DE r ANTWERPEN provinciale CEU^ SsTSTto,.-- aMte a™"*- Stól D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissmgeu Jj 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiëu 30 cent per regel; voor ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT L Lange St. Pieterstraat, Middelburg rit T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 familieberichten en dankbetuigingen! van 17 rcgsli 2.10; slke rejet neer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advsrtentiën, tot niet meer dan 5 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oj „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cent. DONDERDAG 10 JULI 193 0. 173e Jaargang. Oranjefeest-platen, Wanneer voor een twintigtal jaren een reklameplaat geteekend zou worden, welke moest dienen ter aankondiging van, en ter voorbereiding en opwekking tot het bezoeken van een Oranjefeest, dan zou deze er misschien ongeveer zoo uitzien: In het midden een juffrouw met 't een of andere symboliekerigs in de hand, wuivende welvaartskorenaren, of een justitia-weegschaal, of een zware sabel met een mysterieuze beteekenis naast haar zoude een leeuw zitten, op het hoofd van de juffrouw of op den kop des leeuws, mogelijk ook allebei, een helm met wapperende vederbos. Daaromheen zou men nog velerlei instructieve too- neeltjes groepeeren, waaruit heel veel liefs en leerzaams te ontdekken viel voor dengeen die er lust toe had, en dat wa ren er meestal niet veel. Als rand om het geheel: wederom stijf-gestyleerd of nuch- ter-realistisch bladeren, die weer wat „beteekenen", met wapens en koppen van vorstinnen, lijk slecht geteekende rijksdaalders uit allerlei tijdenDik wijls nog in slecht harmonieerende of leelijk contrasteerende kleuren gedrukt was dat dan een produkt, dat in den fgrond zijns harten door den vervaardi ger „mooi" gevonden werd, maar ove rigens Vóór ons hangen twee reklameplaien voor de aanstaande Oranjefeesten te Middelburg en te Goes en deze waren ons aanleiding tot deze vergelijkinlg met het nabije verleden, doordat ze zoo goed aantoonen, hoe wij in dit opzicht voor uitgingen. Beide aanplak- en raambil jetten zijn van Wim Abeleven, een zich kortelings hier ter stede gevestigd heb bende reklameteekenaar en kunstnij- veraar, die ze belangeloos heeft ontwor pen en geteekend. Het is geen stedelijke vooringenomen heid, wanneer we de Middelburgsche plaat den hoogsten roem van de twee toezwaaien: zij is inderdaad héél mooi en goed. In warm oranje, helder blauw en rood gedrukt drie kleuren die zich uitstekend tot een harmonieus geheel laten verwerken vertoont de plaat als hoofdfiguur den fraaien Koninklijken standaard: een Oranjevlag, door een staand blauw kruis in vier vakken ge deeld; in die vakken aan een rood koord den blauw met zilveren posthoorn van den stichter van het Oranjehuis „Prins Willem met den hoorn" (703) en midden op het kruis den Nederlandschen leeuw met daaromheen het grootkruislint van de Oranje-Nassau-orde. Rechts onder aan de vlag ziet men, in overeenstem ming met het heraldieke hoofdmotief, het MOEIUJKE WE@£N Toen 'kwam Joyce naar huiten, stra lend alsi de zon na een onweersbui, Hallo riep ze. Ik zie, dat die kleine zwerver al goeie maatjes met je is ge worden t Is toch ook zoo'n snoes Hoe kom je aan dat beest wapenschild, dat onze Middelburgsche adelaar om den nek draagt: een gouden burcht op een veld van keel. In forsche strakgeteekende letter staat er om heen „Oranjefeesten,, Middelburg,30 Aug. I Sept." en ter zijde „18801930". Door zijn evenwichtige indeeling en sobere verwerking van enkele goede ge gevens is dit een heerlijke