Iprouinciale ife ettui s che Twee bladen. DINSDAG 17 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN IN MEI 1930. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA NAAR NOORWEGEN. HET SUIKERVRAAGSTUK. DE LANDBOUWCRISIS. HET CONGRES VAN DEN BRAND WEERBOND. HET HAAGSCH-ROTTERDAMSCH VLIEGVELD. HET BERGER BOSCH. ZEELAND. MIDDELBURG. Eerste steenlegging „De Vergenoeging" VLISSINGEN. WALCHEREN. Brand in N. en St. Joosland. ZUID-BEVELAND. Betalingen gestaakt. H. van Iwaarden, f SCHOUWEN-DUIVELAND. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WJ). RAAD VAN GOES. ïaan- ge- naakt eden dus, des lang n dus con- Oos- van ren, tijd, de de live in ieid :hte MIDDELBURGSDHE COURANT 33e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jjj 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regeli f 2.10; elke regs? 1 %meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cmi- No. 14 0. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1930 bedroeg 50.777,307, tegen 48.765.349 over de maand Mei 1929. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 40.382.917. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste vijf maanden van 1930, vergeleken met die over de eerste vijf maanden van 1929. 1930. 1929. Grondbel. 10.452.977 9.011.206 Pers. bel. - 7.755.325 - 6.534.278 Ink. bel. - 48.799.368 - 44.929.002 Verm. bel. - 8.141.928 - 7.442.906 Div. en T. - 5.597.291 - 6.683.843 Inv. recht - 29.759.675 - 27.485.181 Stat. recht - 1.767.330 - 1.864.778 Zout - 1.023.039 - 767.938 Geslacht - 4.967.221 - 4.737.714 Wijn - 753.150 - 777.389 Gedistill. - 15.102.814 - 14.614.276 Bier - 5.899.267 - 5.279.649 Suiker - 20.220.172 - 18.382.680 Tabak - 11.901.644 - 11.044.577 Goud, zilv, - 445.722 - 464.673 Zegelrecht - 11.016.391 - 11,598.887 Reg. recht - 12.741.449 - 16.660.998 Sues, recht - 19,176.655 - 18.036.174 Domeinen - 2.211.654 - 1.509.849 Staatsloterij - 234.684 - 234.729 Loodsgelden - 2.046.590 - 1.974,158 Totaal 220.014.356 210.034.895 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Mei 1930 een op brengst van ƒ10.810.457 tegen een be drag van 10,024.583 in Mei 1929. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Mei 1930 een op brengst van 1.898.492. Rijwielbelasting 36.060. Gisterenmiddag te 4 u. 50 arriveer den de Koningin eni Prinses Juliana per auto aan de Boonxpjjes te Rotterdam, waar de „Batavier V" gereed lag om de gasten naar Noorwegen te brengen!. Een duizendkoppige menigte verdrong zich aan de Boompjes. Toen H.M. op het eerste dek had plaats genomen, werd zij luide toegejuicht, en op het ooigenblik, dat de sleepboot begon de „Batavier V" om te zwaaien en het schip liyg van den wal kwam te liggen, weerklonk' een Spontaan door allen gezongen' „Wilhel mus". i Daarna vertrok de „BJatavier V" die den Koninklijken standaard in top had! zeewaarts. i Bij dè Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot heffing van een comj- penseerend invoerrecht op sommige soor- tten suiker. Aan de. memorie van toelichting wordt ontleend, dat de toestand van! de crisis, waarin ook' hier te lande de land- en tuinbouwbedrijven verkeeren, den! minis ter van Binnenlandsche Zakten en Land bouw aanleiding heeft gegeven in de maand Mei van dit «jaar een commdslsie van advies te benoemen, over de te treffen maatregelen met het oog op den oo'gienblikkclijken toestand van' l and- en tuinlbouw. Deze commissie heeft in dte allereerste plaats haar aandacht gewijd aan het sul kier vraagstuk. Zij' isi van meening dat een einde !bp- hoort gemaakt le worden aian de achter- istelling, welke de Nederlandsche soor ten tot dusverre hier te lande onder vinden in vergelijking met bijna alle an dere aan accijns onderworpen goederen. Zij meent voorts dat in vergelijking met den accijns op' andere1 verbruiksar- tiktelen