Tlrouinciale ü5eeuuigche KINd VRIJDAG 16 MEI 1930. 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Zendtijd-wee BINNENLAND. IN ONZE STATEN-GENERAAL. PEPERMUNT ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.3b, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnemenlen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent, No. 115. Het is een droevige geschiedenis met die radio-ruzie. In-droevig. Maar: het viel niet anders te verwachten! Want de eenig logische oplossing: politiek en gods dienst geheel uit den aether, öf slechts op één zender daar zou in dezen ver- splinterenden en uiteenvallenden tijd geen enkele minister van normale capaciteiten aandurven; het zou een herrie in den lan de ontketenen, die stellig in de Kamer weerklank vond, en die den ridder der Nederlandsche idee vermoedelijk het mi- nisterieele hoofd zoude kosten. En dus viel te verwachten, dat de mi nister de volkomen onjuiste zienswijze zou overnemen van hen, die de A 1 g e- m e e n e Vereeniging Radio Omroep, ge zegd Avro, verklaard hebben te zijn een vrijzinnig-liberale radio-omroep; daar door was deze vereeniging gedegradeerd van in breeden kring geliefde alge- mee n-Nederlandsche, tot een zuiver- sectarische, min of meer het vrijzinnig- protestantsche volksdeel vertegenwoor digende, partij-omroep. Na deze absurde reductie was de zaak voor elkaar: nu was de algemeene omroep geëlimineerd en slechts sectari- sche omroepen bleven over. Gaarne ge ven wij toe: wanneer men eenmaal op dat volstrekt onjuiste en redelijk-onge oorloofde standpunt is beland ja, dan blijft er weinig anders over dan de zaak te verdeelen zoo min of meer op de wijze, als minister Reymer deed. Bovendien: wat komt het er dan op aan, of de V.A.R.A. een paar uur meer krijgt en de V.P.R.O. ook nog enkele uren, en de A.V.R.O. wat minder? Het gaat niet om een uurtje meer of minder: het gaat ons om het beginsel. We vinden het schandelijk en dwaas, dat Nederland door de radio over heel het land en tot verre daarbuiten zijn inwendige verdeeldheid en hopeloos sec- tarisme zóó demonstreert als het thans gaat doen. Het is in strijd met onze na tionale waardigheid, het druischt in tegen de gevoelens van de meer dan 200.000 luisteraars, die door het geregeld lezen van de algemeene omroepgids, de Radiobode, blijk geven niet tot de aether-sectariers te behooren, maar: het gaat niettemin gebeuren! Hoe kon zoo iets dwaas toch ontstaan? Eenvoudig door het voorbeeld der bij zondere scholen. Dat is de aanleiding ge weest zooals mr, A. v. d. Deure, de voorzitter der Ned. Chr. Radiovereeni- ging, het gisteravond over Huizen zelf gezegd heeft: „Naast God is de overwin ning in den radio-strijd te danken aan den strijd van onze voorouders in den schoolstrijd" Ziedaar, Het geeft wél blijk van kortzichtigheid, wanneer men het enorme verschil niet kan of wïl inzien, dat er bestaat tusschen den schoolstrijd, geboren uit den wensch der ouders hun kinderen op te voe den in den door hen gewenschten zin, en tusschen den strijd om den aether! Waar dag na dag in alle radio-apparaten, die maar hooren willen, politiek zal worden uitgezaaid: nu een anti-revolutionnair keukenmeidenpraatje, morgen een r,- katholieke les in het schoonmaken en zachtjes gaar stoven van bloemkool, ver volgens een sociaal-democratische vertol king van een menuet van Mozart, daarna eep "1leutra^e gramofoonplaat En de Avro, pionier op uitzendgebied, die jarenlang voor een waarlijk algemeen radioprogramma zwoegde en zorgde is gedegradeerd tot vrijzinnig-sectarische omroep. i. Wij hebben dezer dagen een andere oplossing voorgesteld. In ons blad van 2 Mei j.l. schreven we: „Hoe het dan