provinciale .Zeeuutsdte STER-TABAK Twee bladen. MAANDAG 2 JUNI 193 0. Eerste blad. 173e LIBERALE STAATSPARTIJ „De Vrijheidsbond". Jaargang. BINNENLAND. MEERTENS' LIMONADE per flesch f ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vüssingen V, 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel 5 meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 12 8. De algemeene vergadering op Zaterdag en Zondag te Scheve- ningen. Openingsrede van mr. Fock. Levendige huishou delijke vergaderingen. Zaterdag en Zondag heeft de Liberale staatspartij „De Vrijheidsbond" te S c h e- veningen haar algemeene vergade ring gehouden; zij werd des Zaterdag middags om 2 uur door den Partijvoor- ziter mr. D, Fock, geopend met 'n poli tieke rede, waaraan het volgende ont leend is: De politieke toestand, welke wij thans beleven, aldus mr. Fock, schijnt mij niet gelukkig toe; het parle mentair-extraparlementaire kabinet tee kent een onzuiveren en ongezonden poli- tieken toestand; in plaats daarvan moet men komen tot een loyale samenwerking van partijen, die werkelijk kunnen en ernstig willen samenwerken en die te zamen een meerderheid achter zich heb ben, Alleen op die wijze, aldus spr,, kan weer een goede parlementaire toestand geboren worden en dit is toch hetgeen een ieder, die het parlementaire stelsel goed gezind is, wenscht. Mr. Fock gaat dan nog eens na, waar om coalitieherstel principieel on mogelijk is, om daarna den parlementai ren arbeid van de liberale kamerfracties te beschouwen; daarbij werden uiteraard het geval-Fruytier en de zend- tijdverdeeling ter sprake gebracht. Betreurd wordt in hooge mate, aldus mr. Fock ten aanzien van dit laatste punt, de beslissing van den minister van wa terstaat over de verdeeling van den zendt ij d voor de Radio. Ons standpunt is en blijft: geen politiek in den aether. Helaas is de minister tot n geheel andére beslissing gekomen en staan wij nu voor het feit, dat het secta- risme in strijd met de wenschen van het grootste deel der luisteraars overwonnen heeft, terwijl aan ons ternauwernood ge legenheid wordt gelaten om onze denk beelden te doen hooren. De bestaande ernstige crisis in den landbouw heeft 't hoofdbe stuur doen besluiten een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke zou den kunnen worden genomen in verband met die crisis. Het hoofdbestuur heeft een commissie daarvoor aangewezen. Velen in onze partij, zoo vervolgde mr. Fock, zijn niet voldaan over den uitslag der verkiezingen van het vorig jaar; er zijn kieskringen, waar wij ten achter zijn gebleven bij hetgeen het had moeten zijn. Toch is er in de verschil lende kieskringen krachtig propaganda gevoerd. Maar de uitslag der verkiezin gen is een aanleiding geweest om te on derzoeken en te overwegen, of wij nog krachtiger de propaganda kunnen aan vatten. Een commissie, onmiddellijk na de verkiezingen daarvoor aangewezen, heeft onderzocht en overwogen en heeft voorstellen gedaan, welke grootendeels in de nu voorgelegde statuten zijn ver werkt. Groote doeltreffende actie moet er zijn. Wij zijn en blijven overtuigd, dat de toepassing van onze beginselen het ze delijk, geestelijk en stoffelijk welzijn van ons volk en van het volk in onze over- zeesche gebiedsdeelen zal verhoogen en in het algemeen de welvaart van ons land en de overzeesche gebiedsdeelen zal bevorderen. Wij houden de vrijheid, niet het minst de geestelijke vrijheid, hoog. Wij bestrijden alle wetten, die noodeloos ingrijpen in het maatschappe lijk leven. Wij komen zoo ook op tegen overdreven lasten en moeilijkheden, waardoor men nu weer het bestaan van den middenstand bedreigt en bezwaart. Maar daarnaast staat bij ons op den voorgrond dat de economisch zwakkeren