^Prouinciale JJeeuuische OMTWEE PANTSERKRUISERS STER-TABAK De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen H 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 118 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. MAANDAG 30 JUNI 193 0. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBUR6SCHE COURANT UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regsls 'f 2.10; slice regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit* drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 15 1. RADIO-MORGENWIJDINGEN^ Op die dagen, waarop in het vervolg niet de A.V.R.O., maar de V.A.R.A. zal uitzenden, heeft de V.A.R.A, den voor de radio-morgenwijdingen door de A.V.R.O. totnutoe gebruikten zendtijd aan den V.P.R.O. afgestaan, in ruil voor den tijd van 2324 uur op den aan den V.P.R.O. toegewezen Vrijdagavond op Hilversum, zoodat thans op Woensdag-, Vrijdag- en Zaterdagmorgen de verzor ging der morgenwijdingen in handen zal komen van den V.P.R.O,, die zich reeds de medewerking van een aantal Vrijzin nige predikanten van Amsterdam en el ders en van het Amsterdamsch Vocaal kwartet heeft verzekerd. SPOORVRACHTVERLAGING VOOR AARDAPPELEN. In antwoord op zijn telegrafisch ver zoek tot onmiddellijke verlaging der spoorvrachten van vroege aardappelen heeft het Centraal Bureau der Tuin bouwveilingen te 's-Gravenhage, zoo meldt het „Hbld.", van den minister van Waterstaat het bericht ontvangen, dat, met het oog op de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden, de regeering besloten heeft, een reductie van 30 pet. te verleenen op de Nederlandsche spoor wegvrachten voor het vervoer van aard appelen van Nederlandschen bodem in binnenlandsch verkeer of naar het bui tenland, ingaande 1 Juli en eindigende 15 Augustus a.s. BOVENGRONDSCHE ELECTRISCHE GELEIDINGEN. De minister van waterstaat, zoo meldt „Het Volk", koestert het ernstige voor nemen de instelling te bevorderen van een commissie van beperkten omvang, wier taak het zal zijn algemeene richt lijnen te trekken, welke bij den aanleg van electrische geleidingen zouden moe ten worden gevolgd, ten einde aan de bij die werken betrokken belangen van het natuurschoon zooveel mogelijk recht te doen wedervaren. DE KRAKATAU, De verhoogde werking vair de Krakatau duurt voort. In het voorlaatste etmaal werden 16.673 erupties geregistreerd, waarvan de hoogste een hbogjte bereik te van 700 Meter. De salarissen van burgemeesters enz. Met slechts 1 stem tegen heeft de ge meenteraad van St. Kruis, naar aanlei ding van het bekende rondschrijven van Ged. Staten van Zeeland inzake de sala rissen van burgemeesters, secretarissen, enz. in deze provincie, besloten het vol gende aan Ged. Staten te berichten „De Raad der gemeente St: Kruis heeft de eer u mede te deelen, dat hij met verontwaardiging heeft kennis genomen van uw concept-ontwerp betreffende de door E, PHILLIPS OPPENHEIM. 78; Zij raapte bijeen wat zij op de tafel had gelegd, ten einde weer heen te gaan en zij wendde zich tot haar metgezel. Maar wat zij zeide kon ik niet verstaan, daar ik intusschen weer naar mijn plaats terugkeerde, „Zij blijven hier niet eten", fluisterde ik Lamartine toe. „Maar zeg, wie is de heer in haar gezelschap?" „Ssst!" zeide hij. „Kijk eens naar wat er nu gaat gebeuren Blijkbaar waren er toornige woorden gewisseld tusschen Felicia en Delora. Zij was opgestaan, hoewel hij moeite deed om haar op haar plaats te houden, schoof langs onze tafel zonder op ons te letten en begaf zich naar de tafel waar de anderen waren gezeten. Ze boog zich naar den bejaarden heer over en sprak eenigen tijd ernstig met hem. Daarbij