iprouinciale ifeettiu sch.e >ér verlaagde prijzen Zi@"t voor ca! No. 15 5. Twee bladen. VRIJDAG 4 JULI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. Ambtenaarswedden en index-cijfers. WKKÊÊÊKI: !3I§1 BINNENLAND. ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN M1DDELBURGSCHE COURANT Da abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 38 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. fBij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regaf y meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mit» uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent 'Kennende de vasthoudendheid van het "Raadslid dat het voorstel eens indiende, gelooven we dat Middelburgs vroed schap niet de illusie zal behoeven te koesteren, dat het voorstel-Jeronimus inzake de salarissen der ambtenaren wel van de Raadsagenda zal verdwijnen: het zal behandeld moeten worden, hoe bui- tennissig het ook schijnt. Evenwel: buitennissigheid is op zich zelf niet met verwerpelijkheid gelijk te stellen, want wanneer iedereen en alles steeds binnen de afgepaalde lijnen des dagelijkschen doens bleef, dan ware alle vooruitgang en verbetering voorgoed van de baan. Daarom zij aan 's heeren Jeronimus' denkbeeld de navolgende be schouwing gewijd. 't Voorstel f) beoogt, de invoering ook voor de gemeente-ambtenaren, van de z.g.n. „gliding scale" in de salariëering. Dit, met een niet fraaie vernederland- sching „glijdende loonschaal" genoemde stelsel, bepaalt voor de verschillende takken van dienst en de functies daarin, een normaal-loon, berekend voor een tijdstip, toen de kosten van levensonder houd een bepaalde hoogte hadden. Wan neer nu blijkt, dat deze kosten rijzen of dalen, en dat die rijzing of daling een be paald aantal „punten" overschrijdt, dan wordt automatisch het maandtractement met een overeenkomstig percentage ver minderd of vermeerderd. Het stelsel, dat in zijn oorspronkelijken vorm in Engeland werd uitgevonden en toegepast vandaar dan ook dat het meestal met den E ngelschen term „gli ding scale" wordt aangeduid had tot grondslag den wensch, tot een recht vaardiger belooning van den arbeider te geraken. Toen echter was het niet ge baseerd op de kosten van levenson derhoud, maar op de p r ij z e n van het fabrikaat op de wereldmarkt. Het werd voornamelijk in de Engelsche- en Noordamerikaansche ijzer- en kolen- industrie toegepast en de invoering er van werd bevorderd door de werkne mers-bonden, die op deze. wijze de voort durende en langdurige onderhandelingen over de hoogte der loonen hoopten te omzeilen. Behalve het algemeene bezwaar, dat het in een bedrijf minder gewenscht lijkt, de hoogte der uit te betalen loonen af hankelijk te stellen van factoren, waar op de bedrijfsleiding geen invloed kan uitoefenen, geldt het bijzondere bezwaar, cat de werkman hetgeen overigens zeer verklaarbaar is met genoegen een stijging der prijzen en dus van zijn loon, zal waarnemen, maar, wanneer een scherpe daling intreedt, dan is het zeer de vraag, of hij zich kan en wil neer leggen bij de overeenkomstige loon daling. °Pëang maakte het „sliding- scale -stelsel tenslotte ook in zijn ge boorteland niet. Thans doet zich de vraag voor, in hoe verre het wenschelijk en mogelijk is, dit Engelsche stelsel van arbeidsloon-beta ling toe te passen op de jaarwedden van ambtenaren en werklieden in overheids dienst. Wij zien daarbij dan af van het formeele bezwaar, dat het niet eenvou dig schijnt, een gemeentebegrooting sa men te stellen in alle instanties goedr gekeurd te krijgen, waarop zulke glij dende" jaarwedde-posten