lïrouinciale B O L 5: No, 12 0 Twee bladen DONDERDAG 22 MEI 193 Eerste blad. 173e Jaargang. IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP ft ft ft IN ONZE STATEN-GENERAAL. Isocrates. BINNENLAND. ZEELAND. Vóór het Diner ELKEN DAG ÉÉN GLM5JE MIDDELBURGSCHE COU 'De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. EJITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT L^inge St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van i7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Middelburg, 22V'30. Gelijk een zomerdag was de vergade ring van onzen gemeenteraad gisteren. Dat ving aan met een glorieuzen zonsop gang, waarbij alles even vredig, vriende lijk en vroolijk is: de milde zonnestralen der welwillende gezindheid glansden door de raadzaal, de kwinkslagen van den leeuwerik en de lach van den ekster kwetterden, een zacht koeltje ruischte en allen gevoelden zich broederen en zusteren uit één gezin, waar liefde en saamhoorigheid heerschen. Maar toen de zon haar hoogtepunt bereikte, kwam, lijk bij een wervelstorm in het verre Oosten, met ontzagwekkende snelheid een don kere wolkenbank aan den politieken ho rizont opzetten; de stem van 't vooglen- heir verstilde en de wind ging liggen een dreigende spanning kwam er in de atmosfeer en toen barstte het woe dend geweld los. Huilend woei de storm wind over de wateren, hoog torenden de golven en bliksemschichten schoten daar doorhenen. Tot Donar met zijn steenen hamer op een kei sloeg en sprak: de rust keere weder we gaan stemmen. En: het met zooveel zorgen gekoesterde en na zoo langdurige besprekingen gaar- en klaargestoomde ambtenarenreglement viel! Want, om van de beeldspraak tot de werkelijkheid terug te keeren: we mo gen met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid zeggen, dat het ambtena renreglement om hals gebracht is. Wel is waar staakten ditmaal de stemmen, omdat de heer Streefkerk afwezig was, maar waar mr. De Veer namens de' ge- heele rechterzijde sprekende, zijn stem tegen motiveerde, daar mag verwacht worden, dat 's heeren Streefkerks afwe zigheid het executieproces slechts tot de volgende raadsvergadering heeft uitge steld, nademaal toch niemand na zoo rijp beraad, als waartoe ditmaal de gele genheid bestond, gestemd hebbende, een volgende maal omgedraaid of omgepraat zal zijn. Zoodat dus het lot bezegeld schijnt, want tweemaal staken der stem men beteekent al evenzeer, dat het voor stel verworpen is. Waarom aldus? Het is duidelijk gezegd, door de woord voerders der partijen, die de verantwoor delijkheid voor dé verwerping aanvaard den: om redenen van beginsel. En wij zullen ons niet scharen aan de zijde van hen, die de verwerping als min der nobel opportunisme zagen althans in het vuur des debats en onder den in druk hunner teleurstelling er zoo over dachten doch wij nemen aan, dat de tegenstemmers dat, na ampel overleg de den, omdat zij het ambtenarenreglement in zijn uiteindelijken vorm strijdig achtten mei hunne beginselen, en in die mate strijdig, dat zij niet vóór konden of moch ten stemmen. Dat daarbij van een coalitie die im mers, schoon als tijdelijk bedoeld, toch éénigen ideëelen of politieken grondslag moet hebben geen sprake was, is dui delijk voor een ieder, die ook maar even rustig nadenkt. Immers, blijkens hunne tevoren afgelegde verklaringen stemden de rechterzijde eener-, en de bezuinigers andererzijds, op totaal verschillende gronden tegen, en wanneer nu de som dezer tegen-stemmen al ten gevolge ge had heeft, dat het ambtenarenreglement niet aangenomen is, dan mag dat o.i, toch niet aan een „rare coalitie" of „on mogelijke combinatie" worden geweten. Het is niet anders dan de in stemmen uit gedrukte constateering van het feit, dat het product van 's Raads arbeid, zooals c t "nr ^^Hemming werd voorgelegd, 8 oi 9 onzer Raadsleden in die mate on aanvaardbaar was, dat zij tegenstemden. Meer zie men er niet