er geen reden bestaat den onge- lijkten toestand te handhaven, waarmede de Begeering! zich vereenigen 'kan. Het voorgestelde cijfer van f 240 per 100 K.G. stemt overeen met het bedrag 'door dr. H. C. Prinsen Geerliinigls, in (het Journal des Fabricants de sucre aan bevolen. Deze regeling ligt geheel buiten het terrein van de in het voorjaar telGeoève geteekende Handelsconventie. Gelijk gemeld heeft de heer de Vis ser de volgende vragpn gesteld: 1. Is de minister bereid, in verband Jmet den noodtoestand, waarin ten gevol ge van de agrarische crisis de 'kleine boeren op dit moment vexkJeeren, de noiodige maatregelen te nemen, waardoor voer deze categorie der bevolking geen faillissementen kunnen worden uitgespro ken en geen executies worden ten uit voer gelegd? 2. Is de minister tevens bereid, ten spoedigste de noodige maatregelen te ne men waardoor a,am de kleine boeren! voor zoover hun zuiver inkomen tot be neden de f 1500 per jaar is gedaiatdi, een we'kelijiksche crisissteun wordt verleend Hierop heeft minister Ruys de Beeren brouck thans geantwoord van oordeel' te zijn, dat de heerschende landbouw crisis het nemen van zoo imigrijpeiïdie maatregelen, als in 'beide vragen! bedoeld geenszins wettigt. De Internationale BrapdWeerbond houdt van 17 tot 20 dezer zijin drilfjjiaar- lij'k'sch congres te Luik, Brussel en Ant werpen onder voorzitterschap van 'kol Pude.roux. o'mmandant van de Parij'sche x po-mtpieirs. Nederland wordt aldaar ver tegenwoordigd' door de heeren mr. J Dijekbieester, burgemeester van Zut- phien, voorzitter van den K.N.B., Gordijn en Vleming, oommandainiten van de brandweer resp. te Amsterdam en te Utrecht. i De Haagsche gemeenteraad heeft het voorstel van B, en W. inzake een Haagsch-Rotterdamsch vliegveld met 27 tegen 11 stemmen ongewijzigd aange nomen. Ged, Staten van Noord-Holland stel len voor f 40.000 als bijdrage te bestem men voor den aankoop van het Berger Bosch door de gemeente Bergen. In de te 's-Hertogenbnsch gehouden 13e algemeene vergadering vab den Bond van Notarisklerken in Nederland heeft de voorzitter medegedeeld, dat d!e afdee- ling Middelburg—Zieri'k'zee voor het om derwijsfonds vier gouden tientjes had doen overhandigen. Onder de perceelen, die op 7 De cember zeer ernstig van den brand heb ben geleden, behoort het pand, waarin de zaak van de firma Simon de Wit is gevestigd. Onmiddellijk zijn maatregelen geno men de zaak voort te zetten, doch het herstellen van alle schade is thans eerst afgeloopen, en maakt de winkel inwendig weer een uitstekenden indruk; nu nog het schilderen van den voorgevel en dan is weer een pand in den toestand van voor den brand teruggebracht. Vrijdagavond 8 uur geeft het Mid- delburgsch muziekkorps een uitvoering op het Molenwater. Het volgend Abdijconcert zal niet Zondag 29 Juni, doch Zondag 6 Juli wor den gegeven, van 121 uur. Gistermiddag te 3 uur is de eerste steen gelegd voor den. herbouw der So ciëteit „de Vergenoeging" op de Markt in tegenwoordigheid van het bestuur der feocieteit. De voorzitter mr. Joh. Adri- aanse sprak er zijn blijdschap over uit, dat men reeds nu' zoo ver gevorderd is, dat tot de eerste steenlegging 'kam wor den overgegaan, en men dus ook reeds verder gekomen is dan met de gehouwen die 7 Dec. zijn afgebrand. Daarna werd een fotv gemaakt. Op den Prins Hemdrikweg alhier is gistermiddag een 67-jariger mam, die daar met eenige andere personen wan delde, gegrepen door een locomotief Van de Kon. Mij. „De Schelde". De imam werd door de machine overreden en deerlijk verminkt er onder vandaan ge haald. Hij werd naar het St. Jozeph Zie kenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. KOUDEKERKE. Maandagmorgen is op 20 Meter afstand van 'n groote landbouw- schuur onder Vlissingen een boom door den