^Provinciale .Zeeutusche ONDERDAG 8 MEI 1930 173e Jaargang Dfó nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. tweede kamer. BINNENLAND, vlissingen, ONDERWIJS. ZEELAND. KERKNIEUWS. KUNSTEN WETÈNSCHAPT Het groote genblik RECHTZAKEN. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Ylissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 108 Wijziging der gemeentewei. Uitsluitingen van het raads lidmaatschap. In de vergadering van gisteren vroeg allereerst de heer L. deVisser (comm.) verloi voor een interpellatie over de actie tegen de z.g. geloofsvervolgingen in Rusland, naar aanleiding van het aan spreker gegeven antwoord op zijn schrif telijke vragen. Op dit verzoek zou heden worden beslist. Toen de wijziging der gemeentewet. Bij de algemeene beschouwingen heeft de heer Vos (lib.) nog eens de voordeelen opgesomd van de huidige gemeentewet: de autonomie de verantwoordelijkheid en de controle op de uitvoerende organen. De ontwikkeling van vele gemeenten is dan ook te danken aan den inhoud van de huidige gemeentewet. Daarom achtte hij 't juist, dat in deze wijziging de grond slagen van de oude wet zijn behouden. De verantwoordelijkheid van de samen werking tusschen gemeenten dient te blij ven bij B. en W. De heer Vos juichte toe dat de minister de bepaling terugnam, die den burge meester interpellabel maakte in politie zaken. Hij betreurde dat de minister heeft te ruggenomen de verklaring inzake de be noembaarheid der vrouw voor burge meester en secretaris. De regeering schijnt gebukt te zijn voor zekere politieke elementen, ook meende de heer Vos dat het initiatief voor sa menwerking moet blijven bij Ged. Staten. Minister Ru ys de Beeren- b r o u c k ging de geschiedenis van het ontwerp na en herinnerde er daarbij aan, dat het meer uitgebreide ontwerp van de commissie-Oppenheim in de Kamer geen belangstelling vond, waarom spreker meende over te moeten nemen met eeni- ge wijzigingen liet ontwerp-Kan. Bij de artikelsgewijze behandeling wer den eenige belangrijke amendementen be handeld. Zoo: 'n amendement-Boon om k r ij g s- lieden in werkelijken dienst niet uit te sluiten van het raadslid maatschap; een amendement-v. d. Bergh om echt- genooten van uitgeslote- n e n we ltoe te laten tot lid van. den raad; een amendement-Vliegen om v r ij g e- stelden van organisaties van gemeentepersoneel tot het raadslid maatschap toe te laten. Want, naar de heer Vliegen betoogde, betreft 't hier zuiver particuliere perso nen, die in geen enkele relatie tot de ge meente staan. Een amendement-de Wilde om alle onderwijzers, dus ook die van het bij zonder lager en middelbaar onderwijs, van het raadslidmaatschap uit te sluiten. En een amendement-Lingbeek die er zich niet mee vereenigen kon dat door de voorgestelde wijziging in de gemeen tewet ook geestelijken benoembaar zijn tot raadslid. Noch de heer Boon, noch de heer v. d. Bergh, noch de heer Lingbeek, hadden succes met hun amendement. Terecht betoogden zoowel de heer Snoeck Henkemans (c.h.) als de minister, dat het aantal uitsluitin gen^ zoo gering mogelijk moet zijn. De minister besprak vooral de kwestie der uitsluiting van de vrijgestelden. Het gaat hier zeer in het bijzonder om de organi saties van gemeentepersoneel. 