^prouinciale üeeuuj strive CALVÉ-DELFT'S MAYONNAISE Twee bladen. DINSDAG 8 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. 1 aim ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT TD« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen H 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiên 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel V meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiên" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regels v opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent No. 15 8. EEN LANDDAG VAN JONGE LIBERALEN. Zondag is te Ruurlo een landdag ge houden, georganiseerd door eenitge in het Oosten des lands gevestigde afdeelingen van den bond van jonge liberalen. Het woord is gevoerd door mr. F. Hollander, voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen over de Jonge Li beralen en de ontwapening; den 'heer H. Martin, lid van den gemeente raad van Winterswijk over De zedelijke plicht van een ieder om aan het politieke leven deel te nemen democratie in liberalen geest en het Kamerlid dr. I. H. J. Vos over Ideaal en taak der jonge libe ralen. iDaarna heeft gesproken de voorzitter van de liberale staatspartij, mr. D. Fock. Spr. heeft gedacht aan de verkiezing in Rotterdam I, nu 30 jaar geleden, toen het werk der jongeren hem in de Tweede Kamer bracht. Deze middag heeft weer bewezen, dat de liberale partij toekomst heeft, omdat de jongeren zich zoo igoed organiseeren. Spr. vertelde dat een kiezer, die den heer Schokking had gestemd, bij een liberaal Kamerlid zijn nood kwam klagen over het zendtijdenbesluit. De liberalen hebben een taak te vervullen. Spr. spoorde de jongeren aan die taak te steunen. VRIJZ. DEM, BOND. In plaats van ir. de Broekert is tot voorzitter van de federatie Noord-Bra bant van den Vrijz.-Dem. Bond benoemd de heer R. J. Smit, directeur van de Nutsschool te Helmond, die deze benoe ming heeft aanvaard. DE R.K. VOLKSPARTIJ. In de Zaterdag te Utrecht gehouden buitengewoon huishoudelijk congers van de r.k. Volkspartij in Nederland is tot voorzitter gekozen in de vacature mr. A. Arts, de heer C. D. Wesseling, uit den Haag. De heer Wesseling hield na zijn installatie een korte rede. Vol vertrou wen gaat, aldus spr.., de r.-k. Volkspartij de toekomst tegemoet. Nooit was z.i. de tijd zoo gunstig als thans nu alom in de r.k. kringen de democratische elementen zich gaan verzetten tegen de conserva tieve leiding en de z.i. onoprechte poli tiek van de r.k. Staatspartij, die in strijd met haar program het extra-parlemen taire kabinet-Ruys de Beerenbrouck handhaaft en zelfs minister Decker's militairistisch vlootplan, volgens spr., voor haar rekening schijnt te willen nemen. HOOG BEZOEK. Prins DamronKfi halfbroeder van Ko ning Chualongkorn van Siam is gister middag te 18.57, met de Etoile du Nord aan het centrqal-station te Amsterdam aangekomen, dm eenige dagen hier te lande te verblijven. Heden zou hij bd zoeken de diamantslijperij der firma Asscher te Amsterdam en het Rijks-Mu seum aldaar. Op het voorloopig program ma voor Woensdag staat bezichtiging van de nieuwe sluis te IJmuiden, het Frans Hals-Museum te Haarlem (in welke stad het noenmaal zal worden gebruikt) en 's middags ontvangst door den Senaat der Universiteit van Leiden, waar ook het Instituut-Kern zal worden bezocht. De Donderdag is bestemd voor een be zoek aan de Zuiderzeewerken, en wel licht aan Volendam en Marken. NEDERLAND EN BELGIë. Vrijdag wordt naar de correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, de secretaris van de Nederlandsche afdeeliig van de technische commissie voor inlel- le ueele samenwerking tusschen Neder land en België, mr. H. J. Smidt, te Brus- se ^mvacht. Er zal een ontmoeting plaats hebben tusschen hem en de leden