bliksem in 3 stukken geslagen, de stukken zijn gevonden bij de schuur en in de vruchten; in den middag sloeg de bliksem in een stuk aardappelland. Men kan het kwaad in een ander niet dulden en men verdraagt het niet temin in zichzelven. KOUDEKERKE, Gisteren is afgekon digd Staatsbl. no. 221 bevatende 't be sluit van den 30sten Mei 1930, tot schor sing van het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 5 Mei 1930, waarbij aan L. Verhage aldaar een bouwvergunning is verleend. Zooals wij gisteren reeds kort meld den is gistermiddag te ongeveer kwart over twee de groote landbouwschuur van S. J. gelegen tusschen de kerk en de Oude dijk door onbekende oorzaak tot -den grond toe afgebrand. Daar men uitbreiding vreesde, werd assistentie van de Middelburgsche brandweer gevraagd, doch die bleek spoedig niet noodig, en is dan ook niet meer verschenen. Er werd gebluscht met uitsluitend eigen mate riaal, door het water op te pompen uit een nabijgelegen brandput; later uit de watergang, door de slangen over den dijk heen te brengen. Van de rechts naastgelegen woning van A. B. ver brandde het dak zoodat men besloot het huisje omver te halen. Van het dubbele huis ter andere zijde kreeg het gedeelte, bewoond door de wed. C. v. L. ernstige brandschade en dat bewoond door den heer A. B, ernstige waterschade. De schuur was tegen 4 uur een rookende puinhoop en van den inventaris (o.a een veewagen) kon niets worden gered. Alles was verzekerd. Het vuur heeft tot in den nacht ge smeuld. Eenige mannen van de brand weer hielden zich met de spuit gereed voor een eventueel ingrijpen, Gister avond kwamen veel belangstellenden per fiets, auto of motor een kijkje nemen. \V|ESTKAPEL,LE. Daartoe uitgenoo- door de afd. Vlissingen van den Chr. Me- taallbewerkersbond, trad Maandagavond alhier in het Evang'eliesUtiegte-bouvv1 op den heer Hendr. Wetselaar uit Dordrecht lid van het hoofdbestuur van den hond. Na ingeleid te zijn door den heer Sorel, voorz. van de afd. Vlissingen, zet te de heer Wetselaar in een uitvoerige rede uiteen, waarom "het noodzakelijk is, dat ook arbeiders, die buiten de ge meente op een fabriek werken, zich or- ganiseeren en aansluiten tot dten Chr. Metaalbewerkersbond, Spr.. spoorde de aanwezigen aan, propaganda daarvoor te maken onder hun medearbeiders, daar zij zoodoende mede helpen tot het ver krijgen van betere arbeidstoestanden. GOES. Naar de Zeeuw verneemt, heeft Maandag de heer L. F, Roos, kas sier en commissionnair in effecten alhier zijn betalingen gestaakt. Hij zou voorne mens zijn surseance van betaling aan te vragen. Het kantoor is gesloten. Aan het blad werd medegedeeld, dat de slachtoffers voornamelijk gevonden worden in de kringen der R.K. boeren en commissionnairs. HEINKENSZAND. Deze gemeente heeft een gevoelig verlies geleden door het overlijden van den heer H. van Iwaarden. Behalve wethouder dezer ge meente, dijkgraaf van het Waterschap 's Heer Arendskerke was hij jaren aan een bestuurslid en voorzitter van vele vereenigingen en corporaties. Nimmer belette zijn uitgebreiden werkkring als landbouwer hem iets voor anderen te zijn. Nimmer werd tevergeefs een beroep gedaan om medewerking wanneer het de gemeenschap in deze gemeente gold. Daarom verliest Heinkenszand in dhr. H. van Iwaarden een zijner beste burgers en zijn heengaan wordt daarom alge meen betreurd. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden in het waterschap Hoedekenskerke waren 18 ingelanden tegenwoordig uitbrengen de 20 stemmen. Adhaesie zal worden betuigd aan het door ingelanden van het waterschap Borssele tot den Minister van L., H. en N. gericht adres, om te trachten eenige verbetering te brengen in den thans be staande drukkenden toestand op land bouw gebied. Geen subsidie zal worden verleend in de kosten verhonden aan de bestrijding van de iepenziekte. Voor verbetering van den ingang van de nieuw te maken haven in de „Val" wordt aan de provincie Zeeland een stukje dijk verkocht tegen f 2000. per H.A. Uit het polderverslag bleek, dat de schuldenlast van het waterschap thans nog f 69950 groot is. De uitslag van de voorjaarspeilingen bleken bevredigend te zijn geweest, WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag hield de Vereeniging de Voorzorg afd. van de N. B. v. Nederlandsche boeren-onderlinge een vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling 80 le den henevens 5 polderbesturen telt. Ge durende het afgeloopen boekjaar werden in totaal aangegeven 48 ongevallen; in 21 gevallen kon de getroffene zijn werk blijven verrichten en behoefde alleen ge neeskundige behandeling te worden ver goed. De totale uitkeering aan getroffe nen bedroeg f 573.voor geneeskun dige behandeling 673; aan ziekengeld in de vrijwillige Ziekteverzekering werd uitgegeven f 1630.De ontvangsten be droegen in totaal f 8.179.de uitga ven f 5993.De door de leden te be talen premie bedraagt per f 1000 loon landbouw f 11.tuinbouw f 6.85, aan- koopvereenigingen f 52.Als bestuurs lid werd herkozen de heer Joh. Linden- bergh, als plaatsvervangend bestuurslid H. v. Iwaarden; als leden van de finan- cieele commissie de heeren A. v. Strien, M. Janse en J. L. Goetheer. Zaterdag had alhiër op den hoek bij het café Filipse aan de Lepelstraat een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een vrachtauto. Van de luxe auto werd een spatbord ingedrukt en een lantaarn vernield. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. ZIERIKZEE. Bij Kon. Besluit is de bronzen eeremedaille der Oranje-Nassau- orde, toegekend aan J. Morijn, arbeider bij de firma Gebrs. de Vos alhier, STAVENISSE. Bij het zware onweder, dat zich Maandagmiddag boven deze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer J. Pot- appel, even buiten de kom gelegen. De schoorsteen en wat dakpannen en de woning verder kregen wat schade, geluk kig zonder brand te veroorzaken. HULST. De Commissaris der Koningin heeft tot lid van de gezondheidscom missie, zetel Hulst, benoemd den heer mr. H. L, Hoogenhuis aldaar. ZUIDZANDE, Maandagmorgen werd tijdens het onweder alhier een in de weide loopend paard, toebehoorende aan den landbouwer B. door den blik sem gedood. Het paard was verzekerd. GOES. Onder voorzitterschap van bur gemeester H a j e n i u s vergaderde gis termiddag de Raad dezer gemeente; wet houder Goedbloed was daarbij we gens uitstedigheid afwezig. Ingekomen zijn o.m. de navolgende stukken: mededeeling van den bur gemeester, dat hem door den Com missaris der Koningin verlof is ver leend van 7 Juli tot 2 Augustus 1930; en een verzoek van het bestuur der Oranje-vereeniging te Goes om voor de in September 1930 te houden feesten een subsidie te willen verleenen van 1000 benevens verschillende verslagen en goedkeuringsbesluiten. Naar aanleiding van het verslag over de Kerkrestauratie vraagt de heer C r u c q of reeds bericht inzake de to renrestauratie inkwam; de voorz. ant woordt ontkennend, doch spr. hoopt dat 40 verleend zal worden, gelijk Mo numentenzorg adviseerde. Het verzoek der Oranjevereeniging om subsidie gaat om prae-advies van B. en W. Naar aanleiding van het voorstel tot verlaging van het marktgeld voor vreem delingen vraagt de heer V ermaire: waarom aldus? Hij acht het onnoodig. De v o o r z. zegt, dat herhaaldelijk ver zoeken in dezen zin inkwamen; het is niet, omdat de markt minder wordt, in tegendeel, maar Goes is, naar gebleken was, ietwat aan den hoogen kant. Als gevolg van een en ander werd dit voor stel, na lang wikken en wegen, door B. en W. gedaan. Het bedrag, voor inwoners van Goes geheven, is verhoudingsgewijs niet