^Provinciale Zeeuws the 3 Fotografische Kunstinrichting KEES HELDER. Pinksterdagen Geopend. Artistiek fotowerk op elk gebied. XX^ELT^ (Zondags gesloten). Mei 1930 opnieuw EERSTEN PRIJS No. 13 3, Drie bladen. ZATERDAG 7 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang, Zeeuwsch Profetenbrood het echte, BINNENLAND. ZEELAND. Middelburg, LangejjOelft. van Vlissingen. Bellamypark Bekroningen op elke| Vaktentoonstelling in binnen- en buitenland. benevens Souden Eere-lnslgne Vakfotografenbond, I S ARNHEM SPORT MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regel# 2.10; elke re go! 1 meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel# opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent MAANDAG, TWEEDEN PINKSTER DAG VERSCHIJNT ONS BLAD NIET. Daar wij DINSDAG, den 3den Pinkster dag, vroeger ter perse hopen te gaan, zullen advertentiën voor dien dag, NIET LATER DAN HALF ELF v.m. kunnen worden aangenomen. Eén uur meer daglicht. Het vraagstuk van den zomertijd is heel netelig. Kolommen zijn daarover reeds volgeschreven, men heeft elkander bestreden met argumenten die hout sne den, zoo, dat de spaanders in het rond vlogen, en ook met argumenten, die er heelemaal naast waren. Dat alles is ech ter, en gelukkig, in hoofdzaak voorbij: men moet weten te berusten en te aan vaarden, warmte en koude, regen en zon neschijn, zegeltjesplakken enzomer tijd. Toch blijft het nog een netelig onder werp. Want ziet, onze kortelings neer geschreven opmerking, dat we althans een uur meer daglicht hebben onder het régime van den zomertijd, deed een vriendelijk lezer in St. Kruis de vraag stellen: „hoe komt ge daar nu bij? De zon, zoo schrijft deze lezer, komt precies op, op den tijd, welke zijn scheurkalen der vermeldt, en zij gaat óók onder op den tijd van het scheurkalenderbriefje en dus is, volgens dezen St. Kruizenaar, dat uur daglicht meer een fabeltje".... Wij vermoeden, en dat niet zonder eenig gevoel van zekerheid, dat deze vriendelijke man slechts bij wijze van grapje het kleed der onnoozelheid om de schouders hangt. Want: hij weet wel, dat wij wel weten, dat de instelling van een anderen wettelijken tijd dan de Middel bare Amsterdamsche tijd, de zon niet een uur langer doet schijnen. Zomertijd, win tertijd, heelemaal géén klokken die een tijd aanwijzen dat verandert niets aan den loop van zon, maan of sterren. En toch houden wij, in de taal des da- gelijkschen spraakgebruiks, vol: door'den zomertijd heben wij een uur daglicht méér. Uitleg behoeft dat niet, net zoo min als het een filozofisch strijdpunt behoeft te wezen, dat „een verrekijker de dingen dichterbij haalt" (wat immers óók niet waar is), dat „de hemel blauw is", dat „iemands hart gebroken is" en „zijn hoofd op hol" Kom, kom, laten we er nu geen grapjes van maken, We hebben een tegenstander van den zomertijd eens hooren zeggen: wanneer men dan des avonds een uur langer dag licht tot zijn beschiking wil hebben, na afloop van de dagtaak welnu: sta dan een uur eerder op, en begin uw werk een uur eerder! Eilieve: dat is precies hetzelfde, doch alleen veel omslachtiger, dan de invoe ring van den zomertijd! Want: als alle menschen een uur eer- derder opstonden, en een uur eerder naar hun werk gingen, dan moesten^de trams en treinen een uur eerder rijden, de kinderen een uur eerder naar school, de melkboeren een uur eerder bij de klanten wezen.... alleen: dan dienden allerhande ingewikkelde regelingen ge troffen te worden, die men nu vervangt door het allereenvoudigste middel: de klok een uur verzetten. Maar het we zen van de zaak komt precies op het zelfde neer. Rest ons nog één vraag aan den lezer, die op zoek is naar dat eene uur meer daglicht: komt de zon werkelijk op, op den tijd, welke uw kalenderblaadje aan geeft? Zoo ja, dan behoort ge tot hen, die de van overheidswege gegeven wet ten n i e t opvolgen, en dus moest ge dan maar gauw uw klok een uur verzetten! fen regeling in werking treedt op een nader vast te stellen dfatum,, welke in geen geval later zou worden^ geslteld Idani 1 Juli a.s. Ten