IJrotnnciale ife emu s dfte ontinenf^ rn f Twee bladen. WOENSDAG 18 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. BROEDERSCHAP DER NOTARISSEN IN NEDERLAND. EEREDOCTORATEN T. H, STANDBEELD JEROEN BOSCH. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. KOLONEL THOMSON. NEDERLAND-EXPRESS. 1LLE Vcstgebreken. VLISSSfSGEN, HOEK KERKSTRAAT. ZEELAND. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEEUWSCH VLAANDEREN. Vereenigmg voor den Walcherschen Geld- en Effectenhandel te Middelburg. Waterschappen. WALCHEREN. Gemeenteraad van Arnemuiden. Opgravingen Westwal. Uitgifte bouwgrond. ZUID-BEVELAND, HET GROOTE WEER STANDSVERMOGEN bij een regelmatig druk gebruik dankt de Continental-Band aan zijn onverwoestbaren en absoluut dichtblijvenden bin nenband. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. De nieuwe burgemeester van St. Jansteen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ONDERWIJS. Middelbare Handelsavondschool Middelburg, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel Lange St^ Pieterstraat, Middelburg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit- Telefoonnummers:drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt Redactie 269 Administratie 139 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" ot Postcheque en Girorekening 43255 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent No. 14 1. In de gister te Utrecht gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van de Broederschap van Notarissen in Ne derland werd onder algemeen gejuich een voorstel aangenomen, dat behelst van een der leden en diens echtgenoote een gift van f 50.000 te acpeteeren, waarvoor voor de Broederschap een monument van blijvende waarde zal worden gesticht. De Senaat der Technische Hoogeschool heeft, naar de Delftsche Crt. meldt, be sloten, het doctoraat in de technische wetenschap honoris causa te verleenen behalve aan de beide gisteren genoemde heeren ook aan ir. J. A. Ringers te 's-Gravenhageen niet te Amsterdam zooals wij gisteren abusievelijk meldden Gister had te 's-Hertogenbosch de onthulling plaats gehad van het stand beeld van den Bosschen schilder Hiero- nymis of Jeroen Bosch al450-1516), door de echtgenoote van den burgemeester, mevrouw van Lanschot, Naar de Maasbode verneemt is de oud voorzitter der Eerste Kamer de heer J. J, G. Baron van Voorst tot Voorst thans langzaam herstellende. De nachten zijn rustig en de patiënt heeft weinig koorts. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat zestien jaar geleden de in Albaneeschen dienst getreden kolonel Thomson het leven liet, heeft de Alba- neesche regeering een telegram gezonden waarin hulde gebracht wordt aan de nagedachtenis van genoemden officier en tevens de door de geheele Nederland •sche missie bewezen diensten dankbaar •worden herdacht. De speciale trein in aansluiting op de Prins der Nederlanden zal Z;aterdag! 21 Juni te 10 u. 20 van Genua ver trékken. Aankomst Zondagmorgen 22 Juni te 8 u. 59 te Arnhem; 11 uur Den Haag S.S. 11 u. 48 Rotterdam (Maas). geeft baat voor Attesten van H.H. Doctoren, (Ingez. Med.}. Zooals de Commissaris der Koningin gisteren tijdens het Landbouw diner te Hulst mededeelde, ligt het in het voor nemen van H. M. de Koningin om op 16 Augustus een bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen. H.M, zal vergezeld zijn van Z. K. H, den Prins en H, K. H. de Prinses. In verband met het bedanken van mr. J. A. Heyse als voorzitter en den heer H. Dronkers als secretaris dér Vereeni- ging is in de onlangs gehouden verga deringen het bestuur als volgt samenge steld: A. Wl Jansen, voorzitter. A. v. SVestreenen, secretaris. P. W. M. Hoegen ■van Hoogelande, penningmeester; mr. J. A. Dumon Tak, buitengewoon lid'. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 13 Juni 1.1. tot voorzitter van het water schap Stoppeldijk c.a. L. A. C. van Es- broek, te H e n g s t d ij k; met ingang van 11 Juli a.s., tot dijkgraaf van 't wa terschap Hoedekenskerke I. Groenewe- ge, te Hoedeskenskerke; met ingang van 1 Aug. a.s. tot gezworene van het waterschap De breede watering be westen Jerseke, P. van Liere te K1 o e- tinge, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn ge worden; met ingang van 1 Aug. a.s. tot gezworene van het waterschap De bree de watering bewesten Ierseke, W, van Liere te 's Heer Abtskerke en P. van 'f Westeinde, te 's H. Abtskerke. Maandjagmiddag te 2 uur vergaderde de raad van Arnemuiden, onder leiding van den heer H. G. Horningb, burge meester dërzer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heep C. van de Ketterij'. Mededeelingen en ingekomen stukken. De voorzitter deelde mede dat inzake de waterleiding voor deze gemeente, hij; alleen mee kan deelen, dat de raad van Vlissingen een commissie uit zijn midden heeft benoemd', teneinde de overname van de concessie dier waterleiding door de gemeente voor te bereiden. Over het eerste halfjaar 1929 komt ten laste der gemeente een bedrag van f 488.19 wegens verhooging der subsidie percentages in verband met uitkeeringen aan uitgetrokken leden v,an werkloozen- kassen. (Vorstperiode voorjaar 1929.) Het grondwerk aan den Westwal is uitgevoerd door een ploeg van 14 werk- loozen; de kosten bedragen met inbegrip van het vervoer van den grond f 615. Het betonwerk waarvoor was inge schreven voor de som van f 465 door J. de Hamer en voor f 471 door ,Iz. Boone is niet g'eg'und doch Wordt thans wegens daarin gebrachte veranderingen in eigen beheer uitgevoerd; hierdoor zul len de kosten beneden de ingeschreven sommen blijven Het straatwerk kost zonder levering van zand f 0.46 per vierk. meter of totaal', voor den W.estw'al ongeveer f 330. Nu het afgraven in eigen beheer door de werkloozen in stukwerk is uitgevoerd, zal op het totaal werk nog een bedrag van ongeveer f 50 zij'n bespaard1. Het geme en te ver sla/g over 1929 wordt aangeboden. Ter bestrijding der iepenziekte zal 5 lachtetreenvolgenlde jaren 'n,' 'bedrag van f 5 per jaar worden verleend. Een verzoek' der directie der Poste rijen tot het aanbrengen,1 van een brie venbus bij nieuw- of herbouw, vindt bestrijding bij de heeren A. Schuit en C'. S. van E e 'n e n n' a a tal. De heer L. Ru'ijpe toont zich' voor stander om bet verzoek' in te wiljligen. In stemming gebracht sta'ken de stem men. Voor de heer B. Franse, Puijpe en J. K. Crucq. Een verzoek van den pachter van! het Veerhuis1, de neer P. J. Snoep, om' (over plaatsing van de lantaarn' bij het veer over het Ame-Kanaal, wordt op voor stel van B. en WL afgewezen. B. en W. stellen voor om, naar aiaul- leiding van bet verzoek der M uziek en Zangvereeniginlg om tijdens de uit voeringen in de openlucht, wat meer rust op straat te: hebben; hiertoe de politieverordening te wijzigen. De beer van Eenennaam 'komt dit alsi overbodig voor, bij meent dat de politie er is, om de orde op jde Straat te handjhaven. i De .Voor zit ter geeft toe dat dit zeker de taaie der politie is; zonder me dewerking van het publiek isl dit evenwel onmogelijk, hij beeft zich dan ó'ok tot de onderwijzers der jeugd gewend, of dezö ooik hun leerlingen willen opwek ken om tijden® die uitvoeringen zich rus1- tig te nouden. fi Een 4 pCt. uitgelote pandbrief van de Holl. Hypotheekbank zal tegen een 4Va pCt. worden omgewisseld. Aan Gedeputeerde Staten zal worden medegedeeld, dat nu dit college aan 't aan het bezwaar inzake de sa larisregeling voicr den ontvanger is tegemoet gekomen; de raad zich ver der met de nieuwe