ËCATZ «MX€* iKggssftH KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. LANDBOUW. SPORT GEMENGD NIEUWS. verbaaid met het voornemen, van uit te voeren werken in den dienst 1930-'31. Mee valt dit niet ,als men de dijkgescho- ten naigaat ,die de verschillende polders zullen moeten opbrengen en die voor alle zijn verhoogd in vergelijking met het vorige seizoen. Samengesteld luiden'zij met het cijfer van het vorige jaar aldus: jSlahbecoorn f 42.50, f46.50, Oud Kijk uit f27, f30; Leguit f35, f38, Vogel sang f37.50, f43; Hikke f26,50, f31, Kerke f 25.50, f 30; Oud-Vosisemeer f25.50. f30. Het dijkjgeschot van de Drie groote polders (voor het stoomgemaal) werd van f 7.50 op f 6, gebracht, terwijl de vroonen zullen moeten bijdragen f 13 in afwijking met den dienst 1929-'30 toen f 13.50 werd betaald. Aan de beurt van aftreding als gezwo ren was de heer B. G. Friderichs, die met 43 van de 45 stemmen als no. 1 op de aanbeveling werd gebracht, terwijl als mo. 2 en no. 3 werden aangewezen elk met 35 stemmen de heeren J. M. C. Geluk en C. D. Ampt Mjz. ST. ANN ALAND. In de op Woensdag 14 dezer gehouden vergadering van In gelanden van den Polder Moggershiï, herinnerde de voorzitter er aan dat het dien dag' 50 jaar geleden was, dat dp Ontvanger-Griffier, de heer J. Polder man, door Ingelanden als zoodanig was benoemd. Hij wenschte den heer Polder man hartelijk gelukt met dit gouiden ambtsjubileum en dankte hem' zeer voor alles wat hij in dien tijd, voor alr in de zoo moeilijke jaren voor de Calamiteus- verklaring', in het belang v(an den Polder had gedaan. Behandeld en vastgesteld werd dje re kening over 1929-30 en wel in ontvang op f 2.277 en in uitgaaf op f2.117, ials- mede de Begrooting dienst 1930-31, in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 2.213. Het Dij'kgeschot werd voor 1930-31 vastgesteld op f 48 p. H.A,. (v. j. f 50). Op het verzoek van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de Iepen- ziekte om een bijdragle in de kosten daar van werd afwijzend beschikt. Aan het eind der vergadering bracht de Ontvanger-Griffier dank voor de waardeerende woorden hem toegevoegd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Met de Staatscourant van"14 Mei zijn verzonden afdrukke-n''van de akteti betreffende de Coöp. Vereeniging tot het aanknopen en beschikbaar stellen vam dekhengsten ,„De Herleving" U.A. te Axel; de Coöp. Nieuwvlietsche Room boterfabriek U.A. 'te Nieuwvliel MEEKRAPBEREIDING. Men schrijft ons: Ter aanvulling van de mededeelingen over de meekrap, dezer dagen vermeld in dit blad, is hét wel eigenaardig een lijstje te geven van een aantal Zeeuw- sche en enkele andere meestoven, waarin nog gewerkt werd en overzicht van de hoeveelheid meekrap daarin bereid ge durende de teelt 1893, betrouwbare op gaven in die jaren steeds verzameld door de firma Maris en Schippers te Willem stad; de hoeveelheden worden opgege ven in K.G. en bestaan uit onberoofde racijn. De Kapel, Nieuwerkerk, 61781 O.; De Zeiler, Oosterland, 49000 O. 6000 R.; Kruislandsche Welvaart, Kruisland, 4536 O. 6964 R.; De Wassende Maan, Zonne- maire, 47440 O.; De Eensgezindheid, St, Annaland, geen opgave; De Wereld, Zie- rikzee, 28690 O. 270 R.; De Willem III, Noordgouwe, 37 927 O.; De Nijverheid, Nieuwerkerk, 72440 O.; De Eendracht, Oosterland, 750Ö0 O.; De Hoop, Nieu werkerk, 59733 O.; Schouwen-Seroosker- ke, 23148 O.; De Oude Meestoof, Oud- Vossemeer, 50.000 R.; De Eendracht, Oude Tonge, 80.000 O. 24.000 R.; De Mol, Dreischor, 11650 O. 8316 R.; De Hoop, Poortvliet, 18.035 O. 4788 R.; De Zeeuw, Burgh, 27.98 O.; Onverwacht, Ouddorp, 62.500 O.; De Oude Stoof, Ouddorp, 36.397 O. 3405 R.; De Onderneming, Oud dorp, 75000 O.; Vijf Wegen, Heinkens- zand, 16.342 R.; Nederland, 's-Heeren- hoek, 19.854 R.; De Kroon, Borsselen, 12.611 R.; Eendracht, Nieuwdorp, 28.483 