lïroiiinciate üfeeuujsrive per Kilo oi legen sloklarief tij „rnari N o. 15 6. Twee bladen. ZATERDAG 5 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. MOEILIJKE WEGEH ZEELAND Ï.I. WASCHT i ARNHEM MIDDELBURGSCHE COURANT 30« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg '18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bi) abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UÏTG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 i Familieberichten en dankbetuigingen: vac 17 rsgtls 2.10; alike regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvcor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o5 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Blijkens een door het Ned. Corr. Bu reau te 's Gravenhage ontvangen tele gram hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana gisteren Finse ver laten met bestemming naar Bessheim. DE OPVOLGER VAN Mr. VERKOUTEREN. Bij het Centraal Stembureau is giste ren bericht ingekomen dat de heer J. ter Haar Jr. te Amsterdam zijn benoemintg tot lid van de Eerste Kamer heeft aan genomen. PARLEMENTAIRE INTERNATIONALE HANDELSCONFERENTIE. Hier te lande is opgericht een Neder- landsche afdeeling der Parlementaire In ternationale Handelsconferentie. Deze vereenitging dateert reeds sinds 1914 en streeft naar interparlementaire samen werking op het gebied der economische politiek. De meeste Europeesche landen zijn reeds tot deze Conferentie toegetre den, welker secretariaat te Brussel is ge vestigd waar in September van dit jaar ook de jaarlijksche bijeenkomst zal wor den gehouden. Het voorloopig bestuur der Nederlandsche afdeeling bestaat uit de heeren Mr, J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter; Mr. E. J. Beumer, Mr. A. van Rijckevorsel, Dr. I. H. J. Vos, Dr. F. M, Wibaut, leden; Mr. A. L. de Block, com mies-griffier van de Eerste Kamer, se cretaris-penningmeester INKOMSTENBELASTING. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlóópig verslag óver het ontwerp tot wijziging van art. 106 van de Wet op de Inkomstenbelasting! 1914. De minister van financiën zegt 'daarin, dat het in het voorloopig versaag aangehaalde arrest van den Hooigen Raad niet de conclusie wettigt, dat oo-mlmisl- sansisen nimmer in dienst vari een vein-t nootschap 'kunnen zijn. Bij arrest van 21 October 1925 (Beslissingen in beljastinlg|za!- feen no. 3688) heeft de Hooge Baad deze mogelijkheid opengelaten. Dat de directeuren van naamlonze ven nootschappen niet uitdrukkeljjk zijn ge noemd vindt zjjn oorzaak hierin, dat er, voor zoover den minister bekend is, nooit aan getwijfeld ik, dat deze eerste dienaars der vennootschap in haar dien'st zijn. i ECONOMISCHE VOORLICHTING. In het verslag van de coraimlifssie van Voor/bereiding eener organisatie van de» economischen voorlichtingsdienst geeft de commissie met den meesten aandrang 'den ministers in overweging, zöo spoe dig mogelijk aan de Staten-Generaal een wetsontwerp aan te bieden, teneinde de instelling van een centraal bureau voor Economische voorlichting. (C. B. V. E.) Tot de laak van het in te 'Stellen C.B, V.E. dienen te behooren de bewerking der uit binnen- en buitenland binnenko mende gegevens (classificatie); de dis tributie der verwerkte gegevens ten dién ste zoowel van de regeering als van''liet bedrijfsleven, hetzij op aanvrag|e, hetzij ongevraagd (informatie). Het C. B. E. V. dient te wedden be schouwd als een interldepar tementaal bureau. 1 De werkzaamheden van het C. B. E. V. moeten betreffen zoowel den handel in industrie-producten als dien in land- bouwvoortbrengselen landbouw in den uitgebreidcn zin van lanjdbouw1, tuinbouw, boschbouw, veeteelt, zuivelbereiding' en dien van visscherij'-prolducten. De rijksbijdrage zal naar de 'meening der commissie circa f 45.000 bedragen voor het eerste jaar, en oak voor de volgende jaren als rijkssubsidie dient te wörden bestendigd. DOOR HAMTONSEN. 