"Protrinciale Zeeumsche No. 12 5. Twee bladen. WOENSDAG 28 MEI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. MAAT-SCH0E6SEL vanaf f 17 50. Attesten van H.H. Doctoren VLISSINGEN, HOEK KERKSTRAAT, ZEELAND. 2k 100. ods |rg- lan |]k|e. D. 190. ler- |iet ;n: de ■12 H- 211. ne- |de J. Ihe, its» Der, J. Me- H. Ivan na- be- MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Midd^jjjurg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg»l meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Donderdag, 29 Mei, Hemel vaartsdag, verschijnt ons blad niet. TWEDE KAMER. Chemische en bacteriologische oorlogvoering. - Radio-zendtijd. Het eerst was gisteren nog aan de orde de eindstemming over de herziene ge meentewet, die, gelijk wij reeds meld den, is aangenomen. TQen kwam nog een wetsontwerp be treffende toetreding tot het protocol in zake den chemischen en bacteriologi- schen oorlog. Nederland verklaart daar bij af te zien, onder alle omstan digheden (bij amendement is dit in gevoegd) van het gebruik van bacterio logische strijdmiddelen, terwijl wij che mische middelen alleen zullen overwe gen te gebruiken, als de tegenpartij er mee begint. Een gevaarlijk standpunt, naar men zich uit den wereldoorlog zal herinneren we kunnen slechts hopen en ervoor werken, dat deze gruwelijk heden nooit meer in het overwegings stadium zulen behoeven te komen! Daarna was voor volle tribunes de r a- dio-interpellatie van den heer B oo n (lib.) aan de orde. Gesproken heb ben gisteren de interpellant en de minis ter; vandaag komt de rest van de Ka mer in debat. Maar men weet het nu al: er komt niets van terecht. De radio kamer-coalitie, bestaande uit de meer derheid der rechterzijde met de sociaal democraten hoe vinden ze elkaar! zal hecht en sterk staan, ter verde diging van deze paskwilaire ministeri- eele beschikking. Het geheele gedegen betoog van den interpellant valt samen te vatten in deze woorden: de Minister erkende en erkent niet, dat de Avro een a 1 g e- m e e n e omroep is, hij deelt haar in bij de sectarische omroepen en snijdt dan den appel in vier stukjes. En dat noemt hij dan een verdeeling naar billijkheid! Minister R e y m e r antwoordde met veel algemeenheden en de herhaalde ver zekering, dat hij de overtuiging heeft, geheel overeenkomstig de voorschrif ten, wetten en besluiten, naar eer en geweten een fatsoenlijke en billijke ver deeling getroffen te hebben. „De ver schillende geestesstroomingen", aldus de minister „bestonden en bestaan nog, en ik heb ze niet ingesteld, maar ze een voudig geregistreerd. En overigens (o heerlijke inconsequentie!) maak je niet druk over die sectarische verdeeling van den zendtijd, want de Vara en de Kro en de N, C. R. V. zenden lang niet altijd sectarisch, maar ook dikwijls algemeen uit Juist Excellentie, maar: daar zit 'm de kneep nu.' Dat is het historisch verkre gen recht van de Avro, en daaraan hebt gij getornd. Intusschen zien zeer vele Middelbur gers groen van ergernis de plakka ten voor de vele raamvensters getuigen het! en rijdt een motorfiets door de stad met een koplooze juffrouw, dewel ke de Avro voorstelt, met het op schrift: „de Avro is wèl onthoofd, maar niet ontzield!" Er is een veel breeder verontwaardi ging in het Nederlandsche volk over minister Reymers beslissing, dan Z. Ex. wel vermoedt. Maar zij zal in de stem- mencijfers straks in de Tweede Kamer helaas met voldoende tot uiting komen. Dat kan den Minister gerust stellen, HET BEZOEK VAN DE GROOT HERTOGIN EN DEN PRINS VAN- LUXEMBURG. Omtrent het aanstaande bezoek van de Groothertogin en den Prins van Lu xemburg aan de Koningin op Het Loo wordt gemeld, dat Prinses Juliana de Groothertogin zal verwelkomen te Arn hem; dat te Maastricht de personen, die H. M. heeft toegevoegd aan haar