te leeren spelen, was ze in het begin woe dend, omdat haar vingers zoo stijf wa ren. Maar hij wilde zoo graag duetten spelen. Dus zette ze er alles op om het te leeren en als hij in de zon lag te soe zen na het middagmaal, sloop ze naar een uithoekje van den tuin en tokkelde op het instrument, totdat ze op drie harer vingers blaren had. Ze maakten nachtelijke wandelingen door de bosschen en voelden hun harten sneller kloppen door de geheimzinnige stilte, die hen omving en keken naar alle kanten uit om de nachtdieren in hun doen en laten te bespieden. En ze waren weer blij als ze er uit kwamen en over de met gras begroeide heuveltoppen lie pen en vrijuit konden ademhalen. En op Een kind moet opgevoed worden tot bescheidenheid, het moet leeren dat het geluk ligt in het gevoel zijn plicht gedaan te hebben, in de stille vreugde des levens, in arbeid, in het vermogen om te genieten. LEVERING VAN BOOMEN. Het Tweede Kamerlid de heer Kersten heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Kan de minister mec'edeelen of de le vering van hoornen ter beplanting' van de Rijkswegen in. Zeeland en ook in Noord-Brabant hij herhaling is opge dragen aan één kweeker, zonder dat an deren in de gelegenheid zijn gesteld, naar de levering mede te dingen? 'Is de minister bereid, indien dit het geval ware, maatregelen te nemen opdat kweekers gelijk behandeld worden? HET BORSTBEELD VAN GEN. SNIJDERS, Zaterdagochtend is in tegenwoordig heid van den Minister van Defensie de plechtige overdracht geschied door ge neraal 0. J. Snijders, oud-opperbevelheb ber van land- en zeemacht, van het hem In 1919 door een com'missie van Neder- landsche staatsburgers, onder voorzitter schap van jhr. m'r. W. H. de Savomin Lobman aangeboden borstbeeld. Dit 'borstbeeld is thans geplaatst in vestibule van het gebouw van den Ge- neralen Staf te 's Gravenhage. TEGEN DE VLQCTPLANNEN. Het Volk geeft een manifest van de S. D. A. P. en het N. V. V. tegen, de vlootplannen van Minister Deckers. Daar in wordt medegtedeeld, dat beider be sturen besloten hebben in September a.s. een volkspetitionnemteiit te organiseeren. Chr. Lyceum voor Zeeland. Va.n de zijde van het onlangs gevormde bestuur wordt aan de, Zeeuw medege deeld, dat ijverig gewerkt wordt, om zoo ■mogelijk in September 1931 een Lyceum te kunnen, openen. Voor dat doel is ee,n Financieel© en een Bouwcommissie ingesteld, bestaande uit de heeren: Gunning, Iersekfei (Voorz.); v. d. Berg, Terneuzen; Bierens, Kapellë v. Mazijk, Sluis, en Rothuizen, Laport en J. Dekker te Goes. Voorts is ©en Inlernaats-oommisisie ge vormd, bestaande uit de heeren Dr. van Lonkhuyzen, Zierikzee (Voorz.); Ds. Post Axel; ds. van Voorsi, Zierikzee en ds. v. d. Vis te Goes. Het moderamen van de vereeniging is thans! als' volgt samengesteld: Dr. van) Lonkhuyzen te Zierikzee, voorzitter; ds. Raams te Kloetinge, vice-voorzitter; mr. Goedbloed te Goes, secretaris; burge meester Gunning van Ierseke, penning meester en burgemeester van Voorthuy- sen te Domburg. een heuveltop gezeten, vertelden ze el kander over hun verwachtingen en plan nen. Vertrouwelijkheid groeit in het duis ter. Dick hield er een theorie op na, dat iedere man zijn wederhelft ergens op aarde had en dat het dus dwaasheid was, rond te zoeken naar een geschikt meisje om ten huwelijk te vragen, maar dat het 't beste was bedaard af te wach ten tot je de „eene en eenige" ontmoette, En als dat nu eens nooit gebeurt? peinsde Joyce. Dick haalde de schouders op, Beter alleen blijven, dan met de verkeerde vrouw trouwen! Heb jij wel eens over trouwen gedacht, Jo? Even was het stil. Daarna knikte