iprouinciale jZeeuw&che X/EEE1M Bij Examens No. 12 3. Twee bladen. MAANDAG 26 MEI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang. Donderdag, 29 Mei, Hemel vaartsdag, verschijnt ons blad niet. BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen If; 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel ymeer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Waar ligt Middelburg Door zijn schoonheid en z'n oude ge bouwen, z'n mooie ligging en de karak teristieke kleederdrachten, door z'n stad huis en Abdij en doordat het een Neder- landsche provinciale hoofdstad is, weet menigeen op dit aardrond wel, waar Mid delburg ligt. Dat zullen verscheidene Ne derlanders en Belgen, Duitschers en De nen en Polen en Tsjechen en Ameri kanen wel beamen. Maar: er zijn klaarblijkelijk ook nog verschillende menschen in binnen- en buitenland, die beroepshalve dienden te weten waar een van de elf provinciale hoofdsteden van Nederland ligt, maar die daaromtrent helaas in angstige onzeker heid verkeeren en wat erger nog is niet de middelen te baat grijpen, om deze gapende afgrond in het massief hun ner overigens stellig zeer gedegen en veelomvattende kennis te overbruggen of op te vullen. Daar is in de eerste plaats b.v. de man, die de kaart van onze havensteden schilderde in het Nederlandsch gebouw op de Antwerpsche tentoonstelling: het kanaal door Walcheren staat er als een breede band op, maar: Middelburg ont breekt daar, als was het van den aard bodem weggevaagd Dan zijn daar twee brieven, uit Luxem burg-hoofdstad aan onze redactie ge zonden. De eerste, een expresse, kwam met belangrijke vertraging aan, nade- maal de man die daar ter plaatse voor de expeditie zorg moest dragen, den brief eerst maar eens naar Brussel zond, al waar men er klaarblijkelijk al evenmin raad mee wist en hem doorzond naar Antwerpen; daar had men toch wel eens van Middelburg gehoord en zoo kwam, zij het dan met de noodige vertraging, de brief ter plaatse. En toen de tweede: het scheen namelijk, dat men er in de plaats van afzending geen vrêe mee had gehad, want een eenige dagen nadien uit dezelfde stad naar hier verzonden brief kwam alweer te laat aan: hij bleek, volgens poststempel, eerst in Londen geweest te zijn! Daar wist men natuur lijk den weg naar ons mooie oude stadje wèl te vinden. Edoch, het zijn niet alleen de buiten landers, die ons niet weten te vinden; dezer dagen toch vernamen we van iemand hier ter stede, dat hij een brief ontvangen had uit een klein plaatsje in den Haarlemmermeer, en die had de reis naar Middelburg gemaaktvia een aantal plaatsen van dien naam in Zuid-Afrika Eén opmerking Men kan zeggen, dat deze dingen niet te pas komen, hetwelk in theorie toege- gegeven worde. Maar: ga eens na wat de post niet al te verwerken heeft, en wees er dan óók nog een beetje verwon derd over en erkentelijk voor, dat er zoovéél prompt op tijd goed afgeleverd wordt, en slechts zoo weinig poststukken ommelandsche reizen maken als hier be schreven. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Zaterdagavond hebben Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana in den Stadsschouwburg van Amsterdam de galavoorstelling bijgewoond. Te 8 uur kwamen de hooge bezoekers aan het ge bouw en werden ontvangen door den heer Merkelbach, directeur van den schouw burg, en den heer Dirk Verbeek. In de vestibule bevond zich ter begroeting o.a. burgemeester De Vlugt. Het publiek, dat alle rangen vulde, verhief zich van de zetels toen de Ko ninklijke familie in de loge verscheen. Er waren veel autoriteiten aanwezig. Nadat de zangeres Di Moorlag twee coupletten van het Wilhelmus had ge zongen, werd onmiddellijk begonnen met de opvoering door het Vereen. Tooneel van het blijspel „Een huwelijk onder