^Provinciale Jfeeuuisrhe per Kilo eo lp Mlarief ZATERDAG 17 MEI 193 0. 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 3 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERA AL, BINNENLAND. PERSKRONIEK. ZEELAND. WASCHT KERKNIEUWS. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal - meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mii3 uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 116. TWEEDE KAMER. Gemeentewet. De Kamer gaat voort met de herzie ning van de Gemeentewet. Het nu in goeden vorm gegoten amendement-d r. 4\ os, om den dubbelen raad te laten bestaan, is nogmaals aangehouden men weet niet recht, hoe men er mee aan moet klaarblijkelijk. Toen is men lang gaan debatteeren over een wijziging van art. 135. In zijn ouden vormv behelsende dat een be voegdheid van den Raad, verordeningen te maken, „in het belang der openbare crde, zedelijkheid en gezondheid ver- eischt, en v!an die betreffende de huis houding der gemeente"; voorgesteld wordt, dit nu simpel te doen luiden: De Raad maakt de verordeningen, die hij i n het belang der gemeen te noodig oordeelt." Dit is een ruimere formuleering, waar door de gemeenteraden dus zich op een gebied kunnen gaan bewegen, dat feite lijk den Rijkswetgever voorbehouden diende te blijven. Maar: in de praktijk werd met de begrenzing! van het oude art. 135 ook al bedroefd weinig rekening meer gehouden, en dus is het maar heter zoo temeer, omdat deze redactie op de Grondwet steunt. Aangenomen is het ar tikel echter nog niet! DE BEGRAFENIS VAN Mr. P. J. TROELSTRA. Wij melden nog eenige bijzonderheden over de begrafenis van mr. P. J. Troel stra, in Den Haag'. Toen de lijkkoets om even voor twee uur op de Algemeene Begraafplaats was aangekomen, werd de kist op de voor de kapel opgerichte katafalk geplaatst Degenen, die in de volgrij tuigen waren meegekomen, de familie van den over ledene de voornaamste personen uit de organisaties en een aantal vrienden na men voor en onder de peristyle van de kapel plaats. Tot degenen, die den stoet op de be graafplaats opwachtten, behoorden de Kamerleden prof. v. d. Bjilt, mr. Boion. beiden van den Vrijheidsbond, Marchant Oud en mevr. v. Itaile—van Embde|n van den Vrijzinnig Democratischen B(ond, Floris Vos, Snoedk Renkemans, van de Chr. Historische Kamerfractie; de oud- Kamerleden M. I. W. J. Biijlevfcld en Drion. De lijkkist was bedekt met de par tijvlug der S.Dj.A.P. Bij' het défilé van degenen, die de lijkkist gevolgd hadden, bleef alle demonstratie achterwege, men trok' een voudig in gesloten orde voorbij, waarbij sommige met de vaandels en banieren een saluut brachten in de richting van de 'kist. Omstreeks 4 uur was het défilé afge- loopen. toen kon tot de eigenlijke teraardebe stelling worden overgegaan. De heeren Schaper, Ankersmit, Mendels, Hermans, Kupers, van Zadelhoff, de Bioer, Ter Laan, Van Eek' en Moltmaker namen de kist van katafalk en droegen haar haar, de groeve, waarbij de heeren Wibaut, Vliegen en <ie Rood© en mevrouw Suz© Groeneweg als slippendragers fungeerden. Op de kist werd een ruiker neergelegd, waarbij' het volgend opschrift was ge voegd. y 1 vernisjes feu frysklegrei- den roppen oan piter JelIes cn lêst fa_ rewol ta fen t aide Heitelan." (Wij jan- deren van de Eriesche weideh roepen aaD wlf" iflÖLTn Laatst vaarwei top van Bet oude geboorteland) Jelle Troelstra, zoon van" ovetfle. dene, sprak toen de kist m iaToevo was neergelaten, een zeer kort "woord om' te bedanken ejn hiermee Was d plechtigheid op de begraafplaats tenein de. Degenen, die aan het défilé hadden deelgenomen, trokken deels naar het ge bouw voor K. en W., deels naar hef Volksgebouw op de Prinseigraolit. In het gebouw voor K. en W. hebh(e(n de voorzitter der S.D.A.P. de heer J. Oudegeest, ir. Albarda, voorzitter der Tweede Kamerfractie, de vroegere Bel- gische minister van Ruitenlandsche Za ken, Emil van der Velde, de Duitsche socialist Wels, uit naam der Duitsche socialisten en van der Wialle, namens het N.V.V. herdenkingsredevoeringen gehou den. De zoon van mr. Troelstra, de heer Jelle Troelstra sloot de 'bijeenkomst. Deze plechtigheid werd uitgezonden door de V.A.R.A. In het Haagsche Volksgetrouw volgden vele duizenden eveneens de plechtigheid in het gebouw, door middel van loudspeakers. _STEUN AAN DEN LANDBOUW. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Braai of de regeering voornemens is wetsvoorstellen aan de Kamer voor te leggen, welke nog vóór het a.s. zomerre ces der kamer behandeld kunnen worden welker inhoud zal zijn steun of bescher ming, in welken vorm ook, aam de land bouwers, ter ophefffing of vermindering van de thans bestaande landbouwcrises, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord Voor zooveel in de vraag uitdrukking wordt gegeven aan de gedachte, dat, in dien, in verhand met den crisistoestand de wettelijke weg zou moeten: worden gevojgd, deze zoo spoedig mogelijk dient te worden ingeslagen, is de regeering met den s teller van de vraag van gelijke meening. Of tot mogelijke maatregelen, met be trekking tot de crisis* voorzieningen bij de wet zullen behooren (kan op (dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. Alleen hij, die geen liefde te geven heeft, is werkelijk arm. Müller. SS* STEMMEN UIT DEN AETHER Ziethier de keuze uit wat de groote politieke richtingen in Nederland dachten en schreven, nadat de beslissing inzake de verdeeling van den radiozendtijd ge vallen was. Het Volk (s.d.) „Der V.A.R.A. is recht gedaan!" zoo zet het blad boven een suggestief plaat je. En dan schrijft de partijvoorzitter, de heer J, Oudegeest, o.m. als volgt. „Hè, hè! Eindelijk de zendtijd ver deeld! Het monopolie van de A.V.R.O. gebro ken. Recht gedaan aan de traditie van ons volk, dat iedere richting gelijk recht be hoort te hebben. De traditie is steeds geweest: wij zijn alleen tegenover het buitenland één na tie; in het binnenland zijn wij een con glomeratie van elkaar bestrijdend theo- logische-maatschappelijke-ethische- en politieke richtingen, waarbij de theologi sche steeds de toonaangevende is. Zoo was het ook in den aether, vóórdat door deze zendtijdverdeeling eindelijk recht gedaan is aan onze traditie De burgerlijke cultuur der Roomsch- katholieken en der Calvinisten had zich teruggetrokken op een eigen golf. Alle andere cultureele groepen mochten zien zich te redden. De Nederlanasche traditie om aan iedere cultuur gelijk-recht te geven, werd verkracht. Nu is, door uitbreiding van den zend tijd, de baan vrij voor ruimer en breeder programma's. Hopen wij, dat het bestuur van de V.A.R.A. hiervan zoodanig gebruik zal maken, dat spoedig iedereen in den lan de, die niet door haat tegen de arbeiders beweging is verblind, steeds zal afstem men op de V.A.R.A.". De Residentiebode (r.k.) „Ieder zijn recht", zoo luidt het op schrift. Wij citeeren verder deze ken merkende regels: „Het historisch recht, waarop de A.V.R.O. zich beroept, mist ook eiken grond. Wat historisch is gegroeid, is daar mede nog niet tot recht verheven, dat kan zelfs het grootste onrecht zijn. Trouwens, is het eigenlijk niet dwaas om in de radioquaestie, waar alles nog groeien moest en geordend worden, te spreken van historische rechten? De positie van de A.V.R.O. in den aether was een groot onrecht, ten koste van anderen, waaraan de Regeering, die boven de partijen heeft te staan en recht te doen heeft zonder aanzien des per- soons, een einde moest maken. Dat dit minder prettig was voor de A.V.R.O., dat zij daardoor schade lijdt, is begrijpelijk, maar evenals de rechter onafhankelijk van dit alles, recht te spre ken