per li ei ta iklari ^rouinriale iSeruvusche I.!. i No. 14 4. Drie bladen. ZATERDAG 21 JUNI 193 Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. ZUID-BEVELAND, BIOSCOPEN, Finaaciëele Berichten f „MM ARNHEM Verkeerswezen, Post ea Telegrafie. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 1 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 ft Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer ■courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE EUROPEESCHE RUBBER- BELANGHEBBENDEN. Op vragen van het /Tweede Kamer den 'h eer Wijnkoop over toezeggingen aan den toenmaligen (gedelegeerde van de Europeesche rubber belanghebbenden de sinds overleden heer Marinus van dt Regeering en haar instructie aan den Gouverneur-Gneraal, -heeft de minister van koloniën geantwoord: Bij geen enkel onderhoud is aan den heer Marinus door de regeerinjg iets toe gezegd. De regeeringl heeft te dezer zake aan den gouverneur-generaal geen ins truc tie verstrekt. Het is niet waar, dat de Nedferly-Inrtii- sche regeering zich in dezen ten dienste heeft gesteld van de Europeesche rub berondernemers De beteekenis van de door eenige hoofdambtenaren met den heer Marinus (gehouden conferentie: is geweest, dien heer de gelegenheid te bieden zijn in zichten aan deze hoofdambtenaren uit een te zetten. De regeering zou het niet te verantwoorden achten, wanneer de belangen der betrokken bevolking) van Nederlandsch-Indië ten deze onder- jgeschikt gemaakt werden aan de be doelingen van de Europeesche rubber ondernemers. NEDERLANBSCHE HERBOUW IN Z.-FRANKRIJK. Gisteren is aan den Franschen gezant gezant in Den Haag afgedragen 204.389 francs de opbrengst van de inzameling ten bate van de slachtoffers van de ramp in Zuid-Frankrijk. Alle gelden, diq in ons land zijn Bijeengebracht, ver meerderd met de giften in Ned.-Indië en onder de te Parijs wonende Neder landers ingezameld, een totaal van meer dan f 100.000, zullen gebruikt worden voor den wederopbouw vau het dorpje Albefeuille-Lagarde, departement Tarn en Garonne. Een Nederlandsche architect zal het werk aldaar leiden. LICHTSCHEPEN ALS RADIOBAKENS, Het Tijdschrift voor P., T. en T. ver neemt, dat het plan bestaiat oml één of meer der langs de Nederlandsche kust liggende lichtschepen te voorzien van een zendinrichting, welke als radiobaken dienst kan doen. Bij mist e. d. kan zulk 'n station het lichtbalken met succes ver vangen voor het aangeven van ondiepten en het aftcekenen van de juiste vaarrou te. Ook met het oog op de plaatsbepaling kan een radiobaken van groote waarde zijn, wanneer het schip voorzien is van een peilontvanger. Dergelijke bakenstations zijn reeds op eenige punten der Noordzeekust in be drijf, en de bedoeling is, dat zij in de toekomst een aaneengesloten) keten zullen vormen. Vele dezer radiob'alklehstatiions zjjn. te vens voorzien van een inrichting van on- derwaterkloksignalen, welke een schip in staat stellen, behalve de richting' ook den afstand tot een bepaald ba!kbnstutiio,n te bepalen. Hetzelfde teeken wordt hier bij zoowel draadloos als met het k'lok- signaal gelijktijdig uitgezonden. In ver band met het verschil in voortplanlings- snelheid kan liit het tijdsverloop tusschen aankomst van radiosignaal en kloksignaal de afstand worden afgeleid. DE NEDERL, REISVEREENIGING. De commissie-dr. de Visser heeft haar rapport inzake den toestand in de Ne derlandsche Reisvereeniging unaniem vastgesteld. Dezer dagen zal dit aan het secretariaat der N. R. V. worden toege zonden. INVOERING VAN NACHTPOST- TREINEN. 