R.; De Zon, Goes, 13 vaten; De Haan, St. Philipsland, 10.322 R.; Fortuna, St, Philipsland, 16000 R.; De Eendracht, Ko- lijnsplaat, 21.000 O. en Galatheesche Dijksche Meestoof, Den Bommel, 100.000 O. of samen 892.255 Onberoofde en 207.355 Racijn, onder bijvoeging dal on der de hoeveelheid onberoofde ook be grepen is de in enkele stoven klaarge maakte Krappen en Gemeene. Er zullen onder deze namen vele be kende zijn bij oudere landbouwers. Een Gezelle-film. Het is een verheugend feit, aldus de Brusselsche „Standaard" dat iemand het toch heeft aangedurfd den grooten Vlaamschen dichter op 't witte doek te doen herleventen minste in herin nering. De film over Gezelle bevat drie deelen, ongeveer 1000 Meier lang en geeft o.a. in eerste deel: Het mooie Vlaamsche Brugge nog vol herinnering aan Gezelle waar hij werd geboren, gedoopt, leer de. priester werd enz. Kortrijk de stad der Gulden Sporen waar hij 27 jaar doorbracht. Tweede deel: Terug naar Brugge, zijn doen, praalgraf, museum, oude molens, vestingen, de Rolleweg, en alles wat daar aan Gezelle herinnert. Derde deel: de dichter hoe zijn werk moet gezien en gelezen worden verscheidene schilderachtige gedichten in beeld verwerkt. Het plan bestaat er nog een vierde deel aan toe te voegen namelijk: De Hulde aan Gezelle (viering van 4 Médjj enz.) Monument voor Sarah Bernhardt. Er is te Parijs een comité gevormdi om een standbeeld voor wijlen Sarah Bern hardt op te richten. Reeds is 200.000 francs voor dit doel bijeen. V, V. V. De Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag zendt ons eenige nieuwe uitgaven en herdrukken van reeds bestaande bro chures. Als propaganda voor de badplaatsen zijn o.a. uitgegeven de brochures: Die- sen Sommer nach Holland, zu den Nord- seebadern!"; „Holland, where Seaside means so much more" en een heel goede kaart van de Noordzeekust, met tekst in het Fransch, Duitsch en Engelsch, Tevens werd een nieuwe reclameplaat hiervoor uitgegeven, eveneens in drie ta len en in verschillende afmetingen. „Holland, by M. de la Prise" is de 7de herdruk van eene reeds bestaande bro chure; „Make a date with Holland this year" is voor Amerika bestemd; dit laat ste in koperdiepdruk, fraai uitgevoerd. De Hotellijst 1930 werd wederom uit gebreid, de oplage is 80.000 ex. Eene nieuwe plaat: „Kaasmarkt te Alkmaar" (3 talen, 3 formaten) is er bij; de kleur is te flets en de kazen zien er daardoor niet als kazen uit. Ter uitreiking voornamelijk aan de Hollandsch of Vlaamsch sprekende be zoekers van de tentoonstellingen te Ant werpen en Luik (waar de A.N.V.V. eigen bureaux heeft ingericht) werd eene nieu we brochure geschreven door een Bel gisch journalist, goed kenner van ons land, getiteld: „Komt naar Nederland"; hét is ook voor den Nederlander belang wekkend te lezen, hoe een Vlaming Ne derland ziet. Sani van Bussum, Een bewogen Vrijdag cp de Breestraat. A/dam, Em. Querido, 1930, Het is niets dan het verhaal van een bevalling in een Joodsch gezin, een zwa re bevalling: de zwakke Duifje ligt maar hulpeloos en gekweld te wachten en haar leed doet^het heele huis vol loopen, ja, het beheerscht zelfs de straat, de buurt. Vanuit die stemming, die spanning, zijn dan al de anderen geteekend en na deze 120 kleine bladzijden kennen wij ze allen, de broers en zusters, de moeder, de groot moeder, de eerst niet erkende man (om dat hij van buiten kwam), die pas na het vertoonen van het kind gewichtig wordt en de broers.' de eene is zeer vroom en brengt een sfeer van plechtigheid in huis door zijn gebeden: hij haalt een rebbe en hun gebeden brengen eenige ontla ding; de andere broer is bang voor de ellende, die hij moet gaan zien en met welk een fijne humor is zijn omwandeling beschreven, waarop hij telkens iemand hoopt te treffen, die hem „aan de praat" houdt, zoodat hij het bezoek aan het huis- vol-ellende