IJrouinciate Ze emu che- X/EEELr^ OMTVEE PANTSERKRUISERS ItWÜRSJ: Colbert Costuums naar Maat DINSDAG 2 0 MEI 193 0. 173c Jaargang BINNENLAND. ZEELAND. vanaf 58e MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek .Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 118. Een pluimpje verdiend. Er is een heel mooie reklameplaat ko men binnenwaaien, door den wind ge bold over de kabbelende Scheldegolven: het is 't aanplakbiljet, waarmede de plaatselijke Vereeniging voor vreemde lingenverkeer de aandacht op Bres- k e n s als badplaats vestigt. Eenigszins op den Duitschen stijl ge ïnspireerd is deze in sobere kleuren uit gevoerde plaat een voorbeeld van goede styleering, prettige verhoudingen en schoone vormgeving. De bedoeling van de voorstelling ligt er wat in dit ge val noodzakelijk is vrij duidelijk in te lezen: een zeilschip, varende op de Schel degolven, aan wier oevers Breskens- Badplaats gelegen is; het geheel wordt gedragen door de gestyleerde adelaars van Breskens, die op hun beurt ge schraagd worden door V. V, V. Juist omdat wij groote waardeering ge voelen voor de moderne en fraaie uit voering van een goede gedachte, zij ons een reclame-psychologische aanmerking veroorloofd: de plaat schiet te kort in suggestieve kracht. Zij zegt en zegt het op schoone en forsche wijze dat er een Bad Breskens bestaat. Maar: een reklameplaat moet méér zeggen, moet suggereeren dat, en waarom, de beschou wer naar Bad Breskens moet trekken. Hadde dit in een pakkenden slagzin dit overigens zoo welgeslaagde biljet gesierd, wij zouden het den eerepalm toegekend hebben. En ook nu nog heeft het stellig een pluimpje verdiend. DE A.V.R.O. EN DEN ZENDTIJD. De heeren C, de Vos, L. Schmidt, N. 'Treep, A. v. Raalte, M. Tak, G. Weitzel, J. Niemeijer en A. Hildebrand, leidende personen in den omroep van de Alge- meene Vereeniging Radio Omroep, spre ken in een telegram aan den minister van waterstaat hun hevige verontwaar diging uit over de beslissing inzake de zendtijd verdeeling, waardoor de gele genheid tot verdere ontplooiing van ge noemde instelling ten zeerste wordt be lemmerd. Zij zijn van meening, dat het moeizaam verworven aanzien van den radio-omroep in binnen- en buitenland ernstig geschonden wordt door het de creet van 15 Mei en dringen er met klem bij den minister op aan, alsnog een voor de A. vR. O, gunstiger positie te cre- eeren. Zooals wij reeds meldden, zal de A.V.R.O. a.s. Zaterdagmiddag een alge' meene leden-protest-vergadering hou d e n in het Concertgebouw te Amster dam. Als sprekers zullen optreden de heere H, Molhuysen, waarn. voorzitter ds. L. C. W, Ekering, predikant te Am door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 45. i Ik schoof den brief weer naar Ralph toe en vroeg: „Heb je er nog iets aan gedaan?" „Neen, ik dacht, dat jij misschien geen bezwaar zou maken om in mijn plaats de menschen eens op te zoeken. Ik wil graag een beleefdheid bewijzen aan wie vrien delijk voor Dicky is geweest. Houdt hij van jagen, dan heb ik er niets op tegen, dat je hem meeneemt naar Feitham. De logeerkamers staan daar altijd tot je be schikking," „Ik zal wel uit jouw naam de visite ma ken antwoordde ik. ,Je kunt het aan mij overlaten, Het is wel merkwaardig, maar ik geloof, dat ik dien Braziliaan al te Parijs heb ontmoet." Mijn broeder interesseerde zich slechts matig daarvoor en ik was blij, dat ik mij achter de „Daily Telegraph" verdekt kon opstellen. Nu had .ik ten minste eenig houvast. Die Delora was dus geen op sterdam, dr. P. H. Ritter Jr. te Utrecht en W. Vogt. DE RADIO-VERBINDING MET ÏNDIE. Den dag vóór de officieele opening van den radio-telefoondienst Denemar kenNed.