^ïromnciale ifeeituische XXCEEL^ tl. Ster per Silo eis lp stiltarüf Drie bladen. ZATERDAG 24 MEI 193 0. Eerste blad, 173e Jaargang, IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. tweede kamer, Zaterdagavond ZEELAND. BIOSCOPEN. ARNHEM KERKNIEUWS. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel', voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcnèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No, 12 2, Badende in het licht Twee heeren op fietsen, met petten voorzien van duimbreed gouden banden, en wier beroep ten deele bestaat uit het afroepen van hotelnamen op het stationsperron, zeiden gistermiddag in De Langedelft zoo terloops hardop „Vanavond elf uur brandt de proefver- lichting hè? Toen zagen we, dat een van hen op dien breeden goudstroom de woorden „Hotel de Nieuwe Doelen" droeg, we hadden alreeds opgemerkt, dat men daar, en bij Boasson onder den Luifel, bij de Ooievaar en op den Roo den Toren van Sluys, groote lampen op stellages had aangebracht (zoo, als die op de Antwerpsche tentoonstelling en met succes gebruikt worden voor de buitenverlichting van de monumentale ingangspoort en de paleizen der ver schillende naties) toen lag de gevolg trekking voor de hand, dat de aan staande feestverlichting van het Middel- burgsche stadhuis gisteravond vermoe delijk geprobeerd zou worden, nietwaar? We hebben het er althans op gewaagd en zijn des avonds 11 uur marktwaarts getogenen daar bleken heel wat meer Middelburgers het geheim ontdekt te hebben. De markt zag zwart, of toch op z'n minst donkergrijs, van 't volk! En het was zoo. Om 11 uur schoten plotseling stralenbundels van den Rooden Toren en zetten den linkerkant van den Stadhuistoren in een heider-wit licht, zoo dat diens speelsche opgaande lijnen zich tegen den fluweelzwarfen nachtheme vertoonden in een nimmer tevoren ge- zienen vorm. Doordat de voorzijde der verlichting nog niet aan was, waren slechts de uitstekende deelen hier ver licht; de rest contrasteerde daarmede in diepe schaduw. En velen vonden, ook nog nadat alles in golven van „flood lighting" gebaad had, dien aanvang van het schouwspel, met den enkel-eenzijdig fel-verlichten toren, het schoonst. Nadat de serie Roode Toren-lampen gesteld was, werden vervolgens die aan den lantarenpaal midden op de markt, en de lampen boven op de huizen van de overzijde, ontstoken en gesteld en bij elk stel, dat aanknipte, werd een stroom lichts toegevoegd aan de zee, waarin ons oude mooie stadhuis zwom. En toen zoo omstreeks half één alles brandde, en men dus een zicht van het voltooide gehee. kreeg, was dit de eerste indruk: dat deze verlichtingswijze van ons rijkste en sier lijkste bouwwerk wel uitermate ge schikt is, om zijn groote schoonheid, de rankheid van zijn beeldhouwwerk en de fijnheid van zijn lijnenspel, op heel bij zondere wijze tot den beschouwer te doen doordringen. „Flood-lighting" van mas sale witte of crème gebouwen zooals in Antwerpen kan heel mooi zijn, maar niet zoo indrukwekkend-mooi als de verlichting van ons uit vroeger eeuwen heerlijk opgebloeide stadhuis. Dit is dus zeker een goede greep ge weest. gedempt worden door het verbieden vari een aantal hoogst fatsoenlijke besteed- sterkanloren?Dwaasheid. Praktisch valt dit dus te betreuren; theoretisch hebben we al 'evenzeer of no.g meer bezwaar tegen een beslissing der Kamer. Zij betreft de houding der arbeidsbeurs in dagen van staking; het reigeeringsvoorstel luidt, dat de arbeids beurs zich dan van bemiddeling zal o n t- h-ouden. Prof. van de Bilt (lib.) heeft echter 'n amendement voorgesteld, strekkende om bij arbeidsconflicten de bemiddeling niet te staken, maar van het bestaan van het conflict m e d e - deeling te laten doen. Op deze wijze werd z.i. de neutraliteit het best be waard en blijven de betrokkenen volkó men vrij om vaan de bemiddeling al dan biet gebruik te maken. Dit amendement kreeg den steun van den r.