voorkomen. En al evenzoo willen we, vriendelijkheids- halve, het bezwaar niet tellen, dat het y°.?r den met de vaststelling en uitbe taling belasten comptabele nogal eenige Pj e, zob hosten, telkenmale den in houd der loonzakjes en wedde-envelop- pen te bepalen. Beperken we ons dus zuiver tot de verhouding ambtenaar en jaarwedde. Dan moet in de eerste plaats opge merkt worden, dat een ambtenaar te dezen opzichte gansch niet gelijk te stel len is met iemand in het vrije particuliere t) „De heer Jeronimus stelt voor, dat behalve die salarissen, welke door de Kroon of Ged. Staten worden vastge steld, of die, welke aan de goedkeuring van de Kroon of Ged. Staten zijn onder worpen, de salarissen van nieuw te be noemen ambtenaren en werklieden aan stijging of daling onderhevig zullen zijn in verband en in evenredigheid met het indexcijfer voor kosten van levensonder houd van arbeidersgezinnen in Amster dam." {M. C. 23—IV—*30.) bedrijf, welken laatsten het soms hard voor den wind kan gaan, maar die ook met hevigen tegenwind te kampen kan hebben. Daartegenover kenmerkt het ambte naarschap zich, van eeuwen her reeds, door een zekere mate van vastheid: een ambtenaar wordt niet zoo gemak kelijk aangesteld, noch ontslagen, als een particuliere werknemer, zijn loon is minder variabel, er is als regel eigen-, kinderen- en weduwenpensioen aan zijn betrekking verbonden; hij wordt bij ziekte niet zoo gauw aan den dijk gezet enz. enz. Naast minder wenschelijke zij den, heeft deze vastheid ook zonder twij fel haar goeden kant en in elk geval is zij, in het algemeen, aan het wezen van het ambtenarenschap inhaerent. Zij zal dus blijven bestaan. Ook voor de belooning van hun ar beid Ons dunkt van wel. De voordeelen, die overigens aan het ambtenarenschap verbonden zijn, brengen economisch onvermijdelijk mede, dat hunne loonen of jaarwedden niet te hoog mogen z ij n. En nu lijkt het in de hoogste mate ongewenscht, het vaste maandbedrag waarmede de ambte naar (of z'n vrouw) moet rondkomen, een veranderlijk bedrag te doen worden. Want is het wel zoo zeker, dat b.v. de Middelburgsche prijzen met de Amster- damsche index-prijzen op en neer zullen loopen? In vele gevallen zéker niet, en daar komen dan nog uitgaven bij, die heelemaal niets met index-cijfers te ma ken hebben, althans deze pas na jaren zullen volgen, b.v.: huishuur, belasting, schoolgeld, dokter en apotheker, mu ziekles, school- en studieboeken, cou rantenabonnement, contributies, levens verzekering, tandarts, enz, enz, enz. Waneer dat alles betaald is dan is een dik stuk van het maandloon de deur uit. En het restantje, waarvan de dagelijk- sche levensbehoeften betaald moeten worden, zou dan op en neer gaan met die Amsterdamsche index-cijfers? Dat zou dan wijl de verandering over het g e h e e 1 e loonbedrag gaat voor dat restant een heel wat grootere schom meling dan enkele procenten betee- kenen Maar, afgezien van dit praktische be zwaar: het lijkt ons ook in beginsel fout Vastkoppeling van de belooning van een arbeider aan het fluctueerende prijs peil van het produkt op de wereldmarkt is, schoon ook theoretisch niet volkomen in den haak, praktisch nog verdedigbaar. Maar om de bezoldiging van den amb tenaar individueel vast te koppelen aan de schommelingen van het index-cijfer, waarop hij niet den minsten invloed kan uitoefenen, dat lijkt ons een economisch onverdedigbaar stelsel. Behalve wanneer het indexcijfer niet schommelt, maar na verloop van jaren een gemiddelde andere hoogte bereikt heeft: dan is het zaak, die wedden te herzien. Wat dan ook tot dusverre