gasten zich ter beschikking zullen stellen van de Groothertogin en den Prins; dat van ciat station af, de gasten per Koninklij ken trein zullen reizen naar Apeldoorn; dat de commissarissen der Koningin van Limburg en Gelderland, de burgemees ters en de bevelhebbers in de He en 111e militaire afdeelingen, respectievelijk te Maastricht en Arnhem, de Grootherto gin en den Prins aan de stations zullen begroeten. Verder, dat de aankomst aan het sta tion Apeldoorn is vastgesteld op 2 Juni om 17 u. 13 min., alwaar H. M. en Prins Hendrink de vorstelijke gasten zul len opwachten en ontvangen. Op het perron zal worden opgesteld een eere compagnie van het regimentsvaandel en regimentscommandant van het 8ste re giment Infanterie en het muziekkorps van het 1ste regiment infanterie. Er wordt naar het Paleis gereden in rijtuigen a la Deaumont bespannen. Het eerste Koninklijke rijtuig zal wor den geëscorteerd door den adjudant en den ordonnansofficier van dienst van de Koningin. Des namiddags zal een galadiner wor den gehouden in de groote eetzaal. Een extra-trein zal de verdere gasten, onder wie de hoofden van missiën en enkele Nederl. regeeringsautoriteiten naar het Paleis Het Loo) en, na het diner, weder om naar de residentie brengen. Het diner zal worden opgeluisterd door de muziek van de Koninklijke Militaire Ka pel. Op 3 Juni zullen de Luxemburgsche gasten, vergezeld door de Koningin, den Prins en de Prinses per automobiel naar Soestdijk gaan om een bezoek te bren gen aan de Koningin-Moeder, Aldaar zal het noenmaal gebruikt worden. Des avonds zal te Apeldoorn een vuurwerk ter eere van het bezoek worden afge stoken. Op 4 Juni zullen de Groothertogin en de Prins van Luxemburg, na het noen maal, Het Loo verlaten en van het sta tion Apeldoorn, via Arnhem en Maas tricht naar hun land terugreizen per'ex tra Koninklijken trein. JUBILEUM Dr. J. TH. DE VISSER. Gisteren heeft oud-minister dr. J. Th. de Visser den dag herdacht, waarop hij 50 jaar geleden promoveerde tot doctor in de theologie aan de Utrechtsche uni- v ersiteit. Uit alle kringen van ons volk en uit velé plaatsen heeft hij blijken van be langstelling gekregen; aan zijn woning in de Jan Pieterszoon Coenstraat te 's Gravenhage werden den geheelen dag brieven en telegrammen bezorgd. Er werden te zijnen huize ook tal van bloemstukken bezorgd. Een fraai geschenk werd dr. de Visser aangeboden door de afdeeling Rotterdam van den Christelijk Nationalen Werk- mans Bond: een foto van den jubilaris met lijst. Gistermiddag heeft de huldiging van dr. De Visser plaats gehad, tijdens een thee, hem aangeboden in restaurant An- jema aan den Langen Vijverberg. Hier heeft generaal-majoor Jhr. W. Roëll de feestrede uitgesproken en hem namens vrienden aan het Utrechtsche universiteitsgebouw een koperen doos, door de meesterhand van den koperdrij ver Dijkstra uit Sneek vervaardigd, aan geboden. Namens den senaat der rijks universiteit te Utrecht sprak de rector- magnificus prof. dr. A. A. Pulle. Ds. den Breems sprak als secretaris der Alge- meene Synode en prof. dr. H. Visscher namens de theologische faculteit der Utr. universiteit. HET GLEICHWELLENPLAN VAN DE A. V. R. O. Naar het „Volk" weet mede te deelen, heeft het A.V.R.O.-bestuur,dat thans on derhandelingen heeft geopend met Phi lips over zenderbouw, reeds eerder een contract afgesloten voor het leveren van een zender met de firma Lorenz te Ber lijn, experts op het gebied van zender- bouw volgens het Gleichwellen-systeem De deskundigen intusschen hebben uitgemaakt, dat dit systeem voor ons land niet bruikbaar is. Wat dan met den Lo- renz-zender zal geschieden? HET NIEUWE SPOORBOEKJE. Het lid der Tweede Kamer de heer van der Waerden heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bereid, mede te dee len, of de Spoorwegraad gekend is in de uitgaven van twee spoorweggidsen in plaats van één, zooals tot dusver gebrui kelijk? Zoo ja, welk advies heeft de Spoorwegraad uitgebracht? 