OMTWEE PMMRUI5ERS 28 OEERSTE KW. ©VOLLE MAAN O LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 28 MEI 193 0, No. 12 5. BINNENLAND. ZEELAND. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 28 MEI—4 JUNI DES AVONDS TE 11 UUR W.T. (10 U. M.T.) ZUID DE ZENDTIJDVERDEELING. Telegram aan de Koningin, In 'ji Maandagavond te Gorinchem ge houden pro le st verga dering van de A.V. RO-1 u is ter vin kte n is besloten, het volgen de telégram ,aan de Koningin te zeinidem De A.V.R.O,-luistervinken van Goriié chem en, omstreken, in vergadering bij een op 26 Mei, gehoord de besprekingen naar aanleiding het zcndtijdbesluit, tein zeerste getroffen door het feit, dat Uw minister van Waterstaat door zijn be schikking inzake de zendtijdverdeelinig het recht van een belangrijk deel der Neder- landsche staatsburgers en van dei door hent zoozeer (gewaardeerde instelling de A.V.RO.. heeft geschonden, verzoeken U. iM. eerbiedig om mé t de U. iM. ten iditenste staande middelen die maatregelen te wffl- leni treffen, waaruit blijken moige, dat in uw land het recht steeds ten volte uwe bescherming geniet. Indisch protest. Anieta seint uit Batavia: De Bond van Radioverejeinilgjingeu in Ned.-Indië heeft het volgende telegram gezonden aan den Radio-Raad- „De Bond van Ned.-Indisehe Radiover- jeenigingen, vertegenwoordigende vrijwel alle luisteraars in Ned. Indië, protesteert naar aanleiding van de voorgenomen zendtijd-verdeeling van de Ph.O.H.I. mé,t Iklem tegen de inmenging door den Hal landschen Radio Raad in een Neder- landsch-Indische aangelegenheid. NEDERLANDSCHE ZEEMANS CENTRALE. Aan Jhr. S. B. Ortt, Waterschout vain Rotterdam, is, naar aanleiding van zijn aftreden als secretaris vap. den Zeemans bond en optreden als Eere-Voorzitter der Ned. Zeemanscentrale de Kon. onder scheiding' verleend van het officiersschap in de Orde van Oranje-Niassau. Aldus heeft de Regeering hem openlijk geëerd voor het vele en groote, door Jhr. Ortt gedurende 35 jaren voor de zeevarenden verricht. De Koningin, beschermvrouwe der N. Z. C. 'en Prinses Juliana hebben ieder door een gift van Hare Hooge be langstelling voor den arbeid voor en on der zeevarenden doen blijken. Een 101-jarige. De oudste ingezetene van 's-Graven- hage mevr. J. P. Sle|gt-v. d. Graft hoopt morgen haar 101e jaardag te herdenken. Mevr. Slegt is Z e e u w s c h e van g tocorte. Zij huwde te Middelburg net notaris P. P. Slegt. Haar zoon is burge meester van Hoedekenskerke. MIDDELBURG. Jaarvergadering Vreemdelingenverkeer, In het. bureel van de Vereeniginig tot bevordering van het Vreemdelingenver keer in Walcheren had gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats onder voorzitterschap van den heer H. J. G. Hartman. "De secretaris, de heer mr. 'P. C. Adriaanse, bracht het jaarverslag over 1929 uit waaraan het volgende 'is1 ont leend Wederom aldus de secretaris' is •een jaar verstreken en wederom is het streven der vereeniging met succes be kroond. Wil men de tastbare bewijzen van 't werken, men deke agn de drom men vreemdelingen, 'die in- het afgeloo- pen zomerseizoen, speciaal op Donderda gen de stad en omgeving met eien- bezoek vereeren. En nu wilt de secretaris nigt dat groote en steeds toenemende bezoek enkel en alleen als een uitsluitend 'ge volg van deii arbeid 'der vereeniging be schouwen, doch dat de Vereeniging, zoo,- wel door de verspreiding van haar pro paganda en reclame-material als, door het