gebeurd is en ook in de toekomst wel gebeuren zal. De jaarwedde van den ambtenaar be hoort echter over langeren termijn vast te zijn, zooals heel het ambt vast is. Wie lust gevoelt, de voor en nadeelen van de conjunctuur aan den lijve te ge voelen, die wordt geen ambtenaar en wie wel ambtenaar werd, die behoort men den invloed der normale conjunc tuur-invloeden niet tegen zijn zin op te dringen. Bij alle dingen moet men op het einde letten. Dat de ambtenaar op een behoor- 1 ij k loon, in overeenstemming met zijn bekwaamheid en den te verrichten ar beid, aanspraak moet maken, spreekt zoo vanzelf, dat we het buiten beschou wing laten. R, DE VLOOTWET. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de suppletoire begrooting van defensie 1930. Ontleend is daaraan Verscheidene leden verklaarden tegen hetgeen hier wordt voorgesteld, ernstig bezwaar te hebben. In wezen aldus deze leden beoogt het thans door de regeering (gedane voorstel een verster king van de vloot met 50 pet. Het gaat lijnrecht in tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer met betrekking tot de toen aanhangige vlootwet gegeven. Toen gmg het om kruisers, 12 jagers en 16 duikbooten, thans wil d© regeering 3 kruisers, 12 jagers en 18 duikbooten. Tegen het mindere heeft in 1923 het Ne- derlandsche volk zich ondubbelzinnig uitgesproken. Met de opvoering van haar eischen gaat de regeering in tegen den algemeen gevoelden wénsch van vloot- beperkinjg. Voorts achtten de hierbedoelde leden de ontworpen vlootuitbreiding ook te eenmale ondoeltreffend. Bij een conflict in het Oosten zou onze vloot toch nog slechts weinig beteekenis hebben in ver houding tot de vloten van de grootmach ten. Deze leden achtten een politievloot voor Indië de eenig juiste. Van meer dan één zijde kwam men tegen deze beschouwing in verzet. Men wees er daarbij allereerst op, dat het hier slechts een zeer eenvoudig wetsont werp betreft, waarbij het Igaat om den eersten termijn voor den bouw van twee schepen: een kruiser en een flotielje- vaartuig. De regeering heeft een schema overgelegd, volgens hetwelk naar haar meening in de komende elf jaren moet worden te werk gegaan. Over dien ver deren aanbouw wordt echter bij dit wetsontwerp niets beslist. Daarom (gaat een verwijzing naar het gebeurde in '23 niet op. Deze leden achtten hetgeen thans door de regeering wordt voorgesteld, alleszins redelijk. Deze voorziening zal h.i., wijl zij over een vrij groot aantal jaren ver deeld is, uit de schatkist niet meer vergen dan tot dusver jaarlijks voor dit doel werd uitgegeven. Hetgeen door de re geering wordt voorgesteld, zal zeker geen schade doen aan den goeden geest, mede door de Vlootconferentie gewekt. Onvoldoende verzorging van de belangen der vloot heeft een g'rooten achterstand in den aanbouw doen ontstaan. De mi nister staat nu voor het moeilijke vraag stuk de vloot weer op peil te brengen zonder dat daarvoor te groote financieele offers worden geëischt. Hij heeft in het thans ter tafel liggende plan getracht dit vraagstuk op te lossen. Eenige leden betreurden het, dat de regeering niet vóór of uiterlijk tegelijk met het onderhavige wetsontwerp een ontwerp heeft ingediend betreffende de verdeeling van de booten der vloot over de Rijks- en Indische begrooting. Deze leden waren van meening, dat ook de minister van Koloniën het-ontwerp had moeten onderteekenen. In ieder geval zouden zij gaarne zien, dat de minister van Koloniën tegenwoordig wilde zijn bij de openbare behandeling, o.m. in verband met de bespreking der personeelsterkte. Sommige leden stelden de