-k. afgevaardigde Korten- horst, doch z'n pg. Aalberse be streed het. tenslotte is deze zienswijze -verworpen met -53—23 stemmen. W'iji achten het inzicht van dee libera^ len afgevaardigde volkomen juist: de ar beidsbeurs beeft o.i. niet alleen geen partij1 te 'kieze-ni i n het conflict (dus tuisschen werknemer en werkgever) zij ikieze al evenmin partij ten opzichte van het conflict, dus tusschen maal: .schappij en staking. Het is fatsoenlijk mededeelinig te doen van het bestaan van een conflict, maar verder mag eiein overheidsinstituut, dat zich niet op het -standpunt van den 'klassenstrijd stelt, niet gaan. Zelfs niet uit vrees, te worden gescholden voor een „ronselaarsinstituut v-oor onderkruipers". Dat is eenzijdige 'kl'assenstrijderstaal; zooals de geheelc stopzetting der arbeidsbemiddeling in ge val van staking een aanvaarding of erken ning van deze theorie bedenkelijk dicht nabij1 komt. Wanneer men nog daarbij bedenkt, hoe de Kamer hoorde dat dit artikel praktisch 'van weinig wa,arde isl dan zal men:'be grijpen, dat wij de gevallen beslist bei treuren uit 'n oogpunt van'beginsel alleen Iemand die op wraak zint, houdt zijn wonden open. Arbeidsbemiddelingswet. (overbodige) wet op de Arbeidsbe middeling is wijwei afgehandeld'. Iiaar overbodigheid houdt nog niet in, cl'at zij veel schade zal doen, vermoeden we; eerder zal het gaan als met verschillen de andere zaken de wet verbeeldt zich t een of ander nu eens lekker opge knapt te hebben en in werikelijkheidl draait de wereld precies net zoo door als vroeger. Toch zal dat hier in één opzicht niet het geval wezen: de wet zoo zij in het S taatsblad komt en dat is wel vrij zeker zal de particuliere or ganen van arbeidsbemiddeling doen uit sterven. Dat valt te betreuren, want, hoe goed dikwijls arbeidsbeurzen kunnen werken we hadden daarvan zelf wel eens 't bewijs er zijn toch gevallen, waarin een particulier*- bureau goed werk doet. En waarom moet dat dan verdwijnen? Zijn alle hesteedsterskanito- ren voorhoven van ongerechtigheidspoe- len Och komEn.- zouden de poelen HET „GLEtCHWELLEN"-PLAN, Op de vragen van den heer Vos inzake het verzoek van de Algemeene Vereeni- ging Radio-Omroep, strekkende tot het verkrijgen van een vergunning tot het in richten van een z.g. „Gleichwellen Sy steem", heeft de heer Reymer, minister van Waterstaat,o.a, geantwoord: De onderhandelingen, door den Radio- raad omtrent dit plan met de omroepor ganisaties gevoerd, hebben aangetoond, dat voor het oogenblik de uitvoering daarvan niet mogelijk is. In de naaste toekomst zal daarvan dus niets kunnen komen, zoodat het vraagstuk van de zend-apparatuur opnieuw in beschouwing moet worden genomen. Dit brengt mede hernieuwde overwe ging van het verzoek van de A.V.R.O., evenals van een in September 1929 inge komen verzoek van de V.A.R.A. voor den bouw van een zender voor de 298 M.- golf en de nadien nog van de A.V.R.O ter zake ingekomen verzoeken tot den bouw van een zender, ingericht voor uit zendingen op 298 M., 1071 M. en 1875 M., omdat in verband met de beperkte technische mogelijkheden deze verzoeken niet los van bedoeld vraagstuk kunnen worden beschouwd. Het is thans weder om bij den Radioraad in behandeling, In afwachting van de beschouwingen ter zake van den Radioraad kon op het verzoek van de A.V.R.O., inzake het z.g. „Gleichwellen-plan", nog geen beslissing genomen worden. Zooals reeds opgemerkt, is het vraag stuk van de zend-apparatuur bij den Ra dioraad in behandeling. Zoodra het ad vies ter zake den minister heeft bereikt, zal hij het nemen van zijn beslissing zoo veel mogelijk bespoedigen. Alsdan zal derhalve ook een beslissing worden genomen ten aanzien van meer genoemd verzoek van de A.V.R.O. VUURWERK OP HET LOO. De Koninklijke Nederlandsche Kunst- vuurwerkfabr, A. J. Kat, v.h. Joh. Loeff, opger. 