van de. Belgische aïdeeling van dezelfde commissie. Het eerste contact zal plaats hebben m het departement van kunsten en wetenschappen. CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. (Bij de N.V. Katoenfabrieken v.b. Art- zenius Jannink en Co. te Goor werd Za terdag j.l. een zes getouwenstelsel m- -plaats van een vier-getouwenstelsel inge voerd, waarmede een loonsverlaging van 25 pet. gepaard ging, terwijl aan de onge huwden en de vrouwen in de witweverij icmtslag werd aangezegd. Tengevolge hiervan is een conflict uit gebroken, en zijn de fabrieken zoowel -voor bont- als witwevers stopgezet. Naar V.D. verneemt hébben heden 300 arbeiders, werkzaam bij de textielfabriek het werk neergelegd'. In de gister gehouden vergadering van hoofd- en afdeelingsibeisturen der betrok ken arbeidersorganisaties is besloten, dat de hoofdbesturen zich in verbinding zul- en stellen met het bestuur der betrok ken fabrikantenvereenigiinlg. DE WIJNKOOPGROEP THANS DEFINITIEF OPGEHEVEN. Zondag zijn, zoo meldt -de Tribune, de vergaderingen van de leclen van de Wiijnkoopgroep in Groningen1 en Friesland gehouden en is de politieke resolutie ook daar aangenomen. Daarmee is de ont binding van de Wijnkoopgroep voltooid. EEN NEDERLANDSCH TEHUIS VOOR ZEELIEDEN TE LONDEN. Zooals bekend bestonden er reeds lan gen tijd plannen tot oprichting van een Nederlandsch tehuis voor zeelieden te Londen. Naar V.D. thans verneemt zou het tehuis op 29 Juli a.s. officieel wor den geopend door den Nedierlandschen Gezant te Londen Jhr. mr. R. de M-arees van Swinderen. Het tehuis dat gevestigd is W„ Circusminories zal wörden geëx ploiteerd door de speciaal votor 't dóell op gerichte Dutch Sailors Home Cy Ltd., in samenwerking met de Nederlandsche Zeemanscentrale. Mej. J. WL Ort uit Rot terdam zal voorloopig ails directrice op treden. JUBILEUM DER GEMEENTE HAARLEMMERMEER. De gemeente Haarlemmermeer be staat heden 75 jaar. Het aanvankelijke voornemen van het gemeentebestuur om dit feit feestelijk te vieren is prijs )gm- geven. i i DE RADIO-CENSUUR. Het Hbld. verneemt dat aan de ver schillende omroepv-ereenigingen een schrijven gezonden is, waarin o.a. de aandacht gevestigd wordt op de kwestie der morgenwijding. Zooals men weet is bij de verzorging van het Algemeen "Pro gramma eerst deze morgenwijding inge trokken. En thans wordt medegedeeld, dat nader overwogen wordt om deze uit zendingen van godsdienstigen aard bij dit programma- weer toe te staan. Verschillende omroelpvereeniginigen hebben echter ernstige bezwaren tejgen de regeling inzake dit algemeen program ma. Zoo is thans ook bevolen, dat op zulke dagen van 8 tot 24 uur moet wor den uitgezonden. De aanduiding van de vereeniging, die dit programma verzorgt, moet achterwege blijven. Maar opi wel ken grond aldus een leidende figuur van een der vereenigingen meent de Commissie van beoordeeling dit te kun nen doen? Verder wenscht men, dat in de programmabladen ook de program ma's worden vermeld, m.a.y. aldus' de Izlelgsman van het Hbld., de commissie wenscht feitelijk „baas in ons hui®'" te worden. Zij vergeet evenwel, dat zij wel een recht van censuur heeft, controlee ren kan en zelfs móet optreden, dbehfldait zij niet de bevoegdheid heeft, om :aam te sturen op een soort eigen uationaJen, omroep. En z-o-oals dat thans geschiedt, ook na het voorgevallene met de koen-; sen en beursberichten, gaat het hierop meer en meer gelijken. Van enkele vereeni-gingen zal dan ook een zeker protest tegen dit optreden der commissie, welke naar buiten sterk den indruk vestigt, eensgezindheid te missen, niet -achterwege blijven. Men wenscht wel controle en censuur, maar geen be heer over eigen zaken, aldus deze zegs man. i Twee groote voorwaarden tot geluk zijn het vergeten van beleedigingen en de herinnering aan genoten wel daden. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond De Zeeuwsche Polder- en Water dchap-sbond houdt Zaterdag 19 Juli in „Het Wapen van Zeeland" te Kruiningten Tiaar algemeene vergadering. 'Het agenda vermeldt o.a.: jaarverslag over 1929; re kening en verantwoording over *29; voor ziening in de bestuursvacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van del h-ee ren P. Dumon Tak, W. Kafcebeeke en P. W. Maarleveld. De door het bestuur op gemaakte alphabetische voordrachten lui den: a. voor de vacature Dumon "Tak le. J. de Visser te Domburg; 2e P. Du mon Tak te Middelburg; (b. voor 'de va cature Kakebeeke: lei D|. dé G-ra.af te Wil helminadorp; 2e W. Kakebeeke te Goes c. voor de vacature Maarleveld: le PI. .Eramus te Oostburg; 2e. P. Wi. Maarie veld te Biervliet. Voordracht te houden 'door prof L. van Vuurem te Utrecht over: „Onze volkskracht en de landbouw in het bijzonder ten aanzien van Zuid- Beveland". In den namiddag zal een auto-rit worden gemaakt door Oostelijk Z.-Beveland, gedurende wélkten o.a. ver schillende soorten van wegdekken zul ten worden bezichtigd. Voor de reizi gers die station Vlake uitstappen, zal voor voldoende' plaats 'in de autobus naar Kruiningen worden gezorgd. MIDDELBURG. Tentoonstelling van Drukwerk- Ontwerpen. Wanneer men in onzen tijd over vak- vereenigingen spreekt gaan onze gedach ten m'eestal hoofdzakelijk uit naar den strijd om verbetering van de positie van dén werknemer. Het doet goed te er varen dat het streven van de vakbonden ook wel degelijk gericht is op andere doeleinden, met name op de vak-oplei ding en -ontwikkeling. Het resultaat daar van mochten wij gisteren aanschouwen op de tentoonstelling van drukwerk-ontt- werpen, georganiseerd 'door het Bestuur dér Afd. Middelburg' van den Ned. Chr. Grafischen Bond en gehouden in het gebouw van Chr. J. M. V. Deze tentoon stelling, aldus: de secretaris' van de afd. Middelburg, de heer A. S. Boone, bij1 (dé opening, is hoofdzakelijk het resultaat van prijsvragen, uitgeschreven door den Bond en bedoeld om de kennis der leden, te verrijken. Na een woord' van dank aan den heer Ir. Boeten, die een médaille beschikbaar stelde voor de fraaiste in zending, verklaarde spreker de tentoon stelling voor geopend. Voor een „kop" van het Orgaan van den Bond Waren 39 verschillende ont werpen uitgestald en v-oor een briefhoofd met 'bijbeboorende enveloppe niet min der dan 60. Vian de ontwerpen voor den „kop" mag niet onvermeld 'blijven een serie van 4, ontworpen door den lieer A. van Raarn'sdonk te Rotterdam, die dooi de mooie indeeling' van zetsel en juiste lijnenversiering opvielen. Aan de ontwerpen voor briefhoofd en ejnveloppe was iu het algemeen toch meer aandacht 'besteed dan aan den „kop" en het was dan ook verre van ge makkelijk om de fraaiste inzending aan te wijzen. Wij zagen zeer moderne ont werpen met zetsel ia de schuine richting en zware lijnen, daarnaast de sobere, maar deftige, vierkante zetmejthode. Na alle ontwerpen te hebben getoetst moes ten wij de door den heer Boeten toeschik baar gestelde medaille toekennen aan den heer H. Beurmanjer te Amsterdam. De ontwerpen van dezen inzender munt ten uit door mooie groepeering der let ters, hier en daar versierd of aangevuld met een strakke lijn, terwijl ook de juiste keuze van de kleuren,"die zich. bijt het ge bruikte papier -aanpasten, er toe mede werkten een keurig! geheel van briefhoofd en enveloppe te verkrijgen. Ofschoon buiten mededinging en dus alleen ter opluistering ingezonden kun nen wij niet nalaten de prachtserie ont werpen, meestal reclame,, advertenties enz., van den heer J. A. Dam te Zand- voort te vermelden" "Het ontwerp „werk plaatsteven", uit lijnen opgebouwd to't een symbolisch geheel, trof als bijzonder