^rouittciale ifeemuschc De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen V 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. No. 13 5, Twee bladen. WOENSDAG 11 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. «*- 't Nederlandsche Rijk van Blank en Bruin MAAT-SCHOEISEL vanaf f 17.50. VLISSINGEN, HOEK KERKSTRAAT, De la Rochefoucauld, ZEELAND. BINNENLAND. HOOG BEZOEK UIT JAPAN, JUBILEUM MR. MARCHANT. HET DR. CUYPERS-MONUMENT. J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. DE MOERDIJK EN DE PINK STERDRUKTE." Raad van State. Reclame voor Zeeland. MIDDELBURG. De Koninginnefeesten. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 f Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regsi meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeli opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent Voor het Nederlandsche zelfstandige en welvarende volksbestaan is een van de belangrijkste vraagstukken van dezen tijd dat van de verhouding tusschen heL deel van ons rijk aan de Noordzee en dat zooveel grootere deel, hetwelk zich om den evenaar slingert: Nederlandsch- Indië, Eenigen tijd geleden schreven wij reeds (M. C. 5-IV-'30)als volgt: „Er was een tijd, dat we Oost-Indië met recht een kolonie van Nederland mochten noe men. Dat deze naam thans niet meer in onze grondwet voorkomt, dus dat Neder- landsch Oost-Indië nu een deel van het Nederlandsche Rijk is geworden, en niet meer een door de „kolonialen" met geweld onder den duim gehouden „be zitting" dat heeft zijn goede reden. Het is geen simpele naamsverandering, noch een doekje voor 't bloeden: het is de uitdrukkelijke erkenning vaj gewij zigde inzichten en verhoudingen." Wij wezen vervolgens op de in feite onzinnige denkbeelden betreffende de losscheuring van Indië van Nederland: „Iedere Nederlander die Indië van nabij kent, weet, dat Indië er zeker niet op zou vooruitgaan en allerwaarschijnlijkst er in een oogwenk allerberoerdst aan toe zou wezen, wanneer Nederland naar Moskovitischen wensch den G.G. met al wat rechtstreeks en zijdelings onder hem ressorteert, op een vloot van sche pen huistoe zou zenden met de mede- deeling: knap jullie je eigen zaakje r,u verder zelf maar op. Dan werd het een bende van je welste en Moskou zou weer een troebel watertje hebben om in te visschen" Daarna stelden we de vraag, of die „los van Nederland" gedachte nu werke lijk als een diepgevoelde wensch in de harten der millioenen Indonesiërs zou leven en we meenden deze vraag met een hartgrondig „stellig niet", te mogen beantwoorden. Alleen de schreeuwlee- lijkerds (en zij die er persoonlijk of poli tiek voordeel in zien) heffen deze leuzen aan, communistisch of nationalistisch ge kleurd, maar steeds op Moscou geïnspi reerd, en zij vinden nog bij de heffe des volks slechs dan gehoor, wanneer zij zeer onware dingen vertellen en paradijs toestanden voorspiegelen aan eenvoudige zielen. Alleen: omdat die schreeuwleelijkerds hard schreeuwen, en een oppositioneele inlanders pers tot hun beschikking heb ben, lukt het hun onder de ter zake niet volledig op de hoogte zijnden, den in druk te vestigen, dat er veel meer rumor in casa zoude zijn, dan er in feite wel is. Twee goedgezinde en vooraanstaande Indonesiërs, de heeren C. Frans van Timor en Raden Mas Noto Soeroto, de welbekende Javaansche dichter-prins, zijn nu op tournee getrokken om bij het Nederlandsche volk aan de Noordzee een grootere en warmere belangstelling te wekken voor het equatoriale deel van ons rijk en voor het eigenaardige poli tieke probleem, dat wij