geven van de benoodig|d© inlichtingen dat bezoek aanlokkelijker maakt en daar toe aanwakkert valt niet te ontkennen. Vele stadgenooten hebben dan ook waar- peering voor dit werk en drukken dat uil in -den vorm van een, bijdrage. Noig meer personen echter, -speciaal van de meest belanghebbenden, zou het bestuur als lid aan de zijde der vereeniging wil len scharen, teneinde-door hun finacdee, len steun in staat gesteld te worden op den ingeslagen weg te kunneta blijven voortgaan en zoo mogelijk nieuwe banen te kunnen 'hétreden. Te- meer is ver meerdering van het ledental geiwenscht nu eten poging in 1929 ondernomeinom van de gemeente verhooiging van subsidie te bekomen heeft schipbreuk geleden De secretaris kan niet nalaten vom„ nu reeds tal van jaren is gebleken,, dat het bezoek van vreemdelingen aan, de stad een niet gering te schatten bron van in komsten medebrengt, in het bijzonder voor de neringdoenden, zijn gr ooien spijt en verwondering uit te drukken over de ze door de vroede vaderen genomen af wijzende beschikking. Gelukkig dat ande re bestuurslichamen de vereeniginig niet in den steek laten zoodat zij 'in meer bescheiden vorm haar werk kan voort zetten. Een woord van warme, hulde dient zeer zeker te worden gebracht aan de Kamer van Koophandel voor den financieeien steun, die de vereeni- ging van haar kant mocht ondervinden Zij gaf daardoor blijk van de waardee ring. van het werk der vereeniging, waar in tevens de overtuiging werd neergelegd dat handel en industrie bij een groot vreemdelingenbezoek wel varen. Al moest de vereeniging tot hare teleurstelling in het afgeloopen jaar den meerderen steun van het gem een te best u u r ontberen, het bes'tuur -deed wat in zijn vermogen was om vreemdelingen met helt schoone van stad en eiland in kennis te bren gen. Het werk zal meit -dezelfde energie en lust worden voortgezet en spr. twij felt er niet aan of eenmja,al zal het be stuur ,niiet te ver-geefs }bij het gemeen tebestuur aankloppen. In 1929 stond de verlichting van- het Stadhuis op het programma,. Ze kwam niet tot stand, daar het vereischte be drag niet werd bijeengebracht. Het ge lukte echter wel 'een aanzienlijk bedrag bijeen te garen waaruit mqge blijken de Sympathie voor het plan. Het informatiebureau werd in '29 door 3142 vreemdelingen uit 18 verschillende landen bezocht en in het vreemdelingéiT- re,gister staan 985 namen. Het contingent van eigen landgenooten dat het bureau bezocht was zeer groot en overtrof met 2552 personen andere jaren. Het materiajal op het bureau werd wederom aangevuld met 2500 nieuwe Nederlandsche gidsen, terwijl een aantal Nederlandsche, Duitsche, Fransche en Engelsche folders werden vervaardigd Deze folders vonden veel aftrek en waren spoedig heinde en ver verspreid. Verder werd het bureau grondig her steld en geschilderd; advies werd gege- van aan B. en W|. inzake de bestemming van de Vleeschhal, laan de vereeniging dit het Volk—Voor het Volk"' werd' een bijdrage verleend voor de gevelversiering, de carillon-bespeling van de Range Jan genoot evenals andere jaren groote be langstelling zoowel van vreemdelingen als eigen stadgenooten; de Ringrijderij in de Abdij had succes, daar het bezoek de andere jaren overtrof. Door artikelen in buitenlandsche bladen en filmopna men werd reclame gemaakt en den heer Houtekamer ontving een bijdrage voor zijn causerie over Zeeiandj voor de micro foon te Hilversum. Voor het verkrijgen van meer banken in de Abdij wendde het bestuur zich weder tot het Rijk. Het antwoord was kort maar krachtig. Aan het verzoek kon niet worden vol daan, Want er was geen geld. De door de vereeniging georganiseer de uitvoering van de Djeguiten-kozakken liep financieel op een débaclfe uit. Hét pubhek toonde zich echter voldaan en dat vergoedde veel. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 52. „Verbazend vriendelijk van je, Ralph..." begon ik. „Volstrekt niet. Je hebt er volkomen recht op, De Fakenhamgoederen hebben al sinds vele geslachten ter beschikking gestaan van den vermoedelijken erfge naam. Maar je moet mij nog wat meer vertellen over die juffrouw Delora „Ik kom je binnenkort met haar een bezoek brengen, Ralph", beloofde ik. „Het is je dus werkelijk ernst?" vroeg hij weder met een glimlach. „Ik zou het wel denken," antwoord de ik. Hij keek mij nog eens onderzoekend aan en zeide ten slotte: „Er spookt iets door je hoofd, Austen. Dat zal wel in verband staan met die Delora's. Er is zeker iets betreffende hen, dat je niet begrijpt?" „Inderdaad is dat het geval. Je herin nert je zeker nog wel, wat Dicky schreef. Het zijn menschen van standing in hun eigen land, maar hier schijnt de man zich te gedrage als een ontvluchte misdadiger," „Maar Dicky heeft ook geschreven, dat hij voor een of ander landsbelang naar hier was gekomen. Een naar ach- terbaksch zootje overigens, die repu blikeinen van het Zuidelijk halfrond. Ik zou zoo denken, dat hij om de zaken voor elkaar te krijgen wel genoodzaakt is een beetje geheimzinnig te doen." „Nu, ik hoop er spoedig meer van te weten", antwoordde ik. „Ik ga nu Freddy opbellen, als je er niet op tegen hebt." Ralph knikte en zeide: „Ik ga intus- schen naar mijn kamer. Groves is op reis met een maand vacantie en hij heeft wat tranten voor me klaar gelegd, die ik eens door moet zien. In ieder geval zie ik je morgen wel weer." Ik begaf mij naar mijn kleine zitkamer, welke behoorde tot het apartement, dat mijn broeder tot mijn beschikking had ge steld. Daarop belde ik lord Frederic Maynard, een mijner volle neven en een der jongste leden van het kabinet, op. De huisknecht deelde mij mede, dat mijn neef op het oogenblik aan het diner zat, maar ongetwijfeld dadelijk aan het toestel zou komen. Weldra hoorde ik dan ook zijn mij welbekende stem. „Freddy", zeide ik, „ik moet den Chi- neeschen gezant spreken." De administratieur, de heer J. Broerse kreeg met 1 April 1929 op verzoek ont slag'. Na veel moeite werd een iapder ge vonden, die zich echter niet voor het werk bekwaam gevoelde en spoedig weer bedankte. De heer G. J. Mnjajs die to-en benoemd werd, deed uitstekend zijn werk maar moest na het zomerseizoen be danken, wegens verbetering van positie Gelukkig waren de drukke zomermaan den voorbij en toonde mejuffrouw Van Embden zich bereid tijdelijk de admi nistratie waar te nemen. De heer J. Blok werd als concierge! be noernd en dit was een gelukkige keuzei Intussclien blijft ihet vinden van een geschikt persoon voor administratieur vooral gezien de geringe salarieering waardoor .alleen personen zich aanmell den, die uit anderen hoofde een in komen hebben, een moeilijk vraagstuik' Het ledental bedroeg 383 tegen het vorig jaar 397. (Intussclien is het aantal weer vermeerderd.) In verband met de wereldtentoonstel ling te Antwerpen kan een stroom van vreemdelingen naar stad en eiland voor het komendte zomerseizoen