Joyce. Ja, zei ze. Ik denk, dat ieder meisje dat wel eens doet. En weet je al, wat voor man je zoudt willen hebben? vroeg hij lachend. Als je me dat vertelt, dan kan ik mis schien mijn best doen om er een naar je zin te vinden. Dank je wel! zei Joyce droogjes. Ik kies liever zelf uit. Maar dat is weer een voorrecht van jullie mannen Wij moeten maar geduldig wachten tot de man, dien we willen, tot de overtuiging komt, dat hij ook van ons houdt. Wij mogen hem niet vragen, al houden we ook nog zooveel van hem En toch, zei Dick, geloof ik, dat het net zoo goed een kansspel zou blijven, of jullie ons nu vraagt of wij jullie. Je Niet mopperen op Uwpijp, maar ze stoppen met Want het rooken van Ster tabak geeft U het hoogste rookgenot en is daardoor het recept voor een ge zonden geest en een opge wekte stemming. MAAKT (Ingez. Med.) MIDDELBURG. Béiaardconcert uitgesteld. Met het oog op het concert, aanstaan den Woensdagavond op het Molenwater alhier te geven door het Stafmuziek korps van de Marine uit Den Helder, z(al de --vanwege Vreemdelingenverkeer Le geven beiaardbespeling op dien avond niet doorgaan. Het eerste carilloncon cert zal nu gegeven worden op Woens dag 23 Juli. „Hoera! het is vacanüetijkÜ Het fris- sche liedje van den directeur, den heer Joh. H. Oaro, waarmee de Zangschool van „Tot Oefening en Uitspanning" Za terdagavond haar openbare les in de concertzaal 'besloot, m'et een blijde Schw'ung gezongen, die zijn weerklank in de zaal vond; w'ajnt 't is deze maanden niet alleen, viae an tie tijd voor de jonge executanten, voor de scholen, ook voor ieder, ,d ie werkt, ook al ligt h(z)i| .geen „lei op zijd!" Er is ferm1 gezongen: toonende bekwa me leiding en ijverig oefénen. Vooral de vierde klasse had opmerkelijk goede mo menten. Een aardigè, welbekende keuze van liederen ook. Schuberts Haidenrös- lein heeft ieder wel eens, zoo al niet ge zongen, dat toch geneuried, of gebromd. Hoe fleurig klonk 't uit die jonge kelen. En niet minder Schumanns W,ander- kunt toch immers met geen mogelijkheid zeggen, wat een man in het huwelijk we zen zal. Trouwen verandert een mensch heelemaal. Denk je soms, dat ik dezelfde zal blijven als ik eenmaal getrouwd ben Och, je verandert alleen maar in een paar kleinigheden. Zooen een man als Turnbull dan Mijnheer Turnbull? Joyce's adem stokte even. Elk meisje zou gelukkig met hem zijn. Hijhij is zoo flink en eer lijk en eenvoudig en gewoon. Hij zou een model echtgenoot wezen. Hij heeft een leelijke, oude snuit, zei Dick. Joyce lachte slechts eventjes en her haalde het gezegde, alsof ze er pret in had. Haar oogen dwaalden af over de boomtoppen, in de richting waar zijn tent was. Dick had zoo half en half ver wacht, dat ze hem naar de keel zou vlie gen en wist niet goed hoe hij haar hou ding moest opnemen. Hij schoof een eindje van haar af om haar beter op zij te kunnen opnemen. Toen zei hij Zeg, ik ben er achter gekomen, dat hij smoorlijk verliefd is. Dit kwam zooonverwacht, dat hij er het beoogde doel door bereikte. Joyce schrok er van. Ze zat plotseling kaars recht en keek Dick bijna woest aan. Verliefd? Hoe Wêet jij dat? Heeft hij je dat verteld Nee, zei Dick, maar hij heeft een lied. De geschooldheid bleek vooral' uit de drie solfege-oefeningen. Een heldere jongensstem zong een solootje. En verder: als ieder ja.ar. De eerste 3 klassen, klas voor klas en gezamenlijk- met kooroefeningen en liedjes, bekende en onbekende; stemmetjes, sommigen mét aanleg (dat dappere solislje b'.v.!); dan'denken 'we: dat wordt wel wat, later. En als ieder jaareen dankbaar pu bliek dat graag' zijn bijval betuigt; en een bloemhulde