provinciale üJeetxuusche EEUW WOENSDAG 14 MEI 1930 173e Jaargang Dit aöinmer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. MAAT-SCHQEISEL vanaf f 17.50. Attesten van H.H. Doctoren, VLISSINGEN, HOEK KERKSTRAAT. PERSKRONIEK. BINNENLAND. I li ZEELAND. 1u1s 18, fep, 12; Ltie;. d.' iep, N. ies- :bo- A. ^m- ■rg.; 22; rke, ker, .J. iek, der o le MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefo onnummer s Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel# opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 113. Het is weereen uur later. Vandaag is 't weer voor enkele maan den den laatsten dag, dat de klokken of openbare uurwerken den middelbaren Amsterdamschen tijd aanwijzen wat, maar dit tusschen twee haakjes, als regel héél wat anders is, dan de ware zonne tijd. Morgen evenwel leven we weer on der het regime van den zomertijd en hij, die morgenochtend niet een uur te laat aan z'n ontbijt wil zitten, den trein liever niet wil missen of de kans niet wil loo- pen, dat de schooldeuren gesloten zijn of het kantoor al lang open is, die zal er verstandig aan doen, hedenavond vóór het ter kooi gaan de klok, en vooral ook de wekker op de slaapkamer, één uur vooruit te zetten. Hoe men overigens ook over deze quaestie moge denken: de wet, die zomer en winter den tijd in Nederland regelt en beheerscht, schrijft nu voor, dat men de klok moet verzetten, en daarom zal een ieder, die niet tegen het staatsgezag in opstand wil komen een ieder dus, die niet-revolutionair wil wezen, moeten gehoorzamen, gemeentelijke overheden zoowel als ambtelooze burgers. Trouwens: de last die er van ondervon den wordt door enkele categorieën onder onze medeburgers, poogde de regeering al ietwat te verminderen, door den wet- telijken- of zomertijd op een 1 a t e r e n datum te laten ingaan dan in onze na buurlanden (België b.v.). Dat zij, die per trein van België naar Nederland of omge keerd, reisden, in het tijdvak dat de Bel gen wél en de Nederlanders nog géén zomertijd hadden, welhaast een diploma hoogere wiskunde K V van noode ha lden, om een behoorlijke treinverbinding b.v. tusschen Antwerpen en Middelburg uit te rekenen, dat zullen we maar op reke ning van „te verwaarloozen bezwaren van ondergeschikt belang" boeken.... Al was het soms wel lastig en tijdroo- vend, In elk geval: morgen hebben we den zomertijd weer. Dan kloppen de spoor boekjes wederom, de kinderen kunnen niet slapen omdat het zoolang dag is, de landbouwers mopperen des ochtends, tot alles weer gewend is. En: een uur daglicht winnen we in elk geval. Vergeet u de klok niet? EERSTE KAMER. De Indische begrooting. De sociaal-democraten grasduinen gaarne in de Indische politiek. Want, niet waar: daar heerscht nog het echte hy- per-kapitalisme, terwijl de arme koelie in slavernij wordt gehouden? Zoo stelde de heer Kupers het althans in Genève voor „the contract-coolie lives in a con dition of slavery", zoo zeide hij daar. De heer Mendels (s.d.) zeide het hem in de Eerste Kamer na. En zeide nog veel meer leelijks van het reactionnaire be wind onder g.g. Fock en minister De Graaff. Gelukkig zat de oud-g. g. Fock (lib.) thans als senator naar deze rede te luiste ren en kon hij bij repliek daarop terug omen. Men heeft een hetze gevoerd tegen het regime, dat de Inl. beweging heeft onderdrukt, der bevolking zware lasten heeft opgelegd, de werkgevers daarentegen heeft ontlast, aldus mr. Fock. Spr. meende echter, dat hij die de bevol king van 14 m i 11 i o e n ontlast en 6 ton oplegt, haar geen zware lasten op legt en hij ontkende, dat hij de Inlandsche beweging heeft gefnuikt, hij is tegen het communisme opgetreden, hetgeen in het belang der bevolking was. Wat het onderwijs betreft, van