verwacht worden. Een speciale reclame zal op touw gezet worden, waartoe de vereeni ging' aan den Raad een subsidie van f 500 heeft aangevraagd en voor dit bijzonder doel ook heeft verkregen. Heit bestuur is hiervoor het gemeentebestuur zeer erkentelijk en het is de eerste stap op den goeden weg. De secretaris eindigt met den wensch dat de tengevolge van den geweldigen 'brand, die de hoofdstraat heeft getrof fen op 7 December j.l. veroorzaakte scha de -spoedig hersteld moge zijn. Zioioiai tie toestand nog tof op oen dag v-ajn) hel den is., is ze werkelijk een ontsiering van de stad. Het verslag werd met dank aan den secretaris goedgekeurd. Door den! penningmeester, den heer mr. H. D-oorenfos, werd de rekening over 1929 uitgebracht, waaruit blijkt, dat werd ontvangen f 6935 en uitgegtei- ven f 8172, waaronder het kwaad slot 11928 a,d f 395. Thans is het kw-aad slot dus! geklommen! tof f 1236. Voor het ge bouw werd f 800 extra uitgegeven en de k'ozalikenuitvoering1 leverde een na deelig -slot vafnj f 150 op. Die rekening werd op advies der con trole commissie goedgekeurd, waarna de voorzitter er op wees, dat herstel van het gebouw dringend noodig was; etn dat het tëklort niet zoo erg is als het lijkt omdat bijv. alleen de ruim 1800 aan- wezi-gé Nederlandsche gidsen pea* stuk f 0.70 of totaal ipiug'eveiür f 720 waard zijn Aan de beurt van aftreding als be stuurslid waren de hoeren E. M. Alberts mr. H. Doorenbos en G. Mes, terwijl de heer Jacq Frank' bedankt had. Die heer Doorenbos werd bij acclamfa- tie herkozen en nam de iiepbemoemjUg aan. Die heer Alberts hiad te kennen gel geven niet meer in aanmerking te willen komen, daar hij door veel uitstedigheid toch niet voldoende kan mede helpen. Ge kozen werden dei heeren P. Blaauw mr J. iMiOolenlburgh en H. J. Vroom. De voorzitter hoopte dat allen de be, noeminigi zullen aannemen, waardoor het bestuur weer voltallig is. Spr. deelde, verder mede, dat op! de tentoonstelling te Antwerpen folders in verschillende talen zulten worden ver spreid en ook een nieuw album' met te©- kteninge.n, foto's en kort© medeideeliin- gen over Walcheren, dat binnehkort van de- pers zal komen. Naar aanleiding van desbetreffende vragen uil de vergadering deelde de voor zitter mede, dat het bezoek aan de Ab dijgtebouwen op bepaalde- uren 'k'an plaats hebben en wat den Donderdag betreft, dat dit volgens de regeling van hlailf tien tot 4 uur onafgébr-often,, om het half uur zou moeten kunnen. Opgemerkt was, dat juist in d© drukke middaguren daartegen bezwaar wa-s gemaakt. Verder dat de Veree,niig|in'g 'bezig is de verleden jaar toegezegde gelden voor de S'tadhuisverlichting te innen, en deze som ter beschikking wilde stelen aan de ver lichtingscommissie voor de lichtreclame- „Die is vanavond van elf tot één uur hier te vinden. Maar wat voor den dui vel heb jij met hem te maken," „Komt hij je werkelijk vanavond be zoeken?" „Inderdaad", verklaarde Freddy, „Wij hebben een politiek, half diplomatiek avondfeest. Ik ontmoette mijn oude vriend eerst gisteren en hij herinnerde er aan, dat hij beloofd had te komen." „Je bent een patente kerel", ver- daarde ik, „en ik kom ook kijken," „Maar je hebt mijn vraag nog niet be antwoord „Dat komt later wel antwoordde ik en belde af. Niet lang na elven verscheen ik ten luize van mijn neef en na een praatje met de vrouw des huizes gemaakt te lebben, bleef ik dicht bij den ingang van de zaal vertoeven, kijkende