heeft, zoo had ook de minister tot plicht al die bij-overwegingen te doen wijken voor de hooge beteekenis vaü een rechtvaardige beslissing voor alle par tijen. Dat .minister Reymer daartoe den moed heeft gehad, ofschoon hij voorzien kon, dat deswege een felle campagnerin de li berale en neutrale pers, die altijd nog over grooten invloed en macht beschikt, tegen hem gevoerd zou worden, eert hem," De Standaard (a.r.) „De beteekenis van deze beslissing voor ons Christenvolk in het algemeen, en voor den radio-omroep in het bijzon der, kan moeilijk worden overschat. Immers, deze beslissing brengt in den radio-omroep de rechtsgelijkheid, waar voor hij de school een vijftigjarige wor steling noodzakelijk was.... En nu heeft de Minister van Water staat, mede handelende krachtens het besluit van den Ministerraad, recht ge daan. Wat bij den schoolstrijd vijftig ja ren duurde, is hier na een worsteling van nog geen zes jaren bereikt; en het past Christelijk Nederland, hier, naast God, dank te brengen aan Minister Rey mer, die den zedelijken moed had, zijn beslissing te fundeeren op recht, en die het aandurfde, op die wijze een begin van orde te scheppen in den radio- chaos." De Nederlander (c.h.) „Het zwaartepunt en het groote belang van deze beslissing liggen zonder eeni- gen twijfel in het feit, dat zij in den om roep de rechtsgelijkheid der verschillende volksgroepen vastleggen. Scherp is in de achter ons liggende jaren de strijd geweest tusschen hen, die in. den omroep het algemeen en neutrale voorop wilden stellen, die een omroep wilden geven buiten invloed van elke politieke of godsdienstige gezindheid en tusschen hen, die in-9gen dat het hier geldt een cultuur-factor, waar wel van federatieve samenwerking, maar niet van neutraliteit sprake kan zijn. Waar eenigszins mogelijk, moet in ons vaderland onze nationale eenheid worden vooropgesteld. Veel te weinig wordt daarnaar gestreefd. Wanneer het echter gaat om vragen van geloofs- en wereld beschouwing, kunnen deze niet aan de nationale gedachte worden ondergeschikt gemaakt. Evenals bij de school gaat het in den omroep om de opvoeding van ons volk, en bij die opvoeding mag het christelijke element niet op den achtergrond worden geschoven." Nieuwe Rotterd, Crt. (lib.) „De triomf van het sectarisme" zet dit blad boven zijn beschouwing. Met ons zullen zeer velen in den lande ernstig teleurgesteld zijn geweest bij de kennisneming van den inhoud der minis- terieele beschikking tot verdeeling van den zendtijd. Scheen ons indertijd het ad vies van den Radioraad meer te zijn een poging om de „concurreerende zakenman nen" zooals prof. Kranenburg in de Eerste Kamer de omroeporganisaties heeft betiteld in een kartel te vereeni gen onder de gebruikelijke vastlegging van de productie-quota, dan een leidraad, welke de regeering veilig kon volgen bij de oplossing van de problemen, die de radio-omroep stelt de regeering heeft het thans op dezelfde basis nog erger ge maakt. „Bij de vastgestelde productie quota is nóg meer dan noodig was tege moet gekomen aan de belangen van de drie bijzondere omroepvereenigingen, de K.R.O'. (r.-k.), N.C.R.V. (orthod. prot.) en V.A.R.A. (s.-d.). En nog meer is de A. V.R.O. gekortwiekt. Het volgende staatje maakt dit duidelijk: Oude Advies Nieuwe toestand. Radio-raad, toest. A.V.R.O. K.R.O, N.C.R.V. V.A.R.A. V.P.R.O, Politie-omr. 41,66 23 26 4,52 2,8 2 26 18 18 18 9 23,65 23,65 23,65 23,65 3,4 2 Had de Radio-raad het algemeene, na tionale karakter van de A.V.R.O. nog eenigermate erkend door haar althans 't grootste percentage toe te denken, de minister van waterstaat geeft den om roep geheel aan de sectarische hydra prijs. De Chineezen van Europa, zoo besluit de N. R. C. zijn beschouwing zoo noemt men ons immers wel eens zul len elkaar ook in den aether, nog