nog wat kan verschuiven. Het is gaaf, maar pretentieloos geschre ven, niet literair-doenerig of sputterig a la Querido, niet naturalistisch en niet „modern", maar wel geheel oorspronkelijk en deze zuivere, eenvoudig-menschelijke „vertelling uit de tweede helft der ne gentiende eeuw" is waarlijk een verade ming tusschen veel moderne „papieren erotiek" of gewichtigdoenerij. H. J. SMEDING. Per onderzeeër over de Noordpool. Sir Hubert "Wilkins, de poolonderzoe- ker, die vorig jaar v(an Alaska naar Spitsbergen over de Pool gevlogen is, heeft aan de Amerikaansche regeering verzocht hem een oude onderzeeër Iter beschikking te willen stellen, dien hij verbouwen en gereed maken wil voor een tocht van den Amerikaanschen kant van de Behringzee over de Pool ook naar Spitsbergen. Wilkins verwacht genoeg open water om dien tocht niet succes te kunnen volbrengen. Door den officier van justitie te Middelburg is cassatie aangeteekend te gen het vonnis der rechtbank van 7 Mei 1930 waarbij W. M., 53 jaar, landbouwer te Borssele, is ontslagen van rechts vervolging ter zake van tan lasite gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens over tred mg het met eien auto rijden zondjer voor zien te zijn van een geldig rijblehvijs: H. d. Pt, Goes, f f0 s. 10 d. h.; 'savonds fietsen zonder licht: L. d. J., "Baarland; C. de 's-Heerenhbk^ f 5 s. 5 d. h.; J. Bi., 's-Heerenhoe|k flO s'. 10 d. h.; 1 dronkenschap: A. D., 's-Heeréinhoek f 10 s. 10 dagen hechtenis. Nachtelijk hondengeblaf. De Haagsche Kantonrechter heeft mevr. E. E. P., die terecht heeft gestaan we{« géns het blaffen en janken gedurende den nacht van eeh harer honderi, in den tuin van een perceel aan de Frari- kenslag te Den Haag, veroordeeld tot een geldboete van f 10 subs. 1 da|g hechtenis, wegens het niet door de Moe dige voorzorgsmaatregelen waken, dat een dier, dat onder haar hqedp staaf, geen hinderlijk rumoer verwelkt. De Kantonrechter heeft in zijin von nis overwogen, dat de omstandighJejijd, dat er ook bewoners van hetzelfde perr ceel en buren zijn, die verklaren geen last te hébben van de hondein van vjed- dachte (hetgleea bij een overtreding als de onderwerpelij'ké altijd voorkomt) niet uitsluit, dat de honden hinderlijk ruj- moer verwekken in den zin v,an art. 31 der Algemeéne Politieverordening, d w.z. objectief hinderlijk' zijn. Mishandeling. Aneta meldt uit BataviaDe Raad van Justitie alhier behandelde de zaak Czer- winski, waarbij een aantal studenten van de Technische Hoogeischool te Bandoeng zich hadden te verantwoorden, wegens vrijheidsberoovinig en mishandeling. De journalist Czerwinski is medio Juli 1929 het slachtoffer geworden van een ergerlijke studentenstreek ,toen hij was ;uitgenoodigd tot bijwoning van een don derjool in de studentensociëteit. Het O. M. eischte togen een 8-tal stu denten der Techn. Hoogeschool gevange nisstraffen, varïeerend van 3 dagen Tot 6 weken terwijl tegen een 10-tal anderen een geldboete van 200 gulden werd ge- eischt. Meesteres: „Marie! Waar zijn de kus sens gebleven?" Marie: „Ik weet het niet mevrouw, maar ik hoorde jongeheer Paul zeggen dat hij naar de ijsbaan ging." (Humorist). Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand April bedroeg in de provincie Friesland 1, Drente 9, Overijsel 7, Gelderland 11, Utrecht 13, Noord-Holland 31, Zuid-Hol land 55, Zeeland geen, Noord-Bra bant 3, Limburg 6. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd ge constateerd. De „jhr. J. L. Mock"-Méd'aille van „Nos Jungunt Rosae'' door de Ver. ter bevordering der Rozenteelt te 's Gra- venhage ingesteld, om de nagedachtenis aan haren, op 27 Juni 1929 overledjen voorzitter te eeren, wordt voor de eerste maal uitgeloofd (in goud), voor de, op de Rozententoonstelling van 18—20 Juli a.s. iln den Haagschen Dierentuin best (ge keurde nieuwe roos, niet in den handel. Bestrijding van mond- en klauwzeer. De Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw heeft met ingang van 15 Mei 1930 het vervoje- ren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden naar een king, omvattende de provincie Friesland. Voorts is bepaald, dat, wanneer bij zondere redenen afwijking van dit ver bod noodzakelijk maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den commissaris der Koningin in Friesland, onder de door den Inspecteur van dfen veeartsenijkundigen dienst te Leeuwar den aan te geven voorwaarden. De bietenteelt in België. De Brusselsche correspondent van het Handelsblad meldt, dat naar den tegen- woordigen suikerprijs de bietenprijs niet meer zal kunnen bedragen dan 155 frcs. per 1000 h. g. bieten van 16 54 procent suikergehalte (vorig jaar 190 francs). De met bieten bezaaide oppervlakte is in sommige streken sterk verminderd; in Henegouwen verwacht men de ophef fing van zes suikerfabrieken. Bestrijding der iepenziekte. De directeur van het Staatsboschbe- heer schrijft ons: Men verzoekt ons van deskundige zijde belanghebbendend attent te maken op het Koninklijk besluit van 17 April 1930, Stbl. No. 141, dat bepaalt, dat aan de eigenaren (gebruiksgerechtigden) van iepeboomen door den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de ver plichting kan worden opgelegd de. door hem als stervende of als reeds gestorven aangewezen iepen te vellen en de schors onschadelijk te maken. Deze maatregel is bedoeld ter bestrij ding van de iepenziekte, die, zooals met 1 groote waarschijnlijkheid is gebleken, door den iepenspintkever kan worden verspreid, Stervende of reeds gestorven iepeboomen zijn meestal door iepenspint- kevers aangetast, zoodat het, ter voor koming van besmetting van gezonde iepen met de ziekte, noodig is, dat deze kevers worden vernietigd. Dit geschiedt door het vellen der doode en stervende boomen en door het b.v. door verbran ding onschadelijk maken van de schors. Daar de spintkevers thans spoedig uit de schors te voorschijn zullen komen, is van het grootste belang den hierbedoel- den maotregel ten spoedigste uit te voe ren. Den eigenaren wordt in hun eigen belang aangeraden niet te wachten, tot dat veiling van hooger hand wordt gelast, daar men anders niet ontkomt aan de moeilijkheid, die eene opruiming op zeer korten termijn met zich brengt en die zoo noodig op kosten der overtreders kan worden uitgevoerd. Ten slotte worde in herinnering ge bracht, dat gemeenten e.a, lichamen, die onder de Boschwet 1922 vallen, op grond van art. 7, 3e lid, aangifte van voorge nomen vellingen aan den directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht behoo- ren te doen. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek „Puttershoek"., Aan liet in de vergadering v;an 21 Mei te Rotterdam uit te brengen jaarver slag van bovengenoemde coöperatie is het volgende ontleend: De hoop, dat de regeering aan de bie tentelers hulp zou verleenen, is niet ver wezenlijkt en jdie ingevoerde accijnsver laging dient alleen tot nog grootlere prijsverlaging ten behoeve van de ver bruikers. Nu de crisis in den landbouw in de Tweede Kamer weer ter sprake is gebracht, mag verwiacht worden, dat meer Kamerleden van de noodzjakelijlk- heid om voor de bietenteelt wait te doen, overtuigd zijn. Inmiddels heeft de ongunstige toe stand al een slachtoffer geëischt, n.l'. de Coöperatie Zeeland, wiaarvan tot liquida tie is besloten. De fabriek is aangekocht door de C. S. M. en de Coöperaties Din- teloord, Zevenbergen en Puttershoek; de bedoeling is ze te doen verdwijnen. Wiaar er door verschillende oorzaken in Nederland te veel coöperatieve ruimte is en de verdwijning van de Zeeland die ruimte doet verminderen, méént het be stuur dat hierdoor de waarde van de aandeelen en dus ook de verkoopmoge lijkheid in