moeten worden beschermd en geholpen en dat wij daarvoor wettelijk ingrijpen, gerechtvaardigd achten en daaraan krachtig willen medewerken. Wij kunnen alleen dan veel bereiken wanneer de vrijzinnigen, zooveel dat mogelijk is, samenwerken. Ons streven moet dus zijn de vrijzinnigen weer zoo veel mogelijk bij en met elkander samen te brengen en te doen samenwerken. Spr. vindt hier gelegenheid op de hope- looze verdeeldheid te wijzen, welke er zoo vaak onder de vrijzinnigen heerscht. Op waardige wijze weerlegt mr. Fock dan de aantijgingen van mr, Marchant, °P laa-tste alg. vergadering van de V, D, partij te Middelburg, den liberalen naar het hoofd geslingerd. Zouden nu de V. D. niet verstandiger handelen, zoo besloot spr. dit deel van zijn rede, wan neer zij niet meer hun kracht zochten in het schimpen op de liberale partij, maar wanneer zij aanstonds het goede werk der liberale partij erkenden? De leus der eenzijdige ontwa pening scheidt ons, wanneer de moge lijkheid van samenwerking wordt be schouwd, van de V. D,, maar dat is een leus, die zij zelf getoond hebben wel te willen opbergen, wanneer het voor een samenwerking noodig is. Komende tot 't Indische vraag stuk, zeide spr. o. m.: De onafhankelijkheid van Indië wordt op dit oogenblik door alle partijen, be halve dan de communisten, onmogelijk geacht. Maar de S.D.A.P, heeft op haar congres toch uitgesproken, dat een on voorwaardelijk recht op onafhankelijk heid van Indië uitdrukkelijk moet wor den erkend. Wat beteekent de erken ning van zulk een onvoorwaardelijk recht, wanneer naar de S.D.A.P. zelf er kent, voorloopig aan de toepassing van dat recht niet kan worden gedacht? De ontwikkelde bevolking kan uit de voorop stelling van zoo'n onvoorwaardelijk recht geen anderen indruk krijgen dan dat de onafhankelijkheid haar onmiddellijk moet worden toegekend. Ons doel is en moet zijn de belangen der bevolking te bevorderen en die be langen zouden door de onafhankelijkheid van Indië zeer worden geschaad en in het geheel niet bevorderd. Wij willen de bevolking ontwikkelen, haar voor deelneming aan bestuur en wetgeving steeds meer de geschiktheid bijbrengen en haar ook economisch weer baar maken. Daarvoor werken wij met steeds grooter kracht. En hoe zal het nu zijn als de bevolking zoo ver zal zijn gekomen, dat een eigen zelfstandig bestuur denkbaar en moge lijk zal zijn? Onze wensch gaat daarheen uit, dat dan Indië als zichzelf besturen de en regeerende staat binnen het Ne- derlandsch Rijksverband zal blijven op genomen. Indië zal dan, gedachtig aan al wat Nederland voor het land en volk heeft tot stand gebracht, aan al wat Ne derland voor Indië geweest is en nog zijn kan, naar wij vertrouwen, den band met Nederland niet willen verbreken. Maar daarover valt nu nog niet te discussiee ren, dat ligt in een ver verschiet. Dat ook Nederland en de Nederlandsche bevol king in al haar kringen, ook niet het minst in de arbeiderskringen, groot be lang heeft bij het bestendigen van den band met Indië, kan niemand tegenspre ken; ook de S.D.A.P. zegt dat uitdruk kelijk. Zonder aarzeling kunnen wij wijzen op hetgeen wij in Indië hebben tot stand gebracht. Wij mogen gerust zeggen, dat de toestanden in de groote steden in Indië in de minder gezegende buurten beter zijn dan in menige groote stad van Europa, In het belang der bevolking zelf moet elke revolutionaire beweging worden te gengegaan. Na tenslotte gewezen te hebben op den krachtigen steun, die de Liberale Staats partij wil geven aan elk den Vrede en de Volkenbondsgedachte bevorderend streven, besloot mr, Fock met een op wekking aan allen om aanstonds en voortdurend aan het werk te zijn om in eigen kring en omgeving algemeen de