geslaagd. Vermelden wiji tenslotte een collectie omslagen voor een jaarverslag, Waairin veel verscheidenheid, doch over 't al gemeen te zware lijhversieringen. De tentoonstelling' mocht zich, zoowel van werkgevers- als van werknemterszijde uit het typografisch bedrijf, in een druk bezoek verheugen. Nu Donderdag j.l. door het bestuur van den Polder Walcheren, het maken van een betonduiker bij de Langeviele- buitenbritf is aanbesteed; komt het ons niet ongewenscht voor nu reeds te ver melden; dat in verband daarmede hel rij- en tramverkeer over die brug in het komende najaar zeer geruimen tijd zullen worden stopgezet; voor voetgangers zal een brug van 1.50 M. breed met 1 M. hooge, dikke en stevige leuninigen wor den gemaakt. De rijweg zal 1 September 1930 (dit zal toch zeker wel 2 of 3 September wor den gezien de feesten, Red.) het tram verkeer zal 15 September gestaakt wor den, waarna het tramspoor enz. wordt weggenomen. De werken moeten geheel gereed wor den opgeleverd 31 December 1930. Voor eiken dag voor 1 December dat bet werk zoovet gevorderd is, dat het tramspoor weder gelegd kan worden zal den aannemer een premie betaald worden. Gisterenavond vereenigden zich de leden van het Christelijk Muziekgezel schap op de B-alans en trokken al speten de naar de Bogardzaal om' den voorzitter, den heen J. M. H.uijbregtsen, en diens echtgenoote, die hun 30-jarig huwelijks feest vierden een serenade te brengen. Na afloop daarvan werd nog een korte muzikale w'andeling door een deel der stad gemaakt. Vrijdagavond geeft het Middelburg- sche muziekkorps' wéder een uitvoering op het Molenwater. Naar men' ons meldt hoopt prof. G. Wlisse up Vrijdag 18 Juli in Middelburg op te treden in het Schuttershof, om een openbare tijdrede te houden over de Russische Godsdienstvervolgingen. VLISSINGEN. Afgekondigd is Staatsblad no. 248, 'bevattende de wet van- den 14en Juni 1930, houdende goedkeuring van den- on derhandscben verkoop van een perceel domeingrond, gelegen aan den Singel weg te Vlissi-nlgen, aan de. jgemeénte Vlte'siingen. WALCHEREN. GAPINGE. Zaterdag had alhier, ge meente Vrouwenpolder, de jaarlijksche ringrijderij plaats, waaraan door 13 rij ders werd deelgenomen. In de eerste afdeeling werden behaald: le prijs J. Bakker met 19 ringen; 2e P. Dekker 17 r.; 3e P. Duvekot Pzn., 14 r.; 4e A. de Nood, 11 r.; 5e J. Vermeulen, 10 r.; 6e L. Luitwieler, 10 r.; 7e P. Duvekot Wzn., 9 r.; 8e A. Duvekot, 8 r.; 9e A. Melis, 8 r.; 10e P. Luitwieler, 7 r.; 11e W, Wondergem, 6 r.; 12e J. Sinke, 4 r, en 13e A. Besuijen 4 r. In de tweede afdeeling werden be haald: le prijs A. Duvekot, 3 rinigen; 2e A. Besuijen, 3 r.; 3e J. Vermeulen, 2 r.4e L, Luitwieler, 2 r,; 5e J. Bakker, 2 r.; 6e J. Sinke, 2 r.; 7e. P. Dekker, 2 r,; 8e W. Wondergem, 2 r.; 9e A. de Nood, 2 r.; 10e P. Duvekot Wzn., 2 r.; De potlepel werd gewonnen door P. Du vekot Wzn. WESTKAPELLE. Bij gelegenheid van de kermis troffen de marechaussees een persoon aan 'tiie verkeerde onder invloed van sterken drank, en die niet in staat was zijn weg te vervolgen. De man werd beet gepakt ten einde hem ter ontnuch tering ,naa,r het arres'tantenlokaal over te brengen. Een uit het (gezelschap waar onder de dronken man zich bevond, ver zette zich met gewékt tegen deze over-, 'bremging en geraakte met een der mare chaussees s laags, zoodat laatstgenoemde zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Ten slotte moest wegens het opdrinlgen van het puibliek van den klewang gebruik worden -gemaakt. ZUID-BEVELAND. IERSEKE. Het 5-jarige dochtertje van den heer A. S. werd Maandagavond toen het aan 't speten was met een klein poesje zeer ernstig door een hond aan 't hoofd geheten. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen om dé wonden te verbinden. HOEDEKFNSKERKE. Te Kwade.ndam- me is inl de afgeloopen nadht het lijk gevonden van den 43-jarigem P. R. uit Schore, die zich waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank op den' open baren weg had te slapen gelegd, eni vermoedelijk door een vrachtauto is fcxvéiri reden. Het slachtoffer wais ongehuwd. Van andere zijde meldt men ons nog: In de nabijheid van de plaats waar het lijk gevonden werd staan eenige boomen wélke beschadigd zijn en waar 'tegen zeer waarschijnlijk 'een aüto heeft gezeten. De politie wefd met een en ander in kennis gesteld. "De man is in den afgeloopen nacht nog gezien op de kermis te Kwar .dendamnie. Het slachtoffer is vervoerd naar hel ziekenhuis te Goes:. Bij onder zoek is volgens dit bericht gebleken, dat de persoon zekere P. R. afkomstig uit Kloetinge is. WEMELDINGE. Zondagmiddag is al hier een kano doorgekomen, de „jSee Adler", waarin een jongen en een meisje zaten, die met de Kano vanaf Keulefn den Rijn afgekomen waren. Hun doel was Antwerpen. KRUININGEN. Maandagavond bad hier een d roe rig ongeluk plaats. Het elf jarig zoontje van J. B. reed op de- vracht auto van J. v. P'. alhier méde en schijnt vóór dat deze stopte langs; een der zij- rennen te hebben willen afstappen. Hij vóel daardoor, zoodat het achterwiel van de geladen auto over rijn lichaam treed, waardoor de dood bijna onmiddellijk in trad. Den bestuurder treft geen schuld. SCHOUWEN-DUIVELAND. NIEUWERKERK. Bij 't hevige1 onwe- der, dat zich Vrij dagavond 'bo ven deze gemeente ontlastte, -sloeg de bliksem in het station alhier, zonder evenwel 'brand te veroorzaken. Het ongeval bepaalde zich tot ©enige materieele schade. THOLEN. ST. ANNALAND. Naar de Z. Nwsb'. verneemt is het plan, om voor igeme-enté- rekening een nieuw postkantoor annex woning te bouwen, "door Ged. Staten -goedgekeurd en zal Zaterdajg 19 Juli tot 'besteding worden overgegaan. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O-D. TERNEUZEN. Zaterdagmiddag werd in het kanaal .Jhter een lijk drijvende ge zien. Aan den kant (gehaald bleek' dit le zijn van den 22-jjarigen Th. JenseJn, matroos aan boord van het alhier iii lossing liggende Noorsche stoomschip „Zephyros." SAS VAN GENT. Een 'meisfje van We-sl- dorpe begaf zich roet een geladen bood- schaptasch huiswaarts langs' de Oostzijde van het kanaal, toen zij achter op werd -gereden d-o-or een tot heden top onbekend gé bleven perso-on. D-eze ont futselde het meis|je haar tasch en majalk- te zich ijlings met zijn rijwiel uit Ide voeten. De politie stelt een -onderzoek in. De veemarkt was deze week aan zienlijk drukker dan de vorigé markten. Het aangevoerde materiaal was talrijker dan voorheen en voinld weer gloede koopers. Van 30 Augustus tot 10 September zal alhier de tweede S-assche winkel week worden gehouden, welke van nu af een flink succes belooft. Groote brand te Koewacht. KOEWACHT. Zondaglav-ond omstreeks half zeven brak te Oude Moten (igém. Koewacht) brand uit in de schuur van den landbouwer Cam. Pbppe. In korten tijd stond -de: -schuur in lichte laaie en niets kon worden gered. De igeheele inspan benevens 2 paarden en' 11 varkens gingen mede verloren. De brand sloeg over op het strooien dak van de woning van den heer Dom1,; van Overloop. Daar deze niet thuis was, 'brak men -de woning open en wist het huisraad in veiligheid le brengen. Dé wo ning evenals de schuur brandden tot den girona af. - De oorzaak van den 'brand wijt mejn! aan Uooibxoei, zoo meldt de Tern. Crt. Juist .nadat de koeien waren gemolken en men deze weer naar de weide- had gelaten werd de brand bemerkt. Omwonenden beveiligden hun eigen- lülü NIEUW PR OD UCT THANS OOK IN POTJES VERKRIJGBAAR Vraag aan onze Afd: Reclame de nieuwe recepten voor Mayonnaise-schotels (Ingez. Med.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1