de toekomst grooter zulljen worden. Dit was voor het bestuur de voornaamste beweegreden voor mede werking. In de koopsom van f 750.000 heeft Puttershoek voor 22 pet. deelgte- nomen. In hoeverre deze daad v&n haar een geldlijk offer eischen zal, kan pas gezegd worden nadat die bezittingen weer zijn verkocht. Het verloop van de suikerprijzen stemt nog weinig hoopvol. Een prijs van beneden f 10 is ook voor Nederland verre beneden de. productie kosten, en slechts door telkens grootlere hulp van hun regeeringen, kunnen an dere landen den ouderlingen concurren tiestrijd volhouden, en men mag ver wachten, dat onze regeering zal trach ten te voorkomen dat dé Nederlandsche industrie in dien strijd ten ondergaat. Het systeem om f. 2.50 premie te be talen voor de levering van minimum tót maximum heeft het bestuur ook voor het a.s. jaar weer moeten handhaven. Voor al in deze moeilijke tijden is het noodza kelijk, dat ieder medewerkt de fabriek; te steunen. De lasten zijn thans zeer laag, doch hij een heel korte campagne en vooral bij onvlodoende levering1 van bieten tijdens de campagne, zouden de kosten per 1000 K.G. bieten sterk! stijgen. De campagne heeft een uitstekend, en regelmatig verloop gehad, de verwerking per 24 uur is weer gestegen en ook het fpieircentaige dat diredt werd wit (ge maakt; het lagere géha'lle dér bieten heeft dit natuurlijk ook eenigszins bevor derd. Geleverd is op 5961 aandeelen (v.j. 5965); de campagne is begonnen 8 Octo ber (v. j. 27 Sept.) en geëindigjd 13 Dec. (v. j. 8 Dec.). In totaal zijn. verwerkt 238.055.963 K.G. (v. j. 248.499.068) met een gemiddeld gehalte van 16.89 pet. (v. j. 17.66 pet.) Per 24 uur werden ver werkt 3,719.624 K.G. (v. j. 3.451.385 K.G.) De gemiddelde uitkéering heeft bedra gen hij maximum levering per aandéiel f 15 per 1000 K.G. bieten van gemiddleld gehalte (v.j. f 17). Het reservefonds en hét fonds voor sociale doeleinden vermeerderden alléén met de rente en bedragen thans resp. f 889.640 en f 137.273. De exploitatierekening geeft aan ont vangsten, saldo vorig jaar f 4.234; ge taxeerde opbrengst suiker f 4.105.452; idem pulp f 265.747; idem melaksd f 45.522; idem schuimaarde f 5.214; huur woonhuizen f 7.371; 'boetesf4.801 en f 123. i De uitgaven waren onkosten bi|ci]cn :f 432.317, idem fabricajga f 481.513; al gemeene onkosten, assurantie, belastin gen en 'kassierskosten f 56.130; sa larissen f 72.869; intrpsi f 40.554; uit voering verzekeringswettten f 19.612; zie kengeld f 1.363; onderhoud f 304.342; beetwortelen f 3.339.777; afschrijvingen nihil en saldo nieuwe rekening' f 5.984 De nationale schietwedstrijd. De nationale schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm, die van Dinsdag 20 Mei tot en met Vrijdag 23 Mei op de banen op Waalsdorp bij Den Haag gehou den worden, zal voornamelijk daarom van belang worden, omdat op dezen wed strijd alle koningsschutters uit het ge- heele land zich met elkaar zullen meten. De eischen voor koningsschutter zijn zeer streng. De volgende wedstrijden worden ge houden: le. Personeele wedstrijd konings schutters, scherp op 100 M.; 2e. Korps- wedstrijd scherpschutters, scherp op 100 M.; 3e. Korpswedstrijd schutters le klas se, scherp op 100 M.; 4e Korpswedstrijd schutters 2e klasse, scherp op 100 M.; 5e. Personeele wedstrijd voor officieren op pistool; 6e. Personeele wedstrijd op schérp of K.S.O. naar keuze, 100 M. en 15 M. gaurm smaak 1 glaasje. I (Ingez. Med.) fill I I I II f Branden. Te Wassenaar is Donderdagmid dag brand uitgebroken in een boerderij1 aan den Rijksstraatweg. De woning en de stal, alsmede een hooiberg zijn afgebrand. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Ver zekering dekt de schade. Aneta meldt uit So erabaya d.d. 13 Mei dat hedenmorgen brand is ont staan in de suikerfabriek Ketengan ais igfevoLg van het uitslaan van een vlam uit den stoomketel, waardoor een hoie!