M N ^Provinciale Jfeeuui sche XX E EEUW Vlné Kodak] {Films Agfa Movex Films HBNNIMQ's FOTOHIMBEL Juf- heir /e Twee bladen. WOENSDAG 21 MEI 193 0. Eerste blad. 173e Jaargang IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. MIDDELBURG Markt C 14. ALLE Voefgebreken. VLISSINGEN, HOEK KERKSTRAAT, ZEELAND. VLISSINGEN. WALCHEREN. KERKNIEUWS. iling. voor lame >ken, )UX. [jobe- 3em- •ug* K. IE- Itt. MIDDELBUPGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen y 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit' drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent No. 119. Twintig Eeuwen Zeeland. Het zal nu ongeveer een jaar geleden zijn, dat iemand, die in Zeeland belang stelde, doch buiten deze provincie woon de, zich tot zijn boekhandelaar wendde met het verzoek, eens na te slaan, wat er alzoo over Zeeland, zijn geschiedenis, economische, politieke situatie en zoo meer, verschenen was. De resultaten van een, door dien boekhandelaar ingesteld en, naar hij ver zekerde, minutieus onderzoek in de gangbare bibliografie, waren niet bijster groot, en de uit een en ander resultee- rende order was op een aardig klein schoolboekje, in Goes verschenen, over onze provincie. Meer niet. Dat is jammer. Zeeland is een typische provincie, die vele merkwaardigheden en eigenaardigheden vertoont, welke men in overig Nederland niet, of niet meer, vindt. Zeeland is ook een belangrijk en een welvarend gewest; het heeft ook zijn uitzonderlijke schoonheid. Dat alles ver diende eens samenvattend en overzich telijk beschreven te worden: Zeeland is het waard. Maar daartoe is een voorbereiding noodig: wie het Zeeland van nu zal wil len begrijpen, die zal het Zeeland van vroeger dienen te kennen. En ook een betrouwbaar samenvattend, over zichtelijk en aangenaam-leesbaar ge schiedwerk over onze provincie ont breekt ons nog tot dusverre. Maar dat behoeft nu niet zoo heel lang meer te duren: wanneer de belangstelling, die het verdient, daarvoor voldoende tot uiting komt, dan zullen we binnen be trekkelijk korten tijd over een degelijk werk op dit gebied beschikken: „Zeelanc door de Eeuwen Heen" zal het heeten, en het zal geschreven worden door M. van Empel, bibliothecaris der Pro vinciale bibliotheek van Zeeland en H. Pieters, assistent bij deze instelling. Uit gever is de fa. G. W. den Boer te Middel burg. ft „Het boek zal verhalen zoo lezen wij in het zoo juist ontvangen prospectus, van de hand der schrijvers van den spannenden strijd tegen wind en golven, door onze voorvaderen begonnen, door het tegenwoordig geslacht met even groote energie voortgezet; van verlies en winst aan land, van de verdediging der^ oevers. Verhalen zal het van den strijd tegen vreemde overheersching van den strijd om het bezit onzer eilan den tusschen Holland en Vlaanderen, van den worstelstrijd tegen het machtige Spanje, van de onderwerping aan en de vrijwording van het Fransche gezag, van gekoesterde verlangens en begeerten naar ons grondgebied uit den lateren tijd. En dan wil het vertellen van tegen strijdige belangen van Heeren, burgers en landlieden, van steden, polders en heer lijkheden; van de wording en ontwikke ling der Zeeuwsche staats- en rechtsin stellingen. Het wil verhalen in hoofd stukken, gewijd aan de economische en sociale geschiedenis, van den vaak har den strijd om het bestaan; van hande! en scheepvaart, die eens in Zeelanc hebben gebloeid, van nijverheid en vis- scherij, van landbouw en veeteelt, van ,..,ve^eerswezei1! van het maatschap pelijk hulpbetoon en van al die maat regelen op maatschapelijk