1 Jïrouinriale Zeeuw&the MAANDAG 12 MEI 1 9 3 0. 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap V lissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE.- N.V, MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen.' van 17 regels 2.10; elke regel smeer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 111. GEWESTELIJKE BESTUREN VAN DE A. V. R, O. I In een vergadering van alle .gewestelij ke 'besturen van de A.V.R.O. gehouden, waarin aan het dagelij ksch bestuur werd qpgedragen stappen te doen om te ko men tot het bouwen op korten termijn, van een éigen zender voor de beschikbare golflengten. Op een vraag uit de vergadering be treffende de door de dagbladen gedane mededeelingen over eem. nabije zendtijd- verdeeling antwoordde de waarnemende voorzitter dr. Molhuysen, dat hem be kend is, dat hierover van regeeringswege nog geen nadere mededeelingen konden worden gedaan en dat de berichten in de pers voor verantwoording van de bla den blijven. i Een der gewesten drong er op aan, thans reeds uitvoering te geven aan die reeds eerder vo >rbe,reide plannen van actie met betrekking tot handhaving van de positie van de A.V.R.O. De voorzitter achtte hiervoor den tijd onrijp, omdat daarvoor op het oogenblik zeker geen aanleiding bestaat. De ver gadering ging hiermee accoord, omdat zij na de uitvoerige uiteenzetting van den voorzitter met hem van infemiing was. dat zij met vertrouwen de beslis sing van den minister vaU watersta'a.t kan afwachten, aangezien deze bewinds man de A.V.R.O. zijn bescherming niet zal onthouden. Mr. P. J. TROELSTRA. Naai' het Volk meldt, is de toestand van mr. P. J. Troelstra de laatste weken minder goed. Een verergering van zijn btaaskwaal veroorzaakt koorts en veel pijn. Echter bestaat er op het oogjen- b'lik geen reden tot ongerustheid. Concours van den Bond van Harmonie- en Fanfare vereenigingen, .Voor het op 2den Pinksterdag te \V i s- d en kerke te houden concours van den Bond van Harmonie- en Fanfarever- ©enigingen in Zeeland hebben zich 20 vereen igmlgem aangemeld. MIDDELBURG. Brandweerfonds 7 Dec, 1929. Bij den loco-voorzitter van het Comité van Bewindvoerders over de gelden van het Brandweerfonds 7XII1929 is, on der dagteekening 2 Mei, een schrijven van B. en W. van Middelburg in geko men, betreffende bet aanbod tot schen king van een automobielbrandspuit aan de gemeente, waaraan het volgende ont leend is: „Overeenkomstig het desbetreffend voorstel heeft de Raad in zijn vergade ring van 30 April j.l. besloten, de 40 H.P. Ford-automobielbrandspuit, zooals door bovengenoemd comité aangeboden, voor de gemeente te aanvaarden en tevens toe te zeggen, dat de door de N.V, „The Vitrite Works" en de N.V. „Hout handel v.h. G. Alberts Lzn. Co." ge stelde voorwaarden bij haar giften aan het fonds zullen worden in vervulling gebracht bij de voorgenomen reorganisatie der Brand weer. Gaarne betuigen wij zoo vervolgt dat schrijven namens den Raad, aan uw comité en aan allen, die tot het aan bod hebben medegewerkt, daarvoor onze buitengewone erkentelijkheid en waar deering. Het zal door ons op hoogen prijs worden gesteld, wanneer u aan alle schen kers onzen bijzonder hartelijken dank voor hun gift wilt overbrengen." Naar aanleiding van de laatst aange haalde zinsnede verzoekt het comité ons blad, dezen dank aan de schenkers der giffen te willen overbrengen waaraan hiermede gaarne voldaan wordt. De telefoon op Zondag. Hei loopt uitstekend met de deelname in het garantiefondsje, hetwelk zich ten doel stelt, de speruren van de telefoon op Zondag opgeheven te krijgen; het aan tal ingekomen antwoordkaarten heeft de tweehonderd reeds een heel eind overschreden. Het is aardig te zien, hoe geschakeerd deze deelname is; daaruit valt af te lei den, wat wij reeds eerder stelden, dat het hier feitelijk geen beginselquaestie geldt, doch enkel de opheffing van een ongewenschten toestand. Het comité vertrouwt, naar wij verne men, dat de zaak thans wel in orde zal komen. Evenwel: hoe grooter het