Lo- dewijk XV", door Alexander Dumas fils. Na afloop der voorstelling begaf de Kon. familie zich dadelijk per auto naar het Paleis terug. DE INSCHRIJVING VANWEGE. HET LOODSWEZEN. Op vragen, van het Tweede Kamerlid, de heer Boon inzake de 'inschrijving vanwege het Loodswezen naar de le verantie van twee partijen boeien, heelt de minister van defensie geantwoord. Bij de voorbereidende besprekingen voor deze i nschrijlving met de directie van de Rijkswerf te Hellevoetsl|nis werd door haar medegedeeld, d|ajti ofschoon op beide perceelen zonde worden inge schreven, slechts één perceel door haar in bewerking kon worden genomen. Bij1 de gehouden inschrijving, toen bleek, dat zij voor beide perceelen der laagste in- schrijfster was, kwam zij terug op even- bedoelde verklaring. De laagste op de Rijkswerf volgende inschrijver verklaar de, dat hij bereid was zooveel Van den prijs te laten vallen, dat deze gelijk "Werd aan dien v,an de Rijkswerf. Hij zou bij gunning wel is waar met verlies moeten werken, maar wilde dit offer brengen, ten einde sluiting van de fabriek te voor komen. Deze fabriek heeft reeds vele malen zeer tot genoegen betonningsma- terieel voor het Loodswezen geleverd. De minister heeft de hem hier gebo den gelegenheid tot het voorkomen eener niet onbelangrijke werkloosheid gaarne aangegrepen. Bij de inschrijving van de Rijkswerf is ongetwijfeld een prijsregelend invloed uitgegaan. Uit dit op zich zelf staande feit mag geen conclusie van algemeene strekking worden getrokken. Door het Loodswezen wordt aan de Rijkswerf te Hellevoetsluis niet stelsel matig werk onthouden, dat voor haar geschikt is. Er is dan ook geen sprak1© van, dat ten gfevolge van een zoodanige onthouding het arbeiderspersoneel der werkplaats van het Loodswezen te V1 i s1 - sin gen reeds tot 20 man is aamge- groeid. Dit personeel bestaat u'it niet meer dan 4 man. HET VEER AAN DEN MOERDIJK. Zaterdagmiddag is met goed gevolg te water gelaten vanaf de helling der scheepswerf: „De Biesbosch" te Dord recht, de opdracht van het ministerie van Waterstaat gebouwde tweede stoom- pont ten dienste van het veer Willems dorp-Moerdijk. De hoofd-afmetingen van het vaartuig zijn lang 40 M. en 10.5 M. breed. In het algemeen is de pont van hetzelfde type als de reeds in gebruik zijnde. Alleen de lengte bedraagt 2,5 M. meer, waardoor de vervoercapaciteit grooter is. Gerekend wordt, dat de boot over een maand vaarklaar zal zijn. HET MESSCHAERT-MONUMENT. Zaterdagmiddag is te Hoorn een monu ment onthuld, gewijd aan de nagedachte nis van den beroemden zanger Johan nes Messchaert (1857—1922), een werk van den jongen beeldhouwer Josef Can- tré, ;te Oisterwijk. De onthulling geSchied- de door den algjemeenen voorzitter der Maatschappij tot bevordering vah Toon kunst jhr. mr. dr. E. A. van Bere-i slteijn. Het beeldhouwwerk rust op een voet stuk van rooden baksteen, waarin een (bloemenbak is aangebracht, die! thans gevuld is met paarse viooltjes. Chr. Lyceum voor Zeeland. Na,ar de Zeeuw verneemt zal op Woensdag 11 Juni a.s. te Goes een al gemeen© ledenvergadering worden ge houden, waar de zaak van het Lyceum verder zal worden behandeld. MIDDELBURG. Zaterdagavond j.l. had in 't Schut tershof alhier een 'bijéénkomst plaialis van A.V.R.O.