spr. die zoozeer altijd geijverd heeft voor ver betering van het onderwijs, was geen ach teruitstelling in het onderwijs te ver wachten. Inzake de belastingpolitiek heeft spr. op grond van het rapport Meyer Ran- neft-Huender het hoofdgeld afgeschaft. Spr, komt er tegen op, dat men telken- jare voortgaat met haatzaaien. De minister van koloniën, de heer D e Graaff, maakte bij zijn dupliek nog een kostelijke opmerking. Met den heer De Savornin Lohman was hij het eens, waar deze een vergelijking van de poe nale sanctie met slavernij onjuist noem de. Toch was spr. nooit een voorstander van poenale sanctie geweest; hij heeft haar altijd als een tijdelijk instituut ge noemd. De afschaffing staat ook voor de regeering vast. Maar de vraag is in welk tempo die afschaf fing moet geschieden. Wie beluistert hier den harmonischen samenklank met de Indië-los-van-Neder- land-resolutie des sociaal-democratischen congres'? De Indische begrooting is z. h. s. aan genomen, alleen de s.d. wilden geacht worden tegen alle elf hoofdstukken te hebben gestemd en de v. d. enkel tegen oorlog en marine. TWEEDE KAMER. De gemeentewet op de helling. Zooals vanzelf spreekt, is het oud-lid der Tweede Kamer, mr. P. J. Troelstra, gisteren bij den aanvang der vergadering van dat college in gevoelvolle woorden herdacht, zoowel door den Kamervoor zitter als door minister Ruys de Beeren- brouck. Daarna is men doorgegaan met het breeuwen en pekken en hier en daar een nieuwe plank inzetten van de gemeen tewet, die naar veler meening noodig eens op de helling moest. Veel stof voor een bespreking biedt dat werk niet; ver meld zij slechts, dat verworpen is een amendement-Van Dijk (a.r.) hetwelk de absolute onvereenigbaarheid van het bur gemeestersambt en den militairen dienst zou verzachten; en dat de bevoegdheid van burgemeester en Raad, om tegen or deverstroorders op te treden, ondanks communistisch verzet, versterkt is. Inzake de quaestie: wat mag een ge meenteraad wél, wat niet in besloten zit ting afdoen? is een amendement-Ketelaar aangenomen, behelzende dat over met na me te noemen zaken wél in 't geheim beraadslaagd mag worden, doch dat het besluit in 't openbaar genomen moet worden. En verder zegt het amendement nog, dat niet beraadslaagd kan, noch een besluit genomen worden over: a. de toe lating van nieuw benoemde leden; b. de plaatselijke begrooting en rekening; c. het invoeren, wijzigen of afschaffen van plaat selijke belastingen; d. het aanleggen en opheffen van inrichtingen van openbaar nu, in een besloten vergadering. geneest Uw voeten door (Ingez. Med,}. BIJ TROELSTRA'S DOOD Het Vaderland (lib.): „Les dieux s'en vontBorgesius, Drucker, Kuyper, Lohman en nu Troels tra. Ook van den laatsten geldt: Wee u, als alle menschen wél van u spreken. De tijdgenoot heeft hem of gesmaad of ver eerd, en slechts weinigen waren onbevan gen genoeg om hem objectief te bezien Maar zoolang als opoffering voor 'n groot ideaal to hoogstaand mensch stempelt, zal Troelstra tot de allergrootsten gere kend moeten worden.... Wij brengen zijn nagedachtenis eerbie dige hulde, en al zal hij zeker door de massa, voor wien zijn naam tooverwoorc was en die hem persoonlijk gekend heeft niet vergeten worden, zijn naam zal ook bkjven leven in onze historiebladen. Hoe den af, Nederlanders, een groot man is van ons heengegaan. Requiescat in pace." De Maasbode (r.k.): „Maar één zaak staat vast: Troelstra za naast Schaepman, Kuyper, Lohman e.a, staan en blijven staan als een der figuren, die ons politieke leven bij den avond der Wie hoog meent te staan moet veel eischen, niet vóór, maar van zichzel- ven. 19e en den ochtend der 20ste eeuw heb ben beheerscht. En hij zal staan ook en blijven staan als een