naar de ^binnenkomenden. Tegen middernacht ongeveer werd Zijne Excellentie de Chi- neesche gezant aangediend en een ge voel van blijdschap vervulde mij. Ik ïad goed gezien! De groote breedge schouderde heer, die zich minzaam over de hand van mijn nicht boog, was inder daad de persoon, die ik zeer onlangs in gezelschap van Delora had opgemerkt, k klampte Freddy aan en weldra stond ik ook voor Zijne Excellentie te buigen. Hij keek mij door zijn bril met VENUS MARS JUPITER SATURNUS Jupiter is al onder om 10 uur M.T.; Venus gaat onder. Het E.K. van 31 Mei is nog in 't W. N. W. te vinden; den 3en Juni schijnt het des avond" al wat langer weer daigen, om de op te richten verlichtingjs- 'installatie 'blijvend te doen zijn', zoodat in de zomermaanden op een paar dagen der wee'k! deze kan worden ontstoken. Het bestuur k'omt daarbij tot de minder aangename ervaring, dat verschillende za henlieden him toezegging niet gestand willen doen. Ten slotte nog, dat het 'bestuur wel wilt overwegen of het iap zijn we(g ligt', de eigenaren der in de Lange,delft afge brande perceelen te verzoeken een net tere afsluiting; te maken van de nog onbebouwde terreinen. VLISSINGEN. Tegen het rooken door kinderen. Door het gemeentebestuur is op initia tief van de Centrale Oudercommissie een brochure uitgegeven, getiteld „Roo- kende Kinderen", waarin met klem op wordt gekomen tegen het rooken door kinderen, die daarvan last hebben op hun oogen, maar wier gedrag en vorde ringen er ook ten zeerste onder lijden. Behalve een vrij uitgebreid betoog van den samensteller, den heer J. Butler, hoofd der zevende klasse school, heb ben ook de schoolarts, dr. A. P. Smitt, de kinderarts, dr. J. W. A. F, van Maren Bentz van den Berg en de officier van gezondheid dr. P. de Mooij van de Kon Marine een bijdrage geleverd om het verkeerde van het rooken door school gaande kinderen aan te toonen. WALCHEREN, Vergadering van het „Groene Kruis" te Arnemuiden. Vrijdagavond vergaderde, onder lei ding van den heer J. J. van Doeselaiar, de Vereeniging „Het Groene Kruis", in de Openbare school ter bespreking „Ma- gazijnbouw". Deze vereeniging welke, in het bezit is van veel en uitgebreid verplegingsma- teriaal is laitijld verplicht dit materiaal bi] den magazijnmeester-bode te plaatsen, welke een zoodanig huis moet bezitten dat hij de vele voorwerpen zooals bran card, ligtenten, ledikanten, stoelen enz., moet kunnen plaatsen. Dat dit in 't ver schiet wel eens bezwaren met zich mede hoornen montuur vriendelijk en gemoe delijk aan. Ik had een tijdje doorgebracht in het verre Oosten en onderhield mij met hem over enkele onderwerpen, die ik vermoedde, dat hem belang zouden in boezemen. „Uw Excellentie is, naar mij blijkt, al goed bekend met Londen", merkte ik op naar aanleiding van een of ander gezegde van hem. „Ik ken uw groote stad, helaas, nog slechts zeer opervlakkig. Ik ben altijd blij, wanneer zich een gelegenheid voor doet om haar wat nader te leeren kennen." „Gisteravond bezocht b.v. uwe Excel- entie wel een zeer merkwaardig stads gedeelte van Londen", merkte ik als terloops op. „Gisteravond?" herhaalde de gezant vragend. „Laat ik eens even denken. Neen, gisteravond kan het onmogelijk ge weest zijn, kapitein Rotherby, gister avond had ik zelf gasten aan tafel." Ik keek hem een oogenblik zwijgend aan. Maar er was op zijn gelaat niets te lezen. Ik ging dus op de zaak nog even door: „Ik meende uwe