einde dezen datuim te doen samen vallen met den dag;, wiaarop ook' de ra|- dio'-progjram!ma'.s voor een bepaalde week aanvangen, nl. den Zondag, lieeft de mij- nister 'beslist, dat de zendtijdregeling in werking treedt op 29 Juni a.s De verzorging van het algemeen pro- igramlma op 30 Juni a.s1. zal voor den eersten keeer geschieden door de V.A R.A.; het algemeen programma op 4 Juli a.s. zal voor de eerste mjaal worden ver zorgd door den K.R.O. LIBERALE STAATSPARTIJ Naar de N. Rott. Crt. verneemt komt voor de benoeming tot bezoldigd secreta ris van de Liberale Staatspartij ernstig in aanmerking mjr J. Rutgers, oud-wet houder en Raadslid van Amsterdam' ei voorzitter van de afd. Amsterdam1 van dia partij. RADIOTELEFONEEREN MET SCHEPEN OP ZEE. De proefnemingen met liet voeren var telefoongesprekken aan boord van he s.s. „Prinses Julian^" van'de Maatschap pij Zeeland meL den vasten wal, worder regelmatig voortgezet, meldt de Maiasb Beproefd werd o.m. welk dooxigleefsy steern op het Rijkstelefoon'kantoor te Ami sterdam1 het best voldeed. Eveneens dooi het aanbrengen van nog enkele wijzi, gingen in de installatie aan boord1, had' den de gevoerde gesprekken een nog vlotter verloop dan de eerste majaj. Te vens werd een proefgesprek gevoerd me N'ed. Indië. De installaties werden daar toe te Amsterdam doorverbonden met de zend- en ontvanginrichting van den Rijks radio telefoonverbinding met Indië; ook dit gesprek slaagde naar wensch. Tijdens de proeven werd voorts de oorzaak nagegaan van een eigenaardig verschijnsel dat zich voordeed bij het na deren van den duinenrij opi het eiland Walcheren en dat een ongunstigien invloed op de verbinding uitoefende. DE LANDBOUWCONGRESSEN TE ANTWERPEN EN LUIK. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft eene delegatie be noemd, welke Nederland zal vertegen woordigen bij de landboiiwcongressen, die ter gelegenheid van de tentoonstellingen te Antwerpen en te Luik zullen worden gehouden. De samenstelling dezer delegatie is als volgt: mr. A. G. R. ridder van Rapp(ard, Tiel, voorzitter; J. J. C. Ament, Roei> mond; mej. E. Ariëns, Tilburg; prof. mr. P. A. Diepenhorst, Arasterdam; A. N. Fleskens, Geldrop; J. van Gelderen, Bos koop; mr. J. W. Goedblced, Goes; H. .Gorter, 's-Graveland; mr. H. van Haas- tert, 's-Gravennage; dr. H. Molhuysen 's-Gravennage; dr. ir. I. Rietsema, Bre da; ir. Jac. Timmerrnans, Roermojnd; H. Trienekens, Venlo; E. L. F. J. 1M. baron van Voorst tot Voorst, Twelló. STATION D. P. De lang verwachte, nieuwe uitgang van het Station D. P. te Rotterdam is ge reed gekomen. Donderdagmorgen is hij voor het publiek opengesteld. M, PETERSE, Conliseur-Patissier, (Ingez. Med.) DE INWERKINGTREDING DER ZENDTIJD VERDEELING. Zooals bekend is, bevat de beschikking van den minister van W/atelrslaat inzake de verdeeling van den zendtijd de bepa ling, dat de in die beschikking getrof- Autobusconcessies. Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op het verzoejk van M. J. Mallefcojntol 'te Goes om vergunning voor een autobus, dienst van Staveniss© over St. Maartens dijk, Scherpenis.se en Poortvliet naar Tholeni en omgielkeeerd dagelijks met uit zondering van den Zondag. De afwijzing is evenals bij twee vorige aanvragen van Mallekoote gegrond op de overweging d,at aan J. C. Krijger in 1927 vootn fdeA zelfde route concessie is verleend en ook nu weer is - 'komen vast te staan, dat aan een tweeden dienst geen behoefte bestaat. Goedgevonden hebben Ged. Staten om de concessie verleend aan. P. Leen- der.tse te Hansweeert voor een dienst van daar over Schore, Kapelle en Kloetmgje naar Goes en omgekeerd, zulks dagelijks,, over te schrijven op L. Leendertse te Hansweert. De afwezigheid moet men goed ma ken door de herinnering; het geheugen is de spiegel, waarin wij de afwezigen zien. MIDDELBURG. Gisterenavond had weder een uil; voering van het Middelburgsch Muziek korps plaats. Tijdens de pauze makten velen altijd een wandeling over het Mo lenwater. Een tienjarige jongen, die dam met een vriendje liep, heeft zich schnij dig) gemaakt