^prouinciale Zeeuw&che ANTWERPEN PIXAVO N VfëftELV TENTOON tf€ LLINC* - APRIL-OCT No. 1 4 8. Twee bladen. DONDERDAG 26 JUNI 193 0, Eerste blad. 173e Jaargang. IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP Een weldaad voor het haar is het, wanneer men het geregeld wascht met Vloeibaar in origineele flesschen, droog (poedervorm) in keurige pakjes. Prijs: per */a flesch 0.90 ctper pakje 20 ct IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. ZEELAND. de >rief egt dy,- Wi. m. liet, litie dan CiOin ton ner 5-en Hiil- iter, sine li elt, aar faalt en am- ran ,rer- e n 1Z. ge- Da- eu- tur. et ch it. lus 50e in- ijde ler- :iek on- en- cht nd- 1 du- ?an ÏR, MIDDELBURGSCHE COURANT abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen i) 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 40 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UIIG, N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT i Faadliekertót» en 1-7 r.g.l. >f 2.10, .li. r.,rf Lange ot^ Pieterstraat, Middelburg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit-! drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regsls ATidotlAtnpR a p Oil -f kil vnnniifkol-olifid A T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent.: .Middelburg, 26VI1930. Ondanks haar 18 punten, leek de 'Raadsagenda ditmaal oogenschijnlijk vrij onschuldig en aangezien inderdaad geen enkel gemeentelijk belang van de eerste orde aan de orde zou komen, mocht ver wacht worden, dat het een korte verga dering zou zijn. Maar dat ging niet door integendeel, het was zes uur voor men het Raadhuis wederom verliet, en: de feitelijke staat van zaken was toen na genoeg precies zoo, als wanneer men alle 18 punten eenvoudig onder den hamer des voorzitters hadde doorgetimmerd, i» Toch ware het onjuist hieruit de ge bruikelijke gevolgtrekking van de vol slagen nutteloosheid en overbodigheid des politieken geredekavels te trekken. Want in de eerste plaats is dat tenslotte toch de eenig mogelijke wijze om partijen en inzicht en met elkaar in aanraking te brengen, elkanders opvattingen te ver kennen en daaruit tenslotte, met wijs staatsmansbeleid, de praktische of feite lijke politiek van den dag af te leiden, en in de tweede plaats om van 'het algemeene naar het bijzondere af te da len is er gisteren toch wel een en an der in onze vroedschap voorgevallen, dat der vermelding waard is. Inzake het ambtenarenregle ment zijn we b.v, een stukje verder gekomen. Men weet het: de vorige keer, toen de heer Streefkerk (een vermoede lijk tegenstemmer) afwezig was, staakten de stemmen over het ontwerp-ambtena- renreglement met 88. Tegen stemden: de rechterzijde en de z.g.n. bezuinigings partij. Beiden op principieelen grond. De eerste, zoo de rechsche leider, mr. De Veer, verklaarde, wijl de ongehuwde moeder met de gehuwde in art. 36 op één lijn gesteld werd; laatstgenoemde omdat in art, 19 slechts een zeker soort georganiseerden tot raadpleging over het door 't diensthoofd vast te stellen werk- rooster, zijn toegelaten. De heer Streefkerk was ook nu weer afwezig, maar dat deed er voor dit geval weinig toe: de stemmen staakten weder om en daarmede was het ambtenaren reglement, in den vorm waarin de Raad het na langdurige discussie had vast gesteld, verworpen. Als leider van de grootste linksche fractie kwam onmiddellijk daarop de heer Paul met een voorstel namens de s.d,, v.d. en lib,, om een ambtenaren reglement vast te stellen, geheel overeen komstig het nu verworpene, met dien verstande, dat de ongehuwde moeder buiten de deur gezet werd, door den eersten regel van art. 36 te doen luiden: „Aan de gehuwde vrouwelijke am- tenaar, die zwanger is".... etc. Tegenover deze principieel-linksche concessie had het ons een goed gebaar van de rechterzijde geleken, indien zij de uitgestoken hand hadde gegrepen, zon der „nadere overweging". Maar