2 Het was een heel bijzondere dag voor haai-. Bijna heel haar leven, voor zooi- ze Hch kon herinneren, was ze alken geweest, met uitzondering van de orto tusischenpoozen dat Dick op va- vtn rs rCWatn" e€rst van school,, daarna He zorg voor het huishouden lead dr -,JrT'S op llaa'r schouders gef- „.na i fn cl°l0'd harer moeder, tóen dnt nifwi €iien Waren on te jong o mi beseffen En zoo was ze alleen met haar vader diei zich XÏfS -Van haar bestaan bewust scheen te zijn, opgegroeid met veen an der gezelschap dan de dienstboden de vogfeis en de bloemen en een verdwaald katje, dat ze in huis had genomen;- en laler met al de droo-mwezens, die' Ze vond in de 'boeken, die ze 's avondls op 'bed verslond. Ze aainibad Dick. Hij! was in ha-ar oogen een grooter held dan al haar boekenhelden. Ze dichtte hem al hun goede eq geen enkele hunner sléchté eigenschappen toe en gedurende zijinl va- cauties sloot zij al haar 'boeken en, iken- de geen grootei- igenot, dan zich aan zijn leiding over te geven. DE ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Op 1 Januari a.s. moeten ingevolge wettelijk voorschrift de arbeidsvo-orwaar den van het spoorwegpersoneel worden herzien. Omtrent de indeeling der ver schillende standplaatsen in loonklassen is needs overeenlstem'ming tusschen direc tie en personeelraad' bereikt. Voor de overige oniderdeelen van het reglement dienstvoorwaarden zijn, naar wij verne men thans twee commis'sies gevormd nl. één voor de tekstwijziging en één voor de loonregeling. HET WINKELWERKTIJDENBESLUIT EN DE ZOMERVACANTIETIJD. De Nederlandsche R.K, Bond van han dels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", wendde zich dato 24 Juni j.l. tot den Directeur-Gene raal van den Arbeid, met het verzoek nader te willen toelichten volgens welk systeem aan werkgevers in het winkel bedrijf ontheffing werd verleend van het nakomen der bepaling om wekelijks een halven vrijen dag aan het winkelperso neel te geven (Werktijdenbesluit). Zooals bekend is dit gedurende den zomervacantie-tijd toegestaan, indien ten minste de bedienden een redelijke va- cantie genieten. De Directeur-Generaal van den Arbeid schreef dienaangaande „Naar aanleiding van uw schrijven dato 24 Juni 1930 deel ik u mede, dat aan de hand van de opgedane ervaring met het groot aantal reeds behandelde aanvra gen om vergunning om gedurende de va' cantieperiode de vrije halve dagen te doen vervallen, thans de volgende ge dragslijn is vastgesteld Bij 14 dagen vacantie wordt geduren de 10 weken vrijstelling van den halven dag toegestaan en vergunning om ten hoogste 58)4 uur per week te werken. In menig geval blijkt het mogelijk met een korteren wekelijkschen werkduur te volstaan. Dit hangt af van de drukte, in die periode en van het sluitingsuur. Bij kortere vacantie, n.l. 6, 8 of 10 werk dagen, wordt naar verhouding minder Nu was het ongelooflijke gebeurd, en zou hij met meer weggaan. Hij' zou (altijd 'bij' haar blijven. Het leven stond ineehlsi op een veel hooger en heerlijker péijl. Vandaag was alles zoo-veel 'beter dan gisteren. Ze keek toe, terwijl hij den ouden Barnes hielp met het afladen der bagage en ze was erg troHsch op hein, [zfooalsl 'hij1 daar slank en 'sterk stond, met z'ijh 'bree- den rug en den uitstekenden snit van zijn toch reeds oude kleeren. Dick van zijn 'kant dacht over de pre dikantswoning vain eett heel ander oog punt uit. Het was niet 'slechts een isoort optrekje, waar je je vacanties kwam doorbrengen, een aardig oud huis, waar de zwaluwen je 's morgenls wekten en de kamperfoeliegeuren met de zonnestralen naar 'binnen -drongen-, ,als je. je zelf nog eens omdraaide alvorens op te staan Het was zijn huijs, het uitgangs- en; eindpunt van zijn toekomstige