'Men schrijft ons: Het postvervoer tusschen de groote steden in 'het Westen eenerzijlds en de provincie anderzijds is een punt, dat reeds geruimen tijd de aandacht van de postadministratie had. Een zoo snel mo gelijk brievenvervoer op den dag is wel iswaar gewaarborgd, doch des nachts liigt dit verkeer stil. De postdienst heeft reeds jaren geleden getracht nachtver voer te bevorderen. De hoogte kosten, welke het inleggen van nachttreinen, .al léén voor postvervoer, zouden mede brengen, zijn echter oorzaak geweest, dat de vroeger gedane pogingjen in deze richting niet tot een resultaat hebben geleid. Thans is echter tusschen de Spoorwe gen en den P. T. T. dienst overeenstem ming verkregen betreffende een doel matige en economische uitvoering van een dergelijken maatregel. De avond-correspondentie uit Amsler- dam—Rotterdam1 en 's Gravenhage naar provinciale plaatsen als: Leeuwarden, Groningen, Den Helder, Enschedé, Nij megen, Maastricht, Middelburg, Goes en VlTs:sing|en, zal als'dian reeds den volgenden dag in de eerste be stelling' kunnen worden bezorgd. Omge keerd is hetzelfde het gevalMen behoeft slechts zorg te dragen tijdig vóór "het vertrek van de nachtverbinding te pos ten. Het is de bedoeling deze nachttreinen van de beginpunten in de pro vincie te pl.m. 22 uur of later te doen vertrekken, terwijl' bet vertrekuur uit de groote steden omstreeks middernacht valt, zoodat practisch gesproken een ieder zijn avondcorrespondentie nog kwijt kan met deze verbindingten. Bestaande nachttreinen blijven gehandhaafd. Voorts zullen geleidelijk en naar be hoefte aftakkingen naar andere plaat sen bijv. door autovervoer, kunnen, gte- schieden, zooals in het project reeds voor enkele trajecten is uitgestippeld. Er wordt gestreeft naar een bevredi gende oplossing om ook Zeeland op het nachtnet te verhinden; de moeilijkhe den zijn hier echter grooter dan elders, zoodat de verwezenlijkingsmogelijkheden voor dit deel van het traject nog' niet vaststaan en nader in studie zijn. Het plan zal met ingang van d'cn ko menden winterdienst worden ingevoerd. MIDDELBURG, Op verzoek vestigen wij de aan dacht op (die advertentie betreffende de tentoonstelling van handwerken en tee- keningen van leerlingen der meisjes school. Hei aantal uitvoeringen, dat de beide Mondharmonica Vereenlgiinlgiett „Crescendo'" alhier geven, hetzij in of buiten de stad. en al of niet in cfejii vorm van teen serenade, dwinlgt iom!s' met korte vermeldingen te volstaan. „Crescendo" (Buitentuin) geeft zooals uit (een advertentie in dit numlmer blijkt a.s. Donderdagavond weder een gratis uitvoering. „Crescendo" (Eendracht), brengt he denavond een serenade aan het echtpaar F. Poer stamper—den Hollander, Graven straat 297, dat zijn 35-j'arige echtvereje|ni- ging herdenkt en geeft Woensdagavond een uitvoering in den Schutter,sihjoftuiin De heer R. A, Bastiaajnse alhii e'H 'begint op de voormalige tuinderij „"Waar ijenbrug" onder Seroioslk'erke, een pels- dier fokkerijDit is voor Walcheren iets heel nieuws, doch bij andere fokkers1 in! Nederland heeft de 5-jarige ervaring ge leerd, dat de Zilvervos, wiens pels groo. te waarde heeft, zich aan het 'Mim|a|ajt goed aanpast. Een advertentie in dit nummer geeft nog nadere inlichtingen. VLISSINGEN. Gistermorgen is .in de Kanaalstraat alhier een 3-jarig meispb van een slbe- perswagen gevallen. Een der wielen' ging over een der beeüen waardoor dit brak. Zij is naar het St. Jozephziekenhuis overgebracht. Een 6-jarige jongen viel gis termor gen in het Kanaal; een li-jarige jonger sprong hem na, a.ain wien het gelulkSe den drenkeling Ie redded!. In de week van 14 tot en met -20 Juni wterden genomen in het gewone bad 1010 heeren- en 1003 dameslbalden, en in het volksbad' resp. 673 en 629, of totaal 1683 en 1632 samen 3315. BAARLAND. In de vacature, ontstaan! door het overlijden van den heer J. L, Richel is, naar de Goesche Cri, meldt, benoemd tot bestuurslid van de