IJrotrinciale Zteuw&che 12 9. Twee bladen. DINSDAG 3 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang, BINNENLAND. BEZOEK GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG. DE LANDBOUWCRISIS EN DE LIBERALE STAATSPARTIJ. DE NEDERLAND-EXPRESS. DE LIBERALE OMROEP. HET NIEUWE VLOOTPLAN. ZEELAND. MIDDELBURG. Etalagewedstrijd. VLISSINGEN. WALCHEREN. Gemeenteraad van Veere. Gemeenteraad van Zoutelande, Een belangrijke post O DOL-SYSTEEM te MIDDELBURG COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,; N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent No. Te 13h37m stoomde gisteren de Groot hertogelijke trein uit Luxemburg, met de rood-wit-blauwe vlag voorop, het station Maastricht binnen; daar waren ter verwelkoming van Groothertogin Charlotte van Luxemburg, prins Felix en gevolg aanwezig de commissaris der Koningin in Limburg, de burgemeester van Maastricht en andere autoriteiten. In Arnhem voegde zich prinses Juliana bij het hooge gezelschap, dat van Maastricht af reisde in een extra-trein samengesteld uit gala-rijtuigen van Ko ningin Wilhelmina, Te Arnhem waren eveneens ter begroeting aanwezig de commissaris der Koningin in Gelderland, de burgemeester en andere auotriteiten. Precies op tijd, te 17h,13m. kwam de Koninklijke trein te Apeldoorn binnen; daar wachten Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met groot gevolg hun gasten op. In open calèches a la Deau- mont bespannen reden zij naar het paleis Het Loo, doch onderweg hadden de Koninklijke gasten nog een aubade in ontvangst te nemen bij het gemeente huis, waar een 400-tal zangers en zange ressen in Veluwsche boerendracht Ko ningin en Groothertogin toezongen: een Lentegroet en het Wilhelmus. De muziek, welke op het perron te Apeldoorn bij de eerewacht was opge steld, speelde bij het binnenkomen van den Koninklijken trein „Ons Hémecht" (Ons vaderland), het mooie Luxemburg- sche volkslied; als merkwaardigheid zij vermeld, dat, toen zij nadien het „Wil helmus speelde, zoowel een Neder- landsche als een Luxemburgsche volks hymne w.eerklonken: immers is het Wil helmus de wijze, die men daar te lande speelt (niet zingt) wanneer de Groot hertogin binnentreedt. Op Het Loo is een galadiner gehouden waarbij de ministers, de hoofden van gezantschappen, etc., aanzaten; des avonds was er concert. Heden brengen de Koninklijke gasten een bezoek aan Koningin Emma te Soestdijk. die ten tijde van het leven van Koning Willem III óók Groothertogin van Luxemburg was. Het hoofdbestuur van de liberale staatspartij de Vrijheidsbond heeft, zoo als reeds gemeld is in het verslag van de openingsrede van mr, Fock in de alge- meene vergadering van deze partij, een commissie ingesteld, aan welke is opge dragen, een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke door de landbou wers zelf en door de regeering kunnen worden genomen in verband met de crisis in den landbouw. In deze commissie zijn benoemd de heeren S. van den Bergh Jr., voorzitter; dr. S. E. B. Bierema, D. de Boer Dzn,, mej. mr. E. C van Dorp, ir J. Koster, mr. Linthorst Homan Jr., mr. A. G. A. Ridder van Rappard, J. Smid en E, M. Teenstra. De commissie heeft reeds haar eerste vergadering gehouden. De Boottrein, aansluitende op het thuis varende mailschip Jan Pieterszoon Coen, wordt dd. 7 Juni a.s. te Genua verwacht, eni zal ZondajJk*8 Juni a.s., des morjgelnS 11 uur aam het Station Staatsspoor te Den Haag aankomen. Zaterdag is te Scheveningen de jaar- lijksche vergadering van de Vereeniging van liberale radio-amateurs gehouden. Met erkentelijkheid werd gewag ge maakt van de vergunning, welke de mi nister van waterstaat ook ditmaal had verleend voor de uitzending van de par tijvergadering van de Liberale Staats partij. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om voor de microfoon het stand punt van de liberalen inzake de zendtijd- verdeeling uiteen te zetten. Meegedeeld werd, dat tegenover den Radioraad is uiteengezet, dat de zendtijd, welke aan den liberalen om roep zal worden toebedeeld, in geen ge val aan de A.V.R.O. mag worden ont nomen. In dit verband werd melding ge maakt van de aangeboden zendvergun ning, welke de heer Idzerda blijkbaar bezit en welke een zelfstandigen omroep gedurende de geheele week zou mogelijk maken. Inzake den Indischen zender werd aan den Radioraad bericht, dat de 'liberale omroep onder protest tegen de voorgenomen overlevering van dezen zender aan het sectarisme, aan de uit zending naar Indië zal deelnemen. DE WIJZIGING DER POSTSPAAR- BANKWET. Bij het departement van waterstaat is in voorbereiding een wetsontwerp tot wijziging van de Postspaarbankwet. Het zal in hoofdzaak strekken tot: verhooging van het rentegevende maximum der in lagen wijziging van de bepalingen aan gaande het verkrijgen van een staats schuldboekje; opening van de mogelijk heid om de rentevergoeding voor inlagen te gelegenertijd op 3 pet. te brengen. Het Volk meldt De besturen van de S.D.A.P. en het N.V.V. hebben besloten om tegen het door minister Deckers ingediende plan tot uitbreiding van de oorlogsvloot een volkspetitionnement te organiseeren. Zooals uit een publicatie in dit nummer blijkt, mogen op den tweeden en derden Pinksterdag de winkels tot 10 uur geopend zijn, doch het personeel mag na 8 uur niet meer helpen. Gisterenavond bracht het Christelijk muziekgezelschap eene serenade aan het echtpaar Calliber in de Juldanastraat, die hun gouden bruiloft vierden. Van den Veerschen Singel werd door de Jacon Gatsstraat spoedig de woning van het gouden paar bereikt en werden daar een drietal passende nummers ten gehoore gebracht, waarbij de toeloop van belang stellenden, vooral van de jeugd uit heel Nieuw Middelburg, groot was. Nadat bestuur en directeur binnen wfa- ren gegaan om hun gelukwenschen te voegen, bij de velen, die reeds waren ont vangen, klonk nog een marsch als slot van d;e muzikale hulde het ech tpatar gebracht. Na afloop werd door de stad, omstuwd door velen, naar het repetitielokaal terug gemarcheerd. Drukwerken worden zoo licht ter zijde gelegd en later vergeten en zoo be staat ook de vrees, dat van de velen, die een opwekking ontvingen deel te nemen aan denNvedstrij d in gevelversiering uit gaande van „Uit het Volk—Voor het Volk." De commissie voor dezen wed strijd had juist verwacht, dat in dit feest jaar' de deelname groot zou zijn. Tot he den is het aantal deelnemers nog niet groot en komt het ons goed voor er nog eens aan te herinneren, dat men nog slechts 14 dagen tijd heeft, nml. tot 20 Juni, om zich op te geven. Wij1 meenen echter, dat men goed zal doen niet zoo lang te wachten, maar reeds heden zijn biljet van deelname in te zenden. Juist dit jaar zal men op succes van zijn werk kunnen rekenen. Gisteren is men eindelijk begonnen met het werk tot opruiming van, althans een deel van de ruïne van het op 7 De cember vernielde deel van het Grand Ho tel. Moge dit het begin zijn van de werk zaamheden om onze hoofdstraat weer een aanzien te geven, haar waardig. Ter geleigenheid van de feesLen ter viering van den 5 Os ten geboortedag onzer Koningin zal de Vereeniging! „Uit het Volk—Voor het Volk" een Etalage-Wed strijd organiseeren, teneinde ook op deze wij'ze mede te werken tot versiering v,an onze stad. Aangezien, in verband met de te hou den „lichtweêk" en