^Provinciale .Zeeuuische Aspirin Fotografische Kunstinrichting 5 KEES HELDER. Pinksterdagen'Geopend. Artistiek Fotowerk op elk gebied. reiskoffer [(Zondags gesloten). Mei 1930 opnieuw EFJSTEÜ PRIJS Twee bladen. DONDERDAG 5 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. BINNENLAND. Zeeuwsch Profetenbrood het echte, M. PETERSE, Confiseur-Patissier. ZEELAND. eenig op de wereld KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Middelburg, Lange'Delft. van Vlissingen. Bellamypark. Bekroningen op elke Vaktentoonstelling in binnen- en buitenland. benevens Gouden Eere-lnsigne Vakfotografenbond. Handel, Nijverheid en Visscherij LANDBOUW. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jfi 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel *■4 meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent No. 13 1. MAANDAG, TWEEDEN PINKSTER DAG VERSCHIJNT ONS BLAD NIET. Daar wij DINSDAG, den 3den Pinkster dag, vroeger ter perse hopen te gaan, zullen advertentiën voor dien dag, NIET LATER DAN HALF ELF v.m. kunnen worden aangenomen. BEZOEK GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG. Gisterenmiddag! om kwart over twee hebben de Groothertogin van 'Luxemburg en de Prinsi Felix, de terugreis naar Luxemburg via Arnhem en Nijmegen aan! waard. Zij werden uitgeleide gedaan dooi; de Koningin, Prins1 Henidrilk en Prinses Juiiania. Prins Hendrik deed de gasten uitgeleide tot Arnhem1. Te Maastricht heeft de Groothertogin zich met den bur- oogenblikken onderhouden met den bur gemeester en den consul van. Luxem burg. Er was te Apeldoorn! als opj het station te Maastricht veel publiek,. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA NAAR NOORWEGEN. De Koningin en Prinses Juliana zijn voornemens 16 Juni a.s. een reis te! on dernemen naar Noorwegen, welke per boot zal worden! afgelegd. De vorstinnen denken begin Augustus weder in Nef- derland terug lel keeren. AANGIFTE VAN RADIO-ONTVANG TOESTELLEN. Vanwege het hoofdbestuur der P!. [TL en TL schrijft men ons: Reeds meermalen i® er dezerzijds opgewezen dat de bezitters van radio ontvangtoestellen verplicht zijn, van dit bezit aangifte te doen. Herhaaldelijk blijkt echter, dat deze bepaling, welke is overgenomen in het onlangs tot stand gekomen radioregle ment, nog steeds niet algemeen be kend is. Het aantal ontvangtoestellen, waarvan aangifte is gedaan, bedroeg op 1 Mei j.l. slechts 144.906. Aangife kan geschieden door invulling van een formulier, dat kosteloos op alle telegraafkantoren verkrijgbaar is. Bij verhuizing moet opnieuw aangifte ge schieden. VRIJSTELLING VAN DUITSCIIE WEGENBELASTING. Nederlandsche automobilisten en mo torfietsrijders mogen thans de Duitsche grens passeeren en 14 dagen in' D-uitschi- land verblijven zonder daar te lande wel- genbelastinig verschuldigd te zijn. ,Bij een langer onafgebroken verblijf moet de vrijstelling van belasting voor af worden aangevraagd. DE EX-KROONPRINS. Naar het „U. D." verneemt is de ex- kroonprins van Duitschland 6 Juni a.s. 25 jaar gehuwd. Het feit zal op [huize Doorn herdacht worden op den 2en Pink). sterdag. De gemalin van den ex-Kroon prins moet nog uit Amerika te Hamburg aankomen, waiar de kroonprins haar zal jafhalen om' gezamenlijk de reis1 naai', Doom te aanvaarden. (Ingez. Med.) Bij Kon. besluit is, te rekenen met ingang van 1 Januari 1930, bevorderd tot hoofdopziener der visscherijpolitie op de Zeeuwsche stroomen D. Bal, thans opziener, met den persoonlijken titel van hoofdopziener. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland met ingang van 1 Auigs. <a(is|.' a. tot gezworene van 't water schap Doster en Sir Jansland, J .de Ron de te Sir Jansland; b met ingang van 1 Augs a.s. 'tot gezworene van den polder Vierbannen van Duivel and, H. C. van de Zande te Nieuw er kerk; c. met ingang van 1 Augs a.s. tot ge zworene van het waterschap Nieuw Bom- menede, J. A. van der Bijl Jzn., te Z o n- nemarrej d. met ingang van 1 Auigs. a.s. 