voorbeeld in velerlei opzicht voor alle politieke werkers, een voorbeeld van toewijding, opoffering, doorzettingsver mogen, geestdrift en tactiek. Voorwaar een politieke leider met een zeldzame combinatie van kwaliteiten. Moge Katholiek Nederland ééne les van dezen rijk begaafden socialistischen voor man steeds ter harte blijven nemen, n.l. zijn rotsvaste overtuiging van het onmis bare van de eenheid zijner partij" De Standaard (a.r.): „Nog dezer dagen, bij zijn zeventigsten verjaardag, hebben wij ook onzerzijds hem hulde gebracht, al juichten we van zelf niet mee met de schare, die in hem haar leidsman huldigde. Wat we toen schreven, behoeft herhaald noch aange vuld Dat zijn dood verandering zal brengen in het optreden der Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij is niet te verwach ten; in de laatste jaren was hij niet meer „actief", en toch laat het zich verstaan, dat er van hem nog sterke invloed op de leiding uitging Intusschen blijft voor de S. D. A. P. het heengaan van Troelstra een verlies, dat niet gemakkelijk vergoed kan worden. Hij was niet alleen de organisator, hij was óók de politicus; en vooral in die laatste qualiteit zal zijn heengaan als ge mis worden gevoeld." De Nederlander (c.h.): „Ware de wereldhistorie een spel, wij zouden de bewegingen van het roode elf tal, onder leiding van Troelstra, kunnen toejuichen, al was het onze tegenpar tijmaar de wereldhistorie is iets an ders dan spel; zij is diepe, schrijnende ernst. Heden, naderend tot de doodsbaar van Troelstra, ontblooten wij eerbiedig het hoofd, en zeggen het met waardeering: in dit thans roerlooze lichaam klopte een warm hart, dat geluk wilde voor dege nen, die dreigden te worden vergeten en in dit lichaam woonde een sterke geest, groot van breede menschlievende gedachten. Voor veel van hetgeen hij, in beginsel, wilde, kunnen hem dankbaar zijn ook zij, die op de door-hem-gekozen wegen niet met hem mochten gaan." Het Volk (s.d.): „Troelstra was de schepper der S. D A. P. In die paar woorden ligt alles. Hij was haar politieke leider, hij drukte op haar zijn stempel. Wanneer thans een kwart van het Nederlandsche volk aan de S. D. A. P. zijn vertrouwen schenkt is het in de eerste plaats Troelstra, die dit werk volbracht heeft. Uit het niet heeft hij haar opgebouwd, tegen haast onoverwinnelijk schijnende tegenstanders in. Hij maakte haar politiek, hij schiep haar journalistieke krachten, hij heeft door zijn persoonlijk woord in de volks vergaderingen, door dat gloeiende, dat vervoerende woord, persoonlijk in dui zenden de vonk van het geloof gewor pen, den strijdersmoed gewekt. En verre buiten den kring onzer partijleden, verre zelfs buiten den kring van onzen stem- busaanhang is hij voor eindeloos velen de belichaming geweest van de opwaart sche beweging der arbeidersklasse, was hij de hoop en het vertrouwen van zoo- danigen, die door andere geestelijke ban den nog aan andere partijen vastgehou den worden." Utrechtsch dagblad (lib.): „Zoo staat hij daar dan uitgebeeld in de nationale en internationale geschiedenis, stichter van een gebouw, zoo sterk, dat van ons, politieke tegenstanders de uiter ste inspanning vereischt wordt om het te treffen, regelaar en geniaal uitvoerder van volksverlangens, bevrijder van den vierden stand, beheerscht bewogene, dichter, die zijn tranen stremde door zijn wil, die zijn verbittering en leed objec tiveerde in zijn arbeid voor de hem geest verwante gemeenschap. Een martelaar, zonder martelaarstrekken, een ontroerde in wien alle gevoel en teleurstelling tot arbeid werd. Zullen wij heden overdenken, dat ons levensbeginsel zoo diametraal tegenover het zijne staat? Boven alle partijstellin gen vervult de bezielende gedachte