-luistervin'kén, ten einde te geraken tot oprichting van een comité vani actie met 'betrekking tot de ver deeling van den zendtijd. Bij ontstentenis vani den voorzitter van het Gewestelijk Bestuur mr. J. Adriaanse, fungeerde mr. H. Pleyte, lid van voornoemd bestuur, als voorzitter. Na uitvoerige besprekingen werd een comité van actie opgericht, bestaande uit 15 leden. Tot secretaris en penningmees- teresse werden resp. .gekozen mr. J. Moo- lenburgh en mejuffrouw M. J. C. Mijln- lieff. Aan het comité werd de voorbe reiding opgedragen van een protestver- Een liefde uit achting geboren wordt bij den dag inniger en hechter. gadering, te houden op Zaterdag 31 Mei a.s. Als spreker zal daar optreden ml' J. Adriaanse, terwijl verder een lid van het hoofdbestuur der A.V.,R.O. is uitge- noodigd. Voor bijzonderheden zie men de in dit nummer van ons blad voorkomende ad vertentie. In de Vrijdag onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom gehouden Ledenvergadering van het De partement Middelburg der Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en handel, heeft de secretaris het jaarverslag over 1929 uitgebracht. Daaruit bleek, dat het ledental stationair is gebleven. De secretaris beveelt den leden daarin aan in eigen kring propaganda te maken voor het lidmaatschap van het Departement, aangezien handel en nijverheid door een groot ledental slechts gebaat kunnen zijn. Het Departement organiseerde in den afgeloopen winter een lezing, die zeer veel belangstelling trok. Aan belangstellenden zal op aanvrage daartoe de secretaris, de heer L. A. van der Harst, St. Janstraat 199, gaarne exemplaren van het: tijdschrift der Maat schappij „Maatschappijbelangen" toe zenden, „Het was er gezellig, het was er vroolijk en het was er druik". Met deze aanwljlzingen en wellicht met no,g enkel|e dergelijke waardeerende uitdrukkingen zouden wijl kunnen volstaan na ons be zoek op Zaterdagavond aan „Die Kondi- torei" ingericht door de pioniersters van de MMdelburgsche padvindsters in het clublokaal .aan dén Zuidsingel. Het zou echter tekort zijn voor hetgeen geboden werd. Ten eerste mag niet on vermeld blijven dc aangenaam aandoen de wijize van aiankleeding van het lokaal o.a. door de verlichting! 5 giorno. Vlugge pioniersters zorgden voor spijs1 en drank tegen billijken prijs, terwijl! op het geïm proviseerde tooneel aardige muziek, dans, zang' en voordracht door pionier sters, padvindsters en kabouters ien beste werden gegeven, die door de wij'ze van vertolking, maar ook door de pak kende costuums het uitstekend lieden. De padvinders, die voor deze gelegen heid hun lokaal hadden afgestaan, w'aren met hun band present en vulden op de van hun bekende goede wijfze de pauzes, tusschen de cabaretnummers. Zoo gezegd, het was er 's avonds druk, maar naar wij' vernamen was1 er ook des middags een jkruk bezoek en mag dan ook van een welverdiend succes worden gesproken. iMet onjs zullen vele stadgenoojJen zich meermalen geërgerd hebben, aan de ontsiering; van den voorgevel v.an het Stadhuis, door het er voor en tegjen plaatsen van karren en rijwielen. Ten eerste is dit een weinig mooi aanzien, maar bovendien is. het voor de eigenaars een zeer onveilige bewaarplaats. Dit nu is afgeloopen, doordat ieder rijwiel, iedere kar, die hier geplaiatjsl wordt, in overleg met en op last van de politie onmiddellijk wordt opgebor gen in de voormalige vteeschhal. Deze is daarvoor kteurig in orde ge bracht door het plaatsen van rijwiel- rékken. Een groole verbetering is1 ook aange bracht, doordat aan ieder der bodes', die Igieregeld de stad 'bezoeken een ge nummerde ruimte is verhuurd waar de voor hen aangebrachte colli's sleteds; droog en veilig' kunnen worden opgeborgen* Voor wagens enz. dient het vroeger als bergplaats bij de veiling in gebruik geweest zijnde lokaal in den Helm. Dit alles is geregeld met volle medef- werking en instemming van het gemeen tebestuur, door W. Hubrechtsen), die zijn goede zorgen aan alles wijdt en daarvooi natuurlijk' een vergoeding vraagt. Vooral ook op drukke, dagen is echter een veilige 'bewaarplaats van de „kar retjes" zeer gewenscht en is een' be looning van 10 cent daarvoor ze'ker bil lijk' te noemen. VLISSINGEN. B. en W. stellen den raad voor aan den heer W. K. B. Boom,| (directeur van het havenbedrijf op zijn verzoek we géns gezondheidsredenen eervol ontslag te verleenen met 1 Juli en onder dank betuiging voor de vele diensten de 'ge meente bewezen. Vrijdagavond wordt alhier in het Concertgebouw een A.V.R.O.