regeling kan vereeni gen. De financieele gevolgen Zijn voor deze gemeente van geringe beteekenis. (Een voorstel lot uitgifte van bouw grond in erfpacht en den Molenpolder aan J. K. Crucq en Iz. Boone, wordt op de gewone .voorwaarden toegestaan. Over een voorstel tot uitgifte aan J. K. Crucq in de Clazinapolder wordt reedvoerig van 'gjedachbten gewisseld. B. en W,. stellen tot voorwaarden dat de erfpachter- de sloot langs den Zuid- wal geheel voor eigen rekening dempt en de sloot langs den grintweg tot de helft van de lengte en tot zoodanige Jioogte dat deze aansluit met het peil van het bouwterrein. De andere helft zal voor rekening der gemeente worden gedempt. Zeg niet alles wat ge weet, maar weet altijd, wai ge zegt. De erfpachtprijs wordt bepaald op 6 cent per vierk. M. en de bijdrage voor minstens 8 perceelen op f 50 ineens of een jaarlijks'che bijdrage van f 3 per per- teeel. De heer Crucq, raadslid tevens aan vrager, zegtofschoon hij in deze be langhebbende is, ér toch op 'te moeten wijzen dat het hier een mooie verbete ring zal worden. Hij had in dezen tege moetkoming der voorwaarden van Ri, W. verwacht. Spr. vindt het bezwarend, dat van af het oogenblik dat de erf pacht ingaat, de perceelsbijdrage ook moet worden betaald, verder wil hij dat de gemeente geheel voor haar rekening de sloot lang den grindweg dempen aal'. De voorz. zegt dat tot heden nog al tijd de perceelsbijdrage van af het ingaan der erfpacht, is bijbetaald, wanneer de raad den heer Crucq hier nu iu tegemoet wil komen, dat deze pas' ingaat bij het voltooien van elk gebouw1 dan moet dit tegenover de andere erfpachters' ook worden toegestaan. Algemeen is de raad -er voor te vinden 'dit tegenover allen tce te passen. Dei heeren Schuit en Puij'pe vin den het ook te bezwarend, dat de ge heele sloot langs den grintweg door den h eer Crucq wordt gedempt. Het ter rein zal in erfpacht toch pl.m. f 80 meer opleveren dan het nu dcet. De heer Franse wijlst erop- drat er voor de gemeente tengevolge van ri- oleering en demping der halve sloot ook nog groote kosten aan verbonden zijn, en dat het terrein door demping en ophoo ging van het voor de woningen liggende terrein zeer in waarde als bouwterrein toeneemt. Hij' wil', nu de bestrating op den Zuidwal kan blijven liggen, waar eerst niet opgerekend was, den erfpach ter iets verder tegemoet komen, door twee-derde der lengte voor rekening der gemeente le dempen. Na nog eenige besprekingen wordt door B. en Wl. voorgesteld! den sloot over de geheele lengte te dempen, de erfpachter neemt dan over de voile lengte van het bebouwde terrein de ophooging tusschen. de gedempte sloot en het houwpeil der gevels, voor zijn rekening, ieder zorgt dan voor zijn eigen terrein. Aldus zonder hoofdelijke stemming be sloten. I f Tengevolge van de wet op de financi eele verhouding tusschen rijk en gemeen te, worden alle voorsteden van B. en W'. tot herziening der belastingverorde- ningen in beginsel! aangenomen. Alge meen is men ltevreden over de g'roote verlichting van lasten, die deze regeling voor onze gemeente met zich brengt. De pensioengrondslag van den heer Israël en mej. Verhage, öndterwijlzer(es') aan de openbare school' alhier worden gewij'zigd vastgesteld. Op den jaardag' van H. M. de Ko ningin zullen alle schoolkinderen worden onthaald. De raad staat hiervoor een bedrag' van f 200 toe. De voorzitter zal dit nu nader met het onderw'ijizend personeel bespreken. De voorz. zegt te hebben verno men dat de bewoners te Kleverskerke wanneer gteen klinkerbestrating kan wor den gelegd, nog liever hun oude keien houden dan een macadampad, zooals de raad besloot. Wethouder J. Jan se bevestigt dit. Na bespreking' wordt besloten een klin kerbestrating aan te