^Provinciale jJeeuuische B Qk» ANTWERPEN WERELD TENTOONSTELLING - Afm-O&T Twee bladen. DONDERDAG 19 JUNI 193 0, Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. Laat U bij üoorkeur Bols serveeren uit hei kruikje. ZEELAND de MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor 'Middelburg en 't agentschap Vlissingen Yi 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiên 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels f 2.10; elke regal Lange St, Pieterstraat, Middelburg v meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiên" worden, mits uit- Telefoonnummers:drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiên, tot niet meer dan 5 regels Redactie 269 Administratie 139 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiên onder „Brieven" of Postcheque en Girorekening 43255 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest. No, 14 2, oest In ïstel ten, de ield, be- een nst- ïaar ij zij euw toe- aan rof- lak- stil- een dar- na, 'i ist.) na- be- di- ;rk- ïaie sen /oor bu- >ER, DE REIS DER KONINGIN EN DE PRINSES, Volgens' een te 's-Gravenha|g|e van be voegde zijde ontvangen telegram zijn de Koningin, Prinses Juliana en "haar reis gezelschap te Bergen in Noorwegen aan gekomen. DE SCHELDE KWESTIE. Maandagavond heeft de hoofdingenieur iTobie Claes, directeur der Schelde-dien- sten te Antwerpen, in de feestzaal der wereldtentoonstelling eem voordracht ge houden over het onderwerp: „Is de Schelde leefbaar-?" Men zal zich herinneren, dat de opti mistische verklaringen vain; Tobie Claes indertijd, toen men van Belgische zijde er blijkbaar op stond, den toestand van het Schelde-vaarwater zoo donker mo gelijk af te schilderen, heel wat toeroew ring beeft verwekt. In zijn wetenschappelijke voordracht op de Wereldtentoonstelling verdedigde de heer Claes dezelfde thesis:. De oudé Scaldis is niet zoo ziek als sommigen willen doen gelo,overal, verklaarde spre ker. Integendeel, de Schelde is beter dan ooit. Dan behandelde de hoofdingenieur de verschillende plannen tot verbetering. De heer Claes is van oordeel, dat veile 'van deze overbodig zijn. De Schelde hand haaft zichzelf en er bestaat geen enkel gevaar voor uitzanding. Men moet er zoo, weinig mogelijk aan raken. Zeker, de menschelijke hand kan meehelpen: de drempels vérbrèèd én ver diept worden, maar voorzichtigheid is geboden. Zoolang de vloed de Schelde vrijelijk kan binnendringen, zal hij; zijn machtig werk doen en België behoeft niet te vreezen voor de „leefbaarheid" van den stroom. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit fs benoemd tot not- taris: binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats Genemuiden J. J. Hos!- pers, cand. notaris te Capelle. OPENBAAR GOEDERENVERVOER PER VRACHTAUTO. Naar de Maasbode verneemt, zal een dezer dagen verschijnen het rapport van de regeling! van het openbaar .goederent- vervoer per vrachtauto, van de Staats'- commissie voor het Vervoer. VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN. De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten houdt 3 Juli te Zwolle hare al- gemeene vergadering. De beschrijvings brief behelst verschillende punten van huishoudelijken aard. Na hunne behan deling zal een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Zwolle een cause rie houden over die gemeente en hare omgeving en een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Kampen over de bezittingen dier gemeente, waarlangs een boottocht zal worden gemaakt. Op den voorafgaanden avond zal het ge meentebestuur van Zwolle de vertegen woordigers der gemeenten ten stadhuize ontvangen. Op 4 Juli wordt een congres gehouden ter behandeling van de in het maand schrift „Gemeentebestuur" opgenomen prae-adviezen van de heeren mr. P, J. Kallen, referendaris ter