hierboven schetsten. Het laat zich heel kort zóó formuleeren: Hoe maken wij Nederlan ders en Indonesiërs in breeden kring, zoo hier als ginder, de menschen er van be wust I. Dat de leuze „Indië los van Ne derland, maar een „holle" leuze is, slechts door enkele schetteraars aan geheven, en II. Dat integendeel voor de econo mische en cultureele welvaart van Indië en van Nederland de Rijkseen heid ook in de toekomst gehandhaafd moet blijven? Voor R. M Noto Soeroto is de bevor dering van deze idee slechs een voort zetting van de familitraditie, naar hij dezer dagen in een intervieuw met het N. v. h. N. uiteenzette. Hij is de zoon van Pangéran Ario Noto Dirodjo, die in dertijd voor zijn jeugdigen neef, de re geering waarnam en veel heeft gedaan voor de verheffing van het Javaansche volk in het algemeen en in eigen land zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt door verbeteringen op hygiënisch, oeco- nomisch en agrarisch gebied. „Deze familie-traditie, aldus R. M. Noto Soeroto, is eigenlijk al begonnen bi) mijn bct-over^rootvadcr, den stamva- der van ons vorstelijk geslacht, die in het eind der 18e eeuw leefde. Hij heeft reeds begrepen, dat het samengaan met de „vreemdelingen" ons land vooruit zou brengen. Dit principe hebben de op hem volgende bestuurders altijd gehuldigd, waardoor mijn familie een der meest vooruitstrevende geslachten van Indië is geworden. Uit haar kwamen de eerste in genieur, de eerste advocaat en de eerste dokter met Academische opleiding. Daarvóór leverde zij reeds de eerste In dische artsen. Ook hebben velen van mijn geslacht Westersche godsdiensten aan genomen zoodat er zelfs een Katholieke en een Protestantsche tak is. Vooral mijn vader heeft altijd de lijn gevolgd van een vriendschappelijken omgang, waarbij wij toch ons zelf blijven; hij heeft daar heel wat moeite en leed door ondervonden". De heer C. Frans van Timor is, als reeds gemeld, een adoptief zoon van een der Indische vorsten van Lolek. Beiden komen zij hier morgenavond spreken en getuigen. Wij willen deze Rijkseenheidsgedach te van harte gaarne helpen bevorderen; het is hoogst gewenscht, dat zooveel mo gelijk Nederlanders daarvan doordron gen worden. Vóór alles de eenheid des Rijks, aan Noordzee en Indischen Oceaan, tot bei der belang en beider welvaren! geneest Uw voeten door Attesten van H. H. Doctoren CIngez. ifed.b Het is beschamender zijn vrienden te wantrouwen, dan door hen bedrogen te worden. in de vaart waren, en zelfs ook een heel ■oude boot noig alle moeite deed met overvaart van eenige wagens te assistee- ren, liep het in den namiddag reeds mis. De vier booten konden de steeds meer faiangroeiende rij van auto's niet ver werken. Zeventig wagens konden per uur overgezet worden ,doch het aantal wach tenden groeide aan met honderden. Het duurde circa drie uur eer men overgezet kon worden Ten duidelijkste is bewezen ,dat zobdra er maar eenig drukker verkeer is langs den Moerdijk het tegenwoordig!© veer bootenstelsel niettegenstaande het inleg gen van ar ie extrai-booten de enorme toeneming van het autoverkeer niet „ver zwelgen" kan. Naar Aneta verneemt zal in de eerste dagen van Augustus a.s. de derde zoon van den overleden keizer van Japan met zijn echtgenoote een strikt incognito be zoek aan Nederland brengen. Het Prin selijk paar zal zich ongleveer een weèk in Nederland ophouden en wel igroolen- deels te 's-Gravenha.ge, vanwaar uit uit stapjes zullen worden ondernomen. Prins Nobuhito is 25 jaar oud en een jongeren broeder van den thans regeerenden Keizer van Japan. In Juli 