^rotiirtciale Zeeuw sche ANTWERPEN N o. 13 6. Twee bladen. DONDERDAG 12 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. Plaatselijke Keuze - Een valsche Leuze BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen K 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers; Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regd meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit-! drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. naar kade geti- t de evor- i; als :hure n. In het On- jten- ïap- Sil- ge- na- be- Brii met inli., Kin- D srij- ige- v. ans Lgel ler- 't elft uit- er- ilse, an, Die L. n or u- Den 20en Nov. 1914 werd onze Ko ningin een volkspetitionnement aange boden, voorzien van 670.902 handteeke- ningen. alle van meerderjarige Neder landsche mannen en vrouwen, waarin te lezen stond, dat adressanten „Uwe Majesteit verzoeken de Drankwet zoo danig te wijzigen, dat aan de mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder in eene plaats gelegenheid worde gegeven bij stemming zich uit te spreken over be perking of opheffing der inrichtingen voor drankverkoop („vergunningen" of „vergunningen" en „verloven") ter plaatse; en wanneer 3A der uitgebrachte stemmen zich daarvoor verklaart en de regeering daartegen geen bezwaar heeft, tot die beperking of opheffing worde overgegaan." De oorlog heeft deze actie echter tij delijk stopgezet; in 1916 werd toen op gericht de Nationale bond voor Plaatse lijke keuze, daarop volgde in 1919 de in diening van een initiatief-voorstel tot in voering van deze Plaatselijke Keuze (Eng.: „Local Option") onderteekend door leden van zes verschillende poli tieke partijen.; Naar aanleiding van dit initiatief-wetsvoorstel kwamen bij de I weede Kamer toen in (naar wij aan een dezer dagen verspreid vlugschriftje ontleenen) 5361 adhaesiebetuigingen, waaronder van 1114 vakvereenigingen van verschillende richting, 1102 kerke raden, 608 Christelijke Jongemannen- vereenigingen, 411 afdeelingen S.D.A.P., 333 kiesvereenigingen, waaronder 319 rechtsche, 329 werkliedenvereenigingen (Patrimonium, Chr. Nat, Werkmansbond en R.K. Werkliedenvereen.), 308 ge meenteraden (o.a. Arnhem, Assen, Haar lem, Leeuwarden, Maastricht, Middel burg, Utrecht, Zwolle). De Tweede Kamer nam 21 April 1921 dit wetsvoorstel aan met 3929 stem men, de Eerste Kamer verwierp het 17 Febr. 1922 met 1918 stemmen. Reeds den len Maart 1923 werd het voorstel van wet door de onderteekenaars bij de Tweede Kamer opnieuw ingediend, we derom aangenomen met 3929 stem men en wederom door de Eerste Kamer verworpen, nu met 28—20 stemmen. Het ministerie-De Geer, 11 Maart 1926 aan het bewind komende, had de P. K. in zijn regeeringsprogramma opge nomen en den 7en Juni diende minister Slotemaker de Bruine een bekend voorvechter van de P. K. een wets ontwerp tot wijziging van de Drankwet in, dat zoo het aangenomen ware gewor den, de Plaatselijke Keuze in onze wet geving zou hebben gebracht. Minister Verschuur, de opvolger van den heer Slotemaker de Bruine, heeft echter deze bepaling uit het nog steeds aanhangige wetsontwerp gelicht en daarmede is dit twistappeltje voorloopig in de politieke provisiekast opgeborgen. Tot zoover de feiten. We zouden gaarne zien, dat het hierbij nu bleef: ons Nederlandsche volk heeft aan politieke scholenherrie en -radioruzie al meer dan genoeg om te twistappelen en een schei ding van ons volk in blauwen en blan ken, drogen en natten of kwasters en borrelaars bovendien, achten wij over bodig en ongewenscht. Maar de mannen en vrouwen van de P. K. zullen het er stellig niet bij laten -zooals zij zelf trouwens dezer dagen in een hier ter stede verspreid vlug schriftje aankondigden en op den 2en Pinksterdag te Amersfoort bewezen. Beseffen zij niet, dat de voortdurend verontrustender berichten uit Amerika, eenerzijds over de schadelijke