in, omdat het niet meer 3S. De innerlijke redenen der verwerping, oi althans niet~aanvaardin^. waren voor de rechterzijde gelegen in de wJigTg! die de Kaad aanbracht in art. 36 dat thans zoo luidt, dat „de vrouwelijke 'amb tenaar, die zwanger is.... verlof kan worden verleend met behoud van beloo ning" etc De rechterzijde was, en dit is zonder twijfel een principieel punt, van meening, dat zulk een bepaling slechts voor de gehuwde ambtenares behoort te gel den, en daarom stemde zij, blijkens ver klaring van mr. De Veer, als één man tegen. Voor de bezuinigingspartij was de re den tot tegenstemmen een andere. De heer Jeronimus legde daaromtrent een duidelijke korte verklaring af, die men in het verslag, elders in dit blad, er op kan nalezen. Zijn hoofdbezwaar gold art. 19, bepalende, dat het hoofd van dienst, bij de vaststelling van het werkrooster, slechts die ambtenaren mag raadplegen, welke „georganiseerd zijn", en dan nog enkel in „die organisaties, welke verte genwoordigd zijn in de Commissie van overleg". Dat een man als de heer Jeronimus, met zijn liberale begrippen omtrent de vrijheid van den staatsburger, een derge lijke beperking onduldbaar acht, is vol komen begrijpelijk, en dat daarin voor hem stellig een even principieele reden tot tegenstemmen was gelegen, als de ongehuwde moeder-ambtenares voor de rechterzijde was, daaraan mag men niet twijfelen. En nu de voorstemmers? Daarmede staan de zaken anders, en daarom moeten we hun houding ook uit een anderen gezichtshoek bezien. De so ciaal-democraten, die, mede wegens wet houder Onderdijks vaderschap van dit ambtenarenreglement, heel vurig hoop ten dat het 't nog zou halen, stemden vóór, omdat ze" liever 5/s ei dan een leegen dop hadden. Dat, èn door de wij zigingen, die B. en W. aanbrachten in het ontwerp van 't georganiseerd over leg, èn door de behandeling in den Raad, in het eindresultaat ook wel principiëele bezwaren voor hen waren aan te wijzen, nemen wij voetstoots aan. Niettemin wa ren deze niet van dien aard, dat zij het „onaanvaardbaar" over het ambtenaren reglement in zijn huidige eindredactie wilden uitspreken. Vrijwel evenzoo dach ten de vrijzinnig-democraten er over, en het eenige vrijheidsbondsche Raadslid stemde voor uit deferentie voor den Raad en zijn moeizamen arbeid: het ambtena renreglement was een product der ge meenschappelijke beraadslagingen en moet daarom z. i, maar aanvaard worden. Een ietwat fatalistisch standpunt, dat men in liberalen kring wel eens meer aantreft, naast het fellere van mannen als A. J. Jr. Op de klassieke vraag: „wat nu?" kan het antwoord kort zijn. Een ambtenaren reglement moet er komen. Het zal door een meerderheid van den Raad aanvaard moeten worden. In de gisteren afgelegde verklaringen der tegenstemmende frac ties kan men, dunkt ons, voldoende aan wijzing vinden, wat er gewijzigd zal die nen te worden, om een meerderheid voor het ontwerp te vinden. Vermoedelijk zal de rechterzijde in dit opzicht het een voudigst te bevredigen zijn, door in art. 36 slechts de gehuwde ambtenares de daarvermelde faciliteiten te verleenen temeer omdat het andere, naar ons ver zekerd werd, praktisch zoo goed als niet voorkomt in Middelburg. Indien links daarvan dan niet op haar beurt een prin- cipië.ele quaestie maakt, dan was de zaak gezond. Practisch lijkt dat wel de weg, dien men zal dienen te gaan, want het voldoen aan de wenschen der bezuinigers in dezen achten wij bezwaarlijker. Verschillende andere interessante za ken zijn gisteren nog aan de orde ge weest: enkele Jeronimiaden, o.a. ovej loonen-naar-indexcijfers en over het ver schil tusschen de dagwaarde, de markt waarde en de inkoopwaarde van 150 K.G, haver op de balans van den reinigings- en ontsmettingsdienst; verder een eigen aardig geval van een handwerkonderwij- zeres-op-wachtgeld, die (óók al weer uit principe) nooit naar een dokter toe wou; subsidie aan de