-Indië via de Rijksradio verbin ding Kootwijk—B andoeng op 14 dezer, heeft de directeur van den telegraaf dienst op IJsland, die te Kopenh|a|g|en vertoefde, een proeigjeisprek' met Soera- 'baja gevoerd. Het gesprek was ,aan beide zijden uitmuntend te verstaan en het had een zeer vlot veriioop. De Nederland- sche administratie ontving deswege ufli Kopenhagen een telegrafische dam'kbetui- DE STRIJD TEGEN DE RADIO STORINGEN IN NEDERLAND. Dezer dagen is in Enschede een po litic-verordening uitgevaardigd, wjaarbij' bepaald is, dat motoren, die in de Hin derwet vallen, dit zijin motoren met een vermogen van 2 P.K. of meer voorzien moeten zijn van condensatoren en smoorspoelen, ter voorkoming van radiostoringen. Lichtreclames, die storin gen kunnen verwekken, zijn verboden. EEN HAVEN TE OOSTMAHORN. Gistermiddag hebben de inspecteur- generaal van het loodswezen te Den Haag, de Schout-bij-Nacht, de heer C. D. Haes, vergezeld van den directeur van het loodswezen te Harlingen, kapitein ter Zee H. J. Albarda een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid en wen- schelijkheid van het aanleggen van een haven te Oostmahorn, teneinde den minister van waterstaat hieromtrent te kunnen adviseeren. Nadat de heeren met het onderzoek ter plaatse gereed waren, confereerden zij met de havencommissie. Aan deze conferentie nam ook deel de voorzitter van „Schuttevaer", het eerste kamerlid mr. H. Smeenge, lid van den Zuiderzee raad. VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. 'besluit is, met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid 'bij den dienst, web 'ke is belast met de zaken', rakende de hygiëne van het 'kind en de bestrijding van de tuberculose en de geslachtsziek ten dr. L. A. Veeger, arts te Schalkwijk* aani wien als ambtsgebied zijn aangewe zen de prov. Limburg, Noord-Brabant en Ziele land en is hem Nijmegen ajlls standplaats aangewezen. DE BRAND IN DE POSTAUTO. Beslist is, dat voor de aangeteekende stukken en brieven met aangegeven waarde, welke door den brand in idje postauto Arnhem—Emmerik in den nacht van 23 op 24 April j.I. verloren zijln ge gaan, schadeloosstelling zal worden toe gekend, overeenkomstig de bepalingen van het Internationaal Postbesluit. In verband met de omstandigheid, dat vele brieven, die slechts gedeeltelijk ver brand waren, na- hersteld te zijn, later nog zijn doorgezonden, moet evenwel vooraf nog worden nagegaan, of de aan vankelijk vermiste stukken wellicht op één of andere wijze in handen van de rechthebbenden zijn gekomen. Dit on derzoek is reeds aangevangen. lichter. Hij was waarvoor hij zich uitgaf, en zeker een rijk man. Ik begon plotse ling een anderen kijk op de dingen te krijgen. Wat was dat laf van me geweest om te willen verdwijnen! Er kon toch een zeer aannemelijke verklaring voor alles worden gegeven, zelfs voor die samen komst van het meisje met Louis! Wij eindigden met het ontbijt en mijn broeder strompelde naar het raam. Daar bleef hij een tijdlang staan, turend in de straat met een gezicht alsof hij niet goed wist, hoe hij zijn dag zou besteden. „Wat ben je van plan te doen vandaag, Austen?" vroeg hij ten slotte. „Ik heb geen vast plan, maar ik dacht er over om in den loop van den dag een visite te gaan maken bij die Delora's." Ralph knikte en zich tot zijn knecht wendend zeide hij „Goreham, laat de auto over een uur voorkomen. Kom je vandaag bij me eten, Austen?" liet hij er op volgen, zich tot mij wendend. „In de