overtuiging bij te brengen, dat de toe passing van de liberale beginselen strekt tot geluk van land en volk en dat dus de liberale vaan moet worden hoog gehou den. En vóór alles geen verdeeldheid, wegens verschil van gevoelen over het geen klein en onbeduidend is; er zij een eensgezindheid onder de vrijzinnigen. Op deze rede volgde een langdurig applaus; daarna werd het Wilhelmus gespeeld en meegezongen. Besloten werd, een telegram van hulde aan de Koningin te zenden. De zendtijdverdeeling. Mr. Boon deed daarna eenige korte mededeelingen naar aanleiding van zijn interpellatie over de zenndtijdverdeeling, een kwestie, die z.i. zeer gemakkelijk zou zijn op te lossen, indien één golf aan den Algemeenen Omroep en één aan de bijzondere omroepen tezamen ware toe gewezen. Onder luid applaus werd daarop een motie door mr. Boon voorgesteld, aan genomen, waarin de vergadering haar diepe verontwaardiging uitspreekt over de beschikking van den minister van waterstaat inzake de zendtijdverdeeling, waardoor Nederland het eenige land ter wereld is, waar geen algemeene omroep gedurende de geheele week zal bestaan terwijl bovendien de liberalen maar een klein deel van 1 pet. van den zendtijc kregen toebedeeld. Met het motto Altijd Voor Recht Ont- ■MHBWg Men moet altijd in aanmerking ne men, dat een beleediging niet beoor deeld moet worden naar den maatstaf van dengeen, die haar toedient, maar naar de gevoeligheid van hem, die haar ondervindt. vankelijk, kreeg mr. Boon een grooten krans. Zondag. De lezing, welke ir. J. Koster Zondag morgen 10 uur zoude houden, over V rij- handel en Welvaart, is met het oog op de levendige en omvangrijke discussie in de huishoudelijke vergade ring van Zaterdag en Zondag, uitgesteld. Daarop zijn de gewijzigde statuten en huishoudelijk reglement, na breedvoerige besprekingen, vastgesteld. Besloten is o.m., dat het Hoofdbestuur voortaan uit 22 leden zal bestaan; de periodiek aftre dende hoofdbestuursleden, mr. D. Fock, mr, P. Rink, prof. dr. B. D. Eerdmans en mevr. H. A. van Riel-Smeenge zijn bij acclamatie herkozen. In de overige va catures moet nog voorzien worden. Wanneer het gesprek be-t gint te verflauwen, zet danc een pak op tafel. Onmiddellijk zul len geestdriftige uitingen van waardeering weerklin ken en bij het genieten van den fijnen zachtengeurvan Ster-tabak zal de opgewek te stemming terugkeeren. (Ingez. Med.) PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft het eerelidmaat schap aanvaard van de Kon. Nederl. Vereen, voor de luchtvaart. LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTE BESTUREN. Aan de partijvergadering van de Libe rale Staatspartij De Vrijheidsbond is Za terdag vooraf gegaan een vergadering van de vereeniging van liberale gemeen teraadsleden, onder voorzitterschap van den heer C. G. Roos, Deze vergadering was zeer druk bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester, den heer W. J. Bastiaan bleek, dat de vorming van provinciale afdeelingen steeds voortgang hgeft en dat men in steeds toenemende mate ge bruik maakt van de gelegenheid om voorlichting te ohtvangen inzake ge meentepolitiek. De aftredende bestuursleden, de hee- ren jhr, mr. dr. E. A. van Beresteyn, dr M. H. de Boer, ir. C. Houtman, M. Loer- noes en K. H. Tusenius, werden her kozen. Het onderwerp van discussie maakte uit de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet het rapport der commissie van voorbereiding was tijdig aan de regeering en de Staten generaal aangeboden. Besloten werd tot de instelling van eenige commissies ad hoe, en het béstuur werd uitgenoodigd, in verband met de raadsverkiezingen in 1931, een herzien en uitgebreid gemeenteprogram te ont werpen. HET B. C. G.