aan den hoogen kant, te betalen maar 0.10. De heer Van Poelgeest zegt: de markt is reusachtig toegenomen, we heb ben straks ruimte tekort en waarom moet nu de prijs verlaagd worden? Dat is volstrekt overbodig. De voorz.: als men de menscben zelf hoort, dan zitten ze heel krap. Hoofdzaak was echter wel, dat niet per vierkanten doch per strekkenden M, betaald zou worden. De heer Eckhardt ondersteunt het denkbeeld-V ermaire. De heer Van Bommel v. Vlo ten acht het voorstel van B. en W, beter. De heer Simons noemt de markt, hoewel een concurrentie van den mid denstand, toch een groote attractie. De geringe tegemoetkoming aan de vreem delingen acht spr. dan ook wel geoor loofd. De heer Eckhardt wil er in 't fat soenlijke uithalen, wat men halen kan, ook met het oog op de verharding. De voorz.: de onderhoudskosten zijn nu maar een 200 a 300 per jaar, de ra ming der verharding is op een 9 a 10.000. Vroeger wilde men nog meer, zelfs boomen en bankjes.... De heer Koning: gaan de midden- standsvereenigingen wel accoord met 't voorstel van B. en W,? De heer Eckhardt: daarover is niet gesproken bij mijn weten, maar de mid denstand acht over 't algemeen de markt wel een voordeel. Het voorstel tot verlaging van het marktgeld voor vreemdelingen van 20 cp 15 cent wordt met 84 stemmen aangenomen. Een bezwaarschrift inzake het ver gunningsrecht van C, Th. Verhoeven wordt afgewezen. Ten behoeve van de gasvoorziening wordt een huisje met grond te Kapelle aangekocht. Aan de orde is een voorstel tot on- derhandsche verhuring van eenige per ceeltjes grond in de Achterhaven, aan de bewoners van nabijgelegen panden. De heer Koning zou liever verkoo- pen, hij acht deze wijze van exploitatie niet rendabel. De voorz, zegt, dat er een heel ge meenteriool door dezen grond loopt, daarom is het beter, dat de gemeente eigenaresse blijft. De heer B u ij s oppert nog een be zwaar, hetwelk door den voorzitter en door weth. Van Melle weerlegd wordt: het gaat om mogelijke kleine huurverhoogingen welke huisbazen zou den kunnen opleggen aan huurder* van huisjes, die den bewusten grond van de gemeente er bij krijgen. Het voorstel wordt daarna z. h. st. aangenomen. Aan de orde is een verzoek van Ged. Staten om de meening van den Raad te doen kennen inzake salarissen van bur gemeesters, secretarissen etc. in Zeeland. De financieele commissie, zoo zegt de voorz,, kan geen motieven vinden de voorgestelde verhoogingen toe te ken nen, Weth, Van Melle drukt zijn spijt uit over dit advies; de salarissen zijn in Zeeland niet hoog, het Rijk keert straks meer uit dan vroeger en tenslotte: de waardeering van het moeilijke werk van burgemeester, secretaris etc. mag wel blijken uit een hooger tractement. De heer Van Bommel v. Vlo ten maakt enkele zakelijke opmerkingen Sinds 1920, toen de salarissen werden vastgesteld, zijn de kosten van levens onderhoud belangrijk gedaald. Nu heeft de burgemeester 42005200 plus het inkomen van ambtenaar van den Burger lijken stand. Het eigenlijke inkomen met de 15 pensioenstorting is van pl.m. 4800 tot pi. m. 6000. De secretaris verdient ongeveer evenveel en heeft zeer terecht nog ruime bijverdiensten. Momenteel kan spr. niet inzien, dat deze salarissen onvoldoende zijn, en de finan cieele commissie denkt daar evenzoo over. De verhoogde uitkeering van het Rijk dient toch stellig niet voor salaris- verhooging? Dat is zeker onjuist, en dus geen argument, en andere motieven kan de fin, commissie niet ontdekken. De voorz, zegt dat de secretaris voornemens is, indien de salarisverhoo- ging doorgaat, te bedanken als corres pondent voor de arbeidsbemiddeling. De heeren Eckhardt en V ermai- r e zijn voor het voorstel van Ged. Sta ten. De heer C r u c q is daar eveneens

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1