lörotiinciale .Zeetuusdte STER-TABAK Naar de E. FV SSTJE *r MAANDAG 19 MEI 193 0. 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND. ZEELAND, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43235 No. 117. Familieberichten en dankbetuigingen: van I7 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Het kuikentje heeft zijn dop verbroken en vertoont zich aan de met eenige span ning wachtende wereld, terwijl de kloek met voldoening het diertje op de nog wat onvaste pootjes ziet staan: het memo- rendum van den Franschen minister van 'buitenlandsche zaken Briand, betreffende een soort Vereenigde Staten van Europa, is Zaterdagavond aan de openbaarheid prijsgegeven. Het handelt over: „De organisatie van een stelsel voor een Europeesche Fede rale Unie", een naam, dit zij dadelijk op gemerkt, die van meer werkelijkheidszin blijk geeft, dan die van „Vereenigde Staten van Europa". Want dat laatste toch, schoon misschien begeerlijker lij kend, is practisch vooralsnog niet te verwezenlijken, zoolang een Ëuropeesch denken en gevoelen nog niet bestaat in die mate, dat het van hoogere orde wordt geacht dan het nationale denken. Mogelijk zal een samenwerken tusschen de Europeesche staten in federatief ver band, als zij verwezenlijkt wordt in een vorm en op een wijze, die practisch wer kelijk iets te beteekenen heeft, de vol keren meer rijp maken voor die Pan- Europeesche gedachte wie haar on middellijk zou willen verwezenlijken, zou of niemand meekrijgen, öf een kaar tenhuis bouwen, dat niet de minste innerlijke waarde zou hebben. ft Hoe is Briand er toe gekomen, dit me morandum voor een Europeesche Fede rale Unie (dat, belangrijke bijzonderheid, niet van hem, doch van de Fransche regeering uitgaat], samen te stellen? Op een bijeenkomst van Europeesche staten, leden van den Volkenbond, op 9 September 1929 te Genève gehouden, hebben de officieele vertegenwoordigers van de 27 Europeesche staten, leden van den Volkenbond, eenstemmig de nood zakelijkheid erkend van een poging tot vorming, tusschen de volken yan Europa, van een soort federalen band, welke tus schen hen een blijvende solidariteit kan scheppen en hen in de gelegenheid zou stellen, onmiddellijk met elkander in contact te treden, voor de regeling van vraagstukken, waarbij zij gemeenschap pelijk belang konden hebben. De vertegenwoordiger van Frankrijk heeft toen opdracht gekregen, aan die 27 regeeringen de voornaamste punten aan te geven, welke door hen moesten wor den bestudeerd en vervolgens de con clusies van dit uitgebreid voorbereidend onderzoek samen te vatten in een rap port, waarover dan tijdens de volgende Volkenbondsvergadering in een nieuwe bijeenkomst der Europeesche staten zou kunnen worden beraadslaagd. Het Fransche memorandum, waarvan nu sprake is, is dus het schetsplan met vragenlijst, dat ingevolge bovenstaande opdracht den 27 Europeeschen regee ringen moest worden toegezonden; Briand heeft daarbij zijn taak zoo opgevat, dat niet volstaan kon worden met alge- meene en in dit geval vrijwel nietszeg gende vragen in den trant van: „Gevoelt gij voor samenwerking en vrede?", maar Bij heeft in zijn vragenlijst reeds willen schetsen, hoe het toekomstige gebouw der E.F.U. er ongeveer zal kunnen uit zien. at ook niet te verwonderen valt, immers: het goed stellen van een vraag is haar reeds half beantwoorden? D.,e belangrijke reserves maakt de ransene regeering voor het voorberei dende onderzoek ^uroPeesche samenwerking den Volkénbonde.rZekerd in V6rband met 2e. De Europeesche Unie kan zich niet boni E"0Pa hüiUn Volken- 3e. De vorming van een band tusschen Europeesche regeerin^n kan in geen enkel geval en 7nTen enkel opzicht een der souvereine rechto„ van de Staten, leden van de Unie, aan* tastdn. Het onder le. vermelde, spreekt o.i. vanzelf; het 2e, kan een punt worden dat de werkelijke waarde van een fede ratieve unie in ernstig gevaar brengt en ook het onder 3e gestelde, schoon voor- loopig een onontkoombare restrictie, kan voorwendsel of beweegreden tot het onthouden van medewerking op be langrijke punten vormen. Over welke zaken zullen de 27 Euro peesche regeeringen zich nu moeten be raden? Ziehier de voornaamste punten, welke de Fransche regeering ter over denking geeft: 1. De noodzakelijkheid van een over eenkomst van algemeene strekking, hoe elementair ook, om het beginsel vast te leggen van de moreele eenheid van Europa en op plechtige wijze het feit van de solidariteit tusschen Europeesche staten verkregen, te bezegelen, 2. De noodzakelijkheid van een me chanisme ter verzekering van de on misbare organen aan de Europeesche Unie voor de vervulling van haar taak: een vertegenwoordigend en verantwoor delijk orgaan in den vorm van de regel matige instelling van de „Europeesche Conferentie"; een uitvoerend orgaan in den vorm van een permanent politiek comité en een secretriaatsdienst, zij het ook aanvankelijk zeer beperkt. 3. De noodzakelijkheid om vooraf de voornaamste richtsnoeren vast te stellen welke de algemeene opvattingen van het Ëuropeesch comité moeten bepalen en het moeten leiden in zijn studiewerk voor het ontwerpen van het programma van Europeesche organisatie, 4. De gelegenheid om de bestudeering van alle vraagstukken van toepassing te reserveeren, hetzij voor de volgende Europeesche conferentie, hetzij voor het toekomstig Ëuropeesch comité. Zoo wor den genoemd: bepaling van 't terrein van Europeesche samenwerking, op de ge bieden: algemeene oeconomie, oecono mische outilage, verkeer en doorvoer, financiën, arbeid, hygiëne, intellects eele samenwerking, interparlementaire samenwerking, bestuur, enz.; vaststel ling van de methodes van Europeesche samenwerking; en bepaling van de wij zen van samenwerking tusschen de Europeesche Unie en de landen, buiten die Unie gelegen, In het slot van de memorie wordt ge zegd, dat, nu de Fransche regeering over de vier hierboven aangegeven pun ten het advies inwint van de andere 26 Europeesche regeeringen, zij zich om zuiver practische redenen aan een zoo eenvoudig mogelijke opvatting van haar onderzoek heeft willen houden, niet om dat het in haar bedoeling ligt, in de door haar uitgesproken wenschen de mogelijkheden van de toekomstige ont wikkeling van een federale organisatie van Europa te beperken, maar omdat het, bij den tegenwoordigen toestand van de Europeesche wereld, en om de kansen te vergrooten van eenstemmige aanvaarding van een eerste concreet voorstel, het van wezenlijk belang is, zich te houden aan enkele zeer eenvou dige opvattingen. Het zal aan den tijd moeten worden overgelaten, zoo besluit Briand met staatsmansinzicht, om door een voortdu rende evolutie en een soort van gesta- dige schepping de volledige ontwikkeling te verzekeren van de natuurlijke moge lijkheden, welke de Europeesche Fede rale Unie in zichzelf bevat. De Fransche regeering verzoekt de geraadpleegde regeeringen haar ant woorden vóór 15 Juli in haar bezit te doen zijn. Ziedaar dus nu de eerste teekening van een gebouw, dat zich, naar wij vurig hopen, binnen niet al te langen tijd aan ons oog zal mogen vertoonen als de Euro peesche Federale Unie. Of zij echter ooit tot stand zal komen? Men houde wel in het oog, dat het ontwerpen van zulk een hoogst wen schelijk, maar niettemin stout plan, nog héél wat gemakkelijker is, dan het ver' wezenlijken er van. Want voor het eerstgenoemde heeft men met één wèl-willend hoofd te ma ken voor 