IjJrouinciaie i5e eutu g die GNMEFOTSERKRUISERS No. 14 5. MAANDAG 23 JUNI 192 3. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBUR6SCHE COURANT Da abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen i 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel, voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10j elke regel a -5- meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. •0?" LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Tot leden van het hoofdbestuur der Li berale Staatspartij De Vrijheidsbond in 8 te vervullen plaatsen werden gekozen J. A. de Boer te Onderdendam, mr. M. H, de Boer te Utrecht, mr. J. A. H. Coops te Apeldoorn, mej. dr. E. C, van Dorp te Bloemendaal, mr. A. N, Molenaar te Wassenaar, C. G. Roos te Lekkerkerk, K. H. Scholte Ubing te Winterswijk, dr. I. H. J, Vos te Amsterdam. DE V.A.R.A. Naar de V.A.R.A. Zaterdag bekend heeft gemaakt, zou met de partijgenooten in België een overeenkomst getroffen zijn, waardoor de luisteraars de gelegen heid zullen krijgen na 1 Juli de gebeele week socialistisch programma te beluis teren. Gedurende de dagen, dat de V.AR.A. niet de beschikking over den zender heeft, zullen haar partijgenooten via Leuven zenden. AARDSCHOKKEN. Aneta meldt uit Telok Betoeng d.d. 20 Juni dat 2 hevige en langdurige aard schokken, welke gepaard gingen met vele bevingen, een groote paniek deden ontstaan. Een massa menschen uit het Chineesche kamp alhier vluchten naar Tandjong Karang en hoogergelegen punten. Zij waren niet afkomstig van de Kra- katau. De eerste schokken waren zoo zwaar, dat de wijzer van de standaard- klok in het Observatorium 3 seconden is versprongen. Autobusconcessies. Ged. Staten hebben wijziging gebracht in de voorwaarden, waarop aan Joh. Eg- gebeen te Wolphaartsdijk vergunning werd verleend voor het in werking bren gen van een autobusdienst van Oud- Sabbinge naar Middelburg, alleen op Donderdagen. Bepaald werd dat Egge- been als hij van Öud-Sabbinge langs het Wolphaartdijksche Veer is gereden niet meer over Óud-Sabbinge hoeft te rijden maar direct over Oostkerke, 's Heer- Arendskerke en Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg. Schotsche Ingenieurs op Walcheren. Een groot aantal leden van de ver- eenigingen „Institution of Engineers and Shipbuilders in Scotland" en „North East coast institution of engineers and ship builders", dus ingenieurs en scheeps bouwers uit Schotland en de noord-oost kust van Engeland, de meesten vergezeld van hun dames kwamen Zaterdag met de mailboot te Vlissingen aan. Het gezel schap, totaal ongeveer 250 personen, nam intrek in Britannia en in andere hotels. Gisteren werd de dag besteed om het eiland te zien. Met een 9-tal touringcars door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 72. Ik keek hem vlak in het gezicht, ter wijl ik vroeg: „Wat is dat voor een zwendelgeschie- denis toch, waarbij u, Louis, die arme Bartot, de Chineesche gezant en Joost mag weten wie nog meer betrokken riii zijn? „Als u niet zoo dom en onwetend waart, zou u deze woorden niet zeggen." „Deel me dan ten minste mede of uw nichtje ook in de zaak is gemengd." „Waarom vraagt u dat?" riep Delora verbaasd uit. „Omdat ik haar wil trouwen" ant woordde ik. „Als u tot overmorgen wacht met iets te doen, kapitein Rotherby, dan kunt u haar trouwen en krijgt u een huwelijks gift van vijftig duizend pond mede naast wat oom Nicholas haar wil schenken." ,,U overstelpt mijriep ik, terwijl ik naar de deur toeging. Hij maakte geen enkel gebaar dat er op doelde dat hij mij tegen wilde houden. Plotseling keerde ik mij tot hem. Waar- en autobussen werd gereden naar Mid delburg en na een kort oponthoud aldaar naar Veere, waar ook eenigen tijd werd halt gehouden. Van Veere ging het naar Domburg, waar in het Badhotel de lunch werd gebruikt en waar de gasten genoten van de verschillende dansen, die ge geven werden onder leiding van den heer