aan het prikken intet een jrei in de kuiten van passeerende vrouwe|nf en meisjes. Een dezer was bloedend door deze 'baldadigheid verwond en deedl aan- elfle bij de politie, die den' jeugftigen deugniet zeker wel onderhanden zal nemen. - De firma G. van Nederveen en zoon, eigenares van de bekende loodgieters zaak in de Heerenstraat, heeft aan die zaak reeds geruimen tijd een afdeeling sanitaire artikelen en centrale verwar- mïnig verhonden. Zij kon echter deze artikelen niet goed onder de aandacht van het publiek brengen. Thans is dit veranderd door dat zij in het pand 143 in die straat, voorheen de meubelzaak der firma Gebr. Onderdijk, de beide étalage ruimten heeft gehuurd en in een daarvan een badkamer inrichtte; ter wijl in de andere speciaal naar voren wordt gebracht een Ideal Culina, een keukenfornuis, dat tevens voor de cen trale verwarming kan dienen. Ook een ijskast is hier geëtaleerd. Het mag voor deze firma een goede aanwinst worden genoemd. Maandag 2en Pinksterdag maakt de Middelburgsche MonJharmonica-Vereen. Crescendo", onder leiding van haar di recteur, den heer I. J. Lindenberg, weer een muzikale wandeling dóór een deel der stad. Des middags kwart over één wordt af gemarcheerd van het clubgebouw „De Eendracht" op de Marlet om langs Vlas- markt, Kromme Wteele, Seisstraat, Seis- brug, Seisweg een serena'dfe aldjaar te brengen, bij liaar Commissaris en zijn eclitgenoote A. v. d. Mooren—Blanker!, die hun 25-jarige echtvereeniging her denken. De terugweig naar de Markt: is dezelf de als voor heen en zal' vandaar gemar cheerd worden door de Gravenstraat, Varkensmarkt, Hoogstraat, Nieuwe Ha ven, Koningsbrug, Stationstraat, Stations- brug, Oude Vlissingschhe weg naar de Kleine Abeele, waarin in den Theetuin „Bellevue" een concert gegeven zal wór den. Het zal d aar zeker niet aan belangstel ling ontbreken, men weet iets goedls te zullen hooren. Gisterenavond! geraakte een 6-jarig knaapje in het wlaiter bij! den Beenhou- werssingel, toen juist de sergeant majoor H. Griep aldaar passeerde. Deze bedacht zich geen oogenblik en sprong in uniform gekleed te w'ater. Hij' mocht er in slagen den jongen te grijpen en bo ven water te houden. Het was hem ech ter niet mogelijk den wal te bereiken en daarom riep hij! om hulp. Deze kwiam opdagen en door het toewerpen van touwen wist men drenkeling' en redder op het drogen ite brengen. Lala'tsllgenoemde had den knaap van af den bodem naar boven gebracht) en dus een kranige redding verricht. Het is zeker zeer gewenscht de aandacht van allen, die de Oranjezon bezoeken le vestigen op dó adverten tie inzake de openstelling van den Duin weg voor voetgangers en wielrijders, voorkomende in dit nummer van ons blad. Gisterenavond werd op de Sta tionsstraat door een agent een man aan gehouden, die zich schuldig maakte aan het noodeloioisi schreeuwen en het uit schelden van daar passeerende perso nen. De man verzette zich tegen den agent, die hem echter in bedwang wist te houden tot hulp kwam en de man naar het bureau kon worden overgebracht. Een paar uur later waren het woon wagenbewoners, die de omgeving der Teerpakhuizenstraat, Blauwendij'k enz. op stelten zetten. Een (agent wist enkele hun ner te bewegen de Kanaialhrug over te gaan, doch anderen gingen een café op de Stationstraat binnen, op verzoek van den eigenaar, werden zij daaruit door de nu versterkte politie verwijdert. Toen (Ingez. Med.j deze een der mannen wilde arresteeren, heeft deze zich daar tegen! hevi'g verzet en! het was goed, dat burgers nog meer agenten haalden een stadgenoot deed dit per auto' die den' m/an pgan 'het! bureau overbrachten. De Minister van Financiën ma;akt bekend, dat ten behoeve, van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te. weinig: betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is ont vangen Dij Sen ontvanger der successie rechten alhier f 92.22 en f 46.74. Een vacantie-school. Als gevolg van de pogingen kort ge leden aangewend om le komen 'tot stichting van een Middelburgsche vacan tie-school, is door afgevaardigden