't Is vol komen begrijpelijk, dat deze groep over het hoofd is gezien toen de Gemeente wet tot stand kwam, maar nu is de toe stand zoo veranderd, dat niet georgani seerd gemeentepersoneel tot de uitzon deringen behoort. Vrijgestelden van ge meentepersoneel in den gemeenteraad zijn rechters in eigen zaak. Zij kunnen hun goedg trouw volkomen onaangetast gelaten, niet met dhbevangen blik de ge meentebelangen bezien. Toch zag de heer Vliegen zijn amen dement aangenomen met 48 tegen 30 stemmen. De vere enigbaarheid van het geestelijk ambt met het lidmaatschap van den Raad vloeit logisch voort uit de vereenigbaar- heid met het lidmaatschap der Staten- Generaal. In 1848 werd gezegd, dat gees telijken, krachtens hun geheele leven, vreemd waren aan de staatkundige za ken dezer aarde, zeide de minister onder groote hilariteit. Dat kan in 1930 niet meer worden zegd. Het amendement-de Wilde, dat alle onderwijzers uitsluit, ging er z. h, st. door. GIFT VAN PRINSES JULIANA. Naar het Vad. verneemt, heeft Prinses Juliana een 'groot bedrag geschonken voor de Poppen tentoonstelling, die ten ba te van Kleuterzorg! te Arnhem wordt ge houden. DE AANBOUW VAN NIEUWE OOR LOGSSCHEPEN. Bij de Tweedy Kamer is1 een \vets4 ontwerp ingediend waarbij een bedrag van f 250.000 wordt aangevraagd voor den aanbouw van nieuwe .oorlogssche pen ,in verband me't een plan voor de komende tien jaren. Tot de zeemacht in Ned. Oost-Indië zal volgens de in 1927 vastgestelde grondsla gen voor de verdediging van Ned. Oost- Indië behooren een zeegaande vloot, waarvan de sterkte ten minsie 2 kruisers', 8 torpedobootjagers en v 2 onderzeeboo ten zal bedragen. Als1 de thans nog in aanbouw zijnde jagers Banckert en Van Nes, welke in 1930 gereed komen, in Ir.dië zullen zijn aangekomen, zal aldaar dia minimumsterkte aanwezig zijn. Ten einde over die minimum-sterkte als regel te kunnen beschikken zal een zekere materieel-reserve aanwezig moe ten zijn gereed om in dienst te worden gesteld, wanneer gelijksoortig materieel voor geruimen tijd in hersteüing gaat. Voor de minimum-sterkte wordt noodig geacht een materieel-reserve van 1 krui ser, 4 jagers en 6 onderzeebooten. De verdere aanbouw van materieel voor de zeemacht in Indië zal derhalve er opi ge richt moeten zijn deze materieel-reserve te verkrijgen. Als type voor den nieuw te bouwen kruiser wenscht de regeering te volstaan met een kleiner type dan de Java en Sumatra. De nieuwe kruiser zal de hoofdbewapening krijgen van 6 kanonnen van 15 c.M. en een snelheid van 32 mijl. BRANDGEVAAR IN GARAGES. De Bond van Bedrijfsautohoudersi in Nederland heeft een speciale commissie ingesteld, die het vraagstuk „Brandgevaar in garages" zal bestudeeren. In de commissie hebben de volgende heeren zich bereid verklaard zitting te nemen: dr. jr. M. de Bruijne, te Rotter dam C. Gordijn Jr. ,te Amsterdam; dr. J. Jansen te Rotterdam; dr. W(. P. Joris- sen te Leiden; ir. F. Krijger te Einidi- hoven; prof. dr. Wi. Reinders 1© Delft; prof. dr. J. G. Sleeswijk te Delft; ir. W). 'Valderpoort te Rotterdam; ir. H. Zoete lief Norman te Oosterbeek. Als secretaris zal optreden de heer ir. L. Swaab', Hoofdingenieur B'BN. De commissie zal 14 Mei a.s. door den voorzitter van den BlBiN geïnstalleerd worden. DE N. R. V. NAAR NED, INDIE. Te tweeden male heeft de Nederland- sche Reisvereeniging een reis naar Indië uitgeschreven. Vertrek uit Nederland 11 Juni, terug keer in het vaderland 14 Sep't. In den archipel zal men vermoedelijk van 1 Juli tot 20 Augustus blijven. Wie de stormen vreest, heeft nooit de kracht van zijn roer beproefd. Glöcken. dijk 1, Neuzen 2, St. Philipsland 1, Sluis 2. Diphtherie: Goes 1. In genoemde week werden geen ge vallen van encephalitis na inenting ter. Kennfs van 'X Staatstoezicht op de' Volks