eerste dagen ga je toch niet naar Feitham." „Met alle genoegen", antwoordde ik. „Waar denk je heen te rijden?" Ralph antwoordde een weinig vaag. Hij had een paar boodschappen te doen en verder had hij nog geen bepaald plan ge vormd. Ik nam na een paar minuten af scheid van hem en ging de straat op. Ik Veroordeel niemand eer ge in zijn plaats zijt geweest. VULKAANUITBARSTING OP JAVA. Uit de flank van den vulkaan Tele- mojo (Kedo'e, Semarangsche) is naar Aneta meldt* d.d. 19 Mei uit Semarang een zware modderstroom te voorschijn gekomen, die de berghelling is afgedaald en het inheemsche dorpje Likasan in Midden Java geheel met den igrond heef', gelijk gemaakt. Vijf en veertig inwoners werden gedood. Slechts een vijftal slaag de er in aan den verschrikkelijken, stroom te ontkomen. De weg nabij het naburige Salatiga is over een afstand van zeven mijlen .geheel vernield. Vele brug gen op dit traject zijn bezweken. Reddingsbrigades zijn met den groot- sten spoed onderweg naar de plaatsi van de ramp. i Nader wordt gemeld, dat Maandag ochtend drie levenden werden aangetrof fen, onder wie twee kinderen, die met hun moeder een schuilplaats hadden ge zocht in een padi-kist. De modderstroom stortte zich met het water van de kali vermengd over den straatweg Banjoebi- roe—Salatiga in de Rawah Bening, waar hij is doodgeloopen. Vele bruggen wer den vernield en ongeveer honderd stuks vee gedood, terwijl 42 huizen werden verwoest. Het reddingswerk is in vollen gang, doch een uiterst moeilijke taak door de dikte van den modder. Er zijn eerst vijf lijken geborgen. Van de anderen is nog geen spoor te bekennen. DE KERMIS TE GRONINGEN. De gemeenteraad van Groningen heeft Maandagavond het voorstel van twee leden der recherzijde, om de kermis af te schaffen, verworpen met 25 tegen 9 stemmen, zoodat de Groningsche kermis behouden blijft. STAKING OP DE KUNSTZIJDEFA BRIEK TE EDE. Op de kunstzijdefabriek te Ede is gis terenmiddag een wilde staking uitgebro ken onder de spinners, die minder werk tijd eischten. Het werk is na tusschen- komst der vakbonden weer hervat op de oude voorwaarden tot Woensdag. In dien tusschentijd zal worden geconfereerd met de hoofddirectie. MIDDELBURG. Men verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat de aanslagen in de grondbelasting over 1930, voor Middel burg en omliggende gemeenten, vóór 1 Juni a.s. behooren te worden voldaan; anders loopt men kans op een vervol ging- De pioniersters van het Nederland- landsche Meisjes-Gilde, dat zijn zij die na het bereiken van den 18-j.arigen leef tijd, nog aan de pad vindersbeweging blij ven deelnemen, hebben die plicht om ieder een bepaald bedrag bij een te liep in Westelijke richting, maar toen ik een eindje weg was, zag ik onverwachts een bekende gestalte te voorschijn ko men uit de deur van een groot, van grauwe baksteen opgetrokken huis. Wij stonden bijna neus aan neus op het trot toir tegenover elkaar. Het was de man, wiens leven ik vermoedelijk had gered nog slechts enkele uren geleden. Hij nam den hoed voor mij af, terwijl zijn donkere oogen mij met een vragenden blik aan keken. „U was toch niet op weg om mij te bezoeken?" vroeg hij. Het hoofd schuddend antwoordde ik: „Niet alleen had ik geen vermoeden waar u woonde, maar ik ken zelfs uw naam niet." „Beide feiten kunnen u ook slechts matig belang inboezemen", antwoordde hij kalm. Ik keek het huis eens aan, waaruit hij was gekomen en merkte op: „Het wil mij toeschijnen, dat u er diplomatieke connecties op na houdt „Ja, waarom ook niet? Maar", ging hij na een oogenblik