2. Acht de minister het oorbaar, dat, alvorens de in prijs verdubbelde spoor- weggids verscheen, aan het publiek een gids tegen verlaagden prijs werd aangeboden, welke van zoodanig gehalte Hoe lang ik leef, hangt niet van mij af; maar het is in mijn macht, zedelijk goed te zijn, zoolang ik leef. Seneca. is, dat de groote meerderheid der afne mers er door moest worden gedupeerd en genoodzaakt werd, later zich de dure uitgave ten overvloede aan te schaffen? 3. Zoo neen, is dan te verwachten, dat een dergelijke handelwijze niet meer zal voorkomen DE NOORDERSLUIS TE IJMUIDEN. Naar de Miaasb. verneemt, bestaat het plan om Zaterdags, op welken dag de scheepvaart vooral van uitgaande sche pen het drukst is, de Noordersluis te IJmuiden gedurende een aantal uren in gebruik te nemen. De datum, waarop deze sluis doorloopend vooor de scheep vaart z,al worden gebezigd, is nog niet bekend. geneest Uw voeten door (Ingez. Med.), Men schrijft ons uit Rit them: De heer C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, die 26 dezer te 's-Graverihage op ruim 75-jariigen leeftijd is overleden, was .ambachtsheer van de heerlijkheid Ritthem. Dit (ambacht behoort reeds 166 jaar aan de familie Lambrechtsen. Den 23 Jan. 1764 n.l. kocht mr. A. P. Lambrechtsen, oud-baljuw, raad en re geerend burgemeester van Vtissingen het 'ambacht van jonkvr. A. M. "E. de Co- ninck. Hij woonde op de buitenplaats Weijvliet aan den (ouden) weg van Vlis- sinjgen naar Middelburg. De familie Lambrechtsen was steeds nauw met Zeeland verbonden. De overledene was den 22 Aug. 1854 te Middelburg tgeboren, waar "destijds zijn vader op de buitenplaats De Dolfijn woonde. Hij is 35 jaar ambachtsheer van Ritthem geweest. Nooit werd van uit deze gemeente ver geefs zijn hulpvaardigheid ingeroepen. MIDDELBURG Het is morgen weer een dag, waar naar steeds met groot verlangen wordt uitgezien, en zeker te meer nu het weer gisteren zooveel is verbeterd en heden ook zoo mooi is. Vele plannen zullen gemaakt zijn en reeds vroeg zal muziek door de stad klinken, als de mondharmonïcavereeni- ging Crescendo van af het repetitielo kaal „de Eendracht" te acht uur af mar cheert voor een wandeltocht over St. Laurens, Gapinge en Veere en zoo weer naar Middelburg, waar men te één uur hoopt terug te keeren. Te twee uur zal „Excelsior" van de Markt door de Langedelft en Segeer- straat naar Veldzicht trekken, voor de bijeenkomst van Volksonderwijs, Ook de Postfanfare uit Vlissingen maakt op dat uur een korte wandeling van af den Tramsingel door de Lange- viele en de Vlasmarkt naar het Schut tershof, waar een groote samenkomst van P. T. T. personeel plaats heeft. Hedenmorgen is in den Helm een oefening gehouden met motorspuit I, die was geplaatst op den kelder van het Stadhuis, men kwam met beide slangen tot een respectabele hoogte; jammer dat door het wat lang niet beproefd zijn en droog staan, de motor lucht op zuigde, wat eerste vele, doch later verminderen de onderbrekingen der stralen tengevoD ge had. Bewezen is, dat geregeld beproe ven cler spuiten, een eerste eisch is. VLISSINGEN. De politie heeft aangehouden een drietal z.g.n. wereldreizigers, onder wie twee minderjarigen in padvindersuni form. Het drietal was zonder middelen van bestaan. De twee minderjarigen zijn onder het ouderlijk gezag teruggebracht. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Zaterdagavond 8 uur hoopt de muziekvereeniging Arne's Ge noegen haar eerste zomerconcert op het marktplein te geven. SEROOSKERKE, In de gisteren ge houden bijeenkomst van genoodigden uit alle plaatselijke vereenigingen is voor de installatie van den burgemeester op 13 Juni a.s. een uitvoerend comité geko zen, waarin zitting hebben de heeren: G. v. d. Kreke, voorzitter; S. Meijers, Bz., vice-voorzitter; P. Kesteloo, secr.; J. Versluijs, vice-secr., L. Melse Jz., pen ningmeester en J. J. Cappon, vice-pen- ningmeester. Genoemd comité is opdracht gegeven te trachten het volgende tot uitvoering te brengen: Eerewacht te paard en van versierde rijwielen; volksspelen; concer ten van de muziek- en zangverenigin gen en, zoo mogelijk, vuurwerk. Voor aangifte van paard- en rijwielberijders kan men zich vervoegen bij dhr, A. Dek ker. Met lijsten zal getracht worden de noodige geldmiddelen voor b.s. te ver zamelen. Gemeenteraad van O. en W. Souburg A.s. Vrijdag vergadert de Raad der der gemeente O. en W Souburg des na middags half drie. Punten van bebande.'ing: 1 Notulen. 2. Ingekomen stikken, en meiedeelin- gen 3 Wijziging begrooting 1929 en 1930 4. Vaststelling percentage gemeente lijke inkomstenbelasting 5. Benoeming 2e gemeente-werkman. 6. Kosten onderwijs. 7. Jaarwedderegeling Burgemeesters, secretarissen en Wethouders. 8. Rekening Burgerlijk Armbestuur, 9. Bezwaarschriften schoolgeld en hon denbelasting. Toelichting tot de agenda: Punt 3. Van Ged. Staten is- terug-ontvangen de begrooting 1930 met enkele opmerkin gen- Voorgesteld wordt aan deze opmerkin gen gevolg te geven. Punt 4. Voorgesteld wordt het percentage voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting voor het belastingjaar 1930-'31 te stellen op 5. (Vorig jaar 5,5). De opbrengst der inkomstenbelasting met het percentage van 5.5 is 53094 ge weest. Waar het belastbaar inkomen volgens opgaaf van den inspecteur 1.140.000 bedraagt meenen B. en W. het percen tage op 5 te kunnen stellen, daar in het vorige jaar de staking op de Mij. „De Schelde" tot uiting kwam waardoor vele arbeiders thans ten volle zullen bijdra gen. De mindere opbrengst van de effecten en van den landbouw zal hier niet zóó gevoeld worden, dat daarmede voor vast stelling van het percentage rekening be hoeft te worden gehouden. Punt 5. Aanbevolen worden voor 2den ge meentewerkman: 1. J. Verhage, 2. G. P. Peeters, 3. J. Melse. Voorgesteld wordt de benoeming te doen geschieden voor een proeftijd van een jaar na keuring door een door B. en W. aan te wijzen ge neeskundige. Punt 7. Door Ged. Staten is bij besluit van 9 Mei 1930 een nieuwe jaarwedde regeling ontworpen voor Burgemeesters, Secretarissen, ontvangers en wethouders, waaromrent het gevoelen van den Raad wordt gevraagd, Onze gemeente wordt geplaatst in de 7e klasse dier regeling naar het aantal zielen. Thans worden de jarwedden van de Burgemeesters gelijk gesteld met die van de secretarissen waardoor de Burgemeester met ingang van 1 Januari 1931 zijn nieuw maximum ff 4000) ontvangt, welk maximum met ingang van dien datum ook door den secretaris bereikt wordt in verband met de nieuwe bepaling dat ook den dienst tijd als ambtenaar ter secretarie boven den leeftijd van 23 jaren medetelt voor de toekenning van periodieke verhoo gingen. In verband met de invoering van kindertoeslag voor Burg-, secr. en ont vanger voor wettige of wettelijk erkende kinderen beneden den leeftijd van 18 ja ren, te beginnen evenwel met het derde kind, bedragende 2pCt. van de bruto wedde per kind, zal de secretaris voor één kind in aanmerking komen voor kin dertoeslag. De jaarwedden van de wethouders worden door de regeling gesteld op 250 B. en W. zijn van meening, dat deze jaarwedde voor deze gemeente te laag is en een povere waardeering geeft voor de prestaties die van wethouders als van deze gemeente worden vereischt. Met genoegen wordt dan ook gewezen op het besluit van den Raad waarbij de jaar wedde voor elk der wethouders werd gesteld op 300 