van Volksonderwijs, Bond van Nederlandsche Onderwijzers, Ncderlandsch Onderwij zers Genootschap en de Middelburgsche Bestuurdersbond een comilee opgericht. Dit comilee heeft een dagelijksch be stuur gevormd, bestaande uit c'e heeren Paul, (voorz.); Hack, (secretaris); Spin- nalaij, (penningmeester) en "Van der Snoek. Getracht zal wórden, reeds deze zomervacantie de kinderen, die voor de V. S. Worden ingeschreven, een beschei den .aantal dagten naar bulten te brengen. Gehoopt wordt, dat zich, naast Onderwij zers en onderwijzeressen, ook een aanbal particulieren opgeeft om gedurende één of meer diagen de leiding van een groep op zich te nemen. We verwijizen, wat dit betreft, ook naiar de in dit nummer voor komende advertentie. VLISSINGEN. In de eerste week dat de zeeblaicfen alhier geopend waren, werden in het ge- wone bad genomen 380 heeren- en 43i2 damesbaden en in het Volksblad resp. 275 en 284, totaal dus 655 hepren- fe<nf 716 damesbadeni. of in het geheel 1371 baden WALCHEREN. VEERE. Met 't oog op het drukke ver keer op 2en Pinksterdaig met N.-Be veland wordt verwacht, zal de reserve veerboot van Kortgene, die heel wat meer passagiers kan bergen dan de gewone veerboot, hierop dien dag den dienst waarnemen. SEROOSKERKE. Op 13 Juni' a.s. is bij de installatie van den burgemeester de volgende regeling vastgesteld. Van 10 tot 11 uur v.m. tractatie der schoolkinderen, 's Middags 12 uur, op stelling der eerewacht en versierde rij wielen;; 12y2 uur afmarsch, 13/jJ uur in tocht van den burgemeester en voorts' in volgordezanghulde schoolkinderen,, zanghulde zangvereenigingen, waarna cen paar nummers' der muziekvereeniging. volksspelen, receptie gemeentehuis voor ieder, van 3 tot 4 uur, idem voor ge nodigden van 8 tot 10 uur, waarbij de zangvereenigingen van 8 tot 81/2 uur enkele nummers zullen uitvoeren. Van 81/2 tot IO1/2 uur concert door het mu ziekkorps op de tent daarna vuurwerk. De vier sierde straten zullen van 10 'tot 12 uur electrisch worden verlicht. Voor de mooist versierde paarden en rijwielen, etalagewedstrijd en mooist ver- Bezoekt Hotel Restaurant 9 9 Plaza, Velperplein 78 - Telefoon 23521 - Prima keu- ken - Billijke prijzen - J (Ingez. MetL.) sierde woningen, alsmede voor volkspe- len zijn prijzen beschikbaar gesteld. Het vlaggen wordt aanbevolen. ZUID-BEVELAND. GOES. In de op Vrijdag gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Goeschen polder werd de re kening over 't dienstjaar '29-30 vastge steld in ontvang op f 11058 en in uitgaaf op f 6946. De begrooting voor het dienstjaar 1930 —'31 werd in ontvang1 en in uitgaaf vast gesteld op f 11442, terwijl de uitkeering aan de eigenaren der schotbare gronden evenals in 1929'30 bepa,ald' werd op f 4 per hectare. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. De heer A. Groenendijk alhier heeft Donderdag zijn 25-j. jubileum gevierd als opzichter van weg en wer ken van de Rotterdamsche Tramweg- maatschappij. Het feest is op zeer luister rijke wijze gevierd, vele geschenken werden den jubilaris aangeboden, terwijl des avonds in het Concertgebouw een film werd vertoond op de tram bet-ek- king hebbend. HAAMSTEDE. Donderdagavond j.l. had alhier de officieele ingebruikstelling der electrische verlichting plaats. Onder groote belangstelling werd op aanwijzing der ambtenaren van de P. Z. E. Mi door den burgemeester de strooniiiige- schakeld. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. HULST. Bij Kon. besluit is de sur numerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen P. D. Bartstra, ter directie Rotterdam, benoemd tot ont vanger der dir. belastingen, invoerrech ten en accijnzen alhier. CLINGE. Naar gemeld wordt, zal 19 em 20 Augustus alhier de tweede Zeeuw- ,sche Klompenbeurs worden 'gehouden. Voetbal. Hongarije—Holland. Pinkster Maandag Kampioenschap van Nederland. Willem II—Velocilas. Promotie Zuid. 2e kl. A. De Valk—Bleijerheide. Propiagandiawedstrijd voor den Z. V. B. te Hansweert. Zeelandia—,S. V. V. (Schiedlam).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1