vraag, waar om voor Indië begonnen wordt met een kruiser. Voor een neutraliteitsvloot is klein materieel van de grootste waarde. Andere leden wezen erop, dat in verband met het onderhoud, behoefte bestaat aan een reserve kruiser. Bij sommige leden ontmoette de keuze van flottieljeleiders voor Nederland ern stig bezwaar. Dat in West Indië oorlogsbodems zul len worden gestationneerd, vond toejui ching. De vraag was echter gerezen of het flottieljevaartuig daarvoor wel het aan gewezen schip is. Naar eenige leden meenden, rechtvaar digt de overval, welke op Curasao heeft plaats gehad, deze sterke uitbreiding van bewapenig niet. Gebeurtenissen als deze kunnen slechts voorkomen worden door een behoorlijken recherche- en vreemdelingendienst. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. De vereenigiug, van Nederlandsche ge meenten, die dezer dagen te Zwolle ha,ar jaarvergadering houdt, herkoos den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen tot bestuurslid. (In& med.) MIDDELBURG. Het Ambtenarenreglement. Door de heeren Jeronimus en Naezer is tot de leden der Christelijke raads fractie een schrijven gericht, van den vol genden inhoud: De ondergeteekenden: In overweging nemende, dat het eer der in het algemeen belang is een regle ment voor de rechtspositie der gemeen te-ambtenaren te doen samenstellen bij compromis, als de kans te loopen dat dit van boven af wordt opgelegd, hebben na gegaan of er factoren van overeenstem ming tusschen Uwe en onze inzichten zijn. Zij meenen, dat die er inderdaad zijn. Ondergeteekenden zijn bereid: a. te steunen,een voorstel in den zin zooals dit in de laatste raadsvergadering door S. D. A. P. V. D. en V. B. is inge diend, doch bovendien, b. te stemmen voor een voorstel van huwelijksverbod, mits c. slechts verlof wordt verleend zon der behoud van salaris voor begrafenis sen en bezoek van jaar- en bestuursver gaderingen; d. niet slechts door de hoofden van dienst met de georganiseerden, maar ook met ongeorganiseerde invidueele arbei ders overleg moet worden gepleegd over het dienstrooster. Ondergeteekenden meenen, dat onder voorbehoud van aanvaarding hunner wenschen, zij gevoeglijk thans kunnen stemmen voor de Uwerzijds voorgestane denkbeelden, omdat en huwelijk en zwangersschap met zich kunnen brengen, niet absoluut onder alle omstandighe den volwaardige gemeentekrachten, en bovendien huwelijk is de normale maat schappelijke vorm eener samenleving van man en vrouw. Voorts omdat loonbetaling bij zwanger schap evenmin in hun lijn ligt. Zij merken op, dat de door hen voor gestane denkbeelden ook de steun moch ten vinden bij de heeren Streefkerk, Van der Feltz en Hondius. Tot nader overleg tot belichaming van voorstellen verklaren zij zich gaarne be reid. „Langs moeilijke wegen." Men leest een goed feuilleton wel graag, maar: men begint niet graag mid denin natuurlijk. Daarom' zij de aandacht onzer lezers er op gevestigd, dat lieden het nieuwe feuilleton „Lang(s mbeilijike wegen" door H. Antonsen, begint. Het is goed, en het is boeien|d als u ermee begint, dan kunt u er niet (mtee ophoudlen! Naar aanleiding van de waardeeren- da woorden, welke wijl in otns nioj. ivajnj gis teren wijdden aan de Nederlandsche ty pografie, deelt ir. J. Boelen all hiér, die een kleinzoon is van den bekenden Nederlander en oprichter van de Let tergieterij' N. Tetterode, ons mede, dat hij' een zilveren medaille 'beschikbaar stelt voor de fraaiste inzending op deze tentoonstelling, ter beoordeeling! van de redactie" van ons blad. Onnoodig te zeggen, dat wij dit „'beau geste" zeer waardeeren. Volgens