't laatste echter met vele. En: zooveel hoofden, zooveel zinnen. We zeggen echter van harte gaarne: het beste ermee! Gij moet den dag eerst prijzen in 't uur der nacht, Het bier, dat is gedronken; den raad volbracht. De jonkheid laat haar oordeel door den schijn verblinden, Maar kamp beproeft de zwaarden, en nood de vrinden. De Frithiof Saga. EEN BORSTBEELD VAN KONINGIN WILHELMINA. Zaterdagmiddag heeft ten Stadhuize te Amsterdam de plechtige aanbieding plaats gehad van een borstbeeld van H, de Koningin, vervaardigd door den beeldhouwer A. Falise. Dit borstbeeld is geplaatst in de vesti- T MVan be* Stadhuis, Het werd door mr. L. M. de Jonge Schouwenburg met een toepasselijke toespraak aangeboden na mens de Amsterdamsche burgerij. Hier bij werd een oorkonde overhandigd, ver vaardigd door Gebr. Grevenstuk. Burgemeester De Vlugt aanvaardde onder dankzegging aan de burgerij het borstbeeld namens de gemeente, DE ERESSELHUYS-BANK TE CULEMBORG, Zaterdagmiddag is te Culem'borg zijn geboorteplaats een bank! onthuld ge wijd aan de nagedachtenis van het over leden lid der Tweede Kamer en stichter van den Vrijheidsbond ,mr. H. C. Dres selhuys. De onthulling ein overdracht aan de gemeente, verrichte de secretaris van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond mr. G. A. Boon. Na een rede waarin hij uitvoerig de zeer groote verdiensten van den staatsman uiteenze'He, waarna de burgemeester van Culemborg, de heer Veenstra,, namens het gemeentebestuur de bank aanvaardde. De heer C. Laan sprak als voorzitter van de afdeeling CulemJ- borg van den Vrijheidsbond. De oudste Schoon zo,cn van mr. Dresselhuys, mr. Stam, dankte namens de familie. De bank' is ontworpen door den gte- meente-architeict Men tink. Ze heeft de volgende afmetingen: 'breed 6y2 M., diep 2ï/t M ,hoog 1.65 M. en bestaat uit zgn.! ziwerfsiteenen, afkomstig van de Drènt- sche heide, ;gem. Fries. De pilasters en 't achterfront zijn afgedekt met hardsteeoen dekteen, terwijl de zitting' notenhout is, De gedenksteen draagt in. go inden letters het opschrift: „Ter herinnering aan den Staatsman Mr, It. C. Dresselhuys, 3l Dec. 1870—16 Dec. 1926." TIENJARIG BESTAAN VAN SCHIPHOL. Zaterdag is op de luchthaven Schiphol bij Amsterdam het feit herdacht, dat tien jaar geleden, het luchtverkeer te Amster dam is aangevangen. Verschillende auto riteiten had het gemeentebestuur uit- genoodigd. Aan de lunch heeft wethouder Abrahams den snellen groei van 't lucht verkeer in ons land behandeld. Hij me moreerde het feit, dat de K. L. M. 14 April 1921 met eigen bemannir.g en ma chines ging vliegen. In 1920 bedroeg liet aantal passagiers 400, in 1929 is dit cij fer tot 13.770 gestegen. Het goederenver voer, o.a. van bloemen, aardbeien, groen ten en modeartikelen, is steeds toegeno men. Men heeft hier bovendien de Fok kerfabrieken, en een Nationale Lucht- vaartschool. Het gemeentebestuur zag het belang van een luchthaven in en nieuwe plannen zijn in voorbereiding. Het is te hopen, dat spoedig de Rijksweg van Den Haag naar Amsterdam zal worden aan gelegd. Dan is Schiphol van Den Haag in drie kwartier te bereiken. Velen sprekers volgden nog. Met een tochtje met de Fokker F 19 werd de viering besloten. HET VAARWATER DER SCHELDE. Het Nederlandsche stoomschip „Schie- kerk" is deze week te Antwerpen aange komen met een diepgang van meer dan 30 voet meldt de Antwerpsche corres pondent van de Maasbode. Het Schip pas seerde de moeilijkste punten van 't Schelde vaar water drie uren voor laag- water. Naai* aanleiding van het feit consta teert de „Neptune", het Antwerpsche sctieepvaartblad Nooit was de bedding' der Schelde zoo goed als thans. Het geheele vaarwater tot aan de Kruisschans-sluis