^Provinciale Twee bladen VRIJDAG 23 MEI 193 0. Eerste blad, 173e Jaargang, IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND, De uitgifte der Zuiderzee- gronden. ZEELAND. KERKNIEUWS. LANDBOUW. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 'f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie. 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 cent. No. 12 1 TWEEDE KAMER. Ongevallenverzekering in den landbouw. Arbeidsbemid deling. Aan de orde waren tweie wletslontwter- penl, tot wijziging van de Ongevallenwet 1921 eiï de Land- en Tuin'bouw-omgeval- ïenwet 1922. Zij bedoelen een technische verbetering en gelijkmaking, waardoor de tijdelijke uitkeeringen volgens deze wet ten van 70 pCt. op 80 pCt. gebracht zul len worden, mede omdat de Ziektewet 't uit te keeren loonperoentage ook op 80 pCt. bepaalde. Tegen het eerste ontwerp, dat de meeste kosten medebrengt, had de Kainler jgeen bezwaar, doch bij het tweede vond zijl gelegenheid tot uiting van haar be zorgdheid over de landbouwcrisis, diei thans in Nederland heerscht. Weliswaar; betoogde minister Verschuur, dat de heele kosten vermeerdering door deze wijziging voor den -werkgever slechts zal beteekenen 40 cent per landarbei der per jaar, maar tevredengesteld waren •verscheidene afgevaardigden niet. Toch stemden zij tenslotte voor, zwegen althans doch de heeren Van Rappard (lib1.) en Braat (pï.) bleven gjetweeën tégen. Toen is de Kamer begonnen a;an d(e behandeling] van het ontwerp tot wet (je: lijkte regeling van de arbeidsbemid deling]. De heeren C o 1 ij n (a.-r.) en prof. v. d. Bilt (lib.) hebben' ernstig|e princSlpi- eele bezwaren ertegen in het midden gebracht en daarenboven de overbodig- hpid van het wetsontwerp betoogd. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM. De Kon. familie beeft gister o.a. een bezoek .gebracht aan het gebouw der Ned. Handelsmaatschappij in de Vijzel straat. Gisteravond had de soiree ten paleize plsats, voor het eerst in de gerestau reerde Burgerzaal. Ruim 900 personen, onder vfie vele dames1 en civiele en militaire autoriteiten uit Amsterdam en Noord Holland woonden de soirée bij. Te half negen schreed de Koningin Idoor de Burgerzaal om zich naar de Troonzaal te begeven. Daar werden een groot aantal dames en heeren aan haar Voorgesteld. Inmiddels] bewoog Prinses Juliana zich reeds in de Burgerzaal en onderhield zich met verscheidene aan wezigen. Te kwart over negen verscheen de Koningin weer in de Burgerzaal, om daarna tot half twaalf onvermoeid cercie te houden. H. M. droeg een avondkleed van blauwe georgette bestikt met parel tjes; op het hoofd en om den hals schit terden het diadeem en het halssnoer van Jmt nationale huldeblijk. Prins' Hendrik, die zich almee den gans'ehen avond tus- scïien de ga sten b ewoog was "in admi raalsuniform; Prinses Juliana was in wit satijn. In de Troonzaal werd nadat de Konin- jgjln daar receptie had gehouden*, ge danst. BEZOEK VAN DE GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG. Naar de Haagsche Crt. vernieemt, zal de Groothertogin' van Luxemburg in de ©erste week van Juni, verglezeld door de Koninklijke familie, een bezoek aan de residentie brengen. Aanvankelijk overheidsexploi- fatie. Daarna een stelsel van gewijzigde tijdpacht, En de finitief: altijddurende erfpacht. Een nieuwe provincie. Verschenen is het verslag der Com missie inzake het bestudeereh van de uitgifte der Zuiderzeegronden, den 24 Dec. 1926 ingesteld bij besluit van den Minister van Waterstaat. Aan dat zeer lijvige rapport, hetwelk een der, voor de toekomstige ontwikke ling van den Nederlandschen landbouw belangrijkste vraagstukken behandelt, ontleenen wij een aantal der belangrijk ste conclusies. De grond wordt gedurende de eerste jaren niet verkocht, doch blijve dan in elk geval het eigendom