Vereeni- ging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland de heer J. Ermerins, burgemeester dezer gemeente, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AXEL. Het bestuur van de algetnleföi nef zangvereeniging „Orelio" alhier nnoch gisteren een (groote zilveren medaille ent vangen, welkte was beschikbaar 'gastele door de Koningin, voor het óp 23 Juli aldaar te houden concours van den Zeeuwschen Zangersbond. Wees scherp in uw blik, maar zacht in uw oordeel. Tolstoï. Oolk' werd een medaille geschonken door den Commissaris1 der Koningin' en de heeren mr. P. Dieleman en J. A. van Rompu, leden van. Ged. Staten) van/ Zeeland. HULST. Het gemeente|bte,stuur dezer gletaeente heeft den schilder J. Goed hart opdracht gegeven tot het malkjeh! van het portret van de Koningin voor de raadzaal in het gemeentehui sl ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. Door de poljitie is op verzoek van de Belgische Justitie een persoon aangehouden die in Gent een dezer dagen een auto had ontvreemd en deze alhier voor een bedrag van onge veer f 300 te koop had' aangeboden. De aangehoudene afkomstig uit Gent, is ter beschikking' van de Justitie gesteld. FLORA. Hei mysterie in den nacht. De Bedelaar, Het Mysterie in den nacht. BroadWay- illusie van veel jong Amerika: een bon te, rij een van fuifnachten zonder eind, na een avond' Van optreden, in het dans- koor, al dan niet met star-ambities. Een aardig' balletmeisje is mtet een perma nente, desnoods amonymte plaats in het koor best tevreden, als er maar steeds elegante pantners overblijven, die haar exquise soupertjes, en dure cadeautjes kunnen betalen. Claire Haminterstijh komt kersversch in die wonderen wereld, den eersten avond den slechtsten meteen te staan voor Broadways duistere leven: een der vrienden wordt op zijn kamer doodgeschoten, de ander ernstig gewond bij een motorongeluk. Een huvvelijk-in- extremis zal Claires finantieele toekomst verzekeren. Maar 't blijkt gelukkjig! geen hirwelijk-in-extremis, en zoo lijkt dit eind inderdaad een happy start van twee aar dige, sympathieke jongelui. 'In de Bedelaar (Much©) is dat tragi komische zoo dooreengeweven, dat het resultaat inderdaad die stille humor is, de sleutel voor het berusten in een moeilijk lot. In een fijne-typisch Fransche comedie, die we gaarne aanbevelen, en daarom niet zullen resumeeren, die trouwenS' moeilijk naar wlaarde te resumeeren is. Maar die charme en humor uitermate bezit. ELECTRO. Hai Tang de weg der schande. De Ufa-kultuurfilm, welke aan de hoofdfilm voorafgaat, is heel goed: zij heeft tot onderwerp de Dolomieten, het gedeelte der Oostelijke Alpen, dat door zijn grillige schoonheid en moeilijke be- klimbaarheid den alpinist zware opgaven door heerlijke vergezichten beloond, weet te stellen. Vooralsnog zal menig een er nog wel de voorkeur aan geven, deze klauterpartijtjes op het witte doek „mee te maken". Hai-Tang is een door en voor Euro peanen geschreven film, spelende in het vooroorlogsche Rusland, met als star de lieftallige Chineesche Anna May Wong, het vrouwtje met het expressieve ge zichtje, Zij treedt op als de prima donna van een Chineeschen troep dansers en zangers, die spelen voor het Russische officiersgezelschap, dienende onder grootvorst Pawel, de districts-gouver- neur-generaal. Het optreden van dezen zingenden, dansenden en spelenden troep vormt met het gewone ballet in 't cabaret later uit een geluidsfilmisch oogpunt wel het beste deel van deze rolprent. Maar dat tusschen haakjes. Het verhaal is, dat luitenant Boris Borissoff verliefd is op, en wederliefde ontvangt van, Hai Tang. Laatstgenoemde offert zich echter op voor Borisoffs carrière en later, wanneer haar broer Wang Hu zich om harentwille een