gebied, waar door ook onze voorouders de moeilijk heden van hun bestaan zochten te ver lichten. Voorts van hun zorgen bij en tegen ziekten; maar ook van hun spelen en feesten, die afwisseling brachten in het alledaagsch bestaan. En dan, van oudsher hebben de Zeuwen geweten dat een mensch bij brood alleen niet leven kan: zij hebben gestreden om geestelijke waarden. Van dezen strijd zullen ver halen de hoofdstukken over de geschie denis van het godsdienstig en kerkelijk leven, van het onderwijs en van kunsten en wetenschappen. Zeeland door de eeuwen heen het verhaal van eeuwenlange worste ling op alerlei gebied, maar van een worsteling, waaruit de Zeeuwen tot nog toe steeds weer wisten te ontkomen." Met bizondere ingenomenheid begroe ten wij het voornemen tot deze uitgave, en voor een werk van zoo algemeen- Zeeuwschen aard, welks opzet op zoo ruimen leest gesteld werd, wekken wij van harte gaarne op: doet er aan mede! Dan zal het niet meer behoeven te ge- seuren, dat een belangstellende Zeeuw of niet-Zeeuw door zijn boekhandelaar met vrijwel leege handen huistoe ge stuurd moet worden, wanneer hij naar een standaardwerk over Zeeland infor meert Hoe zal hij, die zich niet kan over winnen in 't kleine, zegevieren over het groote? TWEEDE KAMER. Grondwet en Gemeentewet, Ook de Raadsschoenmaker blijve bij zijn leest. Wie heeft de zorg voor de brandweer? Onze grondwet is het fundament waarop 't gebouw onzer heele wetgeving dient te steunen. En die grondwet zegt klaar en duidelijk in de Ille afdeeling „Van de gemeentebesturen", art. 144: „Aan den Raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente overgelaten. Hij maakt de verordeningen, die hij in het belang der ge meente noodig oordeelt." De gemeentewet echter beperkt dat; spre kende van den Raad zegt zij: „Aan hem behoort het maken van de verordenin gen, die in het belang der open bare orde, zedelijkheid en ge zondheid worden vereischt." Dat klopt niet, zou men zoo zeggen En daarom is voorgesteld de nieuwe ge- genmeentewet met de grondwet in over eenstemming te brengen. Hetwelk mis lukte; de heer Marchant (v.d.), waar schuwde er, o.i. terecht voor, den Raad niet te verleiden tot het parlementje- spelen. Met 4239 stemmen werd art. 135-nieuw verworpen en de oude theo retisch anti-grondwettelijken, doch practisch wel nuttige, begrenzing van 's Raads bevoegdheid blijft dus gehand haafd. De heer K. terLaan fs.d.), naar men weet burgemeester van Zaandam, heeft een brandweer-amendement toegelicht. Het regeeringsvoorstel luidde, den zorg voor de brandweer aan den burgemees ter op te dragen; burgemeester Ter Laan zeide: laat die zorg bij het college van B. en W. blijven. Zijn in Leiden, Amsterdam en Middelburg, aldus spr de groote branden gekomen, omdat daar de leiding was bij B. en W.? In de prac- tijk is de leiding immers toch bij den commandant van de brandweer. Bij brand is er altijd eenhoofdige lei ding. Maar de zorg voor de brandweer moet, zoo meent de heer Ter Laan, blij ven bij B. en W., ook de aanstelling van personeel, zelfs daar, waar politie en brandweer zijn gecombineerd. De heer Ketelaar (v.d.) onder steunde het amendement-Ter Laan. In verschillende gemeenten is een aparte wethouder voor de brandweer. De Minister achtte het handhaven van de openbare orde de taak van den burgemeester, ook bij brand. In verschil lende gemeenten heeft men thans ook politiebrandweer. Voorts zal men steeds meer moeten gaan in de richting van in tercommunale samenwerking op het ter rein van de brandweer. Daarom was het z.i. beter, dat de bur