de te vóeren propa ganda, een zeer groot bezoek .uit alle deelen van Zeeland te verwachten is, zal dit voor de Middelburg'sche winkeliers een bijzonder gunstige gelegenheid zijn om voor hunne artikelen reclame te ma ken. Men zal dus verstandig doen en te vens aan de feestelijkheid medewerken, door aan dezen wedstrijd n,a,ar vermo gen deel te nemen: hoe mooier hoe be ter. In de gisteren gehouden huishoude lijke vergadering van de V.A.R.A. alhier is een motie aangenomen, waarin den mi nister van Waterstaat dank worlt ge bracht voor hetgeen hij voor de Arbei- Dat is de ware gastvrijheid, die de volkomene gastvrijheid aan den gast waarborgt. ders Omroep heeft gedaan en waarin de afkeuring wordt uitgesproken over de minderwaardige Hetze die van de A.V.R, O.-zijde tegen het rechtmatig besluit be treffende de zendtijdverdeeling wordt ge voerd. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Veere, deelde de Voorzitter mede, dat door hem op den verjaardag van Prinses Juliana enl op dien van Prins Hendrik tel'klens ee.n telegram van gelukwensch was ver- 'zonden en telkenmale een dankbetuiging daarop was ontvangen. Vaü het gemeentebestuur van Middel burg was een schrijven ontvangen, dat voor 5 leerlingen van het Nijverheids onderwijs was verschuldigd f 45.42. Nog was- volgens een dergeiijk schrijven voor hetzelfde onderwijs verschuldigd een be drag van f 207.22. Van de vereeniging van Neder 1. ge meenten was mededeeling ontvangen dat volgens een voorioopige berekening bij de nieuwe regeling der financiën aan vVeere ongeveer f 4100 zal worden uit gekeerd. De voorzitter zegt, dat 't het beste zal zijn den loop van deze zaak voor- loopig af te wachteh. Van Ged. Staten is ingekomen het voorstel voor eën nieuwe regpling der salarissen voor Gem. Ambtenaren. Daar bij is Veere geplaatst in de tweede kl De Voorzitter gevoelt wel eenig bezwaar. Veere is een gemeente, <dia veel werk meebrengt en daar Ged. St voor Middelburg, Vlissingen, Goes enz uitzonderingen maken willen, 'komt he hem billijk voor dat ooilt te doen vóór Veere. Besloten wordt een schrijven aan Ged. Staten te zenden met verzoek Vee re in de derde klas'sen te willen plaat sen. De Voorzitter deelde mede, dat B. ten W. de woning A 212, Markt voor één jaar hebben verhuurd aan mevr. Harike vopr f 200 en de koopprijs lop f 3000 is bepaald met het recht vanl voorkeur aan genoemde dame. Van de erven van wijlen B'urgje'mieeisj' ter Richel te BiorsseïeW is in ontvangst; genomen het bekende llegaat met por- oeleiukast en 'bijbehoorende rekken. Al les is in de Raadzaal gebracht en zal daar nu weldra, behoorlijk worden ge plaatst en voor het publiek te bezich tigen zijn te,gen een billijke vergoeding De Voorzitter zou aan de inge ze tenen de gelegenheid willen geven eéns gratis de mooie gift te kunnen bezichti gen en noodigt de aanwezigen uit straks na afloop der zitting, even een kijkje in! de raadzaal te nemen, hetgeen dank baar wordt geaccepteerd. (Bij de rondvraag zegt de heer van 'Bleveren, dat in het 'begin dezer week) de nieuwe fabriek 'n hoogst onaangename lucht verspreidde en dat het gewenscht zou zijn dat te voorkomen. Wethouder Gastel zegt de zaak toen met den eigenaar te hebben besproken. De motor was defect. Alles is zoo spópi dig mogelijk opgeruimd en in orde ge bracht zoonat herhaling niet te wachten is. De heer Markusse klaagt over put ten in de bestrating, van den Haingfep- dam en vraagt herstel, hetgjeen wordt toegezegd. De heer Simonse heeft in de vo rige zitting gevraagd te mogen spreken over 't schrijven van Ged. Staten, over de kwestie van Ilolthuijsen. 