toe heeft nu een diepte van 9i/2 meier. UITWATERING VAN SCHEPEN. Naar de Maasb. verneemt, is de dele gatie welke Nederland zal vertegenwoor digen op de a.s. Dinsdag te Londen aan vangende conferentie voor de vaststelling van internationale bepalingen inzake de uitwatering van schepen ,als volgt samen gesteld: vice-admira,al C. Fock, hoofdin specteur voor de Scheepvaart, leider van de delegatie en de heeren A. van Driel, scheepsbouwkundig adviseur van de Scheepvaart inspectie, J. Brautigam j voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders en lid van de Twee de Kamer, J. Wl. Langeler, inspecteur van de scheepvaart in Ned.-Indië, met verlof hier te lande, J. Ripperda Wierds- ma, president-directeur van de Holland Amerika Lijn en G. L. Heeres secretaris van de Ned. Reedersvereeniging. EEN NEDERLANDER GEZANT VAN LIBERIA, TE BRUSSEL. De Bruusselsche correspondent der Maasbode meldt, dat de die heer C. Bos man, van Oudkarspel, gewezen burge meester van Brouwershaven, Vi- anen en Gendt (bijl Nijmegen), is be noemd tot zaakgelastigde van de Repu- biek Liberia, bij het Belgische Hof. De nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger heeft zijn geloofsbrieven aan minister Hijinans overhandigd. Vroeger is de heer Bosman van Oud karspel, controleur der financiën geweest te 's Gravenhage. Na den oorlog nam hij successievelijk de functies waar van consul der Nederlanden, te Nice, en van consul-generaal van Liberia, te Frank fort en daarna te Wiesbaden. In Sjppt a.s. zal hij, als speciaal-gedelegeerde van Liberia, de Volkenbondsvergaderingen bijwonen. Vergeet niet, dat door zijn heerlijken geur en fijnen zachten smaak het rooken van een pijp taban populair heeft gemaakt! Denk daaraan,wanneer ge begint met het rooken van een pijp. Dan zèl dadelijk Ster tabak Uw merk zijn. (Ingez. Med.) Nederlandsche vereen, van Politieamb tenaren ter bescherming van dieren, In het Grand Hotel „Britannia" te Vlis singen werd een algemeene vergadering gehouden van bovenstaande vereendigjng onder voorzitterschap van den heer J. Fremery Kalff uit Amsterdalm. Vele poli- tie-autoriteiten en politiemannen, zoowel van rijks- en gemeentepolitie, maré chaussee en militaire politie gaven blijk van belangstelling en ook de burgemees ter van Vlissingen de heer C. A. van Woelderen, was aanwezig. De voorzitter van de afdeeling Wal cheren, de heer J. F. Berkel te Vlissin gen, heette allen welkom en wees erop dat dit de eerste maal is, dat de verga dering te Vlissingen wordt gehouden en dit juist nadat de afdeeling Walcheren bijna 10 jaar beétaat. De voorzitter dankte voor de wel- kpmswoorden. De heer Van Woelderen zeide, dat hij met groote waardeiering het wer ken der vereen igiing gedurende 10 jaar heeft gadegeslagen en de heer mr F. M. Wilbrennindk, ambtenaar O. u, bij de kantongerechten in het arrondis sement Middelburg verzekerde ,dat door het krachtig optreden der politie, o.a in Zeeuwsch Vlaanderen het aantal ern stige dierenmishandelingen zeer is ver minderd. Besloten is tot het instellen van pen model medaille als waardeering in bij zondere igev allen en een insigne! is even eens vastgesteld. De volgende vergadering zal te Roo sendaal worden gehouden. Na afloop werd een autotocht door Walcheren gemaakt in door een 16-lal autobezitters ter beschikking -gestelde wa gens. 11 „Britannia" werd ten slotte een „thee" gehouden. MIDDELBURG. Heden is het 50 jaar geleden dat de echtparen Jac. HendrikseMeeuwse, Klein Vlaanderen, en G. TeerlinCk'-B alje u, Vlissingsch Wagenpleiln in den echt traden. Naai* aanleiding hiervan heeft het Be stuur der Middelburgsche Mondharmo- nica-Vereemigiing „Crescendo" het initia tief opgevat, om onder leiding