van den Staat, ook voor zooverre overigens aan ver koop de voorkeur mocht worden ge geven. Gedurende de eerste periode na de drooglegging verdient exploitatie van overheidswege de voorkeur. Verkoop van de Zuiderzee-uitpolde- ringen is uit een sociaal en economisch oogpunt beschouwt, te ontraden; over- heidsexploitatie kan echter in het alge meen evenmin worden aanbevolen. Daarom worde, ook na het cultuurrijp- maken der Wieringermeergronden, een deel dier gronden bij wijze van proef ge ëxploiteerd onder leiding van het orgaan „De Wieringermeer". Behoudens de gedeeltelijke overheids- exploitatie als proef, is overigens een stelsel van gewijzigde tijdpacht, de meest geschikte wijze van uitgifte van den grond, als overgang tot, en voorts zoover noodig als aanvulling van, de erfpacht. Het stelsel van altijd durende erfpacht, met wisselenden canon, naar vaste maat staven, verdient bij de definitieve uit gifte der Zuiderzeegronden aanbeveling boven andere stelsels. Voor de Zuiderzeegronden worde uit gifte van plaatsjes in erfpacht of pacht als stelsel aanvaard. In de Wieringermeer worde, reeds vóór de bodem droog komt, de voorbereiding van de ontginning opgedragen aan drie personen, die later de Directie van „De Wieringermeer" zullen kunnen vormen. Het is noodzakelijk, nauwlettend toe te zien op de keuze van de kolonisten. Daarom dienen de bedrijfsleiders met de aanstelling hunner arbeiders te worden belast. De cultuurchefs dienen op de aanstelling der bedrijfsleiders grooten in vloed uit te oefenen. De directies der publiekrechtelijke lichamen kiezen de tijd- en erfpachters; de betrokkenen kunnen in beroep gaan bij den Raad dezer lichamen. De erfpachters worden bij voorkeur uit de tijdpachters gekozen. Het is gewenscht de Zuiderzeegron den, zoodra mogelijk na het droogvallen, tot zelfstandige gemeenten te vormen. De Wieringermeer worde een afzonder lijke gemeente. In de overige Zuiderzeepolders zullen verschillende gemeenten gevormd moeten worden, waarbij het voordeelen oplevert, indien de gemeentegrenzen zouden kun nen samenvallen met die van de polder- afdeelingen. De Zuiderzeepolders worden tot een afzonderlijke provincie vereenigd, be halve de Wieringermeerpolder, welke bij Noord-Holland worde gevoegd. Over elk der Zuiderzeepolders worde een waterschap opgericht. Voorts concludeert de Commissie nog: Men moet streven naar een spoedige centrale drinkwatervoorziening. De voorbereiding der electriciteits- voorziening en de aanleg van hoogspan ningsleidingen behoort te zijn geschiedt wanneer de polders bouwrijp zijn. DE ZENDTIJDVERDEELING. Het bestuur van de Vereeniging de Vrije Luistervink te Amsterdam heeft zich met een adres tot de Kamer ge wend met het eerbiedig, doch nadrukke lijk iverzoek hare ernstige afkeuring uit te spreken over de wijze, waarop van regteeringswege het bloeiend' bedrijf der A.V.R.O., 0.at de behoeften van hon derdduizendten bevredigt, ten gronde wordt gericht; de regeering uit te noodigen tot on middellijke afdoening van het voornoem de request der A.V.R.O. d.idl. 17 Mei 1929, alsmede zijn aanvulling d.d. 1 October 1929, en daarbiji als de meening der Kamer te kennen te geven', dat slechts door gunstige, beschikking op bedoelde verzoekschriften herstel mogelijk is van het der A.V.R.O. aangedaan bitter on recht, dat algemeene ontstemming in den lande heeft g]ewekt, en dat requestrjant tot dit dringend beroep op den zin voor rechtvaardigheid der K|amer aanleiding heeft (gegeven. De te Utrecht gehouden protestverga dering, waarbij 1800 personen tegen woordig waren, besloot een telegram aan den Minister van "Waterstaat te zenden, w'aarin met klem directe beli]a(ndjeling van het A.V.R.O. request, dat op een jaar .antwoord wacht, werd verzocht. Vervolgens circuleerde een adres atan de Tweede Kamer ter onderbeékieningi onder d e leden. „Indien uw hoog college, staat o.a. in dit adres, zich bewust is van zijin groot- sche taak om te wlaken voor recht, voor Vrede en voor cultuuri ndien haar leden begrijpen hun plicht, om in sommige ge vallen het algemeen belang vóór partij belang te doen gelden, dan zult gij om scherpen strijd' te voorkomen, den mi- Keizer dan wel president Is toch wel gelijk In orient en Occident Zijn er arm en rijk. Thenau. nister dwingen het request van de A.V. 