ANTWERPEN "WERELD TENTOONSTELLING APRIL-OCX rsfc. OMTWEE PANTSERKRUISER ti-ï TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 MEI 1930. No. 115. DE VERDEELING VAN DEN RADIO-ZENDTIJD. Een ingewikkelde regeling. Algemeen program. Station Hilversum. door E. PHILLIPS OPPENHEIM, Station Huizen. BINNENLAND. GEDENKSTEEN OP HET GRAF VAN ZEVEN HOLLANDERS OP HET JAN MA YEN-EILAND. EEN STUDENTENWEDSTRIJD. ZEELAND. Besmettelijke ziekten. MIDDELBURG. Vereeniging tot het bezoeken der armen. WALCHEREN, Hst Koninginnefeest te O. en W. Souburg, ZUID-BEVELAND, THOLEN. De Minister van Waterstaat heeft, zoo als wij gister reeds in het korte meldden, een regeling van de verdeeling van den zendtijd van den radio-omroep vastge steld, aan welke regeling het volgende wordt ontleend: In afwachting van de totstandkoming van een betere zend- en antenne-appa- ratuur voor den Nederlanaschen Omroep zal per kalenderkwartaal door de betrok ken vereenigingen te Hilversum en Hui zen van station verwisseld worden. Op eiken zender wordt per week een dag beschikbaar gesteld ten behoeve van de uitzending van een algemeen program ma, dat onderworpen is aan de goedkeu ring van een commissie, die door den Minister, den radio-raad gehoord, wordt benoemd. Deze algemeene programma's voor de uitzending waarvan, op het sta tion Hilversum de Maandag en op het station Huizen de Vrijdag wordt aange wezen, wordt op eerstgenoemd station beurtelings verzorgd door den A.V.R.O, en de V.A.R.A. en op het station Huizen beurtelings door den K.R.O. en de N.C. R.V. Zoolang de betrokken vereenigingen deze programma's niet gezamenlijk ver zorgen, worden de kosten daarvan gedra gen door. de vereeniging, die het program ma uitzendt. De aankondiging van deze programma's geschiedt met de woorden: „Nederlandsche Omroep, algemeen pro gramma". Indien de minister of de betrokken om roep het in bijzondere gevallen noodig acht, kan in bepaalde weken een andere dan de toegewezen dag voor het alge meen programma worden bestemd. Op feestdagen, met betrekking tot het Koninklijk huis of deszelfs leden, zal de verzorging van het programma den ge- heelen dag geschieden door de algemeene omroep-vereeniging, welke aan de viering der feestdagen wenschen mede te wer ken. In andere gevallen van nationale feestviering zal die verzorging geschieden als de minister in overeenstemming acht met den aard van de viering. Indien bo vengenoemde feestdagen vallen op een dag, dat andere omroepvereenigingen de beschikking over de omroepstations ge heel of gedeeltelijk zouden hebben gehad, verkrijgen deze omroepvereenigingen voor den door hen afgestanen zendtijd op andere dagen gelijkwaardigen zendtijd te rug. Omtrent de zoogenaamde hoogtijdagen voor de arbeidersbeweging wordt tus- schen de V.A.R.A. en de A.V.R.O. voor het inwerking treden dezer beschikking een regeling getroffen, die aan de goed keuring van den minister is onderworpen. De V.P.R.O. verkrijgt gelegenheid tot uitzending op het station Hilversum, met dien verstande, dat zijn uitzendingen ge schieden des Zondags van 10 tot 12 uur en van 18 tot 20 uur; des Vrijdags van 20 tot 24 uur; de tweede Paasch-, Pink ster- en Kerstdag van 1012 uur, den oudejaarsavond van 1921 uur. Voor zoover zij rechtspersoonlijkheid bezitten en overigens tengevolge van den minister hebben aangetoond, dat zij gericht zijn op bevrediging van in het volk levende cultureele of godsdienstige behoeften, dat hun uitzendingen uit dien hoofde geacht kunnen worden van algemeen nut te zijn, zal voor de bijzondere omroepvereenigin gen, waaronder