- veelheid zich daarvoor 'bevindende am1- pas in brand geraakte. De Soerabaaysche brandweer, die werd opgeroepen, slaag de er in den brand in iy3 uur tie blus1- schen. Er is echter een glroote hoeveel heid ampas verbrand, terwijl de ketel schade heeft geleden. 1 EEN AGENT IN DEN VAL. De 22-jarige C. M. uit de Delftschestraat te Rotterdam maakte zich Dinsdag in die straat aan ergerlijke haldladigheid schuldig. Toen een agent hem deswege wilde aanhouden, liep M. weg en hij vluchtte zijn woning binnen Een tijdje later wilde M. weer naar buiten komen, maar de agent was hem nu voor en greep hem beet. Hierna ontstond een worsteling', waarbij beiden in het por taal achter de straatdeur terecht kwa men. De deur viel dicht en de agent kon er niet meer uit. Inmiddels waren de huisgenooten van M. afgekomen en met zijn zessen igiog mem den agent 'te lijf. Op dat oogenblik kwamen juist een paar agenten langs het huis en zij hoorden roepen: Rijg hem aan 'je mes! Zij for ceerden de buitendeur, ontzetten hun collega en even later waren de 6 vech tenden. onder wie twee vrouwen, gear resteerd. f72.000 VERDUISTERD'. Voor eeniigé dagen werd melding gemaakt van de ont dekking van fraudes bij de Maatschap pij voor Scheepscrediet in liquidatie aan de Wijnstraat te Rotterdam De ac countant had de knoeierijen ontdekt, waarna de boekhouder onmiddellijk is ontslagen. Hij is gearresteerd en hij heeft een volledige bekentenis afgelegjdj. De maatschappij heeft zeer dikwijls credieten aan schippers verleend, die d,an hun schip in onderpand gaven. In 1922, toen de boekhouder de 40-jarige H. I. uit Wiassenaar zou gaan verhuizen en veel geld noodig had, is hij begonnen met van de terugbetaalde bedragen ge deelten achter te houden en te eigen bate aan te wenden. Den schippers gaf hij kwitanties voor het volledige bedrag', zoo dat deze nimmer reclameerden. De te korten in zijn kas vulde hij aan met nieu we verduisterde bedragen, onder het voorwendsel, dat de schippers slechts heel langzaam terug' betaalden. Op die manier werden de knoeierijen nimmer ontdekt en van lieverlee nam I. steeds g'rootere bedragen weg. IJ ijl leefde ver boven zijn stand en nu de fraude is ont dekt, blijkt hij in 8 jaar tijds een be drag van rond f 72,000 te hebben ver duisterd. KOOLMONOXYDE-VERGIFTIGING. - Woensdagavond is te Rijswijk (Z.H.) dr. A. Rademaker op 55-jarigen leeftijd aan de gevolgen van koo lmoMoxyde-ver- giftiging overleden. DE GIFTIGE UITLAATGASSEN. Dr. A. Rademaker, arts te R ij s w ij k (Z.H.) is naar de Maasbode verneemt zeer ern stig ongesteld, als gevolg v*an een kool- (gasvergiftiging door de uitlaatgassen van zijn auto. Daags na Paschen kwam dr., R. met zijn auto thuis en voelde zich! onwel. Bij langfere.n tusscheripoozen Is de patiënt builen bewustzijn. Woensdag morgen was hij weder bij kennis, docH de toestand is nog hoogst ernstig. DE GELRIA HERSTELD. Naar ver nomen wordt zouden de reparaties aan de „Gelria" Donderdagavond laat gereed gekomen zijn, en zou het schip s nachts nog de reis naar Buenos Aires hervatten. VRIJGESPROKEN. De romanschrij ver Jean Tharaud, die eenigé maanden geleden zijn. vriend, clen dichter Auguste Dorchain te Parijs met zijn auto aan reed, tengevolge waarvan deze overleed, is door de rechtbank vrijgesproken. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. De Times meldt uit R i o de Janeiro, dat 23 leden van de bemanning van het Braziliaansche slagschip Minasgeraes zijn gearresteerdomdat zijl aan boord van het schip in het bezit wérden gevonden van 'communistische lectuur. Zij zijn ter beschikking van de politie gesteld. PAARDEN INPLAATS VAN MET IJZER MET RUBBER BESLAAN. Vol gens de Norske Handelstidende zou een Noorsche fabriek voor paardenbeslag

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6