aan een ongeëvenaard schoon en sterk men- schenleven onze herinnering." KIMDERHERSTELLÏNGS-*EN VACAN- T1EKOLONIES. Inplaats van den 3 Mei 1.1. afgetreden algemeenen secretaris vajn 't Centraal Ge nootschap, mr. A. van der Elslt te Leiden,, heeft het hoofdbestuur in diens plaats tot algemeen .secretaris benoemd het nieuwe hoofdbestuurslid, den heer H. F. M. E. .graaf van Limburg Stir urn tfl Brummen (Geld.). Het adres van den penningmeester is: den heer Tli. M. Ke telaar, Joh. Verhulststraat 9, Amsterdam (Z), terwijl het adres voor verpleging en propaganda als steeds is: A. C. Bps, al gemeen administratiekantoor te Bgjmond aan Zee. Het aantal aanvragen om plaatsing is overstelpend igroot. Tot begin October zijn alle plaatsen in de 5 zetetehuteleai reeds bezet. In de 4 bosch-tehuizen is alles bezet tot eind Augustus. In 'het 1Gb Koloniehuis het Boschuis te Nuns peet, zijn van iaf begin Juni weer pMatsen beschikbaar. Mr. P. J. TROELSTRA^f In de gister te Berlijn gehouden zitting van het uitvoerend comité der Socialis tische Arbeiders-internationale heeft Emil Vandervelde, leider van de Belgi sche werkliedenpartij, hulde gebracht aan de nagedachtenis van mr. Troelstra. Dr. F. M. Wibaut heeft eenige woor den van dank gesproken. Naar vernomen wordt is de regeling der begrafenis op a.s. Vrijdag zoodanig getroffen, dat in de rijtuigen alleen zul len plaats nemen de familieleden en naaste vrienden van mr. Troelstra, be nevens de heeren J. Oudegeest en Wou denberg, voorzitter en secretaris van het partijbestuur, Albarda, politiek leider van de S.D.A.P., en Kupers en v. d. Halle, vertegenwoordigende het N.V.V. De kist zal worden gedekt met de par- tijvlag. De plechtigheid op de begraafplaats zal, zooals wij weten, bestaan in een de- filé langs de op een verhooging geplaatste baar. Daaromheen zal alleen de familie zijn geschaard. Dit défilé zal omstreeks kwart vóór twee beginnen. Er worden op verzoek van dé familie geen bloemen meegevoerd. Aan het graf wordt niet gesproken, maar na het de- filé wordt in optocht gemarcheerd naar het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Daar wordt een herdenkings samenkomst gehouden; alleen bij deze plechtigheid zal gesproken worden, voor wat de arbeiderbeweging betreft slechts door vertegenwoordigers van organisa ties, daartoe door het partijbestuur uit- genoodigd. Het défilé is bedoeld als afscheid van den doode; bij het zakken van de kist is dus alleen de familie tegenwoordig. De herdenkingsbijeenkomst in het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen wordt uitgezonden door de V.A.R.A. Het programma van de A.V.R.O. op Vrijdag middag 16 Mei van 36 uur zal hierdoor komen te vervallen. MWt— Nieuwe aanvulling in onze be- kende solide Peau de Pêche, Cordfluweel, J Kamgaren in de nieuwste kleuren. Lange Noordstraat. (Ingez. Med.) De Zomertijd. In den nacht van heden op morgen gaat de Zomertijd in. Officieel geschiedt dit te 2 uur. Men zal dus goed doen he denavond vóór het naar bed gaan de klokken één uur vooruit te zetten. Het telefooncomité. 'Het comité tot opheffing der telefoon- speruren te Middelburg schrijft ons: Wij hebben ons met de bekende cir culaires gewend tot alle .aangeslotenen hij het telefoonnet te Middelburg en te vens tot die abonnees op Wialcherenl wel ke, blijkens een teekentje voor hun naam in den interlocalen telefoongids, een zgn. „doorverbinding" op Middelburg hebben. Uit een schrijven van een tele foonabonnee uit een der dorpen op Wal cheren blijkt ons thans en dat zeer tot onze vreugde dat er nog meer aangeslotenen zijn, die gaarne hun pen ningske aan het telefoon fonds je willen bijdragen. Ten gerieve dezer telefoon- bezitters zij hier vermeld, dat dergelijke