loopbaan. Loopbaan? Fen heel woord. Wiat was feitelijk zijn loopbaan? Dat hijl thuis was', was hem nu wel duidelijk, maar wat zou hij; moe ten 'beginnen, dag! ha dag en week na week in dezen droomerigen -ouden tuin? Voor het oogenlblik was het een para dijs, nu de zon scheen en hij Jo had om urenlang me© t© praten. Maar daar na Er was geen carrière te maken in Whiteleaf. Misschien als bij' eerst eens met vader gesproken had.... Hij' keerde zich naar Joyce om. - Zeg eens... hoe maakt vader het? Zijn geweten sprak. Stel je voor, dat Hooge ambten maken groote man nen grooter en kleine mannen kleiner. vrijstelling toegestaan, omdat de waarde der vacantie m.i. belangrijk vermindert als deze korter dan 14 dagen is. In die gevallen wordt het maximum gesteld op 4 weken voor 6 werkdagen vacantie, 5 weken voor 8 dagen en 7 weken voor 10 dagen. Aanvankelijk zijn bij de eerste aanvra gen in enkele districten ruimere termij nen toegestaan en het is daarom noodig, teneinde geen ongelijkheid in de wets toepassing te scheppen, dat zaken, die in gelijke omstandigheden verkeeren, op gelijke wijze worden behandeld. Dit betreft echter slechts enkele ge vallen en daartoe wordt alleen dan over gegaan, indien een stuitende onbillijk heid zou worden begaan. Het grootste aantal vrijstellingen en alle die in de af- geloopen weken werden toegestaan, zijn echter verleend conform bovenstaande gedragslijn. De Minister van Financiën m-aakt bekend, dat ten behoeve van 's Bijlks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en-of vermogen (gewetens- geld) hij den ontvanger der directe be lastingen te Ivortgene f 213.84, te Zierikzee f 179.90. MIDDELBURG. De werkverschaffing in Drente. De heer J. Onderdijk, wethouder, dezer gemeente ©n de heer Staal, directeur van de Arbeidsbeurs hebben zich naar aan leiding van schriftelijke en mondelinge klachten over d'e werkverschaffing in Drenthe, (zoo zelfs, dat gedreigd werd, dat de heele ploeg! zou vertrekken), tiaar WjtteAeen begeven om' zich "aldaar op de hoogte te stellen van "de gegrondheid dier Machten. De heeren w'aren verge zeld van vertegenwoordigers van beide bestuurdersbonden. Als resultaat van die reis vernam'en wiji v|an de heeren Onder- dijk en Staal, dat hun de verlofskwestie als hoofdgrief was 'gebleken. Er was n.l. beloofd, dat wianneer de menschen blijk iglaven vjan ernstigen wille te zijn, ge tracht zou 'worden het verlof om de vier weken .tot 3 te {brengen. De directeur der Arbeidsbemiddeling is daarop naar "t mi nisterie te Den Haag! gegaan en heeft de (later telegrafisch bevestigde) toezeg ging -ontvangen, dat inderdaad het erlof van 4 opf 3 weken zal worden gebracht. Bedoeld verlof gaat in Vrijdagsavonds, zoo dat de -arbeiders nog met den laat- sten trein hier kunnen arriveeren, en eindigt Maandagmtorgen. De grieven over de voeding bleken ongegrond. Er waren trouwens arbeiders die de verzorging schitterend noemden. hij nog niet aan zijn vader -gedacht lfad, tot op dat ooge-nlblik toe. Ik 'ben bezorgd over vader, Dick Hij1 besteedt al zijn tijd, dien hij vrij heeft, van dat hiji opstaat totdat hij naar bed gaat, aan dat afschuwelijke boek. De laatste maand heb ik hem' biet anders dan aan tafel gezien en dat nog maar met moeite. Dick knikte in ge-dachten. Ja, dat 'boek' nam ee:n veel te gro-ote- plaats in het leven van zijn vader in. Geen won-dea-, dat hij' niet aan zijh vader ged-acht had als hij over zijn huis- dacht. Mislschien zal ik hem wat kunnep. helpen en hem een deel van het werk uit handen neimein. Wat -denk je er van, als wel ihemi ©jr eens toe konden krijgen om weer g>lf te gaan spelen? O, Dick. Deuk je he.usch,, dat 3je Gat Izou-dt kunnen gedaan krijigen? Joyce werd er stil van, als ze -aan die mogelijkheid dacht. Dick legde zijn arm om haar schouder. Er moeten een paar grondig|e