lichtreclameweek, die (toevallig!) samenvalt met de Koningin- nefeesten; een rooilijnendebat je in ver band met verbreeding, over 100 jaar, van de Gravenstraat, en tenslotte een belang-, rijke uiteenzetting van wethouder On- derdijk, aangaande de werkverschaffing: 50 man kunnen, dank zij zijn energieke bemoeiingen, naar Witteveen (Dr.) uit gezonden worden. Voor uitvoeriger bericht daaromtrent zij naar het verslag elders in dit blad verwezen. TWEEDE KAMER. f, De Gemeentewet. De laatste artikelen van de herziene ■gemeentewet zijn voor den eersten keer onder 's voorzitters hamer doorgegaan begin volgende week tweede lezing en eindstemming en dan gaat het opge'kale- De eerbaarheid is als de palmboom, zij groeit beter in dorre en zandige plaatsen, dan in weelderigen grond. Taterde scheepje van "de helliing naar het tuighuis. De Eerste Kamer zat vermoe delijk de vrouwelijke burgemeesters, se cretarissen en ambtenaren van den bur gerlijken stand wel aanvaarden en dan kunnen we met de herziene Gemeentewet zee kiezen. Van de verworpen (de meeste) en aangenomen amendementen van gisteren vermelden we slechts, dat van den 'heer .Knottenbe 11 (lib.) beoogende de echtgienooten van gemeente-ambtenaren, die krachtens de herziene gemeentewet van het Raadslidmaatschap zijn uitgeslo ten, althans tot de nieuwe verkiezingen te laten zitten. De heer Vliegen (s.-d.) wilde ze ook nadien, bij eventueele herkiezing, la ten zitten, maar dat was den minister e:n de Kamer te kras. DE KONINGIN-MOEDER TE BREDA. De Koningin-Moeder bracht gister van Oisterwijk uit, strikt incognito, een be zoek aan Breda. Ongeveer kwart over 11 arriveerde zij met klein gevolg. Zij bracht een bezoek, aan de Groote Kerk en vertrok daarop te voet naar het Kasteelplein, waarna het terrein der K, M. A. betreden werd. H.M. onderhield zich daar eenigen tijd met den gouverneur kolonel v. d. Horst. De weg werd daarna ingeslagen naar het Begijn hof, waar eenigen tijd vertoefd werd. Even na 12 uur vertrok de Koningin- Moeder weer naar Oisterwijk. Mr. B. C. J. LODER. Het onlangs aangekondigde noenmaal, dat de Nederlandsche Journalistenkring aanbiedt aan mr. B. C. J. Loder, loudj- president van en rechter in'het Perma nente Hof van Internationale Justitie, zal plaats hebben op Vrijdag1 6 Juni, offl 1 uur, in Hotel Paulez te: 's-Graven ha;ge. De heer Loder zal aan dit noen maal een rede houden over: internaliiot- naal recht en toekomst. EEN MODDERERUPTIE, Een nieuw onheil is over de dessa Lukassa op midden .'Java gekomen. "Een tweede moddereruptie afkomstig van de Telemoyo, die veroorzaakt werd door de voortdurend vallende hevige regens, ver nietigde 16 huizen, (gelegen in de nabij heid van het terrein van de vorig© eruptie. Nadat deze huizen ontruimd wa ren zijn geen menschenlevens te be treuren. Int, telegraaf en telefoondienst. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg ontving van den direc teur-generaal der P. T. T, het verzoek, hem in kennis te stellen met wenschen van den handel, de scheepvaart en de nijverheid, omtrent verbeteringen of wij zigingen in de bestaande regelingen van den internationalen telegraaf- en tele foondienst, met het oog op de voorberei ding voor de internationale Telegraaf - conferentie welke in 1932 te Madrid zal worden gehouden. Wie dergelijke wen schen heeft zal goed doen deze zoo spoe dig mogelijk schriftelijk ter kennis te brengen van het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg. Electriciteit in Zierikzee. Ter gelegenheid van de inwerkingtre ding der electriciteit in Zierikzee, waar door tevens bijna geheel Schouwen en Duiveland is geëlectrificeerd, wappert van vele gebouwen de driekleur. Woens dagavond half 9 ure verzamelden zich op het stadhuis de Raad der gemeente, de raad van bestuur van de P.Z.E.M., alle burgemeesters van het eiland, de raad van advies afd. Noordergroep, de heeren die bij den aanleg betrokken waren en vele