-proiestver- gadering gehouden, met als spreker de heer mr. J. Adriaanse, consul voor Zee land der A.V.R.O., en een vertegenwoor diger van het bestuur. WALCHEREN. SEROOSKERKE. De nieuw benoem de burgemeester van Serooskterke (W.) de heer P. Dragenans1, zal op Woensdag 11 Juni feestelijk geïnstalleerd worden. WESTKAPELLE. In deze gemeente lieerscht onder de varkens, ook onder die, welke tegen deze ziekte ingeënt, zijn, de vlekziekte. Drie dezer dieren zijn! reeds aan die ziékte 'bezweken. Pcldervergadering te Nieuw en St. Joosland. Vrijdagmiddag vergaderden alhier de onderstaande Polders: Nieuw Sint Joosland, Van de 21 stembevoegde Ingelanden waren 15 aanwezig of vertegenwoordigd, uitbren gende 21 stemmen. Ingekomen stukken werden vooi zoo ver hierna niet anders is vermeld voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding der ciculaire betref fende de Ziektewet werd besloten voorloopig de werklieden te verzekeren bij den raad van Arbeid, en van hun loon 1 pet. in te houden, voor de te betalen premie. De rekening over 1929-'30 werd goed gekeurd en vastgesteld op f 3758.in ontvangst en f 3608,in uitgaaf. De begrooting voor 1930-'31 werd vast gesteld in ontvangst en in uitgaaf op f 3688.Het Dijkgeschot, werd be paald op f 12.50 per H.A. of 50 cent min der dan het vorige jaar. Besloten werd aan de Ingelanden in 't vervolg een uit treksel te zenden van de rekening en Begrooting vóór de vergadering plaats heeft. OudSintJoosland. Tegenwoor dig of vertegenwoordigd waren alle In gelanden, Wat de circulaire betreffende de Ziektewet betreft werd besloten de werklieden te verzekeren bij dea Raad van Arbeid, en van bun loco 1 pet. in te houden voor de te betalen premie. Naar aanleiding van de circulaire om een bqdrage voor het comité tot onderzoek van de bestrijding der iepenziekte, werd besloten 5 jaar f 2.50 p. j. in die kosten bij te dragen. De rekening over 1923-'30 werd vastgesteld op f 2191.in ont vang en f 1889.in uitgaaf. De Begroo ting voor 1930-'31 werd vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op f 2021.Het Hét Dijkgeschot werd bepaald op f 6.50 per H.A. Zijnde f 1.minder dan het vorige jaar. Besloten werd, in 't vervolg aan de Ingelanden een uittreksel van de rekening en de Begrooting te zenden vóór de vergadering. ZUID-BEVELAND. HE'INKENSZAND1. Zondagnacht is éen onder deze gemeente staande schuur op tot dog toe onverklaarbare wijze 1 tot oen igrona "foe afgebrand. Van den vee stapel kwamen eenige beesten", waaronder paarden,, in de vlammen' om, terwijl een gjroote partij' landbouwwerktuigen en een mel'kterijiUrichting verloren gingen. Eenige uren tevoren had een onweer gewoed,) doch de eigenaar van de schuur had daarna nog een onderzoek ingesteld doch van onraad niets' 'bespeurd. Verzekering dekt de schade. BORSSELE, Vrijdagavond sprak de heer Walien uit Breskens in een open bare vergadering over: „De beginselen der Christelijk Historische Unie. Men wilde trachten, naar de v'oorzitter, ds. Elenbaas, zeide, in deze gemeente een Christelijk Historische kiesvereeniging op te richten. In zijn inleidend woord sprak hij er zijn vreugde over uit, dat Borssele een Christelijk Historisch bur gemeester heeft gekregen; hij meende, dat de gemeente daarop recht had, daar de Gemeenteraad „rechts" is. De heer Wallien besprak daarna het program der Christelijk Historische Unie. Hij meende er in zijn rede er o.a. op te moeten wijzen, dat de openbare school niet was, wat ze zou moeten zijn. Haar neutraliteit was een grief tegen haar