aantal deelnemers in het telefoonfondsje is, hoe kleiner de eventueele jaarlijksche bij drage zal wezen en hoe grooter het recht van spreken, wanneer het comité zich aanstonds tot den directeur-generaal zal wenden, met het verzoek, in de hoofd stad der provincie Zeeland de Zondagsche speruren der telefoon op te heffen. Daarom nog deze opwekking: zoo ge niet behoort tot hen, die om der wille van hun beginsel niet met het voorgestelde accoord kunnen gaan, onderteekent dan de u toegezonden kaart direkt en zendt haar in. Hoe meer, hoe beter! Stukken voor den gemeenteraad, ©ur@. en Weth. stellen den Raad voor eervol ontslag te verleenen met ingang van 2 Augustus 1931 aan mej. C. »H. Koers als apotheker der Godshuizen en verlof met stilstand van belooning, voor het tijdvajb 2 Augustus, 1930 tot 2 Augus tus 1931, onder bereidverklaring harer zijds de ever het verlofjaar verschuldigde storting van pensioensbijdragen volledig te vergoeden .Als gevolg van een en an der zal mej. Koers recht op uitgesteld pensioen kunnen verkrijgen. Een en an der overeenkomstig haar verzqek. Eveneens ,op verzoek stellen Burg. en Wjeth. voor aan mej. J. Sloover—van Pnooijen met ingang van 1 Juli a.s1. ee|r- voil ontslag te verleenen als gemeeniiej- vrioied vrouw. Nog wordt voorgesteld met ingang van 1 Juni eervol ontslag te verleenen als marktmeester aan den heer A. G. vaui 'Meerendjonk wegens zijn benoeming tot inspecteur van politie te Zuilen en te be noemen in zijn plaats den heer R. A. Avink, inspecteur van politie eerste klas se op eene belooning va,n' f 300 Iper jaar. Het had voller kunnen zijn in het Schuttershof toen Zaterdagavond de too- neelisten van de M. V. V. Zeelandia een reprise gaven van het blijspel in drie bedrijven „Haar laatste wil". Maar zij, die er waren, hebben ween volop genoten van het aardig© stuk, het vlotte spel en de keurige tooneelschikking. De cabaret liedjes hebben ook nu weer de begrij pelijke en verdiende uitwerking gehad!. Zeer op prijs is ook gesteld de mede werking van de meisjes van Achilles, die onder leiding van den heer J. Bal op de. bekende goede wijze den klompen dans uitvoerden. De medaille, den heer Bal aangeboden, was verdiend en zal een goede plaats krijgen aan "het vandel van Achilles. Dat er na afloop door al ten, al was het nu niet op klompten, nog geruimen tijd gedanst is, behoeft wel geen betoog. Er was zeer veel belangstelling voor den muzikalen optocht van de mondharmonicaclub „Crescendo Buiten tuin", Zaterdagavond en vele liepen me de, doch de goede begeleiding van Ide politie, maakte dat men zonder stoornis het doel bereikte 'namelijk den Buiten tuin; waar den heer J. Torbijn en echt- genoote een serenade werd gebracht. Dit was niet het eenige blijk van waar deering voor zijn werkzaamheid in het vebeeni'gingsleven ,die de heer Torbijn mocht ontvangen, want ook de vereeni ging „Kweeklust", Marktkoopliedenbond en andere hadden deputaties gezonden. Bij de opening van de show-room der N.V. Englebert's Automobielhandel waren Zaterdagmiddag' véle genoödigden aanwezig, terwijl een groot aantal bloem stukken, o.a. van enkele N,ashrijders wa ren toegezonden en aan de reeds fraaie omgeving een vroolijk aanzien gaf. De heer Englehert heeft met enkele woorden dank gebracht voor de belang stelling bij de opening en heeft hij den vertegenwoordiger alhier, den. heer A. Klaver dank gebracht voor wat hij tot nu toe reeds voor de firma heeft gedaan en hoop uitgesproken, dat deze show-room het daarvan verwachte succes zal mogen opleveren. WALCHEREN. Gemeenteraad van Biggekerke, Vrijdagmiddag vergaderde de gemeen teraad, waarin de heer Coppoolse afwe zig was wegens ziekte. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat de gemeente alle steen, welke komt uit het te verbeteren wegvak Koudeker- keBiggekerke, voor zoover gelegen op Het woord mensch stamt ai van den wortel man, dat denken beteekent. Mensch beteekent dus: denkend we zen. het grondgebied dezer gemeente, wordt gegeven voor 25. Een schrijven nopens het opnemen van een bepaling tot het aanbrengen van, brievenbussen aan woningen, wordt, aan gehouden tot de herziening der bouw verordening. Van het gemeentebestuur van Middel burg is een opgave ontvangen van ver schuldigde bijdragen voor het Nijver heidsonderwijs, bedragende 355.24. Gelezen wordt een verzoek van de N. V. „Stoomtram Walcheren" om een subsidie van 250 voor den autobus dienst MiddelburgZoutelande, daar deze dienst anders gedurende de winter maanden zal moeten worden stopgezet. B. en W. stellen voor het verzoek niet in te willigen, daar een dergelijke groote uitgaaf h.i. niet gemotiveerd is, dit wordt aangenomen. Goedgekeurd wordt de rekening van het Burgerlijk armbestuur over 1929 met een ontvangst van 3298, uitgaaf van 2473, alzoo een goed slot van 825, De v o o r z. deelt mede, dat B. en W. in overweging geven aan den Polder Walcheren te verzoeken de zandplaats bij Klein-Valkenisse te sluiten voor niet- ingezetenen, daar den daatsten tijd de wegen veel te lijden hebben gehad van de zware vrachten die door personen van elders worden gehaald. Besloten wordt een dergelijk verzoek te doen. In verband met de circulaire van den Commissaris der Koningin wordt beslo ten een nieuw rijwiel voor den veldwach ter te vergoeden. Het percentage voor de PI. inkomsten belasting voor 19301931 wordt bepaald op 3 pet., vorig jaa* 3.25 pet. Aangeboden wordt het gemeentever slag over 1929 alsmede een nieuw ont- werp-bouwverordening. In de rondvraag vestigt de heer J. J a n s e de aandacht op den aschbak en vraagt wanneer wordt overgegaan tot het verbeteren hiervan en van het aanplak bord. De voorzitter belooft in een vol gende vergadering met een voorstel te komen. De heer P. Jaasc vraagt naar de mogelijkheid om ook hier het vuil te la ten ophalen, waartoe zal worden geïnfor meerd bij naburige gemeenten. Spr, vraagt voorts hoe het staht met het leg gen van den Zandweg, daar hierover wordt geklaagd. De v o o r z. krijgt zelf nooit klachten, wat hij jammer vindt, daar hem dan nooit de gelegenheid wordt gegeven voldoende inlichtingen te geven. De weg kan met Juni klaar zijn, Wij doen wat we kun nen, de afwerking zal niets te wenschen over laten; de weg zal worden gewalst en de kanten daarna worden bijgewerkt, Voorts vraagt de heer P. J a n s e of op den verjaardag van de Koningin de schoolkinderen zullen worden onthaald. Deze kwestie wordt aangehouden, doch heeft de sympathie der leden. Ten slotte vraagt de heer P. J a n s e of de voorzitter zijn bemiddeling wil verlee nen om arbeiders uit de gemeente ge- plaats te krijgen bij de werkzaamheden aan den weg KoudekerkeBiggekerke. De voorz. belooft gaarne, zooveel hem mogelijk is, hiertoe zijn medewerking te verleenen. ZUID-BEVELAND. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag jgéhouden vergadering van den raad de zer gtemeente was de heer D. de Rest zonder kenndsigeviiijg afweig. De voorzitter deelde mee dat afwij zend was beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur tot verierijiging van een tweede postbestelling voor de wijk C. De raad stond de noodiige gelden toe voor inwendige verbouwing van de dok terswoning. Besloten werd geen subsidie le verlee nen voor de kosten verbonden aan de bestrijding van de iepenziekte. De raad was van ineeniing dat de kosten daaraan verbonden door particulieren directe be langhebbenden diende te worden opge bracht. De heer Johs. Boon© hesprak onder meer de wensehelijkheiid om voor het vervolg de aangevoerde mest aan de ha ven per 1000 K.G. havengeld te doen betalen en niet zooals tot dustver ge schied per voer. De voorzitter zeide bespreking in B. en W. toe. WOLFAARTSDIJK. Bij de drie daag- sche oefening van 't' Motoroorps te Hars kamp blijkt dat de provincie Zeeland niet achter staat bij andere1 provincies. Bij de tirailleur stormloop tussche de provincies Zuid Holland, Noord Holland, Utrecht en Zeeland .zijn de uitgeloofde prijzen ten deel gevallen aan drie le den van het motorcorps' Zeeland