1913 nam Prins Nobuhito den familie naam Takamatsu aan. De Prins is luit. ter zee le kl. en ver bonden aan den Generalen „Staf van de Marine. Zondag j.l, was het dertig jaar geleden dat mr. Marchant lid der Tweede Kamer werd. Bij die gelegenheid heeft hij tal van gelukwenschen van verschillende zijden ontvangen, zoowel schriftelijk als telegrafisch en mondeling. Gistermiddag had te Roermond de onthulling plaats op het Munsterplein van het dr. Cuypers-monument. De stad had een feestelijk aanzien. Om streeks kwart voor één arriveerde Prins Hendrik per auto. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Huib Luns directeur van het rijksinstituut tot op leiding van teekenleeraren te Amster dam, die de feestrede hield. Hierna onthulde Prins Hendrik het monument, waarna namens de gemeente Roermond door burgemeester Waszink het standbeeld met een korte toespraak in dank werd aanvaard. Na afloop van de plechtige onthulling werd op het raadhuis aan den Prins en andere genoo- digden een thé aangeboden, Naar de Maasbode verneemt is de oud voorzitter der Eerste Kamer Z.Exc. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst uit Arnhem, terwijl hij met zijn echtgenoote een zijner zonen te Gorssel bezocht, plotseling ongesteld geworden. Een ont boden geneesheer constateerde een hartaandoening. De toestand, hoewel aanvankelijk ernstig, baart geen reden tot ongerustheid. Men schrijft aan het Hbld.: Tweede Pinksterdag heeft weder be wezen, hoe dringend noodig een brujg is aan den Moerdijk. Niettegenstaande behalve de groote veerboot ook Schollevaar en Keiizersveer In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, zijn o.m. de volgenae Kon. Besluiten voorgelezen Vernietigd is het besluit van Ged. Sta ten van Zeeland, waarbij1 le is vernietigd het besluit van den Dijk,raad. voor tie rw(ar terkeeringl van den Calamiteuzefa Bors- selepolder om niet te bevorderen de ver hooging van een gedeelte van den bui tenberm van den zeedijk met gelijktijdige optrekking der steenglooiing van 25 M. voor dijkpaal 17 tot dijkpaal 33 over een lengte van 1575 M.; 2e indien! de Dijleraad in gebreke mocht blijven om voor de uitvoering dezer werken het noodigie bedrag uit te trekken, op de fee- igrooting in uitgaaf te brengen een be drag van f 68000; 3e aan het bestuur der "Waterkeeringt op te dragen ten spoe digste in overleg met den betrokken ingenieur van de bedoelde bermverhao- ging de noodige bestekken op te maken. De Hol!anti-Amerikalijn heeft in Rot terdam een nieuw reisbureau opgericht,, waar de uit Amerika aankomende reizi gers direct aille inlichtingen over ons land kunnen verkrijgen. Het ligt in de bedoe ling der directie voor elke provincie spe ciaal. gedurende een week reclame te maken. Zeeland beeft daarbij' de primeur gekregen. In samenwerking piet andere Zeeuw- sche vereenigingen tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft V. V*. V. te Goes een mooie verzameling weten bij een le brengen, waarvan ia bedoeld ge bouw een expositie is georganiseerd. Een photo daarvan is tó zien in de étalage van den lieer T. Faberij de Jonge,Lange Kerkstraat te Goes. Ook is in het gebouw een filmzaal in gericht, die devolgende week in ge bruik zal worden gesteld. De secretaris van V. V. V. te Goes iisl daarbij uitge- noodiigd een causerie over Zeeland te vhouden. De Commissie voor het Kinderfeest van „Uit het VolkVoor het Volk", hield laatstleden Vrijdag, onder voorzitterschap v,an den heer Christ. J. Mazure, een vergadering. i De voorzitter bracht daarin verslag uit, over de besprekingen, met