brengen met klin kers uit de Nieuvv'straat. GOES. Naar aanleiding van het bericht dat het kassierskantoor L, F, Roos al hier zijne betalingen heeft gestaakt, ver neemt de Zeeuw nog, dat het kantoor niet gesloten in dien zin, dat de cliën ten niet te woord worden gestaan, Dit laatste is wel het geval. Op het oogenblik zijn onderhandelin gen gaande met een andere bankinstel ling omtrent overname van de zaak. KATTENDIJKE. In de Maandag gehou den raadsvergadering werd besloten op Tiet schrijven van Ged. Staten over een bijdrage daaraan geen gevolg te geven daar alhier geen iepenboomen zijn. Naar aanleiding van een schrijven van dénl inspecteur der directe belastingen om het percentage inkomstenbelasting tever- hoogen met het oog op het minded [gunstige vorig jaar werd besloten niet (Ingez. Med.) te veThoogen, doch op enkele poften minder uit te geven. Op voorstel van B. en Wi. werd be sloten aan Ged. Staten te verzoeken niet tot verheuging van de jaarwedde van burgemeester enz. over te gaan en den bestaanden toestand zoo te laten. Met de stem van) den heer Hunide,rs- ipnarek vóór werd besloten geen adhae- sie te betuigen aan het adres van de ver- 'keersconimis'sie van! de Middens t andsver- eenigiugen Handelsbelangen en de Han ze te Goes om alsnog vergunning te ver lagen voor den heer Krijiger te Goes voor het vervoer van reizigers van Goes naar Wolphaartsdijksche veer. i i Zooals1 „gisteren gemeld is tot burge meester van St. Jans teen benoemd de heer P. H. Geirnaerdt, commietekchef ter sjecretarie te Bergen op Zoom. De heer Geirnaerdt werd naar de Zoom meldt t© Veghel (N.-Brabant) op 6 Sept 1888 geb. Zijn vader itsl een Zeeu(w van geboorte. Op jongen leeftijd ver trok hij naar Sas van 'Gent. Hij was eerst ambtenaar ter secretarie te Sas van 'Gent. i t [Op 1 Auigs. 1912 werd de heer Geir naerdt benoemd tot ambtenaar ter secre tarie te Breda. Opi 1 Juni 1914 werd de heer Geirnaerdt benoemd tot adjunct- commies ter secretarie te Bergjen op Zoom. Achtereenvolgens' klom hij op tot commies en tot commies-chef. Sinds 10 jaren «is hij secretaris van de administratieve vereeniginig voor Bur- [gemeel^ters en Secretarissen van West Brabant en Oofst-Z e e'l an'd. De gemeente Bergen op Zoom ver liest in hem een uitstekend ambtenaar!, ZUIDZANDE. Dïnsd a gmorge n verga derde de raajd dezer geineenjte in voltallige zitting- Aan het door de vereepigin-g voor Vreemdelingenverkeer te Bresk'éns aan de Staten van Zeeland gezonden adres; inzake 'verlaging van tarieven voor per sonenvervoer, zal adhaesie wordeinl 'be tuigd. In de Dorpstraat zal éen nieuw ge deelte 'klinkerpad worden geleigd'. Op voorstel van Bi. en W. wordt, in verband met de circulaire van Ged. St. 'betreffende salarisherziening van den burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouders, besloten, aan dit college be richt te zenden, dat de tegenwooirdilgle regeling wordt geacht, voldoende te, zijn. Voor het heffen van personeele belas ting in 1931, werd de gemeente op voor stel van B. en Wi., ingedeeld in djej 9e (k(l. Het voorset van B'. enj W. om ;op' [hun verzoek' aan de oudercommissie een toe lage le verstrekken voor het houden van een 'kinderfeestje, kon geen meerderheid vinden. Indien echter het feestje 'kon worden gehouden op 1 September zou er voorwaardelijjk' f 75 worden verleend. Gisteravond had in het schoolgebouw op den Dam door den vice-voorzitter de heer W, Berdenis van Beilekom de bevordering der leerlingen plaats. Bevorderd werden van de voorberei dende klasse tot de le klasse F. den Boer, J. van Bergen, C. Huysman, G. A. Nelisse en L, Wattel. Van de le tot de 2e klasse: Ja. Bakker, Da. Besuyen, Sa, Goedbloed, W. de Graaf, J. Labruyère, J, J. Minderhout, P. de Munck, P. Petiet, C. Polder man, A. Rijken, J. Sturm, A. Tilroe, W. Verstraate, J. Acda, A. le Cointre, J. Daman, P. le Granse, C.