reklameplaat geworden. De Goessche, in oranje en blauw ge drukt, vertoont een forsch cijfer 50, waarop een oud-Hollandsche ferme knaap staat, zwaaiende met een enorme oranje-blanje-bleu-vlag. Daaronder staat Goes' wapen met de woorden „Oranje feesten Goes". Tot zoover is ook deze plaat zeer goed geslaagd maar dan volgt er nog een half kolommetje druks, met een advertentie „koopt de pro gramma's".welke op dezen „poster" minder tehuis behooren dan in de ad vertentiekolommen van een nieuwsblad. Maar dat kan de teekenaar niet helpen, We willen maar dit zeggen: in de 50 jaren zijn we een verheugend eind verder gekomen in de goede reklameplaat- richting. BINNENLAND. DE NOORSCHE REIS VAN KONINGIN EN PRINSES. HET NEDERLANDSCHE ANTWOORD OP HET FRANSCHE MEMORANDUM- O, die is ;ne op een goeien morden negeloopen, bles: overal bij me en is hier niet meer vandaan te slaan. Dick streelde de kat nog eens en liet haar. dan op het gras springen. Klaar? vroeg hij, zijn tasch met golfstokken opnemend. Het katje sprong verschrikt opzij en de jongelui gingen het grasveld over de laan door. De dorps school ging juist uit en de kinderen kwa men joelend en hollend naar buiten ge rend. Zoodra ze Joyce zagen, begonnen ze te lachen, groeten vriendelijk en be leefd en riepen om strijd: Dag juffrouw Dag juffrouw Joyce glimlachte terug en keek met een zekeren trots naar Dick. Jij wordt hier de held van het het dorp, zei ze. Zoo iemand als jou zien ze hier niet alle dagen Dat is juist zoo erg, antwoordde Dick. Er woont hier niet veel anders dan wat oude vrijsters Hij hield het hek in de heg voor haar open en ze gingen het veld in. De vlakte, waarop ze zich bevonden, strekte zich uit tot de beuken, die boven op den heuvel stonden. Links en rechts staken andere heuvels scherp af tegen den horizon. Achter hen strekte de vallei zich uit als een legkaart van groene, gelige en bruine vakken der bebouwde velden, door heggen en boomenrijen van elkan der gescheiden. De witte wegen kron kelden zich er tusschen door en over het geheele landschap wierp de zon een gul den glans, die de kleuren verlevendigde VREEMDE OORLOGSSCHEPEN OP DE SCHELDE. HET PERSONENVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. en de rust van het geheel verdiepte. Hun steeds stijgende pad bracht hen op den grooten weg, die Whiteleaf doorsneed, aan 't eind van het dorp een scherpen bocht maakte en over den steilen heuvel langs het Witte Kruis voerde. Achter een boschje, dat een kleine tent aan hun oog onttrok, kwam een jonge man te voorschijn, wuifde kameraad schappelijk met de hand en riep: Goeien avond Joyce glimlachte tegen hem. Toen ze in het laantje gekomen waren, dat steil en kronkelend naar het golf- veld leidde, wendde Dick zich tot zijn zuster en vroeg: Wie was dat? O, dat is de best gehumeurde man van heel het dorp, antwoordde ze. Hij was eens een internationale voetballer, maar hij heeft een of ander ongeluk ge had en nu werkt hij daar op die boer derij en woont in een tent en als1 iem'and hem vraagt, hoe hij het maakt, dan lacht hij altijd maar en zegt, dat hij over een jaar weer zoo gezond als een visch zal Wezen en zoo sterk als een paard. Haar stem klonk een beetje vreemd; net alsof ze er naar verlangde, dat hij spoedig en werkelijk zoo sterk zou wor den. Heeft hij igeen familie of kennissen? Stel je voor, zoo heelemaal alleen in zoo'n tent te wonen. Ik zou er gek van worden Dick bleef op eens staan. Zeg, speelt hij soms golf? Laten we dan vragen of hij zin heeft mee te doen DE ROTTERDAMSCHE SCHIE. NEDERLANDSCH PERSBEZOEK AAN BELGIë. ZEELAND. Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. WERELD TENTOONSTELLING APRIL-OCT band met de steeds verder doorgevoerde arbeidstherapie. Aan contributiën, col lecten en giften werd een bedrag van f 6042 ontvangen. Ter vervulling van de vacatures, ont staan door het aftreden van de Bestuurs leden de heeren Ds. J. W. Drost, C. de Jonge, J. Wisse en E. v. d. Slikke werden gekozen de heeren Ds. P. J. F. van Voorst Vader van Middelburg, J. A. Dominicus van .Wemeldinge, C. J. Sonke van St. Maartensdijk en A. Wisse van Anna- Jacoba Polder. Na het huishoudelijk gedeelte der ver gadering hield Dr. O. Norel van Leeuwar den eene rede over: „Zielsziekte en asceze"; dit ernstig en gevoelig woord werd met onverdeelde aandacht aange hoord. MIDDELBURG. VLISSINGEN. (Wordt vervolgd.) MIDDELBURGSCHE COURANT No. 16 0. 6. DOOR N. APdTOMSEM. 00éen op het oude vloerkleed, en momnlw1 eGU tij'^e onheweeSliJkl door eïkaai^'wr hi' zicl)"-li eens flirila stonte rifn i ^S &t0*e róókwólkeil uit, stokken en ging naar h'enedeü in. Terwijl hij daar Moothoofds it de zóï stond, kwam een zwart katije uit de X kamer op hem toegesprongen en wreef tevreden spinnend zijn kopje te W ri£ boenen aan, Dick bukte zich en PS het zachte., warme; spinnende dter on Het bleef rustig op zijn arm zitten met lg|esloten oogen en liet zich op ziiia 'kbp aaien. Je bent een vriendelijk diertje, zéi hij. Maar kijk nou eens, wat een'modder poel je op mijn witte trui maa'k't. Aangaande de Noorschereis van Ko ningin Wilhelmina en Prinses Juliana slchrijft men aan de Haagsche Courant d.d. 4 Juli: i Koningin Wilhelmina en Prinses Julia na hebben hedenmorgen vroeg met ge volg' in het geheel veertien personen Finse verlaten, na een In alle oip-s 'richten welgeslaagd verblijf. De reis voerde eerst per nachttrein, naar Myrdal en verder door het Flamsdal met een cortege van negen rijtuigen, welke van vvege het Fretheim's hotel gestuurd wa ren. De Koningin en 'de Prinses réden 'in een stolkaerre (tweewielig wagentje) en legden de beroemde 21 bochten te voet af. Deze weg is in het algemeen de lie- velingsroute van de Hollanders in Noor wegen. Tii Fretheim's hotel werd een uur ge rust en gebruikte het hooge gezelschap eenige ververschinigen. Kleine meisjesin inheemsche kleeding bedienden de Ko ningin en de Prinses, die beiden zeer verrukt over den. tocht waren. Het Vat- na-hotei had voor deze gelegenheid twee grocte Hollandsche vlaggen geheschen. Later op den dag voer het Kon. (gezelschap met de motorboot „Swanoy" de 'Sognefjord in, waarin in Tyin werd overnacht. Vervolgens leidde de tocht naar Beslsheim en Bygdin. Als bijzonderheid dient nog vermeld te worden, dat de Koningin dit jaar haar reisroute geheel zelf heeft uitge werkt. Het financieele dagblad Capital is vol lof over het antwoord v|an de Nederland— sche reg'eering op het Fransche memo- «SP De adel der menschelijke natuur treedt meestal aan het licht door de smart. r a ltd u m aangaande een Europeesche fe deratie. Hél noemt het een document van het hoogste belang en keurt het daarin vervatte voorbehoud inzake de koloniën evenals de noodzakelijike universaliteit van het stelsel uit vrees voor de schep ping van vijandige machtsgroepen gced. De Nederlandsche opmerking omtrent de verhouding tusschen de politiek en de economie behoudt na de mislukking van de economische en 'douaneconferenties haar beteekenis. En het artikel besluit met cursief te laten drukken, dat de schrikbare vor deringen van het protectionisme een van de ernstigste beletselen, voor de Euro peesche entente uitmaken en een politiek aceoord zonder een ruime economische entente zeer gebrekkig, zoo