de V.P.R.O. mede geacht wordt te behooren, de zendtijd worden afgestaan tot een maximum van onge veer 5 pet. van den beschikbaren zend tijd, welk maximum zooveel mogelijk ge- 42 De ander keek liem eenigszins verwon derd aan, terwijl hij uitriep „Ik heb u bepaald vroeger ergens ont moet!" „Best mogelijk. Ik ben ook kellner in het café hier beneden, maar ik ben uit Zuid-Amerika afkomstig en als de heer Del or a hier komt, is hij- altijd even vriendelijk voor mij. Nu hij ziek is, ben ik meestentijid hier te vinden om voor hem te zorgen." De ander schudde peinzend het heefd en vroeg' ten slotte: „Hoe is uw naam?" „Louis", was het kalme antwoord. „Nu dan, vriend Louis, 'begrijp wel. ik ben hier niet gjekomjejn! om mé te laten verlakken of om je e'eini igelef- ©emheid te geven om een staaltje t(e geven] van je talent v,an liegjeln. Ik' be$i hier gekomen om den lieer Delora te 'ontmoeten en als hij hier is zal en 'müfed ik1 hem spreken. Is 'hij niet hier, nu, Ban !kom iik later weil terug. Er zal te Londen geen' piek' gevonden kunnen worden, waar men den man voor mij verborgen ten houdeh." „De heer Delora gevoelt niet de min lijkelijk over beide zenders wordt ver deeld. Overigens geldt als regel, dat de bij zondere omroepvereenigingen zendtijd verkrijgen ten laste van die algemeene omroepvereenigingen, waaraan zij zulks ter beoordeeling van den minister, den radio-raad gehoord het nauwste verwant zijn. De vaststelling van de tijdvakken, waarop de bijzondere omroepen be halve de V.P.R.O. zullen uitzenden, zullen zoo spoedig mogelijk, den radio- raad gehoord, geschieden. Voor den politie-radio-omroep wordt op het station Huizen telken dage, ten hoogste twee maal een half uur en ten minste twee maal een kwartier zendtijd beschikbaar gesteld, terwijl op dit sta tion mede gelegenheid moet worden ge geven tot uitzending van extra-politie berichten. De regeling omtrent de dagelijksche tijdvakken der uitbreidingen wordt in ge meen overleg tusschen de betrokken om roeporganisaties en den politie-radio-om roep vastgesteld en aan de goedkeuring van den Minister onderworpen. Met inachtneming van het vorenstaan de wordt de overschietende zendtijd op het station Hilversum gelijkelijk verdeeld tusschen A.V.R.O. en V.A.R.A., met dien verstande, dat deze vereenigingen op dat station uitzenden volgens het onderstaan de schema: Des Zondags om den anderen: 8—10 V.A.R.A. 10—12 V.P.R.O. 12—17 A.V.R.O. 17—20 V.A.R.A. 20—24 A.V.R.O. of: 8—12 V.A.R.A, 12—17 A.V.R.O. 17—18 V.A.R.A. 18—20 V.P.R.O. 20—24 A.V.R.O. Maandag; 824 Algemeen programma, beurtelings te verzorgen door A.V.R.O. en V.A.R.A. Dinsdag: 824 A.V.R.O. Woensdag: 824 V.A.R.A. Donderdag: 824 A.V.R.O. Vrijdag: 812 V.A.R.A.; 1216 A.V. R.O.; 16—20 V.A.R.A.; 20—24 V.P.R.O. Zaterdag: 824 V.A.R.A. Op het station Huizen wordt de over schietende zendtijd gelijkelijk verdeeld tusschen K.R.O, en N.C.R.V., met dien verstande, dat deze vereenigingen op dat station uitzenden volgens het onderstaan de schema: Zondag: 812.15 kerkdiensten, beur telings K.R.O. en N.C.R.V.; 12.1517 K.R.O.; 1719.45 kerkdiensten N.C.R.V.; 19.45—24 K.R.O, Maandag: 824 N.C.R.V. Dinsdag: 824 K.R.O. Woensdag: 824 N.C.R.V. Donderdag: 810 K.R.O.; 1011 N.C. R.V.; 11—14 K.R.O.; 14—24 N.C.R.V. Vrijdag: 824 algemeen programma beurtelings te verzorgen door K.R.O. en N.C.R.V. Zaterdag: 824 K.R.O. Omtrent wijzigingen in de in dit punt bedoelde bedeeling, die de beginselen der regeling niet aantasten, en waarom trent tusschen de betrokken vereenigin gen overeenstemming bestaat, beslist de minister. De