Chr, J. Mazure. Men had gezorgd voor een goed plancier, en daarnaast was plaats voor de medegebrachte muziek. De uitvoering verliep vlot en de uitvoe renden mochten veel waardeering ont vangen. De leider kreeg veel bewijzen van dank. Hij liet beginnen met het Engel- sche volkslied, dat door het geheele ge zelschap staande werd medegezongen. Het Wilhelmus volgde. Alom werd ge kiekt; adressen genoteerd; kaartjes ge wisseld. Het weer werkte tijdens de uitvoering zeer mede, doch na afloop ging het hard regenen. Te half vier werd Domburg weer ver laten en over Westkapelle, waar gestopt werd om den dijk in oogenschouw te ne men, naar Vlissingen teruggereden, waar in Britannia door den heer en mevrouw Arntzenius, den directeur van het Ne- derlandsche loodswezen, de thee werd aangeboden. De dag werd besloten met een diner, aangeboden door het Comité voor ontvangst te Vlissingen, de heeren mr. J. Smit Azn. en Ir. H. C, Wesseling, directeuren der Kon, Maatschappij „de Schelde", Ir, H. van Oordt, directeur hoofdingenieur en Ir. W. H. Brinkhorst, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en G. A, Waller, directeur van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland. Hedenmorgen te 10 uur verlieten de heeren de hotels voor een bezoek aan de fabriek en scheepswerf der Kon. Mij. „de Schelde" welker directie de heeren te kwart voor één de lunch aanbood. Na de lurfch werd een bezoek gebracht aan de nieuwe haven- en sluiswerken en ver lieten de heeren per extratrein te 3.24 Vlissingen weer. De dames waren intusschen onder lei ding van mevrouw Smit-Coster te 11 uur per autocar naar Middelburg gereden, waar zij ten s+adhiuze door den burge meester werden verwelkomd, om vervol gens het stadhuis en de Abdijgebouwen te bezichtigen en daarna de lunch te ge bruiken in de sociëteit St. Joris. Te half vier stopte de extratrein aan het station en voegden de dames zich weer bij de heeren om gezamenlijk naar Scheveningen te reizen. Voor morgen staat een bezoek aan de Zuiderzeewerken op het programma, Woensdag heeft te Scheveningen in het Kurhaus een vergadering plaats, en wor den de ingenieurs met hun dames door het gemeentebestuur van den Haag in de Twee Steden ontvangen. Donderdag wordt een bezoek aan Amsterdam ge bracht en door een deel van het gezel schap ook aan Marken, Volendam en Monnikendam; Vrijdag gaat een deel naar Rotterdam, en een naar Leiden en Noordwijk, terwijl de „Summer meeting in Holland" dien dag met een officieel diner aangeboden aan de gasten in het Palacehotel wordt besloten. om zou ik hem nog niet een enkele kans geven?" „Mijnheer Delora", zeide ik, „van het oogenblik af, dat u op het Charing Crosse Station verdween, heb ik de vaste over tuiging verkregen dat u betrokken is bij een schandelijke, zoo niet misdadige on derneming. Ik ben op dit oogenblik nog die meening toegedaan. Daartegenover staat de mogelijkheid, dat u betrokken is volgens uw zeggen bij een onderneming van politieken of anderen aard, welke uw geheimzinnig gedoe onvermijdelijk met zich brengt. Ik wensch volstrekt niet tot uw vijanden te behooren of u te dwarsboomen bij een of andere wettige handeling. Zoo u bereid is mij in uw ver trouwen te nemen, zal u blijken, dat ik volstrekt niet onredelijk ben." Delora maakte een buiging. Ik zag hoe zijn witte tanden onder zijn zwarte snor blonken en ik begreep, dat hij voor nemens was den strijd niet op te geven, „Kapitein", zeide hij, „ik ben u zeer dankbaar voor uw aanbod, maar ik heb geen behoefte aan nog meer bondge- nooten. Zend uw telegram weg, zoo gauw u wilt, u zult daarmede enkel onheil stichten waarover u zich spoedig zult hebben te schamen. Ik haalde de schouders op en vertrok. Niemand verscheen om mij uit te laten, maar ik ontgrendelde de deur zelf en stapte in mijn taxi met een zucht van verlichting. Ik gevoelde onwillekeurig, Het hoogste goed is een gemoed, dat boven het spel van