en de Christelijk Historischen zouden alleen voor haar kunnen zijn, als zij op Chris- telijken grondslag rustte. Zestien personen vormden het gehoor De spreker meende, dat, als er slechts een 10-tal wilden toetreden, een kiesvereeni ging kon opgericht worden. Er gaven zich juist 10 op, en, waar de voorzitter van 5 niet aanwezigen de toezegging had. olïjft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhard Is Zenuwitabletten ge bruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) dat ze lid wilden worden, werd tot de oprichting overgegaan. Tot hen, die toe traden, behoorde o.a. een der wethouders, die verklaarde, dat hij c.h. was en dus tot rechts behoorde, schoon hij als candi- daat van de lijst der linksche partijen ge kozen is. In zijn slotwoord wees de voorzitter er op, dat de c.h. alhier bij de a.s. raadsverkiezingen zeker wel 1, mis schien 2 zetels zouden verwerven, waar door dan de Raad overwegend rechts zou worden. THOLEN. SCHE.RPENISSE. In dé op 23 Mei alhier gehouden vergadering van Inge landen v. h. Cal. Wat. Schcrpeniis'sé, werd de rekening vani hét Waterschap voor het dienstjaar 1929-'30 vastgesteld op een ontvang van f 14.926 en uitgaaf f 14.201, alzoo een g'oed slot van f724 De beglrootinig voor 1930-'31 werd vast gesteld op een ontvang en een uitgfegaf van f12.136 met een posit voor onvoor zien van f 997. Het bestuur kreeg mach tiging tot het aangaan van een kasgeld- leening groot f 3000 a 5 pCt. Voor het onderhoud der wegén zal een geschot worden geheven a f4 per H.A. en vóór den overigen dienst een verhoogd ge- schot van f 2.50. STAVENISSE. Tot buitengewoon op zichter bij1 den bouw van den nieuwen provincialen steiger alhier is benoemd de heer J. Dekker van Westkapelle. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D, SLUISKIL. In den nacht van Zater dag op Zondag j.l. werd in een wooi*- 'keet, staande op het terrein van de Cokes fabriek te Sluiskil, een man aan getroffen 'badende in zijn bloed. Bij1 on derzoek bleek, het een Italia ansch werk- (mam te zijn 'bij' die fabriek' in' dienst* dje een doodelijke wonde aan den hals'bleek te hébben en ook reeds; .was overleden. Het lijk' isi naar Axel vervoerd en Zon|- /dag'morgen vandaar overgebracht naar het ziekenhuis' te Sluiskil. De polijtié 'stelt een onderzoek in naar de vraag of hier misdrijf in het spel is. Heden .vertrok' de Justitie uit Middelburg om een! onderzoek ter plaatse in te stellen. Geref. Gem. Tweetal te Goes ds. A. de Blois' te Dirksland en ds. M. Heikoop te Utrecht. Onze stads'beiaardier, de heer Th. C. Ferwerda, heeft een uitnoodiging ont wanten om inl Augustus van dit jaar een 'beiaardconcert te géven in Rouaan. Een legaat van Nansen. Nansen heeft éen vierde gedeelte van zijn vermogen vermaakt aan' de Nansen- stichting ,die in Noorwegen werd opge richt na een van zijn pool-expeditijeM voor wetenschappelijk doel. Aang;enomen wordt dat het bedrag, dat de stichting ten deel is gevallen, negentig duizend kronen bedraagt. Benoemd aan de Chr. School te Lewedorp ('s Heer Arendsker- ke), mej. B. Fokke te Rotterdam en J, Janse, tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school voor U. L. O. te Terneuzen. Benoemd tot onderwijzer aan de school der Ger. Gem. te Aagteker- k e de heer J. Gideonse thans als zooda nig werkzaam te St. Annaland. Voor het toelatingsexamen tot de Hoogere Krijgsschool zijn geslaagd: voor de krijgskundige studiën le luitenant van het regiment Jagers P. P. C. van Rijen en voor de intendancestudiën le lui tenant der infanterie M. Carol. Schoolreisjes. W,ij ontvangen een exemplaar van den achtsten jaargang van den „Gids voor 'Schoolreizen". Hij- is in den loop1 der jaren een betrouwbaar handboekje ge-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1