waaruit blijkt dat de Raad de werkzaamheden van de wethou ders beter op waarde weet te schatten Daar de regeling voor de wethouders ingaat met 1 September 1931 en dus zal gelden voor het nieuwe college stellen B. en W. voor Ged. Staten te verzoe ken de jaarwedde van de wethouders wederom te bepalen op 300. Gemeenteraad van Vrouwenpolder. Maandagmiddag hield de Raad eene openbare vergadering onder voorzitter schap van den Burgemeester, waarin alle leden tegenwoordig waren. De Voorzit ter deelde mede, dat de heer J. L. van Bortel te Driebergen benoemd tot Hoofd der O. L, School in de afd. Gapinge, we gens benoeming elders voor de benoe ming te Gapinge heeft bedankt. De Voor zitter deelde mede, dat Ged. Staten hebben bericht, dat van 16 tot en met 19 Juni 1930 een gedeelte van den Schellachschen weg No. 3 van den Lig ger der Wegen en Voetpaden in de ge meente voor het openbaar verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten, dat over 1929 aan de gemeente Middelburg ingevolge de Nijverbeidsonderwijswet eene som van f 29.30 verschuldigd is en dat de jaarwedde van de tijdelijke On derwijzeres aan de O. L. Scb ia Je afd. Gapinge door den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is vastgesteld op f 1610.Deze mededee lingen werden allen voor kennisgeving aangenomen. Het schrijven van den Di recteur van de Posterijen en Telegrafie te Middelburg in zake brievenbussen aan woningen, werd in verband met het in de vorige vergadering te dier zake be- slotene, voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten een Circulaire is ontvangen, be treffende de regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen, Ontvan gers en Wethouders, welke Circulaire den Raad werd voorgelezen, dat thans de inhoud dier Circulaire den Raad ter overweging en kennisneming wordt me degedeeld, opdat die Circulaire in eene volgende vergadering zal kunnen, wor den behandeld. Vervolgens, deelde de Voorzitter mede, dat hij in verband met het be danken door den heer van Bortel, zich met den Heer Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Middelburg omtrent de benoeming van een schoolhoofd te Ga pinge in verbinding heeft gesteld en deze gezien de weinige sollicitanten die zich voor die betrekking hebben aangemeld in overweging geeft no. 2 der voordracht den heer L. den Ouden, onderwijzer te Haaften, woonachtig te Herwijnen, te benoemen. Na zeer breedvoerige bespre king werd tot stemming overgegaan, welke tot resultaat had dat de heer den Ouden vier stemmen op zich vereenigd zag, terwijl drie stemmen blanco waren uitgebracht, zoodat de heer den Ouden benoemd was, B. en W. werd opgedragen met den heer den Ouden in overleg te treden inzake zijn indienstreding. ZUID-BEVELAND, WAARDE. Maandag 26 dezer werd alhier door Bestuur en Ingelanden van het Waterschap Waarde eene algemeene vergadering gehouden. Er waren 23 inge landen aanwezig; samen uitbrengende 27 stemmen. De rekening over den dienst 1930 werd goedgekeurd. De ontvangsten heb ben bedragen f 27.989; de uitgaven be liepen 23.334. De begrooting voor den dienst 1930-'31 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 66.693, met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 1.321, Het dijkbeschot werd verhoogd met f 1.per H.A. en werd daardoor ge bracht van f 9.op f 10.per H.A. Na bespreking over de door het be stuur uitgereikte lastgeving tot delven, werd goedgevonden dat het bestuur in dezen voor het vervolg meer soepeler zal optreden. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Onder voorzitterschap van jhr. Lvan Citterst, kwam Dinjsdajgi [j ,L de gemeenteraad in voltallige vergadering bijeen. Aangenomen werd een verzoek van bewoners van dein Hoo,gen zoom om

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1