niet nutte loos zou zijn. Twee avondbladen, de Nation Beige en de Vingtième Siècle, knoopen een kort commentaar vast aan een telegram uit Amsterdam, meldend dat de Nederland sche regeering den doortocht op- de Schelde van Amerikaansehe, Engeische en Fransche oorlogsschependie Antwer pen gaan bezoeken, heeft toegestaan, meldt de Brusselsche correspondent van de N. Rott. Grt. De Nation Beige schrijft niet zonder sarcasme: Omdat de Schelde niet vriji is, wordt toestemming van Nederland ge vraagd, opdat de schepen van onze ge wezen bondgenooten ons een bezoek zou den kunnen brengen. De Vingtième Siècle zegt van haar kant: Opdat de schepen van naties, die onze geallieerden wlaren tijdens den oor log ons een bezoek kunnen brengen, moeten wij1 zeer onderdanig toelating gaan vragen aan Den Haag. Het is wel iswaar niet de eerste m'aal, dat ons een dergelijke vernedering wórdt opgedron gen, ma,ar hoelang nog zullen wij' een zoo ongewonen en weerzinwekkenden toestand moeten verdragen. Gisteren zijn èp het departement van builenlandsche zaken besprekingen be gonnen tusschen Nederlandsche en Duit- sche ambtenaren, ten doel hebbende na te gaan, welke maatregelen zouden kun nen worden getroffen ter vergemakke lijking van liet personenverkeer tusschen Nederland en Duitschland. De oud-voorzitter der Eerste Kamer, Baron van Voorst tot Voorst, vertoeft* thans eenig'en tijd te Ugchelen tot volle dig' herstel zijner gezondheid. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor, een regeling met Delfland te treffen ten einde te zijner tijd de mogelijkheid te scheppen over te gaan tot demping van een gedeelte der Rotterdamsche Schie. Een Nederlandsche journalisten-dele gatie .waarbij ook ons blad vertegen woordigd was, heeft voor haar vertrek uit België een brief gezonden aan den minister van spoorwegen, baron Lippens, waarin uiting gegeven wordt aan haar erkentelijkheid voor de uitnoodiging van de Belgische regeering om de internatio nale tentoonstellingen te Antwerpen en Luik te bezoeken en voor de buitenge wone hartelijke ontvangst, welke haar ten deel is gevallen. Op Woensdag 9 Juli j.l. hield de Ver- eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland haar 26ste jaarvergadering in het Kerkgebouw van de van de Vereeniging uitgaande Stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Aan de druk bezochte vergadering ging een bidstond vooraf geleid door Ds. J. W, Swaan van Domburg, die sprak naar aan leiding van Rom, 12:8, de woorden: „die barmhartigheid doet in blijmoedigheid". De jaarvergadering werd geleid door den Voorzitter der Vereeniging, den heer J. J. C. van Dijk; vertegenwoordigd wa ren 46 afdeelingen en 29 corporaties. Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester teekenen wij aan, dat de Vereeniging aan het einde van het ver slagjaar telde 68 afdeelingen en 49 cor- poratiën, benevens een aantal afzonder lijke leden, in totaal 4306 leden. In de Stichting „Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar ver pleegd 715 patiënten; het verpleegper- soneel bestond uit 78 verplegers en 98 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als hersteld ontslagen 38 patiën ten, als verbeterd 12 patiënten. Aan het eind van het verslagjaar kon een aanvang worden gemaakt met den houw van een centraal administratiege bouw, dat in een lang gevoelde behoefte zal kunnen voorzien, De exploitatie van de Stichting leverde gunstige resultaten op, zoodat een winst cijfer van f 30,990 werd verkregen. Op gebouwen, inventaris en machines kon f 108.342 worden afgeschreven, waarna de bezittingen op de balans voorkomen