secretarie van Maastricht en mr. R. H, baron de Vos van Steenwijk, griffier van Tweede Kamer over de vragen betriKfende de regeling van de subsidieering voor ver betering en onderhoud van gemeentewe gen, welke van intercommunaal belang mogen worden geacht. NEDERLANDERS KOOPEN DEENSCH SLACHTVEE OP. Men schrijft aan het Vadert, uit Ko penhagen Nederlandsche opkoopers hebben de laatste diagen aanzienlijke hoeveelheden van het beste Deensche slachtvee opge kocht. Zij hebben echter vele moeilijkhe den ondervonden met de verzending, daar de Deensche Staatssporen niet over voldoende koelwagens beschikken en een aanbod' van Nederland om koelwagens te zenden om onbekend© redenen niet kon worden geaccepteerd. Nu is het vee lijdelijk gestald in de exportslachterij, wat aanzienlijk verlies veroorzaakt. Daar het gaat om Verschei dene wagonladingen, betreurt men deize moeilijkheden van de verzending dubbel omdat juist de verzending naar Duitsch- 'land dên laatsten tijd sterk verminderd was, en men hoopte op een nieuw afzet gebied, daar de Nedei'tandsche opkoopers hadden zich uitgelaten dat zoowel ie Ne derland aals in. België den laatsten tijd veel vraag naar Deensch slachtvee was. ELKEN 5 Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de firma Waterlander De Stoppelaar, Kuiperspoort, Middelburg. (Ingez. Med.) De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetens,geld) bij: den ontvanger der direc te belastingen te Hansweer.t f466.05; den inspecteur der directe belastingen te Middelburg f 100. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten 'over de week van 8 tot en met 14 Juni in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Duivendijke 1, St. Maartensdijk 1. Diphtheric: Hulst 1, Kloetinge 1. In 't geheele land kwamen 17 gevallen van kinderverlamming voor, onder welke 6 te "Gouda en 2 te Overschie. Er werd één geval van encephalitis aangegeven. MIDDELBURG. Het is heden weer een der Zomer- Donderdagen, die een bijzondere aanlei ding hebben om het druk in de stad te doen zijn, nml. die van de Paarden markt. Verleden jaar was het op dien dag kil, nu is de temperatuur wel heel wat hooger. De aanvoer op de paarden markt is eebter tegenovergesteld aan de betere weersgesteldheid. Waren er ver leden jaar 559 paarden aangevoerd, nu was dit nauwelijks iets boven de helft, nml. slechts 288. De besteede prijzen waren beter en waren voor veulens 120150 (v.j. 80 —ƒ100), jaarlingen 215—250 160 230) en twee-jarige paarden 325 400 200—300), De belangstelling van de „buitenmen- schen" was ondanks den reeds verwach ten minderen aanvoer toch groot. Bracht een en ander reeds drukte in de stad, het aantal vreemdelingen was ook zeer belangrijk en de stad stond op dezen mooien Donderdag in het teeken van een wereldstadsleven. Beiaardconcerten. De vereeniging tot bevorderinig van het Vreemdelingenverkeer in "Wjalcheren alhier- is met den heer Th. C. Ferwerda overeengekomen, dat deze, ook in 1930 weder drie beiaardconcerten op het ca rillon van den Lan'gen JJara zal geven. Zij zullen plaats hebben in de avonden van Woensdag 16 en 23 Juli en' 20 Augustus a.S'. f WALCHEREN. Gemeenteraad van Westkapelle. Maandagavond vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burge meester, in voltallige zitting. Voorgelezen werd een schrijven van den inspecteur van de volksgezondheid. Daarin werd medegedeeld, dat, inge volge art. 18 van de besmettelijke Ziek tewet, de gemeente of gemeenten, die daarvoor door de Kroon worden aange wezen, ten genoegen van den Minister, de beschikking moeten hebben over een gelegenheid tot afzondering, waarne ming, reiniging en verpleging van personen aan besmettelijke ziekten lij dende. Een barak, die aan dergelijke eischen voldoet en in kleine gemeenten wordt gebouwd voor c.a. 10 