^rouinciale .Zeeuw sche H.RABBERSehC» Aether-stormen J. F. WQLSKY Or, lahmann Lingerie Colbert Costuums naar Maat No. 12 4. Twee bladen. DINSDAG 27 MEI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. Y nc^en ^us me^ vo^s^e Lange Oelfl I 18 - Middelburg Camisoles vanaf f 2 40 Directoires vanaf f 1.30 Gegarandeerd Indanthren geverfd. BINNENLAND, DE ZENDTIJDVERDEELING. Ir. C. L. M. LAMBRËCHTSEN VAN RITTHEM. f ZEELAND. MIDDELBURG. Avro-actie. VLISSINGEN. WALCHEREN. Zesr nieuwe dessins Vraagt onze StalencoHectie's ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Het drama te Sluiskil. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WD. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Donderdag, 29 Mei, Hemel vaartsdag, verschijnt ons blad niet. Wat is die minister Reymer toch een bovenmatig knap man. Al jarenlang zoe-, ken 's werelds eerste astronomen en physici naar een aether-stormwind en met de fijnste meetinstrumenten kunnen zij dien nog niet registreeren, zoodat zelfs Einstein er aan te pas moet komen. En o aar treedt een eenvoudig Nederlandsch minister van waterstaat op, hij vaardigt één enkele ministerieele beschikking uit en ziedaar: wat voor de wetenschap ver borgen bleef, wordt nu voor elkeen zicht baar, hoorbaar, leesbaar: de aetherstorm is losgebroken doch alleen over Neder land, want buiten onze landspalen lacht men er wat om natuurlijk. En me: recht. Het regent, naar aanleiding van de zendtijdverdeeling, protesten in allerlei vormen bij minister Reymer; vergade ringen worden belegd, de een na den ander en steeds enthusiaster, moties worden aangenomen, ovaties gebracht en strijdliederen gezonden er heerscht een echte gespannen-verontwaardiging onder allen, die de Nederlandsche oud- vaderlandsche vrijheid nog lief hebben. En in de andere kampen? Daar zetelt men nu eens in hoogheid. Eenstemmig verklaarden de woorvoer- ders der verschillende partij-omroepen, elk voor zich: er is ons recht ge daan. Dat eenmaal verklaard zijnde, was bij voorbaat elke actie van A.V.R.O.- vrienden gebrandmerkt als zijnde een actie tot aantasting van recht en dus tot vestiging van onrecht. Dat was wel een heel gemakkelijk en eenvoudig procédé, nietwaar: heel het daarna losgebroken pandemonium kan men nu doodkalm langs zich heen laten glijden en z'n schou ders ophalen in het fiere bewustzijn, zelf een „rechtspositie" in te nemen. En, wanneer dan onder de A.V.R.O.-vrienden van velerlei schakeering die óók maar menschen, en nu zelfs bóóze menschen zijn de rechtmatige verontwaardiging eens wat hoog oplaait, zoo hoog, dat een enkele lekkende vlam wel eens uitslaat en deze of gene, in een bewogen verga dering en onder den druk van het op standige, gevoel, dat over ons komt, wanneer wij ons in onze rechten voelen aangetast, eens wat meer zegt, en dat in fellere bewoordingen, dan men gemeen lijk in zulk een meeningsverschil pleegt te gebruiken dan staat men in de kampen van den partij politieken omroep al weer heel gemakkelijk klaar met die „fiere" houding van: „zie je, tot zoo iets zouden wij ons toch nooit verlagen." Zij, de rooden en de roomschen en or thodox-protestanten, voorzoover zij aan hangers zijn van deze partij-omroepen, vergeten één ding: dat een hevige, eer lijke, want in elk geval subjectief volko men gerechtvaardigde, verontwaardiging zich bij geen massa-demonstratie anders kan uiten dan op duidelijke, nu en dan krasse wijze. Dat behoeven wij, om ons bijvoorbeeld tot den felsten tegenstander, de V.A.R.A., te beperken, den soc.- democraten toch warempel niet te ver tellen! Terwijl wij de hautaine V.A.R.A.