gevolgen van het gebruik van bocht, anderzijds over de o.i. nog veel erger zijnde voort schrijdende en steeds geraffineerder en brutaler wordende wetsontduiking, de ongewenschtheid van een drankverbod, wanneer de volksmeerderheid daarvoor nog niet rijp en volledig, over- t u i g d gewonnen is, steeds klaarder aan den dag doet komen Neen, dat zien zij niet in en ze zullen het niet kunnen inzien ook; dat bewijst wel de eigenaardige geestesge steldheid, die spreekt uit de geschriften va? ,ze stl"ijders voor gedwongen al- cahol-loosheid). Zij verliezen toch de werkelijkheid geheel uit het oog, raken het vermogen om de toestanden, en ook om de argu menten hunner tegenstanders, objectief te zien, volkomen kwijt, en zingen maar bij voortduring hun eentonig liedje: de P. K. moet er komen, en al wie ons dat beletten wil, is slaaf of handlanger van het drankkapitaal. Tegen deze laatste, in P. K, kringen om de haverklap verkondigde stelling, wen- schen wij met kracht en verontwaardi ging te protesteeren, wijl zij een on waardige en onware insinuatie is. Wij beschouwen de voorvechters der P. K. weliswaar als min of meer beperkt van blik op dit punt, als fanatici van lichteren of zwaarderen graad, zoo men wil, maar aan de oprechtheid hunner overtuiging twijfelen wij evenmin als aan de zuiverheid hunner bedoelingen. Wij eischen echter ook hunnerzijds hetzelfde van ons wanneer wij het stelsel van de P. K„ waarbij door een volksstemming over het aantal vergunningen in een ge meente zal worden beslist, verfoeielijk achten en er tegen waarschuwen, dat deze etxra-wig niet in ons toch al zoo ge-wig-tige volk gedreven zal worden, dan worde ook dat aanvaard als de eer lijke overtuiging eens tegenstanders. De mannen der P. K. schermen zoo gaarne met den volkswil, die blijkbaar zoo op hun hand zou wezen. Wilt ge enkele staaltjes van dezen hun betoog trant „De drankhandel.die zich in zijn bestaan bedreigd gevoelt,be schikt over nationale en internationale organisaties en overruime geldmid delen. Zoo hoopt men ondanks den zoo krachtig tot uiting ge komen volkswil de P. K. bui-< ten onze wet te houden! Men over stroomt de pers met allerlei bezwaren tegen P. K, en met allerlei berichten, die het gevaar moeten aantoonen, dat P, K. oplevert voor ons rustig, vrijheid lievend endrinkend Nederland.' En verder: „De steeds als fanatiek aangeduide drankbestrijders beschikken niet over de kapitalen en den invloed, die de „bezadigde" tegenstanders zoo handig ge- en misbruiken. Zoo is het verklaarbaar, dat een als democraat aan gekondigd minister als de heer Ver schuur, de volksstem miskent en zon der eenige motiveering uit het nog steeds aanhangige wetsontwerp de P. K. licht." „Nooit en te nimmer heeft het alco holkapitaal zich bekreund over de name- looze ellende, die het over de geheele wereld, in paleizen zoowel als in krot ten uitstortte. Altijd en overal heeft het getracht de landswetten, die het hinder den, te verkrachten." „Veel wat eens in aanzien was, is en wordt ter zijde gesteld. En daaronder ook de alcohol, zoo vervolgt het pam fletje. Niet bij tooverslag, niet bij de kreet van een alleenheerscher of dicta tor. Maar door het recht van het volk zelf, om over deze zaak zijn oordeel uit te spreken. Niets is daartoe doeltreffender dan de P.K., die boven dien den grootst mogelijken waarborg voor de persoonlijke vrijheid bevat." Ziedaar de authentieke redeneeringen van de voorstanders der P. K. Wij tee kenen daarbij het volgende aan. Dat de volkswil met alle geweld de P. K. wil, is rondweg onwaar. In ons parlementair geregeerd land kan de volkswil in de Staten-Generaal en door de regeering volledig tot uiting komen; de P. K. heeft het daar gebracht tot een tot tweemaal toe verworpen wetsvoor stel, dat niet van de regeering afkom stig was, en tot een ministerieel voorstel, dat de openbare behandeling niet ge haald heeft. „Men" overstroomt de pers niet met berichten en artikelen tegen de P. K., maar het Amerikaansche verbod geeft den naar objectiviteit strevenden dag bladschrijver dwingende aanleiding, op de gevaren van een verbod tegen den Nederlandse hen volksgeest noodwendig gevolg van P. K. te wijzen, terwijl de voorvechters der P. K. door hun actie den tegenstanders voortdurend den degen in de hand duwen. Waarom zijn bezadigde tegenstanders in de oogen der P. K.