1826, te Leiden, ontving van H.M de Koningin de opdracht om op 3 Juni a.s, een groot vuurwerk te ontsteken op het Loo, te Apeldoorn, ter eere van H.K.H de Groothertogin van Luxemburg. DE BEURS VAN ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gister met 29 leggen 7 stemmen het voor stel van B. en W:. aanvaard inzake dein bouw van een nieuwen heurs1 aan den Coolsingcl. DE KOLONIALE JAARBEURS TE UTRECHT. Bij Kon, besluit is voor de organisatie der in 1930 te Utrecht te houden Kolo niale Jaarbeurs ingsteld eene commis sie en een uitvoerend comité tot bevor dering van den Nederlandschen uitvoer naar Nederlandsch-Indië en o.a. benoemd in de commissie van he uitvoerend co mité tot voorzitter de heer F. H. Fente- ner van Vlissingen, voorzitter van den raad van beheer der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, te Utrecht; tot secretaris-penningmeester de heer W. Graadt van Roggen, secreta ris-generaal der Vereeniging tot het hou den van Jaarbeurzen in Nederland, te Utrecht. DE R.K. STAATSPARTIJ. In de gisteravond te, Utrecht gehouden Rartijlrjaadsverg'adermg der R.K. Staats partij!, isl mr. C. M. J. F. Goseli'njgl tót voorzitter der R.K. Staatspartij gekozen. De is bij uitstek geschikt om eens rustig het prospectus van .ZEELAND DOOR DE EEUWEN HEEN door te lezen. Het gevolg daarvan is natuurlijk dat U inteekent. Van de luxe-exemplaren kunnen nog slechts een 10-tal worden toegewezen. (Ingez. Med.) Bij beschikking van den Minister van Financiën is verplaatst de ontvanger der registratie en domeinen G. M. Veu gelers van het kantoor Culemborg naar het kantoor Hulst; de ontvanger der directe belastingen enz. P. W. Ornée van het kantoor 's Gravenpolder naar T h o 1 e n. MIDDELBURG BRANDWEERFONDS 7—XII 1929. De N.V. Iz. Boasson Zns. Bank be richt ons, dat zij van de N.V. The Vitrite Works ten gunste van het Brandweer fonds 7XII'29 ontving f 1000. zoodat het totaal der ontvangen gelden thans f 5174.63 bedraagt. De telefooncommissie. De secretaris van de Commissie voor de voortdurende openstelling van de telefoon te Middelburg op Zon- en feest dagen heeft van den chef van het kabi net van den directeur-generaal der P.T.T. bericht ontvangen, dat een af vaardiging van drie personen uit boven genoemde commissie Donderdag 5 Juni in een bijzondere audiëntie ontvangen zal worden, ten einde haar zaak te be pleiten, De Zeeuwsche wapenspreuk „Luc tor et Emergo" heeft in vele opzichten nog niets van haar kracht verloren, en is zeker van toepassing als jonge zaken lieden alles inspannen om vooruit te ko men. Heden hebben wij daarvan weer een bewijs in de heeren Damman en Gernler, die een paar jaar geleden in perceel 176 in de Vlissingsche straat op bescheiden schaal een zaak in meubels vestigden, maar deze nu dóór het uit breken van de geheele benedenruimte tot een keurig magazijn deden ombou wen, waar de meubels en aanverwante artikelen uitstekend tot hun recht ko men. ZUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. Door den circus exploitant Roberti is dezer dagen' alhier een voorstelling gegeven. Thans blijkt dat de man met de Noorderzon vertrok ken is, met achterlating van de groote circustent met inventaris en muziek-in strumenten. Raad van Kapelle. De Raad vergaderde onder voorzitter' schap van burgemeester Bierens. Afwe zig de heer A. van der Have. Besloten wordt, geen subsidie voor de bestudeering van de