- houding nog minder kunnen aanvaarden, wanneer wij denken aan de dreigende woorden, door den heer Oudegeest aan het slot van zijn Groninger Paaschrede dit jaar gesproken. Of komt alleen den sociaal-democraten in Nederland het recht toe boos te worden en een grooten mond op te zetten, als zij meeneu, dat hun mogelijk onrecht zal kunnen ge schieden, terwijl de A.V.R.O.-vrienden op hunne wijze, meestal waardig en een enkele maal eens wat fel, maar steeds met volle overtuiging en groote kracht, niet zouden mogen „demonstreeren"? Dat ware, om een uitdrukking van de Residentiebode te onzen opzichte eens iets te mogen wijzigen „de menschen met den knoet naar de V.AR.A. drijven" Wij zijn dus van meening, dat de ge vallen beslissing van den minister van waterstaat objectief onrechtvaardig is, omdat zij van een onjuiste onderstelling uitgaat, n.l. dat de A.V.R.O. een partij- °mro®P is. Daarom protesteeren de recht, maar zij dienen er daarbij o.i. naar *e s\r.f,ven' 200 weinig als menschelijk mogelijk is, de grenzen van het waardige protest te overschrijden. Zooveel ten aanzien van den storm van verontwaardiging, die 's ministers beslissing heeft doen opsteken onder al de vrij- of vrijzinnig denkende Neder landers, van rechts en van links. Rest de vraag: zal de protest-actie iets bereiken en, indien zij iets zou kunnen bereiken, wat ware dan het meest wen- schelijke Met de laatste vraag beginnende, zou den we nog eens met nadruk willen vooropstellen: geen enkele partij-omroep kan op redelijke gronden meer dan een klein deel harer uitzending rechtvaardi gen met een beroep op haar politiek- godsdienstigen grondslag. Die fictie late men nu meteen varèn: het is een leugen Men sla er eiken omroepgids van eiken partij-omroep maar op na, en neme de moeite daaruit wat becijferingen van ver houdingen in tijd te maken, om door de nuchtere feiten gedrongen te worden tot de verklaring: dat van eiken partij-om roep, hoe ook gekleurd, een niet onbe langrijk percentage wordt ingenomen door zuiver algemeene zaken, waaraan met den besten wil ter wereld n i e t s specifiek roomsch of arbeiderskultureels of orthodox-protestantsch te bespeuren valt. Dat is geen theorie, geen liberale theorie ook, maar een doodnuchter feit. Welnu: die dingen moet de A.V.R.O. of een andere algemeene Nederlandsche radio-omroep verzorgen. En daarvoor dient zij de beschikking te hebben over de beste Nederlandsche zend-apparatuur, omdat deze algemeene omroep als syn these van het Nederlandsche kultureele leven zal dienen te gelden voor den Ne derlander en den buitenlander. Dat is de nuchtere feitelijke bestaans grond voor één algemeene Nederland sche omroep voor kunsten en weten schappen. Wanneer daarnaast een tweede goede, over heel Nederland duidelijk hoorbare zender, de heele week ter beschikking wordt gesteld, naar de verhouding hun ner getalsterkte, aan de V.A.R.A. en de K.R.O. en de N.C.R.V. en de V.P.R.O. enook de Liberale zendvereeni- gingdan zijn, met zoo'n zender voor een volle week, de partij-omroepen niet alleen liberaal, maar ook nog royaal behandeld. Dit is de eenig waarlijk rechtvaardige oplossing, naar onze opvatting van wat recht is in dezen. Zou zij kans hebben verwezenlijkt te worden, al ware het slechts ten deele? Wij gelooven het helaas niet. Om twee redenen: Ten eerste de dubbeltjes-quaestie, die deze quasi-ideeële materie helaas meer beheerscht dan menigeen vermoedt en dan ons wenschelijk voorkomt, en Ten tweede, wijl de partijen, die mee- nen dat deze „rechtsche" beslissing van den minister een beslissing van recht is, in de Kamer gezamenlijk een groote meerderheid hebben. Daarom zal een radio-coalitie van de rechterzijde (of althans een groot deel daarvan) met de in getal sterke sociaal-democraten wel zorgen, dat de partij-omroepen in hoofd zaak houden wat zij kregen van de radio- kluif. Maar tegen wat wij als onrecht