gezondheid gebracht. MIDDELBURG De huurtcommissie Molenwater c.a. heeft het 'batig slot, ten bedrage van f 296.20 overgedragen aan de Centrale kas van „Uit het Volk—Voor het Volk.", daar deze Vereenigpig voor de verlichting van het Molenwater zal zorgen. Naar aanleiding van het droevig ongeval dat Maandag j.l. in de Centrale slachtplaats alhier plaats heeft gevon den, heeft de Slagerpatroonsvereeniging besloten een som geld bijeen te brengen ten einde de weduwe van den veronge lukte, die als loonslager niet onder de bepalingen der ongevallenwet viel, eeni- gen steun tê kunnen verleenen. Men verzoekt ons hieraan toe te voegen, dat penningmeester van genoemde vereeni- is, de heer C. J. Rijke, Langeviele. Zoo,als men zich herinneren zal, had de opvoering van „Haar laatste wil" tij dens den feestavond van de M. V. jë'n A. V. „Zeelandia" op 29 Maart een groot succes geweest; en wij kunnen goed be grijpen, dat de 3-acter Zaterdag nog eens wordt gegeven. Waar de heer Bal met de meisjes van Achilles bereid is gevonden de Klompendans uit te voeren en caba retliedjes niet zullen ontbreken, is een Opwekking tot een druk bezoek zeker op zijn plaats. Men leze ook de adverten tie in oil nummer. 5 De tot adjunct-directrice van het Ziekenhuis Bethesda benoemde zuster C. A. Müller, heeft zich bereid verklaard tot dat het ziekenhuis gebouwd is, op te treden als besturende zuster van het Diaconessen ziekenhuis te Haarlem. ZUID-BEVELAND. BORSSELEN. De Raad dezer gemeen te benoemde in zijn Woensdag gehouden vergadering met 6 van de 7 stemmen den heer F. W. J. Immink aldaar tot gemeen te-secretaris. Een stem was blanco. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BRESKENS. Gisterenavond ontstond brand in de op het Haventerrein aan wezige stapels rijshout. Aangewakkerd door den sterken wind laaiden de vlamt- men in korten tijd hoog op. Met (behulp van Van Melle's motorbrandspuit werd hij gébluseht, zoodat erger voorkomen werd. De oorzaak ligt vermoedelijk in hei „vuurtje stoken" door eenige kinderen. Geen autobussen op Westhove. Het aanhoudend stukrijden van de rij wegen naar en toegang gevende tot Wlest- hove, door zware auto's en autobussen,; is oorzaak dat het bestuur van de stich ting „Westhove" te Oostkapelle besloten heeft touringcars en autobussen met meer dan 6 zitplaatsen niet meer op Westhove toe te laten. Door het plaatsen van bordjes bijl beide uitgangen van Westhove is daaraan verdere publiciteit gegeven. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 27 April tot en met 3 |Mei ïn fdeprovincie Zeeland bedroeg, RoodvonkSt. Maartens- Examen voor zendvergunning. Op 26 en 27 Mei a.s. zal te Amster dam een examen worden gehouden voor het verkrijgen van een zendmachtiging voor radio-amateurs. Zij, die uiterlijk 17 Mei a.s. een ver zoek om verlenging van een zendmachti ging bij den minister van Waterstaat heb ben ingediend, kunnen aan dit examen deelnemen. De kerkeraad der Ger. Kerk te Z i e r i k z e e besloot in zijn vergadering van. 5 Mei j.l. aan de classis Zierikzee voor te stellen, inzake het promotie- recht aan de Theologische school te Kampen zich uit te spreken voor een heid in de opleiding, met mogelijke weg neming van de bezwaren der voorstan ders van het promotierecbt, alsmede om aan dit voorstel, als zijnde van verdere strekking, den voorrang te verleenen bo ven dat van de kerk van Brouwershaven waarin aan de classis verzocht wordt zich vóór het promotierecht uit te spre- Geref. Kerk. Op het tweetal te Alkmaar komt voor ds. C. von Meyenfeldt te Feyenoord, vroeger te Vrouwepolder. Geref, Gem. Op het tweetal te Vlaardinglen komt voor ds. M. Hofman te Krabbendijke; op het tweetal 1e Ridderkerk ds. J. Vreug- denhil 1e Bruinisse. Vrije Evang, Gem. Beroepen te, Rotterdam ds. J. Enter te Cadzanid-Nieuwvliet. Tot hoofd der Geref. school te Vlissingen is benoemd de heer A. Schout, thans eerste onderwijzer aan die school. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer laan de school met den Bijbel le O. ie,h W. Souburg, mej. J. T. M. W. Wolff. Prof. dr. U. Ph. BoisseiVain, onid- hoogleeraar aan de Universiteit te Am sterdam, is Woensdag opi 74-jarigen leef tijd overleden. In 1887 werd hij tot hoogleer aar in de oude geschiedenis' en Rome,idsche, anti quiteiten aan de Universiteit te Gronin gen 'benoemd. In 1911 volgde zijn be noeming tot opvolger van prof. Valeton aan de Universiteit te Amsterdam', waar hij zijn ambt tot het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd 'bleef ver vullen. Examens vreemde Talen. De Minister van O., K. en W'. [heeft iln de commissies voor het afnemen der exar mens in de vreemde talen o.a. aange wezen in de commissie voor de Fransche taal tot lid en ondervoorzitter den heer Si A. Leopold te Goes; tot lid de heeren dr. H. de Noo te Zierikzee en JU Borggreve te Haarlem, vroeger alhier; in de commissie van de Hoogduitsche Taal tot lid den .heer A. Pebermeijea- te Midjdelh urg. De première van de Fledermaus in het Covent Garden-Theater te Londen, onder auspiciën van de Nederlandsche Wagner-Vereeniging en onder leiding van Bruno Walter, is een groot succes gewor den. De uitvoering was geheel gelijk aan die van de Wagner-Vereeniging te Am sterdam en te Parijs in het Théatre Pi- galle. De schilderijen-zwendel. In verband met de brutale praktijken van kunstzwendelaars en schilderijen- vervalschers, die ook het Louvre niet on gemoeid lieten, heeft de redactie van „Comoedia" den heer Henri Verne, di recteur der Fransche nationale musea, om inlichtingen gevraagd betreffende de plannen om aan den dienst van het mu seum een bureau te verbinden, dat heliast zal zijn met het wetenschappelijk on derzoek en het watermerken van schil derijen. Het blad heeft daar het volgends vernomen Het museum- bezat reeds een labora torium voor radiografisch onderzoek van schilderijen. Thans zal men een com missie stichten onder voorzitterschap van den heer Jean Guiffrey, conservator Van de afd. schilderijen aan het Louvre. De commissie zal haar ai-beid niet beper- Ken tot het Louvre, maar ook ten bate van alle andere Fransche musea werk zaam zijn. Men seint aam de Maasbode uit Melun dat rechtsingang is verleend tegen Jean Charles Millet, lutein zoon van den gnooten schilder, en tegen Paul Cazot, copiïst, de beide hoofdschuldigen in de zaak van de valsche schilderijen. De rechter van instructie te Rijssel, die het onderzoek heeft inzake de verval- schingen van schilderijen, waarvoor vijf verdachten voor de rechtbank aldaar zul ten 'terechtstaan, heeft zich met eenige experts naar het huis van den heer De- coninck te Tourcoing begeven. Het „Journal" verneemt omtrent den uitslag, dat alle schilderijen valsch zijn, met uitzondering van een Hobbema en eenige onbelangrijke gesigneerde werk jes. De Karakorum-expeditie. Uit Mislgar (Kashmir) wordt gemeld1, dat de De Visser-expeditie den 27en April j.l. uit Yackhand Chineesch Tur kestan vertrokken is, maar Karak'orum, om het onderzoekingswerk vam het vorig jaar te 'beëindigen. Valsche Watteau's. Onlangs