n.l. aan J. Eggebeen sergeant te "Wolfaarts- dijk, J. R. van Maldegem, korporaal; Kortgene; Karei se, soldaat, Kruiningen. THOLEN. OUD-VOSSEMEER. Zaterdagavond j.l. is een serenade gébracht door Oud-Vos- semeer's M uzi,ekvereen igirug bij den heer Jacs. Hommel, den oudsten ingezetene va:n de gemeente welke op dien dag- 95 jaar werd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. GR A AU W. Een dezer dagen werd ten inadeele van den visscher v. H. alhier een drietal aalfuiken ontvreemd, welke waren uitgezet in een kreek onder de de gemeente Clinge. Voor v. H. betee- kende deze ontvreemding een schade van ruim f 25. De politie slelft een onder zoek in. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Biervliet. In de Donderdagavond alhier gehouden raadsvergadering werden de geloofsbrie ven van het nieuw te benoemen raadslid J. M. de Putter onderzocht en in orde bevonden, waarna hij als raadslid werd toegelaten en geïnstalleerd. De voorz. feliciteert hem met zijn benoeming en sprak een woord van dank aan den heer A. J.' Anthonisse, voor wat hij in. het belang der gemeente heeft ge zegt en gedaan. Voor kennisgeving worden aangeno men een schrijven van de Nationale Com missie tot bestrijding van het Alcoholis me, het verslag van den schoolarts, en dat van de commissie tot wering van schoolverzuim. Op een schrijven van de Z.-Vl. Vruch tenveiling om de zomervacantie te ver leggen in den tijd van den aardbeienpluk wordt niet ingegaan, wijl deze teelt nog geen groote uitbreiding in deze streek heeft. De corflmissie van toezicht op het L. O. had in haar verslag o.m. den wensch uit gesproken haar uit te breiden met een paar damesleden met het oog op de be oordeeling van het handwerkonderwijs. De commissie zal gevraagd worden een paar dames als zoodanig voor te dragen. Medegedeeld werd nog, dat de mi nister besloten heeft, dat na 28 dezer aan de vlassers geen korting per K.W. meer zal worden bijgedragen; dat het gemid deld aantal leerlingen der R. K. school over 1929 11 IK heeft bedragen en dat de afrastering der algemeene begraafplaats aan D. van Schaik is opgedragen voor 398. B. en W. vragen een crediet van 100 voor aanschaffing van een nieuw rijwiel voor den veldwachter, wat door den raad wordt toegestaan. Als afgevaardigde naar de vergadering van den Elisabethpolder wordt benoemd de heer Dees. Op voorstel van B, en W. wordt be sloten tot het verleenen van een voor schot van 80 pet. op de gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der L, O. wet 1920 ten behoeve van de R. K. school voor het jaar 1930; tot het hef fen voor het belastingjaar 19301931 van 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelas ting met een heffingspercentage van 2; tot vaststelling van het kohier voor de hondenbelasting voor dit dienstjaar op 367; tot wijziging der bouwverorde ning in dien zin, dat bij nieuwbouw een brievenbus moet aangebracht worden; tot het verleenen van een crediet van 25 voor den aankoop van 5 medailles, ten einde deze te schenken aan het bestuur der vereeniging voor het houden van veulenkeuringen in deze gemeente; tot het verleenen voor het jaar 1930 van een bijdrage uit de gemeentekas van hoog stens 80 in een eventueel tekort aan het bestuur der gemengde zangvereeni- ging „Excelsior"; tot het converteeren per 1 Juli a.s. van het restant der 6 pet. en 5 K pet. geldleening en het opnieuw aangaan van deze leeningen tot een ren tetype van resp. 45/s en 5, Als lid der schattingscommissie (vac. de heer J. Bliek), werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. J. van der Hooft. Daarna volgde bespreking omtrent het bouwen van een nieuw gemeen tehuis, De gemeente-opzichter Van Baal heelt zijn teekeningen nader toege licht. De raad verzocht hem later ook eens mede te deelen, wat een flinke res tauratie van het bestaande gebouw zal kosten. Bij de rondvraag vestigt de heer ML chielsen er de aandacht op, dat er in de kom der gemeente zoo hard door automobilisten en motorrijders gereden