zien, zullen we niettemin protesteeren met kracht. een waarborg voor prima kwaliteit. (Ingez. MedJ De afdeeling Amsterdam van den V.D bond heeft gisteravond in een openbare vergadering de zendtijdverdeeling be sproken. Spreker was mr. P, J. Oud. Na het beëindigen der rede werd onder luid gejuich de volgende motie aangenomen: De vergadering, overtuigd dat geen enkele polossing van het radio-vraagstuk billijk kan worden genoemd, die niet een der zenders volledig ter beschikking Hoe moeilijker de taak, hoe grooter glorie in het volbrengen. laat aan den algemeenen omroep; spreekt als hare meening uit, dat de be slissing van den minister van waterstaat inzake de verdeeling van den zendtijd tus- schen de verschillende omroepvereeni- gingen moet worden gequalificeerd als onrecht, protesteert tegen het sectarisch drijven, dat in die beslissing is gelegen, en eischt van de regeering, dat aan de A.V.R.O. de volledige beschikking wordt gegeven over den zender te Hilversum of dat aan de A.V.R.O. worde toegestaan een eigen zendsysteem in te richten. Het bestuur der vereeniging. „De Vrije Luistervink" heeft aan den minister president Ruys de Beerenbrouck een telegram gezonden waarin de bemidde ling van den president wordt ingeroepen omtrent het door hun vereeniging bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend request inzake de zendtijdver deeling van den radio-omroep in parti culiere audiëntie door minister v, Wa terstaat te worden gehoord. Hun aan vankelijk toegestaan verzoek is door dezen minister naderhand afgewezen wegens de protestvergadering der A.V. R.O. te Utrecht, die echter niet door de vereeniging is georganiseerd, zoodat zij daarvoor de verantwoordelijkheid moe ten afwijzen. Daarna heeft de minister van Waterstaat de toelichting na kennis neming van het request overbodig ge oordeeld, welke meening het bestuur voorbarig toeschijnt, zoolang het aan- hooren dezer toelichting door den minis ter wordt geweigerd. Waar levensbelan gen hunner vereeniging op het spel staan, vertrouwt het bestuur gaarne, dat het op de geneigdheid tot bemiddeling van den president niet tevergeefs een beroep doet. Voor de Huizer-microfoon heeft gister avond de voorzitter van de N. C. R. V'. mr. Van der Deure een rede ge houden. Hij gaf een overzicht van de om roep geschiedenis en verzekerde, dat mi nister Van de Vegte nadrukkelijk ver klaard had, dat de voorloopige regeling, waarbij indertijd de H.D.Ó. alle zend uren kreeg waarvoor zij gecontracteerd had, niet als een prejudice beschouwd mocht worden, voor hetgeen later defi nitief te dien opzichte zou worden vast gesteld. Met het voorstel van de Staats- commissie-Ruys, waarbij de K.R.O. en de N.C.R.V. ieder 25 pet. en de H.D.O. 13^2 pet zou krijgen, ging baron Tindal destijds accoord. Toen kwam de Radiowet die billijk heid eischte. Heeft nu de N.C.R.V. min der rechten dan de A.V.R.O.? Zijn de rechten van de N.C.R.V geen eerlijk ver worven bezit? Hebben de sectarissen minder recht dan de vrijzinnigen? Bo vendien blijft het de plicht van de N.C. R.V. om de V.A.R.A., wier beginselen zij een ramp voor ons land acht, te bestrij den, doch alleen langs wettigen weg. Want zijn de socialisten niet evengoed Staatsburgers als wij? vroeg de voor zitter. Door de verdeeling van den zendtijd hebben nu alle omroepen dezelfde moge lijkheid gekregen. Er is echter geklaagd over het feit, dat nu de A.V.R.O, maar drie eigen zenddagen heeft; de morgen wijding vervalt, een ruiling was echter zeer goed mogelijk geweest, aangezien die morgenuren niet van zooveel belang zijn. Samenwerken in deze is nu echter door de A.V.R.O. wel heel onmogelijk gemaakt Ook voor dezelfde uitzending, het cultureel gedeelte, cursussen en lunchmuziek, was het