keek hij haar aan met den vagen blik van een kind, die onderhouden wordt over iets dat boven zijn bevatting gaat. Delora was nu ook opgestaan en ver Een pij prooker, die voor het eerst kennis maakte met riep uit: „Had ik dat maar eerder geweten!" Maar het spreekwoord zegt: „Beter laat dan nooit," en hij haalt nu de schade weer in, (Ingez. Med.) regeling der jaarwedden van burgemees ters, secretarissen, ontvangers en wet houders voor de gemeenten in de provin cie Zeeland. Gezien de algemeene ma laise bij den land- en tuinbouw, die zijn terugslag wel zal vinden bij de midden standers, is de Raad verwonderd n u ver hooging van jaarwedden voor te stellen, Niet alleen de slechte economische toe stand komt daarmede in strijd, maar ook het weinige werk dat er ten plattelande voor de gemeenteambtenaren te doen is, komt daarmede in het geheel niet over een, Het weinige dat er te doen is in iedere raadsvergadering, is daarvan het sprekende bewijs, zoodat ook nu we derom als eenig punt op onze agenda prijkt naast de notulen en ingekomen stukken, uw concept-ontwerp. Het jaar is half om en heden houden wij onze derde vergadering. Indirect erkent gij dat ook in uw concept-ontwerp, waar gij spreekt van het vereenigen der verschil lende betrekkingen tot zes. Wanneer gij zelf erkent dat één persoon tot zes be trekkingen tegelijk kan waarnemen, moet men als van zelf tot de concluisie komen dat het werk van één persoon in één betrekking, niet veel heeft te beteeke- nen, anders zou hij niet in staat zijn er nog vijf andere betrekkingen bij waar te nemen. Komt als van zelf de vraag naar voren, hoeveel wordt er dan voor één betrekking te veel betaald? De Raad zou er niet tegen zijn indien het werkelijk noodig was, doch hij gaat van het stand punt uit, dat er voldoende werk moet frommelde zenuwachtig zijn servet. Louis snelde naar hem toe en zij spraken een oogent Bk met elkander. ,,'t Koste wat het wil", hoorde ik Louis zeggen, „maar we moeten beginnen haar daar vandaan te halen. Zij blijven niet eten, Rotherby heeft ze gewaar schuwd. Kijk eens, hoe hij haar aan staart Neen, dat is met te vertrouwen." Zij zeiden nog het een en ander tot elkaar, maar zoo zacht, dat ik "het niet kon verstaan. Delora keek op zijn hor loge en vervolgens naar de klok in de zaal. Ten slotte ging hij naar de tafel, waar zijn nicht stond te praten, en legde een hand op den schouder van den be jaarden heer. „Ferdinand", zeide hij, „het doet me genoegen te zien dat je weer beter bent. Ga eens met mij mee naar mijn kamer, dan kunnen we samen praten." Het geluid van die stem deed blijkbaar iets bij den ouden heer ontwaken, dat in zijn herinnering was blijven voortslui meren, Hij stond langzaam op. Ik kon zien hoe zijn witte vingers trilden, maar tevens nam ik waar, dat in zijn oogen een nieuw licht schitterde, een licht van begrijpen en herinneren. „Jij riep hij uit, „Ja, ik ben hierheen gegaan omdat ik je spreken moest. Laten we het maar dadelijk doen! Ga voor, als je blieft." Ik zag hoe Delora keek naar de dame De muren hebben ooren, maar er zijn ook ooren, die muren hebben. zijn om zulke hooge jaarwedden te ge ven. En.... wat den Raad nog wel het meest heeft getroffen, is de kindertoe slag, Volgens het concept-ontwerp kun nen ambtenaren met f 5000.a f 6000. inkomen, nog niet een behoorlijke op voeding aan hunne kinderen (geven, want zij hebben daarvoor nog een kin dertoeslag noodig. De Raad meent dan ook dat naar aanleiding van voorgaande opmerkingen de jaarwedden van ge noemde functionarissen, het best zouden zijn geregeld als volgt volgens een bij dit Raadsbesluit gevoegd schema, dat