personen, komt waarschijnlijk op 20 a 30 duizend gulden. Tenzij de gemeente in bezit is, of plan- Het ware in den godsdienst is het eeuwige ware. Bolland. nen overwogen worden om in bezit te komen van een dergelijke barak, lijkt het den inspecteur wenschelijk, dat de ge meente Westkapelle en andere kleine gemeenten samen zich verbinden met een groote nabijgelegen gemeente, ten einde de kosten voor de oprichting gezamen lijk te dragen. Aangegeven werd, hoe in dezen met Middelburg, welke plaats is aangewezen met andere gemeenten, uitgezonderd Vlissingen, te handelen. De voorzitter merkte naar aanleiding van de circulaire op, dat in dezen het initiatief moet uitgaan van Middelburg. De heer W. Huibregtse vond, dat de onderhandeling ook kan uitgaan van de kleine gemeenten, en een schrijven in dien geest te richten aan Middelburg. De heer Hendr. Cijsouw was de meening van den voorzitter toegedaan. De heer Huibregtse meende uit de circulaire te moeten opmaken, dat de gemeente wat zal moeten doen; van de zelfde meening was ook de heer J, Min- derhoud. De heer B. Louwerse vroeg, of het niet mogelijk zal zijn, dat zonder aandeel in de barak, per voorkomend geval betaald kan worden, wat de ge meente voordeeliger zou uitkomen. De voorzitter zei, dat namens B. en W. een en ander aan Middelburg zal geschreven worden. Daarna werd een verzoek van het bestuur van het fanfarecorps behandeld, om een bijdrage in de kosten van het plaatsen van een podium bij muziekuit voeringen in de openlucht, welk verzoek in de vorige vergadering is aangehouden B. en W. stellen voor een subsidie van f 10 per jaar te geven. De heer Huibregtse vroeg, of dat ongeveer de kosten zijn voor het op slaan van een podium. De heer Lou werse meende van wel. De heer Hendr. Cijsouw vond het vreemd, dat de vereeniging deze kosten niet zelf kan betalen, omdat uit het schrijven van het bestuur blijkt, dat er telkens veel belangstelling bestaat voor een uitvoering in de open lucht. Spr. meende, dat de toehoorders die belang stelling dan wel in daden konden om zetten. De heer Louwerse merkte even wel op, dat onder de toehoorders zeer velen zijn, die geen donateur zijn. De vereeniging heeft met fin. moeilijkheden te kampen, zoodat er leden zijn, die zelf de aanschaffing van een instrument be kostigen. De heer Hendr, Cijsouw meende er op te moeten wijzen, dat de gemeente waarschijnlijk in het vervolg nog in een moeilijken toestand kan ko men, daarbij doelende op de regeling van de fin. verhouding van Rijk en Ge meenten, De voorz. was het hiermede eens, doch vond, dat het er bij de gemeente toch nog niet op f 10 aankomt. Hij vond ook, dat, nu het publiek dikwijls geniet van openlucht concer ten, de gemeente ook haar erkentelijk heid voor de muziek wel mag toonen en van gemeentewege een kleinen steun toe kennen. Het voorstel werd aangenomen met 5 stemmen; tegen de heeren Hendr. Cij souw en H. de Kam. Aan de orde kwam daarop de behan deling van de circulaire van Ged. Staten, waarin een nadere regeling werd aan gegeven van de salarissen van burge meester, secretaris, gem. ontvanger en wethouders. De V o o r z i tter deelde de verande ring van de salarisregeling mede. Spr. zei, dat de Raad er z.i. betrekkelijk weinig over te zeggen heeft, maar dat het gevoelen van den Raad vóór 1 Juli moet worden medegedeeld. De voor zitter vond het standpunt, om over 't algemeen geen verhooging toe te ken nen, in verband met den tegenwoordigen economischen toestand, juist. Wel baart 't hem eenige zorg, dat volgens de nieu we regeling een eventueel nieuw te be noemen gemeente-ontvanger te West kapelle met 500 gulden zal moe ten beginnen. Spreker wees er op, dat een ontvanger te Westkapelle soms op verschillende tijden de verant woording heeft voor een kas van f 10.000 waarom hij