mogelijk geweest federatieve samenwerking te bereiken. Men is verwonderd geweest, zeide mr. Van der Deure, dat wij zoo blij waren met deze regeling, die ons toch niet meer zendtijd heeft gegeven. Men kan echter ook blij zijn, wanneer een aanval op geestelijk goed is afgeslagen. Bij deze zendtijdverdeeling zijn de Christelijken, ook al moest er terecht tijd verkregen worden voor de V.A.R.A., niet ten ach ter gesteld bij de liberalen. Mr. van der Deure zeide vervolgens geen polemiek te willen voeren over het optreden van de A.V.R.O. in de laatste protestvergadering. Indien de persver slagen juist zijn, wordt het bestaansrecht van de N.C.R.V. nog eens duidelijk be wezen, Immers, indien men dit moet be schouwen als uiting van cultuur en be schaving, dan is het met die cultuur en beschaving toch bitter gesteld. Mr. v. d. Deure vergeleek ten slotte den radiostrijd met den schoolstrijd, een agitatie van 1878 tegen de wet-Kap- peyne met de strijdwijze van thans. Ook nu weer voert de N. C. R. V, strijd voor de Chr. beginselen. Te 's-Gravenhage is overleden de heer ir. C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, directeur van de Dordtsche Petroleum Industrie maatschappij. De overledene, was ridder in de orde van den Neder- landschen leeuw. De heer Lambrechtsen van Ritthem werd 22 Aug. 1854 te Middelburg geboren. Hij bezocht de H.B.S., daarna de Technische School te Delft en ver wierf daar het diploma van civiel inge nieur in Juni 1877. In 1889 werd hij as sistent in de waterbouwkunde aan de Politechnische School en het jaar daarop volgende ingenieur van den provincialen waterstaat in Z e e 1 a n d. In Juni 1895 werd hij benoemd tot directeur van pu blieke werken te Amsterdam, welke be trekking hij verliet toen hij in Januari 1900 benoemd werd tot directeur van de „Dordtsche Petroleum Mij." en zulks bleef tot die maatschappij in 1911 aan de Koninklijke overging. Bij het comité van actie is bericht inge komen, dat op de protestvergadering op Zaterdag 31 Mei a.s. als spreker zal op treden G. A. baron Tindal, lid van het Dagelijksch Bestuur der A.V.R.O. De Koningstraat alhier was gisteren in vlaggetooi ter eere van het echtpaar G. Midavaine, die hun 50-jarig huwelijks feest herdachten. Des avonds te half acht verzamelden zich de leden van het Chris telijk Fanfarekorps op het Hofplein om een senerade te brengen aan den koster der Geref. Kerk en zijn echtgenoote. Voor de woning werd ten eerste psalm 36 ten gehoore gebracht en daarna nog een lied uit den Christelijken liederen bundel. De oudjes hoorden diep bewogen deze hulde aan en nadat het bestuur en en directeur ben had gecomplimenteerd, tiad ds, D. Ringnalda naar voren om als preases van den Kerkeraad der G'ref. gemeente namens het echtpaar de leden van het fanfarecorps dank te bren gen vo.r deze hulde en dat in den geest cïie bij Je oudjes in hun hart leeft. Spr zich rientende tot het gouden paar bracht hen dank voor alles wat zij voor de Geref. kerk doen en wees er op, dat zij voor al dankbaar zijn aan God, die hun zoolang een gelukkig huwelijksleven deelachtig deed zijn. Spr. verzocht allen aanwezigen hen toe te zingen „Dat 's Heeren zegen op U daal". De muziek zette dezen spalm in en vele omstanders voldeden aan het ver zoek van den predikant. Nadat nog de marsch „San souci" ten gehoore was gebracht, trok het muziek gezelschap af en ging langs Zuidsingel, Noordstraat, Markt, Langeviele naar den Buitentuin, het repetitielokaal van het korps. B. e'n W;. stellen den raad nog voor te verkoopen aan D. Chr. van der Linde 100 vierk. M. en aan J. N. D. Bijl 280 vierk. Mindustrieterrein aan de v. Di s- hoeckstraat voor resp. f500 en 1' 1100. In de gisteravond gehouden verga dering van de vereenigjmg voor