het toeval verher ven is en in plichtbetrachting zijn vreugde vindt; of ook: een onbuigzame geestkracht, rijk aan ondervinding, kalm in het handelen bij groote mensch- lievendheid en oplettendheid voor an deren. Seneca. De crisis in den Landbouw. In een Zaterdag te Goe s gehouden vergadering van het Prov. comité van. an- ti-revolutionnaire kiesvereenigingen in de provincie Zeeland onder voorzitterschap van mr. A. A. de Veer uit Middel burg, heeft oud-minister H. Colijn ge- sjpro'ken over „De crisis' Tn den Land bouw". Deze behandelde hierbij speciaal de tariefspolitiek der verschillende (sta ten, en de prijsdaling. Door de tariefs politiek is het .afzetgebied verengd- Spr. wees er hierbij op, dat de emigratie in Eurona na den oorlog inplaats van jge- stegen, met 700.000 menschen iisi achter uitgegaan en dus is de natie veel meer aan den bodem en "den bodemoplbrengst •gebonden. De moeilijkheden stijgen als een land dichtbevolkt is en een sterke in- dustrieele ontwikkeling) heeft. De geweldige inzinking van de prijzen op de wereldmarkt verklaarde de crisis in onzen landbouw ,die krachtens den structuur van onzen bodem op den uit- is .aangewezen. Van die groote prijsdaling za.g spr. de vierklaring in den aanvoer van over- zeesche granen en in het niet verkoopen van het specifiek Nederlahdsch product. Er is zoo een veel te groote igraann ipjroductie. Bovendien is er de onver koopbaarheid van het product. Oorzaak kan zijn overproductie als verleden jaar bij de aardappelen. Hoofdoorzaak is echter 't beschermen van het eigen product door verschil lende landen. Daardoor is overproductie jontstaan. Daarop behandelde oud-minister Colijnj hoe tot verbetering te komen. Bij de; middelen tot verbetering onder scheidt spr. drie groepen. De eerstegroej: verwacht hier alle hulp' uitsluitend Van den Staat. De tweede groep wil van idem Staat niets weten. De derde groep, waar toe spr. zichzelf rekent, oordeelt dat de boeren b:.venal zichzelven moeten hél pen, al kan in bijzondere omisfandjgbe;- det hulp van den Staat geboden zijn. Bij dit laatste rekent spr. met het feit dat de landbouwende bevolking van' an dere landen wel door de overheid wordt geholpen. Spr. ^wees hierbij op het ige- wenschte van behoorlijk 1 andbou wonder- wijs, ruimere voorlichting over de bui tenlandsche afzetgebieden en' beterè voorlicnting op landbouwgebied in het algemeen. Sneller vervoer van het pro duct en betere ontwatering is eveneens van belang. Spr. meende dat men in veel geval len aan beschermende rechten iets heeft, noch verwacht hij iets van uitvoerpret- mieis, of van een .overgaan van omzè dat ik aan een gevaar was ontkomen, dat ik niet zou kunnen omschrijven, maar dat ongetwijfeld in dat vochtige, onher bergzame huis als een zwaard van Da mocles boven mijn hoofd heeft gehangen. HOOFDSTUK XXXVI. Zoodra ik in het hotel van mijn broe der was teruggekeerd, belde ik den por tier van het Milan Hotel op en deelde hem mede, waar ik mij bevond. Hierna stelden mijn broeder en ik een telegram op aan het adres van Dicky, dat ik dank baar was niet uit mijn zak te hoeven be talen. Ik had Ralph nu geheel in mijn vertrouwen genomen en ik bemerkte met genoegen, dat hij vrijwel dezelfde opvatting omtrent Delora's houding hul digde als ik. Het telegram luidde als volgt „Heb Delora gespjoken. Zijn hou ding zeer geheimzinnig. Verbergt zich zonder nicht. Heb hem her haaldelijk gezien met Chineeschen gezant. Trachtte mij om te koopen met groot bedrag als ik niet voor Donderdag seinde. Vrees iets niet in den haak," „Zou het niet mogelijk ziin, Ralph da ik hier vannacht bleef slapen?" vroeg ik na dat te hebben afgehandeld. „Natuurlijk, beste kerel", antwoordde mijn broeder. „Om je de waarheid te zeggen, acht ik het hier veiliger voor je handelspolitiek naar 'n onderhandelings tarief. x We moeten zoeken naar een weg onï ons te verzetten, tegen de dumpingspoli- tiek van andere