'R.O., dat een jaar geleden werd inge diend, ten spoedigste te beantwoordjen dan wel van hem eischen terug te ko men op zijn zendtijd-besluit en een ver deeling te maken, die algemeene bevre diging geeft." Ten slotte werd in een uitvoerige mo tie het A.V.R.O.-besituur uitgenoodigjd zich met alle 'kracht te verzetten teg|en beknotting van den zendtijd en geeischt, dat 't met alle geoorlpofde middelen van den minister van Waterstaat vergun ning ,af zal dwingen tot het bouwen van een eigen zender of zendsysteem. De heer Vogt deelde ouder grooten bijval jnogj mede, dat de Vereepigin]^ „De vrije luistervinken" een uitUoodigjiuig had ontvangen een 'bespreking te hou den met den Minister. DE EERSTE KAMER. Het ligt in de bedoeling van den voor zitter der Eerste Kamer, de Kamer, de Kamer weer bijeen te roepen tegen "Woensdag 11 Juni, des namiddags half twee. BLOEMENHULDE AAN VROUWE LIJKE KAMERLEDEN. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer hebben gistermiddag alle vrouwelijke Kamerleden van een on bekende 'n grooten bos bloeiende brem! gekregen met een kaartje, waarop de woorden: „Ter eere van art. 61", (Dit artikel van de gewijzigde Gemeentewet bevat de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester), DE AMSTERDAMSCHE HOOFD- GASDIRECTEUR. Het gerechte]ijk vooronderzoek, inge steld naar geuite beschuldigen tegen den) hoofddirecteur der Am sterdam s che glemeente-gasfabriekten, dr. L. J. Terne- den, heeft er toe geleid, dat enkele da gen geleden de officier van justitie, na btestudeeringi van het lijvig dossier, tot de conclusie is gekomen, dat geen ter men aanwezig zijn, om een straf ver volt- ging tegen genoemden hoofddirecteur in te stellen. DE VLIEGTOCHT VAN MISS JOHNSON. Miss Johnson heeft reeds gisteravond een landing gemaakt bij Haliloelik. een dessa in de nabijheid van Atamboea op Timor. Prov, Staten. De Voorzitter van het Centraal Stem)- 'bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Prov. Staten van Zeeland (vaca ture van Ph. J. van Dixhoorn) den heter L. J. Geelhoedt te Ter neuzen. MIDDELBURG. BRANDWEERFONDS 7—XII—'29. Bij 'i comitee van bewindvoerders over de gelden van het Brandweerfonds 7XÏI'29 is, naar wij vernemen, een brief binnengekomen van de directie der N.V. The Vitrite Works, waarin zij mede deelt, dat de vroeger toegezegde f 1000 thans bij de N.V. Iz. Boasson Zns, Bank alhier gestort zal worden. Tevens heeft ir. H, C. Ghysen, lid der directie van The Vitrite Works, zich be reid verklaard zitting te nemen in het Comitee van bewindvoerders. Het bestuur van de afdeeling Mid- ■del|burg van de V.A.R.A. heteft hedjen een telegram verzonden aan' den minis ter van "Waterstaat, waarin zij1 haar groo- te erktentelijkheid betuigt voor de ge nomen 'beslissing inzake da Radio-zend- tij'dverdeeling. Zondag a.