van haar directeur, den heer I. ,T. Lindemlberg, een Serenade te brengen bij de jubileerende paren. De te volgen route zail zijn: Vertrek1 8 uur MaiJkt (vanaf Café „de Eendracht"), Lange Noordstraat, Korte NoordstraaL Noordplein, Klein Vlaanderen, waar halt zal worden igfehouden om vervolgens den tocht voort te zetten door Volderijl,aagte, Seisplein, Seisstraat, _Krommeweele, Vlas1- markt, Markt, Gortstraat, Varkensmarkt, Vlisdngsche straat, WagenpileiiW, waar eveneetn's halt wordt gehouden en eenige nummers ten gehoore zullen worden ge bracht, vanwaar men door Winters traat, Stadsschuur, Nieuwe Haven, St. Jan straat, Lang© Delft, naar de Markt trekt, waar de stoet zal worden onUhoinde|n. VLISSINGEN. v In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een politieagent in het Bel- lamypark een auto tegfen een boom rij den. De bestuurder sprong er uit en maakte zich uit de voelen. Hij werd later, aangehouden, daar gebleken was, dat de auto, die onbeheerd stond, door hem was weggereden, doch aan een ander 'be hoorde De man verkeerde onder drankinvloed, de auto was 'beschadigd. Jongeren Vredesactie, Zaterdagavond werd op de bovenzaal van café Vermeesch een vergadering ge houden door de afd. Walcheren van de Jongeren Vredes Actie, om te komen tot oprichting van een afd. Vlissingen, dier vereeniging. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer P. Meerdink, waarin deze de bedoeling van deze vergade ring uiteen zette, kreeg de heer Leo van Breen uit GoeS het woord. Deze spr. zeide dat wij mensich-en worden geboren en sterven. Tusschen die twee polen ligt ons leven, staan wij in de maatschappij. Spr. wil zich richten tot diegenen, die niet onverschillig staan te genover die maatschappij,, die voelen en weten dat we moeten helpen, die wereld op hooger plan te brengen. I11 1914—'18 werden we ruw opgeschrikt. Toen is de wereld ineen ges tori en zijn vele idealen vernietigd. Wat oorlog is, laat spr. liooren in een gedicht van Martien Beversluis „De tien geboden". Dat vers1 van Beversluis is een aanklacht tegen het Christendom. Niet tegen het Chris tendom als uiting van relegie zelf, maal ais een aanklacht tegen het practische Christendom. Inderdaad zegt Beversluis het goed maar hij zegt te weinig, zooals alle schrijvers van 'oorlogsboeken te weinig zeiggen. Want de ellende is niet te beschrijven,i kan nooit beschreven worden. Men zal zooveel moeten doen dat de jeugd over de geheele wereld komt tot stelling nemen, niet direct tegenover oor log, maar wel moet de jeuigd er zich rekenschap van geven van zijin houding iu deze kwestie. Zij moet zeggen,, dat probleem moeten wij trachten op te los sen. Daarvoor nu: is de J.V.A. Een ver- teeniiging van jonge menschen die uit gaan van de overtuiging dat oorlog (in ieder geval iets is, dat verschrikkelijk is, en zij willen trachten dit vraagstuk van alle zijden te bezien om te komen lot een persoonlijke overtuiging. Als lid van de J.V.A. behoeft men niet te zijn natio nale ontwapenaar enz. Het is' een door- gargshuis naar meer prinoipieele stand punten. Er zijn jong,e menschen van andere ide alistische vereenigjngen. Zij strijden te gen den alcoholMaar wanneer dit vraag stuk' opgelost was, dan hield men toch nog de mogelijkheid open dat de oorlog ons overvalt. Alle idealen zullen nooit verwezenlijkt kunnen worden, wanneer men de oorlog niet onmogelijk maakt'. Spr. weet wel daL velen zeggen: wat hebben wij er aan wat wij doen. Wiat kunnen wij doen? Spr. geeft toe, dat men nog niet weet wat te bereiken is, maar dat doet niets van de wafcirde( van de zaak af. Zij, die denken,, nu| zullen we eens gauw den oorlog afschaf-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1