Zieken- huisverplcgingwerd !t voorloopijg bcsluur bestuur definitief: als zoodanig benoemd. Enkele wijzigingen zijn in de regeling der uitkeering gebracht). De wachttijd is teruggebracht van 6 op 3 maanden, reeds van af den eersten dag van opna me heeft ui'tkeerinig plaats' en het entree geld vervalt. Een der leden vestigde er de aandacht op dat de vereeniging maar juist uitkomt,; en die te Middelburg een flink overschot heeft. De voorzitter, dr. A. Staverman, acht dit een gevolg van het samengaan met Middelburg van het platteland, waarvan men minder naar een ziekenhuis gaat. (Uit het verslag van de vergadering der Middelb urgsche vereeniging bleek, dat dit juist verandert, o.a. door vergoe ding der vervoerkosten. Red.) O. EN W. SOUBUR'G. De gemeenten raad vergadert Vrijdag a.s. te half drie. Ï.Li I 1 (Ingez. MedJ ST. LAURENS. In een zeer druk be zochte vergadering werden benoemd tot leden van 't comité voor het organi- seeren van feestelijkheden bij de installa tie van den nieuwen burgemeester de heeren: P. Vader Hzn., regalinigscommis saris; J. Wondergem, voorzitter, C. Kole, secretaris, J. W. David se penningmees ter, G. F. Weeda, \V. Rooze Joh. Markus sen, A. Wattel, D. Koole. TERNEUZEN. Met de Staatscourant van 26 Mei zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Zuid- Nederlandsche Stoomvaart maatschappijl en de A. C. Lensen's Stoomvaart-Mij. N.V. beiden alhier gevestigd. r?*'ISJr SLUISKIL. In verband met het! drama te Sluiskil in den nacht van Za terdag op Zondag j.I. vernemen we thans' dat hier niet aan misdrijf moet worden gedacht. Het slachtoffer dat een einde aan zijn leven maakte, en daarbij nog een ander verwondde, was geestesziek. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. AARDENBURG. Het Oude Mannen- en Vrouwenhuis van het Burgergasthuis', dat indertijd in publieke veiling werd ver kocht, zal worden omgebouwd tot ©enige burgerwoon-huizen. Zelandi'a verneemt dat het voorfront vrijwel ongewijzigd zal blij ven. I 5 I C ADZ AND. Donderdagmiddag j.I. werd alhier op de weide van den beer J. Kools-Erasmus een fokdag van rund vee. gehouden .georganiseerd door de 'oontrolevereeniging van fadzand enZuid- zande in samenwerking met de fbkcen- trale van West-Zeeuwsch Vlaanderen. Ruim 80 stuks rundvee, hoofdzakelijk! na,ar leeftijd in onderscheidenei rubrie ken ondergebracht, werd op het terrein igebraeht om door de keuringscommissie beoordeeld te worden. Deze commissie bestaande uit de heeren Zwagerman van Middelburg, Kloek, 's-Gravenhage, Koop man, JMieuwerkerkji Kleinepier, Seroos- kerke en Brevet, Oostburg, constateerde met genoegen, dat mooi vee aanwezig twas. f 25 medailles waren door verschillende personen en vereenigiiiigen beschikbaar igesteld voor de beste exemplaren. Door de bewoners van .den Prin- sendijk (gemeente Colijnsplaat) werd bij het classikaal bestuur der Ned. Herv. Kerk een verzoek ingediend, om een zoodanige kerkelijke grens'wijzing, dat zij kerkelijk bij Kortgene gevoegd' worden. Dit verzoek is ingewilligd', en de bewo ners van den Prinsendijk behooren nu kerkelijk bij Kortgene. Ds. W. S. van Leeuwen te Velsen, die het beroep als predikant Dij de Ned. Hervormde Gemeente te Rotterdam heeft aangenomen, werd 26 Februari 1894 te Baarn geboren. In 1917 werd ds. Van Leeuwen candi- daat in Drente. Twee jaar later op 13 Juli 1919, aan vaardde hij1 het predikantsambt en wel te E 11 e w' o u t s d ij k tot 19 Oct. 1924, toen hij' naar zijn tegenwoordige standplaats Velsen vertrok. Bedankt voor het beroep naar Zuid- Beijerland door ds. E. Domna te Oost- kapelle Lord Davidson, oud-aartsbisschop van Canterbury, is Zondag overleden. Randall Thomas Davidson was in 1848

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1