^provinciale ü^eeitvu sche XXEEEL^r I per Kilo en hpMIarie! S ARNHEM 8.1. D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vüssinger» j 2.30, eiders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 38 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Drie bladen. ZATERDAG 12 JULÏ 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. MIDDELBURGSCHE COURANT UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pielerstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regsls 'f 2.10; slke rsg«l meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit- drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. lewijsnummers 5 ctó, No. 16 2. In „den Parel der Nederlanden". Middelburg is tot ver buiten Zeelands grenzen bekend om zijn eigenaardigheid, dat zoo vele huizen er nog de namen van den ouden tijd dragen. Geheel daarbij sluit aan de benaming, welke Middelburg zelf draagt op den omslag van de nieuw ste uitgave van V. V. V,: de Parel der Nederlanden, gelegen in Walcheren, den tuin van Zeeland. Evenwel: het doel van V. V. V. is niet, zulks te beweren, maar het te b e- w ij z e n, en dat doet men tegenwoordig alleen door overtuigende en sprekende bewijsstukken. In dit geval zijn dat fo to's, etsen, teekeningen en lino, kortom, de verschillende reproductiewijzen waar over men tegenwoordig beschikt om den indruk van ondergane schoonheidsont roering twee-dimensionaal vast te leggen. V. V. V. weet hier heel wel, dat hare lezenswaardige propaganda slechts doel kan treffen, wanneer hare uitgaven uit aesthetisch, technisch en typografisch oogpunt den toets der kritiek volledig kunnen doorstaan en aan dezen eisch voldoet ook dit album, gelijk het meeste dat V. V. V. in het licht zendt. De druk (van G. W. den Boer alhier) is zeer verzorgd, de foto's en producten der gra fische kunstenaars zijn met zorg en smaak gekozen terwijl de tekst levendig en aantrekkelijk gemaakt is door het opnemen van citaten van verschillende binnen- en buitenlandsche schrijvers over „Den Parel der Nederlanden" en „Den tuin van Zeeland". De oplage liet niet toe, zoo vernamen wij, al den leden van V, V. V. een no te zenden: het album ligt echter ter in- formatiebureele, Groote Markt, ter in zage, Gaat het zien! het voer dwars over de sta,d en ver dween in Zuid-Oostelijke richting. Te 5. u. 40 passeerde dej Graf Zeppelin Bilthoven, te 6 u. 50 Dioorn en te 5 u. sche grens, Waarna het luchtschip! den 5sche grens, waarna het luchtschip den tocht in Zuidelijke richting voortzette. DE TOESTAND VAN DEN G.-G. VAN NED. O.-INDIë. De algemeene toestand van den Gou verneur-Generaal is gunstig. De voor uitgang houdt aan. HET VERTREK VAN PRINS DAMRONG. Gisteravond om 8 u. 19 is prins üiam- rong met de prinsessen en gievolg ver trokken. Hij gaat via Hamburg naar Ko penhagen. De heer Dl H. P. Mackay, con sul van Siam te Amsterdam, heeft hem uitgeleide gedaan. ROTTERDAM LLOYD-RAPIDE, Het mailschip „Tjerimai" wordt Zon dagmorgen 13 Juli te 7 uur te Marseille verwacht. De Rotterdam Lloyd-Rapide vertrekt van Marseille Zondag 11.25 uur, komt aan te Roosendaal Maandag 14 Juli 7.16 uur; te Rotterdam (D.P.) Maan dag 8.51 uur; te Den Haag (H.S.M.) Maandag 9.19 uur. Het aanvatten van den arbeid is het grootste geneesmiddel tegen alle ziek ten en ellenden, waarmede 't mensch- dom wordt gekweld eerlijke ar beid, dien ge voornemens zijt te vol brengen. DE MINISTERRAAD. De gewone zitting van den minister raad werd gisteravond gehouden in ver band met de omstandigheid, dat de vol gende week minister Beelearts