neen: eenmaal gewonnen hebbende, wilde zij klaarblijkelijk het volle genot dezer over winning ook: genadiglijk de concessie aanvaardende, verklaarde rechts zich er nu nog eens over de willen beraden. Dat wordt dus September, en wie weet wat er dan uit die beraderij van rechts (en hali'-jlinks?) te voorschijn gekokereld wordt Niet enkel uit een oogpunt van parle mentaire elegantie ware een vlotte aan neming van het ontwerp, minus de onge huwde moeder dan, gewenscht geweest: ook met het oog op de vakanties, welke in het nieuwe reglement verruimd wor den. Nu het nieuwe verworpen is, gelden de oude regelen nog, en de artt. 19 en 36, die elk niets met vakantie te ma ken hebben, zijn oorzaak, dat vrijwel heel het gemeentepersoneel dit jaar min der vakantie krijgt. Dat vonden velen, en wij met hen, jam' mer en deswege zijn pogingen gedaan, om deze vakantie althans nog te redden. Door een onhandigen opzet zijn deze po gingen, ondanks den goeden wil ter zake van 's Raads voorzitter, mislukt. Dat zit zoo. De heer Paul stelde voor, de vakantie dit jaar te verleenen „alsof het verworpen ambtenarenreglement te dezen opzichte van kracht ware". De be doeling hiervan was goed, maar het voor stel als zoodanig was technisch een mon- struositeitje en 't werd dan ook, o. i. te recht, om deze technische fout verwor pen. Toen trachtte de heer Van der Weel de situatie te redden, door min of meer op instigatie van den voorzitter, een voorstel in te dienen: de Raad verleent den ambtenaren 12 en den in continu- (Ing. med.) bedrijf werkzamen ambtenaren 14 dagen verlof. Dat was technisch in den juisten vorm gegoten het had een gunstig precedent, naar weth. Onderdijk uiteen zette, en toch werd nu, in een stemming van geprikkeldheid, ook dit verworpen. Wij betreuren dat; o. i. was er geen spra ke van „door een achterdeurtje binnen halen wat de voordeur uitgeworpen werd," maar louter van het wegnemen van een geldig formeel bezwaar, dat een onzuivere stemming moest veroorzaken. De theoretische overwegingen van een aantal Raadsleden kosten nu de gemeen te-ambtenaren een paar dagen verlof, die ze anders reeds dit jaar gekregen had den. Was dat noodig? Een tweede punt van belang was de discussie over de tarieven van de gemeentelijke bad- en zwemin richting. Daarover is lang en breed gesproken, in allerlei tariefsystemen dook de Raad onder en tenslotte leek het wel, of heel de zaak onder dien woor- denzondvloed zou verdrinken. Maar aan al dat gepraat komt eens een eind, en de heer Van der Feltz moest met den sneltrein weg en die wacht niet.... Zoodoende kwam het toch ten slotte tot stemmen over de drie aan hangig gemaakte voorstellen en amende menten. Het eeste was dat van mevr. De Graaf, die er een urenstelsel wilde in voeren: b.v. van 78 kosteloos, 89 5 ct., 910 10 ct,, 1011 kosteloos, etc. etc. Het werd van regeeringswege ont raden en verworpen met slechts de v.d, en lib. stemmen voor. Toen kwam 't voorstel-Van der Feltz: tot 2000 het door B. en W, voorge stelde tarief en daarboven een tarief ge heel overeenkomende met dat van de particuliere zweminrichting. Het haalde 1 stem en verdronk dus jammerlijk. Vervolgens kwam het voorstel-Van der Weel: het tarief, zooals B. en W. dit voorstellen, doch de grens van 2000 voor het hoogere tarief wordt naar 2500 verlegd. Dat is aangenomen. En nu: duik in en zwemmen! Laat een frisch bad die Raadsbeslommeringen weg nemen! Er zou nog heel wat meer over de verloopen Raadszitting te schrijven zijn, Hoe men van alle kanten poogde te mor relen aan het stelsel van gemeentebelas ting b.v., dat B, en W, na veel overwe gen en bestudeeren, voorgesteld hebben. Maar de veranderingen voorstellende Raadsleden bleken de materie niet vol doende te beheerschen en hun voorstel len hingen meestal in de lucht, of steun den op drijfzand, en toen weth. De Veer verklaard had: de Middelburgers zullen in ieder geval 83.250 minder aan be lasting behoeven op te brengen, en die verlaging geldt in de eerste plaats de lagere inkomens, terwijl die boven 15,000 zelfs nog verhoogd worden, toen nam de Raad het voorstel van B. en W„ dat tenslotte óók maar voor een proef jaar geldt, met alg. stemmen aan. Over de jaarwedde-verhooging, welke Ged, Staten den burgemeester en gem.