meer dan reeds het geval was, als Chineezen te lijf gaan. Generaal Tsjang zal hier heeten mr. v. d, Deure, en de generaals Feng, Jen en Tsiang zal men in anderen terug kunnen vinden. De A.V.R.O., die alléén er eerlijk naar gestreefd heeft een nationaal programma te geven en daar over zelfs een voogdijschap van een com missie, waarin de verschillende richtin gen vertegenwoordigd zouden zijn, heeft willen gedoogen, zal een zeer groot deel van den door haar welbesteden zendtijd moeten missen. En omdat zij haar doel in het Nederlandsche Babel niet zal kun nen bereiken, zullen wij haar wellicht pogingen zien aanwenden, als waarvan nu reeds een en ander verluidt, om langs een omweg over het buitenland toch aan de behoeften van haar luisteraars tege moet te komen." Vlugge filmreportage. Naar ons door beide thealerd irecties wordt medegedeeld, draait reeds heden avond zoowel in de Electro-'Bjiiösooóp te Middelburg als in het Alhambra Theater te Vlissingen, de film van Troelstra's 'begrafenis. MIDDELBURG. 18 Mei Volkenbondsdag. (Ingezonden). 't Is mij altijd een groote vreugde hter te mogen getuigen van anderer en mijn onbluschbaar en onwrikbaar vertrouwen in een betere toekomst, in een wereld, waar niet langer het vuistrecht het uiter ste redmiddel zal zijn, doch het Recht in elk opzicht leidsman mag wezen bij de gedragingen der Rijken en Staten tegen over elkander! Deze gedachte moet ook nu bij ons le ven, aan den vooravond van den Vol kenbondsdag! Want, o zeker, de Volkenbond, oor spronkelijk alleen een instrument van de overwinnaaars in den grooten oorlog, daarna gelukkig uitgegroeid tot een soort wereld-parlement, is ook nu nog onvol komen en onvolmaakt. En wij zouden dien Bond zoo gaarne hechter en sterker gefundeerd willen zien als een super-macht boven de afzonder lijke staten. Maar laten wij daartegenover dan ook bedenken hoe de Volkenbond in de korte spanne tijds van zijn bestaan in talrijke opzichten reeds baanbrekend werk heeft verricht en hoezeer zij bijdraagt tot een onderling begrijpen, verstaan en waar- deeren der verschillende naties. Ongetwijfeld zal de Volkenbond nog meer en beter dan tot dusverre aan zijn doel en bestemming kunnen beantwoor den, wanneer hij daadwerkelijk, niet al leen met woorden, wordt gesteund en geschraagd door de individuen. Want zoo alleen kunnen de Regeeringen steeds ver der gaan in de richting van het onderling vertrouwen. Wanneer dat besef in ons leeft, zal de Vrede geen verre schemering zijn, maar een nabije en stralende nimbus. v. d. V. Voor ons ligt de Zomerdienst van den gemakkelijken Walcherschen Zak- gids, die nu reeds tal van jaren door de firma R. M. Smits wordt uitgegeven. Het aantal vermelde diensten is het zelfde gebleven, doch practisch mag het worden geroemd, dat bij de opgave der spoorwegdienstregeling, de motordienst VlissingenGoes afzonderlijk is gezet Wat den anderen diensttabel overzichte lijker maakt. Een goede maatregel is het ook, dat een los blaadje is ingelegd met de dienst regeling der Provinciale Stoombootdien' sten op Hemelvaartsdag en tweeden Pinksterdag, wat dus na 9 Juni geen be teekenis meer heeft. De opname der openstelling! der tele- g'ra a f - tel efo on kan to re n op de dagen, zal voor menigeen een gemak blijken te zijn. VLISSINGEN. De ongehuwde vrouw, die eenige dagen geleden haar pas geboren kind in een emmer verdronk, is uit het gasthuis, waar zij opgenomen was, ontslagen, en thans door de politie aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid ZUID-BEVELAND. Gemeenteraad van Goes, A.s. Donderdag, 's middags 2 uur ver gadert de Raad1 dezer gemeente. B. en W. stellen o.m. voor: het vermenigvuldiging,scijfer voor de Gemeentelijke Inkomstenbelasting voor 't dienstjaar 1930—1931 evenals het vorig jaar te bepalen op 1.09; bij' de