voor den directeur den heer Joh. H. Oaro. Na afloop: de uitslag van einddiplo ma's en bevorderingen, door den voor zitter, den heer Hartman. Die den di recteur hulde en dank 'bracht voor wat hij tot stand heeft weten te brengen door zijn toewijding, ijver en kennis, en de aanwezigen, opwekte de Zangschool te blijven steunen. Zij verdient die 't bleek Zaterdagavond weer ten volle! Tot buitengewoon opzichter bij' den Prov. Waterstaat met standplaats Mid delburg is benoemd de heer L. J. La gendijk. Het programma van het door het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine, kapelmeester L. H. F. Leistikow, Woens dag van 810 uur op het Molenwater te geven concert luidt 1. Deutschlands Waffenehre, marsch, H. L. Blankenburg; 2. ,,Si j' étais Roi", ouverture, A. C. Adam; 3. Miincher Kindl, walzer, K. Komzak; 4. Les arnours d un Rossignol, Piccola Polka, G. Da- maré, solist de heer Th. Donkers; 5, Fantaisie sur La Juive, E. Halévy; 6. Illka ouverture, F. Doppler; 7. Cortege Etin- celant, F. Popy; 8. Souvenir de Chopin, Fantaisie J. H. Bekker; 9. Finale. De pauze valt tusscben de no's 5 en 6. De collecte, die j.T. Zaterdag gehou den werd tot het inzamelen van gelden voor de Vacantleschool, heeft f 288.40 opgebracht. Gezien het zeer slechte weer acht het comité dit een mooi bedrag. VLI8SINGEN. Gisteren was er weder eens een autoval geplaatst op den hoek van den; Badhuisweg' en den 'Singelweg en geein enkele auto of motorrijwiel kon daar passeeren, zonder dat de beide agenten van politie de verschillende papieren hadden gecontroleerd en de desku.nldigei, de heer Vijgenboom, een onderzoek naar de remmen enz. had ingesteld. Natuur lijk had dit aanhouden en onderzoeken weer veel 'bekijks. Hoe goed dit af en toe Gontmleeren werkt, en dit voorna melijk preventief 'blijkt wei! uit het feit, dat men van tien tot half vijf 'nog -slecht® eé'n auto had ontdekt, waarvan de re-mi men niet aan de stellen eischen voïk deeden en ook alle papieren enz. in orde waren bevonden. Het is gisteren wel een Zondag 'geW weest, die voor de liefhebbers van strand, duin en zee en voor allen., die aldaar hun zaken hebben, een groote voldoening zal hebben gebracht, Lemeer waar men kiek van een meisje in zijn tent boven zijn veldbed hangen. Misschien kwam het door het maan licht, dat het gelaat van Joyce zoo bleek scheen, terwijl ze daar onbeweeglijk over de vallei heen zat te staren. Frank ver liefd].-Ze dacht nooit anders aan hem dan als aan „Frank" en dat had ze zoo reeds maanden gedaan, van dien gedenk- waardigen avond af dat ze met haar fiets geslipt was en haar handen zoo had opengescheurd aan het scherpe steenslag dat op den pas herstelden weg lag. Toen was de groote man komen aanloopen, had haar als 'n veertje opgetild en haar in zijn armen naar de naastbijzijnde wo ning gedragen en er op gestaan, dat zij rustig zou blijven zitten, terwijl hij haar handen heel zacht en voorzichtig ver bond. Daarna had hij haar fiets opge raapt, het verbogen voorwiel voor haar hersteld en hem den heuvel voor haar afgereden. En nu zou er een portret van een meisje in zijn tent hangen? Dat kon toch niet Want na dien eersten avond hadden ze elkaar meermalen op de golflinks ontmoet, met niets anders om hen heen dan dartelende lammetjes, wier moeders klagend blaatten. Ze hadden samen op het gras over boeken zitten praten en langzamerhand was de reus, die zulke merkwaardige dingen kon zeg gen, die ze lang onthield, een plaatsje gaan innemen in het hart van het meisje en een groote plaats in haar leven. (Wordt vervolgd.),

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1