moet? Wel, het is heel eenvoudig: de A.V.R. O,, die nu reeds is een volledig neutrale zender, doch die desgewenscht met nog veel meer waarborgen voor absolute neu traliteit te omgeven is, moet de alge meene Nederlandsche radio-om- roep worden voor kunsten en weten schappen. Alle andere politieke, godsdienstige en staatkundige groepen dienen, naar het gala-stelsel der evenredige vertegen woordiging, hun zendtijd toegemeten te krijgen op een op de Mookerhei te bom wen nieuwen zender, die liefst gericht zendt zóó, dat-ie buiten onze landsgren zen niet hoorbaar zij. En daarop zaaie men dan naar harte lust tweedracht onder onze bevolking uit het meerendeel daarvan zal op de golvenschijf van z'n radiokastje wel een rooden streep, als op een manometer, zetten, dewelke beduidt: blijf uit de buurt van dezen golfband." We waren er van overtuigd en dat is ons gebleken juist te zijn dat allen die voor een goeden radio-omroep gevoel den en die de politiek liefst geheel uit den aether zouden willen bannen, het bo ven geschetste inzicht volkomen dee- len.of het nog te royaal vonden ten aanzien der sectarische omroepen. Evenwel: in de sectarische kampen hebben enkelen vuur en vlam gevat naar aanleiding van wat wij schreven. Zoo commentarieert b.v, de socialistische „Ra- diogids", het officieele orgaan der V.A. R.A., bovenstaande regglen als volgt: „Nietwaar, heel eenvoudig! Weet gij, V.A.R.A.-leden, wat óók heel eenvoudig is? De conclusie, dat wij zoo langzamer hand eens een fiksche campagne tegen deze zoogenaamde „neutrale" bladen zul len moeten gaan voeren! Laten onze le den alvast beginnen met al die bladen, die de V.A.R.A. bestrijden, hun deur uit te smijten!" Men kan eens zien, wat er van het vrije woord terecht komt: Wie zich te gen het sectarisme inden aether verklaart van de V.A.R.A. repten we niet! wordt met boycot be dreigd! Maar de Radio-gids begaat nog een veel ernstiger vergissing, wanneer zij van de Middelburgsche Courant als van een z.g.n. „neutraal" blad spreekt. Dat is toch bij een ieder, die ook maar eenigermate politiek georiënteerd is, vol doende bekend, dat ons blad niet neu traal, doch liberaal is. En nog maals: dat is lang niet hetzelfde! Neen, dan weet „De Residentiebode", het r.k. orgaan, het beter. Die qualificeer- de ons voorstel als volgt: „Ziedaar de „liberale eenheid" van ouds bekend: met den knoet naar het liberalismeHet is de befaamde oude methode van de openbare school." En het blad zette er als opschrift boven: „Uit het oud-libe rale knekelhuis". Evenwel: ook dit is een heel eind mis. Wanneer men het woord niet in poli- tieken zin wil opvatten, dan zou onze oplossing een „liberale" genoemd kunnen worden, maar overigens is zij noch oud, nóch oud-liberaal, nóch uit een knekel huis: integendeel, de wensch, dat de voortvretende verpolitieking van ons volksleven worde tot staan gebracht vóór de zenders van de radio, leeft bij een veel grooter deel van ons tegenwoor dige en het opkomende geslacht, dan me nigeen uit het kamp aan de overzijde vermoeden zou! We moesten hier maar eens een paar jaar doen als in Luxemburg; daar was óók radio-herrie en toen heeft de regee ring eenvoudig de zaak op slot gedaan! En.... een studiecommissie benoemd. Want: deze Gordiaansche knoop heeft minister Reymer ons niet naar den zin doorgehakt. Wie zijn vader acht, zal vergeving van zonden vinden, En als een, die zich schatten ver gadert is hij, die zijne moeder eert. Jezus Sirach. de raad zelf en het gevoelen der inge zetenen veel juister kan weergeven. De heer V liegen (s.d.) achtte zulk een commissie uit ingezetenen tot niets nut. Nieuwelingen, die van de «zaïa/kJ niet op de hoogte zijn. worden