ver anderin-gen hier in huis gebeuren-, nu ik voor goed thuis ben. zei hijl. Kiom, help me hier maar een handje 'bij! Hiji dook weer in het rijtuig en haalde erjeen banjo, een mandolin© in1 een jfetuii en een vreemdgevorm-d© langwerpige doos uit. I Wat is dat in h©me|sln(a(am? O ,dat is een viool met; pen; snaai), zei Dick. Dat zijn leuke, dingen. Ik! «zal je er op leeren spelen en dan kunnen w© samen duetten uitvoeren. Wat zeg Het voedsel bleek van uitstekende kwla- liteit, naar ons de heer Staal in een per soonlijk onderhoud verzekerde. Er is bovendien een trainingstoeslag ingesteld, voor de eerste week 10 ets., de tweede 7i/2 ets., de derde 5 ets., en de vierde 2i/2 ets. De mieening van de leiding' ter plaatse was, dat tegen den tijd, dat deze tr-ainingsitoeslag eindigt, er kan worden gewerkt tegen een behoor lijk weekloon, gebaseerd' op een middel matig flccoordloon van 31 ets. per uur. Ons werd' nog 'medegedeeld, dat eenige wensche-n onmogelijk voor inwilliging Vat baar w'aren, omdat men nu eenmaal aan wettelijke bepalingen vast zit. Van hoogerhand' werd alle mogelijke medewerking' ondervonden. Personen die uit eig'en wil het werk verlate-n kunnen niet meer te werk worden gesteld, ten zij na machtiging -der regeering. In vele gevallen geschiedt dit echter niet. Het wandelconcert. De route te vol-gen door het a.s. Dins- fd-;a;gavond ten 8.45 te houden wandel concert luidt als volgt: Opstelling- en vertrek van Groenmarkt, vervolgens Burgemeester Takstraat, Lom bardstraat (Diaconie), Noordstraat, Hof plein, W.agenaarstraat, Balans', Span- jaardstraat, Singel-straat, Brakstraat, Bree- straat, Nederstraat, Bateauport, Dam Z. Z., Korte Delft, Nieuwstraat, Lond-ensch© kade, Stationstraat, Station, alwaar zoo mogelijk ook nog vóór d© aankomst van den trein met de schoolkinderen een nummertje zal worden ten beste gegeven. Vervolgens van het Station, Houtkade, Nieuwe Haven* V-arkensm'arkt, Gortstraat naar dè Markt waar een slot muzieknum mer zal w'orden gespeeld. Door de gymnastiekvereeiiiging „Achil les" wordt voor het eerst deelgenomen met hare sigU-aalafideeling 6 trompetters en- 4 tambours, waaraan binnenkort nog 4 tambours van den opleidingcursus' wor den toegevoegd. Indien door ongunstig weder de omme gang niet kan plaats hebben zal zulks door de bekende vlaggetjes op den toren worden bekend gemaakt. De minister van Financiën miaalk't belkten-d, dat ten behoev© van 's Rij'klS schatkist is ontvangen weigetis over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (-gewetensgeld) bij- den ontvanger der succelssierechteö al hier f 1337.91. Met de Staatscourant van 5 Juli zijn verzonden afdrukken van de Statu-- ten betreffende de Zeeuwsche Hervormt» de Diakoneslsen-InrichtiMg, alhier geves tigd. Iedere keer als wij- een nieuwen tof vergbooten winkel in oogenschouw gaan nem'e-n, doen wij' dit met een gevoel van waardeering' voor de energie van vele Middelhurgsche -middenstanders, die er op uit zijh hun zaken te modlerni'seeren en daardoor mede werken aan de ver hooging vain het aanzien onzer winkel straten. Dit is zeker weer in het hij'zon- GROOTE MARKT C 12 (Ingez. Med.) Bezoekt Hotel Restaurant Plaza, Velperplein 78 - 3 Telefoon 23521 - Prima keu- 5 ken - Billijke prijzen - J (Ingez. MedJ je daarvan hé? Kostelijk! zei Joyce. Wiat ik zeggen wou, hernam Dickj, half in- het rijtuig staande, wafaruit hij even later te voorschijn, kwam met een tasch golfcluib's en een schilderij'. Kim je me somis1 even- wat leenen, oml iden ouden Barnes te 'betalen? Ik heb geen cent op zak. Joyce dacht even na. Ik kan het je wel van Inrijd huis* houdgeld leenen, maar dan zal ik' het toch even moeten gaan halen. Och, doe maar geen moeite, .ant woordde Dick. Ik zal hem vragen, of hiji het op de rekening schrijft. Nee, dat niet. Breng jij' die