doodvonnis op den hals haalde, we derom voor dien broeder. Een happy end heeft deze film n i e t, al had men dat er gerust aan kunnen maken, wijl de compositie nóch het een, noch het ander dringend eischt. Anna May Wongs spel is treffend door zijn. eenvoud en be- heerschtheid; het Duitsch was meeren- deels heel goed te verstaan. Nutsspaarbank te Mid,delburg. Gedurende 1929 werd in de Nuts spaarbank te Middelburg ingelegd f 585.395.58 5115 inlagen en terugbetaald f 477911.48 in 2360 posten. Het aantal inleggers bedraagt 4396 met een saldo tegoed van f 1.695.302.33 of gemiddeld per inlegger f 385.65. De re serve bedraagt f 293.734.99. Aan inleggers werd aan rente vergoed f 47830.80 bij een rentevoet van 3 pet. De administratiekosten bedroegen f 8957.98 of per inlegger f 2.04. Op 5 scholen werd te samen f 6005.76 bespaard en in 39 busjes in 46 ledigingen f 514.06. Uit de beleggingen werd f 89136,02 aan rente gekweekt, N.V, Cultuurmaatschappij „Soember Moedjoer" te Middelburg, De Vrijdag (gehouden algemeen© ver gadering van aandeelhouders der boven- igenoemde N.V. keurde het jaarverslag, de winst- en verliesrekening en de halian/s van de Maatschappij: en haar dochter- Maatschappij „Djenang" en „Goenoeng Eowo" goed en bepaalde het dividend op 4 pet. De vergadering heeft den heer mr. F. van Raalte te 's-Gravenliage herbe noemd als commissaris van ^Soember Moedjoer" en benoemd tot commissaris van „Goenoeng Rowo" de heeren W. C'. J. Smit te 's-Gravenhage en G. E. van der "Werff Jr. te Amsterdam. Op vragen van den heer Bopp te Rotterdam, een der aandeelhouders', kon worden geantwoord, dat de bezuinigingen ingesteld zijn in overleg met den super intendent en de administrateurs, hetgeen de adjunct-superintendent die ter ver gadering was geheel onderschreef. Verder, dat het bestuur voor 1931 en 1932 ook bij de huidige koffieprijzen rekent op een marge tusschen verkoops prijs en kostprijs, welke: althans be strijding der kapitaalsuitgaven mogelijk maakt, zonder 'de liquiditeit der Vennoot schap aan te tasten. Voor 1930 is de Maatschappij dank zij de bewerkstelligde voorverkoopen groo- tendteels afhankelijk van de huidige on gunstige marktconstellatie. De Young-leenmg. Mr. J. G. Veltman-Fruin alhier schrijft ons Woensdag 1.1. meldden de avondbladen, dat op de uitgifte der Internationale 5 A pet. Duitsche Rijksleening 1930 de Ne derlandsche tranche, groot f 73.000.000 der z.g.n. Young leening slechts voor 40 pet. was ingeschreven. Een volledig fiasco derhalve, dat des te meer aandacht verdient, wanneer men overweegt, dat tot de emittenten bankinstellingen be- hooren, die te samen over een aanzien lijke plaatsirigs-capaciteit beschikken. Donderdag d.a.v, werden de obliga ties op de beleggingsmarkt met 1 lA pet. disagio verhandeld. De conclusie ligt voor de hand, dat de Nederlandsche belegger, niettegenstaande de tegenwoordige groo te vraag naar eerste klasse Staatsfond sen, van dit papier niet gediend is. Wij kunnen hem daarin geen ongelijk geven. Immers, deze obligaties zijn een direct gevolg van het verdrag van Versailles, waarbij de zegevierende mogendheden Duitschland hebben belast met een oor logsschuld, welks omvang wellicht theo retisch te verdedigen valt, maar die in de praktijk, althans in hoofdzaak, onin baar blijkt. Na herhaald confereeren werd ten slotte een regeling getroffen, waarbij de bedoeling voorzat deze vor dering der Entente voor een deel te mo- biliseeren en tegen contante betaling over te hevelen naar de beleggings-porte- feuilles der respectieve onderdanen, ter wijl ook Nederland, dat nota bene geen partij was, zich naar verhouding een aan zienlijk bedrag zag toegewezen 8 pet. tegen België 1 lA pet. Het ligt niet op onzen weg te dezer plaatse