- secretaris enz. toekennen willen, voerde de leider der bezuinigingsfractie het woord: een vergelijking der salarissen van '13 en '30, aldus A. J, Jr., heeft me geleerd, dat een fitter van 728 op 1872 kwam, een hoofdagent van politie van 825 op ƒ2135; de gemeente-bouwmees ter van 2500 op 5300, de directeur van de gas- en waterleiding etc. van 3200 op 7000 en met de uit deze ver- hoogingscijfers af te leiden vermenigvul digingsfactor stemt de stijging van b.v. 's burgemeesters jaarwedde van ƒ3000 op 6500 niet overeen. En dat moet, van hoog tot laag, zoo zeide A. J. Jr, Wat P. Ph. P. niet zonder grond ont kende. Maar de Raad vond de verhoogingen welke Ged. Staten voorstellen, overigens wel goed. Het voorstel-Jeronimus om voor ge meente-ambtenaren de loonen aan de in- dex-cijfers te koppelen, werd, wegens 't Is kostelijke wijsheid, die men verkregen heeft door ervaring. het vergevorderd uur de heer Naezer wou beslist liever zwemmen tot een volgende vergadering uitgesteld. Waar tegen niemand bezwaar kon hebben, want het heeft toch geen schijn van kans aangenomen te worden. TWEEDE KAMER. Natuurwetenschappelijk onder zoek Verschillend kleingoed Het grootste deel van den Kamermid' dag was gewijd aan de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van hetj toegepaste natuurwetenschappelijk on derzoek. Het beoogt de oprichting van een centrale instelling voor dat onder-, zoek, die tot taak heeft te bevorderen,; dat het op de doelmatigste wijze dienst baar gemaakt wordt aan het algemeen: belang". Wat dat nu zal worden? Het kost 't rijk ongeveer een ton, maat; er worden enorme resultaten van ver wacht. Laten we aannemen dat het ntt bv, niet meer noodig zal wezen, een vrij onsympathieke bedelpartij bij partiku-: lieren en gemeenten te organiseeren, voor het overigens sympathieke doel dei; iepziektebestrijding. Dat zal deze instel ling met den mooien naam dan ook we overnemen, hopen we. Voor de rest: kleingoed, allerhande; suppletoire begrootingen waarbij aller hande wenschen nog eens weer kenbaar; gemaakt konden worden. Zonder dat meiï ze verwezenlijkt krijgt, voor 't meeren- deel. De heer Van Rappard (lib.) merkte nog op, dat voor de Antwerpsche tentoon stelling in totaal 850.000 beschikbaar is, voor de landbouwafdeeling echter; maar een kwart-ton. Maar de minister zei, dat het niet anders ging, en dat in Antwerpen de landbouw geen hoofd zaak was. DE WINKELSLUITING. De Nederlandsche bond van koffie huis-, restauranthouders en slijters, heeft een adres aan de Eerste Kamer gericht, waarin verzocht wordt 't ontwerp van Wet tot regeling der winkelsluiting te verwerpen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De Baloeran werd heden 7 uur te Marseille verwacht. In aansluiting hier op rijdt de Lloyd Rapide. Vertrek van Marseille heden 11.25 uur. Aankomst te Roosendaal Vrijdag 27 Juni 7.16, te Rot terdam 8,51 uur en te Den Haag H.S.M. 9.19 uur. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. De Antwerpsche correspondent schrijft aan de Maasbode d.d. 24 dezer: Gedurende de laatste dagen heeft er op de expositie een tentoonstelling plaats gehad van afgesneden bloemen, alsmede van fruit. De deelneming was niet overgroot en het meeste bleef rond het middelmatige Van Nederlandsche zijde zagen wij slechts een paar inzendingen; deze be haalden echter'n buitengewone onder scheiding. De rozenkweekerij W. Ver schuren te Oeffeit verwierven den „grooten prijs" met gelukwenschen der jury voor de nieuwigheden in de rozen- cultuur, Jhr. Jan v. Vredenburch be haalde den „hoogsten prijs" met zijn prachtige hybriden en de vergulde me daille met een keurige collectie reuk erwten, Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 Juni in de provincie! Zeeland bedroeg: Roodvonk: Graauw en Langendam 1, St. Maartensdijk 1, Mid delburg 1, Neuzen 1, Vlissingen 2. Diphtherie Heinkenszand 2, St. Jan steen 1. Van de gevallen van kinderver lamming werden te Rotterdam, Alkmaar en Zeeland (N.B.) elk 2 aangegeven. Er kwamen geen gevallen van ence phalitis na inenting voor. MIDDELBURG. BRANDWEERFONDS 7-XII-1929. Den 22en Juni j.l. heeft het Comitee van Bewindvoerders over de gelden van het Brandweerfonds 7-XII-1929, via den plaatselijken agent te Middelburg, de fa. Gebrs. Peek, de automobielbrandspuit welke het de gemeente zal aanbieden, besteld, en na de thans ontvangen be vestiging van den fabrikant kunnen daar omtrent enkele nadere bijzonderheden bekend gemaakt worden. De spuit wordt gebouwd op een Ford- automobielchassis model 1930, geheel electrisch uitgerust; de motor zal een vermogen hebben van pl.m. 40 H.P. De verlichting is geheel electrisch, terwijl de wagen voorzien is van een, eveneens electrische, schijnwerper. Op den wagen kunnen ongeveer 10 personen plaats nemen. Achter aan den wagen bevindt zich een afneembaar rijdend slangenhaspel; de gelden van het comitee staat het toe, hierop nog 9 stukken van 25 M. elk, 18 dr. vlasslang met 2%" Storzkoppe- lingen te leveren; aangenomen mag wor den, dat de gemeente uit haren voorraad nieuwen slang, dit tot de vereischte hoe veelheid van 600800 M, zal komple- teeren. De pomp, welke door een omkeerin- richting op den Formotor kan worden gekoppeld, is een hoogedruk centrifugaal- pomp, geheel van brons vervaardigd; het aanzuigen geschiedt door Bikkers' afgas- luchtverdunningsaggregaat, met als extra reserve hiervoor een goed werkende vacuum- of luchtpomp. Deze laatste is aangebracht op advies van den brand- weerdeskundige, inspecteur Roelofsen uit Delft. De motorkoeling geschiedt door radia torwater; dit warme water loopt des winters rond de centrifugaalpomp, zoo dat ook deze verwarmd wordt en dus des winters niet bevriezen zal. Inplaats van de standaarduitrusting met luchtbanden zal de automobielspuit voorzien worden dit eveneens op ad vies van den heer Roelofsen van vier cushionbanden, die weliswaar den prijs aanmerkelijk verhoogen, maar daartegen over bij een spuit, waarvan niet absoluut vaststaat, dat zij onder voortdurend da- gelijksch toezicht zal komen, ook een veel grootere bedrijfszekerheid geven. De uitrusting van de door het comitee aan te bieden spuit zal behalve de reeds genoemde 225 M. slang, bestaan uit 2 maal 5 M. zuigbuis met koppelingen; 1 zuigbuismand met drijfkurk; 2 broek stukken, 4 straalpiipstokken, 4 straal- pijpen, 1 laddergestel met tweedeelige uitschuifbare ladder; 1 slangenhaspelwa gen; 1 benzinetrechter, 2 schroefpennen, 1 schroevendraaier, 2 bendelstukken, 1 buigtang; diverse mondstukken, sleutels en automobielgereedscbap. De fabrikant heeft o.m. aanvaard de spuit te leveren onder de volgende con dities: de totaalprijs zal bedragen f 5124.zij zal bij oplevering, zoo eenigszins mogelijk te Middelburg worden gekeurd door den brandweerdes kundig, die het comitee met zijn adviezen steeds belangeloos terzijdestond, inspec teur Roelofsen uit Delft en de levertijd zal ten hoogste een maand bedragen. Over een maand dus zal Middelburg in het bezit gesteld kunnen worden van een deugdelijke automobielbrandspuit, ongeveer gelijk aan die van Bergen op Zoom, doch met enkele technische ver beteringen, van deskundige zijde daarop aanbevolen. Dat zij weinig noodig moge blijken, doch in geval van nood de goede dien sten moge bewijzen, welke de talrijke gevers en geefsters der benoodigde gel den, met grond ervan verwachten