-mannen „bezadig de tegenstanders? Waarcm is mi nister Verschuur ook al een handlanger van het drankkapitaal, enkel nu hij er anders over denkt dan zijn voorganger? Hoe poogt „het drankkapitaal altijd en overal de landswetten, die het hinderen, te verkrachten?" Waarom zijn de man nen van de P. K. zelf dan niet te/reden met onze huidige drankwet, die im mers een stelsel als de P. K, al v o 1- ledig b e v at, doch enkel de beslis sing in handen van den min of meer po litiek geschoolden gemeenteraad legt, in plaats van in handen van een door natte en droge propagandisten op gezweepte en vertroebelde publieke Het heeft geen nut te jammeren over wat men verloren heeft; tracht het noodzakelijke zoo licht mogelijk te dragen. opinie? Willen de P. K.-mannen met hun aanhoudend drijven naar dat h.i. zegen rijke volksstemmingsstelsel soms niet „een wet, die hun hindert".... „veran deren", zullen we vriendelijkheidshalve maar zeggen? Genoeg gevraagd: wij concludeeren, dat het stelsel der Plaatselijke Keuze ter bestrijding der vergunningslokaliteiten in Nederland volstrekt overbodig is en slechts dient om de fanatici onder de drankbestrijders te helpen hun doel, een drank vrij Nederland, spoediger te .be reiken dan de publieke meening gedoogt. Zooals het reeds eerder aangehaalde pamfletje zelf schrijft: „het alcoholge bruik is in de laatste 30 jaar gelukkig zeer merkbaar afgenomen." De weldadige invloed van de persoon lijke en algemeene propaganda der ge heelonthouders mag zich met rechtma- tigen trots een deel dier verdienste toe rekenen. Het zal ons verheugen, wan neer de Nederlandsche drankbestrijding den dwaalweg der P. K.-propaganda eens zal verlaten, om terug te keeren tot den eenig juisten weg der propaganda door persoonlijke overtuiging, Daarin vinde zij weer haar taak en haar begrenzing tevens. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. In de Zaterdag j.l. gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der Nederl. Christ. Radiovereeniging is met alge meene stemmen besloten, de volgende verklaring te publiceer en: De vereeniging wenscht, in overeen stemming met de tot nog toe gevoerde leiding en de artikelen 2 en 3 van haar statuten, als voorheen: le. de uitzending van godsdienstoefe ningen, ziekenuurtjes en al de uitzen dingen, welke een uitgesproken positief Protest. Christelijk karakter behooren te dragen, en 2e. mede te werken, dat de onder scheidene groote omroeporganisaties ko men tot federatieve samenwerking voor gemeenschappelijke waarlijk nationale programma's waarin tot uiting komen volksgeest en burgerzin, al datgene wat goed is en wel luidt en bevorderlijk kan zijn aan de verheffing van het Neder landsche volk; en deze verklaring ter kennis te bren gen van de drie andere groote omroep organisaties Men vergunne ons hierbij deze opmer king: dat wij, eenmaal het sectarisme in den aether aanvaardende, ons met het sub le. gestelde doel volkomen kunnen vereenigen, maar dat uit het sub 2e. ge stelde afdoende blijkt, hoe volstrekt zonder zin de nieuwe zendtijdverdeeling is. Immers: heeft tot nu toe de A.V.R.O. niet, óók naar de meening der, zich bij uitsluiting noemende, „Christelijke" Ne derlanders, uitstekend zorg gedragen voor de uitzending van „waarlijk natio nale programma's, waarin tot uiting ko men volksgeest en burgerzin, al datgene wat goed is, en wèl luidt, en bevorder lijk kan zijn aan de verheffing van het Nederlandsche volk"? En denkt de groote N.C.R.V. waarlijk, dat zij de groote V.A.R.A. er toe zal krijgen in federatief verband met haar, „waarlijk nationale programma's" uit te zenden? Natuurlijk is de N.C.R.V. zoo naief niet maar dan is deze motie ook een holle phrase, meer" niet. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Op het congres van de Algemeene Ned Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gister te Baarn gehouden, zijn médedee- ïinigen gedaan over de propaganda voorn de Noordzee'badplaatsenJ. Voor deze propaganda is een foldter uitjglegeven in de Duitsche enl Engelschö taal. Bovendien isl eenl reclameplaat |g drukt terwijl een speciaal nummetr van „Ons Nederland" in de Diuitsche taal werd uitgegeven, waarin de aandacht werd gevestigd op onze badplaatsen aan de Noordzee. De heer Ber|gsma deelt mede, dat dei V.V.V. te Zoutelande niets bekend wasi van de speciale propaganda voor de Noordzeebadplaatsen. Die burgemeester van Zoutelande is legem deze propaganda, omdat hjat moreel van de mensicben daardoor naar beneden gaat. In de jaolitieyerordenitng staat voorgeschreven dat op Zondag ra men en deuren gesloten moeten blijven. Op het congres heeft de afgevaardigde van Mid de Pb uir jg gezegd, dat de V.V.V. aldaar in 1932 haar 40-jlarig! jubileum hoopt te vieren; zij. zou graag zien dal in dit jaar het conglres te Middelburg werd gehouden. Hetzelfde verzoek deed de afvaardigde van Zwolle. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Onder leiding van den Rijksbemiddje- laar, prof. mr. Pi. J. ,Mj. Aalberse, heelt gistermiddag op het departement van Arbeid opnieuw een conferentie plaats gehad tusscben de partijen, die betrok ken waren bijl het dreigende conflict ,in de sigarenindustrie. Partijen., zijn tot overeenstemming ge komen, zoodat het conflict is opgelost De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten "behoeve, van 's-rijks schatkist is' ontvangen: wegens over vo- 'rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) bijI den ontvanger der directe belastingen te Hansweert f 466.05, f 116.55. den inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg f 100. Een Christelijk Lyceum voor Zeeland, In een "Woensdag gehouden verga dering te Goes in verband met de plan nen tot vestiging van een Christelijk Ly ceum in Zeeland, heeft Zuid-Beveland besloten met de oprichting voort te gaan. Vertegenwoordigers van Wal- ciieren, ook zij, die in het bestuur zitting' hadden, hebben, zich terugigeitrokken en zal dus door de overgebleven bestuurs- en andere leden worden voortgewerkt om een lyceum te Goes te krijgenOf de| pp Walcheren woonachtige voorstanders van zulkeen lyceum nu verder stil zullen blij ven zitten of wel bij! den Minister ook een aanvrage voor zulk een onderwijsin richting1 te Middelburg, d. w. z. natuurlijk de subsidie daarvoor, zullen indienen zal de tijd moeten leeren. Nader meldt men ons: Medegedeeld werd, dat bij de gehou den schriftelijke stemming 319 stemmen voor Goes en 28 voor Middelburg wer den uitgebracht. Na deze mededeeling heeft ds. Heij van Koudekerke namens 63 leden in Walcheren voorgesteld, deze stemming niet te doen gelden, maar een arbitrage commissie te benoemen. Na een discussie van een paar uur werd met 50 tegen 13 stemmen besloten zich aan den uitslag der stemming te houden. Hierna hebben ds. Heij en de heer Bakker, burgemeester van Koudekerke, zich teruggetrokken. Het bestuur werd als volgt samenge steld: dr. J. van Lonkhuijzen, Zierikzee; mr. J. W. Goedbloed, Goes; H. C. J. Gunning, Ierseke; J. Laporte, Goes; ds. J. A, Raams, Kloetinge; ds. A. Scheele, Kapelle; L. J. van Voorthuijzen, Dorm* burg; ds. M. van der Vis, Goes; terwijl voor één plaats nog een herstemming moet plaats hebben. MIDDELBURG, In het tweede blad van dit