notabelen. Nadat de thee was rond gediend, begaf het gezelschap zich naar het transformatiehuis op dè Schuithaven en schakelde burgemeester J, C. A. Ban- nink het licht in. Teruggekeerd op het stadhuis, dat zich nu baadde in een zee van licht en waarvan de gevel en de stadhuistoren beschenen werden door een 12-tal schijnwerpers, hetgeen een overweldigen aanblik bood, omdat de contouren van dezen fraaien toren zoo prachtig tot hun recht kwamen, nam de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, het woord en sprak een rede uit, die beant woord werd door den burgemeester, waarna de eerewijn werd rondgediend. In de met honderden lampjes verlichte muziektent op het Havenpark gaf „Kunst en Eer" een eere-concert. Honderden huizen prijkten reeds met het nieuwe licht, vele winkels hadden reeds mooi belichte étalages. De verbinding van Schouwen en Duive land met den vasten wal. Men schrijft ons uit Bruinisse: Reeds herhaalde malen is van verschil lende zijden aangedrongen op verbete ring van de verbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal, vooral ook wat betreft het veer ZijpeAnna Ja- cobapolder. Thans schijnt ook de aan dacht van de betrokken autoriteiten daarop gevestigd, want Vrijdag j.l. arri veerden te Zijpe per auto uit Den Haag, zonder dat daarvan te voren was kennis gegeven, de Minister van Waterstaat, de heer Reymer, vergezeld van den direc teur-generaal van den Rijkswaterstaat, ir. Ringers, en den heer Krijger, lid van de Tweede Kamer, terwijl mede ter plaatse aanwezig waren de hoofd-in- genieur-directeur Ir. van Oordt uit Mid delburg en de ingenieur van den Rijks waterstaat te Goes, om zich met den plaatselijken toestand op de hoogte te stellen. Wellicht, dat thans aan den wensch van vele bedrijfsautohouders, toeristen en eilandbewoners om in den toestand en de tarieven te Zijpe ver andering te brengen, zal worden tege moet gekomen. MIDDELBURG. Openbare Les, Volkszangschool. Een vol, fleurig' podium, gister avond bij1 de „openbare les" der af- deeling Volkszangschool van de Vereeni- ging „Uit het Volk—Voor het Volk" in de niel minder volte Concert- en Gehoor zaal.- En 'n dankbaar, entousiast publiek Te begrij'pen: dit 'was nu eens niet, als alle .andere jaren, wat de uil voering zelve betreft. Er was vooruitgang'; méér leerlingen (nog meer jongens hopen we een volgend jaar te zien!). Er was voor uitgang ia de keuze der liedjes. Ook' weer „niet als vorige jaren"; maar andere, zooals de heer de Graaf in zijn dank woord zeide na de pauze en met die we vroeger op school zelve heb ben meegfezongen, en later steeds op nieuw weer gehoord, waai- kinderen koorzingen. Hoe aardig ook deze herin nering, vernieuwing' houdt het frissche er in, toont levenslust en levenskracht Van al de 26 op het prognaimma kenden we alleen Verhul'st's aardige schippers- vrijage: „Moet je varen"! Er wiarert er twee bij' van Jan Morks en een onver meld waarom de derde klas zelf had gevraagd. Eenige Worp-jes altijd pittig en warm voelend, kinderlijk. Enkele- van Arnold Spoel, o.a. het fijne Smidsliedje, dat ge bisseerd moest; het frissche Roeiliedje van Bart Verhalen, en vele andere. En er was vooruitgang en da,t is natuurlijk het voornaamste in de prestaties. De vierde klasse had zich aan a capella gewaagd, en met succes! Zij verdient er een extra woord van hulde voor, en vooral de directeur, de heer J. W1. Bommeljé. Eenige bloem stukken, en een cadeau zijn hem direct na de pauze aangeboden. Een daverend applaus bewees de ingenomendheid dei- zaal hiermee. Van de overige beloofden vooral de kleintjes, de eerste klasse, veel voor later. Wat een dapper, klein solislje! Aan het slot: de wel bekende Oranje Nassau Cantate, van Cahtarina vn Ben- nes, die levensblije muziek van door- en door Nederlandsche men tali (ei t ('t Lied van Nederland, b.v. en de aanvang- en slotkoren!) Gezongen door de hecle zang school, en goed gezongen ook