'Hij zou gaarne deze zaak willen beëindigen en stelt voor te besluiten, dat een schrijven zal wor den; gericht door het gemeentebestuur aan; de leden van het voornfjailiiglp collet- ge van B en. W. met verzptek schriftelijk te willen meedeelen of zij bereid zijn tot betaling en bij weigering aan Ged. machtiging te verzoeken te mogen over gaan tot een proces. Dit voorstel wordt aanigenointen. Maandagmiddag vergaderde de ge meenteraad voltallig. Na lezing der no tulen werd door B. en W. aan den raad o.a. medegedeeld dat de heer M, Adriaanse den door de gemeente aange boden grond gekocht heeft, dat van den Polder Walcheren de toezegging is ontvangen voor de bijdrage voor de ver harding van den Middelburgschen klei- is de wacht, die de toegangspoort van het lichaam, den mond, be waakt. Als U zich bij de verzor ging van den mond alleen tot het gebruik van mechanische tand- paetsmiddelen beperkt, dan is U urenlang per dag en gedurende den geheelen nacht blootgesteld aan den schadelijken invloed van bacteriën. Het poetsen der tanden is voor de mechanische reiniging der tanden natuurlijk wel goed, als het maar met een middel ge schiedt, dat fijn van korrel is, zooals ODOL-tandpasta.Voor een voortdurende bescherming is echter meer noodig. O DOL bedekt de mondholte met een dun antiseptisch laagje, waaron der de bacteriën niet kunnen ge dijen. Afwisselend reinigen met ODOL-TANDPASTA en beschermen met O DOL- MONDWATER - dat is het (Ingez. Med.) weg tot een max. van f 348.dat de heer Kraat de verkoopsvoorWaarden door de gemeente gesteld, inzake de verkoop van gemeentegrond bij zijn woning, heeft aangenomen. Deze mededeelingen wor den voor kennisgeving aangenomen. Het besluit tot verharding van den Middel burgschen kleiweg is door Ged. Staten goedgekeurd, echter onder voorwaarde dat de steen moet voldoen aan de eischen welke er gesteld worden aan eerste sorteering vlamovensteen B. en W, hebben verzocht aan Ged. Staten deze voorwaarde terug te nemen. De heer V e r h a g e zegt, dat B, en W, te haastig zijn geweest met het aankoopen van steen. Men had eerst het besluit van Ged. Staten inzake deze verharding moeten afwachten. De Voorzitter antwoordt, dat de steen gekocht is nadat de begrooting is goedgekeurd, terwijl men deze voor waarde niet had verwacht, omdat ze vroeger aan deze gemeente nooit ge steld is. B, en W. is nadien gebleken, dat Ged. Staten deze voorwaarde reeds meermalen bij verharding van wegen heeft gesteld. B. en W. hopen, dat deze kwestie wel goed zal verloopen. Ingekomen is het besluit van Ged. Staten dezer provincie ten opzichte van de gedane opgave inzake de nieuwe rege ling der financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. B, en W. stellen voor dit voor nota aan te nemen. De heer K o p p e j a n wenscht meer inlichtingen en voorlezing der stukken. De heeren Adriaanse en Maas meenen dat voorlezing niet noodig is. De voorzitter ziet er ook geen nut in deze stukken nu te gaan voorlezen. Het gaat maar over een opgave die aan Ged. Staten gedaan is en die op enkele kleinigheden nu door Ged. Staten is overgenomen. De heer K o p p e j a n dankt den voorzitter voor zijn mededeeling en gaat de financieele verhouding tusschen het Rijk en deze ge meente bespreken. De V oorzitter zegt, dat in de volgende vergadering hierover zal worden gesproken, dat het nu niet aan de orde is en ontneemt den heer Koppejan het woord. Z.h.s. alzoo besloten. Verder is ingekomen een schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, welke wil dat de woningen van brievenbussen worden voorzien. B. en W. zien het nut van brievenbussen voor de posterijen wel in, maar willen toch nog niet verordenend optreden. De