stiaten. Hier mag den Stajat om' hulp gevraag|d, want hier is het geen natuurlijke vijand waartegen kan gestreden. Spr. acht recht- streeksche Staatshulp geoorloofd' tegen over enkele voor den landbouw onmisba re cultures, als de bieiencultuur. Door een milde, zoo noodig rentelooze cre- dietverléening' aan niet direct aan bederf onderhevige producten kan de Stajajt eveneens helpen. Bvb. de aardjappelmeel- fabrieken zijln dan geholpen. Dtan is' er ook de verlaging van algemeen© lasten als die van den vleeschiaocijUs en van de crisisopcenten op de grondbelasting. Spr. meent dat de toestand vjan 's l'ands schat kist dit momenteel wel gedloogt. Spr.. is van oordeel, dat, hoewel er enkele maat regelen zijn die metterdaad verbetering kunnen brengen, men zich moét wachten om verbetering te verwachten van een een serie Staatsmantregelen. Hij verwacht hier meer van de eigten energie dér boeren en stelt de vraag of terugkeer tot die soberheid die de plat telandsbevolking' in het eind' der vorige eeuw kenmerkte, g!een aanbeveling ver dient? We behoeven nog! aan de kracht der boerenbevolking! niet te wanhopen. Met een opwekking om -geduldig lei zijn in tegenspoed en die te dragen in de kracht van het geloof, dat den nieuwen dageraad verwacht, besloot de heer Co- lijn zijn met applaus beloond' en met groote aandacht gevolgd betoog, waarop eenige discissie volgde. MIDDELBURG. Het Oranje Kruis. De wedstrijd alhier, die uitgeschre ven was door „Het Oranje; Kruis" in eerste hulp bij ongelukken, gedeeltelijk op het terrein der Meelfabriek, en de iziwemschool der N.V. Bad- en zwemin richting Zaterdagmiddag, had zeker meer belangstelling verdiend. Zoowel in deel name als van toeschouwers. Dezel wed strijden waren in de provinciale hoofdste den op denzelfden middag uitgeschreven en de Zeeuwsch-e hoofdstad of beter de provincie Zeeland had beter voor den dag dienen te komen dan mét één ploeg voor de droige oefening, en vier ploegen voor de „natte'. M'aar die hadden inge schreven gaven blijk, dat speciaal „Het Oranje Kruis" en speciaal dan de Eerste Hulp bij Ongelukken wat aan hem (haar) heeft en daar gaat 't per slot maar om Qualitatief waren de wedstrijden dus' ge slaagd quaiïtiitatief kan 't, neen moét "t veel beter. We hopen, 3iat dit heli volgende jaar het .geval is. De z.g. „droge" proef: de eerste hulp bij een motorongeluk legde een ploeg uit .Terneuz-en af, waarvoor die 'n bronzen tredadlle ontving. De „natte" was' een bader (baadster), geen zwemmer (zwemster) bevindt zich te water bij den oever van een rivier komt plotseling in een diepen kuil te vallen: -door schrik bevangen zinkt het 'slachtoffer weg, en wordt opgedoken dan in het Milan Hotel. Het was een vermoeiende dag voor mij geweest en ik viel in slaap zoodra mijn hoofd op het kussen lag. Ik werd echter wakker gemaakt door de schel van de telefoon, die vlak bij mijn hoofd einde stond. Ik had geen idee van den tijd, maar uit de alom heerschende stilte leidde ik af, dat ik eenige uren had ge slapen. Ik nam den hoorn en zette dezen tegen mijn oor. Het bleek de portier van het Milan Hotel te zijn, die mij vroeg, of ik mijn kamer in zijn hotel voor dezen nacht ook had afgestaan aan een ander, „Neen, nauurlijk niet", antwoordde ik. „Maar waarom vraag je dat?" ,,'t Is een zonderlinge geschiedenis, mijnheer. Er kwam hier een paar uur geleden een heer met een valiesje in de hand. Hij liet mij een kaartje van u zien en verklaarde dat hij van u verlof had gekregen om in uw kamer te slapen. Maar ik gevoelde me toch niet gerust over de zaak en daarom nam ik de vrij heid om het Claridge Hotel op te bellen en te vragen of u daar ook was. Ik dacht zoo, dat als u van plan was geweest, uw kamer tijdelijk aan een ander af te staan, u ons dat wel zou hebben medegedeeld." „Daar heb je gelijk in, Ashley, Ik heb de kamer aan niemand geleend. Ga liever dadelijk zelf eens informeeren wie het is. Wil