-VACCIN, Het Nederlandsche Correspondentie- jureau meldt, dat de regeering heeft be sloten, dat in afwachting van den uit slag van het onderzoek naar de oorzaak van de sterfgevallen te Lübeck, en van nadere proeven, het Rijksserologisch In stituut te Utrecht, dat tot dusver het B. C. G.-vaccin verstrekte voor proeven aij kinderen uit tuberculeuze omgeving, de verstrekking zal staken, EEN NIEUWE KOMEET, Reuter meldt uit Kaapstad dat de astronoom Forbes een zwak lichtgevende komeet van negende grootte heeft ont dekt, de derde komeet, welke hij reeds heeft gesignaleerd. ••©®e®®»®©©®Qe9®os©s©®0»®®e* 9 75 cent 8®©©®®®@©s©©©®®«®®e®»®e®®®®« MIDDELBURG. Heden! herdenken 'n zeer bekend en geacht stadgenoot, de heer W. P. Cal- liber en echtgenoote him gouden brui loft; en het groot aantal geschenlyan, bloemen en gelukwenschen, dat in de Julianastraat 25 werd aangebracht, was een bewijs hoe gezien den eenvoudigjen catechiseermeester is. Hij doet dan ook nog steeds zijn werk met groote liefde en toewijding. Hedenavond zal het Chris telijk Muziekkorps het igouden bruidspaar een serenade brengen, en daar om half acht van den Veerschen Singel af ver trekken. Na afloop gaat hét korps; langs Singel, Koepoort, Molenwater, Koepoort straat, Spanjaardstraat, Balans, Burg, Markt en Lange viel© naar het repetitielokaal terug. Opening Padvindershuis. Zaterdagmiddag is bet nieuwe club huis der Middelburgsche Padvinders troep I, onder afdeeling der C. J. M. V., gelegen in de Pijpstraat officieel ge opend door den hopman, den heer C. P de Jongh, die speciaal welkom heette Ir. H. ten Bokkel Huinink, districtscom missaris, den heer Wielandt, die niet al leen als huiseigenaar blijk geeft van groot medeleven; den heer Munnik, afgevaar digde van troep II en twee afgevaardig den der C. J. M. V. Spr. wees er op, dat de overgang van de Spanjaardstraat naar de Singelstraat met gejuich werd begroet, maar het viel niet mede en men kreeg van het gemeentebestuur de be schikking over een deel van het school gebouw aan de Nieuwe haven, dit gaf echter niet de gewenschte huiselijkheid en nu is men weer in het oude, vrij ge komen, padvinders lokaal, dat de heer Wielandt op billijke condities wilde ver huren en spr. heet hier alien welkom, om te eindigen met de hoop, dat God de vereeniging zal zegenen met haar ar beid en de leden als C, J. M. V, troep Hem zullen volgen. Spr. verklaarde het gebouw geopend. De heer Ir. ten Bokkel Huinink wenschte de vereeniging geluk met dit troeplokaal en hordehol, de heer Munnink bracht de gelukwenschen over van troep II en hoopte ook in de toe komst op versterking der vriendschaps banden. De heer Wielandt had voor een tractatie gezorgd en men bleef nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. VLISSINGEN. De motorveerboot Koningin Wilhel- mina, wordt morgen weder in dienst ge steld, en zal dan den geheelen zomer on afgebroken dienst doen. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Aan het 40-jarig ju bileum van dr. J. J. v. d. Harst werkte de natuur, ja alles mede, om den dag^tot een onvergetelijken te maken. Talrijke bloemstukken volgden elkander op, zoo dat het geheel een ware bloemenhulde werd. Te half elf uur maakte het bestuur der afdeeling Walcheren van de Nederl. Mij. tot bevordering der geneeskunst met de doctoren haar opwachting, waarbij dr. v, d. Bijl, een toespraak hield en bloemen aanbood. Hierop volgde het gemeentebestuur, waarbij burgemeester A. Bakker een boekwerk aanbood. Te 2 uur bij monde van ds. Ten Kate had de aanbieding plaats door het Groe ne Kruis Bestuur, namens vele deelne mers van een schemerlamp, en namens 't Zand ben monde van den heer J. Stop pels van een ets van hj1. Stadlrw Den geheelen dag