in deze beschikking bedoelde rege ling, die voorloopig voor onbepaalden tijd zal gelden, treedt op een nader door den minister vast te stellen datum in wer king. Deze datum zal in geen geval later wor den gesteld dan 1 Juli 1930. ste neiging zich! voor iemand Ier w|é- reld Schuil te houden," verzekerde Louis 'kalm1. „Dat is een 'bewering!, welkte ik zoo vrij 'ben. in twijfel te trekken'verklaar de de 'bezoeker beslist. ,„Als dat de deur van zijn slaapkamer is, |gja ik er binneln." Hij Wees naar de deur, door wtetkfcjr bovenraam ik' de dingen in de zitkjamer volgde. Louis ging een eindje op zij! „Diat is inderdaad de kamer van dfljn heer Delora" zeide hij zacht. „Misschien is het echter wel verstandig, dat ik eerst eens iga zien of hij wel wakker 'is'." „,Doe igleen moeite, als hij slaapt zal ik hem wel wakker maken. En is hij wakker dan zal hij wel merken, dat hij mij niet langer kan ontsnlapjpen/f Hij draaide Louis den rug toe eqf reeds strekte' hij de hand uit naar d|e kruk van de deur van mijn kamer, too(n ik plotseling Louis de rotting zag op nemen en hem boven het hoofd va(n den ander zag opheffen. Hij stond reeSds gereed voor de!n slag, een slag, die elk levend wezen als een os zou igevelf hebben, toen ik van den stoel sproinig en de deur openrukte. „Pas op" was het eenige wat ik' kon uitroepen. De onbekend© sprong op zijde. Ver schrikt door mijn uitroep, verloor Louis zijn tegenwoordigheid van geest en de slag Ir of eeji tafeltje en verbrijzelde dit, zoodat de splinters naar alle kan ten vlogen. De 'beide manneln1 keken mij inet grenzelooz© verbazing aan. Ik ging de zitkamer 'binnen, roepende Het ligt in het voornemen van den Minister van Defensie, om in Augustus a.s. den nieuwen visscherij-politiekruiser Hr. Ms. „Nautilus" een reis te doen ma ken naar Jan Mayen-eiland in de Noor delijke IJszee tot het plaatsen van een steen op het graf van zeven Hollandsche zeevaarders, die in 1634 bij een poging, om op dit onherbergzame eiland te over winteren, zijn omgekomen. In 1912 lieeft het Kon. Nederlaiidsch Aardrijkskundig Genootschap dezen steen doen vervaardigen. Hij draagt het op schrift: „Outgert Jacobsz. van Grootebroek en zijne 6 Hollandsche makkers zijn in April 1634 hier bezweken bij een poging tot overwintering." Reeds in 1912 is gepoogd, om den ge denksteen naar het eiland over te bren gen, Dit is toen mislukt, daar juist dien zomer abnormaal veel ijs om Jan Mayen- eiland heen lag. Het Tweede Kamerlid de heer Brauti- gam heeft aan de ministers van water staat en van justitie de volgende vragen gesteld: I. Is het den ministers bekend: a. dat Zondagavond 11 Mei enkele tien tallen studenten, blijkbaar onder den in vloed van sterken drank, in den laatsten trein van Amsterdam naar Rotterdam groot misbaar hebben gemaakt en door middel van de noodrem den trein tus schen Amsterdam en Haarlem éénmaal en tusschen Haarlem en Leiden enkele malen tot stilstand hebben gebracht; b. dat deze studenten zich zeer hinder lijk en ongepast tegenover hun mederei zigers gedroegen en enkelen aanmerking maakten, mishandeld zijn en letsel heb ben opgeloopen; c. dat deze studenten ten slotte we gens hun wangedrag te Leiden door de politie uit den trein zijn verwijderd; d. dat iten gevolge van een en ander de trein met 40 minuten vertraging te Rotterdam is gearriveerd, op een tijdstip, toen trams en andere vervoermiddelen waren ingerukt, waardoor een aantal rei zigers, waaronder vrouwen en kinderen, behalve den doorgestanen angst tijdens het onbehoorlijk optreden der studenten, gedwongen werd