in een plaats met minder dan 800 inw, den bur gemeester f 600, secr. f 1000, ontvanger f 300 en een wethouder f 25 toekent; voor Middelburg en Vlissingen stijgt dit dant tot onderscheidenlijk f 5000; f 5000; f 3000 en f 1200. Wat Betreft het vereenigen van de verschillende betrekkingen, is de Raad van oordeel dat een Burgemeester geen andere betrekkingen mag waarnemen, doch dat de betrekkingen van secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Bur gerlijken stand in één hand dienen te zijn, daardoor krijgt die ambtenaar een vol doende werkkring en erlangt hij een be hoorlijke jaarwedde. Bij eventueel sa menvoegen van deze drie ambten, wordt geen korting toegepast. Periodieke ver hoogingen vervallen. Deze regeling treedt in werking 1 Januari 1931 en is alsdan alleen direct van toepassing op de ambten van Burgemeester en Wethou ders; voor Secretarissen en ontvangers, treedt zij in werking bi] eventueele ver nieuwing der tegenwoordige titula- risen." Een jacht in brand. Gisteravond geraakte in de Roompot bij de kust van Noord-Beveland het Bel gische jacht „De Safier" eigenaar de heer E. Dupont te Antwerpen, door het sprin gen van den motor in brand. Van de opvarenden werden de drie dames en een heer op een plaat gezet, terwijl de eigenaar en 3 andere heeren in de roeiboot het brandende jacht volg den. Het jacht dreef nog ongeveer een uur van de ebbe in de richting van Wal cheren, en raakte tusschen Vrouwepol der en Oranjezon buiten het vaarwater en zonk in 11 voet water en bij laag wa ter. De veerman de heer C. J. Schippers, de heer Van Beveren en gebr. Mineboo voeren uit Veere ter hulp uit en eerstge noemde slaagde er in alle opvarenden aan boord te nemen en te Veere aan wal te zetten. De andere Veerenaars en 5 sleepboo- ten, uit Vlissingen uitgevaren, hadden geen hulp meer te verleenen. De schipbreukelingen kwamen bij de familie Schippers iets op hun verhaal en begaven zich per autobus van den heer Castel naar Middelburg, waar zij in ho tel „du Commerce"" hun intrek namen, om hedenmorgen te 7.21 naar Antwerpen te reizen. Zij waren alles kwijt en hadden met de turkooizen. Blijkbaar maakte hij een of andere opmerking, welke ik niet kon verstaan. „Deze dame vergezelt mij", hoorde ik den ander zeggen. „Zij is zeer vriendelijk voor mij geweest, voor een vreemdeling vriendelijker dan anderen voor mi] zijn geweest, op wie ik intusschen als bloed verwanten had mogen rekenen. Zij blijft dus bij mij en ik wil niet dat zij mij ver laat." Hierna begaven de vier zich naar den uitgang. Lamartine tikte mij op den schonuder en ook ik stond op. Achter ons stond Louis met onmiskenbare ze nuwachtigheid toe te zien hoe zij heen gingen. Lamartine en ik maakten ons ge reed om ze op den voet te volgen, „Een nieuwe zet in het spel, Louis?" vroeg ik, terwijl ik hem voorbijging. „De laatste zet, mijnheer", antwoord de Louis met een buiging. HOOFDSTUK XXXIX. De toegang tot het restaurant was klein en onaanzienlijk vergeleken met den hoofdingang voor het hotel zelf. Toen ik er dichterbij was, zag ik dat er eenige mrwarring heerschte. Een groote heer met grijzenden baard sprak druk met den portier. Felicia stond een weinig ter zijde en keek een weinig verbijsterd om zich heen. De dame met de turkooi zen stond dicht bij de lift, met haar arm door dien van haar metgezel gestoken. zelfs geen geld voor het hotel meer bij zich. De schade van het verliezen van schip en inventaris wordt op 1.000.000 francs geschat. MIDDELBURG. Naar aanleiding van ons laatste Raadsoverzicht wijst de heer Paul ons er op, dat hij geen „leider" doch „slechts secretaris" van de Raadsfractie