tot een bedrag van f 1.407.379, waar tegenover de schulden staan tot een be drag van f 1.158.308; reserves zijn ge vormd tot een bedrag van f 249.071, waar van gebruik wordt gemaakt om de bouw kosten van het administratiegebouw ten deele te dekken en de inwendige inrich ting der paviljoens te veranderen in ver- Joyce schudde het hoofd. Nu en dan zoekt hij wel eens mijn ballen voor me op, zei ze, maar spelen doet hij nooit. Maar goed, laten we hem eens vragen, Dick. Ik geloof zeker, dat hij het wel prettig zou vinden. Dat kwam prachtig uit. Dick had er niet mee noodig, dat ze graag had, dat hij meekomen zou. Ze keerden dus terug en Dick legde zijn golfstokken ergens onder een heg. Dat was toch wel een voordeel hier, dal je je spullen zoo maar ergens neer kon leggen, zonder bang te wezen, dat ze na een poosje niet meer te vinden waren. Hoe heet hij? vroeg Dick, toen ze dicht bij zijn tent gekomen waren. Mijnheer Turnbull, zei Joyce. Frank Turnbull. Dick riep: Hallo, Turnbull Hallo antwoordde de jonge man, te voorschijn komend. Ziet umijn zus en ik zijn er benieuwd naar, of u soms zin hebt mee te koinen spelen, als u ten minste niet andere bezigheden hebt. Er kwam een glimlach over het gelaat van den ander, toen hij eerst Dick en dan Joyce aankeek en zijn oogen op haar bleven rusten. Ik speel niet, antwoordde hij. Maar als u niet bang bent, dat ik u verveel of in den weg loop, zou ik graag een eindje meeloopen, Uitstekend, antwoordde Dick. Kom dan mee Turnbull legde een hand op een paal (Ingez. Med..) Volgens een advertentie in dit num mer is het Bureau voor Particuliere Zie kenverpleging tot 28 Juli gesloten en moeten aanvragen tot d'en dag worden gericht tot mej. De Koning, Jeronimus- straat 102. De Zangschool van de Zangvereeni- igiïng „Tot Oefening en Uitspanninggeeft Zaterdag aanstaande een openbare lés,1 een soort examentje, a(ls men dat woord, in dezen examentijd nog wil hoioreni.l Met genoegen voldoen wij aam het veii-t zoek, op te wekken tot bijwoning van die openbare les: het zamgonderrichtaan, de jeugd heeft recht op onze waardeeU ring en daarvan kunnen we o.m. doen! blijken, door Zaterdag te gaan luisteren. Het is heden! weder gezellig druk in de stad. iMet de Provinciale hooit) Breskenfe— Vlissingen werden 1500 pas sagiers en 26 auto's overgezet. Hedennacht is een auto op den hoek van den Singelweg en den Ro tje, dat in de heg stond en wipte er over heen. Zoodra hij bij hen was en naast Joyce stond, wendde hij zich tot haar: Hoe maakt u het? Ik heb u al in een paar dagen niet gezien, maar dat kan ook komen, omdat ik ten paar dagen in Risborough geweest ben. O, ik heb zoo wat rond gedrenteld als igewoonlijk. Dit is mijn broer Dick, mijnheer Turnbull, antwoordde ze met trots in haar stem. De beide jonge mannen gaven elkander de hand. U bent juist vandaag uit Oxford terug, nietwaar? zei Turnbull, al heb ik u ook nog nooit gezien, geloof ik toch, dat ik heel wat van u weet. Hoe bent u daar achter gekomen? vroeg Dick lachend. Och, de arbeiders hier zijn de best denkbare krant. Ze weten alle nieuwtjes. Om huiverig te worden Drie weken ge leden hoorde ik al, dat u vandaag thuis verwacht werd.... en was u het ïriet, die in dat rijtuig op de mandoline hebt zitten spelen? Dick stond verwonderd, Ja, dat is zoo, maar waar waart u dan? Ik heb u toch nergens gezien. Turnbull glimlachte. Het oude vrouwtje, dat me mijn eten hier brengt, vertelde het me een half uur geleden. Waar ze het vandaan had, mag de hemel weten, want ze heeft den heiden middag aan de waschtobbe gestaan.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1