van Blokland bevindt zich reeds in Frank rijk verschillende ministers met ver lof afwezig zullen zijn. Deze bijeenkomst zal aan begrootingsaangelegenheden zijn gewijd. VERLOVINGSGERUCHTEN TEGEN GESPROKEN. Wolff seint uit Stockholm: Woligens een medcdeeling van het de partement van den hofmaarschalk moet ten aanzien van in buitenlandsche bladen opgenomen berichten, als' zou een verlo ving te wachten zijn van Prins ->Sdig- ward, den tweeden zoon van den Zweed- schen Kroonprins, met Prinses Juliana der Nederlanden, gezegd worden, dat dit bericht allen grond mist. De „Berliner Zeitung am Mittaig' had reeds aan den gister trouwens ook weer tegengesproken te houden bij- zonderen ministerraad al het commen taar vastgeknoopt, dat in deze zitting toestemming tot deze verloving zou wor den voorgesteld. DE VRIJHEIDSBOND. Tot secretaris van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond is benoemd mr. J. Rutgers te Amsterdam, DE WINKELSLUITINGSWET. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van Winkeliers in Koek, Banket, Chocolade en Suiker werken bereidt een actie op groote schaal voor tegen de Winkelsluitings wet, waaraan alle belanghebbende orga nisaties in het geheele land kunnen deel nemen. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER BOVEN ONS LAND. Gistermiddag te kwartier over vijf ver scheen de Zeppelin plotseling weer "bo ven Amsterdam, komende uit Holland De noorden het IJ, en vliegend opi groootere hoogte dan den eersten keer en met grooter snelheid. Af en toe verdween het luchtschip in de wolken. Het eerst werd het gezien ooven de van der Pekbuurt; De rijwielbelasting. Met ingang vian 16 Juli a s. zullen op de kantóren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingtijdvak, aanvangende 1 Aug. a.s. en eindigende 31 Juli 1931. Het geval z;al zich kunnen voordoen dat op een postkantoor en in het Ibijzonder op een hulpkantoor tijdelijk geen belasting/merken voorhanden zijn. Het verdient daarom: aanbeveling, het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op< ge wezen dat de controle op het gebruiken van geldige 'belastingmerken reeds dade lijk na den aanvang van het nieuwe ne- lastingtijdperk zal worden ingesteld. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Sluis f 81.80, te Z i e- r ikz e e f 516.84; bij den inspecteur dei directe belastingen te Middelburg f 15.28, f 7.12; den ontvanger der suc cessierechten te Middelburg f 1528.44, f 356.38. MIDDELBURG. Het XlVe Reg. Inf. Naar wij vernemen heeft de minister van defensie bepaald, dat een wijziging in de garnizoensindeeling van het XlVe Reg. infanterie zal plaats hebben. De regimentsstaf blijft te Middelburg gevestigd en een mitrailleurcompagnie komt hier te liggen, maar de staf van de Regimentsschool, de tirailleurcom pagnie en de specialistencompagnie gaan naar Bergen op Zoom. Deze gewijzigde garnizoensindeeling treedt 1 October 1930 in werking. Naar wij bij informatie te bevoegder plaats vernamen, zal deze verandering ia de garnizoensindeeling op de gemiddel de sterkte van het Middelburgsche gar nizoen geen noemenswaardigen invloed uitoefenen, aangezien de regimentsstaf en het mobilisatiebureau hier gevestigd blijven, terwijl de mitrailleurscompagnie welke hier uit Bergen op Zoom komt, een gemiddelde sterkte van 6070 man plus ongeveer 9 man beroepskader telt Er komt in Middelburg nog een hoofd officier bij, naar ons ï^erd medegedeeld, De beide laatste Molenwatermuziek uitvoeringen heblben het niet eng met het weer getroffen. Verleden wee'k* liet