verschillen de wijken gevoerd tot het geven van ad viezen voor de verschillende te vormen (groepen. Er is een verheugend goede samenwerking der wijken met de commissie. Het is: te wenschen, dat er aanstonas één lijn ini de sametnstelTinij der (groepen zal zijn te bespeuren. Dit baart vooralsnog geen zorg, gezien het eendrachtig werken van de wijken met de commissie. Alle groepen zijn tot be den toe nog verschillend; het aantal kin deren heeft reeds de 400 overschreden. Met prijzenswa.ardiigen lof, wordt er reeds door verschillende wijken gewerkt-, aan costumes en attributen. Toch zijn er nog wijken, waar zich geen commissies voor het kinderfeest vormden. De wensch its! geuit, dat er in die dijken dames en heeren gevonden kullen worden, die zich het lot dier kinderen zullen aantrekken, en daar als nog groepen zullen vormen, die in bet kader van dit feest vallen. 1 De commissieleden zullen, naar ons A-BATvS" CHAR I CIGARETTES' (Ingez. Med.) werd medegedeeld (gaarne hierin advies geven, terwijl de dames dier commissie binnen eenige aagen' in den Schouw burg zitting zullen houden, voor het ver strekken van modellen en verdere aan kleeding. Wij lezen in Het Volk: i Van Middelburg zal Maandag! a. s. een 50-tal werklooze arbeiders naar Drente gaan, om daar in het Witteveen te werk te worden gesteld. Voor het uitzenden der arbeiders is door het ge meentebestuur een commissie gevormd,' waarin de "béide vakcentrales1 der M.B. B. en de Christelijke Besturenbond zijn vertegenwoordigd. De M.B B. zal zich over eenige we ken naar 'Drente begeven ten einde zich op de hoogte te stellen van "dei arbeids verhoudingen. De eleclrische tram Vlissingen—Mid delburg, vervoerde eersten Pinksterdag 6917 passagiers, tweeden 13533 en der den tl.433. Totaal 31883. Vorig jaar be droeg dit resp. 7036; "13092 en 12175. Totaal 32.303. KOUDEKERKE. Bij de op 9 Juni ge houden ringrijderij zijn de prijzen behaald als volgt le prijs C. Koole (17), 2e J. Renierse (16) 3e C. de Witte (15), 4e L. Renierse (15), 5e J. S. Renierse (12), 6e A. Re nierse (11), 7e P. Barendse (10), 8e J. Kluijfhout (10), 9e J. Koole (10), 10e C. Bosschaart (9), lie W. Roelse (8), 12e A. Kluijfhout (8), 13e P. Bosschaard (8), 14e J. Stroo (8), 15e C. Kodde (8), 16e A. Wielemaker (8), 17e F. Brasser (7), 18e W. Koole (7), 19e P. Rooze (7), 20e L. Verhage (7), 21e J. Wondergem (7), 22e A. de Lange (7), 23e P. Brasser (7), 24e J. Harthoorn (7), 25e W. de Potter (7), 26e J. van der Heijden (7), 27e P, Verhage (7), 28e J. Brasser (5), 29e A. de Potter (5), 30e M. Brasser (5), 31e C. Wielemaker (5), 32e A. Brasser (5), 33e W. Kluijfhout (5), 34e P. Kesteloo (4), 35e A. Abrahamse (4), 36e J. Wielemaker (4), 37e J. Flipse (4), 38e W. Wielemaker (3), 39e J. Cyvat (3), 40e J. de Potter (1). De Wisselbeker geschonken door bur gemeester A. Bakker viel voor de 1ste maal ten deel aan C. Koole. De medaille geschonken door den heer v. Dort te Vlissingen viel ten deel aan J. Renierse, terwijl de Wisselprijs ge schonken door den oud-burgemeester H. P. baron v. d. Borch tot Verwolde, be haald werd door J. Renierse Pz. De pot lepel kwam aan J. Koole GOES. Op het congres van denVJaam- schen toeristenbond dat Zaterdag te Brugge (gehouden wordt ,zal de heer v. Bahegoyen de Jong penningmeester van V. V. V. alhier, spreken over: „Het pri vate initiatief in het vreemdelingenver keer. Maandagmiddag wilde bij den in gang van het terrein waar, de Gerei. Zendingsdag 'werd gehouden, een auto van den heer P. alhier het terrein op rijden. Van den kant van Goes kwam een