plotseling tot autoriteiten gebombardeerd, terwij] de 'gemeenteraadsleden cfe zaak onder de 'knie hebben. De heer Vos zal nog trachten, het amendement in een aannemelijker vorm te igieten. TWEEDE KAMER, Herziening van de Gemeen tewet, De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet; zij' 'be raadslaagde over het amendement-Mar- chant (v.d.) om het in art. 126 gere gelde zelfbestuur uitsluitend op te dra« gen aan B. en W. onder verant woordelijkheid aan den raad. Dit amendement is, met vele andere verworpen, nadat o.a. minister Ruys de Beerenbrouck' verklaard had, dat er vol doende rechtsgrond aan ontbrak en dat zij de constructie der voornaamste or ganische wetten omver zon werpen. Bij artikel LV licht dr. Vos (lib.) een amendement toe ,op artikel 129 om bij (grenswijzigingen de commissie uit de bur gerij te behouden. Immers de mogelijk heid bestaat dat 'n gemeente 't initiaïef neemt tot annexatie, zonder dat dit punt bij de verkiezingen aan de orde is geweest, terwijl het mogelijk' is dat de ingez)ete- nen op dit punt een andere mteeninjg hebben dan de Raad. De heer H e 11 en berg! Hubar (r.!k.) steunde dit. De practijk heeft bewer zen, dal zulk' een dubbele raad er wel eens heel anders- over kan denken dan DE RIJKSMIDDELEN IN APRIL 1930, De opbrengst van- de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand April 1930 bedroeg 44.145.893, tegen ƒ40.127.733 over de maand April 1929. Het één twaaliöe gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 40.382,917. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste vier maanden van 1930, vergeleken met die over de eerste vier maanden van 1929. 1930. 1929. Grondbel. 7.691.091 6.207.147 Pers. bel. - 5.420.678 - 4.653.228 Ink. bel. - 34.529.532 - 32.423.381 Verm. bel. - 5.761.959 - 5.304.463 Div. en T. - 4.115.494 - 4.835.607 Inv. recht - 23.701.799 - 21.826.697 Stat. recht - 1.412.551 - 1.478.666 Zout - 827.394 - 616.741 Geslacht - 3.998.330 - 3.699.366 Wijn - 705.930 - 717.769 Gedistilleerd- 11.763.799 - 11.262.835 Bier - 4.534.933 - 4.241.555 Suiker - 16.379.619 - 14.981.549 Tabak - 9.343.603 - 8.546.432 Goud, zilver - 353.661 - 333.510 Zegelrecht - 8.959.734 - 9.392.002 Reg. recht - 10.101.142 - 13.269.359 Sues, recht - 15.853.569 - 14.531.750 Domeinen - 1,910.073 - 1.173.595 Staatsloterij - 217,736 - 217.722 Loodsgelden - 1.654.411 - 1.556.161 Totaal 169.237.049 161.269.546 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over April 1930 een opbrengst van ƒ8.511.100 tegen een be drag van 8.327.163 in April 1929. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over April 1930 een opbrengst van 3.696,105. Rijwielbelas ting ƒ54.718. STEMMEN OVER VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD, De bekende voorman van de A.V.R.O,, de heer W. V o g t, die gister te Zwolle vertoefde, heeft gisteravond omstreeks half negen een rede gehouden tus schen het programma van Hilversum. Met een hier en daar van verontwaar diging trillende stem. Een rede van soms vlijmende ironie. Wat als ondenkbaar geacht werd, is thans gebeurd, aldus o.a. de heer Vogt, De regeering is gezwicht uit vrees voor de partijhoofden. De verwachtingen van de A.V.R.O. zijn door den minister be schaamd. Thans is een phase van ver drukking ingetreden door een macht, die wij als goede vaderlanders niet willen weerstreven. De som van de verontwaar diging zal in staat zijn de macht van den overweldiger tot wankelen te brengen. In Zwolle, dat oud-minister v, d. Vegte tot zijn burgers telde, werd de eerste stedenavond gegeven. Deze bewindsman is er als eerlijk man van teruggeschrok ken onrecht te laten gelden, voor wat hij in zijn boezem