een aanvangssalaris van een eventueel te benoemen gemeente-ont vanger van f 500 te weinig acht. De heer Huibregtse vroeg inlich tingen over de kantooruren van den ge meente ontvanger, waarop de voorzitter mededeelde, dat de thans in functie zijn de gemeente ontvanger ook buiten de kantooruren steeds bereid is het publiek van dienst te zijn. Den heer Louwerse kwam het vreemd voor, dat de genoemde ambtenaren in de grootste gemeenten, volgens de nieu we regeling in salaris vooruitgaan, ter wijl de kleine gemeenten in een lagere klas geplaatst worden. De heer Huibregtse vond, dat de loco-burgemeester ook beloond moest worden en zou het billijk vinden, dat een loco-burgemeeter b.v. f 200 meer inko men kreeg, terwijl dat bedrag op het salaris van den burgemeester verhaald kon worden. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Huibregtse, merkte de heer Huibr. Cijsouw op, dat hij bij de waarneming bij gelegenheden, als bij brand, veel dienst had te doen.. De heer Hendr. Cysouw vroeg, of de nieuwe regeling ook van toepassing is op de salarissen van in functie zijnde ambtenaren, ook wat de periodieke ver- hoogingen betreft. De Voorzitter antwoordde beves tigend. Op een vraag van den vorigen spr, zei de voorzitter, dat een thans in func tie zijnde ambtenaar, die volgens de oude regeling zijn maximum heeft, ook onder de nieuwe regeling niet vermin derd kan worden. Daarop verklaarde de Raad er mee accoord te gaan, en aan Ged. Staten te verzoeken, het daarheen te leiden, dat een loco-burgemeester een belooning krijgt voor de vervanging bij een verlof aan den burgemeester ook van minder dan 30 dagen en deze belooning te ver rekenen met het salaris van den burge meester. Tevens werd nog besloten, Ged. Staten te verzoeken, de belooning van de Wet houders volgens de oude regeling (f 140) te handhaven en niet te stellen volgens de nieuwe regeling op f 120 per jaar, om dat de belooning van de Wethouders toch reeds gering is, in aanmerking genomen de door hen te verrichten werkzaam heden. Goedgekeurd werd daarop de begroo ting 1931 van het Burgel. Armbestuur op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 2510, Vervolgens gaf de voorzitter een breedvoerige uiteenzetting van de ge volgen voor deze gemeente van de rege ling van de fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeenten voor zoover dat uit de thans bekend zijnde gegevens kan wor den opgemaakt. Spr. toonde met ver schillende cijfers aan, dat deze regeling, althans wat Westkapelle betreft, niet zoo heel gunstig genoemd kan worden. De heer Huibregtse zei, over 't alge meen genomen, deze nieuwe regeling niet onbillijk te vinden. Spr. meende ook nog te moeten zeg gen, dat hij de standplaatsaftrek voor rijksambtenaren in kleinere gemeenten een gruwel vindt. Bij de rondvraag wees de heer H. de K a m er op, dat bij den rioolput bij de woning van A. Minderhoud een paal weg is, en zoodoende het gevaar bestaat, dat de overdekking van den rioolput stuk ge reden zal worden. Nadat de voorzitter herstel had toe gezegd, werd de vergadering gesloten, ZUID-BEVELAND, Begrafenis H. van Iwaarden. Heden werd te Hein k' e n s z a n d ter aarde besteld het stoffelijk' overs'chot van wijlen den heer H. van Iwaarden'. Volg den vanaf het sterfhuis! reeds! een lange stoet van familie en intieme vrienden bij het vereeniginigslokaaï sloten nog een 50-tal 'belangstellenden1 a,a(n'. Nadat op de begraafplaats: de lijkkist in de .groeve waö neergedaald en een zestal kransen op de baar waren neergelegd sprak bur gemeester nir. Mes, de familie, en be!an|g(« stellenden toe. Hij schetste den] overle dene alsl wethouder en raadslid, welke (functie hij meer dan 25 jaar 'heeft! vervuld. Hij 'betreurde het heengaan van wethouder van Iwaarden, die zijn! leven heeft gewijd aan