in den nacht te voet huiswaarts te gaan, waarbij sommigen afstanden van ruim 6 kilometer moesten afleggen? II. Kunnen de ministers mededeelen, waarom vorenbedoelde studenten, die reeds te Amsterdam in opgewonden staat verkeerden, tot vervoer zijn toegelaten en, toen dit eenmaal was geschied, er te Haarlem geen maatregelen zijn getrof fen om hen uit den trein te verwijderen, dan wel, dat de verdere reis onder ge leide van politiemacht plaats had? III. Kunnen de ministers mededeelen of de justitioneele macht voornemens is tegen deze baldadige jongelieden een ver volging in te stellen en of tegen hen dis ciplinaire maatregelen worden getroffen? Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 4 tot en met 10 Mei, in de provincie Zee land bedroeg: Roodvonk: Krabbendijke 1, Stoppeldijk 3. Diphtherie: Goes 1. In deze week werden geen gevallen van encephalitis geconstateerd. „JL,ouis, je 'bent een lafaard." Hij deinsde tot den muur teruigl. No,g steeds had hij' mijn stok in h an dein,' maar hij toonde niet de minste njeiginlg om er gebruik van te ma'kfen. De ani%>r stond met gebalde vuisten, alsof hij hem naar den keel wilde vliegen, mlaar ik igjng tusschen hen in staan. „In de eerste plaats" zeide ik tot den onheeknde. OJraad ik u in die kamer tb igiaan kijken. Dan zult u zien, dat de heer Delora er niet is'. Voor zoover mijn wies- tensehap strekt, durf ik u verzekjerfen, dat hij ook nooit in de kamer ishgeiweest. Als u dat heeft .gedaan, kom me dan mededeelen wat u van helm hébben moet." Louis keek' mij nog steeds met stomme verbazing aan. De gedachte dat ik' er achter was [gekomen, dat hij mij als .werktuig had .willen (gebruiken, begon 'lanigzamerhand 'bij hem op te kome|n, mhar daar hij niets .afwist van bet 'bov veuraampje boven de deur, kon hij niet begrijpen, hoe ik' juist bijtijds had in gegrepen. In ieder geval was hij echter alle tegenwoordigheid van' geest totaal jkwijt. Ik kon zien dat hij zelfs' van angst op zijn b'eenen stond te ïrillem „Kom Louis" 'beval ik „leg dien stek neer en spreek als een 'man, als jejdat tenminste mogelijk' is." De stok ontviel aan zijn vingers. Hij had nauwelijks de kracht .gehad om hem vast te houden'. Daarna kwam de mjan, die Delora's kamer had gelnspectbterd, terug en wendde zich tot mij: „Ik weet niet wile u is', mijnhjeeir" be; Door den heer Jo'bs© is aan de Ver eeniging tot bestrijding der t.b.c. alhier f 124.08i/2 afgedragen als netto-opbrengst van den Zondag j.l. gespeelden vy(eib balwedstrijd Middelburg—Veteranen. Aan hel 74ste verslag van de Vereeni- ginlg tot het bezoeken der Armen te Mid delburg over 1929 (86e jaar van haar. be staan) is het volgende ontleend: In de samenstelling van' heli bestuur kwam geen verandering, in plaats' van mej. L. Backer verklaarde mej. E. de de Liefde zich bereid als wijkbeizoekster op te treden. De directie brengt hartelijk dank aan mej. Backer voor de vele en •goede zorgen aan de vereeniging gewijd. Nieuw ingeschreven werden in het af- ■geloopen jaar 13 gezinnen of alleen loo- pende personen; het gelal aanvragers bedroog 82, dat der aanvragen 834 of resp. 6 en 83 meer dan het vorige jaar. Uit de rekening blijkt, dat de bijdrage van verpleging enz- meer zijn dan die in hel. vorige jaar en dat de rekening een na dee li g slot aanwijst van f 317.02, ter wijl daarenboven circa f 3000 van het kapitaal te gelde moest worden, gemaakt. De stand der geldmiddelen blijft de di rectie met de grootste bezorgdheid ver vuilen. Men heeft toch in het afgeloo- pen jaar het kapitaal weder voor een be langrijk bedrag