der S.D.A.P. is. Wij nemen daarvan gaarne acte, al zal menigeen, die geregeld 's Raads handelingen volgt, in dit geval het verschil niet erg duidelijk zijn. Dan wijst de heer Paul ons er nog op, dat het le vakanfievoorstel der S.D.A.P. („ver lof verleenen alsof het verworpen amb tenarenreglement niet verworpen ware) niet, zooals wij schreven, verworpen is, doch dat de stemmen hierover staakten. Schoon ook in dit geval het practische verschil vrijwel nihil is, en men boven dien de formeel? juiste toedracht in ons Raadsverslag kon vinden, zij dus ook dit feitelijke onjuistheidje hier gerectifi ceerd. Dan heeft mevr. De Graaf-Bloemen- dal bezwaar tegen onze slechts als il lustratie bedoelde, aanduiding van wat zij zoo ongeveer met een „urentarief" be doelde; heel precies moet dat, volgens mevr. De Graaf, zoo zijn: „de gezamen lijke uren die een inrichting open is, wor den verdeeld in uren a 10 ct., uren a 5 ct. en eenige kostelooze uren, b.v. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 3 uur". Belast met de 'waarneming! van adm.-(ambtenaar bij1 den algemeen secre taris te Buitenzorg (Ned1. Indië) de heer d'r. R. W. van Diffëljen, vroeger alhier woonachtig'. VLISSINGEN. Zaterdagmiddag is door den burge meester in tegenwoordigheid van de wet houders de Vlissingsche speeltuin aan de Bloemenlaan geopend, na een inleidend woord van den voorzitter, den heer J, Louwerse. WALCHEREN. DOMBURG. De heer N. Bastiaanse, koster bij de Ned. Herv. kerk alhier, heeft wegens vergevorderden leeftijd als zoo danig ontslag genomen. Aan het einde der godsdienstoefening sprak Zondag morgen de predikant den koster, die 23- jaren deze betrekking heeft vervuld, hartelijke woorden van dank toe, waarna de gemeente hem Psalm 121 vs. 4 toe zong. Als bewijs van waardeering werd den koster in de consistoriekamer een cadeau aangeboden. Tot diens opvolger is zijn zoon, L. Bastiaanse, benoemd. Raad van Veere. VEERE, In den gemeenteraad vari 28 Juni was ingekomen een dankbetuiging van den heer J. Mja,as, voormalig ontvan ger, voor de1 hem verleende décharge van zijn gehouden beheer, met beleefd ver zoek te willen bevorderen, dat een be drag f 787,921/2 hem nu wbrde uitbetaald. Zoodra Lamartine het gelaat zag van den heer, die met den portier stond te praten, snelde hij er op af, „Excellentie De gezant keerde zich haastig naar hem toe en vroeg „Waar is Delora?" „Vijf seconden geleden was hij nog hier", antwoordde Lamartine. „Hij moet door de deur zijn gegaan, toen u binnen kwam De heer, die bij de dame met de tur kooizen stond, keerde zich plotseling om en riep: „Delora Zoo is mijn naam Ik ben Ferdinand Delora Mijn broer Mau rice was nog geen minuut geleden hier. U is signor Vanhallon, niet waar Maar dan moet u zich mijner ook herinneren I De gezant greep zijn hand en zeide hartelijk: „Maar mijn beste Delora, dat doe ik ook natuurlijk Ik begrijp van a. die geheimdoenerij niemendal." Lamartine trad nu haastig naar voren en vroeg „Ziet u werkelijk niet, hoe de zaken in elkaar zitten Ferdinand De lora komt te Parijs op weg naar Londen met een geheime opdracht voor Enge land. Hij wordt ten gevolge van een oi andere omstandigheid ziek en blijft te Parijs. Daarop verschijnt te Londen Mau rice Delora, gewapend met eenige papie ren, die zijn rol gaat spelen. Maurice was voor enkele oogenblikken nog hier. Hij heeft zijn rol uitgespeeld en blijkbaar De heer Van Eeveren w|a,s voor on derzoek door een accountant. De Voorz. wijst op de groote inoeilïjk- heid, uit te maken, wie de eigenaar is, en dé heer Van Beveren zegt, dat be hoort te worden gfeajntwooord onder ver wijzing naar een vroeger schrijven daar over, dat de heer Maas heeft aan tei toonen, wat van heml is. Van den heer De Blieclk was ingeko men een verzoek om een strookje grond' op de kade van de gemeente te mogen koopen. Het verzoek zal nader worden behandeld, nadat gebleken is, waartoe de aankoop wordt gewenkchl;. I Ingekomen waren, een schrijven, dat voor het onderwijs aan de R. H. B. S. te Middelburg te voldoen is f 1071,25; dat het gemiddeld aantal leerlingen bijl het Geref. schoolondèrw. 