Plu- vhis zich te veël gelden en igis'terenavond was het kil met den Noorden wind. Be grijpelijk was "het bezoek dan oók veel minder dan anders wat voor "de uitvoe renden minder aangenaam is'. Het moge hen een troost zijn, dat zij, diei 'het minder mooie weder trotseeren, blijken van w&ardeering geven voor het gebo dene. VLISSINGEN. De heer M. Teerling alhier heeft zich inzake zijln bekende niet-benoemings quaestie met een uitvoerig adres tot den gemeenteraad gericht, waarin hij! tenslot te o.m. den Raad verzoekt inzage van de geheele correspondentie deë De Ruy- terschool betreffende dit onderwerp te eischen en hemi, adressant dan in de ge legenheid te stellen, daarvan gewaar merkte afschriften te verkrijgen. Al moge dan reeds vele mooie dar gen ,jia weken achter ons liggen het eigenlijke zomerseizoen met vac an tie- angers enz. ligt nog voor ons en daarom is het zeker niet te laat nog eens bijzon dere aandacht te vragen voor de bad- tplaats en dan doen vjj dit voor deze keer speciaal voor de strandgalerij, die onder een deel yan den Boulevhrd Evert- sen is aangelegd. De exploitatie der ver schillende cabines is thans in één hand toekomen en wel in die der "firma J. W. van der Linde ,die alles heeft gemoder niseerd en er een galerij van gemaakt heeft die met die in andere badplaatsen gerust kan worden vergeleken. Een eigen ijsmakerij wordt gesteund door een wa- fe'lbakkerij ,waar door een deskundige niiét a'lleen wat wij zouden willeji noe men kermiswafelsi worden gebakken, doch ook de cornets die 'bestemd zijh om met ijs te worden gevuld. Daar voor is een moderne koél-instaUiatiei opgericht, waaraan verbonden een roomijsinachine met een capaciteit van 30 L. per kwar tier, twee koelcellen,) een ijsgenerator en een bierkast. Aan de roomijsmachine is een conservator verbonden met 8 poir- iceleinen potten van 9 L. inhoud. Voor 't koelwater moest een Sihipomp in een Nortonput worden geslalgen en ook voor afvoer van water moestén flinke werken worden uitgevoerd. Voor de grootst mogelijke hyigiène is gezorgd en de galerij maakt nu mede met de verschillende automaten enz. een zeer goeden indruk. Hederiacht is een begin van brand ontldekt aan het dak van de timmerfa briek der Kon. Mijl de Schelde. Daar het niet lukte met emmers water den brand tot staan te brengen, werd groot alarm gemaakt. Het gelukte de 'brand weer verder onheil te voorkomen. De lo geergasten uit Albion, die het hotel reeds verlaten hadden, konden spoedig1 weer terugkeeren. De oorzaak is onbekend, een onderzoek wordt ingesteld. Van een Engelsch stoomschip is alhier de stuurman, die teekenen van krankzinnigheid vertoonde, aan wal ge bracht. De man is in het gasthuis opge nomen. In de week van 5 tot en met 11 Juli werden in het gewone bad genomen 1407 heeren en 1380 dames' baden en in het volksbad 883 heeren en 813 da mes baden, totaal door heeren 2290 en 'door dames 2193 baden of te samen 4483 baden. WALCHEREN. SOUBURG. Alhier is opgericht een af- deeling van den Ned. Ghr. Bouwvakar beiders Bond, met 12 leden. De af- deeling'en Middelburg en Vlissingen van genoemde organislatie hadden het ini tiatief daartoe genomen. VEERE. Lustig wapperde gisteren de driekleur van den stadhuistoren en de Oudestraat was met vlaggen getooid, omdat daar de honderdste verjaardag werd herdacht van een geacht burger van Veere. Den iganschen dag was er levendige belangstelling in de woning van den heer M. Adamse van familie en Vrienden, van eerstgenoemde tot ach ter-achterkleinkinderen toe. Toen de avond kwlam' speelde