over 't al gemeen, al was er nogal eens een onge lijk beginnen, en andere deraillementjcs. Na de pauze heeft de voorzitter van' „Uit het Vol'k—Voor het Volk", de heei Wi .de Graaf, gememoreerd, dat 47 j.aai geleden de zangschool werd opgericht en in 1885 de eersle openbare les werd gegeven. Thans telt de school 141 leer lingen. De 'bloei is mede te danken aan de toewijding, de liefde en de zorg, die pie heer Bommeljé aan de leerlingen be steedt, wat het bestuur van „Uit het Volk'—Voor het Volk" dan ook zeer waar deert. Spr. hoopte, dat de heer Bom meljé nog vele j,aren zijn krachten aan de zangschool wijden zal. Ook' bracht de heer de Graaf dank aan Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de firma Waterlander De Stoppelaar, Kuiperspoort, Middelburg. (Ingez. Med.) de belgeleidster, mej. R. Kesteloo, die weder zoo goed heeft geaccomp agneeerd. Ook zij1 kreeg een 'bloemstuk. Tenslotte iets nieuws: de uitreiking van diploma's aan de leerlingen, die de vierde klasse hadden afgeloopen, door den heer de Graaf. Gewone einddiploma's eenigle met een extra aanteekoning van verdienste, en een voor de beste leer linge. WALCHEREN. GRIJPSKERRKE. Gister vond in het lokaal der voormalige openb. school een© vergadering plaats van bewoners van Hoogelanden, .belangstellenden en genoo- diigder. om de mogelijkheid te bespre ken, het gedeelte weg van af de hofstede Driewegen aan den Seisweg tot aan Krommenhoeke te verharden. De heer G. Louwerse, wethouder dezer gemeente nam daartoe uitgenoo- digd, de leiding dezer vergadering op izich. Tot de aanwezigen hoorden de heeren de Keiijzer, burgemeester, A. Geschiere voorzitter der lan-dbouwvereeniig'migi, afd. Grijpskerke, A. P. Koster voorzitter van den Chr. Boeren- en TuLndersbond, afd. Grijpskerke en Rotte, raadslid dezer ge- imeente. De voorzitter memoreerde de pogingen in vroeger dagen tot dit doek Hij wees op pogingen in omliggende gemeenten en schetste de moeilijkheden en ook de be hoefte en meende, hoewel alle krachten zullen moeten worden ingespannen, dat het niet onmogelijk zou zijn dit werk te volbrengen. Hij hoopte op aller medewerking en verzocht over te gaan tot het benoemen eener commissie. Gekozen werden de volgende heeren A Geschiere, Abr. J. Groenenberg, A. P. Huisman, Z. Koene, .J. J. Ileijzer, bur gemeester Grijpskerke, A. P. Koster, C. Louwerse, A. P. Rotte, Wi. Renierse Sr. te Middelburg, L. Simonse, burgemeester van Biggekerke en L. Verhage Jrzn. ter wijl enkele personen zullen worden uit- (genoodiigd. Als voorloopig voorzitter werd de heer Louwerse aangewezen en de heer Rotte nam voorloopig de functie van secretaris aan. ZUID-BEVELAND. GOES. Gisteren heeft in hotel Cen traal alhier* de heer mr. P. Dieleman, voorzitter van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond, de commissie ge ïnstalleerd die voor Oostelijk en Weste lijk Zuid-Beveland een plan zullen op maken voor tertiaire wegen, welke in aanmerking komen voor verbetering met steun van de Provincie. Voor Oostelijk Zuid-Beveland werden de heeren Jac. Welleman en P. A. Schwarz, burgemees ters van Krabbendijke en Rilland-Bath resp. tot voorzitter en secretaris gekozen en voor Westelijk Zuid-Beveland wer den als zoodanig aangewezen de heeren L. Vereeke te Kapelle en J. K. Dinge- manse te Goes. HEINKENSZAND. Gistermorgen had alhier onder zeer groote belangstelling, zoowel van R.K. geestelijken als van par ticulieren, de begrafenis plaats van den ZeerEerw. Heer A. van Schijndel, sinds 1928 pastoor te Heinkenszand, waar hem om gezondheidsredenen sinds 1929 eer vol ontslag werd verleend op zijn ver zoek en waar hij sindsdien bleef wonen. HANSWEERT. De bevolen verplaat sing van den kommies M. Sterringa van Hontenisse naar Hansweert, is ingetrok ken. Met ingang van 21 Mei is de kommies P. van der Endt te Sas van Gent ver plaatst naar Hansweert. i

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1