moeten aanspreken, het- igeen tevens vermindering der inkomsten tengevolge heeft. Door overlijden en ver trek ontvielen aan de vereeniging de laatste jaren eenigen dengenen, die haar met hooige bijdragen steunen, en de tij den zijn er niet naar de opengevallen plaatsen spoedig aan te vullen. En dan werd vroeger meer dan tegenwoordig de Vereeniging bij testament herdacht. Het waren eertijds voornamelijk deze heer lijke onvoorziene baten van eenige dui zenden guldens, die het verminderde in komen uit kapitaal herstelden en die de ireeniging liet treffendst bewijs lever den, hoe hoog haar werk werd gewaar deerd. De vermindering van het aantal vermogende belangstellenden maakt de kans op dergelijke verrassingen steed? geringer. Nochtans blijkt uit het aanzienlijk aan tal S'Laidgenooten van velerlei stand en richting, die voortgaan de vereeniging met een jaarlijksche bijdraige te steunen, dat hare arbeid zich nog steeds in hunne belangstelling en waar deer ing mag ver beugen. De directie denkt er "dan ook niet aan den moed te. laten zaken, doch wel dient zij zich tijdig rekenschap te geven van de veranderde omstandighe den. Deze maken het noodzakelijk steeds zorgvuldiger te schiften en daarbij in de eerste plaats de krachten samen te trek ken op de aantrekkelijkste der werk zaamheden, de s'leunverlecning aan zoo- tgenaam'de stille armen, aan hen, die, niet behoorende tot de kringen waarin [armoede het meest pleegt voor te ko men, nochtans in kommervolle omstan digheden leven ,doch die uiit prijzens waardig schaamtegevoel huiverig zijn hun bestand bloot te leggen. Velen van hen vallen eerder in de termen geholpen te worden dan anderen ,dle met hun ar moede te koop loopen .De wijze van werken der vereeniging, waarbij elke ruchtbaarheid vermeden, wordt, maakt dat deze stille armen zich" hoofd zakelijk op haren steun aangewezen ge voelen Naast deze 'gevallen blijft de vereeni ging, in het algemeen zoo mogelijk in sa menwerking met andere armbesturen, het lot der armen verzachten, doch hjier zal zij zich steeds meer moeten bepa len tot gevallen van tijdelijken aard. Het Igroot aantal dergenen, die jaar in jaar uit door de vereeniging worden on dersteund, dient noodzakelijk te vermin deren zal de Vemeeiniging haar nuttigen iï'i y:- (Ingez. Med.) igon hij. „u kunt al of niet in (deze za'kjtjfn igemenigd zijn. Is dit wel het geval, laat ik u dan waarschuwen, dat u de verkojeib de par lij heeft gekozen. U zag w,at ThJ van plan was?" vervolgde hij, terwijl hij Louis wees, ,„ik wil hem daarvoor den r.ek omdraaien. Hij verdient het ten volle." „Neen" antwoordde ik', hem terughou dend. „Er worden hier geien handtast lelijkheden 'begaan. Louis heeft een 'klei ne rekening met mij' te 'vereffenen.'1' „,'Mijn rekening is van meier gewicht", protesteerde de ander. „Verreken die waar en wanneer u wilt, maar niet hier. Wat mij 'betreft, ik wil niets meer met ulieden te imafken héb ben. Ik ben bij toeval in de'ze zaafki 'ge* menga en wi! er van <dit ougenlblilkl niet langer in gemoeid worden. U, mijn heer. moet onmiddellijk het hotel ver laten. Ik ken uw naam niet, Weet ook' niets van u af. Het kan mij ook niet schelen. Als' u aan Louis nog wat wilt m&ücdeelen, dan moet u daarvoor een andere gelegenheid zoeken. Hij 'keek mij met verbazing aan. Ik kor, zien. dat hij er naar snjalkte om Louis te lijf te gaan. I „U 'schijnt een despotisch he|er te zijn" merkte hij op ,;inaar waarom' zou ik' u [gehoorzamen?" i i „In de eerste plaats reeds omdat ik ju het leven heb gered' en omdat ik niet wil, dat er eenige