bereidverklaringen van telefoonabonnees gaarne worden ingewacht biji den secre taris van het telefoon-Comité, den heer F. B. den Boer, Lange St. Pielerstraal F 33 te Middelburg. MIDDELBURG. Tot agent van politie alhier is be noemd de heer J. van Almkenk uit Loos duinen. Film N.V. Sluis Biscuitsfabrieken. Gisteravond had de N.V. Sluis' Bis cuitfabrieken te Deventer, welke alhier uitgenoodigd js door den lieer P. J. Dron- kers, fa. Gort en Co., een demonstpatSIe georganiseerd in het Schuttershof. Naast een overzicht van de door haar in den hrfndel gebrachte artikelen1, werd ook een goede kijk verkregen op deze interessante industrie door het vertoonien harer bedrijfsfilm. De opkomst liet niets te wenschen over. In een kort voorwoord maakte de ver tegenwoordiger der Sluis' Biscuitfabrie ken, dei heer Slomphout melding van enkele bijzonderheden, daarbij wijzend op den snellen groei van dit bedrijf. Verschillende artikelen werden tea* kenl- nismaking aangeboden, waaronder de ver maarde Kattetongen, die een zeer goed onthaal vonden. Hierop werd de bedrijfsfilm vertoond1, waarin aardige 'kijkjes verwerkt waren van dit interessante tiedrij fWe 'kregen een overzicht van de zeer hygiënische behandeling tijdens het igeheele fabriöa- ge-proces. Het applaus, dat luid opklonk, bewees dat de dames en heeren met 'bielalnjgl- stelling en ingenomenheid de verschillen de 'bewerkingen hadden gevolgd. Hierna werden opnieuw verschillende biscuits, gepresenteerd. Een amusante twee-aeter daarna besloot den avond. Bij het verlaten der zaal ontving iedere bezoeker een keurig verpakt blikje met enkele soorten Biscuits. WALCHEREN. Gemeenteraad van Westkapelle. Dinsdagavond kwam de raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, in voltallige zitting bijeen. Ingekomen stukken: een verzoek van Willeb. Westerbeke, herbergier, om ver gunning te krijgen in zijn gelagkamer een luidspreker te mogen plaatsen voor het weergeven van muziek. De voorzitter merkte naar aan leiding van dit verzoek op, dat het ge ven van een beslissing hierop, volgens de politieverordening aan den burgemeester toekomt. Spr. stelde voor in verband hiermede de legesverordening te wijzigen, waardoor het mogelijk zal zijn een recht van 2.50 per jaar voor dergelijke ver gunningen te eischen. Hij vindt dit een billijk bedrag, en meende, dat ook in an dere plaatsen daarvoor een billijk bedrag wordt geheven. De heer W. Huibregtse zou ech ter geen leges willen heffen voor bedoel de vergunning, hij vindt dat een bedrag van 2.50 per jaar voor de gemeente ook niet veel beteekent, te meer ook nog, omdat de herbergier kosten moet maken voor het geven van muziek in zijn café. De voorzitter zei, dat daar tegen over staat, dat de caféhouder publiek zal trekken. De heer B. Louwerse was van oor deel, dat er bij het houden van mooie redevoeringen en muziek meer publiek zal komen, waarom het heffen van een bedrag van 2.50 per jaar billijk is, waar mede ook de heer J. Minderhoud ac- coord ging. Aangenomen werd daarop de voorge stelde wijziging in de legesverordening met 5 tegen 2 stemmen, die van de hee ren K. Cijsouw en W. Huibregtse. De voorzitter stelde zich voor, de gevraagde vergunning te verleenen onder de volgende voorwaarden: le. Geen radiomuziek op Zon- en feest dagen; 2e. op radiomuziek mag niet ge danst worden; 3e. de vergunning wordt verleend tot wederopzeggings toe, tel kens voor één jaar. Naar aanleiding van een circulaire van het comité, inzake bestudeering van de bestrijding van de iepenziekte, om een bijdrage te willen verleenen, werd m. a. st. besloten, deze aanvraag voor kennis geving aan te nemen. Een verzoek van het bestuur van de

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1