van nadenken voort, „ik zie niet in, waarom mijn naam een geheim voor u zou blijven, kapitein Ro therbey." Hij haalde een kaartje uit zijn binnen zak en bood mij dat aan. Met moeilijk brengen voor eeii vast leidstershuisje bij het kamp. De afdeeling Middelburg beeft beslo ten als middel om aian die verplichting te voldoen, eenige uurtjes van gezellig samen zijn in het clubhuis op den Zuid singel te organiseeren. De gemoedelijk heid, die er Zaterdag) v(ap 3 tot 6 en van half acht tot 10 uur zal heerschen bij muziek en cabaret en bij' den verkoo p van thee en grootendeels eigen gebakken lekkernijen, komt uit in den naam „Die kleine 'konditorei", die men aan den theesalon heeft gegeven, en w'aar zeker velen een bezoek zullen brengen. De beide serenades gisterenavond door de Mondharmonicaver. „Crescendo" gebracht aan gouden bruidsparen, heb ben heel wat menschen op de been gebracht. Vanaf het repetitielokaal „De Eendracht" trok het 'korps volgens de gisteren vermelde route liet eerst naar Klein Vlaanderen, waar het met een paar nummers hulde bracht aan het echtpaar J. Hendrikse—Meeuwse van. uit het naast de woning gelegen tuintje, waarna het bestuur het gouden echtpaar ging complimenteeren. Vervolgens zette de stoet zich weer in beweging en door velen gadegeslagen ging het naai* het Viissingsch Wlagenplein, waar de sere nade aan het echtpaar G. Teerlink— Baljeu vooral vanaf den Kanaaldijk groo te belangstelling trok. Ook deze oudjes werden mondeling gefeliciteerd en om stuwd door belangstellenden het laatste deel van de route vervolgens afgelegd, om op de Markt den stoet te ontbinden. Staking. Gisteren is alhier een reeds eenigen tijd dreigende staking uitgebroken, onder de leden-koopers 'der Coöperatieve Vei- lïpgsivereeniging Walcheren' Van het begin af hebben de leden bezwaar gemaakt tegen de nieuwe wijze van veiling door middel van een film. Aan het bestuur was nu door bijna alle koopers verzocht het toestel niet meer te gebruiken en later gedreigd met staking als er mede werd door gegaan. Gisteren is het, daar het toestel weer gebruikt werd, zoover gekomen en alleen enkele personen van buiten kochten. De kooplieden uit de stad hebben maatregelen genomen toch voldoende groenten en fruit te hebben, zoodat de burgerij toch voldoende kan worden voorzien. Zij hebben zich, zoo vernemen wij nader, in verbinding gesteld met de Rot- terdamsche Ver. v. Kleinhandelaren, wel ke hun steun belangeloos hebben toege zegd; er zijn reeds 2 wagons met lading naar hier gezonden en deze zullen, des noods met Rotterdamsche steun, ver kocht worden. Van de zijde der veilingdirectie verna men wij, dat de actie tegen het veilen door middel van een projectielanta,arn op een minder juist inzicht! moet be rusten. Weliswaar komen de producten nu niet meer op wagentjes voor wat heel gemakkelijk was maar daar staan verschillende stellig' grootere voordeeten tegenover. De veiling toch kan nu sneller verloopen; de producten Worden tevo ren gekeurd' (wat vroeger niet het geval was) en de uitslag van die keuring komt met de partij op liet doek. Het is nu als te verhelen nieuwsgierigheid las ik wat er op stond ALFONSO LAMARTINE, Braziliaansche Legatie, 12 Porchester Square. „U is dus een Zuid-Amerikaan?" vroeg ik haastig. „Van geboorte wel, doch ik heb mijn leven grootendeels te Parijs en Londen "gesleten." „Maar u kent den heer Delora uit Bra zilië dan toch wel?" „Ik ken de familie. Het zijn menschen van veel invloed. Ik heb u mijn naam doen kennen, kapitein", vervolgde hij, „omdat ik niet zou weten, waarom