een publicatie in bet tweede blad, is thans door Ged. Staten het'één richtingsverkeer in de Zandstraat en het Domburgsch Schuitvlot, behalve van eige naren en verbruikers van terreinen en panden, in die straten voorgeschreven. Het bekende muziekkorps der Kon. Marine uit Deu Helder geeft Woensdag ,1G Juli eeu uitvoering op de Muziektent op het Molenwater alhier. VLISSINGEN. Morgen, Zaterdag, zal het 25 ja,ar geleden zijn, dat de heer J. C. P-aapi 'zijn benoeming ontving als notaris' alhier. De heer Paap heeft zich in de kwart'(eeuw dat Vlisisingen hem onder haar burgers mag rekenen, tegenover tal van ver!- eenigignen en ook tegenover particu liere personen zeer verdienstelijk ge maakt, terwijl hij van 1913 tot 1919 in de Prov. Staten van Zeeland en sedert 1927 in den gemeenteraad de publieke zaak aL« vertegenwoordiger van de Li berale Staatspartij, den Vrijhcidislbond, met kracht bevorderde. Van de verenigingen, waarin de ju bilaris een leidende functie bekleedt, noemen wiji de vereeniginig van- Vrijz. Hervormden; het departement van het Nut van 't Algemeen; de Vereeniginig tot 'bestrijding der T.B.C. en de Commissie van Toezicht op het M.O. In al (dezefIbó- stuuren 'bekleedt de heer Paap het voor- zitterslschap. Verder is hij' o.a. Commis!- saris der Zeeuwsche Hypotheekbank' te Middelburg, terwijl zijn collega's hem hun vertrouwen schonken eerst als se cretaris van den Kring Middelburg der Broederschap va,n Notarissen in Neder land en nu als 'lid van het 'Hoofdbestuur. Zijn 'bekwaamheid als notaris werd of ficieel erkend door zijn 'benoeming aan vankelijk' tot plaatsvervangend lid ein ljater, tot lid van de Kamer van Toezicht )op de Notarissen en candidaat-noflarissen in Zeeland. De heer Paap staat 'bekend aïsj een kundig en hoogst bekwaam notariisi en als een welwillend raadlsmarg die waar noodig en gerechtvaardigd ook daadwerkelijk steun verleent. Door verschillende samenwerkende verenigingen is besloten op Zaterdag 30 Aug. den jaardatg van H. M. de Koningin te vieren met een strand- en zwemfeéisit. WALCHEREN. VEERE, Tot lid der gezondheidscom missie, zetel Veere, heeft de Commissa ris der Koningin benoemd den heer J. W. Mazure,- technisch ambtenaar bij den Provincialen Waterstaat, te Kortgene. ZUID-BEVELAND, WOLFAARTSDIJK. Woensdagavond had het 14-jarige zoontje van den arbei der D. alhier het ongeluk bij het fiets- rij den zoo te vallen dait geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij bleek een zijner armen te hebiben gebroken. KRUININGEN. Toen de heer P. W|. gistermorgen voor zijn woning eenige werkzaamheden verrichtte, werd hij plot seling onwel, en zakte ineen. Hij: bleek! na binnengedragen te zijn reeds overle den'. Hij' was 74 jaar oud en lxeeft'jaren lang izilting gehad in den kerkeraad der Ned. Berv. gemeente alhier, alsmede in de kerkvoogdij en het kiescollege, ter wijl -ook de buurtv. de Harmonie 'in hem haar ijverigen voorzitter verliest. BORSSELE. Alhier worden pogingen in het werk' gesteld tot het verkrijgen van een schietbaan voor scherp. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. Men schrijft ons: Ter bespreking van eenige West Zeeuwsch-Vlaamsche belangen werd Woensdag in hotel De Vuijst een verga dering gehouden van de Werkgevers vereniging voor West Z.-Vlaanderen bij gewoond door de heeren J. J. Wallien, wethouder van Breskens en lid der Prov. Staten; I. van Melle te Breskens, I. A. Risseeuw te Oostburg, A. I. Catsman en A. Wijffels te Aardenburg, allen leden van dè Kamer van Koophandel; N. J.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1