stond hit bezoek niet stil, en ook de post en telegraaf zorg de voor afwisseling. Te acht uur trok het muziekgezelschap (Ingez. Med.) „Voorwaarts" met de zangvereeniging „Zang Veredelt" al spelende naar de Vil la. Opgesteld voor het terras, waar de fa milie had plaats genomen, werd eerst door de muziek, en daarna door de zang het oude Wilhelmus ten gehoore ge- aracht, gevolgd door opgewekte mar- schen en liederen. De voorzitters van de muziek en zang, de heeren T. Grims en H. Kesteloo wenschten den dokter ge luk, waarop deze dankte en een drie werf Leve Docter en Mevrouw v. d. Harst volgde. Na vijf nummers muziek en zang werd onder luid gejuich en lang zullen ze leven afgemarcheerd, een lange stoet volgde de muziek, die onder 'n vroolijken marsch nog eens voorbij de Villa trok, oud en jong dansten en zongen achter de muziek, die geen vermoeidheid kenden tot bij 't gemeentehuis te 914 uur na een ronden dans met een lang leve dr, v, d. Harst door allen deze onvergetelijke dag werd besloten. KOUDEKERKE. Zondagmiddag is bij Dishoek een van daar komende Racewa gen uit Antwerpen bij een bocht geslipt en tegen een dampaal gevlogen, een der voorwielen was totaal verbogen. Met be hulp van onwonenden is men na het aan brengen van het reservewiel er na an derhalf uur in geslaagd de reis voert te zetten. KOUDEKERKE. Zaterdagmorgen had een aanrijding plaats bij de Middelburg sche straat alhier, door 'n met steen gela den vrachtauto en een autobus die stopte om den vrachtwagen door te laten Door het niet goed werken der remmen liep- de vrachtwagen tegen het spatbord der bus die licht beschadigd werd. Door de politie is de vrachtauto in be slag genomen. ARNEMUIDEN. Onder groote belang stelling, zoowel van hier als van elders gaf de M uziekvereéniging „Arne's Ge noegen" Zaterdagavond haar eerste zo- merconcert op het Marktplein. Overname electrisch bedrijf te Domburg door de P. Z, E. M, DOM(B;URG. Zaterdagmiddag had alhier de officieele overneming van de Etectri- sche stroomvoorziening van het Elec trisch bedrijf dier gemeente door de P. Z.E.M. plaats. Van de P.Z.E.M. waren te genwoordig de Directeur de heer Sloo- ves, ir. de Regt, en de heer Vader j, terwijl de meeste leden van de(n Raad van Domburg deze overneming bijwoonden. Allereerst begaf men zich naar de Dom- burgsche Centrale waar het laatste oogenblik dat de machines draaiden werd bijgewoond en de heer Elout, wethouder, het personeel dankte voor hetgeen in de jaren dat Domburg stroom leverde ge presteerd was. Daarna ging men naar het transfor matorhuisje waar de heer Slooves ver schillende inlichtingen gaf en met een korte toespraak' wees op de goede ver standhouding die er nu al was tusschem gemeente en P.Z.E.M. en hoopte dat deze zou blijven bestaan. Daarna noo« digde hij den heer Elout uit den stroom in te schakelen, waaraan door dezen werd voldaan. De heer Elout dankte den heer Slooves voor wat door hem en zijn personeel ook in de laatst© dagen nog was tot stand gebracht, wees op d© hulp die hij het Bedrijf eenijge jaren gei leden in zeer moeilijke, omstandigheden had verleend, en hoopte dat de verdere samenwerking even goed mocht blijven, als die thans was. Hij bevat de belangen van het personeel der Centrale, dat in dienst van de P.Z.E.M. overgaat warm aan en wees er op dat het personeel steeds getoond had, voor zijn taak be rekend te zijn en nimmer had ontzien wanneer dat noodig 'bleek bij dalg en nacht extra werk te verrichten. Het ge zelschap begaf zich daarna naar hel gemeentehuis waar de eerewijn werd! aangeboden. De overneming van de stroomvoorziening door de P.Z.E.M. is een zeer aanzienlijke verbetering, terwijL

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1