Veere's Genoegen en bracht ten slotte een serenade aan den jubilaris, die door zijn jongsten zoon zijn erkentelijkheid liet betuigen voor deze deelname aan dit feest der dank baarheid voor het groote voorrecht, hem heden (geschonken. ZUID-BEVELAND. WOLPHAARTSDIJK. In de Don derdag gehouden Raadsvergadering is na breedvoerige bespreking met 43 stem men afgewezen een verzoek van het electrificatie-propaganda-comitee om voor gemeenterekening huisleidingen te doen aanleggen. Men zal zich nu met de P.E.Z.E.M. omtrent huurkoopinstallaties in verbinding' stellen. WALZOORDEN. Men schrijft ons: Als bewijs van het steeds toenemend verkeer op de lijn "WialzoordenHans- we er d kan gemeld worden, dat op Don derdag 10 Juli 31 auto's werden ver voerd. Dit vervoer zal ongetwijfeld nog zeer toenemen als op deze lij'n een grootere boot wordt ingelegd en sleigpr en pon tons zullen verbeterd zijh. ELECTRO. De vier veeren. Het hoofdnummer van deze week is/ een Paramo unt-klank filmd.w.z.: er wordt muzieki 'bij: gemaakt met zooi nu en dan een synchroon geluld ter verister-* king der gefotografeerde actief maar ge sproken wordt er niet in. Wiat wij1, 'zpia/ als nu wel 'bekend verondcris'tdkl ma/g worden, een voordeel achten. Het /gegeven is dit: Harry Feversham, zoon vau eeu oud vechtjasserigeslacht, is zelf Jiang dat hij bang zal wezen?!'! en schoon luitenant (geworden, treedt hij uit den dienst wanneer hem een „tip" !ge wordt, dat zijn regiment naar den Soedan zal ga.an om een op-stand te dempen1, Zijn kameraden en zijh meirjje komen hier achter einl ze zenden hem1 elk ''n witte veer, tenl teek-en hoezeer ze een in hun. oogen laffen m'an verachten. Dan richt Feversham! zich op en doet 'n (gelofte: die veeren zulllen ze té- rugnemen, stuk voor is tuk. En dat is dan aanleiding tot het interessantste deel van de film: Feversham - trekt pa;ar den Soedan en haalt daar de eene helldenj- daad na de andere uit. Zijh kiamerladen redt hij uit de /griezeligste situaties:^ ih een belegerd fort weet hij binnen te dringen, het 'bevel van een gewonden! kameraad over te nemen en zoo kpmt alles op z'n poo'Jjes en Feversham in de armen van z'n voormalige verloofde terecht. Er zijn mooie natuur- ein wildenopna- rae'n deze film te genieten. Het voorfilm'pje met den dwerg is heel geestig. FLORA. Moederhart, De zuster zonder vrees Nathalie I.issenko (hier Gravin Laure) heeft haar hart verpand aan Jean An gela (hier Jacques Prémonte), de zoon' van Frankrijk» g/roolsten autohandelaar Een verkeerde belegging, want Jacques is behalve autohandelaar ook een niet .minder groot speler. Zooi van het genre dat zijn eigen en andermas hebbejn en houden per speelbank overhevelt in de brandkast van den blankhouder! Nathalie is een edelmoedige ziéjl, wordt variété-zangeres ter herstel van het fi- nantieel evenwicht, ter wille van een zoon; een bedenkelijk aardje nalar zijn vaartje. Al gauw zijn ook de perikelen door deze speelzucht vele; tot het tij keert en tenslotte een bekeerde pa, een zich belerende zoon, en Nathalie den At- lantischen Oceaan oversteken met 'n bergt bagage, vol goede voornemens en ver wachting waarvan de schatting aa;n de beleefdheid van het publiek wordt over gelaten). De ruiter zonder vrees; een comlboy- spel van goed gehalte. Tan Tiddile1 (Yaki ma Canutt) een cowboy met veel j erfde landerijen,, een ingenieur met ika- naalplanne/n dwars door die weilanden een lief meisje, waar een opzichter met ruim gfeewten verliefd op is. Het j wone: gevechten, beloonde deugd. Op Heikant, gem. St. Jansteen