gemeester alleen overleg pleegt met de burgemeesters van aangrenzende ge meenten, dan dat B. en W. dat overleg moeten plegen met B, en W. dier ge meenten. De heer Schokking (c.h.) ziet geen reden om de zorg voor de brandweer van B. en W. naar den burgemeester over te brengen. Het ware een terugtred, indien die samenwerking moest geschieden door de burgemeesters alleen. Het amendement-Ter Laan, om de zorg voor de brandweer bij B. en W. te laten is daarop aangenomen z.h.s. jhr. Laman, Trip, de 'burgemeester dje heer W. dei Vlugt, jhr. mr. dr. A. IRöell, .Comimssairis van de Koningin in Noord Holland, .generapl-rrrajoor Qualifier, mi litair^gouverneur van Amsterdam, vicei- admiraal Quant, commandant van de Ma rine te "Willemsoord en noig eenLge aufcoi- riteiten). Na een kort oponthoud in de Kon. Wachtkamer, waar H. M. zich met ver schillende autoriteiten onderhield, ver- liet de Kon. Fani. het station, waar zij de op het Stationsplein giejreed sta,ande rijtuigen bestegen, om vervolgens langs het Damrak1 naar het Koninklijk Paleis te rij'den. Er was een talrijk publiek op de been De stoet werd geëscorteerd door een escorte huzaren van "het vierde hialjf regiment te Deventer. Op de Dam had zich een eejfew'acfht der Marine opgesteld, verder was de wacht betrokken door bereden militajire politie. Luid© werd de Koninklijke Familie door een talrijke menigte toegejuicht vooral toen zijl na,ar ©enige minuten op het 'balcon verscheen. I DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD Het bestuur van de afdeeling „Fries land'' van de Aljj. Vereeniiging Radio Om roep heeft een telegram aan den mi nister van Waterstaat gezonden waarin t zegt met groote droefheid en veront waardiging te hebben kennis genomen var de beslissing inzake verdeéling van den zendtijd, waardoor aan de A.V.R.O. de helft van haar zendtijd is ontnomen en uit naam van duizenden gezinnen in 'Friesland er op a;andringt onverwijld het gekrenkte rechtsgevoel der luiste raars te herstellen door verruiming van den zendtiid toe te staan." HET JAARLIJKSCH BEZOEK DER KON. FAMILIE AAN DE HOOFDSTAD Met den) Apeldoornschen treint waarin het Kon. Salonrijtuig was gehaakt, zijn H. M. de Koningin en H. IC. H. 'Priinjses Juliana met het gevolg gistermiddag! te 4.19 uur aani het Centraal Stajton te Am sterdam voor het jaarlijklsche bezoek a;an de hoofdstad gearriveerd. Op het eerste perron het salonrijtuiig werd doorge trokken! tot voor de Koninklijke wacht kamers waren te,r verwelkoming aan- We-zig Prins Hendrik, die uit Den Haag was (gekomen, vergezeld van zijin adjudant In Den II a a g zijn gisterenavond twee prole-s!tvergaderih|gen gehouden die een overgroote belangstelling hadden. Na een protestrede van den voorzitter van Tiet Haagsehe comité, den heer De Graaf, wercl een protestmotie tegen de zendtijd- verdeelipg aangenomen en van de regee- ring werd igeëischt vóór 1 Juli 1930 zoo danige maatregelen te treffen, dat de A.V.R.O. weder „een volle week zendtijd op een eigen zender op de korte omroep- golf' leruig krijgt. Een tweede motie behelsde een verzoek aan het algemeen bestuur van de A.V.R.O. al die maatrege len te treffen, dat bovengenoemde eiseh wordt ingewilligd. Aan extra-inkomsten werd bij de A.V R.O. alleen gister reedis f 5000 ontvan gen. De groote A.V.R.O.