733/4> hadr be dragen, en de rekening van het Godshuis over 1929., voorlöopig vastgesteld, ter goedkeuring den Raad werd toegezonden. Als commissie voor het nazien dezer rekening worden henoemd de heeren Poppe, Simonse en Beveren. Van de leden van het vroegere college van B. en Wi. w(a,s, op een gedaan ver zoek, bericht ontvangen, dat zij' oordeellen! in"dat opzicht niets laan de gemeente ver schuldigd te zijn. 1 Voorgesteld wordt aan Ged. Stalen van Zeeland' goedkeuring' te verzoeken tot het voeren van een rechtsgeding over all of niet te veel geld, uitgegeven voor het L. O. Het voorstel wordt aangenomën, 3 vóólr, 1 tegen. Met het oog op de bezoeken aan de gemeente van woonwagens en woonsche pen stellen B. en W. voor de politiever ordening zoo Te wijzigen, dat bedeelde ^vrismgen een vaste plaats hekomen, tij- oens net verbhjl hier; dit wordt goed gekeurd. ZUID-BEVELAND. KAPELLE. Het einde van het Coöp. Elec. bedrijf te Kapelle nadert, 12 jaren lang heeft het goede diensten bewezen, vanaf de oprichting is de heer H. Blok voorzitter geweest, was het diens aan vankelijk plan zelf een installatie te bou wen voor eigen gebouwen, aangezocht door velen uit de burgerij, is men alstoen overgegaan tot oprichting. Een der eersten in den middengroep heeft Kapelle's burgerij geprofiteerd van electrisch licht. Zelf boven Goes mag Kapelle genoemd worden met zijn 80 procent aansluitingen. Tot bevrediging is gewerkt en de aandeelhouders kunnen bij algeheele liquidatie geheel uitgekeerd worden. In een dezer dagen gehouden aandeelhouders vergadering is dan ook besloten den nog resteerenden tijd de aandeelhouders vrij licht te verstrekken. SCHORE. Het schip „De onderneming" (schipper De Waal van Werkendam) voer door onoplettendheid van den ge zagvoerder, tegen het remmingwerk van de Schorebrug. Nadat de daardoor aangerichte schade, was vastgesteld, kon de reis worden voortgezet. NOORD-BEVELAND. WISSENKERKE. Zaterdag werd het' stoffelijk overschot van J. v. d. B. die is hij verdwenen. Het eenige wat ik vrees is, dat we te laat zijn De gezant wendde zich haastig tot den nieuwen Delora, die den een na den an der aankeek met den niet begrijpenden blik van een kind. „Delora", riep hij, „hoe is het mogelijk, dat ge uw broeder in de zaak hebt ge mengd? Begrijpt ge dan in het geheel niet hoe geheim uw opdracht was, hoe groote beteekenis zij had De aangesprokene schudde het hoofd langzaam ontkennend, zeggende: „Het spijt me, maar ik ben ziek ge weest. Ik weet niets meer. Er is mij te Parijs iets overkomen. Ik heb de papie ren niet meer. Maurice beeft ze alle van me weggenomen." Maar toen mengde de dame met de turkooizen zich in het gesprek en riep: „Het is een allergemeenste samenzwe ring geweest Deze heer", vervolgde zij, terwijl ze hem bij den arm greep, „heb ben ze vergiftigd. Hij is dientengevolge bijna kindsch geworden. Men had hem achtergelaten in de hoop dat bij zou ster ven, maar ik trof hem bijtijds aan en heb hem naar hier meegenomen. En in tusschen had die godvergeten broer zijn rol gespeeld en zelfs zijn voornaam aan genomen." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1