--J. Kingmans, L. de Nooyer, L, J. Riemens, J, J. de Rey, F. Segers, L, A, Willemse, A, Ce» vaal; niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 2e tot de 3e klasse: L. J. Breel, M. A, Breel, J, P. Gast, L. J. A. Hoogen- boom, J. A. Jonkheer, H. J. de Konink, P. J. v. d. Koorde, J. Minnaar, J. J, Onderdijk, J. J. Valkier, W. C, Wakkee, C. Wouters, C. Kleinepier; niet bevor derd 3 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse 1 afdeeling boekhouden: 'F. Alewiinsè, J, B, L, Balleur, E. Bongers, W, I. Da- nielse, M, J. J. van Langeraad, H. Mul ders, F. van Sparrentak, Ja. Step, D. Sanderse, H. W. Lenselink; afdeeling Engelsche correspondentie: Jo Step, H. W. Lenselink, F. Kamermans, K. de Munck, J. P. Nagtegaal en D, de Vos. Daarna werd overgegaan tot de uit reiking der diploma's. Alvorens met de uitreiking te beginnen heette de vice-voorzitter, de heer W, Berdenis van Berlekom allen welkom, in het bijzonder den heer burgemeester, die bereidwillig op zich had genomen de diploma's wederom evenals vorige jaren uit te reiken, Ook heette hij welkom de afgevaardigde van de Kamer van Koop handel. Van Gedeputeerde Staten even als van den Commissaris der Koningin was bericht van verhindering ingekomen. De heer v. Berlekom wees er op, dat nu voor de eerste keer het eindexa men voor de Handelsavondschool ook was afgenomen onder toezicht van ge committeerden, die onder goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschap benoemd waren.' Dat daardoor de diploma's in waarde ge wonnen hebben spreekt van zelf. Dat met het behalen van het diploma nog niet alles afgeloopen was, zeide hij, spreekt van zelf, want het is slechts de sleutel tot den doolhof, maar het zal hem hel pen in dien doolhof den weg te vinden, want voor goed geschoolde menschen en jongelieden is er nog steeds plaats. Vervolgens reikte de burgemeester de diploma's uit. Uitgereikt werd het diploma der Han delsavondschool afdeeling I (gelijk staande met het vroegere diploma H. A. S. 4 j. c.) aan A. Cornelisse, W. C. van Moolenbroek, Sa. van Sluys, J. C, Hom burg, W. Meerman; afgewezen 4 can didates Alsnu werd overgegaan tot de uitrei king van de vakdiploma's. Dit was voor de eerste maal, dat dit plaats vond. Bij de reorganisatie der H, A. S. zijn deze diploma's ingesteld. De eischen voor deze diploma's zijn gelijk aan die van de Mer- curius diploma's. Deze examens worden ook afgenomen onder toezicht van ge committeerden. Het eenig verschil met de Mercurius diploma's is, dat hier ook mondeling wordt geexamineerd in de talen, wat in 't vervolg ook wel voor boekhouden zal geschieden. Voor het diploma boekhouden hadden zich aan gemeld 3 candidaten. Het diploma werd uitgereikt aan den heer P. A. van Beers te Vlissingen; afgewezen 2 candidaten. Voor diploma Duitsche handelscorres pondentie 2 candidaten, die beiden slaag den, de heeren A. W. Boeff te Souburg, mej. Rutgers te Vlissingen. Voor diploma Engelsche handelscor respondentie hadden zich aangemeld 5 candidaten; afgewezen werden 2 candi daten en slaagden 3 mej. P. J. Ensink, mej. G, de Heer, mej. .A. D. J. Schut, allen te Middelburg, Voor diploma Machineschrijven aan gemeld 13 candidaten, afgewezen 4 can didaten; er slaagden voor 50 lettergre pen per minuut de dames: E, Coumou, M. J. J. van Langeraad, H. Mulders, J. Nag tegaal, C. Ballew, W. C. Leijnse, L. Min derhout en de heeren M. P. Matthijssen en J. Roose te Oostkapelle (de overigen Middelburg). Voor diploma Stenografie 130 letter grepen per minuut, hadden zich aange» meld 9 candidaten, afgewezen werden

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1