motorrijder, met het gevolg dat hij met de auto in botsing kwam. De be stuurder en een duo-rijdster werden over den weg geslingerd. Juist op Idat oogenbli'k kwam een andere motorrijder aangereden, die niet meer den tijd had om te remmen en die daardoor over de (anderen heensloeg. De verwondingen waren niet van ern- stigen aard. f WOLPHAARTSDJJK. Maandag ont stond eeln begin van brand op het 'hof- steedje van den klein-landbouwer J. R. alhier in een stronklamp. De 'brandweer rukte uit met de motorspuit, die even wel gjeeni dienst behoefde le doen, daar mem nilet een slangl op de wat!erleidiln|g 'demi brand spoedig meester was. Door dem igunsligien wind is de brand be perkt gebleven bij den stroo'k'lamp en 'n ajuinren. Diaar veten afwezig waren, wat- ren er slechts enkele van hpt branldp weerpersoneel bij den brand aanwêzig Muziekconcours te Wissekerke, Begunstigd door prachtig lenteweer werd hier den 2den Pinksterdag een mu ziekconcours gehouden in het bosch (Sorg wyck) van Mevr. de Weduwe W, J. Vader van 's Gravenpolder. Voor Noord-Bevelanders is een muziekcon cours een bijzondere attractie en daar om waren al vroeg veel menschen ter been. Om half twaalf werden de bestu ren van de deelnemende vereenigingen, juryleden enz. door den burgemeester en eenige raadsleden officieel ontvangen op het gemeentehuis. De burgemeester vond dat het van den Bond van Harmonie- en Fanfare-vereeni- gingen in Zeeland ee gelukkige beslis sing is geweest, mede in verband met het 40-jarig bestaan van Apollo en de onbekendheid van vele menschen met N.-Beveland, om te Wissekerke het con cours te houden. Hij hoopte, dat dit be zoek een beginpunt mag zijn voor meer dere bezoeken. Daarna hield de voorzitter de heer Huiszoon een toespraak, waarbij hij den heer C. Flipse, directeur van Apollo, een herinneringsmedaille aanbood. De eere-voorzitter bracht nu dank voor de goede ontvangst ten gemeente huize, den ijver van Apollo en ook aan Mevr. W. J. Vader van 's Gravenpolder voor het belangloos afstaan van haar landgoed ten dienste van het te houden concours. Hopende dat de hier ontvangen indrukken tot meerder bezoek mogen leiden dankt hij alle aanwezigen voor hun verleende medewerking. Hierna werd de eerewijn rondgediend. Te half een marcheerden de muziekge zelschappen naar het bosch hewelk voor dergelijke gelegenheden bijzonder ge schikt is. Ongeveer 3500 bezoekers wa ren daar aanwezig. De uitslag was als volgt: 4de afd. fanfare: Luctor et Emergo te Zoutelande, directeur André J. Geijter, 126 p., 2e prijs. 3de afd. fanfare: Oef. kweekt kunst te Wemeldinge, directeur M. Huyser, 109 p. 3e prijs; Mozart te lerseke met 147 p, le prijs, zilveren medaille en Wissel beker; Vlijt en Volharding te O. en W. Souburg 144 p., le prijs met medaille. 3de afd. Harmonie: Eendracht maakt mach, Kortgene, 111 p., 3e pr,; Wilhel- mina Colijnsplaats 103 p., 3e prijs. 2e afd. fanfare: Ons Genoegen, Kam perland, 127 p„ 2e pr.; Con affesziono te Kwadendamme 106 p„ 3e pr, le afd, fanfare Oefening na Arbeid te N. en St. Joosland, 126 p., 2e prijs; Vooruit te Waarde 144 p„ le prijs medaille; Euterpe te Heinkenszand, 107 p. 3e prijs. Afd. Uitmuntendheid: Voorwaarts te Koudekerke, 129 p. 2e prijs; Apollo te Domburg 126 p., 2e prijs; Excelsior te Middelburg, 141 p. 2e prijs; Oefening na den Arbeid te Ritthem, 139 p., 2de prijs. Eereafd. Harmonie: Apollo te Wisse kerke 142 p.; 2de prijs en medaille. Het feest werd verder in zeer goede harmonie en prettige stemming op het dorp voortgezet.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1