wordt, wat door de heeren De Kok en De Putter bevestigd wordt. Na eenige dis cussie wordt met 6 tegen 1 stem besloten de maximumsnelheid in de kom en te Driewegen vast te stellen op 30 K.M. Ten slotte vraagt de heer De Kok het woord om uit naam der S.D.A.P. en van het N.V.V. er tegen te protesteeren, dat in W. Zeeuwsch-VIaanderen bij de samenstelling van verschillende commis sies, o.a. waterleiding mij., brandweer- bond, commissie van wegen, gezondheids commissie, de arbeiders steeds geweerd worden, terwijl de burgemeesters er altijd in vertegenwoordigd zijn. De voorz. zegt, dat deze zaak onzen gemeenteraad niet raakt en meer op zijn plaats is in een kiezers- en ogenbare vergadering. Besloten wordt de gemeentewerklie den uit naam van den raad te wijzen op hun verkeerde werkwijze. Hierna gaat de openbare vergadering in geheime zitting over ter bespreking van de overname door de N.V. „P.Z.E.M." van het electriciteitsbedrijf dezer ge meente. VEREENIGING ZIEKENHUIS- VERPLEGING OP WALCHEREN. Aan 't jaarverslag' van den secretaris penningmeester van bovengenoemde ver eeniging, den heer L. Onderdijk te Mid delburg, uit te brengen in de algemeene vergadering op 24 Mei a.s. 1st het vol gende ontleend De secretaris herinnert er aan, dat het eerste verslag slechts liep over het tijdvak 1 October—31 Dec. 1928,i toen nog 'geen uitkeeringen plaats vonden, en nu voor het eerst de resultaten van een jaar werken der vereeniging kunnen wor den nagegaan. De heer O n d e r d ij k kan direct constateeren, dat het een prach tig jaar voor de vereeurging is geweest in allerlei opzicht. Voor bijna 300 leden werden ziekenhuiskosten betaald, waar door hen althans in reeds moeilijke om- sltar.digheden, de finanoieele zorgen ge heel of voor een groot deel werden be spaard, terwijl het ledental met spron gen omhoog ging, zoodat naast de ge wone administratie veel tijd in beslag werd genomen door de inschrijving dier nieuwe leden. Zonder anderen, die wel licht even hard hebben gewerkt aan ver sterking van het ledental maar mét min der gunstig resultaat, tekort! te doen,\ moet toch een woord van hulde ge bracht worden in het bijzonder aan de 'afdeelingen Domburg en O. en W. Sou burg, die hun ledental bijna hebben ver dubbeld en aan diegenen die in Mid delburg hebben gewerkt tot den groei aldaar en dit zijn in het bijzonder de bode's der aldaar gevestigde ziekenfond sen. Toch is overal het ledental nog belangrijk op te voeren en daardoor ook het weerstandsvermogen "der vereeniging. Op den steun van het centraal bestuur en in het bijzonder van den secretaris/^ kan ten allen tijde worden gerekend. Vergaderingen op verschillende dorpen gehouden, bewezen dat bij een eenvoudi ge uiteenzetting van het doel en de werkwijze der vereeniginig succes werd bereikt. E:n dit vooral nu er op kan wor den geboogd ,dat de vereeniging er zoo financieel krachtig voor staat en in staat is gebleken volledig aan haar verplichtin gen te kunnen voldoen en zelfs meer dan dat. In 1929 werden de afdeelingen Vrou wenpolder en Zoutelande opgericht, in 1930 reeds weer Aagtekerke en als nu te St. Laurens (dorp) een afdeeling tot stand komt of in elk geval wat leden worden 'gewonnen- dan zijn al de dorpen op Walcheren in de vereeniging geor ganiseerd. De vereeniging sloot zich aan bij de federatie van Vereeniginigen voor Zie- /ktenhuisVerpleging in Nederland, waar door verkregen werd ,dat de leden, die verhuizen naar een plaats waar een bij die federatie aangesloten vereeniging ge vestigd is direct worden overgeschreven met behoud van volle rechten. Met de vereeniging te Vtissingen ,die nog geen deel uitmaakt van die federatie, is het zelfde overeengekomen. Eenige bezorgdheid baarde het be stuur de Alaslrim-epidemie, die bij uit- beiding tot deze omgeving de nog jonge vereeniging op zeer igroote uitgaven had kunnen komen te staan zonder dat nog een flinke reserve kon gevormd zijn. Toch beslopt het bestuur wanneer onver-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1