wij niet open kaart met elkander zouden spelen. Ik ben nu eenmaal verplicht, be lang te stellen in het doen en laten van den heer Delora en zijn nicht. En u schijnt op de een of andere wijze verstrikt te zijn in het net van intriges dat hen om geeft." Ik stak een arm onder de zijnen en wij liepen verder op. „Laat ik u verzekeren", verklaarde ik, „dat u het goed heeft geraden. Er be staat geen enkele reden, waarom wij ge heimen voor elkander zouden hebben. Ik zou alleen zoó zielsgraag willen weten, hoe het mogelijk is, dat menschen van hun stand connecties hebben met lui als (La& med.) met een vendu: men dient eerst de par tijen na te g'aan, en op te nemen wat van belang' is. Hetzelfde systeem al's hier vindt men ook bij1 de groote Utrechtsche gemeen te veiling; ongeveer zoo als hier heeft men het ook in Goes en precies zoo als hier gaat het ook in Zwijndrecht en Hoog'ezand-Sappemeer, zoo deelde men ons mede. VLISSINGEN. Aam boord van de mailboot „Pirin- Ises Juliana" werden gisteren in volle zee, radio-telefonische proeven genomen, die werden uitgezonden via den zender te IJmuiden. De proeven zijn in alle op zichten goed geslaagd. WALCHEREN. SEROOSKERKE. De Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft Zaterdag, naar het „Vad." meldt, een medaille en oor konde uitgereikt aan mej. Magdalena Leempoel, wegens 25-jarigen dienst als hulp in de huishouding bij de fam. P. W. M. Hoegen van Hoogelande alhier. ZUID-BEVELAND. HANSiWEERT. Met ingang van 16 Mei zijn verplaatst de kommiezen te water R. Vlaming van het Recherche-vaartuig ^Al batros" naar Hansweert; A. Sijperda van Rotterdam naar „Albatros te Hans'weert en met ingang van 19 Mei de kommies M. Sterringa van Hontenisse naar Hans- weert. NOORD-BEVELAND. WISSENKERKE. Het voornemen van het muziekgez. Apollo" alhier isl om 9 Juni 2den Pinksterdag haar 40 jarig bestaan feestelijk te viei-en door het hou den van een bondsconcours, op het prachtige landgoed „Sorgwijek", welwil lend afgestaan door mevr. de wed. Vader van 's Gravenpolder. Twintig gezelschap pen zullen, deelnemen. Aan het con cours zal verbonden zijn een avondfeest bestaande uit optocht, gezamenlijke uit voering van den Bondsinarsch, met al le deelnemende vereenigingen, op de Voorstraat, waarna verschillende muziek korpsen een concert zullen geven en tot slot een openlucht bioscoopvoorstelling,) met geheel nieuw program. ■Het dorp zal feestelijk versierd en a giorno verlicht worden. Louis en consorten." Mijn metgezel strekte een hand uit, bleef stilstaan op het trottoir en riep met een heftig gebaar uit: „En u vraagt mij daarnaar? Ik had juist gehoopt van u inlichtingen op dat punt te krijgen! Ik weet niets, absoluut niets! Mijn opdracht luidt niet anders dan den heer Delora bij zijn aankomst te Lon den te ontvangen en hem van dienst te zijn waar dti mogelijk is. Ik ga naar het station om hem af te halen en hij is ver dwenen! Ik begeef mij naar zijn kamers, hij is niet aangekomen! Zijn nichtje weet van niets. Ik probeer in zijn kamers bin nen te dringen en mijn leven loopt ge vaar." „Wacht even", zeide ik. „U sprak van een opdracht. Wie had u die gegeven?" „Mijn regeering", antwoordde hij een. beetje kortaf. „De heer Delora heeft enkele particulierfe zaken van groot be lang in Engeland in orde te maken en de regeering is daarbij belanghebbende." „Weet u iets van zijn nichtje af?" „Niets anders dan dat zij een zeer be koorlijke jongedame schijnt te zijn en een der rijkste erfgenamen belooft te wor den." U. U-Ü (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1