®, heeft, zooals wij reeds eeniglen tijd geleden meldden1, de eerste AJbdijuitvoeri|n|g plaats, en d'at wel van 12 tot 1 uur. De mondharmonica vereeniging „Crescendo" (Buitentuin), heeft gisteren avond, daartoe tijdens de repetitie uit- jgenoodigd, een serenade gebracht aan mej. wed. Bakker op den Langeviielesitt- Iglel, die 85 jaar werd. Evenals het vorige jaar hoopt het Leger des Hteils z'ij'n Tent-Evangelisatie- samenkomsten te houden. Die tent zal (geplaatst worden op het Molenwater van 24 Mei tot en met 4 Juni. Iedere'n avond zullen in de Tent bijzondere samenkom sten gehouden worden. Deze meetings staan onder leiding van verschillende Officieren uit alle deelen van het land. Ook zal aanwezig zijn de Evangeliesiatie- auto, die langen tijd in het Mijn-district Limburig, is werkzaam geweest. Staking geëindigd. Betreffende de staking der kooplieden aan de veiling alhier kan nog worden gemeld, dat er slechts 2 van de 110 koop lieden, w.o. een 70-tal georganiseerden bleven koopen. Niettegenstaande reeds was toegegeven en het filmtoestel niet meer zal worden gebruikt op de kleine veilingen is Woensdag nog niet gekocht, daar men eerst de uit Holland aange voerde groenten wilde verkoopen, wat dus voor de veiling een groot nadeel zal hebben beteekend. Intusschen zal nu he den de veiling weer als gewoon voort gang kunnen hebben. VLISSINGEN. Heden passeerde alhier naar Ant werpen de Z weeds che 'kruiser Oscar II. WALCHEREN. DOMBURG. In de bestuursvergadering van de K. N. A. C. op 30 Mei a.sf. zal het insigne voor 10-jariigen dienst o.a. worden uitgereikt aan. A. Geertse, chauf feur bij mej. R. Wichers Wierdsma alhier. O. EN W'. SOUBURG. Morgenavond geeft Ritthem's fanfare b'iji gunstig weer een wandelconctert alhier. Afmjarsch 8 uur van Oranje-plein. De kaarlenverk|Oop van het monu ment ter gedachtenis van het Nederïand- sche reddiugswezen te plaatsen in Den Helder, heteft alhier door bemiddeling van eenigte schoolhoofden f 13.10 opge bracht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Raad van Cadzand. De raad dezer gemeente kwam (Woens dagavond) in voltallige vergadering bij een. Medegedeeld werd, dat de Minister van Financiën het daaromtrent gedane verzoek van bet gemeentebestuur heeft ingewilligd en een bedrag van f 3600 uit 's Rijks kas heeft beschikbaar gesteld ter verstrekking aan de stichting „Ons Land" voor den aankoop van een plaatsje. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten om een bijdrage te verleenen in de kosten ter bestrijding van de iepen ziekte, wordt besloten hieraan geen finan- cieele medewerkig te verleenen. Bij de eerlang vast te stellen nieuwe bouwverordening zal overwogen worden een bepaling in te lasschen omtrent de aanwezigheid van brievenbussen aan de woningen. Het verzoek van het centraal archief 'en inlichtingenbureau inzakte maatschap pelijk hulpbetoon om lidt te worden, wordt opnieuw afgewezen, omdat niet ingezien wordt, dat de gemeente er be lang bij heeft. Adheasie zal worden betuigd aan het adres van vreemdelingenverkeer te Bres- kens tot de Provinciale Staten ter ver krijging van lagere farieven op de pro vinciale boot tusschen Breskens en Vlis singen. T.a.v. de door Gedeputeerde Staten ■toegezonden concept-regeling der -aar- wedden van de burgemeesters, secreta rissen, ontvangers en wethouders werd met 5 tegen 1 stem (één lid onthield zich van stemmen) besloten te berichten, dat de tegenwoordige omstandigheden niet van dien aard zijn om salarissen te ver- hoogen, weshalve het beter zou zijn den bestaanden toestand te handhaven. 'Met jgenoegen werd vernomen," dat de stoomtrammaatschappij Bre.skens-Mal- deghem sedert 15 Mei j.l. haar personen treinen laat doorloopen tot den wissel bij de haven, zooals destijds was toege zegd. In verband met een ingekomen ver zoek van de plaatselijke commissie van schooltoezicht werd besloten zich in ver binding te stellen met de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem, ten einde een gedeelte van het bij het kerkgebouw liggende ter rein te koopen om dit tot schoolplein te bestemmen. Aangezien de werkzaamheden aan den toren niet zijn beëindigd werd verder besloten de begrooting van den dienst 1929 in zooverre te wijzigen, dat het niet gebruikte bedrag voor lorenbouw be schikbaar, te brengen in den dienst 1930. De Zendingsdajg der Geref. Kerkten op Walcheren zal op 2den Pinksterdag op d© hofstede „Korenbloem" te Seroos- kerke gehouden worden. Het openingswoord zal worden gesiptno- ken door ds. A. G. Ileij te Koudekerk»; terwijl vérder ds. H. P. L. Ingwelsen te Katwijk aan Ze© en ds. Wi. A. Wierslnga te Vlissingen het woord zuilen voeren. A'g. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk In de negende zitting rapporteert de beer Bloem over eene aangelegenheid wel'kte -betrekking heeft op het regle ment voor de predikant,strak'ltementem. De vereenjgjinig Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw- en geestesziekten, verzoekt een lid in het 'bestuur aan te wijizen, welk] verzoek bij' de .Synode van 1930 zal worden overgebracht. Een verzoek: van den heer J. Kuiper t© Leeuwarden om een fonds op te rich ten vo,or aanvulling van ontoereikende pensioenen van predikanten zal worden beantwoord met de madedeeling, dat bij 'beraming van plannen dienaangaande met (zijne opmerkingen zal worden rekening gehouden. Het verslag van den pensioenraad over. 1929 zal b'ij1 de algemeene synode wor den overgebracht met medédeeling van de besprekingen, welke de commissie met den pensioenraad heeft gehouden!. Zoowel de Belgische staatskerk als d© Belgische zendingskerk hébben uitUoodi- gjingen gezonden' voor vertegenwoordiging op hare synoden, te houden op 17—19 Juni en 30 Juni2 Juli a.s. Hieraan zal worden voldaan. Bij' Kon. besluit van 5 April 1930 zijn de rijlkstractemeMen, verbonde'n aan de vijf predikantsplaatsen te Middelburg verhoogd met f 343 en alzoio. gebracht op f 2061. Rijkstractementen resp. groot f 800 en f 1500 zijn verbonden aanj de predikantsplaatsen te Odoorn, voor den dienst te Valthermiond en te Vree wijk' (RotterdamZuid). De heer Sammens rapporteert ,over, de ingekomen antwoorden van de rin- g|en inzake de vervulling van' vacature- beurten, in gemeenten welke stelselma tig vacant blijven. Het blijkt, dat het euvel, hetwelk lot deze enquête aanlei ding gaf, niet zoo groot is', dat reglej- ments'wijziging noodig zou zijn'. Door den heer Cost Buddie zijn ejen viertal reglementswijzigingen voorgesteld, die door de Syinodale-aom,missie' zullen worden overgebracht bijl de Synode. Geref. Kerk, Op het twetal te Rotterdam komt voor ds. D. Scheele te Middelburg. Geref, Gem. Bedankt voor het beroep naar Utrecht door ds. L. W]yting te Rijssen. Coëp. Beetwortelsuikerfabriek „Puttershoek, De "Woensdag te Rotterdam gehou den algemeene vergadering van de Ver. Coöperatieve Bectwortelsuilkerfa'briek „Puttershoek" te Puttershoek, stemde er, na 'breedvoerige discussies in toe, dat het bestuur samenwerking zou zoeken met de Centrale Suiktermaatschappij'. Het jaarverslag en de overige jaarstuk- ben werden goedgekeurd. Ver. Stamboek voor het Ned. Trekpaard, Het hoofdbestuur v&n het Stamooek voor het Nederlandsche Trekpaard heeft 21 Mei onder voorzitterschap van jhr. J. van Vredenburch vergaderd. Besloten werd, medewerking' te ver leenen ingevolge een verzoek van de na tionale vereeniging tot bevordering van de paardenfokkerij' in Nederland', om een vergelijkend onderzoek in te stellen naar opvoedingswaarde, onderhoudskosten en gebruikswaarde van de verschillende in Nederland bestaande paardenrassen. Als voorzitter van de stamboekjury voor goedkeuring yan hengsten werd be noemd de heer B. C. Puylaert te Sas v a n Gent. In verband met het feit, dat in 1930 geen nationale tentoonstelling gehouden zal worden, werd besloten, aan de ver schillende afdeelingen een belangrijke fi- nancieele bijdrage te verleenen voor bet toekennen van premiën op fok dagen, ten toonstellingen en premiekeuringen aan stamboekpaarden, toébehoorende aan le den der vereeniging. Tenslotte Werd nog besloten, d©

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1