Excelletnie gister avond gezien te hebben in een straat in de buurt van de Shaftesbury Avenue, juist toen u een klein restaurant verliet, het Café Universal. In uw gezelschap kan brengen, b.v. bij ontslagname vap den magazijnmeester, of iets dergelijks, is enkele jaren geleden door de leden der vereeniging een z.g. „Bouwfonds" ge sticht ter verkrijging; van een magazijn. Dit bouwfonds is nu ongeveer tot f 700 gtestegen. De wijkverpleegster, zuster Van de Klooster heeft in het najaar 1930 het initiatief genomen om een hoogtezon aan te schaffen ter genezing van t. b. c. lijders en de daarmede in. aanmerking komende ziekten. Dit initiatief werd nog bespoedigd wegens de electrificatie de zer gemeente. Voor dit doel werd gedurende een 3- tal dagen een biazar gehouden om gelden te verzamelen. Deze bazar mag als zeer geslaagd genoemd wérden daar zij het netto bedrag van ruim f 1349 opbracht. Nu kon de hoogtezon met haar genezen de bestraling aangeschaft worden, doch er zoude een gebouwtje aangeschaift moe ten worden om daarin de hoogtezon te doen plaatsen en wia,arin de bestraling zou 'kunnen plaats vinden. Daar de hoogtezon ongeveer f 120 zal kosten, heeft het bestuur voorgesteld liet resteerend bedrag zijnde ongeveer f 1200 te voegen bij! het magazijmfonds, waar door ongeveer dan f 1900 bereikt was en het magazijn en het hooiglezonge- bouw in één gebouw te doen vereeniglen. De heer J. Langebeek© zag liever dat heide fondsen gëscheiden bleven, alsmede de gebouwen, omdat het ma- gazijnfonds gesticht is door de Vereeni ging Het Groene Kruis, terwijl de hoog- tezongelden van de geheele bevolking dezer gemeente bijeen gebracht zijn, dus ook van de mi et leden. Elke inwoner welke lijdende is aan een voor bestraliing in aanmerking komende ziekte moet ge holpen worden. Zijn de fondsen alsmede de gebouwen vereeinigd dan zullen de leden van Het Groene Kruis, de even- tueele onkosten moeten betalen voor d'e niet leden, doordat de vereeniging het beheer over beide krijgt. Vanaf de bestuurstafel werd gewezen dat dit reeds lanjg geschiedt, krachtens eenige bepalingen, met de t. b. c.-be strijding. De niet leden welke lijdende aan t. b. c. zijin, worden nu ook door de wijkverpleegster geholpen en ontvangen ook materiaal van de vereeniging' Het bevond zich de heer Delora." De gezant schudde zijn hoofd een paar maal ontkennend, terwijl hij ver klaarde: ,,U vergist zich bepaald, kapi tein. Ik heb met de jongere leden mij ner legatie op het Langham Palace gedi neerd. Wien noemde u? „Den heer Delora", antwoordde ik. Weer schudde de gezant het hoofd bij wijze van ontkenning en herhaalde: „Delora.... Neen, de naam is mij to taal onbekend. Er vertoeven heel wat landgenooten van mij te Londen", ver volgde hij, „en het ligt voor de hand, dat juist ten gevolge van de eenheid van kleeding de Europeesche voorbijganger den een-en Chinees voor den anderen houdt." Ik maakte een zeer diepe buiging! Zoo mooi had ik nooit in mijn leven een leu gen hooren opdisschen! Zijne Excellentie glimlachte allervriendelijkst, toen ik fa- scheid van hem nam, en ging verder On danks mijn teleurstelling gevoelde ik, dat mijn onderzoek mij nu eerst recht in beslag zou nemen. De aanwijzigen sche nen daarbij gunstiger voor Delora te worden. Immers het had allen schijn alsof de onderneming, waarbij hij be trokken was, niets met misdaad had uit le staan. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5