is in Parijs heel wat te doen geweest over den aankoop, in 1927 voor het Louvre, van twee zoogenaamde Wlat- .teau's, die bij nader onderzoek valsch bleken. De twee stukken, werk van een Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de firma Waterlander De Stoppelaar, Kuiperspoort, Middelburg. (Ingez. Med.) derderangs-schilder, Quillard, hajcCden den staat anderhalf millioen francs gekost. De dienst van Schoone Kunsten heeft thans het besluit genomen om den be trokken kunsthandelaar voor het gerecht te dagen. Oude Vlaamscbe kunst te Antwerpen, De datum voor de opening' van de ten toonstelling van oude Vlaamsche kunst te Antwerpen is nogmaals verdaagd. De nieuwe datum: is nu 7 Juni. De rechtbank le Alkmaar deed uit- slpiraak in de zaak tegen den 54,-jarigem veehouder K.G. te Westwoud verdacht van verduistering ten nadeele van de Herv. Gem. te Westwoud, van gelden, wélke hij als diaken onder zich had. Hem wras een tekort ten laste gelegd van f 7487. Ten einde dat tekort te bemante len had hij een gefingeerde diefstal en •scène gezet en de brandkast weggevoerd. Verdachte heeft bekend en beweerde, dat de tekorten door achteruitgang in zaken waren ontstaan. Het O. M. eischte 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Door de rechtbank te Arnhem werd vonnis gewezen in de zaak tegen B. S. M., die een week geleden terecht had! ge- sitaan wegens diefstal van f 10 ten na deele van mevr. K. R. te Oosterbeek. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Toen verdachte dit vonnis hoordé, slik te hij achter elkaar een aantal spelden door en zei: „Zoowaar als ik geen last van deze spelden zal ondervinden, zoo waar ben ik onschuldig." Verdachte werkte deze spelden zoo snel naar binnen, dat de veldwachters' zijn daad niet konden verhinderen. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 39-jiarigen schipper H. W., te Rin- sumageest wegens een zedenmisdrijf, veroordeeld lot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was zes jaar. Woensdag heeft voor 't gerechtshof te 's Gravenhage terechtgestaan een too- neelschrijver uit Amsterdam, die door het gerechtshof aldaar wegens het ver oorzaken van dood door schuld, is ver oordeeld tot f 300 boele subs, een maand hechtenis, met ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen le besturen voor den tijd van een jaar. Na behande ling voor den Hoogen Raad is dit arrest gecasseerd en werd de zaak verwezen naar het Haagsche Ifbf. Aan verdachte's schuld zou het n.l. te wijten zijn geweest, dat hij op 19 April 1928 op den Legmeerdijk, toen hij met groote snelheid met een two-seater, on der Bovenkerk een auto heeft aangere den met het gevolg dat de auto tegen een hek terechtkwam. Een paar tegen dat hek staande meisjes raakten bekneld!; éér. ha.rer is daarbij doodelijk gekwetst. De waarnemend advocaa t-gen er aa 1 heeft verdachte's schuld aan de aanrij ding volkomen bewezen geacht en vroeg bevestiging van het vonnis der Amster- damsche rechtbank. De raadsman van verdachte conclu deerde tot vrijspraak. Doodelijk ongeluk te Sluiskil. Het Haagsche hof heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak' tegen den uitvoerder van betonwerken P. J. P. uit Axel die door de rechtbank le Mid delburg, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben, is veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. In het vorige najaar was verdachte belast met bouwwerken aan de zwavelzure ammoniakfabriek te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1