zal een zelfstandige R. K. parochie wor den gesticht. De ZeerEerw. Heer E. Diociis, is be noemd tot Pastoor vian deze Parochie. Geslaagd voor het examen kinder juffrouw Vereenigiing „Tesselschade"' de dames J. J. Andriessen en J- J. Poschm/an beiden alhier. Geslaagd aan de Vjjjje Universiteit te Amsterdam voor het prop-exanien the oloigie de heer E. Vroon al hi er. Geslaagd voor het eindexamen der R. K. Kweekschool voor onderwijzeres ij jon GROOTE MARKT C 12 WASCHT (Ingez. Med.) Bezoekt Hotel Restaurant Plaza, Velperplein 78 - 0 Telefoon 23521 - Prima keu- 0 ken - Billijke prijzen - (Ingez. Med-.) sen te Bergen op Zoom, mej. L. Schutijzer te Vlissingen. Geslaagd voor het machinistendi ploma A, de heer H. J. Tetteroo, leerling van de De Ruijterschool te Vlissin gen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Oranjeschool te Vlissingen de heer II. G. J. de Meiji te Ritthrim. Voor de akte N VIII (koken en voe dingsleer) is geslaagd rnej. R. Brander uit Vlissingen, thans te Amersfoort. Voor het diploma als privaat do cent (vakleeraar) in het boekhouden, uit gereikt door de vereeniging voor prac- tisch handelsonderwijs, slaagde de heer J. Melse te Oostkap e-H e, Te Utrecht slaagde voor het M. O. examen gymnastiek de heer J. Felius Gz. te Wemeldinge. Op een proefschrift, getiteld ,,De branderijen in Holland tot het begin der negentiende eeuw" is de heer P. J. Dob belaar, geb. te Wemeldinge, aan de universiteit te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte bevorderd. Geslaagd voor het eindexamen der Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Zierikzee de heeren P. C. Krijger te Zierikzee en M. J. de Rijke te Sirjansland en de dames Ghr. C. Bou- ter, A. A. Vogelaar, beiden te Zierik zee, C. A. HartoEj te Burgh, J. C. Nor- tier, te Poortvliet* en J. K. de Ronde te Sirjiansland. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het eindexamen academie voor Beelden de Kunsten (afdeeling Middelbaar Tech nische school voor de bouwkunde): I. A. Littooy teTerneuzenen W. Gilijam- se te Axel. Toelatingsexamen en bevorderingen R, H. B. S. te Oostburg. Tot de eerste klasse der R. H. B. S. te Oostburg zijn, na gehouden examen, toegelaten: Th, F. van der Werff te Oostburg; J. van der Gouwe te Aardenburg; J, M. Henrij te Aardenburg; M. W. Heinsdijk te Cadzand; M. M. van Leeuwen (m.) te Oostburg; D. M. van Leeuwen te Oost burg; Adr, M. Brakman te Nieuwvliet; Aè E. van Eldik Thieme (m.); B, van der Worp (m.); J. P. Risseeuw, allen te Oost burg; S. M, Lijk (m.) te Breskens; I. J. de Bruijn te IJzendijke; J. B. Galle te Oostburg; Godfr. D. K. J. van Lacke te Sluis; J. Buijze (m.) en J. J. Dierx te Zuidzande; P. B. Wijffels te Aardenburg; E, C. de Poorter te Waterlandkerkje; J. C. Carels en A. D. Mookhoek te Bres-, kens; A. J. de Smit te Sluis; A. C. van Melle (m.) te Breskens; A. W. Gossije te Oostburg. Bevorderd van de eerste naar de twee de klasse: A, Adriaansen te Breskens; C. Bou- wens (m.) en M. Cornells (m.) te Nieuw vliet; D. C. van der Hooft te IJzendijke; A. Klaaijssen (m.) te Aardenburg; H, van Mazijk (m.) te Sluis; J. P. van Oers te IJzendijke; A. D. Risseeuw te Zuidzan de; J. J. Steenhart te Cadzand; A. Ter- mont te IJzendijke; J. A. Tiersen te Aar denburg; J. W. Verduijn te Schoondijke; L. H. M. Verhoef te Eede; J. Weijkman (m.) te Breskens; D. J. van der Wiel te Aardenburg; P. Huizinga te Waterland kerkje; S. van Leeuwen (m.) te Oost burg; M. Babijn (m.) te Sluis; J. Bron te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1