Id-inlgen nu maar even in huis, dan zal' fftflhet intus|schen gaan halen. Goed' zoo! Ze gingen bepakt en bezakt naar bin nen en legden de ba-gage neer in de gang, en terwijl Dick een sigaret opstak en den koetsier er een gaf en luisterde naar de nieuwtjes van het dorp, ging Joyce naar boven om het geld te halen. De oude Barnes keek glunder, tikte- aan zijn hoed en klom1 weer op den bok. Da's ook w'at mooois! mopperde Dick. Binnen drie minuten na mijn thuis komst al weer in de beren! II. Ze waren met hun beiden druk aan het uitpakken. Dick's kamer lag ondier het puntdak van den gevel. De zoldering w'as aan der het geval nu hedenmiddag de firma A. R. de Muijnck naast haar reeds jaren als magazijn „Focus" alom bekenden winkel Lange Burg C 102, in het aan gekochte en geheel verbouwde perceel 103, een tweeden winkel opende, die met den oude een Syameeschen tw'ee- ling vormt. Terwijl de oude zaak be stemd blijft voor bandages, verple-gings- artikelen enz., wordt in de nieuwe de afdeeling optiek ondergebracht en is daardoor gekomen in een speciaal voor dit doel volgens de laatsie eischen des tijds ingerichte omigeving. Dat het pand een zeer fraai, stijlvol aanzien heeft gekregen, zal bij' ieder, die de laatste weken de Burg passeerde, reeds vast staan; -maar ook inwendig maakt de winkel een zeer prettig'e'n in druk, dank zij de lcuntsenaarshanden waarmede alles ontwerpen en gewrocht is. Vooral ook het glas in lood boven de étalagekasten, de kleuren van het g'éheel de modernste winkel- en étalage ver lichting', alles miaakt te samen een zaak ^ooals mjen; die in de grootste steden in deze branche -aantreft. Daarbij1 komt,- dat o.ia, door het plaatsen van een zgn. verkooptafel, waaraan de kla-nlen hun brillen kunnen uitzoeken en passen, allies wordt gedaan om het de cliëntcle zoo- ge makkelijk mogelijk te maken. Achter dit deel der in een betrekkelijk kort tijdsverloop zoo uitgebreide zaak, is een -nieuw kantoor gtevestig'd, daar ook dit administratief deel der zaak uitbrei ding' noodig had, -gezien de toenem'ende productie van de firmla, die onder de grootste industrieele én handelsonderne mingen in den lande haar afnemers'telt. De nieuwe winkel kan slechts den goe den naam der firma ten goede ko-m-en. Vrijdagavond vergaderden verschil lende bewoners van Veersche singel en -weg opnieuw in een der zalen van Kin- derzorg. Het op de vorige vergadering gevormde voorloopig bestuur had zich flink geweerd. Een lijst had onder ge- den eenen kant schuin -afloopend en het luik voor het venster was blijkbaar nooit dicht, want klimop- groeide er over bee-n en slingerde zich naar alle kanten o-m het venster, dat over den tuin uitzicht glaf, die bestond uit een groot grasveld, d-at op Dick den indruk m'aakte van een m'an, die wekenlang! gewoond''had op een plaats, waar geen barbier te vinden was. Het lag rondom' ingesloten d-o-or hoogs beuken, die in den linkerhoek van het grasveld' een wijde gaping vertoonden-, waar jaren geleden een hunner door den bliksem- getroffen was. Door die opening heen had men het uitzicht oip vervallen huisjes en daar overheen op korenvelden, die tegen'den heuvel opla gen. De heuvel zelf ha-d' vteel, w'eg van een spitsen hoek, met duizenden beuken als randversiering, waarhoven de gladde top uitstak. Bovenop stond- een groot wit kruis', het kruis van "Wihiteleaf, d'at langs den Icknield Wieg stond, die volgens den ouden Barnes door de Druiden w'as aan gelegd in een tijd, dat de Romeinen roo- vend e.n plunderend door het land' trok ken. Dick sondt midden in de kamer, zonder jas, met opgerolde hemdsmouwen met een handvol hel gekleurde dassen, een boordendoos onder zijb eenen en een zwaren broekpers ondeir zijb -an deren arm. Teglen het bed sh'ond een groote koffer open. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1