bestrijding der iepziekie te verleenen: de meerderheid van dén Raad meent, dat dit op den weg van 't Rijk en Wageningen ligt, zonder dat de gemeenten behoeven bij te dragen. Goedgekeurd wordt de aanvrage van de vereeniging tot stichting en instand houding van een school met den Bijbel te Kapelle, Biezelinge en Eversdijk om aanbouwing van een vierde leslokaal aan de bestaande school, met verlegging van iet speelterrein achter de school. De Raad besloot verder over te gaan tot ,electrificatie der gemeente; dit zal zooveel mogelijk bespoedigd worden. Met slechts één stem voor is afge wezen het verzoek van de jubileerende gymnastiekvereeniging „Olympia" om met de afgevaardigden van 16 andere vereenigingen officieel ten stadhuize ont vangen te worden, op 12 Juli a.s. Men is van meening, dat er wel een begin, maar geen einde is aan die officieele ontvangsten. SCHOUWEN-DUIVEL AND. ZIERIKZEE. Ten behoeve van het ge meente-museum zijn geschonken door den heer C. J. Verton: een z.g.n. slab- berjanspel; door den heer A. Groeneveld de Kater een oud medicijnfleschje door den heer H. G. Krom: een mahonie houten tabakspot; door den beer R. G. van der Bijl: een tinnen tabakspijpje; door den heer A. M. Siese: een oude kruitflesch en patroon, BROUWERSHAVEN. Donderdagmid dag heeft alhier de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen burge meester dezer gemeente den heer C. Gast. De wnd. voorzitter, de heer N van Sluis, sprak den nieuwen burgemeester hartelijk toe. De nieuwe burgemeester hoopte dat hem de k racht en de wijsheid geschonken zullen worden om voor Brouwershaven te zijn een goed burge meester. Nog voerden het woord de heeren Ringelberg Verhoeff en de Bruijne (secretaris). Van de gelegenheid, den burgemeester persoonlijk te feliciteeren, maakten ve len gebruik. In den avond bracht „Apollo" den nieuwen burgemeester een sere nade. FLORA. „Agar" de Danseres. Knocked out, Brown, Konstantinopel, het. land vroeger van den Sultan, thans van Kemal Pascha, vroeger van de gesluierde, thans van de al is 't nog niet algemeen onge sluierde vrouwen. Maar „Agar" (Betty Blythe) hoeft zich als christenmeisje van geen Mohammedaansche zeden wat aan te trekken, kan haar aspiraties tot de ^danskunst volgen, en doet dit ook met succes.- En zeker lag' een vermaarde car rière voor haar weggelegd, als niet een zendeling in Palestina de neigingen van haar kant en weldra ook van haar leven in omgekeerde richting leidde. Van roem en hulde naar harden arbeid, dienen en opofferen. Wat zeker hoogere bevredi ging schenkt. Doch ook de fanatiekste zendeling kan niets beginnen zonder geld. Wiaar geen kapitaal is, doch wel noo- dig', dient 't gevormd. En d(at heeft Betty in haar kunst gehouden. Parijs biedt daar ongetwijfeld de beste, maar ook dikwijls bedenkelijke kansen; doch wie vast staat kan een stootje velen! Dies eindigt dit zoo sympathiek filmwerk, dat bovendien menige zeer fraaie opname biedt, met de beste verwachtingen voor de kolonie door een flink paar jonge menschen ge sterkt! Wjilliam Fairbanks1 toont zijn levens- lenergie liever met zijn vuisten, dan door geestelijk werk. Niemand geeft hem on gelijk'. Want 'boksen, en vooral kampioen- ibok'sen, levert nu eenmaal meer op dam een predi'kante'nsalaris, en de prijs is 'n 'burgemeeslerdochter, lief maar arm. bo ivendien ziek'. William bokst de rekening van een specialist bij elkaar; haalt zijn meisje uit een 'brandend huis, en 'krijgt hij' is een onverschrokken vechfjer, en een goed acteur wat hij dubbel Jein dwars verdient, en wat iedereen hem graag gunt ELECTRO. De onsterfelijke vagebond. Een „Ufa" sprekende. Dat beteekent al net als de Uf|a-zwijgende sfeer in de entourage, en rake karakteristiek: van spelenden. Een typisch-Duitsch idylle typisch Duitsch in mentaliteit en senti ment, dit scenario, naar gegevens van de operette „Der unsterbliche Lump"; deze Liebelei van den jongen dorpsonderwij- GROOTE MARKT C 12 W.VïCHT dnge? Mi-.i Bezoekt Hotel Restaurant Plaza, Velperplein 78 - Telefoon 23521 - Prima keu- v ken - Billijke prijzen - J (Ingez. MecL) zer, met een muzikalen aanleg, die het geniale nabijkomt (Guslav Fröhlich) en de dochter uit het .