heeren Koppejan en Adriaanse zijn er riet tegen dat bij het bouwen van wonin gen een brievenbus wordt voorgeschreven echter moet dit niet voor de bestaande woningen gelden. Het voorstel van B. en W. om voorloopig dit schrijven nog niet op te volgen wordt z.h.s. aangenomen. De Stoomtram Walcheren verzoekt een subsidie van f 500.tot dekking van het tekort, dat de autobusdienst Zoute landeMiddelburg in 1929 heeft opge leverd. Wanneer de gemeenten geen subsidie geven, zal overwogen worden, den dienst in den winter stop te zetten. B. en W. stellen wel prijs op den auto busdienst ook in den winter, maar vinden het belang hiervan toch te gering om deze subsidie te geven en stellen voor afwijzend te beschikken. De heer V e r h a g e zegt, dat de tram eerst het particuliere initiatief den kop heeft ingedrukt en nu komen ze subsidie vragen. Spr. wil de subsidie niet verleenen of wel verleenen, maar dan onder de voorwaarde, dat ieder vrij is om met een autobus te rijden. Spr. zegt verder, dat het de schuld van het ge meentebesuur is, dat de dienst een te kort oplevert want zij heeft de autobus een standplaats gegeven onder voor waarde dat de autobus op Zondagen niet mag rijden. De heer Koppejan vindt de gevraagde subsidie hoog en de autobustarieven ook en vraagt of de Mij. vrij is om den dienst in den winter stop te zetten. De Voorzitter zegt, dat het gemeentebestuur geen vergunning heeft gegeven voor een standplaats en dus de beschuldiging van den heer Ver- hage ongegrond is. De heeren V e r h a g e en Koppejan willen dat B. en W. stappen zullen doen bij Ged. Staten om zich op de hoogte te stellen of de Maat schappij het recht heeft den dienst stop te zetten en of er eventueel aan een ander concessie zou worden verleend. De heer Adriaanse vindt dit niet noodig en de subsidie overbodig. We kunnen volgens spr. de bus best missen. De heer S t r o o merkt op, dat de raad over dezen autobusdienst niets te zeggen heeft. De heer Koppejan vraagt over deze zaak voor de derde maal het woord. De heer Adriaanse verzet zich hier tegen en vindt dat men dan wel kan blijven „reutelen". Bij stemming verkla ren de heeren Maijaars, Janse, Stroo en Adriaanse er zich tegen dat de heer Koppejan voor de derde maal het woord voert. De heer Koppejan neemt toch het woord, maar de voorzitter ontneemt het hem. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. De heer Verhage is er tegen. B, en W. stellen nu voor aan de Com missie tot bestudeering der Iepenziekte een subsidie te verleenen van f 2.per jaar gedurende 5 jaar. De heer Adriaanse is met dit voorstel verle gen. Daar zijn zooveel ziekten in de landbouwgewassen, dat z.i. eerder met deze begonnen moest worden, dan met de boomen. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Adriaanse en Koppejan. Nu komt in behandeling de döor Ged. Staten ontworpen nieuwe salarisrege ling voor burgemeester, secretarissen, ontvangers en wethouders. B. en W. stel len voor Ged. Staten te berichten, dat er wel voor gevoeld wordt, om de wed den van burgmeester ,en secretariq gelijk te stellen, maar dat algemeen niet veel voor de voorgestelde verhoogingen wordt gevoeld. De heer Koppejan kan niet begrijpen, dat men in dezen tijd van malaise de salarissen wil verhoogen. De inkomsten worden minder en de las ten grooter. Spr. is tegen deze verhoo gingen. De heer Maas spreekt in gelij ken geest, evenzoo de heer Adriaanse. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Bij de eindvraag vraagt de heer Adriaanse of de voorzitter vóór Pinksteren op het dorp nog een en ander wil jpkaaj pen. De Voorzitter

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1