voelde als zedelijk recht van de A.V.R.O. De tegenwoordige mi nister van waterstaat is in verbinding ge weest met Hilversum. Overal in het bui tenland werd gesproken over zijn ge meente. Men kende de plaats door den omroep. Deze oud-burgemeester zal nu het instituut vernietigen, dat zijn vroe gere stad aan haar bekendheid heeft ge holpen. Het vertrouwen in hem, opnieuw uitgesproken in de Radio-Bode, is niet anders dan beschaamd. De A.V.R.O. had al het denkbeeld aan vaard, iets van haar zendtijd te moeten afstaan aan de V.A.R.A. De jongste be slissing is een cynische vertrapping van onze rechten. Een bloeiend bedrijf met groot personeel wordt door de regeering met één handbeweging op zijde gescho ven, als het ware als schadelijk onkruid uitgewied. Niet omdat vaststaat, dat nieuwelingen het beter kunnen doen, maar omdat zij beweren het ook te kunnen. De sloopvergunning is thans door de regeering uitgereikt. Wij halen onze schouders op voor alle redeneeringen, die een schijn van rechtvaardigheid aan het besluit moeten verleenen. Het is een zwarte dag in de Nederlandsche huiska mers, waar de A.V.R.O. zoo geliefd is. De regeering heeft niet den moed gehad, de macht van de partijen te weerstreven. De heer Vogt vergeleek de A.V.R.O.- uren van nu (125) met de nieuwe (63). Daarbij zijn de vroegere, practisch on bruikbare, ochtenduren begrepen, zoo dat er 53 nuttige uren overblijven, ge zwegen nog van afstand aan kleine groe pen. Over de opgedrongen politiek, wilde spr. het niet hebben, maar hij herhaalde, dat de A.V.R.O. los staat van alle poli tieke partijen. Er breekt een nieuw tijdperk aan voor de A.V.R.O,, zei de heer Vogt. Zij is niet van plan bij de pakken neer te zitten. „Wij willen pogen uit het buitenland hulp te krijgen, in het buitenland uit te zenden, als het in het land niet kan." „Op de dagen waarop wij niet zen den, zullen v/ij het land intrekken, om voor de A.V.R.O. te vechten. Het om- roep-vraagstuk is n i e t opgelost. De ver ontwaardiging van de A.V.R.O. zal n i e t verstommen vóór haar nieuwe levenskan sen zijn gegeven, in plaats van de geroof- den. „Wij beginnen een nieuw tijdperk, een streven naar rechtsherstel", zoo besloot de heer Vogt, i* Een gansch ander geluid liet na tuurlijk de voorzitter der N.C.R.V., mr. v. d. Deure, gisteravond om 8 uur voor den Huizer-microfoon hooren. Reeds in de middaguren bad mr. v. d. Deure de ministerieele beslissing meegedeeld. „Zwaar is de strijd geweest, als die voor de school, tusschen hen die neutra liteit voorop willen stellen en hen, die Christus steeds als Koning erkennen. Naast God is onze overwinning in de radio aan onze vaderen in den school strijd te danken. „Zes jaar is gestreden tegen de neu trale groepen, die op omroep-terrein wil den herwinnen wat zij op ander gebied hadden verspeeld. „In 1924 is de N.C.R.V. met weinig geld opgericht om voor haar beginsel té strijden. De vereeniging is bespot, maar God heeft haar gezegend zij heeft 80.000 leden en thans is de verdeeling van den zendtijd de kroon op het werk. De N.C.R.V. is nu gelijkgesteld met de zich neutraal en algemeen noemende A. V.R.O. Mr. v. d. Deure bracht hulde aan den minister-president en aan minister Rey mer. De laatste had een zeer moeilijke taak. Ondanks de actie van de zich neu traal noemende pers, ondanks het feit, dat de Radio-Raad zich niet tot een vol komen gelijkstelling van de N.C.R.V. wist op te werken, heeft de minister zich zelf standig in de zaak ingewerkt en zijn be slissing genomen. Financieel hebben de N.C.R.V. en de K.R.O. niets, letterlijk niets met elkander te maken. Maar daarnaast hebben wij steeds gevoeld, dat één zelfde actie en streven