„Postat(Liane Haid) in een 'bergdorp ergens in Stiermarken. Eenvoudige eerlijke zielen beiden, in de hevigheid hunner liefde, èn in de hevig heid hunner wanhoop, als de V,ader-post meester (Karl Gerhardt? voortreffelijk spel!) zijn Annerl koppelt aan den rijk- sten 'hoer van het dorp, wiens eerzucht niet verder reikt dan de bezitter te zijn van den eersten-prijsos, en wiens ver langen niet hooger gaat dan het schönste Madl van het dorp. Het verdriet, tot waanzinnig worden toe van den musicus, die een beroemde carrière vergooit; de eeuwige trouw-in-gedachle van haar; een mystificatie, waardoor hij dood wordjt gewaand, zijn plotseling verschijnen op den dag' der onthulling van zijn eigen standbeeld, en een zeer logisch en on gedwongen „gelukkig einde", 't is alles even forsch en even simpel als natuur en menschen in dit schoon' Alpendorp. Maar welk een heerlijk fotografisch' kijkspel! Die landelijke schoolklasse, de veetentoonstelling met weldoorvoede koeien en weldoorvoede boeren, die veel van pijpen en van mooie meisjes hou- deu; de speechende stotterende nurge- meester, en de bruiloft met een bruids paar frisch als een Holljaindische Kloris en Roosje. Hoe is hier toch weer in. alles, tot in détails de locale kleur. Wfatar de Ufa terecht beroemd door is Gustav Frölich toont zich hier vooral een knap acteur, die blijikbaar het dra matische genre even goed verstaat als het leutig-komische. Liane Ha'id secon deert hem volkomen passend. En al de tweede, derde plans, tot zelfs de figu ranten, zijn veel meer dan alleen maar voldoend Het niet volkomen synchroniveeren van spel en stemmen in de laatste acte zou, naar wij vernemen, zoo spoedig mogelijk worden verholpen. Van de stem men wa,s Gustav Frölich verreweg tie duidelijkste. In de slotzitting der Algemeene Sy nodale Commissie der Ned. Herv. Kerk' werden goedgekeurd de rekeningen der commisie van advies voor de Limburg- sche mijnstreek en der commissie voor correscondentie met 'buitenlandsche 'ker ken. Eveneens die van de kerkelijke ar chieven welke in uitgaaf en ontvangst sluit met een bedrag van 2875. De commissie voor de kerkelijke be langen in het Zuiderzeegebied heeft de wenschelijkheid uitgesproken dat de Wieringermeerpolder kerkelijk worde in gedeeld in de classis Hoorn. Op een besluit van den Pensioenraad tot bijzondere pensioenregeling van een predikant wordt goedkeuring verleend. Behandeld worden eenige aangelegen heden betrekking hebbende op toepas sing van het reglement voor-de Algemee ne Weduwen- en Weezenbeurs. Tot leden der spoedcommissie worden benoemd ds. F. Tammens en ds. G, van Dijk en tot hunne secundi de heeren J. W. Boet en H. M. Tromp. Tot gecommitteerden voor het toezicht op de administratie van den Quaestor- generaal ds. F. Tammens en ds. G. van Dijk en tot hunne secundi de heer J. W. Boet en H. M. Tromp. De president, ds. Weyland, betuigt den dank der synodale commissie aan den secretaris, ds. D. den Breems, en richt woorden van afscheid tot den vice-pre sident, ds. C. J. van Paassen die in de a.s. synode niet als lid en dus ook niet als vice-president tegenwoordig zal zijn. Ook wordt afscheid genomen van de heeren mr. Cost Budde en dr. A. M.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1