de 'belangen der gel- meen te en der burgerij. Naimen's de bur. gerij 'brengt hij hier daarom dank voior alle's wat de overledene heeft gèprès1- teerd, daarbij zijn persoonlijken! dank voor de medewerking, welke hij als' Bur gemeester steeds van hem heèft onder vonden. Bij de 'burgerij en1 bijl hem| per soonlijk zal de overledene steeds ini aan gename herinnering! blijven. Daarna sprak' mr. Mes; op verzoek' van het "Waterschap ,,'s-Heer Arendskerk©" omdat de w.n Dijkgraaf zich niet sterk .genoeg voelde dit te doen en de Ontv. Griffier bij: fdeze (Ingez. Med.) plechtigheid niet aanwezig kon zijn we-* gens' andere werkzaamheden buiten' dezê gemeente. Negen en twintig jaar heeft den heer van Iwaarden zijn beste krach ten gegeven voor het Waterschap vlahl welke periode hij 23 jjaar als1 dijkgraaf fungeerde. Ook daarvoor werd hem aan deze plaats den ver schuldigden dank ge bracht. Daarna spraken nog de heeren A. Simonse Rz. als voorzitter van hef mui- ziekglezelschap „Euterpe", waarvan de overledene een reeks van jaren bestuurs lid en voorzitter is geweekt en ds. van Kooten. Ned. Herv. predikant namens den kerkeraad, waarvan de overledene President-kerkvoogd is geweest. Dis. van Kooten schetste den overledene als' een hoogstaand mensch en alisi ijverig be stuurslid der Ned. Herv. Kerk. Een der zoons van den overledene dank te sprekers' en belangstellenden voor de laatste eer aan man en vader bewezen. HOEDEKENSKERKE,. In de Maandag gehouden vergadering van den R^ad werd besloten den oprit naar de haven die te stijl is en daardoor gevaar voor het verkeer oplevert, aan het hoven- einde wat te doen afgraven. ln besloten zitting werden daarna de besprekingen gevoerd' over de 'benoeming van een hoofd' der school. Na heropening der vergadering wferd tot benoeming overgegaan, en als lzoodanig met alge- meene stemmen benoemd' dé heer W'. Drenth, hoofd' der O. L„ School té Oud- Sabbing'e, gemeente Wlol'phaartsdijk no. 3 van de voordracht. Na ampele discussie werd met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren M. Steijix Jr. J. Louisse, en J. Franse besloten ,aam Ged. St. te berichten dat de raad zich neerlegt bij: de door dat college ont worpen nieuwe jaarwedderegieling van de Burgemeesters, secretarissen, ontvangers1 en Wethouders. De jaarwedde v.an den burgemeester wordt daarbij1 met f 270 verhoogd, die van den gemeente-ontvan ger met f 10 en die van de beidé' wet- houders ieder met f 20. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag ont stond brand in een houten schuurtjje van J. T>. aan den Veerweg alhier. Met een drietal minimaxen werd een en ander, ygebluscht. Het schuurtje kon nog ge deeltelijk behouden blijven. NOORD-BEVELAND. [WISSENKERKE. Dinsdag had de mo lenaar M'. V. het ongeluk door uitglijf- den zijn been te breken,. Hedenmorgen is1 M. V. naar het ziekenhuis' te Goe!s| vervoerd. Dit is de tweedemaal in dit jaar dat M. V. het zelfde 'been'breekt.'' SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. Zondag 29 Juni e.k., arriveert hier ter stede een extra boot uit Bergen-op-Zoom, waar de vereeni ging „Oost en West" een congres houdt. Deze vereeniging, die zich ten doel stelt de banden van Oost- en West-Indië met het Moederland nauwer aan te halen, bestemt den tweeden congresdag voor een trip naar Schouwen-Duiveland. De gasten, o.w. de oud-minister van kolo niën, de heer J. C. Koningsberger en vele oud-Indische militairen, gaan na aan komst alhier naar het stadhuis ter be zichtiging van het nieuw ingerichte mu seum. Na het bezoek aan het stadhuis vertrekt het gezelschap per auto's naar het Westen van Schouwen, waar door V.V.V. een thee te Haamstede wordt aangeboden. Langs den Noordrand van Schouwen wordt over Brouwershaven,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1