daad van gje- weid wordt gepleegd in deze kamer. Eu wilt u nog een reden weten" liel ik er op volgen „waarom u mij moet arbeid ook' in de toekomst kunnejn voortzetten. Terwijl de directie, de wij'kbezoeksters en wijkbezoekers dank zegt voor de goe de zorgen, ook in 1929 weder aan de vereeniging testeed, veroorlooft zij zich bij hen aan te dringen op nauwgeïzéttfe overweging van het bovenstaande en te vens op hunne medewerking! tot vipr- meerdering der inkomsten. Er werd ontvangen aan intrest ön gif ten f 2.577, aan jaarlijksche contribui- tiën f 754, aan aflossing, conversie of verkoop van kapitaal f 2.942. Uitgegeven werd aan nadeelig saldo vorige rekening f 1.184; bijdragen voor verpleging, tijdelijke hulp bij bevallling, ziekte of ongeval, ten behoeve van ger zinnen of personani f 5.270, bijdragen van verschillenden aard ten behoeve van 1 persoon f 10; druk'- en administratiekos ten, lokaalhuur, bodeloon enz. f 126. En bleef een nadeelgi saldo van f 319. O. EN W. SÖUTiURG. Zaterdag 6 Sept. a.s. zal hier feest worden gjsvilerd in verband met den 50sten verjaardag wm H. M. de Koningin. Het programma is als volgt samengesteld: 's-Morgens klokluiden, Reveille, Zang- hulde der scnoolkinderen, Spelen en trac- tatie der kinderen, ook van kindeïien van 4—6 jaar; 's-Middags Allegorische optocht. Ver sierde paarden, rijtuigen en rijwielen. Deelnemers aan de verschillende wed strijden nl. Ringrijdeii te paard, vairf rijtuigen en rijwielen; turnen!; zwem men; igecostumeerd voetbal; hindernis- loopien; sprietloopen; touwtrekken, eier- rijden; plankrijden; masiklimmen enz. Voorts Muziek- en Zangconcerlen. De straten en étalages zullen versierd zijn. 's-Avonds is er illuminatie en een al gemeen© iichtstoet. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag hiel den voor een flink bezette zaal de hee- i-en Slooves, Directeur en de heer Dijk stra, ingenieur bij de P.Z.E.M. een le zing over de Eleclricitejt 'als licht eil 'kracht. i OUD-VOSSEMEER. Woensdag j.l. werd alhier een vergadering [gehouden van in gelanden van het waterschap Oud-Vosl- semeer; nadat de verschillende rekenin gen waren .behandeld werd overgegaan tot hel opmaken der beigrootingjen in gehoorzamen dan is het omd'at ik ster ker ben dan u. U behoeft niet bevreesd te zijn, dat ik mij verder met d!e za(a|k' zal 'bemoeien. I'k vertrek mengen uil Londen en ijk! hoop, dat i'k u geien! vairt beiden ooit wteiör zal zien. Is u nu Ib'e- reid heen t© igaan?" „Inderdaad" antwoordde hij. „Maar ik wil u nog één dinlg zeggen mijnhefllr'* ging hij voort, terwijl hij naar de deuir Igïnig, „U heeft een verstandig 'blesluit genomen. Als u wist, wiens zaak u hééft gesteund, wiens werktuig u 'bijna was was' geworden, dan bén ik overtuigd, «fat uw optreden beleefder zou geweest zijn," „Ik mag dus op uw woord vertrouwen mijnheer, dat u het hotel zult verlatién?" „Diadelijk" verklaarde de ander. Wij hoorden hoe hij de buitenc^nn sloot en heenging. Daarop wendde ik mij tot Louis: i „En dit is dus het avontuur, dat je mij had voorgespiegeld, Louis, op die wijze wilde je dus van mij gebruik' ma* ken. Je lokte mij in die kamer en, dien de mij een slaapmiddel toe. Ik liiad hier moeten liggen, terwijl jij den man miet mijn wapen de hersens insloeg. DaaTnla zou je zijn weggeloopen en in dein och tend zou men mij en den vermoonfdte hebben gevonden. Ik was voor jou efefn werktuig, het meisje daarginds liet lok aas. Het was snugger bedacht, Louj&, maar het was een lafaard, die het plan1 gesmeed had." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5