ons samenbracht en verbond, dat de versterking van den invloed hetzelfde doel had. De Radio-coalitie werd niet kunstma tig in het leven geroepen, maar is ge groeid, en thans hecht en sterk. INTERPELLATIE OVER DE VER- DÈELING VAN DEN ZENDTIJD. Naar het Hdbl. verneemt zal het Tweede Kamerlid de heer mr. G. A. Boon heden middag een interpellatie-verzoek indie nen naar aanleiding van de beslissing van dein minister van Waterstaat inzake, de verdeeling v!an den zendtijd BEZOEK VAN ENGELSCHE SCHEEPS BOUWKUNDIGEN AAN ONS LAND. Op uitnooaiging van het Scheepvaart 'kundig Instituut het Kon. Instituut van Ingenieurs, de afdeeling voor Schiqeps- en Werktuigbouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs, verschillende reederijen en werven, zal door de North' East Coast Institution of Engineers and Shipbuilders en de Institution of Engineers and Ship builders in Scotland, van 21—27 Juni een bezoek worden gebracht aan ons land. Op 22 Juni zal het eiland Walcheren worden hezicht, gevolgd door een be zoek ia an de Kon. Maatschappij, „Dq Schelde" te Vlissingen op 23 Juni De Zuiderzeewerken zullen worden be „Ik raad 11 aan om er een gewoonte van te maken dagelijks te gebruiken. Dit is de origineele pe permunt, die derhalve geen kunstmiddelen be vat, maar bereid is uit hetechtenatuurproduct. Hieraan ontleent zij haar opwekkende en verfris- schende eigenschappen en den lekkeren en toch krachtigen smaak." Waarborg voor zuiverheid heeft U in de voortdurende controle van het laboratorium: Dr. v. Hamel Roos en Har- mens, Amsterdam. (Ingez. Med.) zocht op Dinsdag 24 Juni. Den 26en Juni is gewijd aan bezoeken aan Aml- sterdamsche werven, lerwijl op 27 Juni een bezoek' aan verschillende, Rotter- damsche instellingen wordt gebracht. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is Prins Hendrik voor den tijd van vijf jaar opnieuw benoemd tot voorzitter van de Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis, met ingang van 1 Juni. HET PLEZIERVAARTUIG IN DE VAART. Naar de Haagsche Courant meldt, zul len de vaarten van het schip, waarover reeds eerder is gesproken het schip, aan boord waarvan alles mag, wat aan den wal niet mag en dat Mer du Nord moet heeten, op 15 Juni beginnen. MIDDELBURG In druk is toegezonden aan de Raads leden het ambtenaren-reglement zooals het thans, na de door den Rnadi aiapgoj. brachte wijzigingen er uit ziet, en zooals het a.s. Woensdag in den Raad in! einldH stemming komt. Het perceel „De Vergulde Lelie" op den hoek van de Lange Gistsbraat en de 'Lange St. Pieterstraat is in andere handen overgegaan en wel van de firma Heröldt in die van den heer L. Roose, die er zijn zaak in wijnen en andere dranken van af den hoek St. Pieterstraat- Balans in over bracht en deze morgen in den nieuwen winkel zal' heropenen. Niet alleen heeffarde heer Roose de beide, .afdeeilingen, winkel en slijterij tot één 'gemaakt en geheel grondig doen opknappen, maar ook een groote ver betering is aangebracht door het doen verdwijnen van de: schuine houten kelder afsluiting aan de zijde van de St. Pieterstraat. Veiligheid en aanzien heb ben hierbij ten zeerste gewonnen. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt houden de S. D, A. P. en de M. B. B. Zondag te elf uur in het Schuttershof eene herdenkings-bijeen- komst voor wijlen mr. P. J. Troelstra, met als spreker de heer W. Drop, lid der Tweede Kamer. VLISSINGEN. De politie heeft de laatste dagen, niet minder dan 6 verstekelingen, 4 Let ten, 1 Amerikaan en een Marocaan, over de grenzen gezet. WALCHEREN. WESTKAPELLE. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Stoel^

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1