het Plan-Young en alles wat daarmede samenhangt, aan een critische beschouwing te onderwerpen, doch wij willen hier alleen naar voren brengen, dat o.i, aan de vordering, die de Young- obligatie representeert voor de beta ling der hoofdsom enz. staat de Duitsche regeering met haar geheele crediet borg een vitium originis kleeft, dat de inte griteit dezer vordering in de toekomst aan groote risico's bloot stelt. Immers zij is uit dwang geboren en buitendien is zij finantieel een manifestatie van Duitschland's aansprakelijkheid voor den wereldoorlog. Het laatste woord over de schuldvraag GROOTE MARKT C 12 WA5CHT (Ingez. Med.) 0 Bezoekt Hotel Restaurant 9 Plaza, Velperplein 78 - Telefoon 23521 - Prima keu- ken - Billijke prijzen - jg (Ingez, Med.) is nog steeds niet gesproken en de alleen verantwoordelijkheid voor de ramp zalige periode 19141918 wordt van Duitsche zijde steeds klemmender ont kend. Het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van den wereldoorlog is nog niet gesloten, doch het neemt voor Duitschland geen slechte wending. Mocht het eind-oordeel voor Duitschland gun stig uitvallen, dan is daarmede de diepere rechtsgrond der Young-obligaties verval len, in dat geval zal de Regeering van een dan wellicht weer machtig geworden Duitschland, verdere betaling weigeren; zjj is dit verplicht alleen reeds terwille van Duitschland's reputatie tegenover de wereld in de toekomst. De Nederlandsche belegger zal dan te laat tot het inzicht komen, dat hij gean- tecipeerd heeft op den uitslag van een proces, dat nog sub iudice is. Het ware dan ook te wenschen, dat de magere ontvangst aan deze eerste tranche der Young leening bereid er kunnen nog vele volgen voor onze Re geering aanleiding moge zijn, tegenover de houders der uitgegeven en nog uit te geven obligaties een zekere garantie op zich te nemen, wanneer althans overwegingen van algemeen belang de deelname van Nederland gewenscht doen voorkomen. Onbestelbare postpakketten. Met ingang' van 1 Juli ,a.s. wordt voor de onbestelbare binnenlandsche postpak ketten een nieuwe regeling ingevoerd. Voortaan zullen dergelijk© pa(kketlen zonder voorafgaande kennisgeving en on der aanrekening' der verschuldigde kos ten aan de afzenders worden teruggezon den, indien op de achterzijde der adres kaarten niet is aangegeven, hoe in geval van onbestel'baarheid moet worden ge handeld. Wijziging posttarieven vcor brieven naar Indië. Met ingang van 1 Juli treden in het internationale postverkeer mlieuwe bepa lingen in werking, overeenkomstig het op 28 Juni 1929 te: Londen ge,sloten' al gemeen pos'lverclraig. Tot de belangrijkste wijzigingen, welke op dien datum in werking treden, belmo ren de p o s 11,arieveu in het ver keer mei Ned.-Indië. Deze zijn ver laagd en nader vastgesteld als volgt: a. voor brieven tol 20 gram: 6 cent; t>. voer akten tot en met 200 gram per zeeipost: 6 cent; f c. 'minimumport der monsters per zteepost: 3 cent d. minimumport der gemengde zen dingen per zeepost, indien de zending akten bevat: 6 ceinit; indien de zending 'bestaat uit monsters en gedrukte stukken: 3 cent. Het aantal soorten van stukken is met een nieuwe categorie uitgebreid, aange duid als pakjes (maximum gtewiöhlj 1 K|g.) Het (archief hiervoor is vastgesteld als volgt :a. naai* Ned.-Indië, Suriname enl Cu rasao per zeepost tot 250 gram1: 25' cent, 'boven 250 tot 500 gram, per ,50 gram 5 cent;' 'hoven 500 tot 1000 gram voor el'kte 100 gram 5 cent lmee|r; h'. in alle ander© gevallen: 7i/2 cent Voor elite 50 gram; doch voor elke zen ding onder eelnl afzonderlijk' adres niet minder dan 25 ce'nt. 1 Voorts is wijziging gébracht in de be palingen omtrent piortheffjnlg bij aam-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1