'tot lid van het dagelijksch bestuur van 'het wa terschap der Sluis aan de Wielingen, P J Talloen te St. Kruis. MIDDELBURG Zooals' uit een advertentie in het nummer van gisteren bleek wordt op 12 Juni alhier een vergadering gehouden; waarin als sprekers zullen optreden de Javaan Baden Mas Noto Soeroto' en de Timorees de heer C. Trans, die reeds in verschillende plaatsen gesproken hebben over de verhouding tusschen Nederland en Indonesië en daarbij hebben aange drongen op samenwerking tusschen blank en bruin. Morgenavond geeft het Middelburg- sic'he Muziekkorps: een uitvoering op het Molenwater. De reeds twee maal uitgestelde Abdij uitvoering is thans bepaald op Zondag 15 Juni van 8 tot 9 uur. VLISSINGEN. Heden morgen reed een 13-jarige jongen uit Breskens met zijn fiets in de groote schutsluis alhier. De sluisknechts mochten er in slagen den jongen te red den. WALCHEREN. Installatie van den burgemeester van St, Laurens. De installatie van den nieuwen Burge meester, den heer Van 't Hoff is vastge steld op Dinsdag 17 Juni a.s. Op het feestprogramma voor dien dag komen o.a. voor: Eerewacht te paard, kinder- en volksspelen, versierde fietsen, 's avonds muziek, electrische verlich ting en vuurwerk. Uitvoerige program ma's zullen spoedig verkrijgbaar worden gesteld. ZUID-BEVELAND. GOES. In het hotel Centraal alhier kjwamen Dinsdagavond een aantal Goe- sc'he vrienden van de Avro bijeen tenein de te spreken over de houding welke 'men in Goes zal aannemen tegen het ministerieele besluit inzake de verdeeling van den zendtijd. Besloten werd geen protestvergaderinjg te beleggen ,doch een Avro-steunvereeni'ging opi te richten voor Zuid- en Noord-Beveland. Tot de ver- eeniginjg traden reeds tal van leden toe. Het doel der vereenigin|g, 'die samen zal werken met het gewestelijk! Avrobestuur is propaganda voor de Avro te maken en leden te werven. In de dorpen zullen onderafdeelingen worden opgericht. De Vergadering koos! in het bestuur mej. Aa. G Zellenratb (penning.) en de heeren J. v. d. Meulen Bosma (voorz.,), S. Smit (secr.), M. v. d. End© en L'. de Jager. Heden bestaat de Goesche Kolfduib 75 jaar. Het jubileum zal feestelijk worden (herdacht, o.a. met het spelen van vriendschappelijke wedstrijden op 8 en 9 Juni a.s in „De Prins van Oranje". RILLAND BATH. Bij Kon. besluit is de bronzen eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend aan J. Traas, landarbeider in dienst bij de N.V. Landbouw maatschappij „de Bathpolders" alhier. ZEEUWSCH-VLAANDEEEN O. D. ST. JANSTEEN. Dinsdag werd alhier onder voorzitterschap van den waarne mend burgemeester, den heer C, Plas- schaert raadsvergadering gehouden. Be sloten werd met alg. st. om adheasie te betuigen aan het adres van het gemeen tebestuur van Hontenisse aan Ged. Sta ten van Zeeland om verbetering te krij gen in de aanlegplaatsen en stoomboot- dienst tusschen Walsoorden-Hansweert, voornamelijk met het oog op het drukke auto-verkeer op dat veer, wijl het de kortste verbindingsweg is tusschen dit deel van Z.-Vlaanderen en het overige Nederland. Een verzoek van het Bestuur van de Handelsdagschool te Hulst om een sub sidie van f 150 per jaar en per leerling werd afgewezen. Dit zou de gemeente f 1650 kosten. Maar wel werd de subs, verhoogd van f 250 tot f 350, zulks met 7 tegen 4 stemmen. Een gevraagde bijdrage voor het hou den van wielerwedstrijden werd met 7 tegen 4 stemmen afgewezen. Een ander voorstel van meer ingrij penden aard was de overname door de P. Z. E. M. van het Gem. Electr. B e d r ij f met de bezittingen. Er werd daarvoor een bod gedaan van f 80.100 onder de in een contract vermelde voor - Het is niet genoeg het zedelijk ver hevene te bewonderen; wij moeten het grijpen met onzen geest en tot stand brengen in ons leven. waarden. Hieronder was een bepaling, die de voorzitter gevaarlijk toescheen, n.l, dat het tarief voor meterhuur het zelfde bleef, uitgezonderd bij verhuizing, of verandering van metersoort. Dit laat ste nu was riskant. De P.Z.E.M. exploi teert n.l. tegenwoordig andere meters dan men op St. Jansteen heeft en alzoo was men huiverig, dat de oude meters spoedig zouden worden vervangen door andere en daarmede de meterhuur hooger werd. Men kon zich daarom alleen met de overgave vereenigen, als de meter huur niet verhoogd werd. Voorts werd besloten om bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten d.d. 25 April 1930, waarbij de rekening was vastgesteld op f 41.729, wat moest zijn f 42.193, ingevolge art. 9 K.B. van 4 Nov. 1929, letter U. En het laatste voorstel was de ver nieuwing van een straatweg ter lengte van pi m, 2000 M,, wal begroot was op f 46172. Besloten werd daarvoor een renteloos voorschot aan te vragen bij Ged. St., op een annuïteit van 20 jaar. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. OOSTBiUBG. Alhier ia een protestver- gaderinig gehouden, waarin mr. J. Adri,- aanse em baron Tind'al het woord heb 'ben gevoerd'. behooren Aspirin- tabletfen, want op reis staat U in 't bijzon der aan het gevaar van kouvatten bloot. Let op oranjo band en Bayerkruis. Prijs 7S (Ingez. Med.) Walchersch Zendingsieest. 'Bïijkenls een advertentie in dit num!- mer zal dit jaar het Walchersch Zenl- din[g]sfeesl gehouden worden op den 3den! Pinksterdag t© Ribt hem, waar op den Boomdijk een prachtig terrein is'. Een muziekkorps! zal den zang begeleiden Aan de tramhalte Souburg skaat een autobus. De Geref. gemeenten. Dezer dagten heeft ds. D. C. O verduin van de Geref. Gemeenten te Giessendam plotseling afscheid .genomen, daar hij zich met de leiding dezer gemeenten door ds. G. H. Kersten niet meer ver- eenigen kon. Naaar het Handelsblad ver neemt zal ds. Overdnin te Rotterdam, Waarheen hij' vertrokken was, een z.g. Vrije Geref. Gemeente stichten. Zondag j.l. heeft hij aldaar in een gebouw1 apin den Goudscheweg gepreekt. In deze gods dienstoefening gaf hij1 in liet kort een uiteenzetting van de reden van zijn heen gaan, voornamelijk de oprichting der school tot opleiding van dienaren des Wpords en het politieke optreden van ds. Kersten. Men verwacht, dat de gemeente te Rotterdam nog deze week tot stand z.al komen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep na,ar Zie) rikzee (toez.) door dr. J. Wj. Samberg te Deldenl. Onder goedkeuring van den Mi nister van O., K. en W. zijn tot gecom mitteerden bij de eindexamens der Hoo- gere Burgerschool A (Hoogere Handels school) en Middelbare Handelsdagschool te Middelburg benoemd: de heeren P. Dumon Tak, Burgemeester; J. A. v. Doorninck, Directeur Zeeuwsche Voe der- en Kunstmesthandel; J. J. A. v. Eupen, secfetaris-Penningm. van het Be- (Ingiez. Med.) stuur der Visscherijen op de Zeeuwsche iStroomen; mr. W, F. E. baron van der Feltz, Substituut-officier van Justitie. Ir. H. C. Ghijsen, directeur der N.V. The Vitrite Works; G. K, A. Nonhebei, Apotheker; Mr. G. J, Sprenger, Agent Nederlandsche Bank; Mr. A. A. de Veer, Directeur Zeeuwsche Hyp. Bank, alle te Middelburg; J. C. E. Massee, Industreel te Kloetinge; W. M. C. Braat Jr. Direc teur Vliss. Mineraal-, olie- en asphaltraf- finaderijM. J. Harts, voorzitter v. d. Raad van Arbeid. M. Laernoes Indastri- eeleel, wethouder, alle te Vlissingen, Tot gecommitteerden bij de eind examensder Handelsavondschool, alsook voor de diploma's1 Boekhooluien. Duit sche- en Enaeische Taal, Stenografie en Machineschriiven zijn benoemd de heeren mr. P. Dielemon; W|. Berdenis van Ber- ltekom; mr. M. W|. G. van der Veur; P. Wi. M. Hoegen v. Hoogelande; J. W. Kögeler; mr. H. Doorenbos; mr. J. G. Veltman Fruin; L. A. v. d. Harst; H. Streefkerk, allen te Middelburg'. Geslaagd le 's-Gravenhage voor het voorloiapig machimstendiplo'ma de heer J. P. Ploegaert le Middelburg leer- li'njg! van den Machinistencursus verbon den aan de Ambachtsschool a 1 h i e r. Aan de universiteit te Amsterdam slaajgde vo,or het examen Semi-arts de heer Ch. Sieketee te Hein k e n s z a n d Benoemd tot gecommitteerde bij de ini 1930 aan de van Rijlasw©g|e gesubistLdij- eerde Zeevaartscholen te houdten eind« examens o.a. de heer K. Jaspers©, oud- leeraar aan de „de Ruijterschool'"1 te Vlissingen te 's-Gravenhagte. Wij ontvingen bericht, dat de Utrechtsche Cursus tot opleiding van Montessori leerkrachten, uitgaande van de Nederlandsche Montessori Vereeni- ging, wederom de inschrijving voor nieu we leerlingen heeft geopend. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de ad vertentie in dit nummer. Examens surnumerair der Registratie en Domeinen. in December 1930 zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het vergelijkend exa menl voor .surnumerair der registratie ei domeinen, voor 20 plaatsen. De verzoeken om toelating tot dit exa men moeten voor of uiterlijk op 1 Oc. tofoier 1930 bij het departement van Fi nanciën zijn ingekomen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar Staatscourant no. 107. De mosselhandel. Men meldt ons uit Ierseke Gisteren zijn de kooplui in mossels uit Brussel en Antwerpen le Iersekej geweest, ten einde te trachten con sumptie mosselen te koopen. per contract. Ze heden voor Antwerpen f3.50 en voor Brussel f 3.75 franco wal (per ton, van pl.m. 90 KG.) toch zijn ze onverrichter zake huiswaarts gekeerd, daar geen mos- selkweeker genegen was: voor dtezen prijs nu reeds te leveren. Wellicht is dit meer te wijten aan den weinigen' zin om nu le gaan visschea en ook omdat dezen winter al wat eenigszins leverbaar was, is opgeruimd' en nu werkelijk niet veel groote mosselen worden gevonden. De Oestercultuur. Men schrijft aan de N.R.Crt. uit Ierseke: Het vorig jaar deelden wij mede, dat men in verband met de gun stige resultaten in de oestercultuur be gon uit te zien naar nieuwe gronden. O.a. werden tamelijk wat oesters uitge zaaid in de Lauwerzee, onder de ge meente Oostmahorn. Deze proef mag echter voorloopig wel als mislukt wor den beschouwd. Schreven wij toen reeds, dat de ervaring vroeger geleerd had, dat de oesters in de Zuiderzee veel te veel hadden te lijden van het overvloedige mosselzaad, dat daar viel, dit is nu ook weer het geval geweest. Het vorig jaar waren de oesters daar uistekend ge groeid en gevet, doch thans zijn ze onder het mosselzaad als het ware bedolven. Men vischt weinig van de uitgezaaide op, heeft een hoog percentage doode en de rest is zeer mager, doordat ze onder het mosselzaad te weinig voedsel tot zich konden nemen. Dit jaar hebben een tweetal oester firma's van hier elk een 500 bennen oesters uitgezaaid op concessie-gronden onder Textel. De bedoeling zou vooral voorzitten, bij gunstigen uitslag van daar de klanten te Amsterdam te voorzien. Dit moet dus nog worden afgewacht. Betere resulaten heeft men verkregen in de Zandkreek. Verschillende kweekers hebben daar mosselperceelen overgeno men om daarop oesters uit te zaaien. Deze waren dezen winter uitstekend, blank en vet; een voordeeltje voor de oesterkweekers en niet minder voor de mosselkweekers, die deze perceelen nog vele jaren in pacht hebben en nu een hooge premie krijgen, waardoor som migen, zonder er een slag voor te doen, een aardig jaargeld opstrijken. De kruisbessenoogst. Men schrijft aan de Maasbode De oogst van Kruisbessen, waar voor al op Zuid-Beveland veel v!a;n ge teeld wordt, is eenige dagen geleden be gonnen. De oogst is goed!, maar ook de kruisbessen schijnen ie zullen dieeljen in de algemeen© malaise in fend- en tuin bouwproducten. De prijzen van dit ar tikel zijn de laatste dagen zooi gecfealcL ^tat het oogsten ervan nauwelijks meer loonend blijft. Van verschillende zijden wordt vernomen, dat, als de prijzen niet beter worden, het plukken zal worden gestaakt en het fruit aan de struiken zal blijven hangen. De oogst-campagne, die gewoonlijk tot einde Juni duurt, zal waar schijnlijk thans daardoor spoedig ofge- loopen zijin. Intern. Zaadhandelscongres te Boedapest. De voornaamste resultaten van het In ternationale Zaanhandelscongres, dat van 26 tot 28 Mei te Boedapest-zitting hield, zijn naar 't Handbl. meldt de ondertee- kening der overeenkomst betreffende de internationale usances en verder de af sluiting van een arbitragegerechts-ver drag. Een uit drie leden gevormd comité werd met de onderhandelingen met den

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1