nummer komt eehi publicatie van het gemeente, bestuur voor, waaruit blijkt, dat Md(an|- dalg a.s. de gemeentelijke zweminrich ting wordt geopend, terwijl de uren van openstelling' en de tarieven worden ge meld. De belangstellenden dienen vooral ook van de uren van openstelling goed nota te ne'rnen. Bestemd voor uitzending naar Ned. Indië dr. J. E. B. Blase,, Luthersch pre dikant alhier. De verlichting van het Raadhuis. Men schrijft ons Er is eenige weken geleden, na de proefverlichting, gewezen op het schit terend effect, dat ons mooie Raadhuis maakt, wanneer het door electrische stralènbunüels beschenen wordt. Het mag als bekend verondersteld worden, dat de installatie voor deze verlichting in eigendom zal overgaan aan de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg, die het voornemen heeft, WSESLT5 TENTOONSTELLING APRIL-OCT (Ingez. Med.) deze verlichting voortaan op een of meer avonden in de week te doen plaats vinden. Voor den aankoop der installatie is een belangrijk bedrag noodig. V. V heeft dit nagenoeg bij elkaar, dank zij de flinke en zeer op prijs gestelde bijdragen van neringdoenden en van niet-belangheb* benden. Er ontbreekt nog iets aan. De Vereeniging kan dit ontbrekende zelf bijpassen, desnoods er eene leening voor aangaan. Maar dan onttrekt zij deze gelden aan andere bestemmingen, waar voor zij broodnoodig zijn. Liever doet V. V. nog een beroep op de ingezetenen, die tot dusver nog geen bijdrage toezegden. V. V. vertrouwt, dat, nu de proefverlichting reeds zoo schit terende resultaten opleverde, velen nog bereid zullen zijn iets te offeren voor een zoo prachtig middel van reclame van bi'ijvenden aard. Binnen enkele dagen zal met de lijst nog eens worden rondge gaan. i VLISSINGEN. Toegelaten tot uitoefening der art senij bereidkun st als apotheker in NecL- Indië mej. M.. Jacobze vroeger alhier woonachtig'. Gisterenavond is alhier in de voor malige kazelrnie „Wjilllem III" de Jeugd herberg „Seheldestroom" officieel dooï den burgemeester, den heer G. A. van Wtoelderen. eere-voorzitter van het Co mité, geopend. i Het defect aan het electrisch drijf werk van de kanaalbrug bij de Keer sluis alhier was gisterenmiddag onge veer 4 uur weer hersteld. Men was dade lijk aan het herstel gaan werken, om dat het verkeer over deze brug buitenge woon druk is en groote stagnatie ver- toorzaakle. Rij- en voertuigen moesten den langen omweg over Souburg ma ken, waarmede natuurlijk geruime tijd! verloren ging. Voor auto's was deze om weg natuurlijk niet zoo erg. De electri sche tram was juist over de brug aan de zijde van het station, zoodfit de passa giers nadat zij met een roeiboot wfaren overgezet, toch hun bestemming per tram' konden vervolgen,, hoewel natuurlijk ver traging ontstond. I WALCHEREN. KOUDEKERKE. De schenker der ver gulde Medaille aan de ringrijders is niet zooals 'wij' gister meldden van Dort doch L. F. DerL, te Vlissingen. OOSTKAPELLE. Gistermorgen kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bij een. Behandeld werd de circulaire van Geld. Staten betreffende de salarieering van burgemeesters, secretarissen, wethou ders en ontvangers. Burgemeester en Wethouders1 stellen voor aan Ged. Sta ten te berichten de bestaande salaris sen te handhaven welk voorstel z. h. st. werd aangenomen. De Voorz. deelde medodat bjj de laatst gehouden oefening mët de brand spuit gebleken is, dat deze niet in orde was, weshalve hij, haar in reparatie gege ven heeft bij de firma Gebr. Peek te Middelburg. De heer Brand vraaigt of genoemde firma Üie goed in orde kan maken en of er dan ook garantie op 't nieuwe werk gegeven wordt. De v o o r z. meent dat die firma een specialiteit is in 't maken van brandspuiten. Zoolang de reparatie duurt is een reserve brand-» spuit van die firma in bruikleen gegeven.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1