je misschien, dat ik zelf kom kijken." „Neen, ik zal u straks nog eens op- door brigade-leden, het slachtoffer blijkt schijndood, de levensgeesten moeten dus worden opgewekt, Het opduike-n ge schiedde met een pop, de overige proef: het vervoer, bijbrengen, enz. met een „bader, geen zwemmer". Er werd hierbij vlot en goed werk .geleverdDoch gelijk gezegd en gelijk ook bij de prijsuitdeeling, zoc*,vel de bur gemeester van Middelburg als arts van Gelderen, de voorzitter der afdeeling van „Het Oranje Kruis"hebben gezegd'deze wedstrijd was een aanmoediging- Een aanmoediging niet alleen voor zwemmers en zwemsters om zich op te laten leiden in 't redden van drenkelingen, en alzoo een flinke, betrouwbare brigade te vor-t men, maar ook voor leder, die zich -ge roepen voélt hulp te verleenen bij onge lukken lanjjs den weg, maar'dan ook des kundige, juiste hulp. De burgemeester reikte een ver guld zilveren medaille uit aan denVlisf- slingschen dameisploeg, aan den ploeg- Geervliet uit Middelburg (261/4 p.) en aan den ploeg-Wolf uit Vlissingen (231/3 p) Spr. sprak de hoop uit, dat het volgend jaar weer wedstrijden zouden gehouden worden. De beide eerste medailles waren "be schikbaar .gesteld door „Liet Oranje Kruis" -de laatste door de Cenlrale Werk gever srisi cobankDe- ploegf-Geervliet be schouwde haar medaille als te zijn ver leend ,aan „Luctor et Emergo". Arts v. Gelder-en dankte den bur gemeester die- het geheel verloop' der wedstrijden had gevpl,gid„ en "de prijzen heeft willen uitreiken en al len die tot bet welslagen hadden mee gewerkt. "Spr. zeide voorts dat Het Roo-de Kruis geen materieel beschikbaar had willen stellen .hij hoopte dat het volgende jaar de deelname drie of viermaal zoo groot zal zijn, en dat deze middag voor velen een prikkel zal zijn zich op te geven om zich op' te doen leiden voor "de E. H. B. O. Mevr. We ij 1 zeide dat de- prijzen be perkt waren .tot enkele! groepen, doch ook de anderen hebben lofwaardig werk verricht. Laten die dus' voort-gaan zieh' verder te oefenen. De Zonnestraalcollecte heeft Za terdag alhier f 544.1 OV3 opgebracht. Het Departement Middelburg der Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel zal op de eind -Juni te Utrecht te houden Algemeene Vergade ring der Maatschappij worden vertegen woordigd door den heer Albert Jero- nimus. VLISSINGEN. De Zonnestraalcollecte bracht al hier ruim f 739 op. Gisteren bad een 10-jarig mebjje uit Middelburg het onigjeluk op heit strand' met haar bloote voetje in een stul-a gjlas te trappen en zich vrij ernstig! te verwonden. De kleine werd naar eeU geneesheer gebracht, die dte wond ver bond. Het is weer een waarschuwinlJ schellen, nadat ik boven ben geweest.' „Maar als ik vragen mag, zag die man er misschien als een Franschman uit? „Ik zou het u niet kunnen zeggen," anwoordde de portier. „Maar over een paar minuten bel ik u nog even op. Ik ga naar boven om zelf de zaak te onder- zoekenè" Ik bleef op den rand van mijn bed zit ten wachten. Er waren nog geen tien minuten verloopen of de telefoon ging over en het was Ashley weder, „Ik bel u van uw zitkamer uit op, mijn heer. Er is hier geen sterveling, maar er is wel iemand geweest, want de ka merdeur was geopend. Voor zoover ik kan nagaan is er niets weggenomen, maar men heeit een flesch met chloro form laten vallen en die is gebroken, zoodat de vloeistof over den vloer van uw slaapkamer is gevloeid. Ik heb bo vendien den indruk gekregen, dat iemand door de eene deur der kamer heeft ver laten, toen ik uw zitkamer binnenkwam." „Dan kom ik maar dadelijk zelf eens kijken. Ik zal me zoo spoedig mogelijk aankleeden," ,,Ik vroeg mezelven juist af, mijnheer, of ik u wel zou raden dat te doen. Het uiterlijk van dien aard stond mij niet aan, en ik vrees dat hij niet veel goeds in den zin had. Hij moet nu ergens in het hotel 'xx zitten, (Wordt Vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1