-ac'tie vergaderingen op a.s. Zaterdag zullen- zoowel in het (Concertgebouw als in het gebouw Carré te Amsterdam worden gehouden. DE „NEDERLAND-EXPRESS". De boottrein van het s.s. „jKoiiingm der Nederlanden", hetwelk 24 dezer te Ge nua verwacht wordt zal Zondagmorgen 25 Mei a.s. te 11.48 uur aan het Maas- station te Rotterdam, aankomen. Aan komst te 's-Gravenhagc 11 uur. Mr, D. FOCK. Heden is het vijftig! jaar geleden, dat de liberale staatsman mr. D. Fock, oud gouverneur-generaal v,an Nederlandsch Indië, aaan de Leidsche Universiteit iu de rechten is gepromoveerd op stellingen en tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift getiteld1: Iets over art. 23 van de wet yan 1855 Staatsblald 102. Mr. Fock was de eerste doctor hier te lande in de staatswetenschappen. Dr. J. Th. DE VISSER. Op den 27sten dezer zal het 50 jaar zijn geleden dat dr. J. Th. de Visser werd bevorderd tot doctor in de thecslo gie, meldt de N. Rott. Girt. Mede in ver band met de uitgebreide huldjiging van dr. De Visser op zijn 7 Os ten verjaardag is de herdenking van dezen dag beperkt tot den nauweren kring van zijn vrienden en tegenwoordige medewerkers. In den namiddag van den 27sten zal aan den jubilaris een thee worden aan geboden, waarbij- oen geschenk als herin nering aan dezen dag zal worden gege ven. Daarna zal genoemde kring aain den heer en mevrouw De Visser, alsmè de aan hun naaste familiclieden, een maaltijd aanbieden in het restaurant An jema, in Den Haag, waarbij onder meer als gastheeren zullen aanzitten mr. W steeds voorradig. Projecteeren van Uw Ciné-opDamen voor familie en vrienden. VLiSS'.NGEN Badhuisstraat 63. (Ingaz. Med.) L. baron de Vos van Steenwij'k, voor zitter van de Eerste Kamer; jhr. mr. D. J. de Geer, minister van financiën, en mr. P. J. Reymer, minister van water staat. geelt baat voor Attesten van H.H. Doctoren (Ingez. MM.}. MIDDELBURG. BRANDWEERFONDS 7 DEC. 1929. Het Comitee van bewindvoerders over de gelden van het Brandweerfonds 7 Dec. 1929 heeft een brief ontvangen van de N.V. Houthandel voorheen G. Alberts Lz. Co., waarin zij mededeelt, dat de toegezegde f 1000.thans bij de N.V. Iz. Boasson Zns. Bank alhier te zullen storten, en van deze bankinstelling ontvangen wij bericht, dat bedoeld be drag inmiddels daar ontvangen is. Het totaal bedrag der in het fonds gestorte gelden is thans f 4174,63. Op verzoek van Bewindvoerders beeft de directeur van Alberts Houthandel de heer W. L. Ghysen, zich bereid verklaard, voortaan deel uit te maken van het Comitee. Ook is bericht ontvangen, van B. en W. van Middelburg, dat de nog ver- eischte goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland, op het Raadsbesluit tot aan vaarding der automobielbrandspuit, thans ontvangen is. Het bericht betreffende de ver plichting tot betaling van grondbelasting voor 1 Juni a.s, betrof, zoo als wel be grepen zal zijn, alleen de dan verschenen termijnen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni a.s., opnieuw voor den tijd van 5 jaren benoemd tot kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis in den Kring Zee land, de heer H. Dronkers. De politie te Amsterdam heeft aan- jgjehouden en ter beschikking! van de justitie igesteld, zekeren C. P. H„ 56 jaar, reiziger wonende alhier, verdacht van verduistering en oplichting. De opening van de zeebaden, het volksbad en het strand stoel enter,rein al hier is bepaald op Zaterdag 24 -Mei. Het harmoniegezelschap Ons Ge noegen geeft Vrijdag a.s. des avonds 8 uur een concert in de tent van het (Bellamypark. KOUDEKERKE. Op een Ouderavond, die hier ter plaatse in de openbare school op 20 Mei j.l. gehouden werd, gaf de heer C. Hack, secretaris van den Kring „Walcheren" van de Vereeniging „Volksonderwijs" een uiteenzetting van doel en streven dezer Vereeniiging. De nadruk werd gelegd op de achterstelling van het Openbaar onderwijs als gevolg van de financieele gelijkstelling van Bij zonder en Openbaar onderwijs en op de noodzakelijkheid, dat de voorstanders der openbare school zich nauwer aan eensluiten. Na deze inleiding gaven alle aanwezige ouders zich op voor het lidmaatschap en werd de afdeeling „Koudekerke" van „Volksonderwijs" in het leven geroepen. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Maan dagavond hield de Oranjebond alhier een vergadering; hoofdzakelijk voor de be spreking der viering van den 50sten geboortedag van H.M. de Koningin, Wegens periodieke aftreding, en daar mede gepaard gaand bedanken als be stuurslid, alsmede door uitbreiding van het aantal bestuursleden, werden als zoo danig gekozen de heeren H. van Leer dam Pz. en E. Verlare. Wat de feest viering betreft werd in beginsel besloten dat te doen op zeer bescheiden manier, en wel om tweeërlei redenen. In de eerste plaats hoopt men in 1931 feestelijk te herdenken hei 300- jarig bestaan van S i r. t J o o s 1 a n d, en m de 2e. plaats meende men in aanmerking te moeten nemen den minder gunstigen toestand van den landbouw, waar deze gemeente hoofdzakelijk van bestaat. Voorloopig had men het oog o.a. op een kinderfeest, muziek, en een keuring van bloemen tuintjes, die hier in de kom veel aanwezig zijn. Alles zal natuurlijk ook afhangen van het bedrag dat de ingezeteneii voor dat doel beschikbaar willen stellen. Bin nenkort zal hun daarvoor gelegenheid worden gegeven. Na afloop der inteeke- ning zal dan weder een vergadering ge houden worden, waarin een en ander na der zal besproken worden. ZUID-BEVELAND. SCHORE. Dinsdagmiddag had alhier op den hoek AchterwegDorpsstraat eene botsing plaats tusschen een motor rijwiel en een met een paard bespannen vrachtwagen. De motorrijder kwam zoo danig te vallen, dat hij inwendige kneu zingen bekwam. Het paard bekwam aan zijn voorpoot eenige ontvellingen, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAS VAN GENT. Deze week staan als werkeloos ingeschreven 'in deze gemeente: 4 fabrieksarbeiders, 1 letter zetter en 5 losse arbeiders, De markt gaf een zeer verlaten beeld te zien. Er werden zeer weinig dieren aangevoerd, die alle telgen oploo- pende prijzen van de hand gingen. Er zou een tekort aan goede kwaliteiten zijn, waardoor de prijzen aanzienlijk verhoo- gen. Het buitenland treedt steeds als kooper op. De vraag overtreft momenteel het aanbod. De brandweer in Oostelijk Zeeuwscb Vlaanderen. In de vergadering van de afdeeling Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen van den Zeeuwschen Brandweerhond, onderdeel van de Koninklijke Nederlandsch© Brandweervereeniging, is besloten vier kringen te vormen, die .gezamenlijk voor goed brandweermaleriaal zullen zorgen voor alle betrokken gemeenten. Meegedeeld werd, d,at in dit deel van de provincie alleen Koewacht en Zaam- slag nog' niet zijn aangesloten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De brand te Breskens, BRESKENS. De Rechter-Commissaris voor strafzaken te Middelburg bevond zich gisteren, Dinsdag, alhier teneinde een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van den brand in het huis van P. v. M. te Breskens op 18 Mei j.l. v. M., die zooals bekend, reeds in verzekering was gesteld, is heden naar Middelburg over gebracht. De te Giethoorn overleden indus trieel G. J. Otter heeft uit zijn nalaten schap f 10.000 gelegateerd gelijkelijk te verdeelen tusschen de diaconieën van de Ned. Her", en Doopsgezinde gemeen te aldaar.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1