Heden werd op het Molenwater al hier de jaarlijksche veulenkeuring van Hippos ,gehouden ,de aanvoer en de kwa liteit der dieren was groóter dan verle den jaar. Op den uitslag der keuring koinen wij nader teruig. Een bijzonderheid was een merrie met een tweeling. In ons artikel over ^Herbouw van de Langedelft" in ons no. van gisteren, is een storende zetfout blijven staan; de le zer zal begrepen hebben, dat wij ten aanzien van de bouwplannen der fa. Wiener schreven: „de officieuze goed keuring van de Staidsschuur" en niet van „bet Stadsbestuur''. De aannemer, de heer Walraven, deelt (Ingez. Med.) ons mede, dat de herbouw van het ma gazijn der firma S. Wiener en Co., onder hands aan hem is opgedragen. Het vreemdelingenbezoek was he den voor een Juni-Donderdag reeds zeer bevredigend. Met de booten vaal de lijn Breskens—Vlissingen werden 1100 pas sagiers en 15 auto's overgezet. WALCHEREN. Gemeenteraad van Domburg. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Domburg was in de eerste plaats aan de orde de kwestie van de regeling der nieuw in te voeren belasting. Aan de hand van het aan de leden verstrekte overzicht van de veranderingen die noodig zou den zijn in verband met de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, gaf de voorzitter nog een uitvoerige toeliching. B. en W, stellen voor de gemeente te rangschik ken, wat de gemeentefondsbelasting be treft, in de 3e klasse en wat de perso- neele belasting betreft in de 7e klasse. De heer G e 1 d o f zag nog gaarne dat de verdere beraadslaging uitgesteld werd, opdat de leden nog kennis konden ne men van de verschillende bepalingen, en de heer DeVisser eenige inlichtingen vroeg. Besloten werd de verdere behan deling der voorstellen nog aan te hou den, B. en W. stelden naar aanleiding van ingekomen verzoeken, voor, om, wan neer vergunning werd gegeven voor eene radiodistributie, als hoofdvoorwaarde te stellen, dat eene ondergrondsche gelei ding zou worden aangebracht. De heer v. S I u ij s vroeg of er wel genoeg deel nemers zouden te vinden zijn; bovendien oordeelde hij dat een ondergrondsch net door de vele opgravingen die moeten ge schieden niet in alle deelen de voorkeur verdiende. De heer G e 1 d o f meende dat toch eerst in principe besloten moest worden of al of niet vergunning gege ven zou worden voor omtrent het aantal aansluitingen kon worden geoordeeld. De heer Westenburger stelde voor te besluiten alleen vergunning te geven wanneer zich 40 personen voor aanslui ting hadden opgegeven. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Eene uitvoerige discussie ontspon zich daarna naar aanleiding van het verzoek van de Domburgsche voetbalvereeniging om een perceel grond in huur te mogen hebben voor voetbalveld. B. en W, had den gaarne voorgesteld het verzoek in te willigen, doch geen der uit de pacht komende perceelen was h. i. daarvoor geschikt. De v'o o r z. zette het stand punt van B. en W. nader uiteen. De heer E 1 o u t wees er op, dat als voetbalter rein alleen in aanmerking kan komen weiland dat niet omringd is door bouw land of tuingrond. De heer v, S 1 u ij s vroeg of niet kon worden getracht een terrein doelmatig af te rasteren. De heer De Visser wees er op dat het ter rein, dat de vereeniging vraagt, ook zeer ongeschikt is, omdat het te dicht bij de begraafplaats ligt en dus kans be stond op schade aan begraofplaats en de graven. De heer G e 1 d o f vraagt of, wanneer dan geen terrein van de ge meente beschikbaar is, er geen kans zou zijn dat de gemeente haar invloed aan wendt tot het verkrijgen van een geschikt terrein van particulieren. De heer Hou- m e s zou wanneer zulk een terrein ver kregen werd, in allen gevalle willen voor stellen dat daarop niet op Zondag ge speeld werd. Ook de heer De Visser vreest dat Zondagsontheiliging van heï

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1