Kroon in beroep te gaan van de beslissing van Ged. Staten, .houdende vaststelling van het bedrag geregeld vol gens de nieuwe regeling van de finani- If. JlooiMÈri GROOTE MARKT C 12 (Ingez iceele verhouding tusschen Rijk en Ge- Gemeenten; aan de Ned. Ver. van Reiniging'sdirec- teuren een hoogere bijdrage te verleé- nen; een jaarlijksche bijdrage toe te ken nen aan het comité inzake bestudeerinjg der Iepenziekte; over te gaan tot onderhandsche verhu ring van het in aanbouw zijnde woo.n- en winkelhuis aan de St. Adriaanstraat aan den heer M. Di. de Groot te tJoieS' voor den tijd van 5 achlereenvolgfemde jaren tegen een huursom van f 750 per jaar; de huurder wil in de winkel ©en! bloemenzaa'k' openen; en tot het beschikbaarsitellen van gel- ad f 238.30 aan de Vereeni|giin|g voor Chr. schoolonderwijs, voor het aanschaf fen van leermiddelen in verband met het toenemen van het aantal leerlingen. KAPELLE. De Raad dezer gemeente hesloot destijds om gas van uit Goes te betrekken, thans is men bezijg tej Biezelinge met den aanleg; is men daar gereed, dan zal Kapelle volgen. Ze'kler zal dit met genoegen worden verno men nu spoedige aansluiting kan vol gen. Als de drülïte begint met de werk zaamheden, kan het gas benut wordfün voor koken, waai- velen op wachtefn. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAS VAN GENT. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in open bare zitting bijeen. Het verslag over den toestand der gemeente werd den Raad aangeboden en een ieder ter inzage gesteld. De re kening van liet burgerlijk armbestuur en van de Gezondheidscommissie werden in handen gesteld der commissie tot on derzoek der rekeningen en begrootingen. Tot ;s choonhoudster der o. 1. school B. werd benoemd niej. V. Slock-Mobach. Het verzoekschrift van de Z. L. M. om een subsidie uit de gemeentekas voor de landbouwtentoonstelling te Klooster- zande vond op voorstel van B. en Wl. goedkeuring tot een bedrag van f 10. Aan de Vereenigde Vrienden, het Sas- sche harmoniekorps werd' een verhoo ging van jaarlijksche subsidie door den raad toegestaan tot f 250. B. en W|. zullen overwegen en met een voorstel komen, om belasting op stoepen eenïgszins te veranderen en wel "deze te doen werken met terugwerkende kracht per half jaar en niet meer per jaar, zoo als tot heden toe het geval is geweejst Ook wordt het idee geopperd, dat hetj on billijk is, dat men stoepengeld moet De- talen voor stoepen naast de tuintjes der betrokken personen. Ook dit zal nader onder het oog worden gezien. Na breedvoerige discussie wordt be sloten de sloot bij' het tramstation te La ten rioleeren, zoodat niemand der om wonenden te kort gedaan wordt. Het electrisch lichltarief wordt ver laagd: voor hoogtarief van 40 op 35 cent per K.W.U. en voor laagtarief van 10 op 8 cent. Hiermede heeft Sas van Gent het! laagste tarief van Zeeuwsch Vlaanderen. Plannen zijn voorts in beraming1 om ook de Zandstraat van 't hoo'gfe tarief te verlossen en de Stuiver te eleclrificeeren. Besloten wordt tot uitkeeringi der winst aan het electrisch bedrijf, van dit bedrijf over het vorige jaar, ter boeking op de reserve. In de vierde zitting der Alglemi Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk', is de president, dr. G. J. Weij- land weer aanwezig. De ontvangsten vain' de Generale Kajs bedroegen f 80.504, waaronder f 9.119 aan gekweekte rente, f 1060 aam .giftetü fen f 1000 voor de tweede afloslsinlg der leening aan de gemeente Ferwerd. Uit het Fonds tot verbetering der schraag ste predikantstraktemenlen werd f 9198 teruggeboekt op de rekening van <Je Generale Kas welk bedrag de in 1929 vrijgevallen gelden uit genoemd fonds betreft. De bijdragen voor de Generale Kas warefn, f 3930 honger dan ten vorige,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1